rt met Afzet P.Z.E.M. dubbele van het landelijk gemiddelde SlklfirA Met Kerstmis gasten in Hedenesse te Cadzand Bokspringers in Terneuzen Vrijheidsstraffen geëist tegen grafschenners 's-Gra venpolder heeft een sluitende begroting 1968 Even uitblazen mevrouw papier voor uw ^pen Kleuterzorgen in december I miiriL ,U(len- Hii heeft "iet écht I rukt het r We,' aan die knijper. Ze I liif v moordwerktuig van mijn Pastoor van Bergeijk niet vertrokken Fokker neemt alle aandelen over van Aviolanda li ADO t CHOCOLADE- ACAOFABRIEK op-assistent ïenteziekenhuis cht IISTENTE DE 5HOUDING Offertes voor kernenergiecentrale Koninklijke onderscheiding voor twee jubilarissen Geslaagde 20e jaarmarkt in Axel ZUID-BEVELAND GOES Kerstconcert in de „Prins van Oranje" Experiment van Zeeuwsch-Vlaams oecumenisch vormingscentrum Relaties Verwrongen woonsituatie in Vlissingen Na ontslag „Stupiditeiten" in dronken roes gepleegd GEEN ONTSLAG PERSONEEL NSM CENTRAAL KOELHUIS TUSSEN GOES EN KA PETJE Miljoenen Optimisme Plannen Vergeten Oosteind Zuilenzi'ekenhuizen Miskende boeren? DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 16 DECEMBER 1967 5 ig onder het contract geplaatst >ij Xerxes was dat niet het geval voor afspraken er dan ook ge! it mogen zijn". rxes-DHC-bestuurslid F. J. Alten H eveneens van het KNVB-besluit I e hoogte gebracht. De heer Alten' I 11- NAC is het plezierig. Wij stelden I ang geen prijs meer op Gerrie I estaart. Waar het ons alleen om I oen is, is de kwestie van de af. ak die met ons gemaakt werd. Of zomaar teniet gedaan kan worden' zaak is voor ons nog niet geheel daan. De KNVB heeft de zaak er in handen gelegd van de straf, missie. Die moet tot een uitspraak en. Tenslotte lijkt mij dat in het ng van alle betaalde verenigingen. weten we tenminste waar we toe zijn. Overigens hoop ik dat veel plezier van Kattestaart mag ven. Onze contacten met de Bre- lars zijn altijd uitstekend geweest, iat zal zo blijven. Ook na deze stie". JETBAL Voor het toernooi om wereldkampioenschap voetbal, dat 1970 in Mexico wordt gehouden, len zich tot nu toe 65 landen i i, waaronder 30 uit Europa. ilgemene kennisgeving eheel onverwacht, onze gehet en grootvader, op de leeftijd ;r RUDOLF BUISE eduwnaar van lolonia van Damme VI. Buise ise-Martens en kinderen van Baam-Buise Baarn en kind Buise ise-van Berlo Buise se-Smans en kinderen Herwegh-Buise rwegh en kind Buise Buise-de Booy en kinderen cember 1967 dres: Lindenlaan 10, Terneuzen •aartdicnst, waarbij u beleefd l, zal plaatshebben op zaterdag 14.30 uur in de parochiekerk hus te Stoppeldijk, waarna de op de r.-k. begraafplaats al- condoleren na afloop van de „Het Wapen van Zeeland" te met gegadigden voor de etrbij aan catndidaten van 25- m vooropleiding op middel- fiwiotdonaris dient leiding te kele personeelsleden op de iop-Binnenland. heden zullen o.a. bestaan uit van vertegen wootrdigers- >>t samenstellen van rapporten t.b.v. de verkoop directeur en hikken over goede contact- in inter essvoor cijfers en gaat uit naar personen die soortgelijke functie hebben, itvoerige gegevens te richten van de Personeelsdienst, Breda. voor de HUISHC"iE-diW s huwelijk van de tegenwooroas ïur wordt gegeven aan Salaris afhankelijk van 1 ig en opleiding bedraagt/ 'a. 732,— per maand. Gjinsti» geling voor personeel ona F. Premie AOW/AWW voor van het ziekenhuis. wordt geboden n va- ifdaagse werkweek; 3 weva- extra jeugdvakantie; JJ oelage; reiskostenve:rg on. ?e spaarregeling; toeslag }.atige diensten. tct iten aan de Adjunct-D^e® van het Gemeenteziekenh Dordrecht. en vrijdag van 11-12 uur' (Van onze correspondent) MIDDELBURG „Het jaar 1967 zal de geschiedenis in gaan als een jaar met opmerkelijk sterke groei in de af zet. We verwachten een totale produktie van circa S75 miljoen kWh," maakte ir. T Bogerd, directeur van de Provinciale Zeeuwse Electriciteits Maatschappij vrijdagmiddag bekend op een feestmid dag in de Middelburgse schouwburg: tor gelegenheid van de jubileumviering pensionering van personeel van de n. PZ.E.M. Deze produktie betekent een stijging van 32 pet., het dubhele van het landelijk gemiddelde. Tevens maak te de heer Bogerd bekend, dat 12 de cember voor het eerst in het bestaan van de P.Z.E.M. een dagprodnktie van 2 miljoen kWh is behaald. In 1968 en 1969 zullen nog twee ma chines van 78 megawatt in bedrijf wor den genomen. Zij komen te staan in de nieuwbouw bij