Hogere veertarieven: zeker gemotiveerd PFAFF Minister De Block en de Zeeuwse industrialisatie ZEDELIJKE GEVAREN EN 10 GEBODEN In gesprek met Samen met de bisschop het programma van mgr. De Vet uitvoeren Th. Wegman 2 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 20 DECEMBER 1967 8 HOOGWATER rat en waar? VANDAAG: MORGEN TOERISME in mi}n levenEn Plannen voor gezamenlijke koelbuisraimte ZIJLSTRA-NORM GOEDE TROUW Vicaris-generaal H. Ruygers: Functies Stempel Handtekeningen tegen verhoging veertarieven ,RottIenecL' Vlissingen Kruispunt bij Keersluisbrug wordt verbeterd Vergadering bond van harmoniegezelschappen in bisdom Breda VOLGENS MINISTER BAKKER: m Tob niet langer. Ruil uw oude naaimachine in. Schaf u de moderne Pfaff aan. Naaimachinehuis W. RIKKEN N.V. Kerstpakket 8 6 en De Winter namen het prach schenk namens de vereniging jl" igst. In zijn dankwoord, zette )e Winter uiteen wat de bedoelt», an deze projector. Deze zal „I8 worden bij het geven van cursSL" voorlichting aan scholen, verenj enz. Aangezien het r.og aan d« diia's ontbreekt deed de heer en de suggestie deze m het ■en te krijgen via de bekend» zegels welke door de IVA-zake» kbaar worden gesteld. Ophe, meester Van Hoepen die nauw be ?n is bij de verkeersvoorlidhtiM it als een prachtige oplossing, irhut afgeleverd In de haven casco gearriveerd van een nu*, ter, gebouwd op de werf Aker' ■je Lisse en bestemd voor de heer iulbroek, die dit schip mettertijd gebruiken voor de mosselvisserii t Duitse Waddengebied. Door de J. Stobbelaar, fabrikant van po. r jachten en vaartuigen wa>s voor er grote schip een eveneens grote ster stuurhut gemaakt. Gezien de omvang van de stuurhut moest rlitie bij het opladen de straat at. i en vervolgens de weg vrij hoi» ïaar de haven. Met een kraanwj- ■an de fa. Dmgemanse, welke ook ransport had verzorgd, werd de hut in het ruim van het schip ,e. st. Zondagmiddag werd het casco een bedrijfsgenoot op sleeptouw nen om via Hardingen naar een in Duitsland te worden gebracht het schip verder zal worden at iwd. ;en, donderdag 21 december: Hans. t 5.41 en 18.07 uur, Terneuzen 5.00 7.28 uur: Vlissingen 4.34 en löffl Wemeldinge 6.13 en 18.37 uur, ELBURG sarchief: 9.30 - 12.30 en 13.30 - 17,So Curieuze archiefstukken. 20 uur ijger smijt met dynamiet 14 Jaar ertzaal 19.30 uur Kerkmuziek, td INGEN imbra 20 uur kanonnen van Navarone 14 Jaar TINGE teentehuis 20 uur Raadsvergadering BENDIJKE ïeentehuis 19 uur Raadsvergadering KENS omst 14 uur Kerstmiddag iEIIZEN erie J 34: Expositie Ek en Annema* van Zanten. EN ST. JOOSLAND enigingsgebouw 14 uur Kerstfeest larden iKENSZAND school 20 uur Raadsvergadering age Cilo, Buitenweg 20 uur Volks- itzangavona VERPEN 12 - 14 - 16 18 - 20 - 22 uur >rd bij ongeval 18 jaar on 12 - 14 1 6 18 - 20 - 22 uur samoerai 18 jaar ié 12 - 14 16 - 18 - 20 22 uur een vakantie a.l. tens 14 - 16 - 18 - 20 - 22 uur dozijn ploerten 18 jaar rid 14 - 16 - 18 - 20 - 22 uur ada Joe, 18 jaar llin 14 - 16 18 - 20 - 22 uur npiers op het bal 18 jaar id 12 - 14 - 16 - 18 - 20 - 22 uur embare Angélique 18 jaar litole 14 - 16 - 18 - 20 - 22 uur stuift te Caracas 18 jaar ice 14 - 16 - 18 - 20 - 22 uur grote ontsnapping 14 jaar titole Dodelijker dan de mannen jaar n De 13 verloofden van Fu Mancnu jaar tury Reis met zijn tweetjes 18 Jaar ace Dossier 7 18 jaar Op een zomeravond 18 jaar la Biecht aan een