Na „manoeuvre' Roolvink: Paus Paulus vraagt ernst te maken met de vrede ,Wij wisten augustus al dat de coup bloedeloos zou zijn' JAMIN Griekse koning spoedig terug naar Athene? NIEUWJAARSDAG VOORTAAN VREDESDAG VARENSGEZELLEN GINGEN MEI BUS AAN DE HAAL OFFICIAAL DEN BOSCH ONTSLAGEN HET „TOPGEHEIM" VAN DE DIPLOMATEN IN ATHENE: Pruimtabak bevat dodelijk gif Militairen willen compromis KOUDER IN WEEKEINDE Brand in tanker snel geblust DAGBLAD VOOR ZEELAND ANDAAG IN GEVAREN PACIFISME VREEMD OVERBODIG EERSTE PRIJS WORLD PRESS PHOTO kersenbonbons 150 gram 143 Gesprek Bij Vlissingen 107e JAARGANG No. 25689 Voor GodKoningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 ZATERDAG 16 DECEMBER 1967 Abonnementsprijs: m.i.v. 1 januari 1968 13,40 per kwartaal (excl. in cassokosten), 4,50 per maand (excl. incassokosten), 1,04 per week (excl. incassokosten Losse nummers 0,25 Post-abt. buiten verspreidingsgebied ƒ.19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. KANS OP HOGER MINIMUMLOON NOG VOOR JULI rei. z«tt v tow voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). (Van onze redactie buitenland) ROME Paus Paulus heeft gisteren de wereld opnieuw opgeroepen om op een positieve manier de vrede te benaderen en alle mogelijke moeite te doen, vrede in de wereld tot stand te brengen. Hij heeft daartoe katho lieken en niet-katholieken opgeroepen voortaan de eerste dag van het jaar, nieuwjaarsdag, te maken tot de dag van de vrede. In een oproep van enkele duizenden woorden verontschuldigt hij zich er voor, dat hij wederom op hetzelfde thema moet hameren. Maar hij wijst erop, dat hij niet alleen als herder van de kerk verplicht is dit te doen, doch dat hij zich ook als mens ertoe gedwongen voelt, omdat de oorlog in derdaad boven ons hoofd hangt als een dreiging, niet alleen maar in een paar landen, maar voor hele wereld delen. Hiij meent het ook te moeten doen omdat we allemaal ondervonden hebben dat een oorlog telkens weer de vooruitgang van de maatschappij afbreekt. En de paus doet het ook om voor God en voor de geschiedenis verant woord te zijn en nooit het verwijt te moeten horen, dat hij zijn mond ge houden heeft, toen een grote wereld brand voor de deur stond. Het voorstel van de paus om een dag van de vrede te vieren op nieuwjaars dag, omvat verschillende punten. Als voorproefje van ons Kerst nummer van volgende week brengen wij nu al een aantal pagina's met artikelen, die ver band houden met de komende feestdagen. Juist in deze dagen denken wij aan de bejaarden, die in een tehuis of in eenzaamheid alleen nog kunnen peinzen over het verleden. Pagina 25. Sinds de oertijd zijn eten en drinken met het heilige verbon den. We behoeven ons dus niet te schamen als wij genieten van een goed kerstdiner. Pagina 27. Hoe houd ik mijn kerstboom goed Een vraag die de ko mende tijd veel gesteld zal wor den. Pagina 29. Voorts In jullie eigen rubriek, jongens en meisjes, wordt je verteld hoe je een pias kunt maken. Pagina 14. De Gaulle is niet zo maar een eigenzinnige man; hij voert wel degelijk een consequente poli tiek. Pagina 17. Drs. R. Smit, docent aan de K.M.A. te Breda, geeft vandaag een eerste beschouwing van de gevolgen van het in werking treden van de mammoetwet. Pagina 19. .Veertigers, die nog zouden willen veranderen v^n werk kring, geef ik een kleine kans van slagen", aldus een huis vrouw, die zelf tot die leeftijds groep behoort. Pagina 21. Het bedrijfsleven zou, nu de conjunctuur verbetert, meer aandacht moeten besteden aan de economische problemen op langere termijn. Pagina 23. Het kunstenaarsechtpaar Bak ker-van Leersum introduceert een nieuwe sieradencultuur. Pagina 31. En tenslotte: tot en met maan- dag kunt u nog meedoen aan onze enquête: „Wie wordt de man of vrouw van het jaar'' Pagina 15. Voorop stelt de paus