Nieuwe typen opleggers DAF geïntroduceerd Gevangenisstraf voor fraude met WW.-f 01 muiier en „Gelooft u nou wérkelijk, dat het wat uitmaakt: de ene up of de andere up?" QuickJjE,. is goed. Ko drinkt 't. papier voor Tweeling-en pony-combinaties Schip stoot gasboei familiefles Grafschennis Peter Post De NAVO Belangstelling Pleidooi Engelse tanker met Noors vrachtschip in aanvaring Bij Kruiningen LOONDIENST Verlichte kerstboom op Middelburgs Marktplein Slank worden door spieroefemngen HAAR-PERIKELEN Opmaak van de mond Mf en tijdelijk bij 2 flessen i nog 10 ct voordeel i Hebt er 6 naast elkaar geproefd Ik C e pi wel. En ik kan u zeggen: ik proef L nauwelijks verschil. Sindsdien let ik op de prijs. Wat ik nu drink? Quick Up: een hele fles voor 55 cent. En laat-ie nou eigenlijk nog de lekkerste zijn ook! 5 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 15 DECEMBER 1967 S Naast inbrekers, ruitetrkkers, Mad ders en vuilnis-emmers omgooiers, die in de nachtelijke uren hun misdadig werk verrichten, blijken er in Groot- Waalwijk ook grafschenners rond te lo pen. Op het Sint-Clemens kerkhof zijn o.a. van een graf alle flagstones, welke dit dubbelgraf afdekten verdwe nen. Van een ander graf ontbreekt eveneens en naamplaat, welke tus sen de beplanting was aangebracht. Bepaald zeker is, gelet op de omvang en het gewicht der stenen, dat deze grafschennis niet argeloos door kinde ren, die het kerkhof van uit de Baard- wijkse straat via de achtertuinen kun nen bereiken, is uitgevoerd. Deze weg ligt ook voor opgeschoten vlegels open. Dergelijke baldadigheden zouden dan zeker door de actieve dienaren van Hermandad, met weinig speuren, op gelost worden indien zij de geheel vrij willige medewerking zouden ervaren van het publiek. Geen verraad, maar medewerken aan het bestrijden van de kwellingen, op verschillend^ terrein, van een goedgezinde burgerij.^ Een _or ander tuintje zal wel plotseling zijn opgesierd met de van een graf gesto len flagstones. BAARDWIJK, J. K. v. H. Peter Post heeft dan zijn zin toch niet gekregen, hij moest en zou per se het zesdagenrecord in Amsterdam voor eigen volk verbeteren. Het ging niet door, want Post moest wegens ziekte de strijd staken, wat natuurlijk jammer was. Peter Post is altijd mijn grote fa voriet geweest, maar ik ben het deze keer helemaal niet met hem eens. De wijze waarop Post zijn vroegere ploeg maat Pfeninmger heeft weggezet, vind ik niet juist. Maar Post had ook he lemaal geen begrip voor Pfenninger, ook graag voor eigen volk en volgens hem ook had ien. Ik geloof beslist dat Fritz het bij het rechte eind had. Ik vraag mij ook af waarom Post al les op Amsterdam gezet heeft. Was ook niet prachtig geweest, hij in Amsterd am als record- Ier zesdagenoverwinningen van u zijn gegaan. Het zou mis schien beter zijn dat Post niet altijd zijn eigen zinnen doorzet, maar ook eens rekening wil houden met z'n ploeg maat. Hij kan wel veel regelen, maar niet alles. SiLUISKH, F. LAURET In kringen van politiek gevoelige mensen hoort men zo nu en dan nog al eens spreken over verdwijning of Uittreding uit de NAVO in verband met de mogelijkheid welke 1969 daar voor biedt. De meningen hieromtrent lopen nogal uiteen, de voorstanders vormen een minderheid, doch waar ligt de oorzaak welke deze meningen doet scheiden. Deze oorzaak ligt m.i. bij het leggen van de eerste steen van het nieuw Europa waarbij de nieuwbouwers besloten, de oude struc turen van de individuele partnerlan- den opzij te zetten en daarvoor in de plaats nieuwe structuren te handha ven voor alle lijnen welke door de nieuwbouwers zouden worden uitge zet, zoals Kolen en Staalbeleid, Land bouwbeleid, Douane-Unie, Vervoers beleid, Sociaal welzijn enz. enz., be halve voor bewapening, daarvoor koos men de n oordatlantische verdrag- organisatie (NAVO) en de oude ka pitalistische traditie. Deze oude tra ditie omtrent bewapening was blijk baar overheersend en gebood de nieuwbouwers de eeuwenoude struc tuur te handhaven. Dit Iaaitste doet m.i. de meningen scheiden. Wat heeft het nieuwe Europa te bieden met NA VO: l. De koude oorlog warmhouden door het volk te overtuigen, dat een tot de tanden gewapend Europa de veiligheid waarborgt, (een waarborg welke m.i. in de verste geschiedenis nooit is verwezenlijkt) 2. Absolute handhaving van een gespleten Duits land. 3. Dat het invloedrijke Duitsland onvermoeid zal streven, met NAVO- krachten te komen tot herstel van zijn grenzen van 1937. 