lijk 18 jaar -NIKLAAS eet 20 uur Fallstaf itury 20 uur s met zijn tweetjes 18 jaar :n 20 uur 13 verloofden van Fu Manchu 18 J- ace 20 uur Dossier 7 18 jaar la 20 uur cht aan een lijk 18 jaar tova 20 uur boden te vissen 18 jaar 5 aid 20 uur leeft maar twee keer 14 jaar ELBURG jW6AlIin. «sarchief P.30-12.30 en 13.30-17.30 uur rieuze archiefstukken fpunt 19.30 uur Kerst-bijeenkom* JEUZEN A crie J 34: Expositie Ek en Anne van Zanten. eentehuis 19 uur Raadsvergadering EMUIDEN neentehuis 19.30 uur Raadsveig- VERPEN O 20 uur Hans en Grietje scopen: Als onder Vandaag. G 20 uur Wacht tot het donW1 15 scopen Als onder Vandaag NIKLAAS 10 m eet 20 urn Het Heri-duel, 18 scopen: Als onder Vandaag rm?" vroeg de H.I. een toneelclubje," Pr0 ik flu ivond een stukkie op. f?e^tie.-" kom ik te laat voor de r®P de naar in de cel, Loetje,' D OOK ZEELAND VAST AAN DE „ZIJLSTRA- NORM" Op de veerboot Beatrix. Zeeland onder de loep van (v.l.n.r.) drs. L. van Son, mr. J. van Aartsen en minister De Block. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL De commissaris van politie te Roosendaal de heer J, B. Weinans heeft via de lagere scholen in Roosendaal een circulaire laten verspreiden, getiteld „Tien geboden voor ouders die hun kinderen voor zedelijke gevaren willen behoeden". Het geschrift is opgesteld op verzoek van enige schoolhoofden. De directe aanleiding hiertoe was de recente arrestatie van een man, die bekend heeft in Roosendaal en omgeving onzedige handelingen te hebben gepleegd met kinderen. De „Tien geboden voor ouders" luiden als volgt: 1. De ouders moeten weten wie de speelkameraadjes van hun kinderen zijn en met welke volwassenen ze omgaan. 2. Het kind mag alleen met volwassenen om gaan als de ouders deze heel goed kennen. 3. Als het kind vragen stelt, moeten deze beantwoord worden. Het mag, als het iets vraagt, niet worden teleurgesteld, berispt of gestraft. 4. Als beantwoording te moei lijk wordt, dienen de ouders zich te wenden tot geestelijke leiders (geestelijken, onderwijzers, huisarts of schoolarts). 5. Men moet kin deren er op wijzen dat er abnormale mensen (mannen) zijn, die er op uit zijn kinderen onsmakelijke dingen te laten doen of ze te betasten, waarbij ze hen zelfs pijn doen of ziek kunnen maken. 6. Men moet de kinderen er op wijzen, dat ze zich nooit of nimmer mogen laten over halen voor geld, snoep of iets dergelijks, voor onbekende volwassenen boodschappen te doen, mee te gaan in portieken, parken, woningen, of gevolg te geven aan het aanbod om naar de bioscoop te gaan of mee te rijden in een of ander vervoermiddel. 7. Ouders moeten ook af en toe het speelgoed en de zakken van kinderen inspecteren, waarbij zij vooral moeten letten op onverklaarbaar geldbezit. 8. Men rnoet alle gedane waarschuwingen bij tijd en wijle herhalen, omdat het kind kort van memorie is. 9. De ouders moeten de kinderen door gedrag, belang stelling, handelwijze en liefde duidelijk maken, dat er niemand is, ook de „aardige oom van de straat" niet, die het beter met hen meent als hun ouders. Zij moeten een onwankelbaar vertrouwen in hun ouders stellen. 