de centrale in Vlis- singen en zijn van groot belang voor de levering van elektriciteit voor nieu we industrievestigingen in Zeeland. De P.Z.E.M. hoopt eind augustus volgend jaar de eerste machine in bedrijf te stellen. In 1972 hoopt men voorts verder uit te breiden in Vlissingen-Oost mei een eerste eenheid van 170 a 220 mega watt. Drarmaast worden momenteel offertes gevraagd voor een kernenergie centrale van 300 a 400 megawatt, in plaats daarvan. De beslissing hierover zal midden volgend jaar vallen, aldus ir. T. Bogerd. Het algemeen plan voor de aansluiting van onrendabele en superonrendabele aansluitingen zal dit jaar nog worden afgesloten. De provincie Zeeland heeft dan een elektrificatiegraad van meer dan 99,9 pet. De omzet van de P.Z.E.M. zal naar schatting dit jaar 10 miljoen gulden ]Uog één week voor de boeg vol nor maal kleuterleven, voor onze jongste dochter en haar vriendje. Met het uitstallen van de kerstgroep en het versieren met groen begint dan de tweede aanval op hun gemoeds rust binnen één maand. De opwin ding van Sinterklaas zijn zij nauwe lijks te boven. Na zijn abrupte ver trek waren zij verdwaasd van de toe gespitste berg vol verwachtingen naar beneden gekelderd. Zij vonden zichzelf terug tussen een chaotische verzameling speelgoed en lekkers, maar dat vergrootte eerder de ont reddering. Opstandigheid en agressieve buien, gepaard aan een meelijwekkende zieligheid en een met jezelf geen raad weten, dat zijn zo de verschijnselen van de jeugdige decemberstoornis. Het dochtertje stormde als een wilde door het huis en smeet met alles wat haar in handen kwam. Het vriendje zocht troost bij zijn duim, maar had slechts één blik of woord nodig om vervaarlijk te exploderen. Hun moe ders pasten dwars tegen aale gezins reglementen in, de therapie toe van „la'maar" en „komt wel goed" en „je bent mijn liefje, hoor". Er werd wat meer gelegenheid gezocht voor genoe gens als eendjes voeren, samen bood schappen doen, mama „helpen" in de keuken of een boekje voorlezen. En de zekerheid keerde weer in het kleu terleven. Nu Pas blijkt hun dat de man uit Spanje niet slechts waardering zocht met z'n vele gaven. Hun her haaldelijk gezongen „dank je sinter klaasje" was niet voorbarig. Er zijn bruikbare speeldingen in de schoen gelegd. Een schaartje, eigen plaksel- Pot, dikke krijtjes die vette kleuren maken, of de legpuzzel met nét het bemoedigende aantal stukjes. Na de vreugde om het bezit volgt thans het ontdekken van de mogelijkheden. Ze jrobelen ijverig en enthousiast, gro tendeels naast elkaar werkend, maar samen genietend. Na een uur geconcentreerd bezig zijn op de „moeders-school" moeten de hersentjes rusten en de benen los. Vmgerinderoet, en dan vooral scha terend vallen. Het wordt pak-me-dan en verstoppertje en opeens is het he 's huis de speelplaats. Even later staan twee stralende boeven met een knijper in de aanslag in de keuken. "Handen-hoog-of-ik-schiet". Ik volg I bewl op, tegenstribbelend, maar I j!? ^e.' vriendje kent geen gena- a.'lb 'kin echt dood, midden in I \i ejtken op de stenen vloer Ja 'et de knijper op borsthoogte aan in'Jü VlSt e,n bet aardappelmesje nog I neer tk in Bonanza-stijl Per -detective. b'"" V°°r ee" SU" rv dochter, die in televisie-ontwik- nn i^?g niet verder is dan Pi- noe b t tnachtig. Ze probeert I staa mi vertrouwen in de vriend I PR.doodgeschoten, hé 9 TimviKir mii HaL no_utl®n- Hij heeft niet échf my doodgeschoten, hè Tuurlijk wél, Ze tfLb medogenloze antwoord, ziet dikk,T„; COKS VAN EYSDEN bedragen, hetgeen per man omgeslagen ook weer hoger ligt dan het landelijk gemiddelde. Ir. Bogerd bood de jubila rissen zyn gelukwensen aan en betrok in de hulde ook de vrouwen van de jubilarissen en gepensioneerden, die het mogelijk hadden gemaakt, dat een der gelijke prestatie werd geleverd. De heer J. P. Berdenis van Berlekom, directeur van het departement Zeeland van die Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, reikte aan de elf jubilarissen een getuigschrift voor 25 of 40 jaar trouwe dienst uit. Hij zag de uitreiking als een bewijs voor de ver bondenheid van het personeel aan het bedrijf. Mr. J. van Aartsen, commissaris van de koningin in Zeeland, spelddie de heer J. J. van Overbeetke die zilveren medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau op voor veertig jaar trouwe dienst. Ook de heer L. I. Bruijn- ooge ontving de zilveren