Gehakketak Kosten weer hoger in '68 Waarschuwing van. Brandt aan adres Frankrijk Haren van groot aantal woningen op 1 jan. omhoog Staatsgreep in Algerije verijdeld wie wanneer [binnenhof] tplex eer recorcl- prijzen voor goud DEENSE REGERING GEVAELEN wiiaroiBB QuickÜp...'tisgoed.Kodrinkt t Ca&ftimKnimp...djte Is pas lektor! Nederlandse psychologen vragen om bescherming sine spaarder en )ot- tot klein, van dienst zijn hebt. -258 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 16 DECEMBER 1967 OND |j|j| HET PREMIES VOOR SOCIALE VERZEKERINGEN STIJGEN MEER OMZETBELASTING OP REEKS ARTIKELEN Boumedienne: Bombardements pauzes tijdens feestdagen Kapitein van „muiters' is in ziekenhuis opgenomen Loonbelasting Omzetbelasting Huurverhoging Huurbelasting Crediteuren vóór verlenging van surséance voor Teixeira-groep Belangen in Centouri V. en D. nu ook in vakantiereizen volgt 't voetspoor van Paulus? is liet raadsel van iiet radiotrein? Wil 1119 Kijken z© al uit naar ambtenaren? wordt "skibot" een olympisch© sport? doet u geen kerst bal in uw kapsel? Papadopoulos: een koel politicus TEGEN STAGNATIE IN E.E.G. Gevaren Levenslang voor sadistische moord op vier jongens Onderwijzers blijven optimistisch over salarisbesprekingen 1000'vestigingen de Ook voor Uw effecten. e van De Boerenleenbank I mgen. kan alle effectentransaklies voof llingen V behartigen en bank zorgen voor de rden verzilvering van Uw coupons- en dividendbewijzen. ledig vrijblijvend onze ge- tgelijkingen voor de ver warming. Wendt u tot uw <!uw plaatselijke Dimplex ex importeur Nerim N.V., Iht, tel. 01850-42311voor phure. (met kwartsbuizen) voor snelle. 1 ng. (boven commode, m badkamer, ■lel (98,-)e wandmodel (68,-)t "cz® Ininiutn reflector - blijvend bestana 6714 h 72) - 617, Groede (01171) B015 1-413 ltdel). fftlii% (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) Terug van een partijcongrès van de PvdA. een vartij convent van de AR, een partijraad van de KVPeen Unie-bijeenkomst van de CHU dreu nen de woorden nog na in je hoofd de politieke woorden de sociale woordende woorden i an vriendschap en van tegenstellingen, de kreten van aanhankelijkheid en van een groeien de afkeer. En ga zo maar door: woor den, woorden, woorden, zou de dich ter zeggen. Want het zijn inderdaad woorden vergeleken bij wat zich deze week weer in het zo prachtige Griekenland afgespeeld heeft. Het zijn alleen maar woorden, wanneer je 's avonds van uit je t.v.-toestsl de gillende straal jagers over het Vietnamese land ziet flitsen, of wanneer je op hetzelfde tu-toestel een diepbewogen kardinaal afscheid ziet nemen van zijn familie leden: voor altijd en eeuwig omdat hij zonder purperzonder mijter, zonder pracht en praal van de rijke roomse kerk terugkeert naar de bron van het christendom, naar één van de zeven lichamelijke werken van barm hartigheid: het verplegen van zie ken Daarbij vergeleken is de Neder landse partijpolitiek maar klein, even klein als wij Nederlanders bij elkaar dikwijls zijnondanks al onze groot heden, onze heldendaden, onze brug genbouwers, onze hemelbestormers, onze geleerden De moedeloosheid, die je bij tijd en wijle bevangt in dit politieke Ne derland, in dit politiek Den Haag, is niet zo verwonderlijk. Het is wel licht meer een oververzadiging van alles wat zich thans m ijltempo af speelt ïn de Tweede Kamerin de Eerste Kamer'<n de gebouwen waar de politieke partijen samenkomen op zoek naar