10. De ouders moeten er niet tegen op zien om onmiddellijk naai de politie te gaan, als blijkt dat hun kind aan een zedelijk gevaar bloot gesteld is geweest. Commissaris Weinans geeft de ouders in de circulaire voorts nog enkele wenken, om kinderen voor onprettige ervaringen te behoeden. Van groot belang acht hij het, dat de ouders de kinderen beschermen door hen niet zonder toezicht te laten spelen op terreinen en hen niet bij duisternis zonder toezicht op straat te laten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Minister mr. L. de Block ontnam, tijdens zijn werkbezoek in Zeeland, alle illu sies van goedkoop aardgas voor Péchiney toen hij verklaarde dat hij zelfs niet terwille van een belangrijke industrievestiging afbreuk zou willen doen aan de goede trouw die bestaat tussen Aldel en het departement. Als er een achterdeur gevonden mocht worden om Péchiney toch aan goedkope energie te helpen, dan zal dit een fatsoenlijke achterdeur moeten zijn, aldus de minister, die daarmee liet uitkomen dat aard gas in elk geval niet aan Péchiney zal worden geleverd, welke an dere vorm van energie hij dan ook op het oog heeft. Staatssecretaris drs. L. J. M. van Son (eveneens van Economische Zaken) deed als terloops een uitspraak over de recreati e oplevin g van Zeeland, dlie ons even frappeerde. Hij zei: „De toe ristische ontwikkeling plaatst. Zeeland voor een grote opgave, speciaal de stof fering van het recreatieve gebeuren vormt een probleem. Op vele plaatsen bestaan plannen voor toeristisch over leg, welke plannen echter niet via sub sidies gerealiseerd kunnen worden. Zelfs de budgetten van de departemen ten van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk en van Economische Zaken, zijn tegen de uitgaven die voor het opvangen van het toenemend toe- naar in ae cei, cuetj^' re. Daar heb je mooi de W u|t .remen. Intussen zoeken terv'ii t jou aan de hand is" naderde buiten een zekere portier aan een touwtje"" ALS er na afloop van de kerstdiners in hotel Britannia te Vlissingen om de chef-kok wordt geroepen, dan verschijnt er een vermoeide, maar bijzonder dankbare en trotse Th. Wegman. Voor hem, die aan het hoofd staat van een keukenbrigade van acht man komt er met de kreet ,,de kok, de kok!", een eind aan een spannende periode die enkele maan den heeft geduurd en die haar cli max heeft bereikt in de twee weken voor Kerstmis. „Al in september, ok tober spelen de plannen voor de kerstmenu's door mijn hoofd", ver telt hij. ,,Ze ivorden eens als terloops doorgepraat met de directie van het hotel gaan dan iveer een poosje het achterhoofd in, totdat ze tenslotte na eindeloos te zijn gewikt en ge wogen hun definitieve vorm heb ben gevonden. Dan zijn de kerstme nu's wat je noemt „geheid en ge klopt" en zijn we er zeker van, dat wij onze gasten in totaal meer dan driehonderd iets gaan serve ren, dat klinkt als een kerstklok. BIJ de samenstelling van zo'n menu moet de kok er van uitgaan dat hij sen harmonisch geheel schept. De kleuren zowel als de smaken mogen niet met elkaar contrasteren. In de opbouw van het menu geldt dat ook. Br zijn hoofdgerechten en tussenge rechten en zelfs een pauzegerecht. De laatste dienen om het verhemel te te strelen en om het als het ware ontvankelijk te maken voor de grote gerechten, die nog zullen volgen. Op eerste kerstdag speelt kalkoen (met truffels) de hoofdrol. Op twee de kerstdag is het fazant met een delicate roomsaus, gegarneerd met druiven. Elk kerstdiner bestaat uit zes gangen en er zijn zo'n zestig mensen op de been om de hele ma chinerie werkelijk perfect te laten lopen. Het hoogtepunt zowel in de