medaille ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau. Mr. van Aartsen wenste het bedrijf en de jubilarissen geluk met de goede re sultaten die dit jaar behaald werden. Hij maakte bekend, dat in Terneuzen bij de bouw van het ontziltingsapparaat dat voorlopig nog het grootste ter we reld is, van de zestien verdampervaten er reeds acht zijn geplaatst. Tenslotte sprak de heer J. Huser na mens de jubilarissen een kort dank woord. Na die feestelijke bijeenkomst in de foyer bood de P.Z.E.M. de jubilarissen en gepensioneerden een feestdiner aan. De jubilarissen zijn: J. Huser, Middel burg; A. J. Vasseur, Noordwelie; J. J. van Overbeeke, Koudekerke; L. I. Bruijnooge, Vlissingen; allen 40-jarig jubileum. G. K. van Hoorn, Goes; J. A. Wisse, Sas van Gent; T. E, van La ere. Sluiskil; C. H. van Overdulve, Sluis kil; L. Louws, Souburg; J. M. Ver- berkmoes, Axel; M. Jansen, Terneuzen; J. Wieland, Axel; allen voor 25 jaar. (Van onze correspondent) AXEL Onder gunstige weersom standigheden werd in Axel de 20 ste jaarmarkt na de tweede wereldoorlog gehouden. Door de zeer goede handel en de bevredigende prijzen kon men met voldoening op deze dag terugzien. Voorzitter, L. de Regt, zei: „Er is hier telkenjare een flinke aanvoer van vee, met een zeer levendige handel. Wij hebben hier grote waardering voor. Wat de kwaliteit van het aange voerde vee betreft, heeft deze markt ook een goede naam, vooral het slacht vee." Hij memoreerde, dat er im. de Euro pese Economische Gemeenschap nog geen over produktie van vlees is, al leen Nederland maakt hierop een uit zondering met meer produktie dan wordt geconsumeerd, in de overige 5 lidstaten is nog invoerbehoefte. In zijn totaliteit heeft de E.E.G. een zelfvoor zieningsgraad van plm. 90 pet. Dit wil zeggen dat er nog 10 pet. moet worden ingevoerd, dus toch toekomst voor le vleesproduktie. Voorts stelde de voorzitter, dat de fokkers de fok- dieren wat meer moeten waarderen op spieren en vlees, dan op melk en melMijsten. (Van onze correspondent) Ook dit jaar geven de Christelijke Oratoriumvereniging Willem 't Hooftonder leiding van Adiriaan Kou semaker en het Zeeuws Kamerorkest onder leiding van Francois Olivier ge zamenlijk een kerstconcert. Het concert wordt gehouden op dins dag 19 december om 8 uur in de Prins van Oranje te Goes. Voor de pauze speelt het Zeeuws Kamerorkest o.l.v. Frangoöis Olivier en concerto grosiso van Vivaldi, het Kerstconcert van Corelli en de H-Moll suite van J. S. Bach. Na de pauze treden koor en orkest gezamenlijk op o.l.v. Adriaan Kousemaker. Uitgevoerd worden dan o.a. verschillende kerstliederen in be werking van Kees Stokwijk en Adriaan Kousemker, en kerstcantates van Bus tehudie en Vierd'anck. Kerstmiddag huisvrouwen In de sfeervol versierde zaal van de Prins van Oranje te Goes heeft de afdeling Goes van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen haar Kerstmiddag gehouden. De presidente, mevrouw H. Naezer-Houman, opende de middag. Nadat de vice-presidente, mevrouw E. var Sante-Wensink, een kersttoespraak had gehouden, zong mevrouw A. Tam- minga-Butfer voor de pauze enige lie deren, op de piano begeleid door me vrouw J. van Liere-Dees. De heer Cor net uit Goes droeg een verhaal voor van Aart Romijn Teken in de Engel. Na de pauze was er samenzang en de clameerde de heer Cornet gedichten van Hans Crentzen, Anton van Duin kerken, Bertus Aafjes, Jan de Groot en een gedeelte uit de Gijsbrecht van Aemstel en als afsluiting een gedicht van Gabriël Smit. Duivenshow Vandaag (zaterdag), zal in de Landbouw te Goes een grote duivenshow worden gehouden, georga niseerd door de P.V. „De Zeeuw" uit Goes. De duivenshow is geopend van af 16.00 uur, de attracties beginnen 's avonds om half acht. Wolphaartsdijk Rode Kruis Het Nederlandsche Roo- de Kruis gaf zijn jaarlijkse filmavond in het dorpshuis. De avond werd ge opend door J. Stroe, bestuurslid van de onderafd. Wolphaartsdijk, die spe ciaal welkom heette de bejaarden en leden van vrouwenverenigingen, die jaarlijks behulpzaam zijn bij de collec te en de contributie-inning. De heer Kiers van de Rode Kruis filmdienst sprak een inleidend woord, waarna een filmpje volgde over een der taken van het Rode Kruis. Tenslotte werd vertoond de film „Fanny". 