Hoop op overleg Kamer-regermg Forse eisen na botersmokkel Kerststal maar os en ezel zijn verbannen Post onvoorzien in begroting Breskens flink opgevoerd Wijding mgr. Ernst in de volkstaal Standpunt Provinciale Staten definitief vastgelegd Nylon kerstbomen zijn „in" Bliksemactie tegen verhoging veertarieven Sobere duidelijke plechtigheid HOOGWATER MORGEN MAANDAG: Meer nieuws uit stad en streek op pag. 3 en J. Everaert "moolpr0',If °nZC dam^stemmen veel Zoe?f da? feWorden Hat ledental ïl h... ls waar, maar ov het genMtïc is het zo, dat er niet te veel zZleSh9 leden 'lebben Uu weZaZ RUBBER OPLEVING VERJONGING Te zwaar Vertrouwen Verloop jpagblaD pc Stem De motie DANCING MOTOWN geheel te vervallen GENODIGDEN G.S. willen één overdekt zwembad Walcheren 3 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 18 DECEMBER 1967 3 u-gen, zondag 17 dec. Hansweerti en 15.24; Terneuzen: 2.24 en 14.42 ïngen: 1.56 en 14.10; Wemeldinge; en 16.00. landag, 18 dec. Hansweert: 8.43 6.03; Terneuzen: 3.00 en 15.21; ingen: 2.33 en 14.48; Wemeldinge; en 16.38. met zijn tweetjes 18 jaar 1 20 uur 13 verlooiden van Fu Manchu 18 - ice 20 uur Dossier 7 18 jaar a 20 uur •ht aan een lijk 18 jaar ova 20 uur boden te vissen 18 jaar jeuzen erie J 34: Expositie Ek en Annema- van Zanten. ;or 14.30 uur Blonde lading voor eambique 14 jaar en 20 uur Arizona Colt 18 jaar 'BURG el Theater 14 en 20 uur 13 slavinnen van Fu Manchu 14 j 0 uur D-e tortelduif van de geheime 1st 14 jaar sT Graanbeurs 19.30 urn- Blue Devils scoopgebouw 14.30 en 17.15 uur ry Cotton beukt er op los 14 jaar uur Vrouwenkliniek 18 jaar Wentzler; Hoktentoonstelling Leeraert-Nijs 19 uur Prijskaart.tog Blommaert 15 uur Schieting vr. Schopman: Hoktentoonstelling va.n Helsland: Hoktentoonstelling ANSTEEN Ier Weduwe 15 uur Kalkoensc-hieting Kroon 15 uur Kalkoenschieting Sport 19 uur Prijskaarting renigingsgebouw 19.30 uur Dansen WACHT de Kind 9.30 uur ivententoonstelling de Schepper 15 uur Schieting de Guchteneire 15 uur Schieting van Rumste 9.30 uur Seriekaarting OSTERZANDE t Witte Huis 19 uur Bal «OLE fé Centrum: Prijskaarting delburg y 14.30 uur tijger smijt met dynamiet 14 jaar uur Viva Maria 14 jaar ÓSINGEN tiambra 15 en 20 uur kanonnen van Navarone 14 jaar and 13, 19 en 21 uur leeft maar twee keer 14 jaar Landbouw 14 uur Prijskaarten 4DORPE de Cock 13 uur hieting staande wtp 1GSTDIJK van Dyk 15 uur Schieting SKENS tkomst: Duivemtentoonstelling WERPEN nscopen: Als oitder Vandaag. V'.O. 14.30 uur Carmen uur Die Fledermaus N.S. 15 en 20 uur Tango K.T. 20.15 uur Een glas water T oscopen: Als onder Vandaag. m. Opera 20 uur De parelvissers 30 uur La Tosca T.G. 15 en 20 uur acht tot het donker ls I'-NIKLAAS oscopen: Als onder Vandaag. iNEUZEN ilcrie J 34: Expositie Ek en Annema- van Zanten. ixor 20 uur onde lading voor Mozambique 14 j. •DELBURG jksarchief: 9.30 - 12.30 en 13.30 - 17.30 .r. Curieuze archiefstukken, ty 20 uur tijger smijt met dynamiet 14 fjST oscoopgebouw 20 uur ■ouwenkliniek 18 jaar SKENS •meentehuis 19 30 uur ladsvergadering SSINGEN hambra 20 uur kanonnen van Navarone 14 3a rand 20 uur leeft maar twee keer 14 jaar DWERPEN oscopen: Als onder Vandaag. ïT oscopen: Als onder Vandaag. .T.G. 20 uur acht tot het donker 13 T-NIKLAAS oscopen: Als onder Vandaag. i vandoor gegaan in mijn 1 a„nen ht ik een belediging! Mijn n kelder door ergens op een en!" „Zulke knopjes zitten altijd ad van een schrijfbureau. bet ukkend. En jawel gl daar ijks had hij er op ged™'-„alco»1' ckere agenten van het |s "e éi' ler al binnenstormen, dit kunstje heeft ge; Waar .flikt?". bruWen MOTIE VEREN AANVAARD (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Twee maal een jaar en een half jaar luidden donderdagmor gen de respectievelijke gevangenisstraf fen die voor de rechtbank te Middel burg