Axel Remery lekker lekker duur RESTAURANTS BIEDEN KERSTMIS-SMULLERS RUIME KEUS Zwezerik tongfilet kreeft kalkoen irti kelen voor iedereen vindt U bij I Etentje thuis maar ook ilNHARDT'S ILLENHUIS DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 16 DECEMBER 1967 deelnemer zegel- aktie Uw speciaalzaak Ieauty-bar N K T V I S KAVIAAR AUBERGINES KUNJIT GANZEB0RST MANGA BORTSCH LETZEE B 0 U R S 1 N BSSSftSSSs EN DAT ALLES „AANGEKLEED' ;rken, zoals Sturka iS JACQUETS enz. LT 32 TERNEUZEN TOON 01130 - 2215 Breng met de FEESTDAGEN geur en fleur I in uw woning (met parfumerie uit onze In een sfeervolle SVERLICHTING |jw feesttafel uit ons PRACHT ASSORTIMENT -drog. de bruijn kt 5, Hulst, tel. 01140-2284 1 gas van LMMOFOONPLATEN - KAARSEN I'S Terneuzen - ZuidlandstrW* grot* sortering (18 houtsnijwerk DELICATESSEN EN PRIMEURS (Van een onzer verslaggevers) Voor wie zijn geweten voelt knagen, omdat hij van Kerstmis profiteert voor zoiets profaans als lekkerbekkerij, dit been om op te staan. De cultuur-filosofen zijn het er over eens, dat eten en drinken sinds de oertijd met het heilige verbonden zijn geweest. De schrijver Franz Werfel heeft uitgerekend, dat de mens twee en een half jaar van zijn leven aan tafel doorbrengt en meent, dat daar best eens een culinair hoogtepunt bij mag zijn. Toegegeven: Spreuken 15 luidt: „Beter is een gerecht van groen mos, waar ook liefde is, dan een gemeste os, en haat daarbij", maar aangezien het kerstfeest één kolossale spirituele love-in is, die zelfs grimmige generaals het vuren doet staken, kan tegen de gemeste os geen bezwaar zijn. En laten wij niet vergeten, dat de liefde, alvorens door de maag te gaan, de smaakpapillen passeert, waarmee tong en gehemelte niet voor niets zijn bezaaid. Aldus met waardevaste excuses uitgerust, fluks het piot- loodje voor de dag gehaald om de boodschappenlijst te com poneren. Om te beginnen bij wijze van hors d'oeuvre, verse Russische Beluga Malossol. Wat dat is? Niets meer of min der dan de grofkorrelige kuit van de steur, die door slaan en zeven van aanhangend bindweefsel bevrijd en dan met 10 procent keukenzout vermengd is, waarna het produkt onder de verzamelnaam kaviaar de niet zo heel wijde we reld van draagkrachtige gastronomen ingaat. In uw bijzijn afgewogen uit de befaamde blauwe blikken kost 100 gram 37 gulden 50, zegt de prijscourant opgewekt, maar er is ook geconserveerde Russische kaviaar in glazen potjes van 8 gul den 50 voor elcke kerstgratificatie wat wils. Het bovenstaande maakt duidelijk, dat dit verhaal niet over de degelijke gestampte Hollandse pot zal gaan, maar t over het frivole, hippe verschijnsel, dat „delicatesse" heet. Het is een verschijnsel, dat, na de versobering, die twee wereldoorlogen met ertussen een crisis in het voedselpakket I hebben afgedwongen, weer wuft de kop opsteekt. Daar is natuurlijk de heersende welvaart voor verantwoordelijk, maar méér nog het feit, dat de grens tegenwoordig niet meer bij Venlo ligt, maar ergens halverwege de Middellandse Zee of nog verderop. Inktvissen, die vroeger uitsluitend plachten te figureren in griezelstrips voor kinderen, daarbij in drukletters blub-blub-blub uitstotend, liggen nu open en bloot in de viswinkel. De Nederlander heeft hem op terras jes in het zonnige zuiden leren kennen als een niet te ver smaden heerlijkheid een zinnenstrelende traktatie, waar van de genieting niet tot de twee vakantieweken beperkt mag blijven. Hetzelfde geldt voor uiteenlopende zaken als olijfolie, knoflookworst, paprika's, garnalen, slakken, kaas- of