Indrukwekkende liturgie wijding bisschop H. Ernst Onzekerheid over terugkeer koning Overvaller weduwe nog twee roofmoorden toe JAMIN SPONTANE OVATIE NA PLECHTIGHEID TOUWTREKKEN IN ROME NA UITPUTTENDE VERHOREN BURGERS BEWAKEN ZELF ONBEVEILIGDE OVERWEG Aalberse en Horbach niet meer herkiesbaar rra vóór 1 jan. 1968 1114111 Scheuring bij Deense socialisten Premier van Australië verdronken DAGBLAD VOOR ZEELAND Verzoek Verbonden POLITIE NIET ONTEVREDEN NA JACHT OP DRINKENDE BESTUURDERS Winderig NA VAL KABINET SPOOR OUWE NOL WERKTUIG CHU PSP Cees Verkerk onttroond Nog 20 vermisten na instorten brug GRAPILLOH 107a JAARGANG No. 25690 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandi» Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C, J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j, M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 .11 MnP 1 MAAN DAG 18 DECEMBER 1967 Abonnementsprijs: m.i.v. 1 januari 1968 13,40 per kwartaal (excl. in cassokosten), 4,50 per maand (excl. incassokosten), 1,04 per week (excl. incassokosten Losse nummers 0,25 Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). (Van een onzer verslaggevers) BREDA Een spontane ovatie, hoog oplaaiend tegen de zeer ver weerde muren van de Bredase kathedraal, begeleidde zondag middag rond kwart voor twee de nieuwgewijde bischop van Breda Hubertus Ernst naar de uitgang van zijn kerk. In gezelschap van zijn medebis schoppen van de kerk van Ne derland ging hij groetend tus sen de honderden, die hem met hun handgeklap gelukwensten. Voor een groot deel waren het genodigden die de kathedraal vul den, maar er waren ook vele andere aanwezigen, die, liever dan de plechtigheid via de t.v. te volgen, zelf aanwezig wilden zijn bij deze, wellicht laatste hoogtij dag van zulke allure in de St.- Barhara. Zij zijn dan getuige geweest van een bisschopswijding zoals die zidh nog niet eerder heeft voltrokken geheel ln de landstaal en volgens een nieuw ont worpen liturgie, die een bijzondere in druk heeft gemaakt. Het was een plech tigheid waarbij alle aanwezigen zich werkelijk betrokken voelden, een zinvol gebeuren zonder liturgische overdaad, een doorzichtig geheel van handelingen en gebeden dat in volle rijkdom de be tekenis van een bisschopswijding tot uitdrukking liet komen. Dat begon al toen de wijdeling om twaalf uur de kathedraal betrad. In de korte stoet waarin hij was opgenomen had hij zijn plaats niet gezocht tussen de leden van het Nederlands episcopaat maar liep hij tussen de priesters van het bisdom die aangezocht waren om de Eucharistieviering mee te concele breren, daarmee uitdrukkend, dat hij uit het priestercollege van het bisdom gehaald was om bisschop te worden. Hij hield die plaats tot het einde van de Woorddienst, tot het moment waar op kanunnik A. Theeuwes de aartsbis schop kardinaal Alfrink verzocht Hu bertus Ernst tot bisschop te wijden. Op verzoek van de aartsbisschop las de se cretaris van het kathedraal kapittel, dr De Lepper, de pauselijke benoemings brief voor. Het eigenlijke deel van de bisschops wijding bestaat uit de handoplegging en de overhandiging van de tekenen van het ambt. Die handoplegging geschiedde door alle in de kathedraal aanwezige bisschoppen, zowel die van de Neder landse kerkprovincie, als de Belgische buurbisschoppen en de missiebisschop pen. En daarin werd tot uiting gebracht de verbondenheid van het bisdom Breda niet alleen met de Kerk van Neder land, maar ook en evenzeer met