iets totaal nieuws, op zoek naar nieuwe waarheden, naar nieuwe houvasten, naar een nieuwe politiek. Het is de moedeloosheid van een zie ke, die weet a at zijn herstel nadert, maar ook weet dat hij toch eerst door een doolhof van duizelingen, koortsen en pijnen en slapeloosheid moet gaan, om een nieuwe mens te kunnen wor den. Alleen: het schiet soms zo ver draaid langzaam op en dat maakt meer Nederlanders moedeloos, dan de politici menen. En toch: wanneer je rustig nadenkt over wat zich in ons politiek Neder land afspeelt en over datgene wat in het buitenland gebeurt dan moeten We ons toch maar goed rustig hou den. Bij ons geen tanks, die opruk ken naar Plein 1813, om, de minister president onder gewapende dwang te zetten, geen mitrailleurs op de daken van buitenlandse zaken of recht erte genover op het dak van justitie, geen luchtmacht, die van Ypenburg Soesterberg, Twente. Woensdrecht of de Kooy op stijgen, om boven het Bin nenhof een paar waarschuwende sal vo's te lossen. In politiek Nederland, in politiek Den Haag, zwaait men liever met moties en amendementen, met orde debatten of onderwijs al of niet be handeld moet worden en met inter rupties of mijnheer Berg het wel of niet zo bedoeld heeft. Hoogstens kan Hendrik Koekoek wat vreemd gaan schutterenhoogstens kan Hans van Mierlo zichzelf verslikken in zijn van het gymnasium overgehouden inge wikkelde betogen, of kan mijnheertje Wiegel compleet met vest, horloge ketting, mooie witte manchetten en pochette wat. h-gh-brow in de ka mer staan praten. In politiek Nederland geen tanks, geen mitrailleursof gierende straal jagers over de ministeries. Wel rode hoofden van opioinding en spanning, wel brochures, pockets en paper backs over rode ruggen, over een stem die telt, over mensen die veel meer willen over chHsten-radicali- teit, over vrijheid-blijheid, over Tans of nooit, over oude wijn en oude zakken. Zo hakketakken wij in politiek Ne- dei land en verder wachten we op de dingen die gaan komen Ook vandaag weernu de aloude CHU en de nieu we PSP bijna naast eikaar in Utrecht pinten over de nieuwe partijpolitiek. En nu het partijbestuur van de KVP eindelijk gaat bekijken of mr. P. Aal- W ver kwijnen moet. i Iisschien is de politieke moede loosheid van vele Nederlanders wel doodgewoon de politieke spanning over datgene wat komen gaat, wat we straks te wachten hebben van al iet nieuwe. De balans is bijna opge- maakt na de vele partijcongressen. vandaag vallen voorlopig de laatste Woorden over de politieke vernieu wing. Want binnenskamers moet nog heel wat gestudeerd worden. In het artistieke Laren, waar drs. Bogaers zich dagelijks urenlang terugtrekt in zijn studeerkamer, in de Alexander- straat Den Haag (even verder wan delt de Haagse politie al maanden lang rond de Griekse ambassade), waar drs. Schmelzer nieuwe schema's improviseert op aloude waarheden, in Aerdenhout waar mr B. Biesheu vel probeert vast te leggen hoever o door de bocht is, in Am sterdam en Maastricht waar de he ren Den Uyl en Tans hun strategie tegenover Nieuw Links uitdokteren, in de Amsterdamse Bamboo Bar, waar drs. Hans Gruyters tot diep in de nacht denkt en praat over D'66, In Nteuw-Scheemda. waar hereboer J. Mellema wandelend langs zijn lande rijen tracht te ontdekken wat zijn cïeseJil°UWe UU ei9enlVk "Pre- lnnd-d°enn Wij iat iH P°litiek Neder- land. zonder geweld, zonder het oni- pen naar de macht en ae tegenmacht: «indelen, li™' pockuts> PaPcrbacks, eindeloos-lange congressen en in de Meerkamer. Want vorming en studie zij ons doelom de jonge CHU ers na te babbelen. 