vleesfondue, aubergines en camembert. Er zijn zelfs Ne derlanders, die in Portugal voor het eerst kennis hebben ge maakt met onze eigen nationale gastronomische hit: de oester. Twee andere invloeden spelen mee. Allereerst de na oorlogse toevloed van rijksgenoten uit de voormalige en huidige gebiedsdelen overzee, die hun eetgewoonten mee brachten en aldus ruimte schiepen voor een lucratieve nering in de onmogelijkste comestibles van bamboespruiten af tot trassi, kunjit en djeruk-purutbladen toe daarmee een exotisch vleugje brengd in de zindelijke Nederlandse keu ken. En tenslotte is de groeiende tendens tot conservering van allerlei etenswaren een factor van belang. Een kippetje, een haasje, een fazant desnoods, een eend of een kalkoen, allemaal met appelmoes dat kon er vroeger voor het kerstmenu nog wel af. Maar reerug? Wild zwijn? Inclusief de Preiselbeeren. die er bij horen? Daarvoor moest men ofwel tot de tantième-beurende klasse behoren ofwel door prins Bernhard uitgenodigd zijn voor de jacht. Dat is ver anderd. Diepvries en de techniek van het inblikken hebben deze lekkernijen, die helemaal passen in de sfeer van kaars licht en voor de bevoorrechten knappend haardvuur, binnen het bereik van grote groepen gebracht. Een blik in de prijscourant leert, dat de moderne koelvitrine wildzwijn bout vers houdt voor iedere klant, die er 1 gulden 50 per 100 gram aan wil besteden. Blikken met ree- of wildzwijn ragout kosten tegen de 8 gulden, gevulde wilde eend 1 gul den 50 per 110 gram, echte Ardenner ham, op houtskool ge rookt, 2 gulden 75 per zelfde hoeveelheid en gerookte ganze- borst 3 gulden 95 idem dito. Koestert u, zoals velen de stiekeme wensdroom om u eens in uw leven te vergooien aan kikkerbilletjes? Hiet kan, ze kosten in olie, 3 gulden 75 per blik. Japanse inktvis in soya- saus is er voor een riks, gezouten Spaanse ansjovis-filets voor 1,25 per blik, verse kreeft zonder baleinen voor 3 gulden per honderd gram en Noorse grote garnalen voor 2 gulden 25 per zelfde hoeveelheid. En paté de foie gras „Deze delicatesse wordt door ons iedere week vers geïmporteerd, ze is niet geconserveerd beperkt houdbaar maar veel smakelijker dan in blik", juicht de prijscourant. De prijs is er dan ook naar: 17 gulden 50 per 100 gram. Een lekkerij waar je mager van blijft. Als financiële tegenvoeters noemt de lijst Hollandse paté met truffels en paté ardennais- die ver onder de 2 gulden blijven. Soepen? Kies maar uit: kangeroestaartsoep, fazanten consommé, pittige wildsoep, vissoep, Poolse gekruide soep (zeer authentiek „borsttj" geheten), Chinese vogelnestjessoep, haaievinnensoep en zeer pittige kerrysoep allemaal tussen de 3 en 6 gulden 50 per half blik. „Met een mooie wijn vormt kaas de apotheose van een goede maaltijd", waarschuwt de prijslijst. De „gewone" soor ten als camembert, brie en roquefort mogen bekend worden geacht. Daarnaast is er La hippe de France (een geitenkaas), banons (geitenkaas in druivenblad), fromage au raisin (drui- venkaas), boursin met knoflook (door schrijver deze warm aanbevolen), caprice des dieux (die even smeltend op de tong is als zijn naam), Italiaanse gorgonzalo (oppassen bij de eerste hap: hij bijt terug!) en, om een dwarsstraat te noe men, Danish Chef, waarin danublu, uit, ham, tomaten, ko mijn, alpenkruiden en Deense Gouda verwerkt zijn per tube 1 gulden 75. Sausen en kruiden zij vormen in de keukenmeidenroman der delicatessen (men vergeve de beeldspraak) een hoofd stuk apart, en zijn zeer in opmars. Niet voor het