werden geëist tegen drie Zeeuwschvlamingen, verdacht van het smokkelen van boter. De officier van justitie, mr. Th. Lebret vorderde voorts de inbeslagname van de smokkelauto. Dit voertuig, met name steeds de „Chrysler" genoemd werd onderwerp van hilariteit in de volle rechtszaal, toen bleek, dat het een voormalige dienstauto van de douane in dit gebied is geweest. De lichtste eis was voor A. F.uit Ter hole diie zich voordeed als de handelaar in de boter. Zwaarder aangepakt wer den de landbouwers R. van H. uit Sas van Gent en M. W. uit Terneuzen. Tij dens de zitting gaven douane en open baar ministerie er meer dan eens blijk van overtuigd te zijn met de aanhou ding van vooral de laatste twee een goede slag te hebben geslagen. De president van de rechtbank, mr. B. Sieperda, merkte daar veelbetekend over op, dat het sinds de aanhouding, begin november, rustig is in Zeeuwsch- Vlaanderen, althans wat betreft grens overschrijdingen met behulp van kraaienpoten en rookbommen. Vooral aan het laatste, pogingen om mogelijke achtervolgers tot stilstand te brengen, werd zwaar getild. Haast nog meer dan aan de smokkel zelf. „Stelt u zich voor, dat er 's nachts nog een arts op uit moet en dat die met zijn auto in deze gestrooide kraaiepoten terecht komt?", aldus mr. Sieperda. De douane had al lang achterdocht. Vooral W. werd in de gaten gehouden. In 1965 was hij bij een smokkelzaak „bijna" herkend. Aan het begin van dit jaar werd in een smokkelauto een li monadeflesje met zijn vingerafdrukken gevonden. W. en Van H. werden regelmatig sa men gezien in een auto rijdend in de richting van de grens. Kort voor de aanhouding had de dou ane al een poging gedaan om de Chrysler, met kenteken FD 86-00, tot stilstand te brengen. Al op Belgisch grondgebied hadden zijn hun achtervol ging moeten staken toen de weg be zaaid bleek met kraaiepoten waartegen de banden van hun auto niet bestand bleken. De douanebeambte Van W. zei gis termorgen: „Op de avond van 2 no vember stond de auto op het erf van F. in Terhole. In het licht van onze auto lampen herkenden wij W. achter het stuur. Toen wij „halt douane" riepen, ging hij er vandoor". W. ontkende gis teren halstarrig de bestuurder van de auto te zijn geweest., Hij zei nog de au to, noch de eigenaar daarvan en zelfs de boerderij niet te kennen. Vooral belastend waren handschoenen, die op het dashboard werden aangetrof fen. Bij een sorteerproef met honden bleek een paar daarvan aan W. toe te behoren. Die proef was ook belastend voor Van H., die zei slechts uitkijk te zijn ge weest. „Dan bent u een slechte uitkijk geweest", zei mr. Lebret in zijn requi sitoir. „In de auto de handschoenen, in de schuur bij de boter een zaklantaarn met uw vingerafdrukken en daartussen in en kluit boter, die iemand inderhaast heeft laten vallen". Daaruit maakte mr. Lebret op, dat Van H. wel degelijk had geholpen bij het inladen van smokkel- boter in de auto. F., de eigenaar van het boerderijtje, die ter plaatse niet werd gezien vond bij officier en rechters geen geloof, dat de boter voor binnenlandse verkoop was bestemd. Mr. Sieperda: „Het gaat hier om 1000 kilogram boter in kluiten van 25 kilo, Zo'n kluit moet 180 gulden opbrengen. Dat lijkt me toch niks voor een huis vrouw". Volgens een door de douane ingesteld onderzoek zou er in Zeeuwsch-Vlaan- deren zelf voor de boter geen afzet ge vonden kunnen worden en dus wel „er gens anders" heen moest. F. knoopte hier weer aan vast, dat hij de boter, die hij had gekocht van een groothandelaar in Zoetermeer in Hoogvliet weer doorverkocht aan, een, overigens mysterieus gebleven, hande laar in Bergen op Zoom. F. beaamde prompt de veronderstelling van mr. Sie perda, dat er aan een dergelijke trans actie van de ene groothandelaar aan de andere toch maar heel weinig winst