46 i 86 Een soldaat speelt viool FREDERIKA 95 49 49 Lastpost verdwijnt van het Griekse politieke toneel MISSIEBLAD BIJEEN": LOFFELIJK INITIATIEF 98 De vliegende paraplu De tweeling Wapensmokkel per schip is niet strafbaar 11 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 20 DECEMBER 1967 gram Hallo jongens en meisjes, WINTERTIJD DE PRINSES DIE ALSMAAR BEEFDE Oude en nieuwe jaar d KNAP NAZI'S HOFKLIEK MINISTER POLAK: Schadelijke insecten sterker dan gif 11 map 100 gram 100 AA 79 Het is weer bijna kerstmis. Een heerlijke tijd, hè, die kersttijd. Vind je niet? En je groeit er ook zo echt helemaal naar toe. Want waar je ook komt, overal hangt al zo'n beetje een kerst sfeer. Kijk maar eens om je heen: de feestelijke straatverlich ting, de mooie en gezellige kerstetalages in de winkels, de prachtig versierde kerstboom thuis en al die kaarsen die klaar staan om aangestoken te worden. En voor jullie is er in de kersttijd nog een extraatje: kerst- vakantie.Twee weken lang kun je nu doen waar je zelf zin in hebt. Je hebt nu natuurlijk ook volop de tijd om een leuke tekening of een aardig verhaaltje of gedichtje voor De Kleine Stem te maken. Jullie hebben toch allemaal wel eens wat leuks meegemaakt, iets waar je zelf vreselijk veel plezier om hebt gehad? Schrijf dat eens op of maak er een leuke tekening van. Het hoeft natuurlijk geen ellenlang verhaal of supergrote teke ning te worden. Liever niet, want dan komen de tekeningen en verhaaltjes van de andere Kleine Stem-lezertjes weer later in de krant. Dat zou ook met jouw verhaal of tekening kunnen gebeuren en dat zou je toch ook niet leuk vinden, hè. Henkie van Oosterhout, Korte Hoogstraat 30 in Oosterhout heeft een heel mooie tekening gestuurd. Een apekop in prach tige kleuren. Jammer, Henkie, maar we kunnen jouw tekening echt niet in de krant zetten. We kunnen nu eenmaal geen kleu ren afdrukken en het zou zonde zijn van jouw mooie tekening als hij in zwart-wit in de krant zou staan. Zeg, zullen we eens afspreken, dat jullie als je wat instuurt duidelijk je naam en leeftijd erbij schrijft. Afgesproken? De zaterdag voor kerstmis zal De Kleine Stem niet verschijnen. Dagblad De Stem geeft dan een extra kerstkrant uit en na tuurlijk is daarin ook aan jullie gedacht. Nou, prettige vakantie en een gelukkig kerstfeest. Er was eens een hardvochtige sergeant die zijn jonge soldaten eindeloze tochten liet maken. Zij moesten urenlang marcheren zonder rust, wegen kappen in ondoordringbare bossen, en klim men over rotsen zonder pad. Soms liepen er soldaten weg. Dan wer den zij deserteur en moesten oppassen niet gepakt te worden. Want deserteurs komen in de gevangenis. Soms kon er onderweg een soldaat niet meekomen. Dan moesten zijn kameraden hem verder helpen, of hij bleef achter. Maar de achterblijver was niet beter af dan de deserteurs.Ook hem wachtte de gevangenis. Ap een dag werd de troep over de rotsen gestuurd. Daarbij raakte een steen los die hortend omlaag rolde. De ene soldaat sprong naar rechts, de andere naar links, alleen de laatste soldaat week niet uit en de steen verwondde zijn voet. Omdat hij de rij sloot, zag niemand dat hij niet verder kon. De troep klauterde voort en, verdween uit het gezicht, de jonge soldaat bleef eenzaam achter. veel rimpels er om zijn ogen lagen en hij hoorde hoe moe de oude stem klonk. Daarom zei hij heel opgewekt: ,,Ga zit ten en laat oris samen delen." Hij sleepte zich terug naar de voet van de rotsen, waar een beekje stroomde en een smal pad liep. Daar trok hij zijn schoen en sok uit, waste de voet, scheurde zijn hemd in stukken en ver bond er de wond mee. Nu de soldaat alles had gedaan