GEDEPUTEERDE SCHETST LIJDENSWEG Bespreking veertarieven tot vandaag uitgesteld Betoging voor behoud gymnasium Al het materieel van N.S. rijdt in kerstweekeinde PFAFF Uit de staten B. en w. van Goes blijven in verweer tegen streekplan M-Zeeland Mevr. C. v. Rijswijk- De Kam Actiecomité Zeeuwse veren opgericht WALCHEREN IIDDELBURG fcs auto's betrokken bij aanrijdingen wat en waar VANDAAG: Imkzee MORGEN Meer nieuws uit stad en streek op pag. 3 en 5 Morrend Ijskast DRUKTE IS REEDS BEGONNEN 5K.erótmió 1967 Tandenknarsend aan de overkant Dood door kolendamp Tob niet langer. Ruil uw oude naaimachine in. Schaf u de moderne Pfaff aan. Naaimachinehuis W. RIKKEN N.V. BEGRENZING NIET JUIST' KANAAL In breder verband Gedeputeerde Kaland: „Vrije huren kunnen sociaal onrecht recht trekken" Fusie op komst waterleiding maatschappijen Aparte vaarroute voor jachten op Westerschelde? DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 15 DECEMBER 1967 (Van onze correspondent) Joordat mejuffrouw S. utt Vtlsstngw, t, haar auto tn de dichte mist ging ïseren, zijn er twee aanrijdingen op Nieuwe Vlissingseweg te Middel, rg ontstaan, waarhij zes auto's be kken waren. Iejuffrouw S. die ging inhalen, be- [rk'te te laat dat ea' uit de tegenover Ltelde riohting een auto kwam, be- 1-d door P. uit Vlissingen. Ze begon emmen, maakte een slip en botste ;n P. op. Door de Mar» draaide _r auto helemaal om. De wagen vai |uit Vlissingen werd aan de zijkant isr beschadigd. De schade aan de |o van P. bedraagt ongeveer f 3600,-. lort na dit ongeluk ontstond er een rijding op bijna dezelfde plaats, politieauto die nog bezig was met vorige ongeluk, stond aan de rech- kant van de Nieuwe Vlissingseweg jarkeerd met groot blauw licht op. bestuurder van een personenwagen uit Vlissingen, ging achter de poli. (auto staan, d'aar achter ging S. ook l Vlissingen, met zijn auto staan, j® vrachtauto, bestuurd door J. M, Rithem. bemerkte te laat de stil. lande auto's en hotste tegen S. waar. een kettingbotsing ontstond. De au. |'s van M. en S. wenden ziwaar be. hadiga. [Nieuwjaarsrede Burgemeester tra-, Drijber zal in de openbare l-aartevw. dering van 15 jan. zijn nieuwjaars. :1e uitspreken. Daarna zal het, afde jigsondierzoek van de begroting 19fig i at winden. De algemene beschouwimigen op As hgroting zullen worden gdhoudem in vergadering van 12 februari terw® I) 13 februari deze beschouwingen |->or burgemeester en wethouders zul. In worden beantwoord. oncertzaal 20 uur Jons Jansen's Cabaret: „Hoe meer leien" Jl.NF.UZEN lalerie J 34: Expositie Ek en Armsim- Ie van Zanten. pDELBÜRG lity 20 uur Viva Maria 14 jaar Rijksarchief 9.30-12.30 en 13.30-17.30 u, Curieuze archiefstukken, Concertzaal 14.45 uur I uiistmaandconcert (jeugdvoorstelling Ivui uur Kunstmaandorkest (ZVU) ..ZS J'rlns van Oranje 20 uur llnderling kunstgenot met „MtaUid lian het meer" 1,1'nnrl 20 uur lie leeft maar twéé keer 14 jaar llSSINGEN Mlianrbra 20 uur kanonnen van Navarone 14 jas: J KNEUZEN Ijalerie J 34: Expositie Ek en Annema- 1 -ie van. Zanten. ■Luxor 20 uur Arizona Colt lB jaar IlSTBURG I bedel Theater 20 uur J>e dertien slavinnen van Fu Manen» |4 jaar l-JANSTEEN 1. Ottjes: Duiventeutoonstellmg I. Ottjes 15 uur Openingsscdieting [iKANT Hoekje 18.30 uur Senekaartmg f. Saman 19 uur Prijskamp topoiijau |endi.ike 'afDe Lozaune 20 uur lon-gei-ensociëteH PES Ned. Herv. Kerk 19.30-21 uu Volkskerstzang itrand 19 en 21 uur pe leeft maar twee keer 14 Jaar llNGE Rt.