de wereldkerk. nieuwSewljde de ring en ae staf als tekenen van zijn ambt in ontvangst had genomen werd hij door e concelebrerende bisschoppen naar zijn zetel geleid, hetgeen de inbezit- me van het bisdom verzinnebeeldt, up een wandkleed achter de hoge, 5e Z{!tel Prijkte reeds het wapen nieuwe bisschop, geflankeerd vrZn waPens van zijn onmiddellijke voorgangers, mgr. De Vet en mgr. Bae- werripn 61 ^eS Y™eg^re bisschoppen nnpm^ 0 m liturgie met name ge heid 'Jvaarme® de nauwe verbonden drukking hen t0t uit indn.kwitïgsS!echUgheid was met dit eeknmJekkend moment tot een einde voort»?', ^uch£>ristieviering werd van dan en ,e ]onge bisschop trad art af op als hoofdcelebrant, (ZIE VERDER PAG. 3) (Van onze verslaggevers) BREDA. ..Meer mensen dan enkele jaren geleden denken beter na als het gaat over alcohol en verkeer". Dit zei gisteren hoofd inspecteur H. v. d. Abeelen, ver- keerschef van de Bredase gemeen tepolitie na d'e nationale „jacht op rijdende Bacchus-klanten". In heel het land werd door hon derden politiemannen in de nacht van zaterdag op zondag tussen elf en twee uur uitgebreid ge controleerd op eventueel alcoholge bruik door verkeersdeelnemers. Hoofddoel is de preventieve wer king die hopelijk van deze controle uitgaat met het oog op de komen de twee feestweekeinden. Processen-verbaal werden nau welijks gemaakt. Er werden trou wens in het algemeen maar weinig bestuurders aangetroffen die on bekwaam waren om te rijden, In Middelburg werd één man een rij verbod opgelegd. In Breda werden in totaal 92 wagens gecontroleerd. In geen enkel geval hoefde proces- verbaal te worden opgemaakt. Ook in Vlissinigen, Middelburg en Roo sendaal werden geen processen-ver baal opgemaakt. Evenmin trou wens als in Bergen op Zoom waar niet minder dan 170 auto's werden gecontroleerd, maar daar werkte de politie dan ook over tot drie uur. In Utrecht waar maar liefst 1092 automobilisten werden aangehou den viel ook geen enkele bon. In 23 gevallen werd alcoholgebruik geconstateerd, maar geen der be stuurders bleek onbekwaam. De Eindhovense politie deelde 1 rijverbod uit op 38 rijdende alco- holgebruifcers. Niet minder dan 87 vrouwen hadden het stuur overge nomen van hun mannen. Evenals de Bredase hoofdinspec teur waren de meeste politieautori teiten niet ontevreden over hun be vindingen. ZEVEN MENSEN verloren het leven en twintig werden gewond toen za terdag op Cuba een bus door een trein werd gegrepen. HET WESTDUiITSE transportvliegtuig (20 ton) dat loodrecht kan opstijgen, de „Do 31" heeft zaterdag in de buurt van München met succes een proef vlucht gemaakt. ??JEaringe?' maar aan de kust ook kÏÏ;,en hagelbuien. Matige tot westei fvin h?1 kus'gebied harde, ven hei Wln<1' Enkele graden bo- ven net vriespunt zon onder- 16.29 op' 08.44 uur; maan 17.19 en onder 10.39 uur a \u5?ormatiedienst K.N. A.C- 4 wegeninfor- S SI??!81®1 vanuit Neder. 13385b 1,1 Belfiië zelf De wijdingsplechtigheid is ach ter de rug. Bisschop H. Ernst verlaat met staf en mijter onder een donde rend applaus de Bredase kathedraal. KOPENHAGEN (DPA)/RTR) In de Deense Sosialistische Volkspartij gisteren een scheuring ontstaan toen de uiterst linkse vleugel onder leiding van Erik Sigsgaard bekendmaakte een nieuwe partij te zullen oprichten en het congres verliet. De scheuring is een direct gevolg van de val van het kabinet van pre mier Jens Otto Krag, vrijdag. Zes van de twintig afgevaardigden van de Socialistische Volkspartij, waar van de