wat hij doen kon, maakte hij zijn ransel open en haalde er brood en kaas uit, want hoe groot de zorgen ook zijn, het beste wat je doen kunt om op verhaal te komen, is eten, juist had hij zijn karig rantsoen voor zich neergelegd of er klonk een stap op het pad en een oude muzikant kwam naderbij. Het eerste wat de man zag, was het brood en de kaas. „Daig soldaat," groette hij, „je zou juist aan je avondmaal beginnen, zie ik. Kun je er wat van missen? Ik heb sinds vanmorgen nog niets gegeten en het zal nog wel enkele uren duren voor ik ben waar ik wezen moet." De soldaat zag hoe wit de haren en de baard van de muzikant waren, hoe- Tringg, ging de bel vain de tele- on van tante Lisa. Ze pakte de hoorn tan de haak en vroeg: „Met wie spreek ik?" „Met je oude schoolvrien din S'iska. Ik wilde je vragen of je ,-oms zin hebt om een week bij ons in Canada te komen logeren?" „Wat een geweldige verrassing", zei tante Lisa. „Natuurlijk, met alle plezier zelfs". De morgen ging voorbij. Maar op eens schoot oom Gijs een gedachte te binnen. „Wat nu," zei hij, „we heb ben geen geld genoeg. Misschien kost het duizenden guldens." Tante Lisa zei toen: „Weet je wat je doet? Je gaat gewoon naar een winkel waar ze wonder paraplu's verkopen. Hier om de hoek is er een. Je vraagt daar om een vliegende paraplu". Oom Gijs deed onmiddellijk wat tanta Lisa had gezegd. Na vijf minuten was hij al terug. Hij zei: „Als je vliegen wil, dan moet je de volgende spreuk zeggen: Sjalka, Sjoeka, en als je wil landen s moet je zeggen Sjoeka, Sjalka". En de volgende dag vertrokken ze. ..Houd je goed aan mijn jas vast", zei oom Gijs. Hij sprak de toverspreuk uit en op hetzelfde ogenblik vlogen ze de lucht in. Na een paar dagen kwa men ze bij het huis van Siska aan. Daar bleven ze een weekje en gin- 4en op dezelfde manier weer terug f •laar Holland. En toen ze weer thuis varen aangekomen, schreef tante Lisa 'iet grote nieuws in de krant. DORST Liesbeth Vink Rijksweg 183, 'Ik wil graag corresponderen met een meisje van 12 jaar. Mijn hobby's zijn oeatplaatjes draaien en paardrijden) We laken een sneeuwpop en rapen veel dubbeltjes op. Vader kapt weer kachelhout want het is buiten weer koud. We glijden over de glijbaan en voor we naar buiten gaan, doen we een warme sjaal om, want heus. we zijn niet zo dom. We gaan als het vriest weer schaat sen, want 't is nu geen weer om te kaat- 5 sen. sommige kinderen worden verkouden, waar ze heus niet zo van houden. 0 Dit vrolijke kaboutertje werd ge tekend door Sjonnie van Turnhout, Raadhuisstraat 92, Hoogerheide. Sjonnie is 8 jaar. We vragen aan moeder een oude hoed. dat staat die sneeuwpop goed Maar ik waarschuw je, pas op voor w koude voeten, ant daar moet 3e later voor boeten Ttonv v.d. Klooster, Willem de Zwij- Ewlaan 5, Hulst. Angalice was een dochter van de koning van Perzië. Ze was beeld schoon en ging dagelijks naar het bal. Zij was 18 jaar en wou graag trou wen. Maar niemand wilde met haar trouwen, want ze had een soort ziekte, de „bibberziekte". Zij beefde altijd net alsof ze een spook gezien had. Daar om sprak de koning tot zijn onderda nen: „Wie mijn dochter beter kan ma ken krijgt een hoge beloning. Ieder een kwam zijn geluk beproeven. Maar niemand wist, dat die beloning Ange- lice was. Op een dag kwam een knappe jon geman naar de koning. „Ik maak uw dochter beter" zei hij. „Ze moet des avonds alleen maar haar huid inwrij ven en dan zal ze na drie dagen weer helemaal beter zijn." Dat deed de prinses en ze werd be ter. De jongeman kreeg Angelice tot vrouw. Na de dood van de oude ko ning werden zij koning en koningin. DORST MARICE HAVERMANS Oude Tilburgse baan 59 (Ik zou graag willen corresponderen met een meisje van 12 jaar. Ik houd van beat en plaatjes draaien). De kerstboom staat dan mooi te prijken en wij sta-an er zingend bij te kijken Vele kaarsjes gaan dan branden voor de vrede in alle landen. Het nieuwe jaar gaan wetegemoet onze voornemens zijn nu nog alle maal goed. Maar wat ons nog dikwijls betreurt, dat er toch weer van aües gebeurt. Maar laat ons het goed bekijken want al kan het nieuwe jaar mooi kijken Vrede en geluk is heel veel waard, dus laten we hopen, dat we van een oorlog blijven bespaard. BREDA René Koenraads Dreef 40, 10 jaar. £eÜpmnc\ )Ulllc. g~en zin om ta-| —Ja, maar we moesten er wel meel te spelen? ophouden. 1 Bello heeft de bal opgegeten. Tie muzikant gespte zijn instrumenten los en liet zich met een zucht naast de jonge soldaat neer. Toen pas merkte hij die gewonde voet op. „Laat mij eens zien wat ei' aan gedaan kan wórden," zei hij en wikkelde het verband los. De oude man stond weer op, plukte kruiden langs de beek, doopte de wind sels in het water en maakte met dit alles een nieuw verband om de voet. „Dat wordt een paar dagen rusten, jon geman. Ik zal nu je brood niet aan nemen, want je zult het zelf morgen nog hard nodig hebben," zei hij ten slotte. Maar daar wilde de soldaat niets van horen en hij gaf de helft van het brood en de helft van de kaas aan de muzi kant. Van zijn eigen deel at hij weinig en bewaarde de rest voor de volgende „Als ik je hier niet ontmoet had, soldaat, dan zou ik misschien wel om gekomen zijn, want ik stierf bijna van de honger," zei de oude man dank baar. „Daarom hoop ik je een plezier te kunnen doen met een geschenk," en hij gaf de jongen zijir. viool. „Daar heb ik nu altijd naar ver lang," stamelde de soldaat. „Maar ik heb nooit leren spelen." „Je zult zien dat de twee dagen die je nodig hebt om je voet te laten ge nezen, precies genoeg zijn om op deze viool te leren spelen. Het is een heel bijzonder instrument." Eln met die woor den nam de muzikant afscheid om zijn weg te vervolgen. pwee dagen lang speelde de soldaat viool bij de beek. Toen kon hij alles spelen wat hij maar wilde, vrolijke en treurige wijsjes, dans- en slaapliedjes, hartstochtelijke en hemelse muziek. Hij stond op, hing zijn ransel op de rug, nam de viool onder de arm en liep het pad op waarover de muzikant twee dagen geleden was verdwenen. Het duurde vele uren voor de jongen in een stad aankwam. Nu rammelde hij van de honger en om aan geld te komen besloot hij onmiddellijk op de markt vrolijke muziek te gaan maken. Nauweiijs was hij begonnen of de mensen stroomden toe om te luisteren en het regende geld stukken in zijn omgekeerde sjako. Nog één wijsje, dacht de soldaat, en dan een biefstuk of ik va] flauw! Nu speelde hij een danswijsje. Maar de eerste maten watren nog niet verklon ken of de mensen grepen elkaar vast en dansten in het ror.d als bladeren in een wervelwind. Van alle kanten kwa men ze de markt op hollen, de burge meester danste met de dikke slagers vrouw, de kastelein met de snibbige dochter van de generaal. Niemand dacht er over even uit te kijken naar een meer passende danseur. Nee, dansen moesten ze en wel dadelijk, op deze meeslepende muziek. Het duurde even voor de jongen in de herberg zat en eindelijk zijn maag kon vullen. Maar toen dat gebeurd was, werd hij weer naar de markt ge trokken waar de mensen hem juichend ontvingen en in het maanlicht bleven dansen tot diep in de nacht. Eindelijk hield de soldaat op, want zijn vermoeide vingers misten de kracht om nog een toon uit zijn viool te halen. En toen viel er een zware hand op zijn schouder de hand van de ser geant die de