-Cecllla 15 uur Schieting IJLST W. van Swaal Prijskamp top biljart Ron. de Vilder Prijskaarting LOOSTERZANDE |lê van Kruyssen 15.30 uur Vildsehieting As VAN GENT ■De Rooien Oedt 19 uur Schieting llDDELBURG City 20 uur Viva Maria 14 jaar 1.ISS1NGEN «Mhambra 20 uur iar |De kanonnen van Navarone meneer", zei de kok- heb ik ook nog wel voor hete fornuis zitten". verW1»1 Irzorgd, Gozewijn", zeijnnij te jas» left mij de kans om een® f:t,DookL l.gadier Klemitjes intussen"Sken va» |p speurtocht is door de v voorbf'.s iaet". - De smid volgde zijn gl|oU 'angs de deur liep van hoorde hij daarachter een len lek»"! MIDDELBURG. „Het is een uitgezochte dag om over de veren te praten", zei het lid van Gede puteerde Staten, de heer Van Poelje gistermiddag tot Provin ciale Staten van Zeeland wijzend op de dikke mist buiten, die ne gen statenleden tot in de middag in de veerhavens van Zeeuwsch- Vlaanderen had vastgehouden. Na lunchtijd kwamen er acht van hen opdagen. Zjj waren via Antwerpen gekomen, een reis voor sommigen, van 200 kilometer. Voorzitter- mr. Van Aartsen verwelkomde hen met: „Hier blijkt hoe moeilijk Zeeland te bereizen valt!" Was dit een ouverture tot een krachtige demonstratie van de Staten tegen de door G.S. voorgestelde ver hoging van de veertarieven? Neen. Zowel de motie-Van Beninekom waar in een uitstel van behandeling van het voorstel werd gevraagd tot na de be spreking van de veerkwestiie in de Tweede Kamer, als de suggesties die eerder waren gedaan om gebruik te maken van het budgetrecht dat de Staten bezitten, bleven in die lucht hangen. Nadat men in dliepe stilte had geluisterd naar wat gedeputeerde Van Poelje over de lijdensweg der veertarieven te zeggen had, vertolkte de heer Adriaamsens (KVP) de gevoe lens van alle fractievoorzitters toen hij vroeg de tariefkwestie op de derde vergaderdag dat is vandaag verder te behandelen. De verwachting is delijkheid zal 3T vandaag m over wat even weerloos als een .r in die mist Gedeputeerde Van Poelje gaf al te verstaan, dat er geen andere keus is, dan zich mor rend in het onvermijdelijke te schikken. De Staten kunnen trouwens alleen van hun budgetrecht gebruik maken met als enig effect dat G.S. het voor- zieningenpeil in de provincie zouden moeten aanpassen. Immers: G.S. stel len al sinds 1866 de veertarieven vast «n zij behoeven daarvan de Staten al leen maar in kennis te stellen, wat zij ook deze maal voorzien van nij dige kanttekeningen hebben gedaan. Het Is mogelijk dat de staten het vandaag tot een uitstel van behandeling laten komen: d.w.z. tot na de bespre kingen in de Tweede Kamer over de begroting van Verkeer en Waterstaat. In dat geval gaat de tariefskwestie tot januari in de ijskast en verliest Zee land kostbare tijd en waarschijnlijk een aanzienlijk bedrag in geld. Gedeputeerde Van Poelje stelde dan ook met klem van redenen, daarbij wijzend op de machtiging die dezelfde minister Bakker voor de bouw van een tweede dubbeldeks veerboot moet ver lenen, dat tariefsverhoging nu het minst schadelijk voor de provincie is. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) „3(uiA ten ^oöck". £~,ttei\-, Cïflenu'ó op aanvraag telefoon 01608-2340-3403 (Van een önizèf verslaggevers) BREDA Voor de Nederlandse Spoorwegen is de kerstdrukte al be gonnen. Nu al zijn bepaalde treinen met meer wagons uitgerust of zijn er speciale treinen ingelegd voor het ver voer van gastarbeiders die het kerst feest thuis gaan vieren. De spoorwegen staan in de komen de week voor de grote krachtproef als vrijdag 22 december de meeste van de tienduizenden wintersportgan- gers tegelijk naar de sneeuw willen en op de binnelandse trajecten ook al iedereen binnen eenzelfde tijdsbestek wil reizen. „Alles wat rijden kan zal rijden in het kerstweekeinde", vertelde men ons bij de N.S. Vrijdag 22 december wor den niet minder dan 240 treinen ver sterkt. Bij de N.S. verwacht men een „vlucht" uit de Randstad naar het oosten, noorden en zuiden van het tand. In de richting Amsterdam-Eind hoven zullen een groot aantal extra treinen worden ingezet. Hierdoor zal er op de lijn Amsterdam-Dordrecht ieder kwartier een trein rijden, die een zo groot mogelijke lengte zal heb- JK snap niet, dat de kantonrechter rnijn huisbaas zijn zin heeft gegeven. De huuradviescommissie «heeft huur verhoging afgekeurd, maar de rech ter zegt ja. Natuurlijk betalen we de hogere huur niet. Volgens de huis baas moeten we er nu voor de 28e december uit zijn. Dat kan nooit. De kerstdagen zitten er tussen. Dan heeft mijn man, die is bakker, het trouwens dubbel druk Mevrouw C. van Rijswijk-De Kam voelt zich slachtoffer van de 1 oktober in wer king getreden huurliberalisatie. Zij en haar man bewonen een oud huis aan de Nieuwe Haven 21 in Middel burg. JN 1964 verhoogde de huisbaas de huur van 9,50 tot 10,70 per week. Toen wilde hij er zelfs f 11,85 van maken. Daar voelden wij niks voor. wijn man heeft er de bond achter gezet. Dat had tot gevolg, dat bouw en woningtoezicht kwam kijken. Die hebben de gebreken opgenomen. Het huis is oud, vochtig en onpraktisch Gebouwdde gevel is verveloos daar wordt nooit iets aangedaan ga zo maar door. De huur moest toen tot f 7,90 per week worden verlaagd. De huisbaas was daar zo waad over, dat hij ons nooit meer oeeft aangekeken. We hebben er Ghes aangedaan om het huis een oeetje bewoonbaar te maken en er zeker voor duizend gulden aan ver- I mimerd. Toch proberen we al een i jaar een ander huis rt krijgen. Van e gemeente krijgen we nul op het I rekest. Ze zeggen steeds: „We heb- j en geen woning voor u. Er zijn nog zoveel woningzoekenden." Wat moet Je dan? T?Eu de vrije huren Per 1 Oktober e, ad worde 11 was de huisbaas er de kippen bij. Wc kregen een rtejje, dat op die datum de huur zou worden verhoogd tot 13,50. We Uichten er gewoon om. Mijn man waarsclraiede weer mijnheer Grand van de bakkersbond Zo'n verhoging met zeventig procent is toch onzin- mg. De hoge huur is door de kan tonrechter toch toegewezen. De bond heeft daar niets meet tegen kunnen doen. Hoe het straks moet weet ik niet. We kunnen toch moeilijk op straat gaan zitten. Ik weet wel dat f 13,50 in de week nog steeds niet veel is. Maai kijkt u het huis eens aan. Nu wil de huisbaas ook nog het geld dai hij denkt in de laatste jaren tekort gekomen te zijn. Dat loopt helemaal de spuigaten uit. Als we er de 28e niet uit zijn zullen we gerechterlijk worden vervolgd. Ik ben benieuwd wat dat te betekenen heeft ben- De militaire treinen zullen allen in de vroege middaguren rijden. Verder zal er in een achttal steden in ons land o.m. in Roosendaal en Eindhoven reservemateriaal achter de hand worden gehouden om eventue le buitensporige pieken te kunnen weg werken. Uit de legerplaats Budel zullen de Duitse militairen op 20 december per trein naar hun land worden gebracht. Nederlandse militairen die in Duits land zijn gelegerd, zullen met deze treinen terugkomen- De B.B.A. verwacht op de tweede kerstdag de grootste drukte te moe ten gaan verwerken. Bij deze streek- vervoersmaatschappij zal veel reserve materiaal met chauffeurs