dat hij zijn oproep weliswaar aan de katholieken richt, maar dat alle mensen, die de vrede per se willen dit voorstel zou den kunnen steunen. Ten tweede vindt de paus dat de katholieken moeten voorgaan en actief moeten proberen hun omgeving voor het idee van een dag van de vrede te winnen. De paus van zijn kant zegt als der de punt, dat de katholieke kerk vast besloten is voortaan haar gelovigen voor ogen te blijven houden waarom zij als katholieken verplicht zijn voor de vrede te vechten. Hij somt de mo tieven dan op: het gevaar dat het egoïstisch nationalisme weer de over hand krijgt; het gevaar, dat onderdruk te volken zich laten verleiden geweld dadig voor hun onderdrukte rechten op te komen en het gevaar van het gebruik van vernietigingswapens. In zijn proclamatie verzoekt de paus vriendelijk doch met nadruk op te houden met al die ouderwetse vredes- retoriek. Die retoriek en holle fra sen krijgt men overal te horen, waar men kletst, zonder de ware grondsla gen van de vrede te erkennen, waar men praat zonder oprechte bedoelin gen te hebben en waar men praten over de vrede gebruikt als een smoes om de eigenlijke egoïstische bedoelin gen te verbergen Grondslagen moeten zijn; eerlijkheid, erkenning van de rechten en vrijheid der staten onder ling zowel als in de verhoudingen van de burgers onder elkaar en de vrijheid tegenover hun gezagsorganen. Men komt niet verder als men met een schijn van eerlijke behandeling minderheden onder druk houdt. Dat komt vroeg of laat tot een verzet en uitbarsting. De paus keert zich echter tegen het zogenaamde pacifisme uit lafheid, waarbij men weigert om ais militair de rechten en vrijheid te verdedigen, waarop men aanspraak kan maken. Ook wijst de paus het pacifisme af, dat onder het mom van het recht op het leven, alleen maar een goedkoop voorwendsel is om zich aan zijn plicht te onttrekken. Tenslotte komt de paus nog tegemoet aan degenen, die bezwa ren hebben om juist nieuwjaarsdag als dag van de vrede te kiezen, bij voorbeeld, dat het nieuwjaar is, of dat het al feest is van het Goddelijk Moe derschap of dat al de H. Naam van Jezus gevierd wordt Dat kan alle maal blijven bestaan, zegt de paus. Maar men moet het zien tegen de achtergrond van onze moderne vra gen, onze hedendaagse opvattingen en tegen onze dringende behoefte van nu: vrede; daaraan hebben wij allereerst behoefte, aldus de paus. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het is niet uit gesloten, dat de Nederlandse werknemers, die moeten rondko men van een minimum-inkomen (thans 128 gulden per week) nog vóór 1 juli 1968 een beperkte loonsverhoging zullen krijgen. De Stichting van de Arbeid is al thans, op aandrang van minister Roolvink (Sociale Zaken), bereid deze zaak op korte termijn nog eens in beraad te nemen. „Ik heb goede hoop, dat hier wat uit komt", aldus de minister, die met een loondebat in de Tweede Kamer in het voornitzicht (dins dag) een plotseling manoeuvre ondernam. In de Stichting van de Arbeid kwamen de werkgevers- en werkne mersvertegenwoordigers enige tijc' geleden overeen, het minimuminko men pas op 1 juli a.s. te verhogen Zou men dit eerder doen, zo was dr filosofie daarbij, dan zou het verho ging3percentage meteen een norm kunnen worden bij de overige loon onderhandelingen. Om de laagstbe taalden niet in de kou te laten staan werd besloten, deze werknemers op 1 juli nog een uitkering met terug werkende kracht tot 1 januari te ge ven ter compensatie van de kosten stijgingen (verhoging o.b., huurstij- ging, sociale-premieverhoging). Afgelopen dinsdag sprak minister Roolvink met een delegatie uit de stich ting over het nieuwe loonsysteem, maar over het minimuminkomen werd niet gesproken. De indruk werd toen ge wekt dat daaraan geen behoefte be stond, bij de minister met name niet