Politie is volledig baas in het land Vrees voor boycot van Westerse landen GEBROKEN TORENKRAAN ZOEKEN HOLT HOPELOOS Werkloosheid in bouw onderschat Boumedienne overleeft coup BANKFUSIE Gemeenten kunnen nummers voor burgers aanvragen 9 Gevaarlijk Mei hui Merconri: CONSTANTIJN BESTAAT NIET MEER VOOR HET GRIEKSE VOLK BANKEN KOLONELS TY-PLOEG UIT GRIEKS CAFé GEZET Vice-premier McEwen onvoller Holt l U Afrikaanse commissie: Huurlingen uitleveren aan Kongo Kath. bouwvakkers: Door militairen Duitse taxi chauffeur doodgeschoten Imitatie-bewakers roofden vette buit Jarring in Cairo Oosteuropees overleg over Midden-Oosten Herenparaplu „Kobold" automrtic in unieke uit voering en geheel opvouwbaar, 49.50 17.50 Onderjurk in wit en parma. Fond-de-robe stijl met kanten, boven- stukje, met zilverlamé verwerktGefestonneerd aan onderkant en met bloemappliqué. Maten 38 t/m 46.17.50 Kerstklok met verruk kelijke kerstmuziek. Met stevige muziekdoos 6.90 1-40 ct. Pastel-kaarsen in fijne zaobte, kleuren. Liefst 25-30 cm. lang! 30-40 ct, Halsketting met goud kleurige hanger, afgezet met net echte parels! Kompleet met bijpas sende oorbellen 5.95 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 19 DECEMBER 1967 90 Kapstok met enorme kapaoiteit - ook een speciale ruimte voor pa raplu! 47.50 In teak-uitvoering 4Z.5» Smash set - twee lux flaconsmet zacbte taiR' poeder en met hand body-lotion. 5.- 1 n g a au Kiiiiniinwiii Het aantal concurrerende handels banken in ons land is in de loop van drie a vier jaren drastisch ver minderd. De vijf grootste zijn in 1964 opgegaan in twee mammoet- instellingen, de Amsterdam-Rotter dam Bank en de Algemene Bank Ne derland; de wat kleinere hebben ook combinaties gevormd, en ver scheidene van de kleinste zijn ge woon opgeslokt. Van de middelgro ten is eigenlijk alleen de Firma van Lanschot in Den Bosch nog volle dig zelfstandig. Deze ontwikkeling is niet zonder gevaar. Van de banken is het gehele Nederlandse bedrijfsleven afhanke lijk, en van het bedrijfsleven direct of indirect het hele volk. Een bank machtig na uitschakeling van de concurrentie, zou aan het bedrijfs leven haar wil kunnen opleggen. Bepaling van de bedrijfspolitiek niet door de bedrijfsgenoten, maar door een buitenstaander, i.e. door de geldschieter, is echter iets waarvoor niemand veel zal voelen; het zou in het geheel niet passen in de hui dige maatschappelijke en sociale ontwikkeling. Het is de taak van de Nederland- sche Bank het oog open te houden voor mogelijke gevaren. Uit het feit dat dr. J. Zijlstra tegen de onderha vige fusie geen bezwaar heelt, mag men opmaken dat hij vindt dat de nieuwe A.B.N. toch nog genoeg con currenten om zich heen heeft, en dat van een te grote machtsconcen tratie nog geen sprake is. Anders zou het ongetwijfeld worden als de ze nieuwe A.B.N. mocht besluiten op nieuw een fusie aan te gaan met b.v. de Nederlandsche Middenstands, bank, nu de derde grote bank in ons land. Een dergelijke combinatie zou de Amro-Bank zover achter zich laten dat welhaast van een monopo liepositie kan worden gesproken. Dr. Zijlstra zal, zo hopen wij, aan ver dere concentratie in deze zin een halt toeroepen. (Yan onze speciale verslaggever Piet Snoeren) ROME/ATHENE Pipinelis, de Griekse minister van buitenlandse zaken en vertrouweling van koning Constantijn, heeft zich gister avond in Athene tijdens een sobere plechtigheid laten beëdigen als lid van het zittende kabinet der kolonels. Tegelijkertijd is Potamianos, de adjudant van wijlen koning Paul naar Rome gegaan voor een gesprek met Constantijn. Dit alles be wijst, dat er toenadering is tussen de kolonels en de in ballingschap vertoevende koning. Enkele uren daarvoor was de situatie nog geheel anders. ■IIIIIB HUBBI,lil MM BOSTON (A.P.) De Griekse filmster