klaarstaan om zonodig de extra-dirukte op te van gen. De B.B-A. veronderstelt vrijdag voor kerst eveneens een groter ver voersaanbod te krijgen. De dienstre geling voor het lange kerstweekeinde verschilt niet van de normale. De bussen van de andere streekver- voersbedrijven in Brabant en Zeeland zullen ook volgens het gewone sche ma rijden. De komende feestdagen brengen voor 'n aantal bedrijven ingewikkelde rege lingen. met zich mee. Bij de AKU in Breda, waar vol-continu wordt gewerkt heeft men een rigoureuze aanpak voor gestaan. Waar mogelijk zal het werk worden stilgelegd. Van de 1500 perso neelsleden zullen er achter altijd nog een 300 moeten werken op één van de kerstdagen. De chemisch produktie- processen kunnen in dit bedrijf name lijk niet worden onderbroken. Bij de P.N.E.M. zal er uiteraard worden doorgewerkt, alsook bij zoveel andere servicebedrijven. In de bierbrouwerij „De Drie Hoef ijzers" in Breda, waar gewoonlijk on afgebroken wordt gewerkt, zal maan dag en dinsdag 25 en 26 december niet morden gebrouwen. Op de fabrieken van Dow Chemical ui Terneuzen zal daarentegen met een normale continubezetting van onge veer 75 man worden doorgewerkt. Bij ieder bedrijf is veelal weer een an dere regeling getroffen. Bij de Etna in Breda zal een minimaal aantal mensen op het bedrijf aanwezig moe ten zijn. Bij de korpsen van de rijks- en ge meentepolitie in de streek zal de sterk te overdag wat minder zijn dan 's a- vonds. „Dan zal onze aanwezigheid wel meer gewenst zijn". De meeste hotelbedrijven in Zee land en Brabant gaan zich in het kerstweekeinde volledig wijden aan de kerstdiners. „Het aantal reserveringen begint lekker te lopen", hoorden we in verschillende plaatsen. Hotels in bepaalde, wat stemmingsvoller, omge vingen als bos en zee, krijgen gasten die speciaal voor de kerst een kamer hebben besproken om de sfeer ter plaatse. Weer andere hotels krijgen het druk doordat er in het lange weekeinde eni ge familireüniet worden gehouden. (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG. Op de twee de dag van de begrotingsbehan deling in Provinciale Staten van Zeeland bleek treffend hoe kwetsbaar de veerverbindingen tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en de eilanden zijn De commissaris der koningin, mr. J. van Aartsen. moest de afwezigheid van niet minder dan negen statenleden, onder wie één gedeputeerde mel den. De heren waren door het staken van de veerdiensten als gevolg van de mist in de Zeeuwsch-Vlaamse veerhavens gestrand. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Middelburgse gymnasiasten hebben donderdagmiddag hun eisen voor het behoud van het reeds zes eeuwen bestaande Stedelijk Gymnasium als zelfstandige school dui delijk onderstreept met het houden van een stille demonstratietocht door de stad, waaraan alle leerlingen deelna men. De 120' betogers voerden vele borden met zich mee, spandoeken en no>g enige borden op de laadbak van een tractor, diie in de betoging was opgenomen. Naas het voeren van leuzen als „Geen sluipmoord op 600-jarige, ons gymna sium leeft!", „Zeeland denk aan uw toe komst" en „Zeeland zonder gymnasium heeft een gat in zijn dijk", verzamelden de gymnasiasten handtekeningen op straat. Na afloop van de betoging, die zeer ordelijk verliep, telde het actie comité .van de gymnasiastenvereniging „Nihil Sine Labore" ongeveer 1200 handtekeningen voor hun petitie, die zij aan het Middelburgse gemeentebe stuur willen aanbieden. ZIERIKZEE (A.N.P.) In Zierikzee is