onnen Kunst om mee te stoeien ORANGE Terneuzen is cultureel pas in het beginstadium Raad slikt noodzaak van de belastingvergroting Wijn van hoog niveau Waterschap N.-Beveland handhaaft dijkgeschot 25 en ns om Er hebben al 10.841 prijswin naars gefinished. Spaar nu snel üw serie kroonkurken compleet en zend ze in vóór 5 januari aanstaande! U kunt nog winnen met Coke, Fanta en Sprite!! Coca-Cola, Fanta en Sprite, héérlijkFJIffTA NSEN DRAGEN IVAN HAREN Wethouder D. Binnekamp Terneuzen aanvaardt begroting Gunstig Opleving CHU en AR deden het samen in Terneuzen Deltacommissie Visseri j schap naar Zeeland Glacisj op Denk om de Middelburgse politie Holiday Inn bouwt motel in Monaco Niet minder subsidie voor beroepstoneel Begroting van waterschap Walcheren Haal ze nu alle drie in huis voor driemaal zoveel feestvreugde en driemaal zoveel kans! DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 15 DECEMBER 1967 l zwart. Geheel ge (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Van de zijde van het college van b. en w. werden tij dens de be grotings vergadering zeer positieve geluiden gehoord over het sociaal-culturele werk, waarvoor het expansieve Terneuzen zich in de toe komst ziet gesteld. Tijdens de begro tingsvergadering wees wethouder D. Binnekamp er met nadruk op, dat Terneuzen op cultureel gebied nog pas aan het begin staat. „In de toekomst", zei hij, „zal er inderdaad aanmerke lijk meer geld voor nodig zijn". Ook de wethouder van financiën, de heer F. Berbers wees op de noodzaak van het sooiaal-culturele werk voor de bevordering van de leefbaarheid van Terneuzen. Dat in vijf jaar tijds de uitgaven bijna zijn verdubbeld wees zijns inziens op een vooruitstrevend beleid van de gemeente. Bedroegen de uitgaven in 1964 per hoofd van de be volking nog 151 gulden, in 1968 is dit bedrag verhoogd tot 269 gulden per jaar per Terneuzenaar. hi 1967 heeft Terneuzen tevergeefs op de hogere oveuheid gewacht, die financieringsmiddelen ter beschikking zou stellen voor de bouw van een overdekt instructiebad, voor de verde re aanleg van sportvelden in Sluiskil en voor een kleuterschool aan de Dok- weg. Deze gelden kunnen nu verkre gen worden uit grondverkoop in de gemeente Terneuzen. dienstencentrum door de Terneuzense woningbou wve-r en i gin g Wethouder De Vos sprak van enige opleving in de particuliere premie- bouw „zij het ook niet met hele blok ken tegelijk". Het quantum woning wetwoningen, dat de gemeente Ter- neüzen werd toegewezen is echter zo klein, dat de woningbouwvereni ging eveneens in de premiesector wil bouwen. De heer A. van Breda Vriesman (V.V.D.) ging in een korte voorbe schouwing nog in Op het niet dempen van de Herengracht. „Prognoses over de verkeersintensiteit zijn altijd ver keerd", zei hij. „Als straks zal blij ken, dat de geprojecteerde parkeer ruimten onvoldoende zijn, kost het dempen van deze gracht aanmerkelijk meer". De hesir De Vos meende, dat a.s. de prognoses inderdaad niet zou den kloppen, van de Herengracht nog altijd een verdiept parkeerterrein ge maakt zou kunnen worden. De heer Binnekamp wees op de gunstige positie die Terneuzen in neemt met betrekking tot het aantal lagere scholen. Ook in de nieuwe wij ken is men goed voorzien. De vier op- vangscholen kunnen voorlopig boven dien de kleuterscholen ten oosten van de Axelsestraat opvangen. Ten westen van de Axelsestraat komt een kleuter school aan de Dokweg, waarvan de urgentieverklaring nog voor Kerstmis wordt verwacht. Over de huisvesting van het jeugd werk van de algemene stichting voor jeugd- en