's-Middags was er een voorstelling voor de kinde ren met de film „Assepoester". Het hoofd der school, de heer J- Gideonse, gaf een uiteenzetting over de werking van de schoolraad, die door de gemeenteraad is ingesteld. Bij de hierna volgende bestuursverkiezing waren aftredend en niet herkiesbaar de heren J.B. Koert, J. Poleij en J.P. de Regt- Tot nieuwe leden werden ge kozen de heren H.J. Everwijn en G van Schagen. (Van een onzer verslaggevers) CADZAND Voor het oecumenisch vormingscentrum Hedenesse' te Cad zand is het een experiment. Dit jaar zal men voor het eerst met Kerstmis gasten ontvangen. De eerste aanmel dingen zijn al binnen en men ver wacht dit eerste jaar ongeveer 25 be zoekers. „Dat is nog niet veel", zeg gen de vormingsleiders J.A. de Vries en pater G.C. Baart, die tijdens de kerstdagen als gastheren zullen fun geren. „Het is nog niet veel, maar het is ook nog maar een begin". In andere Nederlandse vormingscen tra is het al vele jaren gebruikelijk, de deuren tijdens de kerstdagen open te zetten en het zijn werkelijk honder den Nederlanders, die met graagte het aanbod accepteren. „Kerk en we reld" te Driebergen telt dit jaar niet minder dan 160 kerstgasten en het kleinere vormingscentrum „De Keien- borg" in Arnhem kreeg eveneens meer dan honderd aanvragen. Men kan daar echter maar veertig gasten herbergen. „Je moet maar gewoon beginnen", zegt pater Baart, „want er blijkt in den lande echt behoefte aan te bestaan. Dat 1 rij nog weinig aanvragen hebben, komt waarschijnlijk, omdat we te laat begonnen zijn met er bekendheid aan te geven. En dan zijn er natuurlijk ook altijd veel mensen van boven De Schelde, die denken dat Zeeuwsch- Vlaanderen onbereikbaar is. De verbin dingen zijn echter heel simpel. De trein naar Vlissingen, de boot en de bus naar Hedenesse. Wie dat nog te moeilijk vindt, willen we nog wel van de boot gaan halen. Natuurlijk zit je hier, juist in deze tijd van het jaair, nog wel eens te kijken met die mist". Wie komen er zoal Kerstmis vieren In een vormingscentrum? Men krijgt inderdaad, zoals te verwachten valt, aanvragen van vrijgezellen, meestal van boven de veertig, gewoonlijk meer vrouwen dan mannen. Verschillende weduwen met kinderen willen ook lie ver de kerstdagen niet thuis vieren. En dan zijn er ook bejaarde echtpa ren, die nu eens dit huiselijke feest niet bij hun kinderen of met z'n twee- en willen vieren, maar in een vor mingscentrum. „Het leuke is", zegt de heer De Vries, „dat men elkaar hier echt ontdekt. Er worden vaak bij zonder leuke relaties gelegd". Er zijn echter ook vaders en moeders, die rnet hun kinderen komen. Voor de kinderen is eir in Hedenesse een apart programma. Wel wordt er sa men gegeten en daarbij wordt ook na drukkelijk rekening gehouden met dli- eetpatiënten. Voor het kinderprogram ma wordt door de leidsters gezorgd, die vaak assistentie krijgen van oudere jongens en meisjes, die met vader en moeder zijn meegekomen. De nadruk wordt gelegd op de gezelligheid. Maar een vormingscentrum zou zichzelf niet zijn, als er ook niet samen wat werd gedaan en samen werd gepraat. „Het belangrijkste element van het vor mingswerk", aldus de heer De Vries, „blijft immers dat je met elkaar bezig bent en met elkaar praat over voor de mensen zelf relevante vragen". In Hedenesse „bouwen" de gasten hun eigen kerstboom. Er wordt een film gedraaid („Nacht over Praag"), men buit natuurlijk de aanwezigheid van de zee uit: „wat is heerlijker dan ln die dagen een strandwandeling te maken". Er zullen ook gesprekken worden gevoerd, natuurlijk rond het thema „Vrede op aarde?". „Gastvrijheid met de kerstdagen' begint in Hedenesse op zaterdagmid dag en duurt tot woensdagmorgen. De gasten zeggen: „voor die prijs" (35 gulden voor volwassenen, kinde ren beneden drie jaar gratis en de anderen sterke reductie) „kun je het thuis nauwelijks doen". De vormings centra wiRcr er dan ook niet aan ver dienen. o (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De in de afge lopen vijf jaar gereedgekomen woning wetwoningen in Vlissingen worden voor 38 procent gehuurd door gezinnen, wier mkomen boven de weistandsgrens ligt. Dit deelde gedeputeerde A. Kaland mede tijdens de derde dag van de be- grotingszitting van Provinciale Staten van Zeeland. Deze verwrongen situa- v i?E? z\. ^een door middel van de nuuriiberalisatie worden rechtgetrok- TERNEUZEN Met het beeldje „De bok springers" zal het Terneuzens stads- beeld worden ver- fraaid. Het kunst- K werk wordt geplaatst ln het Zuldersport- j park. (Van een onzer