JAMIN Kapitein Liberiaan bang voor bemanning Agenten halen acht kinderen Contra-staatsgreep eindigt met vlucht van koning bij ouders weg JONGEN DOOD NA SNUIVEN VAN TRI? „ZIJ LEEFDEN VAN OUD BROOD EN VISKOPPEN' VASJKANSKY UIT BED Engeland wil crisis in Zes forceren C0NSTANTIJN MORGEN NAAR KOPENHAGEN Péchiney toch naar Zeeland dank zij kern energie MOEDER EN DOCHTER GEDOOD onderwijzer amandelkransjes DAGBLAD VOOR ZEELAND GIFTEN OPGESLOTEN V.S. vinden ruimtebus uit voor kernbommen ANDAAG TIJDELIJK HAAST „Waanzinnig' Geen verandering Wind Couve de Murville RANTSOEN (Van een onzer verslaggeefsters) VLISSINGEN De 18-jarige L. K. uit Vlissingen is vrijdagmorgen dood op zijn bed gevonden. Bij het politie-onderzoek naar de doodsoorzaak is vast komen te staan dat het slachtoffer voor zijn dood vrij intensief tri-chloor-ethyleen heeft ge snoven. Een bewijs, dat het vrij intensief ge bruik van het tri-chloor de doodsoor zaak is, is er volgens de politie niet. Naar de mening van de politie staat wel vast dat de doodsoorzaak samenhangt met het gebruik van het tri-chloor. Een andere doodsoorzaak kon niet worden gevonden. De jongen werd door zijn moeder dood aangetroffen. Zij waarschuwde de huisarts, die er de politie bij riep. De politie waarschuwt ervoor dat het snuiven van tri-chloor-ethyleen bijzon der gevaarlijk is en de dood tot gevolg kan hebben. Vroeger werd het spul o.a. door tand artsen en artsen als narcose-middel ge bruikt. (ADVERTENTIES) Wij zoeken voor onze imfanitiel- auitistiische zoon (18 j.) een jeug dige, toegewijde Salaris nader overeen te komen. Aanmelding: Gamtier van Disselstr. 15, tel 38264 Breda. Jamin kerstvoordeel 300 gram 89 niet duur wel heerlijk (aiiN&iaaAav) BONTMANTELS BONTHOEDEN BONTCRAVATTEN BONT GARNERINGEN ju BREDA TILBURG DEN BOSCH E.ndstraat 14 Heuvelstraat 44 SCHAPENmark't 17 Tel. 01600-31086 Tel. 04250-31620 Tel. Q410Q-3912S Met ingang van 1 januari 1968 zullen onze abonnementsprijzen, evenals die van de andere Ned. dagbladen als volgt gewijzigd worden Per week 1,04 excl. 2 ct incassokosten. Per maand 4,50 excl. 5 ct incassokosten. Per kwartaal 13,40 excl. 50 ct incassokosten. De kwartaal-incassokosten kunt U zich besparen door het abon nementsgeld automatisch van Uw girorekening te laten af schrijven, dan wel vóór het be gin van een kwartaal op onze girorekening over te maken. De abonnementsprijs van een postabonnement buiten ons ver spreidingsgebied wordt per 1 jan. '68 19,75 per kwartaal, excl. incassokosten. Het Ministerie van Economische Zaken is op de hoogte gebracht van deze prijsverhoging. Directie Dagblad De Stem 107e JAARGANG No. 25688 UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. J, M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. BureauBreda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God. Koningin en Vaderland VRIJDAG 15 DECEMBER 1967 Abonnementsprijs: m.i.v. 1 januari 1968 13,40 per kwartaal (excl. in cassokosten), 4,50 per maand (excl. incassokosten), 1,04 per week (excl. incassokosten Losse nummers 0,25 Post abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat3,^telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). MARINE BEDAART MUITERS De heer Leasa (oud KNIL-mllitair) kreeg in hèt Maleis te horen dat zijn kinderen uiaar een tehuis zouden wor den overgebracht. De jongens en de meisjes kregen enkele ogenblikken gelegenheid wat kleren aan te trek ken. Zij werden daarna overgebracht naar een klaarstaande bus. De kinderen verzetten zich lijdelijk. Enkelen huilden, anderen lieten zich door politiemannen naar de bus dra gen. Een van hen weigerde zijn kleren aan te trekken en werd in pyjama weggebracht. In de bus hokten de kin deren achterin samen. Toen het gezel schap was vertrokken, bleven Alexan der Leasa en zijn vrouw eenzaam ach ter in de barak. De half geklede vrouw huilde hartverscheurend. Hakkelend vertelde mevrouw Lea sa over het grote onrecht. „Ze heb ben ze allemaal weggehaald. Ook myn jongste van twee. Wij kunnen er toch niets aan doen dat wy geen geld hebben om kleren te kopen." Alexander Leasa wil niet werken en hy weigert elke uitkering van de overheid. HU wil erkend worden als soldaat en als zodanig betaling ont vangen. Als zyn huidige middelen van bestaan gaf hU op: giften van parti culieren. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Gehelmde mariniers op de Neder landse mijnenveger „Rhenen" hebben gisteren voorko men dat de muiterij op het Liberiaanse schip „African Monarch" bloedige gevolgen had. Op het marineschip bevond zich ook de Liberiaanse consul Th. Thomas te Rotterdam. De consul is met mariniers zonder moeite aan boord van het Liberiaanse schip gekomen. Gister avond is de African Monarch de Waterweg opgevaren. De verwarring om de gebeurtenissen rond het muitende schip was gisteravond nog groot. De marinevoorlichtingsdienst deelde aanvan kelijk mee dat de bemanningsleden in Hoek van Holland van boord zouden zijn gegaan. Later moest men vertellen dat alleen de mari niers in Hoek van Holland van boord waren gegaan. Het marineschip heeft de Liberiaan niet begeleid over de Waterweg. De politieboot P10 van de Rotterdamse politie had bij Hoek van Holland het escorte overgenomen. Van de Nederlandse marine bevond zich toen alleen nog een luitenant ter zee aan boord van de „African Monarch". Hij had het onderzoek in handen. De muiterij werd gistermorgen door de kapitein van het Liberiaanse schip aan Radio Scheveningen meegedeeld. Scheveningen ontving het telegram: „Bemanning muit. Anker bij Maasboei. Wacht op politie". Vanaf dat moment begon voor toe gesnelde Nederlandse zeelui een zeld zaam avontuur rond het Liberiaanse schip. Zij zagen hoe de kapitein vanuit de stuurhut een boodschap in een fles naar buiten gooide. Zij zagen ook iemand, die kennelijk zaï opgesloten, met een rode zakdoek voor een patrijs poort zwaaien. En alsof er niets aan de hand was liepen bemanningsleden van het muitende schip rustig over dek te wandelen. De vertoning werd nog vreemder toen bekend werd, dat de kapitein zich had opgesloten met een arsenaal vuur wapens. Van een bloeddorstige beman ning was echter niets bespeuren. De aanwezigheid van het dreigende mari neschip kan de bemanning hebben koest gehouden. Zij ondernam ook niets toen de Liberiaanse consul met assisten tie van mariniers aanstalten maakte om het schip te enteren. Op dat moment reageerde de bemanning zelf vriende lijk door behulpzaam een touwladder uit te gooien. De African Monarch is eigendom van een rederij in Monrovia. Het schip kwam uit Rotoch en was op weg naar Rotterdam, waar het in de Eemhaven gerepareerd zou worden. De Rotter damse agent van de rederij kon geen commentaar geven op de gebeurtenis sen. Volgens de agent zou het merendeel van de bemanning de Italiaanse na tionaliteit bezitten. Geschat werd dat de bemanning uit 25 tot 30 personen bestaat. DALLAS (AFP) De directeur van het instituut voor onderzoek van het Amerikaanse ministerie van defensie, John S. Foster, heeft gezegd dat de Ver. Staten een nieuw ruimtevaartuig hebben ontwikkeld, waarmee verschei dene kernladingen kunnen worden ver voerd, die naar verkiezing op een reeks vijandelijke doelen zouden kunnen worden geworpen. Foster zei verder dat deze „ruimtebus" in een baan om de aarde gebracht zou kunnen worden door een nieuwe raket, „Poseidon" ge heten. HaaMA? iPe Stem Drie gemeenten in de Kanaal zone, vindt de K.V.P.