4. Dat door bevruch ting van de NAVO met kernwapens, eikaars twijfel wordt weggenomen, dat het nieuwe Europa ook van kernbom men zal worden bediend. 5. Dat met de hoogst waarschijnlijkste zekerheid hiet meest oorlogsexplosieve volksdeel van de wereld en wat ook onder de NAVO reeorteert, n.l. Duitsland, de knop van de kernbom in de NAVO zal gaan beheren. En wat heeft het nieu we Europa te bieden „Zonder NAVO" 1. Een voorbeeld van vertrouwen aan de wereld, nieuwe stijl. 2. Dat het re- vancistische Duitsland geen uitdager zou kunnen zijn om het nieuwe Euro pa in gevaar te brengen. 3. Dat sa menvoeging van een gespleten Duits land een meer positieve gestalte zou krijgen, daar het doel van bezetting van O.D. n.l., dat Duitsland voor de derde maal de Russiche drempel zial overschrijden, een stuk van zijn waar de verliest. 4. Dat ook het Warschau- pakt zichzelf zou liquideren en een werkelijke eenwording van Europa dus ook met de Oosteuropese landen al le kansen zou bieden. 5. De aanvals- kansen zouden tot nul worden terugge bracht omdat de basis van opbouw van het nieuwe Europa in al zijn on derdelen zichtbaar wordt geïnspireerd door sociaal welzijn voor een ieder en de vrede in de wereld. Het zou m.i. van belang zijn de bouwers van het nieuwe Europa in overweging te ge ven zich alsnog te beraden, of een nieuwe structuur voor een veilig Eu ropa geen groter perspectief zou bie den dan de thans aanvaarde eeuwen oude. 1969 laat nog een unieke kans. MADE C. ROEDEN Nachrift redactie: Enkele opmerkingen. De Duitse kwestie is het centrale thema. Door het bestaan van de NAVO wordt Duitsland juist in bedwang gehou den. In zijn befaamde Europa-rede in oktober 1966 heeft president John son expliciet gesteld dat de Duitse hereniging niet de voorwaarde maar het sluitstuk van de oost-west-ont spanning dient te zijn. M.a.w. De ontspanning zelf heeft een hogere prioriteit dan de Duitse hereniging die in oost-west verhoudingen 't heet ste hangijzer in Europa vormt. De structuren van de NAVO en het Pact van Warschau verschillen zo evident dat beider opheffing de even- wichtsbalans te zeer in het voordeel van Rusland zou doen omslaan. Het systeem van de machtseven wichten, (nu nog) onmisbaar voor een betrek kelijke stabiliteit (zie de evolutie van d© oost-west-ontspanning)is op ethische gronden verwerpelijk maar helaas voor onze tjjd nog een voldongen feit. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM. Gis teren zijn in Bergen op Zoom de door de DAF-fabrieken ontwik kelde en geproduceerde zoge naamde „tweeling-oplegger" en „pony-oplegger" geïntroduceerd. De Bergse n.v. Bernaards Trans portondernemingen „Venetron" is het eerste Nederlandse bedrijf, dat dergelijke typen voertuigen voor het goederenvervoer over de weg heeft betrokken van DAF. B.T.O. zal het nieuwe materieel op maandag 18 december in ge bruik nemen. De tweeling-oplegger bestaat uit één trekker en twee volkomen identieke opleggers, die gekoppeld worden door een zogenaamde éénassige „dolly" De uit vier delen bestaande combinatie is 17.95 meter lang. De „trein" weegt 32 ton. De opleggers zijn 6.75 meter lang (ADVERTENTIE) VRAAG KLEURENFOTO'S EN PRIJZEN AAN ESCHENBACH INTERNATIONAL HILVERSUM De nieuwe tweeling-oplegger. Deze „trein" bestaat uit een trekker en twee redelijk korte (6.75 meter) op leggers, die gekoppeld worden door een zogenaamde dolly, een eenassig draaistel. en hebben een nuttige iaaidruimte van 39 kubieke meter elk. Dat houdt in, dat de combinatie 17 tot 18 ton aan goederen tegelijk kan vervoeren. De tweeling-oplegger is in bijna één jaar tijd ontwikkeld. Het gebruik van deze