omdat hij niet afspraken van het be drijfsleven wilde doorkruisen. Gister middag verklaarde de minister echter, dat de kwestie van het minimuminko men afgelopen dinsdag tussen wal en schip was geraakt en toch nog een ge sprek met de stichting nodig maakte. Hij nodigde daartoe donderdagavond de stichting uit voor een bespreking op vrijdagmiddag. Het argument van de minister voor dit spoedberaad doet echter wat vreemd aan, omdat hij in recente uitspraken juist blijk gaf van bezorgdheid voor de laagstbetaalden. Eerder lijkt dan ook een aanleiding te liggen in d kans van slagen, die een motie van het socialis tische kamerlid Van Lier heeft. Hierin wordt aangedrongen op een hoger mi nimumloon per 1 januari a.s. Om zich deze motie van het lijf te houden bij aanname van de motie zou de minister immers moeten ingrijpen in de over eenkomst van het bedrijfsleven moest hij nog snel de stichting in een andere richting sturen. De minister heeft er daarom bij de Stichting van de Arbeid op aangedrongen eerder dan 1 juli wat voor de laagstbetaalden te doen. Dit zou kunnen door de nabetaling eerder dan medio juli te laten geschieden. Men zou dit in^ etappen kunnen doen, men zou het minimuminkomen meteen met een laag bedrag, dat geen aanzuigende werking heeft op de c.a.o.-onderhande- lingen, kunnen verhogen en dan op 1 juli tot definitieve herziening (ook wat de nabetaling betreft) overgaan. Naast sociale bewogenheid heeft minister Roolvink als nieuw argument aange voerd dat het denkbaar is dat van werkgever wordt gewisseld in het eer ste halfjaar van 1968 en dat de verreke ning van de terugwerkende kracht dan wat moeilijk wordt. De delegatie van de stichting van gistermiddag toonde zich bereid op kor te termijn de kwestie van het minimum inkomen nog eens te bespreken. De mi nister zei na afloop erop te vertrou wen dat hier wat uitkomt, in elk geval kan hij de kamer dinsdag zeggen dat het bedrijfsleven zich zelf nader beraadt en dat de motie-Van Lier derhalve overbodig is. Wat de stichting dus gaat doen is in de eerste plaats vaststellen welke kos tenverhogingen van de komende tijd _^anmerking komen voor het vast stellen van de na-uitkering. Vervolgens moet worden bepaald wanneer die na- uitkermg moet geschieden: op 1 juli in een keer dan wel in porties. Tegen 1 juli zal dan worden nagegaan hoe hoog de loonsverhogingen in het algemeen zijn uitgevallen. Het aldus vast te stellen gemiddelde zal dan de stijging van het minimumloon uitmaken. Het is denkbaar, zelfs waarschijnlijk, dat de stijging van het minimumloon per 1 juli groter zal zijn dan die over de eerste helft van 1968. Over de eerste zes maan den van het nieuwe jaar krijgen de laagstbetaalden immers slechts de kos tenstijgingen gecompenseerd, daarna komt er bovendien de welvaartsverbe tering bij. (Van onze speciale verslaggever Piet Snoeren) ATHENE. Het koninklijk paleis van Constantijn is een groen omzoomde poel van rust midden in de draaikolk van het verkeer in Athene. Onmiddel lijk eraan grenzen de hoofd kwartieren van de Griekse ma rine en van de Griekse lucht macht. Op de morgen van de op stand deze week brachten lucht macht en marine tanks en mi trailleurs in stelling. De lopen waren niet op het paleis gericht, maar op de straat. Prompt verschenen de artilleristen van het leger. Die richtten hun lopen niet op de straat, maar op het paleis en op de hoofdkwartieren van marine en luchtmacht. Er stonden duidelijk twee partijen met moordende grana ten schietgraag tegenover elkaar. Maar de soldaten wisselden onderling, dwars door de vuurlinie heen, flesjes cola uit, en maakten grapjes. Toen kwam het nieuws van Constantijns vlucht. Er viel geen enkel schot. De marine en de luchtmacht haalden hun wapens terug. Het leger deed het zelfde, en dat was dat, om met het krengerige