keuken als in het restaurant wordt bereikt als de hoofdschotel uitgaat. Dan heerst er in de keuken hoogspanning, terwijl aan de tafels ae verbazing en de bewondering hoogtij vieren. Voor meneer Van der veen, de directeur, en voor trouivens iedereen in het hotel, zijn de kerst diners een topprestatie, waarbij ie- aeieen zich voor 100 procent geeft. HtTJ.efn werkt op zulke dagen, nog dan andersgeïnspireerd. Zon der inspiratie en zonder geloof in neTm' gebaferd is °P het die- onerf !e medemens, gewoon zo doen vl°se}yk. ?e werk voor hem ]e in dit vak niets, vratm w hezig ziin met de Vle-ier "m?ar* Jde niensen een mfl„ „ei doen? Wl^ werk laat 7ve$t hl n°mt losDag en nacht de comnh me heus niet om een bZVt ïnZnten- Ik vcel me altijd Caflnnl dWT als ik nhdat er afloop van het diner om de chef- (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De algemene vergadering van de veilingvereniging Zuid-Beve land in Goes heeft zich in principe ge schaard achter de pogingen van het be stuur om zo mogeljjk in samenwerking met de veilingen in Kapelle en Middel burg een veiling-koelhuis van 2000 ton te bouwen. Dit is unaniem besloten op een bui tengewone veilingvergaderrng. Hierop waren 76 leden aanwezig, die gezamen lijk over 244 stemmen beschikten. De vergadering stelde voorop dat het bestuur nu eerst zal moeten nagaan wat de financiële consequenties zijn van een eventuele gezamelijke bouw. Ook zal het bestuur moeten bekijken wat het de veiling zou kosten, wanneer ze alleen een dergelijk koelhuis zou bouwen. De vergadering was tot een andier standpunt gekomen wanneer er al spra ke was geweest van een fusie tussen de veilingen. „De leden van de veiling in Goes zijn sterk voor een fusie", zo deelde directeur drs. D. Butijn mee. „De mogelijkheid zit er in dat er geen geza menlijk koelhuisruimte komt, als er geen fusie komt", aldus de directeur. In Middelburg heeft men zich op een vergadering uitgesproken voor een ge zamenlijke bouw. Inmiddels heeft ook het bestuur van de veiling in Kapelle- Biezelinge de machtiging van de alge mene vergadering gekregen om in sa menwerking met de andere veilingen over te gaan tot de bouw van een nieuw koelhuis. In Goes wil men dus nog nader op de zaak terugkomen, nadat het veilingbe- stuur de financiële gevolgen van geza melijke bouw en alleen-bouw heeft be keken. risme in Nederland moeten worden ge daan, niet voldoende opgewassen. De gedachten gaan dan ook langzamer hand in de richting van een retributie systeem of iets als een logeerbelasting", zo zei hij. Minister de Block, die op zijn rond reis herhaaldelijk wend geconfronteerd met de mdustrialisatieplannen in Zee land, merkte nog op_ dat de rijksover heid bij de stimulering van regionale industrialisatieplannen nu eenmaal vast zit aan wat hij noemde „De Zijistnar norm". Per 1 januarti 1969 gaat er een nieuwe vierjaars-periode in. en het zal bij die gelegenheid mogelijk zijn de steun aan het industrial isatiestreven van de provincie ophieuw te bezien. toezeggingen kon de bewinds die periode van na 1969 uiter- dloen. Hij merkte wel op dat de afgelopen twee jaar acute gebieden hebben aangediend waar een sterk stijgende werkloosheid noopt tot het scheppen van nieuwe werkgelegenheid. „D|t betekent niet dat belangstellen in de werk mei de minister, die liet uiit- de burgemeester van Vlis singen, drs. Roemers, hem dit