Melina Mercouri, een felle vijandin van de Griekse militare junta, heeft verklaard dat het volk van rGiekenland het vertrouwen in koning Constantijn verliest als deze naar zijn land terugkeert. „Als hij terugkomt zal hij een marionet van de junta zijn", zei ze. Later zei ze: „De koning bestaat niet meer voor ons. Hij zal de be velen wel van ziin mama krijgen. Het Griekse volk wil niets meer met hem te maken hebben". Pipinelis weigerde toen al twee da gen lang kabinetszittingen bij te wonen en kwam niet eens op zijn bureau. Het ultimatum vanuit zijn huiskamer was: toegeven aan de eisen van de koning, anders ga ik weg." Op het laatste moment hebben de ko lonels het hoofd gebogen. Zij hebben Pipinelis (de enige diplomaat met er varing in hun mididen en de enige com- tactman met de banneling-monarch) gehandhaafd, en opnieuw een afgezant naar Constantijn gestuurd. Met welk mandaat is nog niet bekend. Wel heeft kolonel Patakos gezegd, dat de tijd nog niet rijp is voor de te rugkeer van de Koning. Uit dit alles mag men concluderen, dat de junta aanstuurt op een regentschap van een ander lid der koninklijke familie. Dut zal waarschijnlijk prinst» Iresna wor den, de zuster van Constantijn. Men mag voorts aannemen, dat ko ning Constantijn hiermee accoord is. Het wordt in Athene namelijk ondenk baar geacht, dat Pipinelis lid van het zittende kabinet zou hebben willen worden, als er geen rekening zou zijn gehouden met de eisen vain de koning Deze ontwikkeling heeft een groot stuk onrust in Athene weggenomen. Dezelfde bronnen, waaruit ik d'it nieuws heb, blijven echter ongerust over de berichten die in Athene de ron de doen over een boycot van de Wes terse landen tegen Griekenland. Als Papadopoulos er in zou slagen, zijn land binnen enkele jaren tot econo mische bloei te brengen en er politieke stabiliteit te creëren, aldus deze zegs man, is de kans niet uitgesloten, dat hij zijn dictatorspositie op zou geven om als gewoon burger een politieke partij te stichten en aldus verder te proberen zijn idealen te verwezenlijken. Lukt dat niet hetgeen het geval zal zijn bij een boycot met alle economische en sociale nasieping van dien dan wordt het bewind van de kolonels al leen maar meer in de dictatoriale rich ting gedreven. Dit staat allemaal nog los van de ver wikkelingen in de internationale poli tiek, die een boycot zou hebben, aldus deze zegsman, wiens mening ik na tuurlijk geef voor wat hij waard is. De nieuwe grondwet komt er en zal ongetwijfeld door het volk worden aan genomen. Dit is de mening van allen, die enigs zins zijn ingewijd in de politieke ver houdingen in Griekenland. De kolonels zullen er wel voor zorgen, dat de overgrote meerderheid akkoord is. Daar werken ze nu al aan. Hoe? Ik zal een voorbeeld geven. Ik sprak gisteren een Griek, die lang in Nederland heeft gewerkt en ge trouwd is met een ex-stewardess van de KLM. Hij heeft zo juist een erfenis gekre gen van anderhalf miljoen drachmen (de Griekse drachme is 12 cent). Als een haas rende hij naar de banR om de buit binnen te halen en ermee naar Nederland te vertrekken, want hij voelt zich als een modern, bereisd krafn if r, °n««luk ""t een toren- TO hPn. "?am is de machinist iwaar V» /eïomen cn een ander gewond. Aan het vasteland is de torenkraan doorgeknikt en te plet ter geslagen op het dak van een pand in aanbouw. mens niet thuis onder dit regime. „Geen sprake van", kreeg hij aan het loket te horen. „U mag alleen geld opnemen als u kunt aantonen, dat u het in Griekenland gaat besteden, en dat die besteding nodig is voor uzelf of nuttig voor de Griekse economie. Zo niet: dan blijft u ©r van af. Wij geven u 6,5 pot rente, dus u mag niet moppe ren". Kortom: de bankrekeningen in Griekenland zijn allemaal geblokkeerd. Nu moet u mij eens een