9 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het leven zal op 1 januari a.s. in Nederland opnieuw aanzienlijk duurder worden. De sociale verzekeringen kosten meer, de huren gaan omhoog, de omzetbelasting stijgt voor een aantal artikelen niet onaanzienlijk en er komt een wijziging in de loon- en inkomstenbelasting, die meer geld gaat kosten. De belangrijkste maatregelen vermelden wij hieronder. De kosten voor de sociale verzekeringen stijgen -nog voortdurend, wat tot gevolg heeft dat de premielast ook toeneemt. Er wordt hard gestudeerd om die last te verlichten, maar intussen is aan nieuwe verhogingen van de premies niet te ontkomen. Verhogingen op twee fronten, want niet alleen stijgt hier en daar het percentage, ook het deel van het loon waarover premie moet worden betaald, is uitge breid. De premieverhoging komt deze keer voornamelijk voor reke ning van de ondernemers, doch de loontrekkenden krijgen de reke ning toch weer gepresenteerd, want de ruimte voor loonsverhogingen wordt er door beperkt. THANS 1 JANUARI werk werk werk- werk gevers nemers gevers nemers Alg. oudersdomswet 1) 8,8 9.0 Alg. wed.- en wezenwet 1) 1,4 1,4 Alg. kinderbijslagwet 1) 2,1 2,3 Alg. wet bijz. ziektekosten (nwe wet) 1) 0,4 Wet arbeidsongeschiktheidsverz. 2) 3.45 0,75 3.45 0,75 Ziektewet (gem.) 2) 5,25 1,25 5.25 1,25 Ziekenfondswet 3) 4) 3.4 3.4 3,6 3,6 Werkloosheidswet (gem.) 2) 0.5 0,5 0,5 0,5 Kinderbijslagwet voor loontrekk. 1) 3,0 3,1 Totaal 17,7 16,1 18.6 16,5 THANS 1 JANUARI 1) Premieplichtige inkomensgrens 14.050,— 15.350,— 2) Loongrens premiën uitkering ƒ77,- per dag 77,per dag 3) Loongrens verzekeringsplicht 12 400,— 13.200,— 4) Premieloongrens 38,40 per dag 41,per dag BOUMEDIENNE ALGIERS (Reuter) In Algerije Is in de nacht van donderdag op vrijdag een beperkte gewapende staatsgreep uitgebroken, die neergeslagen is, zo heeft premier Hoeari Boumedienne gisteravond meegedeeld in een toe spraak die voor radio en televisie werd uitgezonden. De premier zei dat een „groep avon turiers'de opstand had ontketend om wanorde en anarchie teweeg te bren gen. Hij zei niet wie er bij betrokken waren. Eerder op de dag had Boumedienne in een dagorder aan de strijdkrachten verklaard dat hij besloten had de lei ding van het Algerijnse leger in eigen hand te nemen Hoe we] de toestand nog uiterst vaag is, wordt aangenomen dat de opstan delingen volgelingen waren van de ont slagen stafchef kolonel Zbiri, die in grote trekken de symbolisering is van de FLN-leiders van de oude garde. Boumedienne daarentegen wordt al gemeen beschouwd als een vertegen woordiger van de „buitenlandse strijd krachten", rebellenleiders die tijdens de onafhankelijkheidsstrijd tegen Frankrijk wel tegen dit land streden maar niet op Algerijnse bodem. WASHINGTON (RTR) Het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren bevestigd dat de luchtaanvallen op Noord-Vietnam de komende feestdagen vier maal vieren twintig uur zullen worden gestaakt. Met de kerstdagen en het Grego riaanse nieuwjaar zal dat in beide ge vallen vierentwintig uur zijn en met het Vietnamese nieuwjaar, het „Tet", achtenveertig uur. De genoemde perioden vallen samen met de door Zuid-Vietnam aangekon digde bestanden. De Vietkong heeft bestanden van te zamen dertien dagen aangekondigd. ROTTERDAM (ANP) De kapitein van de „African Monarch", Antonio Bin, is ter observatie opgenomen in het Delta-ziekenhuis in Poortugal bij Rot terdam, zo heeft de Rotterdamse poli tie meegedeeld. Het onderzoek naar de gebeurtenis sen aan boord van de Liberiaanse vrachtvaarder „African Monarch" is nog niet afgesloten. Politiefunctionarissen zijn nog steeds aan boord om te trach ten een beeld te krijgen van de toe dracht. Het onderzoek wordt verricht op ver zoek van de Liberiaanse consul. Vanaf 1 januari a.s. vallen loontrek kenden met inkomen uit dienstbetrek king van 15.000 gulden of minder al leen maar onder de loonbelasting. Zij krijgen dus geen aanslag vanwege de inkomenstenbelasting. tenzij zij uiter aard bijverdiensten hebben. De oude grens is 12.000 gulden. Dit kan voor de genen die tot de nieuwe regeling komen te behoren, een geringe belastingver laging betekenen. Aan de andere kant is de regeling voor de aftrek van ziektekosten voor de belastingen aanzienlijk ongunstiger geworden, wat voor degenen, die met aanzienlijke ziektekosten kampen, een onaangename situatie schept. Onlangs besloot het parlement, ten einde de staatskas op peil te houden, de omzetbelasting voor bromfietsen, wijn, bier, frisdranken, suikerwerken en chocoladewerken te verhogen van 10 tot 14 procent. Niet te zeggen valt of de prijzen, die de consumenten na 1 januari a.s. voor deze artikelen moe ten betalen, in gelijke mate zullen stij gen. Concurrentie-overwegingen kun nen het nodig maken met een geringere stijging genoegen te nemen. Anderzijds is het ook denkbaar, dat in horecabe drijven door afronding de stijging wat meer is. Eind 1965 besloot het parlement om per 1 januari 1968 te beginnen met de geleidelijke vermindering van de rijks bijdragen voor reeds tot stand geko men woningen. Dit betekent dat bij de jaarwisseling bepaalde, door de minis ter van Volkshuisvesting aan te wij zen woningcomplexen, die na 5 mei 1945 doch vóór 1 januari 1967 met steun uit 's rijks kas tot stand zijn ge komen, -met 4 pet. in huur omhoog gaan. Voor ongesubsidieerde woningen zal er geen „huurronde" gelden, maar het is te verwachten dat in de loop van 1968 een regeling tot stand komt, waar bij wordt toegestaan dat de huren van deze woningen in niet-geliberaliseerde gebieden tot een maximum van 4 pet. wordt verhoogd, zo nodig na tussen komst van de huuradviescommissie en rechter. Eveneens op 1 januari a.s. gaat mo gelijk voor sommige Nederlanders de zogenaamde huurbelasting in. Het be treft hier de bewoners van woningwet woningen, die in 1965 een fiscaal inko men van meer dan 12.000 gulden had den. Zij zullen een huurtoeslag moeten betalen gelijk aan het verschil tussen 10 pet. van dat fiscaal inkomen en de kale huur. Die toeslag wordt vermin derd met 10 pet. voor elk fiscaal kind, dat men in 1965 had. De inning van de huurbelasting ge schiedt niet door de verhuurder, maar door een speciaal daarvoor opgerichte instantie. Of deze huurbelasting door gaat, valt nog niet te zeggen. De plan nen zijn nog niet verder dan een wets ontwerp, dat pas in februari in de ka mer aan de orde komt en waartegen stormen van protest zijn opgestoken. (Van onze redactie buitenland) LONDEN - PARIJS Op de Londen- se goudmarkt bestond gistermorgen op nieuw grote algemene vraag. By de of ficiële vaststelling kwam de dollarnote ring van het goud op het hoogtepunt van 35,19 7 8 per ounce vergeleken met de prijs van 35,19 3/4 van