eerst in onze culinaire historie. Het begon na de kruistochten, die voor de ontdekking van de specerijen zorgden, maar had een andere reden. In die tijd kende men geen koelkasten. Slechts vorsten konden het zich permitteren, hun spijzen voor bederf te behoeden met behulp van de sneeuw, die door snelle koeriers op de dichtstbijzijnde bergtop werd gehaald. Men kan zich voorstellen, welke geur de biefstuk in die tij den op een warme dag uitwalmde. Geen nood: men gooide er zoveel kruiden tegenaan, dat niemand meer wist wat hij nu rook. Tegenwoordig is dat anders. Kruiden en sausen zijn in, omdat hun geur en smaak de herinnering aan va kantiegeneugten oproepen of gewoon omdat de damesbladen het zeggen. Aldus kan men kiezen (wij noemen alleen maar de meest exotische soorten) uit wildsaus, hamsaus, rundsaus, kaassaus voor bij de artisjokken, tartaarsaus, voor bij ge bakken vis en knoflooksaus. De tegenwoordig verkrijgbare kruiden inspireren evenzeer de échte als de keukenpoëet. Basilicum en bieslook, dille en dragon, kappertjes en kar- demon, pimment en mierikswortel, rozemarijn en saffraan. „Koken met kruiden is het ware koken", jubelt de samen steller van de prijslijst dan ook met een scheef oog op de kassa. „Het koken met fantasie en plezier, waaruit een cu linair kunstwerk kan ontstaan. Wat is een saus zonder bou quet garni, zuurkool zonder komijn, tomatensoep zonder dragon? Eveneens tot de delicatessen kan men de zogenaamde „pri meurs" rekenen de groente en het fruit, die, de sei zoenen tartend, in de etalage verschijnen op de tijdstippen, waarop het van de natuur helemaal nog niet mag. Gezien in een kerstuitstalling: harlcotverts (vijf gulden per pond), asperges (variërend van 17,50 tot 25 gulden per bosje), aardbeien uit Florida en Israël vanaf 4 gulden 50 per doosje, perzikken van 1 gulden 75 per stuk, voorts paprika's en aubergines, allemaal peperduur, omdat ze uit verre landen moeten worden aangevoerd, maar beslist eens wat anders dan doperwtjes. Kersvers spul; de prijzen garanderen het. En een andere tendens is, het sinaasappeltje na te vervangen door een meer buitenissige tropische vruchten. Manga's die de vorm hebben van een grote aardappel en heerlijk fris moeten zijn. De stuiterronde ledzee's uit Zuid-Afrika die het water letterlijk in de mond brengen, zo sappig zijn ze, Avocado's, de peervormige groene vrucht, die het voortref felijk doet in de kreeftesla. Verse dadels. Woestijnvijgen. Ananas van de Azoren. In dezelfde etalage lagen ook vuist grote weidechampignons, de wilde broer van het gekweekte miezertje dat de meesten kennen en navenant van smaak. Het is een ontwikkeling, zeggen de deskundigen, die niet te stuiten is. Met name de Amerikaanse keukenpieten voor. zien, dat als logisch gevolg van de wetenschappelijke en technische revolutie in de landbouwhuishoudkunde en in de levensmiddelenindustrie het voédselpakket gezonder, voedzamer, smakelijker en goedkoper zal worden. Nieuwe betere verpakking en sneller transport zullen ervoor zorgen, plant- en oogstmethoden, nieuwe methoden van verwerking, dat alle soorten groenten en fruit, ongeacht het jaargetijde, bijna overal ter wereld vers te krijgen zijn. Mocht dit verhaal iemand watertandend, maar tevens tandenknarsend hebben achtergelaten: hij wanhope niet. De dag, dat hij met Kestmis asperges eet, is nabij. (Van een onzer verslaggevers) 1 BREDA De hongerige greep, die de westerse mensheid jaarlijks in de weken voor kerstmis doet in het dierenrijk, wordt elk jaar effectiever. De magen vragen