gistermorgen de 25-jarige mej. J. W. Kleinepier dood op haar kamer aange troffen. Uit een voorlopig onderzoek, ingesteld door de politie, is gebleken dat zij door koolmonoxydevergiftiging om het leven is gekomen. Mej. Kleine- pier, die afkomstig is uit Wolphaarts- dijk, woonde sinds 1 december op ka mers in Zierikzee. Bij aankoop van een Pfaff zigzag-machine kan immers in de meeste gevallen uw oude naaimachine, ongeacht welk merk, worden ingeruild! Bespreek deze mogelijkheid eens in een Pfaff-zaak. ONS ZIGZAG-PROGRAMMA LOOPT VAN 248.- o 798- ELEKTRISCH, COMPLEET MET KOFFER BERGEN OP ZOOM Kortemeestraat 17 TERNEUZEN Verder verkrijgbaar bij A. C. BASTIAANSE H. A. DE BREUCK G. HEMELAAR G. HEMELAAR Nieuwe Diepstraat 23 Papegaaistraat 4, Goes B. F. v. Waesberghestr. 16, Hulst Nieuwedijk 29, Vlissingen Langevieie 52, Middelburg tel. 01640—5878 tel. 01150—2294 tel. 01100—7476 tel. 01140—2215 tel. 01184—3729 tel. 01180—5241 (Van een onzer verslaggeefsters) GOES „Ons college heeft het zeer op prijs gesteld dat Gedeputeerde Sta ten van Zeeland destijds de betrokken gemeentebesturen in de gelegenheid hebben willen stellen hun gevoelens over het voorontwerp-streekplan Mid den-Zeeland kenbaar te maken, opdat daarmee bü het definitieve ontwerp nog zoveel mogeltfk rekening zou kun nen worden gehouden. We moeten wel tot de zeer teleurstellende conclusie komen, dat de bezwaren, die de ge meente Goes naar voren heeft gebracht, vrywel op geen enkele wijze rekening is gehouden". Dat schryvcn burgemeester en wet houders van Goes in een voorstel aan de raad om weer bezwaren te maken tegen het ontwerp-streekplan Midden- Zeeland. Wat de bezwaren betreft verwijzen b. en w. gemakshalve naar de argu menten, die zijn aangevoerd tegen het voorontwerp. Bezwaren die volgens b. en w. uiteindelijk op de samenstelling van het ontwerp-streekplan niet de in vloed en het resultaat hebben gehad, die b. en w. zich ervan hadden voor gesteld. Het college blijft van oordeel dat de begrenzing van het streekplan niet juist is omdat deze niet in overeenstemming is met de algemeen in het plan gevolg de opvatting, dat Goes het verzorgen de centrum in de Bevelanden is. Volgens het college houdt de begren zing, zoals die in het ontwerp-streek plan tot uitdrukking is gebracht, geen rekening met de steeds groter worden de invloed van de stedelijke gemeen ten. B. en w. voegen er aan toe dat G.S. bij het samenstellen van het ontwerp- streekplan niet zijn uitgegaan van de ver keer sstructuur als beginpunt voor de ontwikkeling in het streekplange- bied. B. en w vinden, dat als gevolg daarvan van het regionaal-economische aspect een te weinig doorslaggevende betekenis wordt toegekend. Bezwaren zijn er ook tegen de plaats van het gebied, dat G.S. gekozen heb ben voor de bouw van landhuizen. Daarvoor is het gebied ten noorden van de gemeente Hoedekenskerke uitge zocht, met name om „de aanwezigheid (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het interim-rap port dat de Provinciale Zeeuwse Electriciteits Maatschappij over de getijcentrale in de Oosterschelde- dam heeft opgesteld, zal midden ja nuari onderwerp van bespreking uit maken tussen de PZEM en rijkswa terstaat. Behalve de technische as pecten van het project zullen ook de bestuurlyke kanten besproken wor den (gedeputeerde A. Kaland). Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben grote belangstelling voor het idee om een Hoge Havenautoriteit in het leven te roepen voor de zeeha venontwikkeling in Nederland en Bel gië. Het is wel een kwestie, dig op de eerste plaats de regeringen van beide landen aangaat (gedeputeerde jhr. mr. T. Schorer). Zeeland is niet echt ziek, Zeeland heeft alleen een beetje pyn in zijn infrastructuur (gedeputeerde Scho rer), De staatssecretaris van Sociale Za ken is bereid een bijdrage te leveren in de kosten voor de bestrijding van de luchtverontreiniging in Zeeland (gedepu4eerde Kaland). In België bestaat hoegenaamd geen belangstelling voor het plan-Mesu om de Westerschelde af te sluiten ter hoogte van Vlissingen-Breskens (gedeputeerde Schorer) De besprekingen in het overlegor gaan Zeehavenontwikkeling Zuid-West Nederland zijn in het huidige stadium nog V vergelijken met het positie- kiezen tijdens het begin van een schaakspel. Er heeft nog geen „af ruiling" plr its gehad. In het overleg orgaan zijn wel concrete tegenstel lingen keihard aan de orde geweest. De oplossingen komen echter niet als problemen uit een toverhoed. Daar voor is tijd nodig (gedeputeerde Schorer) Verwacht wordt dat de verhoging van de Westerscheldedijken tot op deltahoogte niet volledig gereed zal zijn wanneer de zeegaten in 1978 zullen zfön afgesloten (gedeputeerde J. van Dongen). De financiële consequenties van de tekorten op de Zeelandbrug voor de provinciale begroting voor 1969 zijn pas goed te overzien wanneer alle begrotingsmogelijkheden voor 1969 bekend zullen zijn. De provincie voelt al die nodige bezorgdheid op dit punt. „We staan met het probleem op en gaan er mee naar bed", (gedepu teerde Van Poelje). Gedeputeerde Staten zullen een memorandum opstellen voor de mi nister van Verkeer en Waterstaat, waarin de Zeeuwse visie op de zee havenontwikkeling in het Wester- scheldegebied wordt weergegeven. Verzocht zal enorden dit onderwerp te plaatsen op de agenda van de mi- nisters-Beneluxconferentie die vol gend ja..r zal worden gehouden (ge deputeerde Schorer) Zeeland heeft geen behoefte aan een toeristenplaats als Knokke of Scheveningen. Zeeland heeft als va kantieland een geheel eigen karak ter. Dit kan versterkt worden in het toekomstige Grevelingenbekken en Veerse Meer. Er is dringend behoefte aan een 300 meter lange laad- en loskade in de Sloehaven (Vlissingen-Oost)De ze kade zou ook geschikt gemaakt moeten worden voor containerver voer. De regering is om een bijdrage in de kosten (15 miljoen) gevraagd (gedeputeerde M. van Poelje). Gedeputeerut Staten van Zeeland onderschrijven het gevaar van de muskusratten voor de Zeeuwse dij ken. Het gevaar is niet zo ernstig als in verschillende persorganen wordt voorgesteld. Zeeland is overi gens vanaf 1964 heel attent op de be strijding van de muskusrat (gedepu teerde Van Dongen). De prijzen van de Zeeuwse be jaardenoorden zyn in vele gevallen aanzienlijk omhoog gegaan omdat aanvullende maatregelen getroffen moesten worden met betrekking tot de brandveiligheid. Het is niet mo gelijk op dit punt soepel te zyn. Veer- tig^ procent van de bejaarden in te huizen moet een beroep op de Alge mene Bystandswet doen. In de be jaardenhuissector in Zeeland bestaan nieuwbouwplannen voor 1.665 bed den. Er moe' bovendien 479 bed den in Zeeuwse bejaardenhuizen ver vangen worden (gedeputeerde J. van den Bos). van een fraai landschap en de ligging bij de Westerschelde". G.S. verwachten dat langs het be treffende deel van de Westerschelde geen industrievestiging zal plaatsvinden. B. en w. vinden dat een onlogische ge dachte. Volgens het college kan dit ge bied in een later stadium een uitste kend