verslaggevers) BERGEIJK Pastoor G. van Elde- ren in Bergeijk, die op 8 december j.l. door de bisschop van Den Bosch, mgr. J. Bluyssen, uit zijn functie werd ontheven, heeft zijn pastorie nog niet verlaten. De 60-jarige pastoor weigert ieder commentaar op zijn ont slag. Deken Bertens van Valkenswaard die de supervisie heeft op de parochie 't Hof van Bergeük, zei niet te we ten wat pastoor Van Elderen van plan is te doen. Deze moet uiterlijk op 29 december a.s. zijn pastorie hebben ont ruimd. De pastoor heeft bij de paus beroep aangetekend tegen zijn ontslag. Maar het duurt meestal lang voordat Rome een dergelijk beroep heeft afgehandeld. Hangende dit beroep is, volgens een bepaling, die vastgesteld werd tijdens het laatste concilie, de pastoor ver plicht het bevel van zijn bisschop op te volgen. Pastoor Van Elderen werd uit zijn functie ontzet, omdat zijn beleid niet paste bij de ontwikkelingen in de ziel zorg. Er bestond reeds jarenlang wrijving tussen de pastoor en veel van zijn parochianen vanwege zijn eigen machtig optreden. Het is een erg ge sloten man, die ondermeer weigerde te luisteren naar wensen betreffende de liturgievernieuwing van zijn paro chianen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Onbegrijpelijk": was het woord, dat vrijdagmorgen de officier van justitie, mr. Th. Lebret, en president van de rechtbank mr. B. Sie- perda, gebruikten voor de grafschennis die door twee jongemannen uit Hulst op het r.-k. kerkhof in hun woonplaats is gepleegd. Het tweetal, de leerling-kelner R. van O. (18) en de ex-matroos J. M. (21), stonden gisteren wat verlegen voor hun rechters. Op de vraag van de president waarom ze het hadden gedaan, konden ze alleen maar de schouders ophalen Het tweetal had in de nacht van 31 oktober op 1 november die nodige bier tjes gedronken en was toen aan de uitvoering van het merkwaardige plan begonnen. Grafstenen werden omge trokken, bekrast, er werden ornamen ten afgebroken eniz. Tot slot van hun bezigheden braken ze daarna in, in een café in Hulst, waar- ze geld en sigaretten mirt een automaat haalden. Van O. moest trouwens voor nog een aantal andere inbraken en diefstallen terechtstaan. Hij was met deze activi teiten tijdens de Hulsterse kermis be gonnen. Mr. Sieperda wees er op, dat zij veel ergernis en beroering in Hulst hadden veroorzaakt, vooral omdat zij de graf schennis uitgerekend op Allerheiligen pleegden. Mr. Lebret zei in zijn requisitoir dat hier een schade is veroorzaakt, die eigenlijk met geen geld is te vergoeden. Hij eiste tegen beiden een gevangenis straf van zes maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest, en een proeftijd van drie jaar, terwijl Van O. onder toezicht zou moeten worden gesteld van het r.-k. bureau voor reclassering en M. van het bureau voor alcoholisme. In een bewogen betoog zei verdediger mr. H. van Son, dat deze „ellendige stupiditeiten" in een dronken roes zijn gepleegd. Mr. Van Son, die pleitte voor Van O. vond het „haast" nog een zaak voor de kinderrechter. Hij sprak van een averechts resultaat van de opvoe ding en alleen resultaat te verwachten van herscholing en heropvoeding. Mr. Eu de Rechter, die het opnam voor M., vertelde dat zijn cliënt op het idee van de grafschennis was geko men door vele recente berichten daar over. Hij zei, dat M., die wegens een veroordeling door de zeekrijgsraad bij de Kon. Marine is ontslagen, met die juiste ruggesteun weer zal kunnen wor den opgenomen in de normale maat schappij. Uitspraak op 22 december. (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL Door de overschakeling van de Nederlandse Stikstofmaatschappij te Sluiskil op aardgas, dreigden ongeveer 76 personeelsleden overcompleet te wor den. In overleg met de personeelsdienst heeft de directie echter al deze werkne mers een gelijkwaardige taak weten te geven in andere onderdelen van het be drijf. Door voor de ammoniakf&brikaige over te schakelen op aardgas, vielen namelijk afdelingen als melange en kraakinstalla tie uit. De vrijgekomen personeelsleden hebben inmiddels hun plaats ingenomen o.a. in de ureum-, de salpeterzuur- en in de nitraaltfabriek. Ondernemingsraad en betrokkenen zijn van het begin af aan over de te nemen beslissingen ingelicht. (Van onze correspondent) KAPELLE Met 187 stemmen voor en 32 tegen kreeg het bestuur van de veiling in Kapelle-Biezelinge de machti ging van de algemene