buurthuiswerk, deelde hij mee, dat reeds contacten zijn gelegd over de plaatsbepaling van een nieuw jeugdgebouw. De heer H. A. M. A. de Meijer (K.V.P.) vroeg of het niet mogelijk was dat alle richtingen ii Terneuzen binnen de algemene stich ting konden gaan samenwerken. Tot nu toe is hierin een samenwerkings vorm gevonden tussen buitenkerkelij ken en katholieken. Hervormden en gereformeerden vormen een eigen stichting. „In Sluiskil wordt bewezen", aldus de heer De Meijer, „dat een sa mengaan van alle richtingen zeer goed hogelijk is." Wethouder A. de Vos deelde mee, dat het college alles in het werk ge steld heeft om toestemming te verkrij gen voor de bouw van een algemeen verzorgingstehuis voor bejaarden. Ter neuzen beschikt tot nu toe over een katholiek, een protestants-christelijk en een gereformeerd bejaardentehuis. De wethouder meende dat de eerst komende jaren niet gerekend behoefde te worden op de toestemming voor een dergelijk centrum. Wel zei hij dat reeds besprekingen gaande zijn over de bouw van een bejaardenflat an (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De heer C. Olie- hek, fractievoorzitter van de CHU in de Terneuzense raad, hield niét al 'een namens zijn eigen fractie, maai ook namens de A.R. een voorbeschou wing op de ontwerp-begroting 1968. --Dit houdt direct verband met hel feit, dat wy sinds de laatste raadsver kiezingen gezamenlijke fractievergadc- beken 8"cn"' al«hs de heer Olie wïJ? funderingen is nooit ge bleken dat wij met al«? uitganesrmni partijpolitieke inzfehtém A? e meningen hadden in de i V probl(™en waarvoor wij als raadsleden gesteld werden. Voorzover Tnziehi SF5'a'^e ïas VEm fhrschil van tp aiin' eiee^. 2 V Perso°nlijk bepaald teraaJdle 12ehoolt als z°danig ui teraard geen belemmering te ziin voor motief,r1fmtnW&rkin® f'aads- ïr-j s bet raadslid, g ?r de nadruk op, dat hier- het "„'li?™"11 ®eclaan werd over l,, niet samenwerken van de politieke partijen als zodanig Wii teheS- o2® ZeU Wel staa' hierévw doetf* HM eI??ele uitspraken te (Van een onzer verslaggeefsters) ZIERIKZEE Het ligt in de be doeling dat de Deltacommissie t het Visserijschap, onder voorzitter schap van de heer A. L. S. Lockc- feer, vrijdag 12 januari een bezoek zal brengen aan Zeeland. Er zal in hotel „Mondragon" te Zie- rikzee een bespreking plaatshebben tussen deze commissie, het bestuur van Zevibel en de besturen van bij Zevibel aangesloten plaatselijke ver enigingen. Bij deze bespreking zul len de gevolgen en problemen aan de orde komen, welke ontstaan door de afsluiting van het Brouwershaven- se Gat. De bespreking kan worden be schouwd als een gevolg op de hearing, die eind 1966 in Bruinisse werd ge houden. Er zal uitsluitend over de be langen van de visserij worden gespro ken. De kinderen van de Aumatten- school in Zwitserland, die slechts over een kleine speelplaats beschikt, kun nen toch naar hartelust ravotten door het werk van een paar kunstenaars, die op de beschikbare ruimte van 17x17 meter een betonnen labyrint construeerden. Het geheel werd in vele vrolijke kleuren geschilderd en biedt mogelijkheden voor vele spelle tjes. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG Met het oog op de feestdagen zal de gemeentepolitie van Middelburg de komende weken op be paalde tijden extra controle uitoefe nen op eventuele overtredingen van „artikel 26" (rijden onder invloed van alcoholhoudende drank). De heren (en dames) weggebruikers zijn gewaar schuwd! Glaasje op u weet het- MEMPHIS (AP) Een acht verdie pingen hoge Holiday Inn met 300 ka mers zal in Monaco worden gebouwd op een terrein van 4000 vierkante me ter, dat van prins Rainier van Monaco in pacht is verkregen, aldus heeft Kem. mon Wilson, president-commissaris van de Holiday Inn onderneming woensdag verklaard. „Hij gaf ons ongeveer 4000 vierkante meter van het mooiste land, dat be schikbaar is, land dat aan het strand ligt, de enige plaats in Monaco met een echt strand", aldus Wilson. Holiday Inn exploiteert in de Ver enigde Staten een groot aantal motels. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De heer Geuzen (A.R.) heeft woensdagavond tijdens de statenzitting de suggestie gedaan om het amateurtoneel met beroeps krachten te versterken. Hij wilde hier voor f 10.000.- uitgetrokken zien. Dit bedrag zal op het provinciaal subsidie voor beroepstoneel in mindering ge bracht moeten worden. Gedeputeerde Van Geesbergen (K. V.P.) antwoord dde dat niet verder aan het subsidie voor beroepstoneel getornd kan worden. Er is voor 1968 al minder uitgetrokken voor beroeps toneel dan voor het lopende toneelsei- zoen. De gedeputeerde deelde mee dat binnenkort een jongerentoneelfes- tival in Middelburg z-al worden gehou den. Beroepskrachten zullen dan twee eenakters opvoeren, waarna jongeren over de uitvoering zullen debatteren. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De raad van Ter neuzen ging zonder hoofdelijke stem ming akkoord met de ontwerp-begro- ting 1968. De raad ging eveneens ak koord met de verhoging van verschil lende gemeentelijke belastingen, nood zakelijk om de stadhuisbouw mogelijk te maken, zoals Me reeds eerder heb ben bericht. Reeds in de voorbeschouwingen op de begroting hadden de verschillende fractievoorzitters meegedeeld, evenals het college van b. en w. de noodzaak van deze verhogingen in te zien. Het gaat hier om verhoging van wegenbe lasting, riool- en reinigingsrechten. Iets meer moeite had de raad met het voorstel de tarieven van het ge meentelijke zwembad te verhogen. De heer P. J. Huybrecht amendeerde het voorstel van het college zodanig, dat voor kinderen de dagkaarten, de tien badenkaarten en de zwemlessen op het oude tarief zouden blijven. Globaal zou dit de gemeente 4.000 gulden min der aan inkomsten opbrengen. Vier van de vijf P.v.d.A.-raadsleden en de drie K.V.P.-raadsleden ondersteunden het amendement, Het kreeg echter de acht overige stemmen tegen en werd dus verworpen. Dit betekent dat een dag kaart voor kinderen in het vervolg 45 in plaats van 30 cent gaat kosten, hetgeen het college „een alleszins re delijke prijs" noemde. In zijn voorbeschouwing had de heer R. Hol (P.v.d.A.) gewezen op het zijns inziens onredelijke van de ministeriële eis tot belastingverhoging van de gemeenten. In de eerste plaats stelde hij dat' het de klok achteruit- zetten is op het gebied van de belas tingheffing, om via de gemeentelijke achterdeur binnen te halen wat een meerderheid in 's lands vergaderzaal aan verlaging wenst van rijksbelastin gen- Tevens vroeg hij zich af of de rijks overheid wel uniforme eisen stelt. In Amsterdam, dat een tekort heeft van zo'n 94 mmljoen wordt geen rioolbe lasting geheven. Maar andere gemeen ten, die wel een sluitende begroting hebben, moeten van de minister ge middeld 100 gulden per aansluiting vra gen als ze in aanmerking willen ko men van een extra-uitkering, zoals Ter. neuzen die nodig heeft voor zijn stad huis. Eenzelfde onredelijkheid zag hij in de verschillen in de vergoedingen, wel ke de gemeenten krijgen voor de scho len. Het gaat hier om verschillen van circa 500 tot 700 gulden per lokaal, al naar een gemeente is