donderdag. De internationale „goudpool" bleef dc markt van goud voorzien en de prijzen handhaafden zich dan ook. Op de Landende wisselmarkt moest het pond opnieuw terrein prijsgeven en daalde de dollarnotering van het pond van 2,4025 tot 2,40115. De Bank van Engeland kwam tussenbeide om de da ling af te remmen, maar de daling heeft tot gevolg gehad dait de goudprijs in ponden steading od recordhoogte kwam. In Pairijs zijn vrijdag op de goudmarkt alle records gebroken, de omzet kwam uit op 94.9 miljoen frank vergeleken met 50,8 miljoen frank donderdag. Die om zetten komen overeen met respectieve lijk veertien en acht ton goud. Normaal wordt per dag 400 tot 500 kilogram ver handeld. De centrale banken hebben besloten de bestaande regelingen voor de inter nationale „goudpool" te beëindigen en opnieuw te beginnen. Dit meldde giste ren het Britse blad voor financiën en economie, de „Financial Time". De Amerikaanse redacteur van het blad schrijft uit goede bron te hebben ver nomen dat het nieuwe stelsel zal wor den gebaseerd op de officiële instelling van een grote goudvoorraad, waarin de deelnemende centrale banken grote de len van hun bestaande goudreserves zouden onderbrengen. DE RIJKSPOLITIE te water van Sas van Gent heeft gistermorgen het lijk opgedregd van de 58-jarige P. Brouwer uit Sas van Gent Brouwer was werk zaam aan een in aanbouw zijnde brug- pijler. Hij was gehuwd en vader van vijf kinderen. (ADVERTENTIE) •JAN, GEEF PA DE FLES OLIFANT ANP Kreet van liefhebbende echtgem Vermoeide pa. Ruikt aan het gla- Nipt aan het glas. Drinkt uit het glas. Olifant cognac! Voelt zich beter! AMSTERDAM (ANP) Crediteuren van het bankiershuis gebr. Teixeira de Mattos, zyn voormalig" enig beherend vennoot drs. F. en zijn dochterinstellin gen hebben zich gisteren op de credi teurenvergadering in het Amsterdamse Tropeninstituut byna unaniem uitge sproken voor verlenging van de staat van defintieve surséance van betaling waarin de Teixeira-groe^ verkeert, met nog eens anderhalf jaar. Er werd slechts één stem tegen uit gebracht en wel in de surséance van het bankiershuis. De stem was afkom stig van mevr. B. Kok-Bellinfante, ex- telefoniste bij Teixeira. De rechtbank zal op 12 januari uitspraak doen. KOPENHAGEN (AP) De Deen se sociaal-demokratische premier Jens Otto Krag heeft gisteravond algeme ne verkiezingen afgekondigd voor het begin volgend jaar nadat het parle ment een wetsvoorstel van de rege ring had weggestemd. Koning Frederik heeft direct zijn toestemming voor de verkiezingen gegeven. Aangenomen wordt dat deze op 23 januari zullen worden gehou den. De premier heeft verklaard dat zijn regering van mening is de financiële troebelen van het land niet te kun nen oplossen omdat een belangrijke wet, die de eerste gevolgen van de inflatie had moeten ontvangen, niet is aangenomen. AMSTERDAM (ANP) Vroom en Dreesmann-Nederland en reis- en pas sagebureau „Centouri" n.v. hebben over eenstemming bereikt over de overname door Vroom en Dreesmann van een meerderheidsbelang in Centouri. De activiteiten van Centouri, met na me de produktie van vakantiereizen en de verkoop ervan door middel van agen-, ten zullen normaal worden voortgezet. Vroom en Dreesmann zal op korte ter mijn een aanvang maken met de ver koop van Centouri-reizen. Door deze transactie worden de afzet mogelijkheden voor Centouri-reizen aanzienlijk verruimd. (ADVERTENTIE) PANORAMA geeft antwoord op de vragen van