hald voor gehouden. Mr. de Block verklaarde in tussen nadrukkelijk begrip voor de te hebben waarmee Zee- „We moeten hier het vlieg wiel draaiend houden", zei hij. Gevraagd naar de beslissing t.a.v. Péchiney zei de minister dat de over eenkomst met Aldel elke mededinging door andere aluminiumfabrieken via de levering van goedkoop aardgas uitsluit. „Aldel heeft", zei minister De Block, „grote verplichtingen op zich genomen, en is deze tot dusverre reeds goed na gekomen. Wij mogen de goede trouw niet schenden". Overigens, zo besloot hij, wordt het besluit om Péchiney niet te laten profiteren van goedkope aard gasleveranties door al mijn voorgangers gedekt. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/NIJMEGEN „Het zal bijzonder moeilijk voor mij zijn om afscheid te ne men van Nijmegen. Ik had werkelijk niet gedacht dat ik daar nog ooit weg zou gaan." Dat was dinsdag de eerste re actie van prof. dr. H. Ruygers na het bekend worden van zijn benoeming tot vicaris-ge neraal van het bisdom Breda. „Van de andere kant", voeg de hij eraan toe, „trekt de functie mij wel heel erg aan. U begrijpt dat het gesprek tus sen mgr. Ernst en mij hierover al een paar weken aan de gang was en ik heb dus de tijd gehad om mijn beslissing te nemen. En u zult de bisschop voldoende ken nen om te weten, dat ik van harte met deze benoeming heb 'inge stemd anders zou het niet zijn gebeurd". Hij werd geboren op 23 febru ari 1913 in Dell Haag. Hij volgde de priesteropleiding aan de se minaria van het bisdom Breda en werd priester gewijd door mgr. P. Hopmans op 22 mei 1937. Hij stu deerde voorts filosofie te Rome (Angelicum), Nijmegen en Gronin gen, deed doctoraal examen te Ro me 1 juli 1939 en doctoraal exa men te Nijmegen 11 juli 1947. Hij promoveerde cum laude tot doctor in de filosofie op 4 april 1952 op het proefschrift ,,De beide geslach ten". Dr. Ruygers was docent aan het groot-seminarie van het bisdom Breda te Hoeven van 1942-1958 in de filosofie. Hij werd beschikbaar gesteld voor wetenschappelijk werk bij het Landelijke Centrum der Katholieke Actie te Amers foort 6 augustus 1958. Deze taak legde hij neer bij zijn benoeming tot buitengewoon hoogleraar aan de Katholieke Universiteit te Nij megen 1 januari 1962. Per 1 au gustus 1964 werd hij gewoon höogleraar. Als vicaris-generaal zal prof. Ruy gers de taken nu gaan overnemen, die mgr. Ernst in dezelfde func tie onder mgr. De Vet uitvoerde. In de pastorale sector dus. „Ik denk", zegt hij ervan, „dat ik samen met de bisschop het pro gramma van mgr. De Vet zal gaan uitvoeren. Dat programma bevatte immers op diverse punten al heel wat nieuwe gezichtspunten. Overi gens zal mgr. Ernst daar zeker zijn stempel op drukken. Bisschop Ernst en prof. Ruygers zijn bepaald geen vreemden voor elkaar. ,,Ik ken Ernst al heel erg lang", zegt de nieuwbenoemde vi- caris. „Al zo ongeveer vanaf 1930. De nieuwe vicaris van het bis dom Breda. Ik ben al die tijd bevriend geweest met hem en ook met mgr. De Vet. Maar al ben ik dan priester van het bisdom Breda, ik ben in tussen al bijna negen jaar uit het bisdom weg". Tot voor een jaar of drie had prof. Ruygers nog in zoverre bin dingen met het Bredase diocees, dat hij lid was van de curatoria van het Pastoraal Centrum en van de Diocesane Jeugdzielzorg. Met name op het gebied van de geestelijke gezondheidszorg heeft prof, Ruygers