moest zitten. Volgens F. was de auto, die op het erf werd aangetroffen, eigen dom van de groothandelaar, die zon der dat F. daarbij aanwezig was de boter kwam ophalen. Mr. Sieperda vond dat een kinderlijk onzinnig verhaal. Mr. Lebret, die hier na zijn requisitoir hield, zei o.m. vol doende bewijsmateriaal aanwezig te ach ten, dat W. de „pantserchauffeur" is ge weest, dat over F., met veroordelingen voor smokkelen in Nederland en Bel gië weinig meer behoeft te worden gezegd en dat ook de volle medeplich tigheid van Van H. vaststond. Het strooien met kraaiepoten achtte hij een geweldscriminaliteit die met het smokkelen zelf weinig meer te maken had. Buiten de eerder genoemde eisen, vorderde hij sluiting van de boterhandel van F. voor de tijd van een jaar. Alle drie verdedigers, mr. p. C. Adri- aanse voor Van H., mra w. Dieleman voor W. en mr. H. Tichelman voor F. waren alle drie „geschrokken" van de zware eis. Vooral mr. Adriaanse betoogde heftig, dat er geen voldoende bewijs aanwezig was om tot een dergelijk vonnis te ko men. Toen hij zei, dat In voorgaande zaken maar tot twee of vier weken was gekomen en dat zijn cliënt nu al zeven weken in een cel zit, geen bezoek mag ontvangen en briefwisseling evenmin is toegestaan, maakte mr. Sieperda een einde aan dit pleidooi. Hij wilde van mr. Adriaanse geen woord meer horen. Uitspraak op 22 december. „ALS we doordnngen in de finale gaan we natuurlijk naar Londen. Al thans, dat zal toch wel de bedoeling zijn. Maar ik zeg nog niets. Voorlopig wacht ik rustig af, wat de BBC van de ingestuurde opname vindt. Ik rnaak me helemaal geen illusies". Be heer J. Everaert (34) is in febru ari a.s. twee jaar voorzitter van het bestuur van het Hulster Gemengd Koor. Het koor is, zoals we reeds hebben bericht, door de Nederlandse Radio Unie uitverkoren om deel te nemen aan een internationale koren wedstrijd, georganiseerd door de BBC m Londen onder het motto „Let the peoples sing". »0NZE dirigent Jo Ivensaldus de j heer Everaert, wist een paar jaar geleden wel, dat zijn koor eens aan j het concours zou kunnen meedoen. Bat zat er toen al in. Het bestuur kan zoiets natuurlijk niet beoordelen. Dat hgt volledig op het terrein van de wigent. Zodra er geld mee gemoeid I ts, dan spreekt het bestuur zijn iüoo?aje mee. Stel je voor, dat ons I .J uk durf het bijna niet te hopen) in ae finale terechtkomt en uitgeno- I aigd. wordt om naar Londen te ko- I men, dan zal dat wellicht bestuurlijke I cTlns.e1]lentics met zich meebrengen. I denk alleen al aan het organiseren van de reis b.v. Er zullen een hele boel leden zijn, die bij hun baas vrije aagen moeten opnemen, want het grapje duurt vier dagen lang". JK stond verbaasd toen ik hoorde dat de opnamen van ons koor door de i,KU waren uitgekozen om opge stuurd te worden naar Londen. Dat een en ander regelen Je moet o.m. zorgen voor vervoer en rekening hou- - - uuuuen. uai de mist ,ftS de ^oten niet had ik niet verwacht Dit betekent mochten varen, zullen we over Ant- zonder meer, dat de Radio-Unie vindt werPen moeten terugkomen. Dat be aat het Hulster Gemengd Koo motekent iedereen een paspoort bij hft beste gemengd koor van zich moei hebben" helemaal ntet "dTZZKondZZ'X de voorbereidinvan het ju- WeLvTuUit debus zullen homen. del nu L b(:Schovwd wor- ik Jl J J"? nkds- dat nietmaar een lefei-l levre^n zijn als we een redelijke beoordeling krijgen." geZwe dm0£,en k°meV- anders kriL' gen we de omvang van een nrntr, rmmJcoor. Daarom zal een selectie in dei toekomst nodig zijn. Bij een of- fmele uitvoering kun je ni!t meer Zienkzee gaan om daa, een concert geven, moet het bestuur wel het bileumconcert eind oktober had het bestuur de handen vol. Financieel zit aan een dergelijk gebeuren enorm veel vast. De uitvoering heeft meer dan 10.000 gekost. Overigens