liedje van Ramses Shaffy te spreken. Deze lezing over de climax van de operatie, die zich deze week in Grie kenland heeft afgespeeld, is niet van my. Hij is samengesteld door oogge tuigen. Hun namen moeten om begrij pelijke redenen geheim blijven. Hun geloofwaardigheid echter staat hui ten kijf. Mijn zegslieden behoren tot de top van het corps diplomatique, dat bij het staatshoofd koning Con stantijn is geaccrediteerd. Gelijklui dende rapporten zijn naar allerlei mi nisters van buitenlandse zaken ge gaan, voorzien van het stempel „top- secret". Er blijkt uit, dat de marine en de luchtmacht aanvankelijk geheel op hand van hun rebellerende vorst waren. Pas toen het leger (lees: de kolonels) de zaak in handen bleken te hebben, bogen zij het hoofd. „Uiteraard", zeggen de diplomaten in Athene, die de komedie vanaf hun onschendbare hoogte glimlachend heb ben aangezien. „Ze moesten wel; wat kan een marine doen en wat kan een luchtmacht doen, als ze geen basis hebben op de vaste grond? Je kunt blijven varen en vliegen, maar dat is een beetje onpraktisch, nietwaar?" Als strategische leek zeg je dan te gen die diplomaten: „Ze hadden ge woon kunnen schieten". Uiteindelijk stond hun geschut zeer demonstratief in stelling naar het paleis van de ko ning, die ze kennelijk zo nodig moes ten verdedigen tegen de opkomende dictatuur. Een machteloos handge baar is het antwoord. „Ach, meneer", zeggen de diplomaten „die hele staats greep was een bekeken zaak. Beide partijen de koning aan de ene en de kolonels aan de andere kant waren van te voren overeengekomen, dat er geen doden zouden vallen. Om die reden is er niet geschoten". Diplomaten zijn gekke mensen. Normale stervelingen maken zich over allerlei verwikkelingen verschrikke lijk druk, maar z|| niet. Zy bekijken, om met Vondel te spreken, de dingen daar beneden met een lodderoog, of zoiets. In ieder geval over een wel gevuld cocktailglas heen. Het zal hun tijd allemaal wel duren. Zy zijn niet betrokken bij de ene of de andere zaak. Zij registreren slechts. En zij horen op hun cocktailparties, juist vanwege hun discretie, dingen, die voor de normale stervelingen verhor- gen blijven. Athene is daar geen uit zondering op. „Wij wisten al in augustus", zeggen deze diplomaten glimlachend, ,,dat de coup zou komen, en wij wisten ook, dat hy bloedeloos zou zyn, ongeacht de afloop. Dat is nu eenmaal de tech niek van de moderne staatsgreep. Alsjeblieft geen bloed. U hebt dat ver schillende keren in Turkije kunnen zien". Dan komt het verhaal maar o zo koel van de voorgeschiedenis. Hoe koning Constanten de revolutie van 21 april slechts kon accepteren, als de kolonels zyn vertrouweling Kollias als premier zouden aanvaar den. Hoe deze coalitie wankelde en schudde van de openbare tegenspra ken, die de ministers deden, als het ging om de tekst van de nieuwe grond wet en om het tijdstip, waarop hy zou worden afgevaardigd. Hoe de hele cri sis rond Cyprus, de diplomatieke kwetsbaarheid van de kolonels bloot legde, hun dilettantisme van het dis crete gebied van de buitenlandse po litiek. En hoe de koning tegen zijn zin in gedwongen werd, besluiten af te vaardigen. Al deze zaken zijn bekend. „Het was een schaakspel", zeggen de diplomaten in Athene vandaag. „Alle ingewijden wisten, dat er een ont knoping moest komen en vroegen zich slechts af: „Wie zal beginnen? Wie zal het eerst iets doen?". Toen het eenmaal zover was, is, alweer vol gens de diplomaten, een nieuw schaakspel gespeeld alleen veel sneller. De koning deed de openings zet en de kolonels registreerden de reacties hij het volk. Daarna deden zij hun tegenzet en de koning ging na hoe de reacties daarop waren. Kort om: er werden aan beide zijden neu zen geteld en toen de kolonels de meeste neuzen bleken te hebben, ging de koning, zoals bij ieder