TOESTAND LOUIS WASJKANSKY VERSLECHTERD Geen ontslag na bankfusie CÖUVE BLIJFT BRITSE BOOT AFHOUDEN BREDA BIER Donkere Kerstmis voor 430 Tilburgers A.B.N. EN H.B.U. SAMEN Interpellatie veertarieven Meer kranten concentraties op komst Breda koopt mimitié- fabriek Hispano Suiza Crisis bedreigt E.E.G. vóór 1 jan. 1968 1114111 CafifeteN gom., die is pas lekker! apon naar de de. Witte kanten lanchetten. 36-44 4975 i/lra 2000 (polyester) s-pièces met borduur- lering op hesje en ag. 38-48 79- DAGBLAD VOOR ZEELAND Wie volgt? Scheidingsreeht wordt herzien Wisselvallig Bulletins Op straat MERTENS (NKV) Kind ver ongel ukt in ziekenhuis GAZAN N.V. Evenwicht amandelkransjjes 300 gram 89 EXPANSIE AMERIKANEN Hoe een Utrechtse bouwvakker het zuiden ziet. ,07» JAARGANG No. 25691 Voor God. Koningin en Vaderland ■-.V' Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandii Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C, J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j, M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L, J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 DINSDAG 19 DECEMBER 1967 Abonnementsprijs: m.i.v. 1 januari 1968 13,40 per kwartaal (excl. in cassokosten), 4,50 per maand (excl. incassokosten), 1,04 per week (excl. incassokosten Losse nummers 0,25 Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor H» 7eeuwse eilanden: GOES. Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). KAAPSTAD (AP) De toestand van Louis Wasjkansky 53, de man met het getransplanteerde hart, is gis teren slechter geworden en de vrees bestaat dat zijn lichaam het hart dat 15 dagen geleden in zijn lichaam overgeplant werd, zal afstoten. Professor Chris Barnard, die de lei ding had van de ploeg chirurgen die de transplantatie verrichtten, zei „zich zorgen te maken" over de toestand van Wasjkansky. Zaterdag werd bekendgemaakt, dat Wasjkansky een lichte longontsteking had, maar de doktoren waren van me ning dat zti deze met peniciline kon den bestrijden zonder in te grijpen in zijn andere behandeling om te voor komen dat het lichaam het hart zou afstoten. Maar gisteren verklaarde Barnard tegenover de pers: „Wij maken ons zorgen over de toestand van de pa tiënt. Hij had enige longcomplicaties die wij behandeld hebben als een in fectie. Hierop heeft hij niet goed ge reageerd". „Het kan een bewijs zijn van het af stotingsverschijnsel". Barnard zei, dat behandeling hier voor begonnen is hoewel hij niet „ge heel duidelijk" was hoe de behande ling toegepast zal worden. Later heeft Barnard verklaard „dat er veranderingen in de longen zijn waarvan eerst gedacht werd dat het een infectie was, maar dat de long veranderingen toenemen". Het commentaar wat Barnard gaf vestigt de indruk dat wat eerst aan gezien werd voor longontsteking in feite kan zijn dat het lichaam het hart afstoot. DRIE TEXTIELBEDRIJVEN (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM Weer wordt het aantal Nederlandse banken kleiner. Gisteren kondigde de Algemene Bank Nederland en de Hol landse Bank Unie een fusie aan, waardoor de naam van de laatste instelling over enige tijd zal gaan verdwijnen. Althans in het binnen land, want de H.B.U. zal in het buitenland, dat is voor haar vooral Zuid-Amerika, blijven werk enonder eigen naam. ftiiiiaininna niBiiiin iiiinmiaiiiiiniiiiiiiiiHii QPNIEUW is een Tilburgs textielbe- drijf genoodzaakt zijn produktie te staken. De Nederlandse Textiel- combinatie die twee jaar geleden de concurrentiestrijd met het Italiaan se textielcentrum Prato aanbond, Is hierin niet geslaagd. De vraag rijst nu, wie volgt? In de afgelopen vijf jaar zijn ruim 15 wollenstoffenbedrijven in Tilburg geliquideerd. In 1965 werd besloten een onderzoek in te stellen naar de levensvatbaarheid van de strijkga- rensector. Dit gebeurde door een groep onder auspiciën van de Federatie Nederlandse Wolindustrie en onder voorzitterschap van