wer ken we 95 pet. in de vereniging. We proberen de mensen erbij te houden. Als men de repetities niet kan bij wonen, wordt nagegaan door ons waarin hem dat zit. De sfeer in het koor is zeer goed. Dat is in hoofdzaak te danken aan de kracht van onze dirigent Ivens, die alles goed in han den heeft. Uiteindelijk hangen de kwaliteiten van een koor af van een goede dirigent. Wat wij doen is alleen zorgen iat de huishoudelijke zaken zo goed mogelijk worden afgewik keld." (Van een onzer verslaggevers) BREDA. De os en de ezel zijn bij de particulier nauwelijks meer in trek; in kerken, scholen, kloosters en kapellen wel wat meer. Schapen doen het best, en een enkele herder wordt ook nog wel gevraagd. De vraag naar de heilige familie neemt iets toe. In het algemeen kan worden gezegd, dat kerstgroepen tot een van de weinige religieuze artikelen horen, die niet aan een teruggang in de verkoop onderhevig zijn. Deze conclusie valt te trekken uit de reacties van beeldenfabrikanten, kunsthande laars, winkeliers in religieuze artikelen en grootwarenhuizen. De zaken gaan niet slecht, ge tuige de reactie van een grote Am sterdamse beeldenwinkelier: „Ik heb werkelijk geen tijd om iets te zeggen, ze springen hier bijna allemaal de deur uit." Een kunst handelaar in Den Bosch: ,,De za ken blijven stabiel, dus het gaat eigenlijk wel goed. In deze bran che ben je blij als iets stabiel blijft. Je ziet overigens wel een verschuiving, maar die hangt sa men met het bedrag dat de ko per kan uitgeven. Ezel en os ra ken inderdaad wel uit de tijd maar men moet niet vergeten, dat je voor één ezel twee herders leunt krijgen, wat natuurlijk aantrekke lijker is. Je kunt wel zeggen dat 80 procent van de gezinnen deze dieren uit hun kerstgroep weren. In kerken, kloosters, kapellen en scholen is men wat conservatiever. Daar zie je de meer bijkomstige beelden nog in ongeveer de helft van de gevallen." De eigenaar van een beelden fabriek in Venlo belicht aldus en kele achtergronden van deze ty pische seizoenverkoop: „De laatste jaren zie je wat de kerstgroepen betreft een groter aanbod. Bovendien is er vanuit het buitenland meer concurrentie ge komen, bijvoorbeeld door de rub- berbeelden uit Italië. Onze verkoop is stabiel gebleven, dus mogen we niet klagen. Een ander punt is, dat gezinnen met jonge kinderen nogal makkelijk iets goedkoops aanschaffen, dat niet zo gemakke lijk kapot kan. Als de kinderen dan ouder worden denkt men aan mooieren, duurdere groepen. Over het algemeen kun je wel zeggen", aldus deze beeldenfabri kant, „dat de smaak van het pu bliek wat moderner is geworden eA men meer zoekt naar ar tistiek verantwoorde beelden en groepen. Dat brengt met zich dat de groepen minder groot worden, zo 10- tot 8-delig. Vroeger v/as een groep van 20 beelden normaal. Een van de andere oorzaken hier af3? •lsJc^aj'. mensen nu kleiner behuisd zijn. Vroeger ha 1 je ook meestal gipsen beelden, dat zie 3e nu niet meer. Dat is bijha al lemaal kunsthars. Het publiek ac cepteert dat wel, maar nog niet de zeer moderne beelden. Wij heb ben ermee geëxperimenteerd maar ervaren, dat men toch echt kleuren uZien en- ernsttëe, ingetogen ge zichten. Uit economisch oogpunt stop je dan zo'n produktij." In grote lijnen ziet men deze meningen terug in de detailhan del. Zo ook bij de enige winkel in Breda, die zich uitsluitend met de verkoop van religieuze artike len bezighoudt: „Wij zien echt een opleving tot nu toe. Vorig jaar verkochten we voor Sinterklaas acht groepen, nu al eenendertig. Maar je kunt van de totaalver koop nog niet veel zeggen. Jaar lijks verkopen wij ruim honderd kerstgroepen. Ik geloof dat we daar dit jaar wel iets over zullen komen. Maar de meeste vraag is naar de kleinere groepen. Dit niet vanwege het geld, want dat speelt niet zo'n