enkel© Griek noemen, die zal stemmen tegen een regering, die op deze manier waakt over zijn centjes. Ik bedoel: de doorsnee bevolking. Fi guren als musicus-miljonair Theodora kis. die in de gevagenis zit, en de krari- tenkoningin Helena Vlachou, die nog steeds hulpeloos is door huisarrest zijn uitzonderingen op de regel. Dat kan hier helemaal niet. Goed zijn voor jezelf, je kindieren en je vrouw (in die volgorde*, daai gaar. net doorsnee Griek om Wiens brood hij eet. diens woord zal hij spreken. Een ander vooroeeid. Ik heb een een voudige arbeider ontmoet, die eindelijk geld genoeg bij elkaar had gespaard, om zijn vader te kunnen bezoeken, die in Alexandrië woont. Nu heb je voor een reis naar Egypte een paspoort no dig, en dat had hij niet. Dus toog hij argeloos naar het stad huis om er een aan te vragen. Weet u wait er gebeurde? Zijn aanvraag werd niet geaccepteerd ondier het motto: „Iemand, die geen stropdas draagt, krijgt geen paspoort." Zo schijnt dat momenteel in Grieken land te gaan. Stemt u niet voor de nieuwe consti tutie van de kolonels? Dan geen pas poort. In h©t algemeen gesproken is de si tuatie aldus: voor ieder initiatief heb je de toestemming van de politie nodig, of het nu gaat om een vergunning om een kapperszaak te openen dan wel een liefdadigheidsvoorstelling te geven. Wees bevriend met de politie en hel gaat je goed, is hier het devies. Overi gens moet ik ten gunste van de kolo nels aanvoeren, dat deze monstrueuze situaitie geen uitvinding van hen is Het heeft altijd bestaan in Grieken land, ook de laatste jaren, toen hier democratie was. De kolomels buiten dit feit slechts uit ten bate van hun nieuwe regime en doen het, omdat het nu een maal kolonels zijn, iets harder. Omda; het kolonels ziju Bijna alle buitenlanders, ook Neder landers, die sinds jaren werken in Griekenland en waarvan ik er velen gesproken heb, zetten daar het vraag teken. Want zij zijn het niet oneens met de doelstellingen van het bewind. „Het was hier voorheen een enorme rotzooi,"' zeggen ze onomwonden. „Het zou een zegen voor het volk. zijn, als er einde lijk orde op zaken werd gesteld. Laat ons de nieuwe regering althans het voordeel van de twijfel geven." Maar kolonels Het is belachelijk, menen niet alleen deze buitenlanders, maar ook veel Grieken die op zich blij zijn men de omwenteling,, dat de kolonels de mu ziek van Theodorakis verboden heb ben. Wat heeft muziek te maken met politiek? Zo'n houding is symptomatisch. Je kunt je voor hetzelfde geld afvragen* wait zullen de kolonels van het onder wijs brouwen, waarover zij de zeggen schap hebben? Een diplomaat formuleerde het al dus: „Het zal een bekrompen, eng na tionalistisch zeer hellenistisch onder wijs worden. Niet, omdat de kolonels het doelbewust zo willen, maar dom weg omdat ze het zelf niet beter weten. Een man als Patakos heeft een be krompen, eng nationalistische, helle nistische opvoeding gehad, en het is hem in het leven goed gegaan. Hij wil ongetwijfeld, dat het zijn na tie goed zal gaan eerlijkheid kan men de kolonels namelijk niet betwis ten. Dus zal hij de natie dezelfde op voeding willen geven, die hij zelf heeft gehad. Afgrijselijk natuurlijk, maar zo is het." Geef ze het voorbeeld van de twijfel. Als het maar geen kolonels waren. Het zijn deze twee meningen, die hier in Griekenland op de weegschaal liggen. Elk aan een kant en vaak bij de zelfde mensen. Men is bereid, om de kat uit de boom te kijken. Men vreest, dat ontwikkelin gen buiten Griekenland ik had het over de boycot de zaak zullen for ceren, hetgeen mogelijk toit conflicten zal leiden, vergeleken waarbij de ge beurtenissen in de afgelopen maanden kinderspel zijn. Men weet het hier eenvoudig niet. (Van onze radio- en t.v.-redaeteur) DEN HAAG De N.C.R.V.