hele avond op de markt had gedanst en telkens de soldaat had willen arresteren. Hij had alleen maar niet kunnen ophouden met dainsen. Want nauwelijks was hij uitgewalst met de groentevrouw en haalde hij al de handboeien uit zijn zak, of de muziek begon weer en hij greep de onderwij zeres om het middel om haar in een galop weg te voeren. Maar nu! Nu, was het ogenblik gekomen de deserteur ge vangen te nemen. Klik, zeiden de boeien. De viool werd afgepakt en de jongen verdween in het cachot. Het oude jaar is al haast verstreken en het nieuwe wordt alweer bekeken Sinterklaas is al weer voorbij en Kerstmis is alweer nabij. (e volgende morgen werd hij voor de rechter geroepen en hij vertelde het verhaal van zijn gewonde voet. Maar toen hij sok en schoen uittrok, kon niemand iets aan die voet bespeu ren, dus de strenge rechters met zwarte toga's geloofden hem niet. „Zeven jaar gevangenisstraf," eisten zij. Nu vroeg de jongen of hij zijn viool terug kreeg. De rechters die wel streng maar niet onmenselijk waren, stonden hem zijn viool toe, op voorwaarde, dat hij geen dansmuziek zou spelen. Dat beloofde de soldaat. Terstond kreeg hij de viool en nog vóór iemand het hem kon verbieden begon hij in de rechtzaal een lied te spelen, een allertreurigst lied. De rechters en de sergeant, de zaalwachters en het publiek, iedereen begon te zuchten en dikke tranen rol den over alle wangen. „Ach, arme jongen," snikte de ser geant. „Geef hein de vrijheid," smeekte de dochter van de geraal. „Toegestaan," stamelden de rechters. Toen brak de soldaat zijn klaagzang af, maar ging over op hemelse muziek. Nu sloeg iedereen die ogen verzaligd opwaarts. Een milde glimlach plooide zich om aller lippen en voldaan glom men alle wangen. „O, wat ben ik een goede sergeant," verzuchtte de hardvochtige man. „Wat ben ik een lief en mooi meisje," lispelde de dochter van de generaal. „Wat zijn wij rechtvaardige en wijze rechters," knakten de heren met de zwarte toga's. Dat was de soldaat te veel. Daarom joeg hij nu de strijkstok over de snaren in een wilde dans en niemand kom de voeten nog stilhouden. Urenlang duurde het uitzinnige bal in het gerechtsgebouw toen die soldaat eindelijk ophield, viel ledereen doodmoe neer op de plaa+- waar hij juist stond. De soldaat wandelde ongehinderd de stad uit en heeft zijn leven lang mu ziek gemaakt, treurige, of vrolijke, naar gelang zijn stemming. AN MAC GILLAVRY (Van onze redactie buitenland) J}e mislukte contra-coup van koning Constantijn heeft een van de mach tigste en geheimzinnigste persoonlijkheden van het Griekse politieke toneel geveegd. Het is koningin-moeder Frederika, een in Duitsland geboren prinses, die nooit geleerd heeft zich werkelijk goed in het Grieks uit te drukken, ofschoon zij zeventien jaar naast koning Paul, de vader van Constantijn op de Griekse troon heeft gezeten Zij is een harde, heerszuchtige vrouw, een macht achter de wankele troon en zij heeft grote invloed op de gematigde, 27-jarige koning Constan tijn. Frederika heeft de reputatie, zich boven iedereen verheven te achten en wordt in sommige kringen fel gehaat. Maar haar intellect dwingt respect af. Men zegt, dat zij eens ministers in het gezicht heeft gespuwd en dat zij ex-premier Constantijn Karamanlis in het openbaar de les heeft gelezen. Karamanlis heeft in 1965 na ruzies met de koninklijke familie ontslag genomen. Frederika had tegen de wen sen van de premier een officieel be zoek met koning Paul aan Londen geëist ofschoon Britse linksgezinden hadden gedreigd met demonstraties tegen haar om de vrijlating te eisen van Griekse communisten, die na de mislukte communistische burgeroorlog van 1947-'49 in de gevangenis waren geworpen. Frederika, die ondanks haar 50 jaar nog knap is, woonde met het jongste var.