Het is erg boeiend om ouder te worden Bredase kampioenendas wordt groots testijn Acht overwegingen om uw salaris te storten op een AMROPrivé-rekening: 1 2 3 4 5 6 7 8 AMRO BANK een huisvrouw over zichzelf en andere veertigers Nederland motoriseert stug door ERS DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 16 DECEMBER 1967 RA1-VOORZITTER Principieel Levensgevaarlijk Opnieuw Proza Openlijk 1 1 c C 2elfr n!eTnalrkven het 8r dan AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Deze fraaie gelderse rankenkast in eiken met palissander is een blijvend meesterstuk van klas siek kunstgevoel en doorleefd vakmanschap. Ook aan üw interieur zal dit trotse meubel met zijn royale bergruimte een rustig-rijk accent geven. 21 (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA „Als je er niet op een of andere manier uit springt is dit een weinig boeiende leeftijd. Die groep van de veertigers ik vraag me trouwens af of je over een groep kunt spreken zou je de middenmoot kunnen noemen. Deze mensen zijn gerijpt; een beetje gegroeid laten we hopen. Het is de tijd dat ze zo maar wat voort leven zou je kunnen zeggen. Mensen die op deze leeftijd nog eens zouden willen veranderen van werkkring of opleiding, geef ik een hele kleine kans van slagen Ze zeggen dan gauw: Wat moet je ermee beginnen. Het zijn oudere mensen. Ze zijn duur AMSTERDAM (ANP) De caravan wordt in ons land steeds populairder. Auto's zijn er dit jaar ruim 260.000 ver kocht. Dat de tietsenmarkt met drie procent terugliep is weinig schokkend. We zullen dit jaar weer niet ver van de 600.000 verwijderd biijven. De fiets blijft ons meest verkochte vervoermiddel. Verheugend is voorts dat de rijwiel- export weer wat toeneemt. Dit schrijft de algemeen voorzitter van de RAI, de heer S. Schootstra, in het decembernummer van het officiële orgaan van de KAI. Wat 1968 betreft, het jaar dat voor de RAI het 75ste zal zijn. ziet de heer Schootstra het zo: Ne derland motoriseert op vier en op twee wielen stug door. En wat die tweewie- Iers betrett noemt hij het z.i. indruk wekkende verkoopsucces bij de brom fietsen, waarvan er in 1967 meer dan 300.000 verkocht werden, hoewel men volgens de heer Schootstra daarbij moet bedenken, dat de omzetten in geld nau welijks gestegen zijn omdat de belang stelling voor de lagere prijsklassen weer relatief sterk toenam. Wat de ge hele branche betreft ziet hij geen reden tot al te groot optimisme maar men slaat er zich ondanks de minder gunstige conjunctuur toch goed doorheen. Bij de bedrijfswagenverkopen, zowel bij be stel als vrachtauto's, ondervinden de leveranciers echter wel een conjunctu rele terugslag, terwijl in de sector van de zware vrachtwagens, aanhangers en opleggers door het naar de mening van de heer Schootstra verwerpelijke plan- Leber de vooruitzichten er niet beter op worden. „Speciaal voor de vrouwen zal er no, Dan gaat je leeftijd tegen zitten. Persoonlijk heb ik nooit veel kans en tijd gehad me in de problemen van ,die veertiger" te verdiepen. Het leven is zo adembenemend, dat ik nooit gedacht heb: gut, wat zijn we een vergeten groep. Ik geloof dat het juist de veertigers zijn, die duidelijk hun stempel drukken op allerlei leidende posten in politieke en sociale organisatiepatronen en kerkelijke structuren. Misschien zijn er hier zelfs te veel en moet een groot deel vervangen worden door jongeren". De huisvrouw die hier aan het woord is heeft interessesfeer niet beperkt tot het kleine