om vlees, steeds méér vlees. Het schot van de jager staat er borg voor, dat het watertanden der smulpapen krachtig gestopt wordt met het spierweefsel van duizenden vette fazanten, sappige hazen en malse reeruggen, die onvoorwaardelijk hun graf zullen vinden in de veel plaats biedende menselijke maag. Niet langer wensen de magen rond die tijd gevuld te worden met huis-tuin-en-keuken-vlees, maar met iets „aparts". Koeien en varkens staan dan ook wat beteuterd te kijken als het jaar ten einde loopt. Ze doen dan even niet langer meer zo intens mee aan de instandhouding van het Produkt- schap voor Vee en Vlees. Hoofdscho tel vlees? Neen. Wild en gevogelte. Kerstmis is een feest van vele din gen, maar ook van de poelier, die Plotselinfi groot-inquisite' is gewor den. Maar de winkel van de poelier is, hoe druk bevolkt ook in deze da gen, slechts een voorgeborchte. Waar de ogen van de kerstmis-smullers op zqn gericht, dat is de welvaartsfeest dis, langzamerhand bruin van gebra den parelhoenderen en kangoeroe staarten. En steeds meer bevindt zich die bruine feestdis buitenshuis. Dat is een groeiende traditie aan het worden. Iets wat de zichzelf respecterende restau rateurs gretif hebben aangegrepen om gedurende de kerstdagen extra-extra uit te pakken. Bij verschillende restau rants in het gewest hebben we geïn- tormeerd waarmee ze dat deden. Eer, café-restaurant in Breda heeti tweeduizend oesters ingeslagen, een Paar ho. derd verse kreeften, veertig reeruggen en vijftig kilo verse zalm slechts een gree,, uit de tot sterven g»doemde levende have. restaurant zich heeft ont- aniStilt^-u ve.™erk"ig zal hier uiterst appetijtelijk zqn, zo w erd ons verzekerd wJL ers er die kreef' komen te- samen met enke'e andere Zeeuwse zeedieren terecht in een hors d'oeuvre het ze, er beslist i" terug. Van eerstl h ke"tr"enu. dat alleen op wordt IS0 kerstdag geserveerd lang Men l dfezeu-schotel de eerste bundel Qte,b t hier ook een forse schaft ossestaarten aange trokken ÏÏL™1 s.oep wordt °nt iroKKen. In heldere staat wordt df>?( opgedieno Dat is de tweedTgang wStkv «n' zalm- Overgoten met eer wnisky-saus en onder meer gesarneprH met kaviaar. Na een rustgevlnde s0r men, volgt dan een wildgarnituur, be staande uit zwezerik met ree. Ter verfrissing gaat men dan over op een fruitsla en op petits fruits. Dit is de laatste gang. De prijs is vastgesteld op f32.50. Men verwacht hier dit jaar duizend gasten. Zoals bijna overal el ders rekent, men in de dagen tussen kerstmis en de jaarwisseling niet op opvallend veel animo van het eetgrage publiek. Alleen organiseert men in dit restaurant, zoals elk jaar trouwens, een souper-dansant op oudejaarsavond. In een ander restaurant in Breda heeft men voor twee menu's gezorgd, waaruit men gedurende de kerstdagen kan kiezen. We beginnen met het „goedkoopste". Bovenaan de lijst prijkt ecu ingewik kelde cocktail, met de in deze winterse dagen zo zonnige naam „Florida". Er zit namelijk grape-fruit in. Voorts: ha zelnoot, krab, cognac en sherry en daarmee zijn de samenstellende be standdelen niet op. Er zit heslist meer in, zo wist men ons te overtuigen. Als tweede gang ook hier heldere ossestaartsoep, met Madeira. Van de honderdvijftig vers uit zee gesleurde tongen, die men heeft besteld wordt een filet-schotel geschapen, die met een witte wijnsaus wordt opge diend. Vervolgens heeft men dan de keu ze uit kalkoen met compote en groen ten of een speciale tournedos van het huis, waarbij dragon hoort en verse zwezerik. Voor dit laatste staan twaail ossen