rol." Een kunsthandel die vooral vroe ger veel deed aan de verkoop van kerstbeelden bemerkt een ver schuiving van groot naar klein goed. Dit niet alleen bij de jon geren, maar ook bij oudere men sen. Bij deze laatsten ziet men nogal eens dat zij hun oude stal wegdoen en er een kleinere voor in de plaats kopen. Ook zag men hier weinig vraag naar modern. Een aparte plaats in de verkoop van kerstgroepen neemt een kunst handelaar in Breda in, die sinds vier jaar jonge Brabantse kunste naars in de gelegenheid stelt in zijn etalage een kerstgroep te plaatsen. „Het is voor hen een uitdagen om toch iets nieuws te vinden op 't platgetreden pad van de kerstgroepen. Uit de belangstel ling er voor blijkt wel dat men in is voor meer eerlijke kunstwer ken in deze sector. Mer moet niet veel meer hebben van sentiment, wel van ernst. Kitsch spreekt wei nig meer aan. De jongeren met name weten precies wat ze wil len hebben. Als wij iets niet voor radig hebben dan wachten ze rus tig tot 't er wel is. Ook zie je dat men een groep in delen koopt Duidelijk is dat de tijd van de stal voor ons voorbij is. Sommi gen, die echt een stal willen heb ben, maken die zelf, bijvoorbeeld van bakstenen." Een deel van de mening van deze kunsthandelaar wordt niet ge deeld door de grootwinkelbedrijven in Breda. De prijzen van kerst groepen liggen daar lager dan bij de kunsthandelaars. Ondanks de tendens naar duurdere groepen in de kunsthandel ziet men in de wa renhuizen een groeiende verkoop van kerstgroepen. De stalletjes zij minder in trek. De omzet in zijn geheel is er groter. Dit is ook het geval bij de kerstversieringen, de kerstgramofoonplaten en de kerst kaarten. Een proef met kerstbo men van hard nylon, per stuk bij na vijftig gulden, blijkt bijzonder goed te zijn geslaagd. Binnen kor te tijd waren alle exemplaren uit verkocht. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De behan deling van de verenkwestie in de Zeeuwse Staten heeft tenslotte toch tot de indiening en aanvaar ding met algemene stemmen van een motie geleid. Nadat geduren de drie dagen de zaak van de noodzakelijk geworden verhoging van de veertarieven telkens weer was opgedoken, kwam gisteren dan toch, toen de begroting van de Provinciale Stoomhootdienst in behandeling kwam, de motie voor de dag. Feitelijk ware beter hier van een re solutie te spreken, want het stuk is voor externe consumptie bedoeld: de Tweede Kamer die op 21 december met tariefkwesties wcxrdit geconfron teerd. Het is de bedoeling dat de Ka mer bij de behandeling van minister Baifcker's begroting over de veren gaat praten, maar als men dioor omstan digheden niet aan deze begroting zou toekomen, dan zal in elk geval drs, Westerhout bij interpellatie het Zeeuw se strijdros laten opdraven. De gisteren door Provinciale Staten aanvaarde motie zegt, dat een verho ging van de veertarieven met 30 pro cent een te zware belasting van die toch al moeilijke positie van het Zeeuwse bedrijfsleven zal betekenen, dat de barrière die de Westerschelde met veerdiensten vormt, wordt ver zwaard en dat Provinciale Staten, ken nis genomen hebbende van de uitingen van verontwaardiging van de gehele Zeeuwse samenleving en dieze gevoe lens delend, van mening zijn dat ta riefsverhoging volkomen in strijd zou zijn met het ook door de regering ge voerde beleid ten aanzien van de eco nomische ontwikkeling van Zeeland. Tot slot zegt de motie, dat men er in Zeeland op vertrouwt, dat in het ko mende overleg tussen de Kame ren re gering begrip voor het Zeeuwse stand punt zal heersen en dat hierdoor een voor Zeeland aanvaardbare oplossing zal worden gevonden. Aan het College van Gedeputeerden is verzocht de motie ter kennis van de Minister van Verkeer en Waterstaat en de Tweede Kamer te brengen. Hiermee is het standpunt van Pro