-radio- reporter Wim Jansen en het Brand punt-team van de K.R.O., bestaande uit de redacteuren Aad van den Heu vel, Ed van Westerloo en filmer Piet Kaart, die in Griekenland vertoeven, zijn in één rel betrokken geraakt. Wim Jansen schijnt in een café-res taurant een lied van Theodorakis op de piano te hebben gespeeld. De reacties van de aanwezige Griek se cafébezoekers bij het horen van deze melodie was hoogst merkwaardig. Zij verlieten in aller ijl dit etablisse ment uit angst voor een ingrijpen van de staatspolitie. De eigenaar van het café, die door personeel was gewaarschuwd, heeft onmiddellijk de Nederlandse re porters verzocht zijn zaak te verla ten. Men hoopt in de K.R.O.-uitzen ding van 28 december het filmmate riaal uit Griekenland aan de kijkers te vertonen. (Van onze redactie buitenland) CANBERRA Na twee dagen zoeken naar de zondag in de zee ge doken Australische premier Harold Holt geeft zelfs zijn perssecretaris Tony Eggleton graag toe „dat men zich vastklampt aan een rietstengel, dat mr. Holt nog in leven is". De gouverneur- generaal van Australië Lord Casey heeft vice-premier John Mcewen ver zocht de leiding van de overigens onge wijzigde regering over te nemen. Mcewen zal waarschijnlijk slecnts tij delijk premier zijn daar zijn „Country"- partij van de regeringscoalitie met de liberalen (waartoe Holt behoorde) de kleinste partij is. De liberale partij zal op een congres (over twee a drie we ken) een nieuwe leider kiezen die dan tevens premier zal worden. „Niemand zou iets hebben kunnen doen. Het ging alles zo snel en defini tief', heeft gisteren mevr. Winton Gil lerspie gezegd. Deze buurvrouw van de premier was zondag met hem gaan zwemmen. De premier en de zakenman Alan Stewart waren vooruitgelopen. De premier dook in een golf en verdween. Stewart aarzelde vanwege de ruwe zee, werd ongerust en besloot hulp in te roepen. Niemand heeft Holt in moeilijkheden gezien. In het gebied waar de premier ging zwemmen zijn de laatste tien jaar drie mensen ver dwenen in de golven, hun lijken zijn nimmer gevonden. Het eerste spoor, een badschoen, (de 59-jarige leider van de liberalen droeg altijd badschoenen om zijn voeten niet te verwonden aan scherpe rotspunten) bleek een vals spoor, de familie kende de schoen niet. Zondag moesten de 300 duikers van de politie het leger reddingzwemmers na zes uur het zoeken opgeven, gedwon gen door het slechte weer. Gisteren is het zoeken met vooral helikopters voortgezet. Het duiken wordt be moeilijkt door een 4,5 meter hoge branding. KAMPALA (Reuter) De speciale commissie van de organisatie voor Afri kaanse eenheid, die zich met-het huur- lingenvraagstuk bezighoudt, is tot de slotsom gekomen dat alle 121 blanke huurlingen, die onlangs uit Kongo naar Roeanda zijn uitgeweken, aan de Kon golese autoriteiten moeten worden uit geleverd. Dit zou vóór dinsdag (vandaag) moe ten gebeuren, zo is in diplomatieke kringen te Kampala (Oeganda) verno men, waar de commissie heeft verga derd. Ingeval Roeanda niet tot uitlevering aan Kongo zou kunnen overgaan, zou den de huurlingen naar Soedan moeten worden overgebracht. Dit land zou dan een regeling kunnen opstellen voor de repatriëring van de betrokkenen naar hun land van herkomst. De landen waaruit de huurlingen afkomstig zijn, zou daarbij verzocht kunnen worden aan Kongo een schadevergoeding te betalen voor het optreden van de huur' lingen. Onder de 121 huurlingen komen ei 50 uit België. 