- haar drie kinderen, de 25-jarige prinses Irene, in een eigen residentie, maar zij bezocht haar zoon, Constan tijn, dagelijks nadat hij in maart 1964 na het overlijden van zijn vader, ko ning Pteul:, koning was geworden. Zij behield ook na de dood van ko ning Paul grote invloed op de woe lige Griekse politiek door het geven var. adviezen aan haar zoon en door soms er op te staan, dat hij zijn grondwettelijke rechten als monarch zou verdedigen. Constantijn heeft de reputatie, de mocratischer te zijn en vaak de slag bomen, die hem van zijn volk schei den, neer te laten. Frederika met haar Pruisische houding is, toen zij nog koningin was, nooit bekend ge weest om haar soepele manieren. Toen de regering van de centrum unie van George Papandreou in sep tember 1964 dreigde haar in balling schap te zenden, hield zij krachtig stand en doorstond de storm ondanks het feit, dat haar als lokaas een pen sioen van 100.000 dollar in het voor uitzicht werd gesteld. Zij heeft haar pensioen van 100.000 dóllar gekregen, maar ia toch in het land gebleven. Als koningin-moeder kreeg zij een luxueuze villa in de deftige Atheense voorstad Psychico. Zij is in Griekenland even bekend als de Acropolis in de- wereld. Zij heeft als kroonprinses en ook als ko ningin bijna elike hoek van het land bezocht. Frederika is trots op haar koninklijke afkomst. Zij is een achter kleindochter van koningin Victoria van Engeland en hoort tot het Duitse koningshuis van Hannover. De communisten en liberalen heb ben vaak kritiek op haar verleden uit geoefend. Tijdens haar jeugd in Duitsland is zij lid geweest van de jeugdbeweging van de nazi's. Tijdens haar regering heeft men haar meermalen ten laste gelegd, dat zij voor het hof personeel aannam, dat uitsluitend Duits sprak. Het was een zeer bekend feit, dat het gezin in haar aanwezigheid slechts Duits sprak. Als resultaat hiervan spreken haar kinderen die taal vloeiend. Het koninklijk paleis was nooit be kend geweest om het vormen van een hofkliek, maar vijf jaar, nadat zij na de dood van de broer van haar ge maal, koning George, in 1947 koningin was geworden, was een echte hofkliek ontstaan. Wie daartoe behoorden kon den macht uitoefenen dooi' alleen maar de naam vajn de koningin te noemen. Maar toen in februari 1964 de cen trum-unie van George Papandreou aan de macht kwam, werd een poging gedaan om de invloed van het hof op bijna elk facet van het Griekse leven te breken- Dit had tot gevolg, dat Papandreou in juli 1965 door koning Constantijn werd afgezet. Geruchten wilden in die tijd, dat Frederika haar zoon door die moeilijke dagen heen had geloodst. Frederika ls een grote vriendin van president Johnson van de V.S. en heeft diens land bij verscheidene ge legenheden bezocht. Zij vertegen woordigde Griekenland bij de uit vaart vac de vermoorde president John F. Kennedy. Men veronderstelt in Athene, dat één van die voorwaarden van de mi litaire junta voor de terugkeer van Constantijn is, dat Frederika hem niet zal mogen vergezellen, maar het valt te betwijfelen, of Constantijn een dergelijke voorwaarde zou aanvaarden. 