leider Aksel Larsen verder wil samenwerken met de sociaal-demo craten van Krag, hadden vooir de mo tie van wantrouwen in de regering ge stemd In de nacht van zaterdag op zondag bleek dat Larsens rechtervleu gel met 80 tegen 76 stemmen bij twee onthoudingen in de (kleine) meerder heid was. De breuk volgde zondag. Uit een zaterdag gepubliceerde opi nie-onderzoek blijkt dat de rechtse groepen aan populariteit winnen. CANBERRA (AFP-RTR.) Pre mier Harold Holt (59) van Australië is gisteren vermoedelijk verdronken, toen hij met enkele vrienden ln de baai van Port Philip aan het onder- waterzwemmen was. Nadat bekend was geworden dat de premier na een duik niet meer was bovengekomen, werd een grootscheepse opsporingsactie op touw gezet. Tegen de avond was Holt no,g niet gevonden en een politieofficier zei dat verder zoeken nutteloos was, maar militairen zouden het speurwerk in de nacht bij schijnwerpers voortzetten. Bewoners van het gebied waar de premier wordt vermist, meenden dat Holt het slachtoffer is geworden van gevaarlijke stromingen, die vooral bij laag tij een gevaar voor zwemmers vormen. Vice-premier John McEwen is met een vliegtuig in de hoofdstad Canberra aangekomen. Bij de dood van de pre mier neemt hij automatisch diens plaats (Van onze speciale verslaggever Piet Snoeren) ATHENE Het Griekse volk is nog totaal onkundig van het feit, dat zjjn kolonels naar Canossa zijn gegaan in casu de grijze aartsbisschop Hieronymus en de trouwe minister van binnenlandse zaken Pipinellis naar hun ambassade in Rome hebben gestuurd, waar een wrokkende Constantijn, althans de laatste ruim zeven uur heeft laten anti-chambreren, alvorens hem voorlopig onverrich ter zake naar Athene terug te sturen. Ik was dit weekeinde in Kavalla, hel bolwerk van Constantijns lachwekken de coup, en ben eens binnengelopen bij de hoogmis in de kerk van Agios Nico- layos. Jawel hoor onder de honderden walmende kaarsen en de tientallen, on bewogen iconen klonk als altijd het „Polychromion'' de bede, waarin ge vraagd wordt om een lang leven voor de koning en voor de andere leden van de koninklijke familie. Er was zelfs een improvisatie toege* voegd aan het traditionele gezang een vers, dat een spoedige terugkeei van Constantijn afsmeekte. Het bracht een enorme ontroering te weeg. Vooral veel vrouwen snoten verschrikkelijk hard hun neus. Na de plechtigheid heb ik de dienst doende pope gevraagd naar de zin van het gebed. „Wel", zei hij. „De regering wil niets anders dan dat de koning weer in ons midden is." Waarmee hij de spijker op de kop sloeg, al waren hij en zijn kudden, even als geheel Griekenland volkomen on kundig van de wijze, waarop Papado- poulos de daad bij de wens had gevoegd door de vrijwillige banneling vrijwillig te benaderen. Ik ben er een beetje trots op, als eer ste journalist hier geschreven te heb ben, dat de kolonels en trouwens het hele volk de rebellerende vorst weer met open armen binnen willen halen. Ik ontleen er de moed aan om nog maals iets te voorspellen. Ik verwacht niet, dat Constantijn onder de aandrang van de junta zal bezwijken. Zoveel ge zichtsverlies kan zelfs deze notoire slap peling niet over zijn kant laten gaan. Ik verwacht van hem eerder het vol gende compromis. Hij doet afstand van de troon ten gunste van zijn acht maan den oude zoon, prins Paul, totdat de baby rijp is voor zijn taak treedt Con stantijns zuster prinses Irene op als re gentes. Met deze figuur zou aan alle legale