vinciale Staten van Zeeland dan difi- nitief vastgelegd. Namens de voorzit ters van alle fracties in de Staten werd het stuk door de heer Lukaart (P.v. d.A) op tafel gebracht. Op de derde dag van de begrotingsvergadering ont braken jammer genoeg de twee cracks die op de eerste dag hun zegje over de verenkwestie met grote duidelijkheid hadden gedaan, n.l. de fractievoor zitters van de K.V.P. en de Partij vsn de Arbeid. Het was intussen wel een plechtige, maar geen fonkelende afsluiting van het veren debat. De tariefskwestie is niet als een apart punt opgenomen in bijvoorbeeld die bespreking over de begroting van de Provinciale Stoombootdiensten. Het verloop is o.a. daardoor: een mach tige demonstratie van onbehagen bij de algem. beschouwingen, vervolgens een hele poos niets met grote activiteit tussen de coulissen, dan het antwoord van gedeputeerde Van Poelje en ten slotte de verschijning van een motie over de noodzaak waarover 't ieder een van den beginne af eens was, maar waarbij ten onrechte de schijn is gewekt, dat de meningen erover ver deeld waren. Voor de motie werd ingediend arri veerde er nog een telegram van het bestuur van het rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam „Ontwikkeling Oost- Zeeuwsch-Vlaanideren", waarin de sta ten werd gevraagd alles te doen wat kan bevorderen dat de veertarieven niet worden verhoogd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het actieco mité tegen de verhoging van de ta rieven van de Westerscheldeveren is een bliksemactie begonnen onder de Zeeuwse bevolking. Getracht zal worden vóór donderdag a.s. een zo groot mogelijk aantal adhesie betuigingen te verzamelen. Dit - naar men hoopt massale - protest zal een steun moeten zijn voor de interpellatie die het Zeeuwse Tweeöe-Kamerlid drs. T. Wester hout (P.v.d.A.) op die dag wil hou den over de kwestie van de tarie- Het comité, dat zich in de afge lopen dagen spontaan heeft ge vormd, heeft met de actie gewacht tot men zekerheid had over de hou ding van de Zeeuwse staten. Zo als elders is vermeld, wijst dit col lege die tariefsverhoging met be slistheid van de hand. Het comité verspreid momenteel in de provincie een „Verklaring" van de volgende inhoud: „Ondergetekende verzoekt de Minister van Verkeer en Water staat en de leden van de Staten- Generaal zodanige maatregelen te nemen dat de tarieven van de veren over de Westerschelde niet behoeven te worden verhoogd". Het comité wil donderdagmorgen een protesttelegram met vermel ding van het op dat moment be kende aantal adhesie-betuigingen zenden aan de minister en de ka merleden. Ofschoon men nu door de haast daar niet meer aan toe zal komen, wil het comité op een later tijdstip het in het telegram genoemde aan tal handtekeningen toch „bewijzen" door het pakket adhesiebetuigingen te overhandigen. Het actieprogramma van het co mité omvat in hoofdzaak vier pun ten: 1. Alle besturen van Zeeuwse ge meenten zal worden gevraagd ad hesie te betuigen. 2. Hetzelfde geldt voor alle bedrij ven in Zeeland met meer dan 20 man personeel, die voor ver- zamellijsten met handtekeningen zouden kunnen zorgen. 3. Formulieren waarop steeds de genoemde verklaring voorkomt, zullen circuleren op plaatsen waar veel mensen samenkomen. 