55' (Dr. Alfred van de Weijer) AMSTERDAM De stichting Ge zamenlijke Missiepubliciteit heeft het nieuwe missietijdschrift „Bijeen", dat 1 januari van start gaat, aan de pers gepresenteerd. Het blad dat eens per maand verschijnt is het resultaat van een fusie, waaraan 16 bladen van missionerende orden en congregaties deelnemen, alsmede vier andere participanten. Bij wijze van introductie sprak ma*. Bot, ex-minister en benoemd ambassa deur in Canada, zijn voldoening uit over wat hij noemde „een loffelijk ini tiatief, dat onder een lelijke naam schuilgaat". Hij zag de samenwerking op publicitair gebied als een aspect van de totale samenwerking, die zich opdringt aan alle instanties, welke zich met ontwikkelingshulp bezighouden. „Nog nooit, aldus mr. Bot, „is de mens zozeer schepper van zijn eigen toekomst geweest als nu. Dit plaatst ons voor een grote verantwoordelijkheid. Wij zullen op heel andere niveaus en in heel andere dimensies moeten gaan werken." Voor missie en zending zag hij nog geruime tijd plaats voor een specifieke inbreng in het ontwikkelingswerk, zo wel op grond van het eigen mensbeeld, dat zij voor ogen hebben, als op grond van hun geweldige ervaring. Hij noem de missie en zending „de bij uitstek aangewezen instanties voor het ver richten van die activiteiten, waaraan de overheid van de ontwikkelingslan den nog niet toe is, bijvoorbeeld de zorg voor gehandicapten. Sociale voor zieningen op dit terrein immers komen pas aan het einde van de industriële revolutie, niet aan het begin. Zo is het in Europa geweest, zo zal het ook zijn in de ontwikkelingslanden." Mr. Bot feliciteerde de leden van de nieuwe stichting met hun initiatief. „Mogen degenen, die zich nog niet bij uw stichting hebben aangesloten, door de doeltreffendheid van uw werk in het ongelijk worden gesteld." Het eerste nummer van Bijeen is in een oplage van 200.000 exemplaren ge drukt. Gerekend mag worden op een abonnementenaantal van minstens 100.000. De nieuwe hoofdredacteur J. L. Simmers s.v.d. zei dat het nieuwe maandblad zich vooral ten doel stelde, om de missionaire opdracht der kerk vanuit nieuwe motieven aannemelijk te maken. „Wat vroeger tot< groot elan dreef", zo zei hij, „heeft in het alge meen zij stuwkracht verloren." Het nieuwe maandblad wil vooral laten zien. hoe het christendom van de plaatselijke kerken in de ontwikkelings landen "een eigen gestalte begint aan te nemen. (Van orize parlementaire redactie) DEN HAAG „De Nederlandse wet kan geen strafvervolging instellen als 1 er wapens per schip naar bevriende landen worden gesmokkeld. De rege ring veroordeelt een dergelijke smok kel wel als zeer laakbaar". Dit heeft de minister van Justitie meegedeeld in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Boot (KVP) en Van Schaik (KVP). Minister PoLak zei verder, dat hij ter bescherming van de bemanningsleden het stellen van straffen minder doeltref fend vindt, dan de ooorlichiting zoals die op het ogenblik wordt gegeven. Het ministerie vain Verkeer en Wa terstaat licht namelijk de redersorgani- safcies in óver „uit politieke verwikke lingen voortvloeiende omstandigheden, die van invloed kunnen zijn op de vei ligheid van die scheepvaart". Voortaan zullen ook, aldus minister Polak, de werknemers-organisaties in lichtingen hieromtrent ontvangen. (Van onze redactie binnenland) ZEIST De aanpassing van het in sect aan bestrijdingsmiddelen heeft tot gevolg, dat verscheidene schadelijke insecten niet meer te bestrijden zijn. Het overmatig gebruik van chemische middelen ter verhoging van de land- bouwproduktie heeft op deze manier een averechts effect. Men gaat nu in zien dat van de chemische bestrijdings- methode moet worden overgeschakeld op een bestrijding met biologische mid delen. Aldus de heer D. Kruisinga, mede werker van het Rijksinstituut voor Veldbiologisch Onderzoek te Zeist. (ADVERTENTIE) SPAANSE SINAASAPPELEN 30% meer vitamine C Ze rijpten In de Spaanse zon... ze hebben dua meer sap, meer vitamine C, de natuurlijke (en lekkere) remedie tegen griep en verkoudheid I

de Stem | 1967 | | pagina 11