dubbelgelede voertuigen is nog niet bij de wet geregeld. De betrokken autoriteiten hebben voor het gebruik er van voorlopig toestemming verleend voor de tijd van één jaar. Het is te verwachten, dat de proef zal slagen en de overheid er te zijner tijd in zal toestemmen, dat de combinaties perma nent gebruikt zullen worden. De B.T.O. heeft voorlopig één trek ker, één dolly (het één-assige draaistel onder de tweede oplegger) en zes op leggers aangeschaft. Voorts is men over gegaan tot die aankoop van vijtf pony- combinaties (vijf kleine trucks en tien opleggers). De combinatie wordt ge vormd door een „mini-truck", waar achter een paar opleggers kunnen wor den gekoppeld. De pony-oplegger zal vooral goede diensten bewijzen bij het lokale bestelwerk, omdat de combinatie ook nauwe straten en dergelijke kan bereiken. De B.T.O. zal het grote materiaal inzetten op de lijndienst Vlissingen- Amsterdam. Op het begin- en eindpunt staan telkens twee opleggers gestatio neerd, die daar gelost en/of geladen kunnen worden, terwijl de trekker met twee opleggers onderweg is. Op die manier bespaart men op tijd en mate riaal, hetgeen voor een aanzienlijke kostenvermindering zorgt. De opleggers kunnen bijzonder snel en gemakkelijk verwisseld worden. De tweeling-opleg ger biedt nog andere voordelen. De combinatie is, zowel met één als met twee opleggers, wendbaarder dan men zou kunnen vermoeden en heeft een korte draaibaan. Van de zijde van de DAF-fabrieken werd medegedeeld, dat er veel belang stelling voor de tweeling-oplegger dergelijke typen voertuigen zijn al sinds geruime tijd in gebruik in die V.S. en sindis korte tijd in Frankrijk en Zwe den en de pony-oplegger bestaat. De M iiiBiiiiiBilinBBMiMiniiSS'n'iBljiiilB'lliiaiiiliiB "URM' ES B pony-oplegger komt binnenkort in pro- duiktie. Een min of meer regelmatige prodiuktie van de tweeling-oplegger hangt af van de beslissing van de be trokken overheidsinstanties. De pony' oplegger is ontwikkeld uit het lichte militaire terreinvoertuig, dat DAF en kele jaren geleden introduceerde. De algemeen secretaris van de afde ling goederenvervoer van de Konink lijke Nederlands e Vereniging van Trans portondernemingen, mr. C. Groenman heeft bij gelegenheid van de introductie van de nieuwe opleggers gepleit voor een structuurverandering bij de regio nale vervoersvoorziening. De K.N.V.T.O achtte het noodzakelijk, dat er een gro tere samenwerking komt tussen de re gionale lijn- en de bodedienstorjderne- mers en tussen de bodencentra en d:e lijndiensten. Voorts is de K.N.V.T.O. er voor geporteerd dat, zoals ook bij het personenvervoer is gebeurd, men afstapt van het huidige vergunningen- probleem en streekvervoervergumningen gaat afgeven. Mr. Groenman voegde er aan toe, dat in Brabant de goede contacten tussen de bodeeentra en de lijndiensten groeiende zijn. (Van een onzer verslaggeefsters) VLISSINGEN Tengevolge van de mist is gistermiddag om 12 uur op de rede van Vlissingen een aanvaring ontstaan tussen de Engelse tanker „Lord Srathcona" (41980 brt) en het Noorse vrachtschip „Balblom" (1420 brt.). De „Balblom" liep zware avery op boven de waterlijn. Beide schepen lagen gistermiddag op de rede voor anker met de bedoe ling de reis voort te zetten, zodra het weer dat toeliet. (Van onze correspondent) KRUININGEN Donderdagmiddag is tijdens de mist ter hoogte van de veerhaven Kruiningen het 514 ton me tende motorschip Temporale over een gasboei gevaren en daarop lekgestoten. De machinekamer en het achterruim stroomde n vol water. Het vaartuig dreigde te zinken. Vanuit Hansweert voeren de bergingsvaartuigen Iktvls, Haai en Tijgerhaai ter assistentie uit. Met al hun pompcapaciteiten wist men het vaartuig, dat geladen was met zand, boven te houden en naai* de ha ven van Hansweert te slepen. Daar zal de lading gelost worden. Bij de aanvaring ging heit anker ver loren en geraakten beide roeren van de Temporale defect. Het vaartuig was op weg naar België, DE BISSCHOPPEN van Nederland hebben in hun laatste bisschoppencon ferentie besloten de vastenbrief 1968 ge heel te wijden aan de vernieuwing en verwarring binnen de kerk van Neder land. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De paling visserij in de haven van Zierik- zee is plotseling tot grote bloei gekomen. De paling blijkt name lijk graag in de smalle haven te huizen. Merkwaardig genoeg heeft dit voorspoed brengende verschijnsel de palingvisser W. S. uit Zierikzee schade berok kend. Hij is door blijven vissen, terwijl hij op zijn loonbriefje aan het G.A.K. op gaf zonder inkomsten te zijn. De politierechter in Middelburg, mr. T. Attema, veroordeelde hem donder dagmorgen voor dat feit tot een gevan genisstraf van vier weken, waarvan twee weken voorwaardelijk, een proef tijd van twee jaar en onder toezicht- steliing van de protestantse reclasse- ringsvereniging. De rechter orderwees hem, dat hier duidelijk sprake was van valsheid in geschrifte. Elke week had hij zijn fou tief briefje ingediend en zo onverdiend 900 gulden op zak gestoken. De verdachte wist zich maar zwakjes te verdedigen. In het seizoen viste hij voor eigen rekening. In de winter pro beerde hij ergens in loondienst te ko men. Dat was hem niet gelukt. Daar om was hij maar met vissen door gegaan. De officier mr. Th. Lebret achtte voor deze fraude met w.w.-formulieren een gevangenisstraf op zijn plaats. Hlij eiste een maand onvoorwaardelijk. De vissers J. S., C. S., J. S. en M. S. de laatste bij verstek uit Tholen, allen familieleden, stroopten op een avond in een café in hun woonplaats de mouwen op. Het werd een robbertje vechten tegen iedereen en alles, dat ook buiten het café werd voortgezet. Voor de rechter betoogden ze echter heftig, dat zij niet de oorzaak van het tumult waren geweest. C.S.: Iemand maakte een slaande be weging met een bierflesje naar mij. Dat moest ik toch afweren. Toen vielen er over en weer een paar klappen. Wat de kastelein heeft gezegd is allemaal gelogen. Het was trouwens geen echte vechtpartij, het leek meer op1 een hard loopwedstrijd. De officier had geen oor voor de „smoesjes". Hij eiste tegen elk een voor waardelijke gevangenisstraf van veer tien dagen en een geldboete van 150 gulden. Politierechter mr. Attema, die er nog eens aan herinnerde dat, al wordt men geslagen men volgens de letter der wet niet terug mag slaan maar het beter op een lopen kan zetten, beperkte zich ir. zijn vonnis tot de geldboete van 150 gulden. Badpakken aan waslijnen in Bruinisse waren voor de schipper J. van L. uit Rotterdam een te verleidelijk object. Hij haalde ze er af en nam ze mee. In totaal voor een waarde van 220 gulden? De rechter kende geen pardon: een voorwaardelijke straf van een maand met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van 150 gulden. (Van onze correspondent} MIDDELBURG Een grote kerst boom zorgt stads gisteren voor een beetje kerstsfeer op het Middelburgse marktplein. De boom, die geplaatst is voor het fraaie gatibiische stadhuis, is ongeveer aehit meter ooig en is aange kocht door de gemeenite Middelburg. Het is de derde maal in successie, dat het gemeentebestuur een kerstboom laat plaatsen op de Markt. De boom, die gekapt is in de bossen van Woensdirechit, wordit 's avonds verlicht door 250 lamp jes. (ADVERTENTIE) DE SLANKSTE VROUW Ziet er log uit als zij een trap op sjokt. Gebruik bij het traplopen niet alleen uw benen, maar al uw spieren. Niets mag han gend worden meegezeuld. Het hele li chaam neemt aan de beweging deel. Licht uw knieën bij iedere stap hoog op en voelt u zo licht als een veertje- O, maakt u altijd gebruik van de i>i>nr>ri/ a a rxppl i kft? Jammer! Wat een gemiste kan- KERSTKAARSEN KOPEN sen om uw heupen en dijen slanker te maken. DROOG HAAR heeft een extratoe voer van vet nodig. Een massage met crème of olie voor het wassen is een weldaad. Wikkel na de massage een handdoek om het hoofd en laat het middel een uur inwerken- Koopt u een „pakking" dan moet u deze stipt vol gens de gebruiksaanwijzing toepassen. Wassen met te warm water en dro gen met behulp van te hete lucht kan droog haar ernstig schaden. Ook vrieskoude en 'n tropische zon worden door droog haar slecht verdragen. Dus: 's winters een hoed of muts. 