11 Geen overeenstemming vijf met Frankrijk Van Z. bekent ook moord op v.d. Voort Coby Nog hoop voor Wasjkansky? JJAMQMI G^jjWt&soep...de zon op uw tafel Ruyg Prinses Irene even thuis ers vicaris van Breda SCHOKKENDE ONTWIKKELING Deur nog op een kier voor Pechiney vóór 1 jan. 1968 1114111 Ontvoerd kind uit auto geworpen M ngdrinkers ïaakt kin Nederland, it en tintelfris. worden! DAGBLAD VOOR ZEELAND AARTSBISDOM KEULEN VERBIEDT DISCUSSIE IN DE KERK OVER VREDE Rotterdam Eindhoven Koud OFFICIEEL BESLOTEN Toestand licht verbeterd PRECEDENT wenst u prettige Kerstdagen 107e JAARGANG No. 25692 Voor Go d, Koning in en Vaderland ÏS, Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker RedactieraadJ. AA. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, l. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 bla9 WOENSDAG 20 DECEMBER 1967 Abonnementsprijs: m.i.v. 1 januari 1968 13,40 per kwartaal (excl. in cassokosten), 4,50 per maand (excl. incassokosten), 1,04 per week (excl. incassokosten Losse nummers 0,25 Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). ENGELAND BLIJFT BUITEN (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De 25-jarige Utrechter Van Z. heeft gisteren hekend ook de moord gepleegd te hebben op de 37-jarige Amsterdamse vrouw Coby van der Voort, die op 3 mei van dit jaar dood in haar huis werd gevonden. Hoofdinspecteur J. Vrijburg, chef van het bureau Leidse- plein van de Amsterdamse politie, deelde dit gisteravond op een persconferentie mee. In het weekeinde heeft Van Z., die vorige week gearresteerd is wegens een roofoverval op een bejaarde weduwe, al bekend twee andere moorden ge pleegd te hebben: die op de Utrechtse kruidenier J. Donse en op landbouwer Eeyer de Bruin uit Heeswijk. Eerder op de avond had de politie nog weinig vertrouwen, dat Van Z. zo snel zou bekennen. Door de dagenlange ver horen was hij zo uitgeput en in een toe stand van depressie geraakt, dat verder verhoren geen zin leek te hebben. Uit eindelijk bekende hij toch. Van Z. kende Coby van der Voort al geruime tijd. De Engelse vrouw, met wie Van Z. enige tijd heeft samenge woond, is in het bezit geweest van een japon van Coby, die echter nu ergens in het buitenland is. De japon zal naar Nederland opgestuurd worden. Van Z. en Ouwe Nol, de man die er van verdacht wordt, dat hij de kwade genius is op de achtergrond van deze lugubere moordaffaire, verblijven noig op het hoofdbureau van politie in U. trecht. Daar zulien ze blijven totdat de voorlopige hechtenis begint, die ze in het Huis van Bewaring zullen doorbren gen. KEULEN (KNP) De paro chianen van een Keulse parochie zijn woedend op het vicariaat-ge neraal van het aartsbisdom Keu len, omdat het hun verboden heeft in hun parochiekerk met de pas toor en met elkaar te discussiëren over vrede in de wereld en de praktische consequenties voor de christenen. Zowel de parochianen als hun pastoor Hugo Poth van de St.-Al- bansparochie vinden, dat zij door dit verbod van de vicaris-generaal in een bepaalde politieke hoek worden geduwd, terwijl zij alleen maar eerlijk als parochiegemeen schap hun meningen willen uitwis selen. Aanleiding tot deze parochiële discussie, welke overiglens toch doorging, zij het dan buiten de kerk, is de snel groeiende acties van katholieke jongeren. Al meer dan 400.000 jonge katho lieken hebben zich geschaard ach ter een campagne om het stilzwij gen der Westduitse christenen rond de vrede in de wereld te doorbre ken. Pastoor Poth wilde graag op de ze discussie met zijn parochianen ingaan. Een van zijn parochianen fleed hiervan mededeling aan de politie, welke op haar beurt het aartsbisdom ervan in kennis stelde. Pastoor Poth kreeg daarop van net secretariaat van het aartsbis- aom mededeling, dat hij die dis- S?88}® in de parochiekerk lm houden. Het enige nog be schikbare zaaltje was veel te klein u Pas^00r .