29 uit Frankrijk en de rest uit Italië, Engeland, Portugal, Rhode- sië, Israël, Griekenland, Spanje, West- Duitsland, Luxemburg en Zuid-Afrika. HONDERD TWINTIG mensen hebben in een zondag in de Venezolaanse stad Maracaibo tijdens een bruiloftsmaal voedselvergiftiging op-gelopen. Oorzaak nog onbekend. VIERDUIZEND mensen zijn dakloos geworden door overstromingen in Zuid- oost-Malakka. In de staat Johore zijn twee jongens verdronken. Gespannen volgen mevrouw Holt en haar zoon Nicky (in trui) de ver richtingen van de redders, die op zoek zijn naar de vermiste premier van Australië. Links de pers-secreta ris van de premier, Tony Eggleston. UTRECHT (ANP) Al geruime tijd is de werkloosheid in de bouwnijverheid hoog. Het gevaar bestaat dat de werk loosheid in de bouw als een vrij nor male zaak wordt beschouwd. Aldus de heer L. Brouwer, voorzitter van de katholieke bond van werknemer; in de bouwnijverheid „St.-Joseph" in het blad „Op de Steiger", het orgaan van zijn bond. Op het eerste gezicht zou men uit de werkloosheidscijfers van het einde van de vorige maand de indruk kunnen krij gen, dat de ontwikkeling van de werk gelegenheid in de bouwnijverheid, ge zien het seizoen niet al te ongunstig is. De laatste onderzoekingen van het Eco nomische Instituut voor de Bouwnijver heid tonen volgens de heer Brouwei echter aan, dat het te verwachten aantal bouwwerken dat in de nabije toekomst zal worden uitgevoerd, lager is dan werd aangenomen. Dit is naar zijn oor deel een gegeven dat tot nadenken moet stemmen. Hij vindt dat het steeds dui delijker wordt, dat er een veel actievei regeringsbouwbeleid nodig is dan ni wordt gevoerd. AMBERG (AP) Een 32-jarige Duit se taxichauffeur is zondagavond dood geschoten. Twee Amerikaanse militai ren zyn gearresteerd in verband met deze moord, aldus meldt de Beierse staatspolitie. De moord vond plaats bij het Amerikaanse trainingskamp in Gra- fenwöhr. Deze laatste moord heeft de ongerust heid in het land over de taximoorden nog doen toenemen. Ongeveer twee we ken geleden werd in de nabijheid van een Amerikaans kamp in Mainz het lichaam gevonden van de Frankfurter taxichauffeur Lothar Fröhlich, die even eens doodgeschoten was. Zijn moorde naar is nog niet gevonden. Op 11 december is ir. Kaiserslautem een Amerikaanse militair tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld we gens de moord op een Duitse taxichauf feur in februari van dit jaar. Een twee de soldaat kreeg vier jaar wegens zijn aandeel in deze zaak. Op diezelfde dag stirf een taxichauf feur uit Hanau aan die schotwonden die hij acht dagen daarvoor had opgelopen. In dit geval is een Duitse arbeider de vermoedelijke dader. LONDEN (Reuter) Een bewakings- ploeg in uniform met helm en stofbril len uitgerust marcheerde gisteren een worstfabriek in Londen binnen en ont fermde zich over twee tassen met bank biljetten tot een totaalbedrag van 2500 pond sterling (plusminus f 21.500). Maar vijf minuten later kwam een zelfde en eender uitgeruste ploeg zich melden, teneinde het geld naar een bank te brengen. Deze tweede ploeg nu bleek de tot het geldtransport be voegde te zijn DE ZUIDKOREAANSE ambassadeur is door de Westduitse minister van bui tenlandse Zaken, Willy Brandt, op het matje geroepen in verband met de ver oordelingen van Zuidkoreanen in Seoel die uit de Bondsrepubliek zijn ontvoerd. De regering van kolonel Houari Boumedienne is thans na de in eenstorting van een militaire staatsgreep onder leiding van de voormalige chef staf, kolonel Tahar Zbiri, de toestand weer volkomen meester. Zbiri en enkele bij de staatsgreep betrokken hoge officieren zijn waarschijnlijk naar de woeste, me: sneeuw bedekte bergen ten zuider van Algiers gevlucht. Burgerlijke en militaire autoritei ten in aile delen van het land heb ben hun trouw betuigd aan de re gering Boumedienne. Overal in het land is het rustig en het verkeer over wegen en spoorwegen en de telefoonverbindingen zijn weer nor maal. President Boumedienne heeft alle hoge bevelhebbers van de strijd krachten opgeroepen voor een bij eenkomst, die nog deze week in de hoofdstad zal worden gehouden. Zij zullen vermoedelijk