veel werk verzet. Zo heeft hij vanaf het ontstaan in 1952 van het Kath. Nationaal Bureau voor Geestelijke Gezond heidszorg deel uitgemaakt van de wetenschappelijke staf. Toen die wetenschappelijke staf was uitge groeid kreeg prof. Ruygers het ad viseurschap van het bureau aan geboden. Die functie bezet hij nu nog. Bovendien is hij zeer actief ge weest in de Kath. Centrale Vereni ging voor Geestelijke Gezondheids zorg, met name in de pastorale commissie, waarvan hij bij de op richting secretaris werd. Dat xs hij enige jaren gebleven. Voorts heeft hij deel uitgemaakt van werk- en studiegroepen van de Vereniging, waarvan met name te noemen is de studiegroep homoseksualiteit. Vanuit zijn pastorale ervaring en vanuit zijn theologische en filoso fische kennis heeft hij een eigen stempel gedrukt op de pastorale commissie en de studiegroepen' waarin hij zitting had. (Van een onzer verslaggevers) ST. MAARTENSDIJK De bliksem actie tegen de voorgenomen verhoging van de veertarieven in Zeeland heeft in het prille begin ongeveer 2500 handte keningen opgeleverd. In veel plaatsen in Zeeland werkt men op het ogenblik met lijsten om zo veel mogelijk handtekeningen binnen te krijgen. Wethouder A. Schouwenaar van Wemeldinge heeft op de veerdienst Kruiningen-Perkpolder in zijn eentje 560 handtekeningen verzameld. Het centrale adres voor de actie, Pa rallelweg 18 te St. Maartensdijk, staat tot de ochtendpost van donderdag a.s. open voor deelname aan de bliksem actie. NKV, NVV en CNV hebben na mens hun leden (37.000) adhesie betuigd aan de actie. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De plannen voor de reconstructie van de Paul Krugerstraat, de belangrijkste verkeersweg naar en van de Vlissingse binnenstad zijn thans gereed. Belangrijkste onderdeel van de ze plannen is ongetwijfeld de verbete ring van het kruispunt bij de Keersluis brug, waar nu nog vooral bij drukte aanzienlijke opstoppingen in de ver. keersstroom ontstaan. Voor de werken is een totaalbedrag nodig van 463.000 gulden. In de raads vergadering van vrijdagmiddag zullen b. en w. de raad vragen de goedkeuring voor een dergelijk krediet te verlenen. ROOSENDAAL De bond van har monie- en fanfaregezelschappen bi het bisdom Breda heeft in hotel Goderie te Roosendaal zijn algemene verga deringgehouden. Voorzitter mr. J. van de Meer uit Steenbergen deelde o.m. mede, dat er in het afgelopen jaar weer heel veel gepresteerd is en dat er voor 1968 weer veel op het programma staat. Aan de orde kwam o.m. een voor stel van het bestuur om elk jaar, als d e bond ska s het toelaat, 500 gulden be schikbaar te stellen aan de verenigin gen die deelnemen aan de kampioens wedstrijden. „St.-Cecilia" uit Princen- haigte won een bedrag van 250 gulden (1967) en in 1968 zal voor twee ver enigingen een bedrag van 500 gul den beschikbaar worden gesteld. In het voorjaar worden te Steen bergen muziekexamens gehouden. Het bondsconcours stelde men o.m. vast op 12 mei te Zevenbergen, 23 juni te Kloosterzande en voor een najaars concours heeft zich „Aurora" uit Don gen aangesteld. Musis Sacrum" uit Dongen heeft zich teruggetrokkenIn 1968 zullen concoursen voor drumband, solisten en kleine ensembles worden gehouden in Hulst en Zevenbergen. Als bestuursleden zijn herkozen de heer Dircken (Breda) en de heer Ver- paaien (Sp run del). (Van onze verslaggevers) DEN