's Zomers een flatteuze zonnehoed op de droge coiffure! WILT U de vetlaag op uw bulk ver minderen, dan kunt u gebruik maken van de ogenblikken, dat u eens ergens moet zitten wachten. Benut die se conden. Haal diep adem en trek uw buik zo krachtig mogelijk in. Adem uu uit, maar houd de buik ingetrok ken. Een unieke manier om uw buik spieren te oefenen. UW DIJSPIEREN kunt u verstevigen terwijl u naar de televisie zit te kij ken. Til een been van de grond en houd het recht voor u. Uw knie en bovenbeen zijn los van de stoel. Pro beer deze houding zo lang mogelijk vol te houden. U kunt dit ook met beide benen tegelijk doen. Nog moeilijker en dus nog effectiever. VET HAAR moet regelmatig worden geborsteld, zodat het vet zich over de hele haarschacht verdeelt. D borstel mag echter niet te hard zijn en niet zo rigoureus worden gehanteerd, dat de talkkliertjes worden geprikkeld tot nog grotere activiteiten. Er zijn zeer goede shampoos voor vet haar en an- throosshampoos. Vet haar mag om de vijf dagen worden gewassen. Liefst spoelen onder een krachtige water straal tot het water helemaal helder Diijtt. En dan even naspoelen met lauw water, waaraan een beetje ci troensap, azijn of kamillethee is toe- ,UW haar moet veel frisse lucht hebben en zo mogelijk zon. Wat dat laatste betreft, zouden we alle Nederlandse vrouwen, die vet haar hebben, moeten aanraden: „Ga im- S-en naar een warm, zonnig land Daar dit echter voor bijna nie mand is weggelegd, zullen de meeste vrouwen wel blijven zitten met hun vette haar, want veel zon is nu iuist wat zo goed helpt tegen het vet OvI? rigens zrm er kappers, die op het ogenblik uw vette haar een speciale re peterende behandeling kunnen geven vanT" Ve:f.geld kost' narwal?: dl? L a?„a aodani® kunnen zijn, dat u er droger haar van overhoudt Wi] zeggen expres „kunnen'' want gevoèl?ge.re6n 'S V00r deze ^handeling Bij de kerstviering behoren kaarsen, die op het ogenblik in overvloed en in allerlei kwaliteiten te koop zijn. Op vallend is het prijsverschil voor deze sfeervolle verlichtingsartikelen. Dit is voor de koopster niet altijd duidelijk, omdat de verpakking meestal geen in lichtingen geeft over de inhoud. Het is natuurlijk wel duidelijk dat voor speciaal geprepareerde kaarsen, die niet druipen meer betaald moet worden dan voor huis-, tuin- en keu kenkaarsen. Maar afgezien daarvan zijn er naar gelang van het materiaal dat de kaarsenmaker gebruikt, belang rijke verschillen in prijs en kwaliteit. Bijenwaskaarsen zijn zeer fraai, maar zeer duur. Kaarsen van stearine zijn eveneens zeer goed en niet zo duur, maar wel weer duurder dan paraffi- ne-kaarsen. De vrouw, die weten wil, wat zij koopt, zal ongetwijfeld aan de toonbank de nodige inlichtingen kun nen krijgen. Het kan voorkomen, dat uw kaarsen iets te dik zijn voor uw kandelaars. Zijn dit was- of stearinekaarsen dan het ondereind in heet water dompe len; het materiaal wordt dan week en kan gemakkelijk worden aangepast aan d^ vorm van de kandelaar. Met warm water kan men ook kaarsvet vlekken op metalen kandelaars verwij deren- Wie was- of stearinevlekken op het tapijt vindt: die kunnen worden verwijderd door er een vel vloeipapier op te leggen en er vervolgens met een heet ijzer luchtig overheen te strijken. Naar men zegt, kan een vrouw met haar mond pijlen afschieten, die regelrecht het mannenhart doorboren, Een reden te meer om aandacht aan dit deel van het gelaat te schenken. Om het goed te doen, moet u de vol gende procedure volgen. Teken eerst de omtrek zoals deze is of zoals hij zou mogen zijn met een lippenpotlood of penseel. Vul deze daarna met lip penstift in- Druk uw lippen op een tissue. Er zijn voor dit doel speciale piepkleine tissues in de handel. Stuif een vleugje poeder over de lippen en breng nog eens lippenstift aan. Druk uw lippen opnieuw op een tissue, vóór u ze op iets of iemand anders drukt, Ko van Dijk I

de Stem | 1967 | | pagina 5