prof. dr. H. O. Goldschmidt. Het rapport van deze groep had reeds lang klaar moeten zijn. Gebrek aan medewer king van een der betrokken bedrij ven, onjuiste samenstelling van de onderzoekscommissie, en het uitblij ven van fondsen om het onderzoek te financieren, zijn de oorzaken van deze vertraging. i Hoe dan ook, het wordt de hoogste tijd voor Goldschmidt en de zijnen. Het klimaat waarin dit rapport moet worden ontvangen is de laatste weken snel verslechterd. De 3200 werklozen in Tilburg zijn niet ge baat met het uitblijven van maat regelen om de werkgelegenheid te herstellen. En deze zullen uitblijven zolang het rapport niet op tafel komt. Dit is het standpunt van de minister van Economische Zaken De Blok. Het is niet uitgesloten dat de conclu sies van het rapport weinig opbeu rend zijn Het gewestelijk arbeids bureau Tilburg heeft onlangs bere kend dat de werkgelegenheid in de Tilburgse wollenstoffenlndustrie in de komende jaren tot 1971 nog met 550 arbeidsplaatsen per jaar zal verminderen. Ongunstiger kan het bijna niet. Waarom dan nog langer de herindustrialisatie ophouden? Willi minim ■min (Van onze correspondent) DEN HAAG De PvdA-afgevaar- digde drs Westerhout heeft toestem ming gekregen tot het houden van een interpellatie in de Tweede Kamer over de voorgenomen vermindering van de rijksbijdragen in de tekorten op de ex ploitatie van de veren over de Wester- schelde. Een datum voor deze interpellatie i: nog niet vastgesteld, maar zeker ii wei dat deze nog deze week zal plaats- hebben. Uit het debat bij deze inter PeUaitieaanvraag is komen vast te staan dat deze week de begroting van verkeer en Waterstaat niet meer door de Kanier behandeld zal kunnen wor den. Oorspronkelijk was de behande ling van deze begroting vastgesteld op donderdag. f (,Yan onze Perl- redactie) DEN HAAG Het Tweede-Kamer- ua mej. Goudsmit (D'66) heeft haar motie ingetrokken, waarmee zij er bij ÏÏKST Polak van Justitie op had aangedrongen om spoed te betrachten met de herziening van het echtschei dingsrecht en die herziening nog voor ne zomervakantie 1968 in te dienen, ivnmster Polak had de toezegging ge- aan dat hij zo spoedig mogelijk met orvui- köroening van het verouderde DnnSeiS.ngsrecht zal komen. Hij oemde dit een urgente zaak maar hij wJv jZ1c n!et kinden aan een tijdstip de indiening van de herziening. &pWKaffi;geldfgeetSdvea^ opklaringen. Later PJ J® da& toenemende bewolking Maf il!S °P Iegen" of sneeuwbuien, liiïi i ït? draaiend naar zuide- richtingen. Weinig verande- "ng in temperatuur, ten onder 16.29 uur en op 8.44 uur; maan op 18.32 uur en onder 11.18 Aliw'5l0nl?natiedienstK.N.A.C./ A.N.W.B. 070-81 43 91. - Wegen- mfarmatiedienst België, te bfrei- 0923 s?ederland onder no- 0023 - 213 38 55. In België 13 38 55. STOPPEN (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De textielstad Tilburg, die al jarenlang met werk loosheid heeft te kampen, gaat een donkere Kerstmis tegemoet. Na dat vorige week Tilkamwol besloot te liquideren, waardoor 130 men sen zonder werk kwamen, heeft gisteren de Nederlandse Textiel Combinatie aan het Wilhelminapark officieel meegedeeld, dat zjj de produktie gaat staken. Er zijn geen orders en geen geld meer, voor deze strijkgarenindustrie. Hierdoor komen 430 personeelsleden, waar van ca. 340 mannen op straat te staan. Vandaag zal de Arrondissementsrecht bank in Breda in raadkamer bijeen komen om over de aanvraag van sur séance van betaling van de Neder landse Textiel Combinatie te beslissen. De vakbonden zijn voor een voldongen feit gesteld. Eerst zondagmiddag werd de heer H. Huysmans, voorzitter van de R.K. Textielarbeiders Bond St.