HAAG-MIDDELBURG. Mi nister Bakker (Verkeer en Waterstaat) vindt de per 1 maart 1968 ingaande ver hoging van de veerdienstentarieven over de Westerschelde alleszins gemotiveerd en niet in strijd met de ontwikkeling van Zuidwest Nederland en met die van Zeeuwsch-Vlaanderen in het bij zonder. Dit ondanks alle Zeeuwse pro testen, waarvan wR uitvoerig melding hebben gemaakt. Zoals gemeld heeft het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland aan provinciale staten een tariefsverhoging van gemiddeld circa 30 procent voorgesteld, een en ander overeenkomstig het overleg tussen G.S. en minister Bakker. Donderdag (morgen) zal minister Bak ker over deze aangelegenheid in de Tweede Kamer worden geïnterpelleerd door de heer Westenhout (PvdA). Intus sen heeft minister Bakker al enige schriftelijke vragen van de heer Wes- kok wordt geroepen zó uit mijn iverk, dat me helemaal in beslag heeft genomen, midden in een groep mensen verschijn, die in een uit- gaansstemming zijn. Nee: de groot ste bevrediging is het, te weten dat je iverk een zo groot mogelijk effect en een zo hoog mogelijk rendement heeft afgeworpen. KERSTDINERS zijn voor ons hotel een erezaak. De winst, die op deze diners wordt gemaakt, is niet be langrijk. Het gaat er om, dut je de mensen het allerbeste biedt dat je hebt, in een zo prettig mogelijke sfeer. Ik geloof dat wij daar dit jaar weer in zullen slagen. Elk gerecht wordt gegarneerd met complete kunstwerkjes, waarop dagen is ge werkt: kerstklokken uit raap gesne den, kerkjes van chocolade en spoten suiker, bloemen uit kleurige aardappelpuree: kortomalleen het gezicht op de schalen is al een ver rukking voor het oog ONS ideaal is nu eenmaal, maar dat geldt voor de kerstmenu's in het bij zonder, dat alles moet kunnen. Als we daar deze keer ook weer in sla gen, dan zijn we blij dat we er zo veel moeite, zoveel liefde voor het vak, in hebben kunnen investeren. Dankbare mensen weg te zien gaan- is er iets mooiers denkbaar1?" (ADVERTENTIE) Bi) aankoop van een Pfaff zigzag-machine kan immers in de meeste gevallen uw onde naaimachine, ongeacht welk merk, worden ingeruild! Bespreek deze mogelijkheid eens in een Pfaff-zaak. ONS ZIGZAG-PROGRAMMA LOOPT VAN TOT1 ELEKTRISCH, COMPLEET MET KOFFER BERGEN OP ZOOM TERNEUZEN Verder verkrijgbaar bij A. C. BASTIAANSE H. A. DE BREUCK G. HEMEUAAR G. HEMELAAR Kortemeestraat 17 Nieuwe Diepstraat 23 Papegaaistraat 4, Goes B. F. v. Waesberghestr. 16, Hulst Nieuwedijk 29, Vlissingen Langeviele 52, Middelburg tel. 01640—5878 tel. 01150—2294 tel. 01100—7476 tel. 01140—2215 tel. 01184—3729 tel. 01180—5241 terhout over deze materie beantwoord. Minister Bakker beklemtoont in zijn antwoord dat de huidige tarieven nog uit 1958 dateren en sindsdien nimmer aan die gestegen kosten zijn aangepast. Dit heeft tot gevolg gehad, dat die op brengst van de tarieven in vergelijking tot de totale exploitatiekosten van dc veren vooral de laatste jaren sterk is gedaald. Het voor 100 procent ten lasite van het rijk komende exploitatietekort is mede daardoor sinds 1963 ongeveer verdubbeld (voor 1967 rekent men op rond 9 miljoen gulden). Gelet hierop en gelet medie op de zeer grote bedra gen die het rijk besteedt aan de bouw van aair.legirurichtinigen, opstelpleinen e.d. ten behoeve van de veerdiensten, is volgens minister Bakker de voorgeno men verhoging alleszins gemotiveerd. Minister