opnieuw hun trouw aan het regime betui gen en de plannen om de gevluch te rebellen gevangen te nemen co- ordineren. In het gehele district Algiers con troleren politiefunctionarissen bij wegversperringen alle voertuigen op de aanwezigheid van voortvluch- tigen. Zij hebben machinepistolen over hun schouders hangen en zijn voorzien van gestencilde lijsten met de namen van een twintigtal gezochten. Boven aan de lijst staat Zbiri. Deze 37-jarige voormalige chef staf is er tijdens de'Algerijnse oor log in geslaagd, in het Aurès-mas- sief acht jaar la.ng uit handen van de Fransen te blijven. Zijn voornaamste medestanders hebben eveneens het bevel gevoerd over afdelingen guerrillastrijders, die tegen de Fransen vochten en zij zullen ongetwijfeld gebruik ma ken van hun ervaring in de guer rillastrijd om aan hun vervolgers te ontsnappen, al worden zij ook gehinderd door de sneeuw, die alle hooggelegen terrein in noordelijk Algerije overdekt. "ÏTolgens diplomatieke zegslieden heeft Zbiri nog altijd een aan tal aanhangers in sommige leger afdelingen onder jeugdige officie ren en onderofficieren. Verwacht wordt, dat de regering, om van elke nieuwe poging tot muiterij af te schrikken, iedere re bellenleider, die in haar handen valt, snel en genadeloos af te straf fen. Zbiri had naar het schijnt wei nig volgelingen onder de gewone soldaten. De zegslieden deelden mee, dat de opstand binnen 48 uur is ineenge stort doordat de meeste gewone soldaten weigerden de strijd voort te zetten tegenover de vastbesloten tegenaanvallen van de regering. De beslissende slag heeft vrijdag morgen plaatsgevonden bij het dorp Bouroumi, 75 km ten zuidwesten van Algiers op de grote weg naar Oran en halverwege tussen El Af- froun en Mouzaiaville. Een colonne tanks, pantserwagens, vrachtauto's en wagens met troe pen, die naar de hoofdstad opruk ten, werd tegengehouden bij een brug, waar de grote weg de Bou- roumi-rivier kruist. BOUMEDIENNE ....staatsgreep overleefd.... Ooggetuigen deelden mee, dat de colonne, toen zij de brug begon over te trekken, werd aangevallen door Migs van de naburige luchtmacht basis van Boufarik. Aan beide zijden van de weg lagen gisteren nog tanks, vrachtwagens en pantserauto's, omringd door nieuwsgierigen. Gezinshoofden waren bezig, de daken van door de luchtaanval beschadigde huizen te herstellen. Verscheidene vernielde voertuigen werden beschoten met machinege weren vanuit de lucht. Bewoners van de omgeving deelden mee, dat tijdens de strijd bij Bouroumi ver scheidene burgers en toeschouwers zijn gedood. Overeenkomstige ge vechten zijn vrijdag gemeld uit an dere gedeelten van het district Al giers, in het bijzonder bij Aumala en Miliana. Alel eindigden met een nederlaag voor de rebellen. Het totale aantal slachtoffers van de 48-urige opstand onder militai ren en burgers is niet bekend. J£olonel Boumedienne is gisteren naar de luchtmachtbasis te Bou farik gegaan om de laatste eer te bewijzen aan majoor Said Abid, comamndant van het militaire dis trict Algiers die zich vrijdag in alle vroegte na tevergeefs te hebben ge probeerd een einde aan de opstand te maken, heeft doodgeschoten. Volgens een bekendmaking van de regering heeft hij een brief achter gelaten, waarin hij mededeelde, dat hij de schande niet kon verdragen, dat „officieren onder zijn bevel de wapens opnamen tegen de staat". Hij zou in de nacht van donderdag op vrijdag zijn eigen chef staf naar de opstandelingen hebben gestuurd met het bevel, dat zij zich moesten overgeven. Toen dit bevel niet werd opgevolgd, schoot hij zich in zijn commandopost te Blida met zijn eigen revolver dood. ADVERTENTIE I VERVOLG VAN PAGINA 1 uitgebreid. Door de thans besloten sa menvoeging van de twee banken kan aan beider verlangen worden voldaan, en wordt