vrgadering om in samenwerking met de overige veilingen van Zuid-Beveland en Walcheren over te gaan tot de bouw van een nieuw veilingkoelhuis met sorteerhal op een terrein tussen Kapelle en Goes, aanvan kelijk van vijf ha, maar met de moge lijkheid tot uitbreiding om hierop in de toekomst een centrale nieuwe fruit veiling voor dit gebied te kunnen hou wen. Het bestuur van de veiling „Walche ren" te Middelburg kreeg de goedkeu ring voor deze vorm van samenwerking tussen de veiling met 132 stemmen voor en 27 tegen. Vrijdagavond werd in Krabbendijke een buitengewooe veilingsvergadering over dit onderwerp gehouden en maandag zal dat in Goes gebeuren voor de leden van de veiling „Zuid Beveland". De zgn. „commissie van acht" uit de besturen van de Zeeuwse fruitveilingen houdt zich reeds geruime tijd beziig met de mogelijkheden voor samenwerking in dit gebied. Voor een volledige fusie acht men de tijd nog niet rijp, maar de economische omstandigheden in de fruitteelt dwin gen wel tot het nemen van maatregelen ook op veilinggehied en daarom gaat men nieuwe investeringen gezamenlijk verrichten. De plannen waartoe thans twee vei lingen hun medewerking hebben toege zegd, voorzien in de aankoop van vijf ha grond met de mogelijkheid van uit breiding tot 15 ha en daarop de bouw van een koelhuis met een capaciteit van 5 miljoen kg en een sorteerhal met mo derne sorteerapparatuur geschikt voor het ve-rwerken van fruit in de zgn. voor- raadkisten. Volgens de raming is in eerste instantie een investering nodig van 3,9 miljoen gulden. (Van onze correspondent) 's-GRAVENPOLDER. De ge- meentebegroting voor 1968 is wat de gewone dienst betreft sluitend. De post „Onvoorziene uitgaven" geeft een be drag van f 16.880,56 aan. Met de daar bij gevoegde le wijziging, waarin on der andere enkele herstratingen, de bouw van een werk- en bergplaats voos gemeentewerken en een trans portmiddel voor deze dienst zijn op. genomen, wornt dit bedrag reeds te ruggebracht tot f 8.725,13. Burgemeester en wethouder wijzen er in de aanbiedingsbrief op dat de belastingen in vergelijking tot vele andere gemeenten niet hoog te noe men zijn. Naar verwachting zal het inwonertal dit jaar met 5 a 6 procent stijgen en bij de jaarwisseling rond d'e 1600 liggen. De stijging ligt boven het landelijk gemiddelde. Op het onderdeel sociale zorg in de algemene uitkering wordt helaas een tekort geconstateerd. Blijkbaar stijgen de gemeentelijke kosten meer dan het geen gemiddeld voor alle gemeenten in Nederland wordt berekend. Volgend jaar zal een bestemmings plan worden aangeboden, waarin alle thans geldende plannen zullen worden ondergebracht. Het zogenaamde bedrijventerrein is vrijwel op tekening gereed en zal bin nenkort aan de provinciale planolo gische commissie kunnen worden ge zonden. In de loop van het volgende jaar zal dit ter vaststelling worden aangeboden. De voorbereidingen voor een nieuw plan aan de oostzijde van de Goese- straatweg zijn zover gevorderd, dat (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM-WOENSDRECHT De directie van de N.V. Koninklijke Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fok ker heeft bekendgemaakt, dat met de aandeelhouders van de maatschappij voor Vliegtuigbouw Aviolanda N.V. te Papendrecht overeenstemming is be reikt over de overneming door Fok ker van alle aandelen van Aviolanda. Aviolanda heeft, zoals bekend, een vestiging in Woensdrecht. De overna me van de aandelen geschiedt tegen afgifte van gewone aandelen Fokkers (ex dividend 1967) aan de Aviolanda- aandeelhouders. Vrijdag 22 december wordt een buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders van Fokker ge houden, waarop behalve deze aange legenheid ook twee bindende voor drachten zullen worden aangeboden voor de benoeming van de heer H. Burgerhout als commissaris van Fok ker en van mr. G. C, Klapwijk als directeur. een eerste tekening op tafel ligt. Met dit plan wordt voorzien in de bouw van ongeveer 500 woningen en ruim 200 autoboxen. Hoewel er bepaald nog geen juich stemming heerst, is het college heel wat optimistischer gestemd over de totstandkoming van de persleiding naar de Westerschelde in samenwer king met Goes. Deze gemeente is het onlangs toegestaan de persleiding voor de afvoer van het rioolwater in de richting via 's-Gravenpolder te leggen. De financiële zijde schijnt voor Goes echter nog een moeilijk punt te