spor tief gespeeld schaakspel, keurig en beleefd om. „Onbegrijpelijk, dat hy het zo heeft gedaan", zeggen de diplo maten geringschattend. Co Rentmeester, staffotograaf van 't Amerikaanse tijdschrift ,Life' en van geboorte Nederlander, heeft de 12e „World Press Photo" gewonnen met zyn plaat „A first air cavalry tank chief". Een tankcommandant is bezig met het richten van het kanon. Zyn verheten trekken zyn van vlakbij ge fotografeerd. LONDEN (AFP) De Britse rege ring heeft na drie uur kabinetsberaad besloten het embargo op wapenleveran ties aan Zuid-Afrika te handhaven, zo is van ingelichte zijde in Londen verno men. Officiële woordvoerders hebben niets over het overleg willen loslaten. (ADVERTENTIE) niet duür wel heerlijk LEEUWARDEN (ANP) De 59-jarige mevrouw J. B. - P. uit Workum wordt ervan verdacht door toevoeging van parathion aan pruimtabak haar man om het leven te hebben willen bren gen. Naar eerst thans is gebleken, is de vrouw veertien dagen geleden door de politie gearresteerd en ingesloten in het' huis van bewaring te Leeuwarden. Ze blijft ontkennen. Het feit werd door de man ontdekt. Zijn pruimtabak bleek vochtig te zijn, hetgeen hem verdacht voorkwam. Eerst lat'er werd de politie ingeschakeld en werd het pakje pruimtabak naar het laboratorium gestuurd. Hier bleek dat de tabak parathion bevatte. De vrouw bemerkte dat haar man argwaan be gon te koesteren. Daarop nam ze haar intrek bij familieleden. Daar werd ze gearresteerd. (Van onze correspondent) WILLEMSTAD Twee varensgezellen, A, S. uit Sliedrecht en J. v. d. S. uit Gorinchem hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een illegale rit gemaakt met een autobus. Het tweetal had terwijl bun boot in de haven van Willemstad lag ontslag gekregen van de schipper en hadden het op een drinken gezet. Toen zij terug wilden naar hun woonplaats was er geen vervoer meer, waarop ze beslo ten om zelf maar de bus te nemen. Het was er een van de firma De Bruyn. Bij het wegrijden koersten ze de bus recht op het kerkhof af... alleen een boom hield de bus tegen. Door het lawaai was de eigenaar wakker geworden; de varens gezellen reden inmiddels met de bus door. Pas buiten het dorp slaagde de heer De Bruyn er in de bus te passeren en klem te rijden. Even later arriveerde ook de politie, die het tweetal inrekende. Na ontnuchterd te zijn en nadat proces-verbaal was opgemaakt mochten ze naar huis. De schade aan de bus bedraagt rond de 1500 gulden. (Van onze redactie buitenland) ATHENE De Griekse minister van buitenlandse zaken Panaylotis Fipinelis is gisteren uit Brussel naar huis vertrokken temidden van groeiende aanwijzingen dat de junta in Athene naar een compromis streeft om de ge vluchte koning Constantijn, of een ander lid van de Griekse koninklijke fa milie terug te laten komen. Fipinelis maakte een tussenlanding in Rome en reed van het vliegveld rechtstreeks naar de Griekse ambassade, waar koning Constantijn verblijft sinds hij donderdagmorgen naar het buitenland vluchtte. Gisteravond nam Constantijn deel aan een conferentie op de Griekse am bassade. Ook Fipinelis was daarbij tegenwoordig. Op deze bijeenkomst zou de beslissing moeten vallen over een eventueel vertrek van Constantijn naar een nog vast te stellen bestemming. Griekenland wacht in angstige span- 3' terugkeer. De junta bevolking en de wereld normaal is. Alles maakt werkelijk een rustige en vreedzame in druk, voor een land dat in acht maan den twee staatsgrepen heeft doorstaan en zijn koning 48 uren geleden kwijt is geraakt. De grote waag blijft, waft de koning nu van plan is. De junta laat zich gematigd uit over de koning. Officiële berichten over zijn vlucht zeggen, dat hij misleid is. De autoriteiten wilden zich met uitlaten over die berichten dat Constantijn in Rome getelefoneerd heeft