de week LOSSE NUMMERS 60 CENT - RUIM 5000 VERKOOPPUNTEN ATHENE De nieuwe Griekse premier, kolonel George Papado poulos, staat bekend als een koele politicus met een beklemmende mentaliteit en een doorborende blik, een man, die niet graag aan de weg timmert. Zijn naaste medewerkers in de junta noemen hem „de man, die weet wat hij wil". Hij is het brein achter de mili taire staatsgreep van 21 april ge weest en ook het brein, dat woens dag de tegen-staatsgreep van ko ning Constantijn heeft doen mis lukken. Hij is onbetwist de sterke man van de junta en van het regime. Nu de koning is gevlucht is hij nog sterker geworden. Tot de staatsgreep van april van dit jaar was Papadopoulos buiten zijn eigen vriendenkring in het le ger weinig bekend. Hij was een on bekende kolonel van de Griekse ge heime dienst die plotseling naar voren trad om de greep naar de macht te leiden. Van toen af heeft hij zijn rol als machtig man rustig en achter de schermen gespeeld, de redevoe ringen en het optreden in het openbaar overlatend aan andere le den van de junta. Papadopulos ls geen innemende verschijning. Hij is 48 jaar, kort en dik en heeft een grijzende snor. Zijn meest opval lende lichamelijke kenmerken zijn zijn ogen, die nog al groot en door dringend zijn. Hij spreekt kortaf en zonder om wegen, op een manier, die aan het exercitieterrein herinnert, maar zijn kennis van de Griekse taal is geweldig. Papadopulos is geboren in een klein dorp van de Peloponnesus. Begaafd en leergierig als hij was, verwierf hij een beurs voor de po lytechnische universiteit in Athe ne, waar hij zijn studie met lof vol tooide. In 1940, bij het begin van de Grieks-Italiaanse oorlog, werd hij beroepsmilitair en opgeleid tot ar tillerie-officier. Hij bezocht de op leidingsschool en later de acade mie van de genie, het hogere oor logscollege en de vloot-academle. Papadopoulos verwierf tal van medailles voor dappere daden en onderscheidde zich als leider gedu rende de tweede wereldoorlog. .Veel van zijn vrienden zeggen, dat hij de gewoonte heeft om men- PAPADOPOULOS sen een minderwaardigheidscom plex te bezorgen door zijn zuivere uitspraak van het Grieks en zijn uitgebreide kennis van de oude Griekse geschiedenis en de rede naars. De betrekkingen tussen Papado poulos en koning Constantijn zijn altijd koel geweest. Hij heeft min der contact met de koning gehad dan wie van de overige militaire leden van het kabinet ook. Hij gaf er de voorkeur aan, in zijn werk kamer in het parlementsgebouw te blijven om de zaken te regelen. Tijdens de crisis van woensdag en zijn confrontatie met de koning in een strijd op leven en dood gaf Papadopoulos volgens intieme me dewerkers nooit de indruk, dat hij zich bezorgd maakte en zat hij zorgvuldig elke stap te berekenen. ADVERTENTIE BONN (D.P.A./Rcuter) De West- duitse minister van buitenlandse zaken, Willy Brandt, heeft gisteren Frankrijk gewaarschuwd dat het tegenhouden van onderhandelingen over Britse toetre ding tot de E.E.G. tot stagnatie in de Europese Economische Gemeenschap zal leiden. De minister, die eerder deze week in Brussel deel had genomen aan de vergadering van de NAVO-minister- raad, sprak in het dehat van de Bonds dag over uitbreiding van de E.E.G. In antwoord op de eis van de coalitie partners C.D.U. en S.P.D., dat de E.E.G.