€n parochianen ten slotte maar discussieerden in de openlucht op het plein voor de ADVERTENTIE) Iedere dag weer, 'n heerlijke Iractatie Het nieuws, dat vam Z. drie moorden bekend heeft, is ook voor andere po litiekorpsen aanleiding geweest contact met Uitrecht op te nemen. Gisteren zijn twee rechercheurs van de Rotterdamse politie in Utrecht geweesit, op de eerste it gew _>laaits voor een inbraak waarbij van Z. batrokken geweest kaïn zijn, maar zijde lings is ook gesproken over enkele on opgeloste moorden. Dat is op de eerste plaats de afschu welijke moord op de 38-jariige weduwe A. B. yam der Hoof-van Heek en haar achtjarig zoontje Marcel in februari 1964. Op deze moord volgde een van de grootste onderzoeken uit de Neder landse criminele geschiedenis, dat ech ter nog geen resultaat heeft opgele verd. In de nacht van 22 op 23 juli van dit Jaar ward de 26-jarige lerares Elly Ha- gers-Sagov uit Rotterdam in haar huis vermoord. Deze moord vertoont veel overeenkomst met de moord op de Am sterdamse Coby van dar Voort. Volgens de chef van de Rotterdamse recherche heeft men tijdens de varhoren van Van Z. en Ouwe Nol nog geen sporen kun nen vinden, die naar een van deze moorden wijzen, maar het onderzoek wordt voortgezet. Ook de rijkspolitie van Eindhoven heeft belangstelling voor Van Z. en wel in verband met de moord op die Oir- schotse caféhouder J. H. Schoenmakers, die op 8 augustus vaar dit jaar ver moord werd gevonden. Het is echter niet waarschijnlijk, diait Van Z. met deze moord iets te maken heeft, zo deelt de justitie mee. Kort na de Oirischotse moord is de 47-jarige zwerver J. V. gearresteerd, die zich waarschijnlijk be gin januari voor de rechters moet ver antwoorden, op beschuldiging van moord. De Utrechtse politie heeft al mei meer politiekorpsen contact gehad over onopgeloste moorden. Er is een zeer uitgebreid onderzoek gaande, waarbij alle korpsen, die iets van belang kun nen vertellen, ingeschakeld worden. do»eeï!T™Srtlng' meegedeeld avond K™1- geldig tot van- en°w«lï.n!en' maat ook sneeuw- (hEb"fn' Matlgc' aan de kust nog krachtige wind uit richtingen pcral" "°ord noordwest. Tem- Znn™!, rond het vriespunt. uSr 0m 16'30' °P om 08.45 5 maan '•P 18-23 en onder 11.18 AtfwniniiSo0matiedienst KNAC- «XL"W1' Wegeninforma- uit nÜ? ®elgie te bereiken van- onder nummer 0923. en rijdend in België 133855. COUVE DE MURVILLE (Van een onzer verslaggevers) BREDA Prof. dr. H. J. C. M. Rnygers (54), hoogleraar in de grond slagen van het maatschappelijk werk en cultuurfilosofie aan de Kath. Uni versiteit van Nijmegen, is door bis schop H. Ernst benoemd tot vicaris- generaal van het bisdom Breda. Prof. Ruygers zal per 1 februari zijn taak aan de universiteit opgeven. Voorts heeft mgr. Ernst benoemd tot vica ris-generaal rector A. P. F. Theeu- wes, die dezelfde functie al vervulde b(j mgr. De Vet. (Van een onzer redacteuren, MIDDELBURG Voor Pechiney is alle hoop nog niet verloren. Minister mr. L. de Block van Economische Zaken heeft gisteren op een persconferentie, na afloop van een werkbezoek aan Zee land, gezegd, dat er wellicht „andere mogelijkheden" zullen ontstaan om het Franse aluminiumbedrijf, dat zich in Zeeland wil vestigen, in de produktie- aanloopperiode van goedkopere energie te voorzien. „Mogelijkheden in die rich ting zal ik bekijken", zei de bewinds man. De minister doelde kennelijk op de vorige week door gedeputeerde A. Ka- land gedane suggestie om het goedkope aardgas tijdelijk te leveren aan de Pro vinciale Zeeuwse Electriciteits Maat schappij, die dan op haar beurt goed kope elektrische energie zou kunnen doorverkopen aan Pechiney. Deze tussenoplossing zou kunnen ver vallen tegen 1973—1974. Tegen die tijd hoopt de P.Z.E.M. een kernenergiecen trale in Vlissingen-Oost gesticht te heb ben. Deze centrale zou energie aan Pe chiney kunnen leveren, die zou kunnen concurreren met het goedkope aardgas. De minister liet duidelijk uitkomen dat Pechiney niet kan rekenen op goed koop aardgas. Er zijn bindende ver plichtingen door de regering aange gaan met