industrieterrein worden, gelet op de aanwezigheid van diep vaarwater en een spoorlijna Naar de mening van b. en w. moet in verband hiermee worden voorkomen dat een dergelijk gebied voor een ander doel wordt uitgegeven. Verder heeft het college overwegende bezwaren tegen de bestemming van gronden voor natuurgebied aan de Oos- terschelde, omdat dit niet past in de toekomstige ontwikkeling. Dan vraagt het college zich af waar om de gemeenten 's-Gravenpolder en Heinkenszand tot stimuleringskernen moeten worden aangewezen, omdat dit in tegenspraak is met de heersende op vatting tot bevolkingsconcentratie. In de bezwaren tegen het ontwerp- streekplan wijzen b. en w. op de on houdbare toestand van het kanaal Goes- Goese Sas. B. en w. zijn bang dat het niet erkennen van deze onhoudbare toestand door G.S. uiteindelijk ern stige gevolgen zal hebben voor de ge meente en m.n voor de aan de haven gevestigde bedrijven. Onaanvaardbaar vinden b. en w. dat de capaciteit van het kanaal in de ge meente zonder meer onvoldoende is. „Het geschikt maken van het kanaal voor schepen van ongeveer 1000 ton moet in het kader van de ontwikke ling van de gemeente noodzakelijk wor den geacht", aldus b. en w. van Goes. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gisteren Is ln Zee land een actiecomité tegen de verho ging van de tarieven van de Wester- scheldeveren opgericht. In dit comité hebben voorlopig zitting genomen de heren P. J. Bakker uit Terneuzen, A. Prost uit Middelburg, W. C. Z. Htnderks uit Middelburg, H. P. I. de Jonge uit 's-Heer Arendskerke, P. de Nooyer uit Groede, ir. J. Prins uit Goes, A. P. Schouwenaar uit Wemeldinge, R. J. van Strien uit Middelburg en P. A. Roels uit St.-Maartensdyk, die tevens con tactman voor organisatie en coördinatie is. Alle leden van dit comité zijn op de een of andere wijze nauw bij de ver- voersproblematiek betrokken. Vandaag zal het actiecomité bijeen komen in café De Burcht te Midelburg om een plan-de-campagne op te stel len, dat voor de behandeling van de be groting van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer, in uitvoering zal moeten worden genomen. (ADVERTENTIE) Vanavond zullen wij meer weten. De kwestie van de veertarieven in Zeeland nadert, althans op provin ciaal niveau, haar hoogtepunt. In Provinciale Staten is, als wij goed zijn ingelicht, de motie in voorbe reiding die meer voor de Tweede Kamer dan voor de Zeeuwen bedoeld is. Een motie nl. die duidelijk maakt hoe Zeeland zich door de verhoging van veertarieven genomen voelt. Tevens komt vandaag het Zeeuw- sche actiecomité voor de veren dat vandaag is opgericht, bijeen, terwijl allerwege in Zeeland wordit gepend aan vlammende protestbrieven. Het is iedereen duidelijk dat het pleit in Den Haag zal worden beslist. Zeeland speelt momenteel voor de nationale tribune. Te betreuren vin den wij het echter dat er tot nog toe geen pogingen zijn gedaan om het overlegorgaan voor zuidwest-Neder land. waarin Zeeland, west-Brabant en Zuid-Holland samenwerken in deze zaak die fundamentele be langen van geheel zuid-Nederland raakt te interesseren. Dit over legorgaan is breder georiënteerd dan de Zeeuwsche staten dat zijn, en zelfs ai zou het minder bezield dan de Zeeuwen dat doen, voor de ta riefskwesties pleiten, zijn praktische invloed is er niet minder om. Voor het gehele zuidwesten is de ve renkwestie een zaak van finaal be lang. Niet minder dan b.v. de Greve- lingendiam of de Zoomweg. Wij ho pen dat dit in de debatten van van daag, die