formaliteiten zijn voldaan. Het is na melijk dezelfde figuur, die zou zijn ont staan, als Constantijn ik noem een dwarsstraat met zijn geliefde zeilboot in storm en tegenweer was vergaan. Dezelfde ingewijden, die mij geholpen hebben aan het nieuws, dat de terug- ROME/ATHENE (AFP/DPA/Rtr.) Over het toekomstig lot van koning Constantijn van Griekenland bleef het afgelopen weekeinde een waas van on zekerheid hangen terwijl zowel in Ro me als in Athene druk werd gespecu leerd. In Rome voerde de koning be sprekingen met minister van buiten landse zaken Pipinelis, de primaat van de orthodoxe kerk Hieronymos en an dere Griekse persoonlijkheden, maar er lekte niets uit over hetgeen ter sprake kwam. Politieke waarnemers zijn van mening dat de besprekingen tussen de koning en het huidige bewind in Athene zullen worden voortgezet. De koning zou ver scheidene eisen aan zijn terugkeer ver bonden hebben, zoals het onmiddellijk uitschrijven van verkiezingen, mede zeggenschap bij de samenstelling van een regering en het bevel over de strijdkrachten. keer van de vorst was gewenst, hebben mij deze variant op hei merk—aardige Griekse koning, gambiei aan de hand gedaan. Ik geef het door voor wat het waard zal blijken te zijn. (ZIE VERDER PAGINA 3) (Van een onzer verslaggevers) a,°SS5ïiCwTi,_hiyer0ntwaardi?j? bewoners van de nieuwe stadswijk Sterrenburg S ?6? bobben een wachtdienst ingesteld op de onbewaakte overweg aan de Oudendijk. Vrijdagmiddag is daar het achtjarige meisje Irma den Toom door ff meisje, dat gistermiddag in het ziekenhuis is overleden, is het tweede slachtoffer van de overweg in tien dagen. De bewoners willen op de uren, dat de kinderen naar school en naar huis gaan, een waker bij de overweg plaatsen, die moet toezien, dat de kinderen geen risico's nemen bij het oversteken. Dordrecht wacht al jaren op een AHOB-installatie, die de spoorwegen op de gevaarlijke overweg zouden plaatsen. De Nederlandse Spoorwegen hebben inmid dels laten weten, dat de installatie versneld zal worden aangebracht Op verzoek van de burgemeester houdt de Koninklijke Marechaussee nu ook de wacht bij de overweg. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Utrechtse politie heeft een sensationeel week einde beleefd: de 25-jarige Utrechter J. M. van Z., die vorige week woensdag een 66-jarige weduwe in Utrecht neersloeg en beroofde van f 12.000,- heeft, door urenlange ondervragingen murw gemaakt, bekend ook de dader te zijn van twee andere roofmoorden. Op 31 mei van dit Jaar vermoordde Van Z. met een zware loden staaf de 80-jarige Utrechtse winkelier J. J. A. Donse. Op zaterdag 12 augustus sloeg hij in Heeswijk bij Montfoort die 47-ja- rige alleenwonende landbouwer Reyer de Bruin neer, die hij met een mes de hals afsneed en beroofde van bijna drie duizend gulden spaargeld. De twee roof moorden en de overval op de weduwe pleegde Van Z. in opdracht van een beruchte figuur uit de Utrechtse onder wereld, de 75-jarige R., alias Ouwe Nol of Arnhemse Nol, die eveneens woens dag gearresteerd werd. Toen donderdag bekend werd, dat de overval op de 66-jarige weduwe uit Utrecht beraamd was door Ouwe Nol een man die meer dar.