4. Tenslotte zal men vanaf vandaag zaterdag trachten in zoveel mo gelijk plaatsen in de provincie zoveel mogelijk contact-adressen te krijgen voor huis-aan-huis- handtekeningenacties. Op de derde dag van de begrotings vergadering van Provinciale Sta ten is de motie tot stand gekomen en unaniem aanvaard, waar Zeeland op wachtte. Provinciale Staten ma ken daarin duidelijk, dat zij de ver hoging van veertarieven, waartoe het college van G.S. wordt gedwon gen door subsidiemaatregelen van minister Bakker, een onverdragelijke zaak vinden. DE motie maakt een eventuele verho ging van de veertarieven niet onge daan. Het stuk bepaalt alleen het standpunt dat de staten van Zee land ten aanzien van de veren inne men Een standpunt dat voor ieder een in de provincie van harte wordt gedeeld. Dit standpunt echter moet vooral aan de Tweede Kamer duide lijk worden gemaakt, opdat deze de minister met de grootste klem kan vragen zijn beschikking in te trek ken of te wijzigen. DE kamer houdt zich in hoofdzaak bezig met zaken van nationaal be lang en hoe sympathiek men daar ook tegenover regionale problemen (laat ons maar zeggen: de minderhe den) wil staan, wij vrezen dat de ka mermeerderheid zich voor de Zeeuw, se veren niet meer interesseert dan voor b.v. de bootverbinding tussen Den Helder en het eiland Texel. Hooggespannen verwachtingen mag men, geloven wij, dan ook van het kamerdebat niet koesteren. MAAR soms geschieden er politieke wonderen en speciaal de tijd kort voor het kerstreces van de Tweede Kamer brengt dan wel eens verras singen. ZEELAND, dat zich nu als één man achter zijn kamerleden heeft ge schaard, kamerleden, wie een zware tijd te wachten staat, kan alleen maar hopen, dat het ditmaal een aangename verrassing zal worden. (ADVERTENTIE) Tuinstraat 66 Postbus 188 Tilburg Het programma zoals gisteren gepubliceerd komt (Van onze correspondent) BRESKENS De raad der gemeente Breskens zal op maandag 18 december a.s. de begroting voor het jaar 1968 be handelen. In de beschouwing van b. en w. spreken zij er hun voldoening over uit dat de post onvoorzien kon worden opgevoerd tot f17.729, hetgeen ruim f4 per inwoner betekent. Deze verhoging kon dank zij de verhoging uit het ge meentefonds tot stand worden gebracht, De batige sloten van de kapitaaldienst bedragen per 1 januari 1968 f 50.000 waaraan nog moet worden toegevoegd het batige saldo van het jaar 1967. Uit dit batige saldo zullen in 1968 de vol gende kapitaalswerken kunnen worden gedekt: aanschaf persluchtmaskers voor de brandweer, herbestratingen, mecha nisatie openbare werken, schoolmeube- len o.l. school en school met de bijbel, Na deze uitvoering resteert nog een bedrag van f25.000. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De liturgie van de wijding van de nieuwe Bredase bisschop Ernst, morgen in de Bredase kathedraal, is op enkele punten helemaal nieuw. Niet alleen treedt, zoals bekend, het hele Nederlandse episcopaat als consecrator op, maar voor het eerst ook zal de hele wijdingsplechtigheid in het Nederlands voltrokken worden. De misliturgie, uiteraard eveneens in het Nederlands, is die van de derde zon dag in cle Advent. Voorheen werd de wijding in drie delen in de misliturgie ingepast, nu wordt de eucharistievie ring slechts eenmaal onderbroken, en wel tussen de woorddienst en de offer dienst. Veel bijkomstig - ritueel uit de traditionele plechtigheid is vervallen, waardoor de wijding een soberder, maar ook duidelijker karakter krij'gt. Handoplegging en wijdingsgebeden vonnen het sacrament van de bisschops wijding. Om de opname van bisschop Ernst in het Nederlandse bisschoppen college en in het wereldepiscopaat uit te drukken, zullen alle aanwezige bis schoppen de wijdeling de hand opleg gen. Aan de concelebratie van de Eucha ristieviering zullen, behalve het Neder landse episcopaat zes priesters deelne men, die het Bredase priestercollege vertegenwoordigen. Mgr. Ernst zal geen nieuwe bisschops staf bezitten. Hij zal gebruik maken van de staf van zijn vriend -en vooi'- ganger De Vet. Wel heeft de Ooster- houtse beeldhouwer Niel van Steen bergen een borstkruis en een ring voor bisschop Ernst ontworpen. Het kruis is aangepast aan de stijl van de staf. De ring wordt uitgevoerd als een ge wone, gladde mannenring met een klei ne steen, waarop een leeuwtje is af gebeeld. Hoewel een groot aantal plaatsen in de kathedraal is gereserveerd voor ge nodigden bij de wijding, zijn er ook vele plaatsen voor belangstellenden. Door het aanbrengen van t.v.