ntaar wel zeer belangrijke kringetje van haar gezin. Ze is academisch ge schoold en maakt ook nu nog daadwerkelijk gebruik van de in de studiejaren te Leiden verwor ven kennis, hoewel ze moeder is van drie kinderen van 10, 13 en 16 jaar. Ze heeft een eigen, zeer gefundeerde mening' over de posi tie van de vrouw, zowel in de we reld als in de kerk. Haar breed heid van denken op dit gebied komt in tal van publicaties van haar hand tot uiting. Ze is het type van de strijdbare, geëmanci peerde vrouw (had ze een genera tie eerder geleefd dan had ze waarschijnlijk vooraan op de bar ricades gestaan) zonder dat ze hierdoor aan vrouwelijkheid of moederlijkheid heeft ingeboed. Ze is ervan overtuigd, dat de „apart heid" van de vrouw zich nu on derhand wel overleefd heeft. En dat dt vrouw volledig mee verant woordelijk is voor het leefbaar ma ken van deze wereld. woordig nog maar enkele krijgen en kunnen bepalen waar, wanneer en hoe, dan hoeven ze op hun veertigste niet meer uitgebloeid te zijn. Veertig is net de leeftijd waarop een echtpaar gewoon op nieuw kan gaan beginnen. Dan gaan de kinderen het huis uit en kunnen ze zeggen: ,,Hè wat zaüg. We blijven weer samen over. Natuurlijk zullen er veel mensen uit onze generatie moeite hebben met de aanpassing aan de veran derde sociologische omstandighe den. Sommigen zullen hierdoor ook wel gefrustreerd raken. Maar daar kun je een heleboel zelf Het is waar dat ouder worden betekent: het opgeven van illusies. Omdat je weet dat bepaalde din gen niet zullen veranderen; om dat je veel sterker bent gaan rela tiveren; of omdat je weet dat .je in je leven soms het opperste ca deau krijgt, maar dat het verder voor een groot deel toch proza is. Ik denk dat mens zijn altijd inhe rent is aan bewuster mens zijn: altijd een nieuwe Zin verlenen aan het leven. Ervaren alleen heeft geen zin. Alleen de reflectie op dat ervaren maakt je wijzer. En dan is het boeiend om ouder te wor den. Je merkt uiteraard wel het gene- ratieverschil. Last in de zin van verdriet en nare dingen heb ik jij eens weg, want jij bent pas negen". Dat zeg je ook niet tegen zo'n kind als je het over politiek hebt. Op een gegeven ogenblik zie je de aandacht vanzelf verflau wen; dan kunnen ze het niet meer volgen. Het enige dat we proberen als we over sex praten is om het niet te beperken tot de zuiver lichamelijke kant ervan. We wijzen ze op de verantwoordelijkheid. Sexuele omgang voor het huwe lijk? Dat is een moeilijke vraag. Ik ben er niet voor en niet tegen. Dat hangt van de personen en de omstandigheden af. De jongelui zijn nu veel vrijer dan vroeger. Beleving van de sexualiteit moet een werkelijk symbool zijn van werkelijke betrokkenheid, geen ge volg van drift. Het is voor mij niet duidelijk, dat die diepe werkelijk heid helemaal alleen in het huwe lijk te vinden is Speciaal voor de vrouwen zal er nog veel veranderen. Ik denk niet dat de breuk tussen huwelijk en beroep als een „vanzelfsprekend vinden" zal blijven bestaan. Ik probeer zelf te werken en door te gaan. Maar het is nu nog een kwetsbare situatie, omdat ons maatschappij patroon er niet op ingesteld is. pe veertigers vormen geen onin teressante groep voor de commer cie. Toch wordt er weinig aan dacht aan besteed. Op het gebied van de mode bijvoorbeeld. Je moet naar heel goede zaken gaan, wil Je iets behoorlijks vinden. Ga je naar een warenhuis dan vind je m je maat alleen een grotere uit voering van de jurk van je dochter. Ri fu