-Lam- bertus te Utrecht telefonisch van het li- quidatiebesluit in kennis gesteld. Gistermorgen is het besluit mef:- deeld aan het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Tilburg en aan de plaatselijke vakbondsbestuurders van St. Lambertus en de Eendracht. In het verdere over leg, voor zover dit nog mogelijk is, zal ook de Chr. Vakver. Unitas worden in geschakeld. Nadat de ondernemingsraad van het bedrijf gistermorgen was ingelicht, werd het personeel middels bulletins op de hoogte gebracht van de voorgenomen sluiting van het bedrijf. De stopzetting van de produktie kwam niet geheel om verwacht. De werknemers, die 2,5 jaar geleden al de totstandkoming van de Ned. Textiel Combinatie hadden meege maakt wisten al van de moeilijkheden. De Ned. Textiel Combinatie is in 1965 tot stand gekomen, toen drie Tilburgse textielbedrijven een deel van hun activa en passiva en hun handelsnaam in een nieuwe naamloze vennootschap brachten. Deze bedrijven waren Wollenstoffen- fabriek Thomas de Beer, de Wollenstof- fenfabriek W. Brands en Zonen en de Dekenfabriek Pessers van Zuylen, waarvan de namen sindsdien alg han delsmerken werden gevoerd door de Nederlandse Textiel Combinatie waarin de gehele produktie en verkoop werden ondergebracht. Het produktiepakket van de N.T.C. bestond uitdames man telstoffen, dames kostuumstoffen, wol len en synthetische dekens. Na de fusie bleven de moeilijkheden niet uit. Zij zijn meerdere malen in de ondernemingsraad aan de orde gesteld. De werknemers zijn ongerust over het feit, dat er geen mededelingen zijn ge daan over de pensioen- en vakantiegel den. Een van de vele Oudere werkne mers uit het bedrijf zei ons: „Ik hoop dat er voor ons nog wat overblijft. Maar ik vrees dat wij dinsdag (vandaag) na de uitbetaling van de lonen meteen op straat gezet worden." (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT NKV-voorzitter Mertens acht het „niet onwaarschijnlijk" dat in het katholieke kamp krantenfusies zul len optreden tussen landelijke en pro vinciale bladen. De heer Mertens zei dit tijdens de verbondsvergadering van het NKV toen hij hoofddirecteur Hl J. Grundmeijer van „De Volkskrant" toesprak die rid der in de Orde van Sint Gregorius ge worden was. De Volkskrant is eigen dom van het NKV. De heer Mertens noemde de concen traties in zakelijk en technisch opzicht „op zichzelf" niet ongezond, maar zei hij dit moet niet gepaard gaan met redactionele concessies, die af breuk doen aan de journalistieke for mule van de krant. De heer Mertens vroeg zich tijdens zijn rede tot de vergadering af of de grote activiteit van banken met hun betaalchèques, gepaard met automati sche kredietverlening niet een negatief effect op de spaarzin zou hebben. Meer bijzonderheden over de rede van de NKV-voorzitter kan men vinden op pagina 11. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De onderhandelingen tus sen de gemeente Breda en Hispano Suiza over de verkoop van de munitie fabriek en het aangrenzende terrein, waarvan wij op 3 augustus melding maakten, hebben thans tot resultaat gehad, dat volledige overeenstemming is bereikt over de eigendomsverwer ving van deze munitiefabriek. De gemeente Breda zal het ongeveer zeven ha grote terrein voegen bij het industrfeterrein De Krogten. In de overeenkomst, die is aange gaan met het moederbedrijf van His pano Suizo in Genève, die Mecatex Holding Company staat bovendien ver meld dat effectuering van deze trans actie inhoudt dat in het vervolg geen munitie meer zal mogen worden ge fabriceerd. Na de overname van het grootste deel van de activiteiten van Hispano Suiza in augustus van dit jaar door het Amerikaanse concern American Bosch Arma Corp (Ambac) bleven de munitie- en gasketelfabrdkage in han den van het Zwitserse moederbedrijf. In feite betekende dit dat slechts de gasketelfabrikage buiten de overname bleef, want de munitiefabriek is al se dert twee Jaar bulten bedrijf. In de munitiefabriek, waar de gas ketelfabrikhge was ondergebracht, zijn 22 personeelsleden werkzaam. De fa- brik age van gasketels vindt, zo werd ons meegedeeld, normaal doorgang. Donderdagavond om acht uur zal in Breda een extra-raadsvergadering wor den