Bakker wijst er voorts nog op. diat de tarieven in het algemeen slechts een gering percentage van de totale vervoerskosten uitmaken. Daar om kan men zijns inziens aan die ver hoging moeilijk zulk een gewicht toe kennen, diat men zou kunnen stellen dat daarmee in strijd wordt gekomen met de ontwikkeling van Zuidwest-Neder land en Zeeuwsch-Vlaanderen. Minister Bakker zegt tenslotte, dat de voorstellen waarom het gaat hem nog niet hebben bereikt. Hij neemt ech ter aan, „dat daarin evenals voorheen bijzonder aandacht zal worden geschon ken aan de belangen van de regelma tige gebruikers van de veren en in het bijzonder aan die van de inwoners van Zeeorwisch-Vlaanderen" Intussen heeft vanuit Middelburg het provinciaal bestuur de leden van de Tweede Kamer een klein „kerstpakket" toegezonden in de vorm van een vijftien bladzijden tellend geschrift over de kwestie van de veertarieven. G.S. hopen dat dit document de leden van de Tweede Kamer ervan zal over tuigen, dat de vermindering van de rijksbijdrage aan de exploitatie van de Westerscheldeveren een voor Zeeland zeer nadelige zaak Is. Zij schrijven in de begeleidlende brier aan de Kamerleden, dat verhoging van de veertarieven (noodzakelijk, omdat de subsidiekraan in Den Haag iets vet» der wordt dichtgedraaid) de infrastruc tuur benadeelt. Dat achten G.S. nu pre cies in flagrante tegenstelling met het ook door de regering gevoerde beleid ten aanzien van de economische ontwik keling van Zeeland. G.S. hebben de motie, die tijdens de statenvergadering van de vorige week werd aanvaard, in het kerstpakfcetje opgenomen, evenals de afschriften yan soortgelijke moties en telegrammen, die- voor en tijdens de statenvergadering werdén ontvangen. Het zijn er maai liefst zeven, die te zamen een volledig beeld schilderen van de diepe teleur stelling die in Zeeland over de yoorge- nomen tariefsverhoging heerst. Zoals bekend zal drs. Westerhout (P. v.d.A.) morgen bij interpellatie de ve- renkwestia in de Kamer aan de orde stellen. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het belangrijkste winterevenement dat de badplaats Vlissingen te bieden heeft bestaat uit de kerstdiners die enkele grote hotel- restaurantbedrqven op eerste en twee de kerstdag serveren. Het is bepaald niet uitgesloten dat de kerstdiners de grot© „trekker" zul len vormen voor een reeks echte winterevenementen, zoals enkele Bel gische badplaatsen die al kennen. In elk geval zijn ze de eerste zwaluw, die in Vlissingen de winter maken. Ais directeur G. van der Veer van hotel Brittannia zijn gasten op de Het hert, vervaardigd uit 500 kilo gram vet, schjjnt gereed te staan voor een sprong naar koele oorden, bevreesd als het moet zijn voor „dood door smelting". avond van eerste en tweede kerstdag welkom heeft geheten, gaat langzaam en plechtig het toneeldoek omhoog en dan zullen de aanwezigen het volle zich krijgen op een tafereel dat wij onze lezers hierbij al tonen: een reuzen» hert, geheel vervaardigd uit vet, dat een prachtige arrestee door een ge. detailleerd landschap trekt, waarin zelfs de vogels niet ontbreken. Het hert is het meesterwerk van sla ger Hugense uit Souburg, die met dit 500 kilogram weigenlde bewijs van vak manschap, de hoogste prijs behaalde op de slagersvaktentoonstelling die on langs in de Utrechtse Jaarbeurs werd gehouden».

de Stem | 1967 | | pagina 3