Aldel, in Delfzijd, het alu- miniumbedirijf waarin o.a. de Billi- tonmaatschappij en een Zwitserse on derneming compareren. Prinses Irene dinsdagmiddag van Schiphol naar Spanje vertrokken. H.M. de Koningin had haar dochter zelf naar de luchthaven gebracht. De RAAD van de Westeuropese Unie heeft gisteren in Londen de Britse ver mindering van het Rijnleger met 5.000 man en een eenheid van honderd he- lekopterpiloten tot 46.000 militairen goedgekeurd. Hogere veertarieven in Zeeland zijn alleszins gemotiveerd. Al dus minister Bakker. Pagina 3. Een stier op vrijersvoeten: stier lijk vervelend, zeggen ze in Roosteren. Pagina 13. Voorlopig blijven werken maar onmiddellijk staken wanneer blijkt dat er geen geld meer is. Dit hebben de vakbondsbestuur ders gezegd tegen de werkne mers van de Nederlandse Tex- tielcombinatie. Pagina 5. Geen Kerstmis in de verlaten burcht van radiateuren-Jan van Heijst. Pagina 7. De mislukte contra-coup van koning Constantijn in Grieken land heeft ook zijn invloedrijke moeder, Frederika, buitenspel gezet. Pagina 11. IN DE SOVJET-UNIE is gisteren weer een Kosmos-satelliet gelanceerd, De Kosmos-196 zal het onderzoek in de ruimte voortzetten, aldus Tass. ZES DODEN en negen vermisten. Dat is de trieste balans van het neerstor ten van een onbestuurd F4d-straal- vliegtuig op een drukbezochte super market, gistermorgen in Tucson in de Amerikaanse staat Arizona. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Er zullen voorlopig geen onderhandelin gen met Engeland gevoerd worden over toetreding tot de Europese Gemeenschappen. De mening van Frankrijk, en de mening van de vijf andere E.E.G.-landen staan on wrikbaar tegenover elkaar. De Vijf wensen onmiddellijk begin van onderhandelingen, parallel aan het saneringsproces van de Britse economie. Frankrijk blijft op het standpunt staan dat dit saneringsproces eerst tot het einde toe moet zijn voltooid, voor het verzoek van Engeland om te mogen toe treden weer in bespreking kan worden genomen. De voorzitter van de Europese com missie zal Engeland (en ook Noorwe gen, Denemarken en Ierland) op de hoogte stellen. Nadat in Brussel alle ministers nog eens uitvoerig hun visie op de proble men hadden weergegeven, en gebleken was dat er geen enkele mogelijkheid meer was om de standpunten te verzoe nen, kon er in het begin van de mid- <fog een resumé van de discussie, op gesteld door de Duitse voorzitter Schil ler aanvaard worden. Dat resumé be vat de volgende punten: 1) Geen enkele lidstaat heeft zich in principe uitgesproken tegen uitbreiding van de Gemeenschap. De Raad' gaat ei daarbij van uit dat nieuwe ledien de verdragen, en de daarna genomen be slissingen aanvaarden. 2). Alle lidstaten achten het herstel van dé Britse economie van essentieel belang voor de toetreding. Vijf lidstaten vinden dat de sanering van de Britse economie niet voor de toetreding be hoeft te zijn gerealiseerd. 3) Alle lidstaten erkennen dat de saneringsmaatregelen begonnen zijn, o». dat het proces van sanering tijd ver eist. 4). Teneinde de thans nog bestaande onzekerheden op te heffen, met name t.a.v. bepaalde fundamentele punten, Is de Europese commissie van oordeel diat onderhandelingen in de meest ge- ■ohikte vormen zouden moeten worden geopend roet de landen die een verzoek om toetreding hebben ingediend. 5) Vijf lidstaten zijn van oordeel dat het noodzakelijk is de onderhandelingen met de vier kandidaten nn onmiddellijk te openen opdat ze parallel kunnen lo pen met het saneringsproces in Enge land. 6). Een lidstaat is van mening dat het proces van sanering eerst volledig moet zijn beëindigd voordat Engelands verzoek opnieuw in behandeling kan worden genomen. Toen dit resumé aanvaard was, en daarmee de tegenstelling tussen Frank rijk en de vijf in een officieel stuk op papier was gezet, heeft de voorzitter van de Europese Cbmmissie, Jean Rey, in een dramatische oproep de ministers bezwaren zich te beraden op de zeer nabije