zijn. De subsidie-aanvragen van die ge meente zijn echter verzonden. Ook 's-Gravenpolder zal een verzoek indie nen, of nagaan welke extra-subsidie- mogelijkheden kunnen worden aan geboord. De bedoeling is in 1968 gedeelten van de Schuitweg, de Burg. Jansen- straat, de Fortrapastraat en de Julia- nastraat, alsmede de Kerkhoekstraat te herstraten en waar mogelijk van trottoirs te voorzien. Ook de Haagdijk zal geteerd worden. Aan het water schap is verzocht het laatste gedeelte, dat bij haar in onderhoud is, te asfal teren. In het kader van de ruilverkaveling zullen pogingen aangewend worden de algemene begraafplaats uit te breiden. Tevens zal worden getracht de vuil nisstortplaats elders onder te bren gen. De tegenwoordige ligt in het als natuurgebied aangewezen terrein. Dringend noodzakelijk is het, volgens burgemeester en wethouders, dat de rondweg ten noorden van de kom ten spoedigste wordt aangelegd. Op verbetering van de Provinciale- weg in de gemeente is reeds de aan dacht van Gedeputeerde Staten ge vestigd. Naar alle verwachting kan in het komende jaar de totstandkoming van een nieuw dorpshuis en een Groene- Kruisgebauw worden verwacht. Een gemeentelijke reserve van rond f 75.000 is hiervoor reeds aanwezig. Met de gift van f 5.000.uit de opbrengst van de kinderpostzegels en andere subsi dies zal hopelijk nog een bedrag van f 60.000.worden verkregen, waar door een redelijke exploitatie moge lijk zal zijn. Voor de totstandkoming van een sportterrein worden eveneens de no dige plannen voorbereid. Het college merkt op, dat de ratio- bouwstroom woningwetwoningen voor de 2e maal de gemeente heeft gepas seerd. De vraag zal zijn of het komen de jaar een toewijzing van woningwet woningen zal worden verkregen Het college vraagt zich af of de aanwijzing als stimuleringskern ook nog van in vloed zal zijn op een woningtoewij- De uitbreiding van de woningvoor raad zal hoofdzakelijk in de particu liere sector liggen. Goede bouwterrei nen liggen in voldoende mate greeed, waarvan de prijzen in vergelijking met andere gemeenten normaal zijn. Aan de sanering van de bebouwde kom zal zeker aandacht geschonken worden. In het bijzonder gaan daarbij de gedachten uit naar de oudste be bouwing rond de hervormde kerk. On bewoonbaarverklaring en afbraak van een aantal woningen zal ongetwijfeld het gevolg hiervan zijn. Het zou, vol gens het college, van een onjuist be leid getuigen, wanneer een volkomen nieuw gedeelte aan de oude bebouw de kom zou worden toegevoegd, ter wijl die kom totaal zou verpauperen. Dat aanvulling van de woningvoor raad gewenst is, blijkt wel uit het feit, dat, hoewel nog maar pas 20 nieuwe woningen zijn verdeeld, de lijst van woningzoekenden al weer belangrijk is uitgebreid. Weer werd eir op Oosteind (Ooster hout) feest gevierd, en weer was d/at feest een vrucht en een getuigenis van hard werken, van bruisende ac tiviteit; jawel, in deze kleine gemeen schap. Het betrof deze keer de voet balclub O.V.V., die haar nederlaag-- toernooi besloot met een grandioze prijsuitreiking. Zoiets kan in Oosteind! We noemen hier met name de bestuur ders van onze gemeente Oosterihout, omdat we hopen, dat ze er nog eens ooit diep van overtuigd raken, en dat binnen niet ai te lange tijd, dus voor het te laat is! Naarstig zoekt de be volking van Oosteind naar een metho de, om genoemde heren die overtui ging bij te brengen. Oosterhout is (wordt) groot en verdient bewonde ring om de grootse projecten, die het tot uitvoering brengt, maar kan men als overheid dan ook niet inzien, dat een dorp ais Oosteind, een kleine ge meenschap, die op velerlei gebied he lemaal op zichzelf is aangewezen, juist daarom relatief even groot is en evenveel bewondering verdient? 1. Zijn de heren bestuurders bang, dat het allemaal niet rendabel zal zijn op Oosteind? Dat de beloofde maar nog steeds niet gegeven huizien leeg zullen blijven staan? 