belegd waar de aankoop van de munitiefabriek aan de orde zal komen. EMMELOORD (ANP) In het dr. J. H. Jansenziekenhuis te Emmeloord ls de anderhalf jarige Wilhelmina Corne lia den Hollander uit Creil om het leven gekomen, doordat het kind tussen de spijlen van haar box was geraakt. Het kind was achterstevoren tussen de spijlen terechtgekomen met het ge volg dat vermoedelijk de halsslagader werd afgeknepen. Het meisje was reeds vter maanden voor een ernstige ziekte m het ziekenhuis verpleegd en moest om de twee uur gecontroleerd worden, s nachts om twee uur was het moment voor die controle aangebroken, maar toen was het kind al overleden. Een half uur tevoren had het kind nog een schone luier aangekregen. De recherche heeft vastgesteld dat het ziekenhuispersoneel geen blaam treft (ADVERTENTIE) CONFECTIEFABRIEK (RECHTSTREEKSE VERKOOP AAN HET PUBLIEK) is ook WOENSDAG, DONDERDAG en VRIJDAG DES AVONDS GEOPEND (a.s. zaterdag tot 18 u.) I" uw omgeving uitsluitend: BREDA: Autoraam Supermarket, Tramsingel 74 BERGEN OP ZOOM: Antwerpsestraat 69-71 GAZAN N.V. is gevestigd in N> der- God'. Den Haag, Haarlem, Dor drecht, Utrecht, Bergen op Zoom, Breda, Schiedam, Woerden. In Bel gië: Antwerpen en Lier. BRUSSEL (ANP) De Franse minister van buitenlandse zaken Couve de Murville heeft maandagmiddag in de Europese minister raad in Brussel zonder omwegen verklaard dat Groot-Brittannië niet rijp is voor toetreding tot de EEG. Engeland zou met zijn huidige financiële en economische moei lijkheden een groot gevaar betekenen als het tot de gemeenschap werd toegelaten, zo verklaarde hij. De verklaring van de Franse minis- ter, die niet geheel als een verrassing kwam, stond in tegenspraak tot die van de Duitse minister van Buiten landse Zaken, Brandt, die het debat opende met een betoog waarin hij pleit te voor het spoedig openen van on derhandelingen met de Britten. Brandt stelde, dat de Europese ge meenschap krachtige impulsen aan de economie van de zes lidstaten had ge geven en dat dit ook het geval zou zijn met die Britse economie, als men Groot-Brittannië het perspectief van lidmaatschap van de gemeenschap zou bieden. Brandt meende dat die urgente deva luatie van het pond sterling en de overige economische en monetaire maatregelen in Groot-B riittannië een belangrijke stap waren in de richting van een sanering van de Britse econo mische en financiële positie. Couve de Murville echter hield er aan vast dat de Britten eerst orde op eigen zaken moeten stellen. Groot- Brittannië verkeert al twintig jaar in een permanente economische crisis, zo zei hij, en het kan voor het ogenblik de gemeenschapsverplichtingen inzake vrij verkeer voor goederen en kapitaal, en de financiële verplichtingen van de gemeenschappelijke landbouwpolitiek toch niet aan. Brandt legde er voorts de nadruk op dat de fundamentele vraag niet is of Groot-Brittannië kan toetreden voor het zijn economische positie heeft ver beterd. De fundamentele vraag was of men onderhandelingen kon beginnen terwijl parallel daarmee de Britten aan het herstel van hun economische positie werkten. Minister Luns sloot zich bij het be toog van zijn Duitse collega aan. We mogen niet een herstel van het even wicht dier Britse betalingsbalans als voorwaarde stellen voor het openen van de onderhandelingen zo zei hij. Bovendien, aldus minister Luns, kan de EEG die economisch gezond is, de Britse toetreding best aan. Ook hij achtte het voor het herstel van het pond sterling van groot belang dat aan Engeland het perspectief van het EEG- lidmaatsdhap zou worden geboden, Br is geen enkel gevaar dat de Europese gemeenschap uiteen zal vallen als ge volg van de Britse toetreding, aldus minister Luns. Ook de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken Harmei pleitte voor het openen van onderhandelingen zonder dat voorwaarden worden ge steld. Iedereen is het er over eens de Britse economie aan