geldt voor foundations, njkbaar niemand denkt eraan, nat je ook op je veertigste aan trekkelijk uitziende foundations wil dragen. En dan niet alleen om en man te lokken, maar gewoon voor jezelf. Maar het ligt ook wel aan ons- zen Als de commercie geen aan dacht aan veertigjarigen besteedt Komt dat, omdat we er niet iedere aag om vragen zoals de jongeren. Dat verontrust mij trouwens. Het s volgens mij een levensgevaar- "if. tendens om jonge, onrijpe neigingen van jeugdigen volledig auseneux te nemen. Zo positief als de aandacht vind, die vertrou- de, iongeren geeft, zo Waav' aV1. 3k d'e aandacllt, u e ]eugd 20 verschrikkelijk erschat wordt. Het is een beetje S griezelige gang van zaken, edeie halfzachte poging wordt neteen voor vol aangezien. Kijk r naar de amusementswereld. wnMofl6" Perso°nlijkheid en de wordend persoonlijkheid van jon kie)™T6n kJljgen maar 'n een thohf a g hele serieuze aan- Aan L 28 wei"kelijk verdienen, meer ti6 aValt nU eenmaal veel atten Verdlenm' De onderen Maar ik vr» 6 enstuk grijsheid. ™aaÜ,lk YraaS me wel af: Als het aan doen Mij lijkt een veel grie zeliger verschijnsel in onze maat schappij dat wij zo vriendelijk doen tegen de bejaarden. Zo op zo'n welwillende manier, zodat ze het gevoel moeten krijgen dat ze alleen maar geduld worden.'Ja, je zou dat dezelfde houding kunnen noemen als die de kinderen soms aannemen ten opzichte van ouders, die niet mee kunnen, omdat ze bijvoorbeeld zelf vroeger nooit de kans hebben gehad te studeren. We zijn nu heel anders aan het leven dan wij ooit zijn opgevoed. Dat valt niet mee. Juist voor de groep van rond de veertig, vijftig- niet. De bejaarden kunnen een stuk ruimer leven zonder de ver moeidheid van de ambities die de veertigers nog hebben. Voor ons is het verschil in leven vroeger en nu heel sterk. Je hebt eindexa men gymnasium gedaan pal voor de oorlog' en je bent in 1946 als heel andere mensen weer verder gegaan. niet gehad. Ik heb altijd betrek kelijk onafhankelijk geleefd. Ik heb nooit precies begrepen wat collectief vastgesteld werd, We verstaan nu onder geweten' iets anders dan vroeger. Ik denk dat mijn dochter van zestien met het woord „geweten" niet eens raad zal weten. Ik ben opgevoed met wat mocht en niet mocht, wat moest en niet moest. Ik die exac te concreetheid zal mijn dochter dat niet begrijpen. Dat kind heeft gevoel voor de grote waarden van het leven: volstrekte eerlijkheid en solidariteit, waardoor ze nu met 16 verier is dan ik op 20-jarige leef tijd. Over sexualiteit wordt in ons gezin gewoon openlijk gesproken. Niet dat we er speciaal voor gaan zitten. Het gebeurt altijd naar aan leiding van bepaalde voorvallen, kranteberichten en televisieuit zendingen bijvoorbeeld. We zeggen bij zo'n uitzending dan niet: ,.Ga Toen mijn kinderen geboren wer den heb ik gedacht: ze zijn geen bezit van ons. Dat betekent dat je ze niet moet opvoeden naar je toe, maar van je af. Het is een geweldi ge zorg om ze een aantal waarden te geven. Ik geloof in levende tra dities. Dat wat je belangrijk vond om van je moeder over te nemen geef je vertaald weer door aan je eigen kinderen. Je moet je kinde ren gevoel voor stijl meegeven en vertrouwen. Naarmate je als moe der een eigen leven leidt leg je minder beslag op het leven van je kinderen. Maar ze moeten wel we ten dat je er altijd voor hen bent. Een eerste vereiste is eerlijkheid, hebben wel kritiek, maar geven nooit straf, Het is meer het grote waardepatroon waarin we lastig