garani Het diner wordt afge sloten met ijs en Petits Fruits. Men is dan f 25,- aan de ober verschul digd. Het andere menu is voor een deel gelijk aan het eerste, maar het is eeft1 tientje di urder. De ingrediënten zijn hieraan aangepast. In plaats van de Florida-coektail wordt een Straatsburg- se paté aLs voorgerecht opgevoerd Hiervoor bevinden zich ijf kilo in de keuken, waarmee men wel denkt rond te komen gedurende die twee dagen Aan de tong-schotel wordt nu ook kreeft toegevoegd. Dit voorspel is wat zwaar der dan in het eerst genoemde menu en dus zal tot opluchting van de eten, de gast een sorbet van mousserende wijn met ijs op de tafel verschijnen.- De hoofdschotel bestaat dit keer uit. reerug met sinaasappel en Kaapse bes- sen. Er zijn dan nog drie nagerechten: ijs, gember met vloeibare room en petits fruits. De verwachtingen zijn, zo liet men ons weten „hoog gespannen". Er word: gehoopt op enkele honderden gaster per dag. Een derde bekend restaurant verzorgt een speciaal samengesteld di ner. Maar alleen op tweede kerstdag want op de eerste is het restauran' gesloten. Als hoofdschotel wordt ree rug of kalkoen genoemd- Met voor en nagerechten samen komt dit op f 35,- Er is gelegenheid met een voor delig kalkoendine. kennis te maken voor f 12,50. Nog jeugdige magen kun nen aan al deze menu's deelnemen voor f 7,50. Men heeft trouwens op vee bezoek van gezinnen met kinderen gere kend, want de kerstman is op tweedi kerstdag uitgenodigd. En hij komt nof ook. Niet zo uithuizig schijnt men in Ber gen op Zoom te zijn. Men houdt er re kening mee, dat de Bergenaren thuis willen blijven. Voor hen, die toch wil len komen zijn de koks van som mige hotels echter bereid om alle registers van hun braad-orgels open te trekken. Het reeëvlees en de klaar-voor -de-pan-kalkoenen liggen gereed om met voor- en nagerechten te worden opgediend voor een maximumprijs van f 35,-. de hoofdschotels. Het uit zeven gangen Verrassend en verfrissend is, wat men in Udenhout de disgangers (als voorgerecht?) te bieden heeft. Men beeft, behalve de gebruikelijke enorme boeveelheden iierlijke eiwitten, ook :en aantal ski's in huis gehaald. Ja, ski's. Men kan die huren, onderbinden en vervolgens de Loonse en Drunense dui nen in trekken. Het gaat natuurlijk ai een door als het heeft gesneeuwd. Ook aan de rand van de Loonse er Drunense duinen ligt Drunen. Men staat hier borg voor twes litstekende menu's. In het duurste schit ert een reebiefstuk door zijn volumi ■leuze aanwezigheid. Het is veel. Voor f 2",50 kan men aan dit menu beginnen. Een voordeliger maaltijd beeft men voor f 20,- waarin een kalfs- leste-r voorkomt. Kinderen kunnen te recht voor f6,50. In Waalwijk variëren de prijzen van respectievelijk f 12,50 tot f 30,- en van f 15,- tot f 25,-. Er is tevens voor kin dermenu's zorg gedragen. Schilderachtig zijn ook de beelden, die worden opgeroepen als men de aange kondigde heerlijkheden van een restau rant in Etten-Leur op de menu kaart doorleest. Het diner van f 27,50 vangt aan met een wildpaté. Via de ossestaartsoep met Madeira belandt men aan de tongfilet met kreeften saus. Na de champagnesorhet, staat een spit aangekondigd, waaromheen goed-gare kalkoen wordt belootd. De saus is vervaardigd met port en hei geheel wordt met kastanjes geserveerd en met compote, ijs en truffels na. Het duurdere menu, voor f 32,50, is wat uitgebreider en gaat gepaard mei onder meer gerookte zalm, warme kreeft en ree. Niet minder aangenaam zijn de me nu's in Roosendaal, waar de prijzen variëren van f 17,50 