2. Is-er geen beschikbare grond om de plannen te vetrwezelijken? Kom nou Als de overheid overigens iets per eé nodig vindt, weet ze wel de weg te ba nen. 3. Wil Oosterhout het kerkdorp Oost eind willens en wetens laten „verhon geren" Dat laatste gelooft men in Oosteind, want iedereen weet, dat het gezegde: „Waar een wil is, is ook een weg!" ook bij gemeente-besturen opgaat. OOSTEIND A.H. van RIJEN Hoe ontstond deze kwestie ln het Ju belstadje aan de Schelde, nadat vast stond, dat een Algemeen Burger Gast huis sinds onheuglijke tijden bevredi gend had gewerkt ten behoeve van al le zieken van stad en omgeving. Als ik mij goed herinner, werd in 1958 door de raad een nieuwe voorzitter van het A.B.G. benoemd. Dit beteken de gelijktijdig het einde van een lang durige bestuursfunctie van een voor zitter, die vanzelfsprekend KVP-getint was. De nieuwe voorzitter de heer D. Nijpels van de (Katholieke Stads partij begon al spoedig met een krachtige aanpak van de proble men rond het verouderde zieken huis, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat algemene nieuwbouw van het A.B.G. de enig juiste oplossing zou zijn, waarbij als plaats van vestiging het oog viel op het landgoed Lievens- berg. Plotseling had de gemeente eveneens interesse voor dit landgoed en kocht het aan. Enkele maanden la ter werd een stichting opgericht met het doel, het bouwen van een rooms- katholiek ziekenhuis. Uiteraard wer den hierdoor de plannen voor een nieuw A.B.G. doorkruist en tevens ds pas afgesneden. Zoals bekend rees fel verzet tegen de voorgenomen plannen van de zijde van de niet-katholieken in stad en omgeving, hetgeen uitliep op de „stichting protestants zieken huis". Tegen een A-B.G. hadden laatsgenoem- den geen bezwaar. Intussen werden de diveise benen flink stijf gehouden. Waarom .het zo moest is my nooit duidelijk geworden, maar dat zal wel aan mij liggen. Wel vast staat dat de oecumenische gedachte anno 1958 nog in een embryonaal stadium verkeerde, waardoor het aan een kleine groep oer-conservatieve rooms-katholieken gelukte zijn zin door te drijven. Inmid dels is het 1967 en de groep van con servatieve tachtigers en negentigers is zodanig uitgedund, dat 'n enkele kreet niet langer meer voldoende is om pro testanten en rooms-katholieken tegen elkaar op te jut (t) en. Intussen zijn we zover dat er uit de recente beschouwingen gewijd aan dit onderwerp, geen argumenten naar voren zijn gekomen, die zelfs ook maar pleit envoor een doorgaan op de inge slagen weg, integendeel, uit de diver se beschouwingen is mij tot heden nog slechts gebleken, dat er een grandioze stommiteit is uitgehaald door een min derheid, die hierbij niet gecorrigeerd werd door een meerderheid. Er is ge zegd dat de besturen van beide stich tingen van „goede wil" zijn. Dat bete kent dat de zaak, wat betreft het voort bestaan van het A.B.G in feite en in principe dan reeds als geregeld be schouwd dient te worden en is het nog slechts wachten op de gecombineerde vergadering van beide stichtingen, waarin dit feit beklonken zal worden. BERGEN OP ZOOM P. BROUWER. Het is een ongekend schandaal dat de boeren, de voornaamste bevolkings groep zo miskend wordt, 2/3 van de we reldbevolking lijdt honger. Er is gebrek vooral aan voedsel en daarna aan de rest. Het zou wel eens heel goed zijn als er weer eens wat schaarste kwam aan landbouwprodukten dan zou men tenminste ons boeren op de juiste waarde leren schatten. Ook is er het gedaas van die speciaal intensieve teel ten die op het ogenblik niet zo best gaan zoals uien, bieten, aardappelen die aantrekkelijk waren voor vele klemere boeren. Iedereen wil over de landbouw bedisselen. Het beste is 't maar aan de boeren over te laten. Ze ^jjJh,Aus met hun U.L.O., H.B.S. of Middelbare Landbouwschool niet zo dom als wordt gesuggereerd. In ver houding met anderen was ons Inko men niet zo slecht maar vaak moet er op vele bedrijven te hard voor gewerkt worden. Maar de dit jaar overvloedi ge oogst is voor vele een ramp. Som mige produkten 60% in prijs van het vorig jaar. Als 't de opzet is van de E.E.G. door lage prijzen veel boeren uit te schakelen zal dit wel lukken. Maar ook de industrie krijgt een klap, denk maar aan de vele bedrijfsslui tingen en die nog zullen volgen. Waar- orn. moeten er zoveel landbouwers ver dwijnen om ook ontevreden of werkloos te worden? Alle mensen welke een be langrijke taak vervullen worden niet meer gewaardeerd, zoals de mijnwer kers, bouwvakkers en nu de boeren. A. Neijt PHILIPPINE OOST-DUITSLAND heeft een verho ging van 61 procent aangekondigd in de defensieuitgaven voor 1968. De toegeno men spanning in de wereld werd hier voor als reden opgegeven. BOUMEDIENNE van Algerije heeft gisteren kolonel Tahar Zbiri ontslagen als chef staf van het leger en bekend gemaakt, dat hij persoonlijk het bevel over de strijdkrachten op zich neemt.

de Stem | 1967 | | pagina 5