- ministerraad over lidmaatschapsonder handelingen een beslissing moet nemen die overeenkomt met de geest van het Verdrag van Rome, antwoordde Brandt dat op de komende vergadering van de ministerraad duidelijk moet worden vastgesteld of alle zes voor, of hoeveel voor en hoevee] tegen onderhandelin gen met Engeland zijn. „Men moet erkennen dat het niet lan ger een zaak is die alleen Engeland, Ierland, Denemarken en Noorwegen aangaat, maar ook de gemeenschap zelf", aldus Brandt. Hij raadde Frankrijk aan het niet tot stagnatie te laten komen en „het zich zelf en de anderen niet zo moeilijk te maken". Volgens hem zal de E.E.G. er onder leiden, als het tot een negatieve beslissing omtrent onderhandelingen over toelating van nieuwe leden komt. „Over de kansen op uitbreiding van de gemeenschap hoeft hier niets gezegd te worden, wel over de gevaren die de gemeenschap bedreigen", aldus Brandt. Komt het niet tot onderhandelingen, dan zullen alle leden moeten bewijzen hoe zij voortaan verder willen gaan. LUNTEREN (ANP) De Nederland se psycholoog, die de laatste jaren een steeds belangrijkere positie is gaan inne men in het maatschappelijk en econo misch leven, zoekt naar bescherming. Op dit gebied is er volgens prof. dr. P. J. D. Drentli, verbonden aan de vrije universiteit in Amsterdam, te veel beunhazerij. „Dit doet ons beroep veel 6chade. De psycholoog ondervindt hij het publiek in het algemeen toch al weinig sympathie". Het bestuur van het instituut van Nederlandse psychologen in Amsterdam heeft daarom besloten bij de regering aan te dringen op een wettelijke be scherming van het beroep van psycho loog. De Nederlandse psychologen zijn zich de laatste tijd bewust geworden van hun positie In de maatschappij. WFPFERTAL (AP) Een 21-jarige voormalige koorknaap, is gisteren tot levenslang veroordeeld vanwege de sa distische moord op vier schooljongens en de poging tot moord op een vijfde. Dc je-ugdr echtbank bevond Jürgen Bartsch schuldig aan alle vier moor den en de gepoogde moord en volgde de aanbeveling van de officier van justitie op om Bartsch als een vol- wasse e te behandelen en tot levens lang te veroordelen. Psychiaters die Bartsch onderzocht hebben deelden de rechtbank mee, flat hij geestelijk verantwoordelijk is voor zijn daden en als volwassene berecht kon worden, hoewel hij de eerste moord pleegde toen bij 15 jaar was. Bartsch, een slagersknecht, moest 27 november voorkomen onder beschul digingen van het misleiden, neerslaan en m stukken snijden van zijn slacht offers in een kelder, die tijdens de tweede wereldoorlog in het nabije Lan- genberg als bunker werd gebruikt. De moorden werden gepleegd over een periode van vieir jaar, vanaf 1962. De gruwelijke zaak werd bekend toen het vijfde slachtoffer, en 14-jarige jon gen. wist te ontsnappen uit de van ratten wemelende bunker, waarheen hij gelokt was, gedwongen werd zich uit te kleden, en tijdelijk bewusteloos geslagen. Hij bracht de politie naai de bunker waar de overblijfselen van de 4 vorige slachtofers gevonden wer den. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel op diit ogen blik tussen het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen en die ondierwr- zesrsorganisaities nog geen overeenstem ming bestaat over de salarissen per 1 augustus 1968, streeft men ernaar het nog voor 1 februari a.s. eens te wor den over een sluitend systeem. Aldus blijkt uit een mededeling vain de Alge mene Nederlandse Onderwijzers Fede ratie. waarin de diverse onderwijzers- organisaties samenwerken.

de Stem | 1967 | | pagina 9