tot f28,50. Voor Zeeland is de situatie tekenend Gedurende de kerstdagen sluiten vele restaurants hun deuren. „De Zeeuw viert zijn kerst liever thuis", heet het dan. Zelfs een zeer bekend hotel in Middelburg heeft de deur slechfl op een kier staan. Iedereen is er wel iswaar welkom, maar er za. nauwe lijks kerstsfeer heersen. Alleen het e- ten zal een beetje beter verzorgd zijn dan anders. In Vlissingen pakt men de zaken echter groots aan. Er worden 400 diner- en 140 hotelgasten verwacht. Kalkoen en fazant vormen bestaande diner kost f 35,-. Er is ver der een orkest en een zangeres. Wie zich met oud- en nieuw wil uit leven, kan naar Baarle Nassau gaan, waar een restaurant des avonds om zeven uur de poorten voor een groot feest (uitsluitend na reservering) opent. Na een uurtje borrelen volgt een diner van f 30,-, waarvoor men tot zich kan nemen: een voorgerecht van vissoorten uit de Middellandse zee, een soepje, gekookt uit kreeft, een kalfs zwezerik in dragonsaus, een champag nesorbet, een hoofdschotel bestaande uit geflambeerde kalkoen en tenslotte kaas en ijs. Het voordeel van dit feest is, dat het ha het eten niet ophoudt met afrekenen. Dat volgt pas de an dere dag. Want het ligt in de bedoeling, dat men tot nieuwjaarsmorgen zes uur aan wezig blijft. Eerst dan volgt het afre kenen. In alle voorgaande menu-omschrij vingen hebben wij u een eenvoudige voorstelling van zaken gegeven. Als ergens „kalkoen" staat, wil dat niet zeggen, dat men domweg een blote vogel op zijn bord krijgt. Alle zijn ze fijn opgemaakt met groenten, die men doorgaans in dit jaargetijde niet op de markt kopen kan. ALS voorgerecht nemen we per persoon een niet te kleine maar goed rijpe tomaat. Snijden er het kapje af en halen de pulp met een lepeltje eruit. Dan roeren we de inhoud van een of meer blikjes to nijn door een geurige mayonaise. Reken op één blikje van ongeveer 225 gram voor vier personen. Neem tonijn in eigen gelei, zonder verde re ingrediënten. De mayonaise ne men we gewoon uit een potje, maar om er een extra-geurig smaakje aan t* geven, roeren we door een potje vier uitgeperste teentjes knof look. Dat is precies genoeg om de tegenstanders van deze geurige knol letjes niet op de loop te jagen en ze er zelfs voor te winnen. Zijn er dergelijke bangerikken onder uw gasten, dan moet u ze te voren niet van de aanwezigheid van knoflook:n uw menu op de hoogte stellen. Mis schien zijn ze er meteen voor ge wonnen. Er zijn voortreffelijke pers jes in de handel en ze kunnen al tijd wel eens dienst doen. Geef bij dit voorgerecht een schaaltje toast. De champignonsoep nemen we voor het gemak uit een pakje. Maar om dat het Kerstmis is versieren we die soep met eeq handjevol verse champignons, die we aan schijfjes snijden en even laten meekoken en ma „en we ze af met een scheut kof fieroom. Geen koffiemelk, maar ech te koffieroom. Die geven elkaar in prijs niet zo erg veel toe maar ver schillen oneindig in smaak. Als hoofdgerecht nemen we een lamsbout. Wees er wel tijdig bij om die bij de slager te bespreken, want ze zijn niet in menigte voorradig. Ze verschillen ook nogal in gewicht, naa - gelang u een speenlammetje of een hout van enige leeftijd te pakken krijgt. Reken er verder op dat dit vlees bij het klaarmaken nogal aan gewicht verliest. Een bout van een kilo gaat makkelijk met vijf personen op. Ik geef u twee recepten. Een dóódsimpel en een wat meer be werkelijk. Het gemakkelijkst maar geraffi neerd door zijn eenvoud is het volgende. Wrijf het lam in met pe per en thijm, verstop