zijn. Ik vind het zo principieel om te zeggen: En nou moet je om elf uur thuis zijn en denk er om niet om vijf over elf. Laten ze dat toch een beetje zelf taxteren. Ik geloof wel, dat de moeilijkheden in een gezin als gevolg van generatiever- schillen, voor een groot deel bij de ouders liggen. Maar ik maak ze geen verwijt. Ze hebben het nooit geleerd". (ADVERTENTIE) inderdaad zo het geval is met de het einrtï b'3 veertiS- Maar Ah fi *5 ,fr besllst 00,5 niet bij Je ziet dat de vrouwen tegen- gemakkelijkcontant geld opnemen (ook door uw echtgenote b.v.); geen kosten. Alle giro-mogelijk heden. En iedere boeking ziet u op het dagafschrift; 3/4% rente. En spaar-mogelijk- heden met 4 t/m 6% rente; een voorschot is mogelijk. Maar belangrijker mogelijkheid: de AMRO-Lening; Betaalcheques, om contant te be talen zonder contant geld op zak; u kunt de bank de betaling van huur, verzekeringen, electriciteit e.d. laten verzorgen; alle overige diensten van de AMRO Bank staan tot uw be schikking; uw geld is veilig en voordelig bij de AMRO Bank. Maak daar ge bruik van. BREDA De bestuursverkiezing in de Bredase Bond heeft geen nieuwe gezichten opgeleverd. Met grote meer derheid van stemmen werden herko zen de heren G. \V. Goosen, M. Fa sen en J. W. Voesenek. Ambtelijk secretaris C. H. Jacobs, die de laatste jaar een Zak-van-Sinter- klaas-vol functies bekleedt, werd ge kozen tot lid van het N.P.U.-bestuur. Namens de Z.N.B. heeft hij daarin zitting, samen met veteraan A. J. M. Buys uit Etten. In de dooie tijd van de duivesport wemelt het natuurlijk van de personalia. Zo is de heer J. Geerdink, .preses van de NabvanPee uit Den ïia&g verhuisd naar Bergen op Zoom. Hij is nu lid geworden van de Z.N.B. en seffens benoemd tot voorzittei van het Nationale Sportco mité, een nieuwe stichting van de sa menwerkende Bonden, die zich nledig houdt niet de supervisie over de na tionale concoursen. Uit onze contreien hebben hierin te vens zitting de gekende Staf Dobbe- laere te Schoondijke en de gerenom meerde Piet van Geloven te Tilburg. Verwacht mag worden dat zij door hun wijsheid en hun groot verstand de diverse kwesties en problemen zul len weten op te lossen, die de gemoe deren doorgaans in beweging brengen. In Breda öi.ivoorbeeld doet thans een gerucht de ronde, alsdat het in- korflokaal verpl- t t zal worden en alsdat men de 1 euwe) kastelein op zijn eiers wil lat zitten. Namens het bestuur kan ik u 'aten weten dat dit gerucht los uit n lucht gegrepen Is en nergens op skt. Het hoofdlokaal is en blijft gevestigd op de Haag dijk. Aangaande de Bredase Kampioenen dag van de Koninklijke P.V. Onder duikers, onder leiding van de wakke re Piet Netten, die niet zit te slapen, kan ik berichten alsdat de grote deu ren zullen opengaan, heden, zaterdag 16 december. Inmanden der kleppers tussen 15 en 19 uur. Het zal er een ge drang en een vrolijke drukte zijn als voor de deur van mijnheer den ontvan ger als wanneer die er, 's morgens om een uur of tien. half elf, de knip pen afdraait. Voor de sjarels van bui ten Breda inmanden de zondagmorgen tussen V en 10 uur. Opening van de grote zaal en van d Kampioenendag zondagmorgen te 10.30. Het feest is als vanouds weer bij de paters van St.