met de junta in Athene. Uit diplomatieke bron wordt echter vernomen, dat gedacht wordt over een mogelijke terugkeer van de koning of het instellen van een regentschap, waarbij gedacht wordt aan Constantijns 25-jarige zuster prinses Irene. Grie heeft gisteren vanuit de se ambassade in Rome telefoon gesprekken gevoerd met leden van de Amerikaanse regering en met vertegen woordigers van het militaire bewind in Athene, aldus ©en zegsman diie toegang heeft gehad tot de Griekse ambassade. "Volgens de zegsman werd het gesprek met Athene gekenmerkt door gematigd heid. De portretten van de koning en de koninklijke familie, die donderdagmid dag om 14.00 uur ui verwijderd moesten worden, hingen om 20.00 uur 's avonds weer o-p hun plaats, klaarblijkelijk na een tegenbevel. Pipinelis staat bekend als een over tuigd royalist. Hij beraadslaagde in Brussel met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk en volgens de Atheense geruchten zouden de V.S. de koning graag zien terugkeren (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Een hogedrukgebied heeft enkele dagen bij ons in de buurt gelegen met stabiel, vochtig en zacht winterweer. De temperatuur steeg en kele dagen tot 7 a 8 graden, hetgeen voor december aan de hoge kant is. Dit hogedrukgebied trekt weer lang zaam weg, gevolgd door een koudere noordelijke luchtstroom. Een stórmde- pressie bij Noorwegen stuurt aan de achterzijde deze koude lucht met noor delijke winden in de richting van Schot land en de Noordzee. Tijdens het weekeinde zal deze kou dere lucht tot ons land doordringen, hetgeen met enkele hagel- of natte sneeuwbuien vergezeld kan gaan. Tijdens opklaringen kan daarbij 's nachts de temperatuur weer tot om het vriespunt dalen. Of deze ontwikkeling een belangrijk koudere periode zal inluiden is op dit moment nog onzeker. Opvallend hoog is de temperatuur de laatste dagen in de Balkan, met in Griekenland maxima tot 20 gr. Celsius. om bij te dragen tot het hen-steil van de parlementaire democratie. Een bericht dait de Amerikaanse am bassadeur Phillips Talbot die avond voor de staatsgreep in gezelschap van Con stantijn heeft doorgebracht kon niet bevestigd worden. De V.S. en Engeland hebben de of ficiële erkenning van het nieuwe Griek se bewind opgeschort. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De officiaal van het bisdom Den Bosch, mr. drs. L. C. M. Meyers gaat trouwen. In verhand daarmee heeft de bisschop van Den Bosch, mgr. J. Bluyssen hem verzocht zijn functie ter beschikking te stellen De officiaal heeft op het verzoek van de bisschop positief gereageerd. De bisschop betreurt het dat in de gege ven omstandigheden dit besluit moest worden genomen. (Vain een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Op de rede van Vlissingen onder Nieuwersluis, is gis teravond brand uitgebroken op het Noorse tankschip Tigre. De brand ont stond na een aanvaring met de Ame rikaanse bulkcarrier „Globe traveller", geladen met kolen, waarbij de Tigre een groot gat aan bakboord opliep. Voor zover bekend hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. Onmiddellijk liepen uit Vlissingen de sleepboten Jean Marie, Walvisch en George Letaer ter assistentie uit. Na dat ook deze sahepen aan het blus- stagswerk begonnen deel te nemen, was de brand rond kwart voor negen reeds nagenoeg onder controle. Uit Termeuzen vertrokken vier sleep boten om eventueel hulp te verlenen. De Tigire, 26568 ton groot, was on derweg van Antwerpen na-ar zee De 15.147 ton metende Globe Traveller was op de rede van VlissiMgen juist anker-op gegaan oim de reis naar Ant werpen voort te zetten. Ook dit schip liep enige schade boven de waterlijn op. De Globe Traveller kreeg na de aan varing nog geen toestemming om de reis naar Antwerpen te vervolgen.

de Stem | 1967 | | pagina 1