die van de Europese gemeenschap zal moeten wor den aangepast, zo zei hij, doch om dat te bereiken is juist een dialoog tussen de gemeenschap en Groot-Brittannië nodig. De Italiaanse minister Fanfanl, ver klaarde dat de Europese gemeenschap tot onderhandelingen met de Britten moeten besluiten, omdat men anders m zal later er van worden beschuldigd een belangrijke historische ontwikke ling te hebben verhinderd als gevolg van roisnlaaitsite vooringenomenheid. EEN WERVELSTORM heeft gisteroch tend Hutsville in Alabama getroffen, Volgens voorlopige cijfers vielen twee doden en enkele tientallen gewonden. De storm vernielde verscheidene hui zen en enkele loodsen van het nabij de stad gelegen ruimtevaartcentrum. (ADVERTENTIES) Indien U de incassokosten en het onnodig aanbieden van een kwitantie wil voorkomen, maak dan het abonnementsgeld 1 ste kwar taal 1968 over op onze post rekening Voor abonnementsprijzen zie rechter bovenhoek. Zo U tot incassogiro wenst over te gaan zenden wij U daartoe gaarne een machtiging. DAGBLAD DE STEM afd. administratie. „Maurice, luister toch eens.... Minister Luns schijnt zijn Franse ambtgenoot en tegenspeler Couve de Murville te willen overtuigen bij de aanvang van de bijeenkomst van E.E.G.-ministers over de Britse aan vrage voor het lidmaatschap van de gemeenschap. (ADVERTENTIES) Jamin Kerstvoordeel niet duur wet heerlijk De A.B.N. wordt door deze fusie nu definitief de grootste handelsbank in ons land. Ontstaan uit Nederlandse Handelmij en Twentse Bank, die in 1964 samengingen, was zij tot diit jaar nog Steeds kleiner dan de Amro-Bank, die zij dan nu een flink eind achter zich laat. Na de fusie met de H.B.U. zal haar balanstotaal stijgen tot negen en een kwart miljard gulden, waartegen over de Amro-Bank slechts zeven en een half miljard kan stellen. Op het ogenblik zijn de A.B.N., die 390 kantoren in Nederland, en een 20- tal kantoren in voornamelijk Engels talige gebieden heeft, 9500 mensen in dienst. Bij de H.B.U. zijn dat er 2500, waarvan 1700 in het buitenland. Er zal geen personeel behoeven af te vloeien, zo stellen beide directies. Op de eerste plaats vullen de activiteiten van beide banken elkaar aan, op de tweede plaats hebben beide nog steeds nieuw perso neel nodig. De fusie van Twentse Bank en Handelmij drie jaar geleden heeft bovendien geleerd dat de behoefte aan personeel als gevolg van de sterke ex pansie van het bedrijf niet daalt maar daarentegen stijgt. De ondernemings raden van de twee instellingen en de vakbonden hebben hun instemming be tuigd met de fusie. Ook de president van de Nederlandse Bank dr. J. Zijlstra heeft verklaard geen bezwaar te hebben tegen het sa mengaan. Al jaren gaan er geruchten over het opgaan van de H.B.U. in een andere bank. Inderdaad zo blijkt nu, zijn er verscheidene onderhandelingen gevoerd over fusie met enkele Ameri kaanse grootbanken. Deze zijn steeds op niets uitgelopen. Mede omdat de directie van de H.B.U. het nationale karakter van haar bank wilde behouden. Begin 1967 opende de A.B.N. een gesprek over samenwerking met de H.B.U. louter in Zuid-Amerika. Beide directies kwamen echter tot de conclusie dat een derge lijke samenwerking niet mogelijk was, waarna in september voor het eerst ge sproken werd over een algehele fusie. Daar vele Nederlandse industriële ondernemingen zich meer en meer gaan richten op Zuid-Amerika wenste de A.B.N. ook daar een eigen kantorennet te stichten. Tegelijkertijd achtte de H.B.U. het nodig zich te vestigen in die Zuidamerikaanse staten waar ze nog geen kantoren heeft, terwijl het aantal kantoren in Nederland moest worden ZIE VERDER PAGINA 9 Het zuiden da's voor mij gezelligheid. Daar werk ik graag. En 's avonds drink ik een fijn Breda biertje. Nou ja, een of twee of. Bij ons thuis vraag ik d'r speciaal naar. Meestal neem ik beugelbier. Brouwerij De Drie Hoefijzers sinds 1628 2KVP176-1

de Stem | 1967 | | pagina 1