ingedeeld in een eerste, tweede en derde klasse. (Van een onzer verslaggeefsters) KORTGENE Ondanks steeds stij gende kosten heeft het waterschap Noord-Beveland het dijkgeschot voor 1968 niet behoeven te verhogen. Dat deelde dijkgraaf C. J. Schippers mee tijdens de waterschapsvergadering in de Stadswijnkelder te Kortgene. Dc sluitende begroting die eveneens gis teravond werd vastgesteld geeft een post onvoorzien aan van f 42.000,-. Door de 154.000 gulden, die volgens de wet Uitkering Wegen is binnenge komen, over een aamtal jaren te ver delen, hoopt men het geschot voor de eerstkomende jaren te kunnen stabili seren. Dijkgraaf Schippers sprak de hoop uit, d*at er in de naaste toekomst tussen rijk en waterschappen een re geling tot stand komt, waaruit een ver der oplopen van d-e poldergasten een halt kan worden toegeroepen. Vol gens de dijkgraaf zijn deze uitga ven. die straks worden vehhoogd met de verkavelingsrdnte, voor de eigenaar- verpachters en wellicht ook voor de eigenaar-gebruikers een te hoge last. De dijkgraaf constateerde verder dat 1967 voor het waterschap tot nu toe een jaar zonder schokkende ge beurtenissen is geweest. Grote storm schade werd niet aangericht. Even min deden zich calamiteiten voor. Daar waar de ruilverkaveling is uitgevoerd. is de waterafvoer volgens de dijkgraaf veel verbeterd. Aan het eind van de vergadering (ADVERTENTIES) deelde hij mee dat de rattenbestrij ding op Noord-Beveland f 11.290 heeft gekost. Hiervan is ruim 1 3.000 betaald door de Z.L.M. en C.B.T.B. Het res terende bedrag is voor rekening ge komen van de twee gemeenten op Noord-Beveland. Bij wijze van na zorg zal een kleiner opgezette bestrij- dingsactie volgen. (Van èen onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het totale bedrag der uitgaven op de begroting 1968 van het waterschap Walcheren geeft een toename te zien van 5,5 procent tot f 2.414.000 in vergelijking met dit jaar. De begroting zal worden ingediend op de algemene vergadering van het wa terschap die op woensdag 20 december in het Polderhuis te Middelburg zal worden gehouden. De post werken geeft een stijging te zien van f 17-000. De grootste uitgavenstijging wordt echter gevormd door de gestegen ren tekosten, n-1. f 54.000- Dit wordt ener zijds veroorzaakt door een hogere schuldenlast en anderzijds door een stijging van het rentepercentage. De „hoogste" wijn van Zwitser land groeit in Brulefer in het Kanton Wallis, op een hoogte van 1200 meter. De toegang tot de wijngaarden is zelfs voor muilezels onmogelijk, zodat men dit jaar de hulp van helikopters heeft ingeroepen om de oogst naar bene den te krijgen vroeger ging dat allemaal te voet zet'm op Klink op de feestdagen maar extra vaak met heerlijke Coke, Fanta en Sprite. Elke kroonkurk kan uw feestgeluk compleet maken! Kan de doorslag geven voor 'n fantastische droomreisprijs naar de Olympische Winterspelen '68 en nog eens f3000.- TV honorarium. Of voor 'n forse geldprijs van f750.-! Of voor een van de vele andere "lekkere", langdurende jaarprijzen. Zet nog even uw beste beentje voor: zorg dat u erbij bent! De Grenoble Olympiade 1968 eindigt 31 december 1967. Tot en met 5 januari 1968 kunt u nog inzen den; u weet het: The Coca-Cola Export Corporation, Postbus 1325, Amster dam. Inzendingen, die na 7 januari worden ontvangen worden niet meer geaccepteerd. Veel succes,'twas en blijft geweldig; nog bijna .3 weken lang! VRUCHTENUMONADE Erkend Bottelaar: Bottelmaatschappij „Dongen" N.V. - Dongen Eindsestraat 60 tel. 04245 - (De Moer) 333. 53-16

de Stem | 1967 | | pagina 21