links en rechts stukjes knoflook (kleine teentjes, of grotere, die u aan "spijkers" snijdt). Vindt u te weinig hoekjes of gaat jes om die stukjes te verstoppen, maak die dan met een priem of een scherp mes. Schroei nu de bout aan alle kanten In weinig boter dicht. Doe dan wat meer boter er bij in totaal 250 gram per kilo vlees en laat het lam in die boter moddergaar worden. Laat het vlees gerust vier tot vijf uur op een lage vlam staan. Houd het wel wat in te gaten of er nu en da.! niet een lepeltje bouillon (van een blokje) bij moet. Geef dit vlees met sprui ten die u na het schoonmaken een nacht in het diepvrieskastje van uw koelkast hebt laten overstaan. Over spruiten en hazen moet im mers de vorst gegaan zijn, volgens een oude wijsheid. Over de spruiten een tikkeltje nootmuskaat, wr.t ver se boter en een paar druppels mag- gie. Geef hier droge aardappels bi3. U kunt lamsbout' ook als volgt klaarmaken: Wrijf de bout in met peper en thijm. Schroei hem in 100 grem hete boter aan alle kanten dicht. Doe de rest van het pakje bote:- in de pan, laat die ook bruin worden en leg dan drie laurier blaadjes, een wortel aan schijfjes gesneden, en twee aan ringen gesne den uien erbij. Laat dit geheel twee uur op een zacht vlammetje prut telen. Leg dan per persoon een schijf ananas uit een blik (goed la ten uitdruipen) en een paar flin tertjes van een sinaasappelschil in de jus en laat alles nog een uurtje verder pruttelen. Neem dan het vlees uit de pan. zet het even op zij, neem ook de ananas voorzich tig eruit en leg die bij het vlees. Zeef nu de jus opdat alle andere ingrediënten in de zeef acliterblij- ve Doe de jus terug in de pan en blus die jus af met een gias witte port. Leg het vlees en de ana nas er weer in terug en laat alles nog even goed heet worden. Het aroma van de saus deelt zich dan ook, zij het wat oppervlakkig maar meer is niet nodig aan het vlees mee. Geef deze lamsbout en de ananas met droge aardappels en spercieboontjes (liefst uit de diep vries) waar u wat verse peterselie over gestrooid hebt en een klontje boter door hebt geroerd. Na dit alles smaakt een kopje ijs koude mousse au chocolat voor treffelijk. Neem voor vier personen repen of tabletten chocolade (puur) en smelt die in een pannetje met twee eetlepels melk boven een klein vlammetje. Roer er dan vier op gehoopte eetlepels poedersuiker of witte basterdsuiker door, zo dat de suiker ook helemaal oplost. Neem het pannetje van het vuur af, laat het vijf minuten afkoelen en roer er dan de dooiers van drie eieren door. Laat dit zalfje weer vijf minuten verder afkoelen en roer er dan de stijfgeslagen witten van de drie eie ren door. Het mogen ook meer ei witten zijn, als u die nog ergens van overhebt. Bedenk evenwel, dat u een eiwit nooit of te nimmer goed stijf kunt slaan als het niet vers van de kip komt. Breng dit mengsel nu over in kleine mokka kopjes en zet die in de ijskast. Misschien hebt u wat meer dan nodig is, ais die kopjes erg klein zijn, maar het spul laat in de koel kast zich goed voor een volgende keer bewaren. Als u me vraagt welke wijn u hierbij moet drinken, dan zou ik u het liefste een goede rosé aan bevelen. Bij het lam zou ik een Macon ne men van enkele jaren oud. Dit is een stevige Bourgogne van goede kwaliteit; 1964 was een goed jaar maar ik zou toch een van 1961 of van 1959 prefereren. Na de mousse hebt u beslist trek in een oprecht» cognac al of niet in gezelschap van een pittige kop koffie. Laat het u goed smaken. POL LEPELAER

de Stem | 1967 | | pagina 27