-toestellen heeft men ervoor gezorgd, dat op iedere plaats in de kathedraal de plechtigheid is te volgen. In totaal worden er negen ont vangers aangebracht: drie in iedere zij beuk, twee voor de koren en een voor de persvertegenwoordigers. Van de grote groep genodigden die toegezegd hebben de plechtigheid te zullen bijwonen zijn te noemen de pro nuntius in Nederland, mgr. A. Felici, de twee hulpbisschoppen die Nederland rijk is en vertegenwoordigers van de drie Belgische buurbisdommen. Namens het bisdom Antwerpen komt mgr. Daems, namens het bisdom Brug ge, mgr. j. de Smedl en namens het bisdom Gent aartsbisschop De Kedel. Ook de commissarissen van de konin gin in Brabant en Zeeland hebben toe gezegd aanwezig te zullen zijn. Zondagmiddag van 3 uur tot half 5 zal de nieuwe bisschop van Breda, in zijn woning Veemarktstraat 46, re cipiëren. De receptie is voor iedereen toegankelijk. Met die revis.ie van het stratenplan wordt, naast het normale onderhoud, voortgang gemaakt. De veraer voortgaande vermindering van het gebruik van het badhuis en de stijgende uitgaven hebben het college er toe gebracht zich nogmaals hierover te beraden. In principe wordt er van uitgegaan, dat het badihuis per 1 januari 1969 opgeheven zal kunnen worden. De sanering van de bloemenwijk nadert zijn voltooiing. Hiermede zal een 20- jarige exploitatie van noodwoningen kunnen worden afgesloten. De verrassend snelle voortgang van het bejaardencentrum maakt het mo gelijk, dat reeds in het begin van 1968 dit centrum in zijn geheel in gebruik zal zijn genomen. Het college wil bij de officiële ingebruikneming haar vol doening over de totstandkoming van dit centrum tot uitdrukking brengen in die vorm van een passend geschenk. Voor verschillende noodzakelijke ka pitaalsuitgaven is het nog niet mogelijk met reële cijfers te komen. Wanneer te zijner tijd voorstellen zullen worden gedaan moeten uiteraard de nodige dek kingsmiddelen worden aangewezen. Het gaat hier om de aanleg van een zwem bad, de aanleg van een jachthaven, as- faltering Westlandstraat, aanleg open bare werken en uitbreiding zuiverings installatie. Een wijziging van de rioolibelasting zal in de loop van het jaar tegemoet kunnen worden gezien evenals die woon wagenrechten. Het college overweegt voorts tot het instellen van een woon- formsenoelasting. Van zeer groot belang voor de ge meente Breskens zijn de volgende pun ten: het op Deltahoogte brengen van de waterkering langs de handelshaven, strandafslag en aanslibbing, bedreiging sportveldencomplex door de voorgeno men uitbreiding van de veerhaven in verband met de dubbeldeksveerboten. jachthaven en zwembad. In verband met de visserij merken en w. op, dat ondanks het wegvallen van de haringvisserij geconstateerd kan worden dat de aanvoer in de vismijn belangrijk is toegenomen, welke mede een gevolg is van de goede outillage van de Breskense vissersschepen De opbrengst van mijnrechten per 25 no vember 1967 bedroeg f 108.816, per ge lijke datum in 1966 bedroegen de mijn rechten f82.980. Aan ir. Bruijnooge te Schoondijbe ls opdracht gegeven een schetsontwerp te maken voor de verbouwing van de vis mijn en het aanbrengen van koelcellen (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedeputeerde Sta ten van Zeeland blijven er voorstan der van dat Middelburg en Vlissin- gen samen proberen een overdekt zwembad op Walcheren tot stand te brengen. Gedeputeerde A. van Goes- bergen (KVP) heeft dit medegedeeld aan Provinciale Staten van Zeeland Het provinciaal bestuur wil de ge meenten daarbij graag de helpende hand bieden, aldus de heer Van Gees- bergen.

de Stem | 1967 | | pagina 3