-Fidelis aan de Schorsmolen straat. Verwacht worden een kleine tachtig autobussen en andere vervoermidde len. Enige kampioenen uit den bels, hebben toegezegd hoe dan ook te zul len komen, waaronder velen op de fiets. Persoonlijk had ik gaarne mee gekomen doch dat zal ditmaal niet gaan. Op zaterdagavond staat er na melijk een grote rede op het pro gram, te Dortmund in het Roergebied. Het onderwerp is als volgt uitgeko zen: Wat te doen als ze niet willen komen? (Volgens mij moeten ze dan maar wegblijven - Den Br.). De vraag ls gesteld wie de sterkste speler van het land Is op de halve fond met Janssen-Arendonk duiven. Het gaat om de Klak, dr. Linssen of Van Boxtel. Voeg er volgens mij Ger- rit Valen uit Eindhoven ook maar bij en vlak ook M. van Hout uit Oir- schot niet uit. pie had een jaarling (inmiddels publiek onder de nijptang, ik bedoel hamer gebracht), die liefst zeven eersten vloog, merendeels op grote concoursen In Oost-Brabant. Aangezien Van Boxtel m ons ver spreidingsgebied woont, geef ik hier onder van hem enige uitslagen in '66 en '67, het is effenaf terribel: St.-Ghislain (864 duiven): 3, 4. 6. 7. 12, 13, 14, 15, 17, 19, 27, 31, 37, 40. 43, 56, 61 92 93 106 134 150. 157, 165 en 171. Pont (510 duiven): 1 3, 5, 6, 8, 9. 13, 15, 20. 23, 24, 27, 49, 54. 63, 69, 71 en 78. Pont <440 duiven): 1 4. 6. 10, 11, 12, 14, 21, 22, 23, 30, 32, 43. 51, 57, 75 76, 77. 79, 90. 99 en 100. St.-Ghislain (794 duiven): 1, 2, 4, 5, 7. 10. 13. 19, 21, 23, 27 28. 43, 51, 53, 85, 96, 100 en 112. Noyon (420 duiven): 1, 2, 3, 4, 7, 8, 10, 13, 18, 26. 31, 34. 35, 40, 54 54 58 75 78, 104, 105. Noyon (800 duiven)3 7, 8. 24, 35, 36. 43, 44, 46, 50, 63, 69, 81, 100, 128. 144, 165 en 190. Pont (712 duiven): 3, 8, 12, 13, 17. 18, 20, 24. 25, 28, 29. 31, 47. 63, 64, 67. 78. 115, 140, 156. St.-Denis (548 duiven)8, 9, 14, 16, 17, 19, 20, 21, 24. 25, 26, 27, 41.46, en 61. St.-Quentin (406 duiven): 2, 3, 4. 7, 13, 27, 28, 29, 30, 32, 33, 52, 62, 74, 84, 92, 93 94. Orleans (300 duiven): 2. 4, 5. 9, 10, 15, 20, 22, 24, 26, 29, 30, 44, 49, 57, 62 64, 72 enz, De duiven komen het best bij warm weer ©n wind op de kop. Daar zijn de Janssens voor gekend. Tachtig pro cent prijs i-s heel gewoon. In Kaats heuvel en grote omtrek (een C.C. met zeshonderd leden) winnen zij zowat al le kampioenschappen. Dat gaat nu al jaren zo. Niet aan te kluiven. In het centrum van Zeeuwsch-Vlaan- deren is J. Wentzler te Stoppeldijk dit jaar de grote man. Hier van deze fijne melker enige uit slagen- Angerviile (729 duiven)49, 80, 177, 190 en 220. Orleans (457 duiyen): 5. 6, 21 en 32. 121 (en koelkast). Clermont (1049 duiven): 116, 133 en 219. Angerviile (929 duiven): 35, 66, 71, 114, 122 en 127. Orelans (457 duiven): 5, 6, 21, en 32. Clermont (553 duiven): 2, 3, 29, 31 Angerviile 248 duiven: 4. 5. 7, 9en 33. Wentzler heeft voortreffelijke duiven van' zijn vriend Arie van don Hoek te Den Haag. Hij past ook zijn systeèm toe. Konfrater Beukelmans te Biervliet zegt er dit van: ,,De uitslagen, behaald met zijn ou de duiven en jaarlingen toon en aan dat Jo nog op de allerhoogste sport van de ladder staat, ondanks die andere tegenslag dat hij ieder jaar opnieuw met zijn jonge duiven geen voet aan de grond krijgt doordat ze steeds ge plaagd zitten met oogvliesontsteking. Blijkbaar alleen o0 zijn hok zo be smettelijk want jonge duiven van hem bij andere melkers hebben er geen. last van Jo leed dit jaar zware verliezen. Zijn stelsel „puur natuur" is er de schuld van. Hij mag het veldgevaar niet langer onderschatten". Tot zover kon frater Beukelmans, die er ge -oonlijk niet onderdoor kijkt. Allemaal goeie. DEN BRUINEN (ADVERTENTIE) stijlvol' geven anding IN 12 BREDA

de Stem | 1967 | | pagina 21