toekomst. Een langdurige en ernstige crisis moet voorkomen worden, aldus de commissievoorzitter. In 1963 hebben we gezien hoe een crisis het werk van de gemeenschappen verlamt. Hij deed een beroep op de vijf om een stap te zetten in de richting van Frank rijk en op Frankrijk eveneens om zijn positie te herzien. De commissie ziet het als haar plicht op elk moment dat de Raad wenst met constructieve ge dachten te komen. Misschien moeten we in de naaste toekomst de oplossing zien te vinden, aldus Rey, die niet zo bevredigend is als de vijf nu zouden wensen, die ook betekent dat Frank rijk water in de wijn zal moeten doen en die ook minder ver zal gaan dan de Britse regering thans wenst. Na de krachtige oproep van Rey gin gen de ministers om zes uur in strikt besloten zitting. Onder meer om te praten over de formulering van het antwoord dat naar Engeland, Dene marken, Ierland en Noorwegen gestuurd moet worden. Om kwart over acht werd het overleg voor tien minuten geschorst. De spanning in het Brusselsee congres paleis steeg met de minuut. Het is slechts de lange duur van de vergade ring en dat tegen alle verwachtingen in die de flauwe hoop op het niet barsten van de bom, en het redden wat er nog te redden valt, nog levendig houdt. Indien II de incassokosten en het onnodig aanbieden van een kwitantie wil voorkomen, maak dan het abonnementsgeld 1ste kwar taal 1968 over op onze post rekening Voor abonnementsprijzen zie rechter bovenhoek. Zo U tot incassogiro wenst over te gaan zenden wij U daartoe gaarne een machtiging. DAGBLAD DE STEM afd. administratie. (Van onze redactie buitenland) KAAPSTAD Ondanks een „lichte verbetering" in de toestand van Louis Wasjkansky, de 56-jar;«je man die 16 dagen geleden een „nieuw" hart kreeg, leeft de medische staf van het Groote Schuur- ziekenhuis in Kaapstad nog in grote spanning. Men is zeer bezorgd, hoewel niet zonder hoop. Zijn toestand is nog gevaarlijk.- De „lichte verbetering" trad in nadat wit te bloedlichaampjes in zijn bloed wa ren gebracht. Sinds Wasjkansky last van een longaandoening kreeg, een ze kere aanwijzing, dat zijn lichaam be gonnen was met het verzet tegen het vreemde weefsel, verminderde binnen 24 uur de hoeveelheid witte bloedli chaampjes „zeer drastisch" aldus dr. Botha van de ziekenhuisstaf. Het besluit witte bloedlichaampjes toe te voegen werd genomen op aan raden van de Franse leukemie-specia- list, die hiermee opmerkelijke resul taten heeft bereikt, aldus Botha. Dinsdagmorgen hebben vier donors voor dit doel bloed afgestaan. Eerder was al bekendgemaakt, dat de tekenen van longinfectie zaterdag een lichte longontsteking bleken te zijn. De artsen die met de journalisten hebben gesproken zagen er allen ver moeid en ernstig uit. Niettemin geven zij de hoop niet op, dat Wasjkansky het zal overleven. Botha verklaarde dat de Amerikaan se chirurg professor T. E. Starzal de zelfde strijd gestreden heeft bij nier transplantaties. Starzal, verbonden aan het Veterans Administration Hospital in Denver, Colorado, heeft bij patiënten die een vreemde nier ingeplant hadden gekre gen, eveneens gemerkt, dat de afsto tingsverschijnselen zich in het eigen weefsel openbaarden. Na twee weken waren deze symptomen verdwenen al dus Botha. Wat de symptomen van afstoting van een vreemd hart zijn is echter niet be kend, omdat dit de eerste harttrans plantatie ter wereld is en de artsen dus niet kunnen teruggrijpen op een of ander precedent. „De ontwikkeling van de gang van zaken wordt nauwlettend bestudeerd", aldus Botha. STUTTGART-MANNHEIM (DPA) De vijfjarige Michael Borzn-er, die maandag in zijn woonplaats Mannheim door een onbekende ontvoerd werd, is gisteren ernstig gewond door een auto mobilist aangetroffen langs de autosnel weg Frankfurt - Wtirzburg. De recherche van Baden-Würtemberg vermoedt dat de ontvoerder zich aan de jongen vergrepen heeft en hem vervol gens uit zijn auto heeft geworpen. (ADVERTENTIES)

de Stem | 1967 | | pagina 1