- 25 jaar in die gevangenis heeft gezeten, koesterde de politie onmiddellijk hoop, dat de moord op winkelier Donise ook opgehelderd kon worden. Al kort na die moord had de politie verdenkingen gekoesterd te gen Ouwe Nol, maar men kon niets bewijzen. Het moordteam van de Utrechtse re cherche begon Van Z. onmiddellijk te verhoren. Dat leverde vrijdag alleen nog ontkenningen op. De politie had echter een goed spoor: Van Z. was be. gin juni in het bezit geweest van geld dat bij Dcoise waa gestolen. Zaterdag morgen was Van Z. zeer nerveus. Hij liep in zijn cel te ijsberen en verzocht de recherche om een onderhoud. Na een urenlang verhoor bekende hij diep in de nacht dat hij Donse vermoord had. De Utrechtse politie die nog zat met 2 on opgeloste roofmoorden, die in Heeswijk en de moord op de 87-jarige alleenwo nende G. van Biggelen in Eist, die op 1 april dood in zijn woning werd ge vonden, rook onraad en bleef Van Z verhoren. Met rustpauzen van enkeik uren voelden zij hem gisteren de hele dag aan de tand. Gisteravond, tegen zes uur, bekende Van Z., inmiddels to taal overstuur, ook de moord op Reyer de Bruin, op zijn geweten te hebben. Of hij ook de dader is van de moord in Eist, weet de politie nog niet. „We denken er nog steeds wel aan", zei gis teravond majoor Buitendijk vans de rijkspolitie. De „grote" man op de achtergrond van deze sinistere moorden, Ouwe Nol had in de gevangenis gehoord, dat krui- denier Donse er warmpjes bijzat. Waar hij de wetenschap, dat er bij Reyer de Bruin in het afgelegen Heeswijk geld te halen was, vandaan had, is ook voor de politie nog een raadsel. Ouwe No! bereidde de eerste moord zelf voor: in de Utrechtse winkel ging hij met die heer Donse een praatje maken en de omgeving opnemen. Hij nam contact op met Van Z., die wel wat geld kon ge bruiken. „Samen delen" was de af spraak. Van Z. moest maar zien, hoe hij de moord zou plegen. Hij drong als boekverkoper bij de heer Donse binnen en sloeg hem neer. Ouwe Nol betaalde hem voor deze moord f 4500.Of dit de helft is van de buit is nog niet bekend. De tweede keer gingen de twee man nen samen poolshoogte nemen. Op een scooter reden ze naar Heeswijk. Hier gaf Van Z. zich later uit voor journa list, die een artikel wilde schrijven over landbouwers. Voor de moord op Reyer de Bruin kreeg Van Z. f 1400, van Ouwe Nol. Ouwe Noi is nog niet gehoord maar «e politie twijfelt niet aan de verkla ringen van Van Z. Deze was een willoos werktuig in de handen van Ouwe Nol volgens de politie een indrukwekkende man. heel intelligent en heel sluw met een grote invloed op mensen, die hij- bij honderden kende en die allemaal onder de indruk kwamen van zijn per soonlijkheid. Van Z., die ogenschijnlijk een normale indruk maakt, heeft de laatste jaren geen beroep meer uitge oefend. Hij heeft de handelsdagschool bijna helemaal gevolgd, maar hij heeft er geen diploma van. „Of hij een psy chonaat is. moeten de psychiaters maar uitmaken", zei gisteren commissaris Trip van de Utrechtse recherche. AALBERSE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mr. P. Aalberse treedt na vjjf jaar af als voorzitter van de KVP. Met hem verdwijnt de vice- voorzitter, drs. Horbach, die zich ook niet meer herkiesbaar stelt. Beide he ren hebben dit het partijbestuur van de KVP zaterdag meegedeeld. Wie mr. Aalberse opvolgt is nog niet bekend. Het partijbestuur heeft een commissie van zeven verzochit vóór 5 januari a.s. een kandidatenlijst voor te In deze commissie hebben zitting mr. P. Aalberse, mr. H. van Doorn, drs. Horbach, drs. P. J. Janssen, mr. W. J. Siegmann, drs. W. K. N, Schmelzer en dr. Theunissen. De heren Van Doorn, Janssen en Theunissen behoren tot de KVP-radicalen, mr. Siegmann, die on langs als Eerste-Kaimerlid aftrad sympathisant van de