beslissend zullen zijn voor de toekomstige verhoudingen tussen het rijk en de provincie op het ge bied van de veertarieven, duidelijk uit de verf zal komen. Het kan de Zeeuwse positie alleen maar verste vigen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Wanneer de huur liberalisatie consequent wordt toegepast kan heel wat sociaal onrecht ln de vorm van grote huurprijsverschillen worden recht getrokken. Aldus gedeputeerde A. Kaland (C.H.U.) in antwoord op de kri tiek van het statenlid C. Hoek (P.v.d.A.) op bepaalde uitwassen van de huurliberalisatie. Volgens de heer Kaland worden de mogelijkheden, die de gemeentebesturen op het stuk van de huurliberalisatie hebben, onvoldoende begrepen of benut. Zo kritiseerde de gedeputeerde de me dedeling van het gemeentebestuur van Middelburg dat het in een acuut ontrui- mingsgeval geen vervangende woning beschikbaar kan stellen. Volgens de heer Kaland moet het gemeentebestuur in een dergelijk geval de huur opzeggen aan een inwoner, die, op grond van zijn inkomen, best in een duurder huis zóu kunnen wonen. Het vrijkomende huis zou dan aan het „slachtoffer" van de huurliberalisatie toegewezen kunnen worden. De heer Kaland zei dat men in Zee land, wanneer het om huizen gaat, graag voor een dubbeltje op de eerste rang wil zitten. Gedeputeerde Staten willen, op grond van een aantal cijfers, niet ingaan op een suggestie van de heer Hoek om de minister te vragen de huurliberalisatie voor Zeeland in te trekken. In dit verband deelde de heer Kaland mee, dat er in Zeeland onge veer 1600 woningen leegstaan, waarvan 680 al meer dan tien maanden. Van de 1600 woningen zijn er 242 nog nooit be woond. In Middelburg alleen al staan 128 woningen leeg. Deze leegstaande woningen zijn volgens gedeputeerde Kaland lang niet allemaal te duur voor de grote massa. Het aantal extreme huurverhogin gen in Zeeland na 1 oktober j.l. is, al dus de heer Kaland, naar verhouding zeer gering. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. De samenwerking tussen de waterleidingmaatschappijen Midden-Zeeland en Zeeuwsch-Vlaande ren zal volgens gedeputeerde A. Kaland uitlopen op een fusie. Volgend jaar kan een beslissing worden verwacht over de stichting van een n.v., die de indu striewatervoorzieningen in Zeeland voor haar rekening zal nemen. Deze n.v. zal de produktie van de zoetwaterfabriek van de PNEM in Ter- neuzen overnemen voor een van de PZEM kostendekkende prijs. De n.v. zal het water tegen een aantrekkelijke prijs doorverkopen aan de industrieën, zo verwachtte de heer Kaland. De satel lietcentrale van de PZEM waaraan de zoetwaterfabriek is gekoppeld, zal op die manier als een gelukkig experiment worden beschouwd, zo voegde de gede puteerde hieraan toe. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De heer Van Gees- bergen, lid van G.S. van eZeland. heeft gisteren aangekondigd dat de provin cie een plan tot het baggeren van een vaargeul in de Westerschelde, bestemd voor de pleziervaart, aan hel bureau Watertoerisme van de A.N.W.B. in stu die heeft gegeven. De mogelijkheid tot het baggeren van een dergelijke „toeristische vaargeul" zal mede worden bepaald door hetgeen het loodswezen van dit plan vindt De Westerschelde komt als vaarroute voor zeegaande iachten en voor „grote" sportzeilers steeds meer in trek, aldus de heer Van Geesbergen. Tegelijkertijd neemt echter de vaart met grote schepen op deze vaarweg toe, hetgeen het nodig maakt aan twee apar te vaargeulen te denken.

de Stem | 1967 | | pagina 3