tegelijk een besparing verkre gen die, nu de bankwereld door de aan schaf van computers e.d. toch al voor grote uitgaven staat, zeer welkom is. De fusie zal plaatsvinden doordat aandeelhouders H.B.U, voor telkens no minaal 1000,aandelen wordt aange boden f 900.aandelen A.B.N. plus f 100.in contanten. Het kapitaal van de A.B.N. zal daardoor stijgen tot 174 miljoen gulden. Om het aanbod aan trekkelijker te maken wordt nu reeds aangekondigd dat de gezamenlijke bank binnenkort een zes en een half procents onverteerbare obligatielening van 43.5 miljoen gulden zal uitschrijven met recht van voorkeur voor aandeel houders op basis 1 1. De emissiekoers zal ongeveer 200 procent bedragen. Dn voorkeursrecht komt neer op een extra voordeel van circa f 35,— per aandeel van f 1000.Uiteindelijk zal het kapi taal van de nieuwe A.B.N. 195 miljoen gulden worden. De beide directies en de raden van commissarissen zullen worden samenge voegd. Alleen mr. P. W. Rost Onnes van de H.B.U. zal de directie verlaten; hij wordt gedelegeerd commissaris, spe ciaal voor de fusieproblemen. WARSCHAU (A.F.P.) De ministers van buitenlandse zaken van acht Euro pese landen komen vandaag in War schau bijeen om de toestand in het Midden-Oosten te bespreken, zo is offi cieel in de Poolse hoofdstad bekendge maakt. Aan het overleg zullen de bewinds lieden uit de Sovjet-Unie, Polen. Oost- Duitsland, Tsjecho-Slowakije, Honga rije, Roemenië, Zuid-Slavië en Bulga rije deelnemen Nadere bijzonderheden werden niet meegedeeld. De speciale V.N.-afgevaardigde voor het Midden-Oosten, Gunnar Jarring, is gistermorgen op zijn vredesmissie in Cairo aangekomen voor overleg van twee dagen met de Egyptische autori teiten. De Zweedse diplomaat heeft sinds zijn benoeming een volstrekte geheimhouding over zijn eventuele vor deringen bij het vinden van een oplos sing voor de crisis in het Midden- Oosten gehandhaafd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Gemeentebesturen, die hun administratie willen gaan automa tiseren, kunnen nu de benodigde ad ministratienummers aanvragen by de R.M.A. (Rijkscentrale Mechanische Ad ministratie). De bedoeling is, zoals ge meld, zoveel mCgelijk Nederlanders een tal administratieve werkzaamheden vast nummer toe te delen om een aan- van verschillende aard daardoor ge makkelijker en sneller te kunnen uit voeren. Dit kan bereikt worden door iedere Nederlander in die verschillende administraties onder één nummer on der te brengen. Men heeft waterdichte maatregelen beraamd om de burger bij d1' systeem bij voorbaat tegen mogelijke inbreuken op zijn persoonlijke levenssfeer te be schermen. Daartoe zullen de cijfers die de R.M.A. aan de diverse gemeenten zal verstrekken, volkomen willekeurige nummers zijn. In dit nummers worden geen cijfermatige codes opgenomen over naam, geslacht, geboortedatum, woonplaats etc. De nummers zullen worden geplaatst op de „persoons kaart" die van elke inwoner in het ge meentelijk bevolkingsregister aanwezig is (het besluit bevolkingsboekhouding zal hiertoe binnenkort worden aange vuld). Binnenkort gaat onder voorzitterschap van de oud-staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken, drs. Th. J. Wester hout, een commissie aan het werk om te onderzoeken of, en zo ja, wanneer en hoe de algemene invoering van een ad ministratienummer kan geschieden. Met een beslissing over deze zaken is enige haast nodig, omdat een aantal grote gemeenten al een begin zijn gaan maken met de automatisering van hun administratie. Zoals wij reeds meldden, zullen de nummers bestaan uit 'n combinatie van 10 cijfers. Om fouten bij het schrijven of aanslaan te voorkomen zal een num mer nooit met "n 0 beginnen en zullen ook geen twee of meer dezelfde cijfers naast elkaar voorkomen.

de Stem | 1967 | | pagina 9