radicalen. Mr. P. Aalberse volgde in 1962 mr. H. van Doorn op als voorzitter van de KVP. In 1963 werd hij herbenoemd, maar nam deze benoeming nog voor een periode van vier jaar aan. Hij blijft Tweede-Kamerlid. De nieuwe voorzitter moet voor 10 februari gekozen zijn. Op de algemene vergadering van de Christelijke Historische Unie heeft de Unievoorziitter, drs. A. D. W. Tilanus, verklaard dat de samenwerkingsvorm, waar de KVP, de ARP en CHU naar zoeken, de herkenbaarheid van de af zonderlijke partijen niet mag aantas ten. „Voor de CHU betekent dit het behoud van haar uitgangspunt en haar openheid naar anderen", aldus de heer Tilanus. Na uitvoerige discussie, waarbij ra dicalen en anti-radicalen tegenover elkaar stonden, werd een resolutie aan genomen, waarin aangedrongen wordt op een gemeenschappelijk vooruitstre vend programma van de drie christe lijke partijen. „De de conclusies, P.S.P. is bereid tot iedere sa ais deze de doelstellingen dient". Dat was een van die de voorzitter, drs. H. zaterdag trok aan het slot buitengewone vergadering, waarin aangedrongen werd /erking met de P.v.d.A., werd meerderheid verworpen. „Ronduit puberwerk". Zo kwalifi ceerde ARJOS-voorzitter J. A. de Boer het gedrag van de KVP-jongeren, die hun voorzitter Harry Gielen op non- aktief hebben gezet wegens het stem bus akkoord. „Zo mag in een christe lijke politieke jongerenorganisatie niet gehandeld worden", aldus de heer de Boer. ORANJE-GEEL. In deze kleuren zul len de NS-treinen met ingang van de nieuwe dienstregeling geleidelijk wor den overgeschilderd. Vanaf mei zullen tevens reclames zijn toegestaan in de treinen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM/HEERENVEEN Ard Schenk, de krachtrijder uit Anna Paulowna, heeft op de Am sterdamse Jaap Edenbaan op groot se wijze getoond momenteel Ne derlands sterkste schaatser te zijn. In de nationale titelstrijd zegevier de hij op drie van de vier afstan den <500, 1500 en 5000 meter) met ruime voorsprong op zijn concur renten. Hij onttroonde daarmee de teleurstellend rijdende Cees Ver kerk uit Puttershoek, die volkomen uit yorm was. In Heerenveen, waar de natio nale kampioenschappen voor dames werden afgewerkt, toonde wereld kampioene Stien Kaiser zich in uitstekende vorm. Zij was onge naakbaar in deze titelstrijd. De 28- Jarige beste klassementsrijdster ter wereld vestigde een nieuw Neder lands record op de 3000 meter en liet in de totaalrangschikking haar grootste rivale Carry Geyssen duidelijk achter zich. Voor meer nieuws over de schaatskampioen schappen verwijzen we naar de sportpagina's. POINT PLEASANT (AP) Giste ren zijn nog vijf lichamen geborgen ilit de OMo-rlvier, waardoor het ge registreerde aantal doden nu 10 be draagt. Ongeveer Kg personen worden vermist. KOSMOS 195, een onbemande Russi sche satelliet, cirkelt vanaf zaterdag om de aarde op een hoogte die wis selt tussen de 375 en 211 km. Als taak is slechts opgegeven „ruimteonder zoek". (ADVERTENTIES) Indien U de incassokosten en Het onnodig aanbieden van een kwitantie wil voorkomen, maak dan het abonnementsgeld 1ste kwar taal 1968 over op onze post rekening Voor abonnementsprijzen zie rechter bovenhoek. Zo U tot incassogiro wenst over te gaan zenden wij U daartoe gaarne een machtiging. DAGBLAD DE STEM afd. administratie. Druivensap drinken ^veilig rijden alcohoivni druivensap (GEBR. STEURNAJ Iedere dag weer, 'n heerlijke 4ractatie 200 gram 89 nief duur wel heerlijk

de Stem | 1967 | | pagina 1