-fractie in de Eerste Kamer. Pagina 2. Kardinaal Legers vertrek naar de melaatsen is een demonstra tie tegen de geestelijke verzie king van het Westen. Pagina 7. Volgens minister Roolvink ziet het er economisch nog helemaal niet zo best uit. Pagina 9. De omroepen zullen volgend jaar kunnen meespreken in de bouw van de N.T.S.-program- ma's. Pagina 13. Op Wimbledon zullen voortaan amateurtennissers en professio nals tegen elkaar in het krijt treden. Pagina 15. Verscheidene glasverzekerings maatschappijen dreigen de dupe te worden van een nieuwe wet. Pagina 19. Het blijft: „Glaasje op, laat je rijden". Ook voor bromfietsers. Pagina 23. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Zeeland laat Péchi ney niet los. Gedeputeerde Staten van Zeeland zullen minister De Block van Economische Zaken tydens diens werk bezoek van volgende week dinsdag aan Zeeland een interessant en kansrUk voorstel doen om deze belangrijke aluminiumindustrie (700 man personeel) alsnog naar Zeeland te krijgen. Péchi ney zelf biyft, in afwachting van dit overleg, intussen voor de Zeeuwse deur staan. Het Zeeuwse voorstel is gebaseerd op een. studie van de Provinciale Zeeuwse Electriciteits Maatschappij over de mogelijkheid om op korte termijn een kernenergiecentrale in Zeeland te stichten. Deze studie heeft tot de con clusie geleid dat Zeeland in 19721973 een kernenergiecentrale zou kJunnen hebben, die energie levert tegen een prijs, die zelfs kan concurreren met de prijs van het goedkope aardgas waar over de aluminiumfabriek ALDEL in Delfzijl op het ogenblik kan beschik ken. Péchiney, dat volgens een oude be slissing van de regering niet voor dit goedkope aardgas in aanmerking komt, zou het over vier, vijf jaar dus niet eens meer nodig hebben. Om deze korte tijd voor Péchiney te overbruggen zullen G.S. van Zeeland de minister verzoe ken tijdelijk goedkoop aardgas te laten leveren aan de PZEM. Deze zou dan op haar beurt een aantal jaren goed kope elektrische energie aan Péchiney kunnen leveren. Hoe serieus de plannen zijn blijkt on der meer uit het feit dat het dagelijks bestuur van de PZEM aan G.S. van Zeeland heeft verzocht een terrein van 100 ha in het Zuid-Sloegebied te mogen kopen ten behoeve van de bouw van de kernenergiecentrale. Een en ander ls gistermorgen tijdens de begrotingszitting van de Zeeuwse staten meegedeeld door gedeputeerde A. Kaland (CHU). De gedeputeerde zei in dit gehele verband dat de overgang naar kernenergie dichter voor de deur staat dan velen op het ogenblik ver moeden. Hij waarschuwde er voor dat het niet uitgesloten is dat de kernener gie het aardgas zal verdringen omdat de kostprijs ervan goedkoper zal wor den dan die van aardgas. „In dat geval zal het aardgas onder de grond moe ten blijven". Vandaar dat de Neder landse regering volgens de heer Kaland haast moet maken met de afzet van het aardgas. Hij zag daarvoor twee moge lijkheden: een algemene verlaging van de aardgastarieven en een belangrijke verruiming van de toewijzing van goed koop aardgas voor industriële doelein den. „We zullen proberen de minister hiervan te overtuigen", zo voegde hij er aan toe. (Van onze redactie buitenland) KAAPSTAD Louis Vasjkansky heeft 11 dagen na zijn harttransplantatie zyn bed mogen verlaten. Hij mocht „korte tyd" in een gemakkelijke stoel zitten op het balkon waar hy in een rolstoel naar toe was gebracht. Er hebben zich tengevolge hiervan geen complicaties voorgedaan. Dit heeft een woordvoerder van het Groote Schuur-ziekenhuis meegedeeld. De hechtingen in zijn borst zijn nog niet verwijderd, voegde de zegsman er aan toe. Professor Chris Barnard heeft gisteren het eredoctoraat honoris caussaa in de wetenschappen van de universiteit van Kaapstad ontvangen uit erkenning voor zijn buitengewoon werk in de hartchi- rurgie. Moe en teleurgesteld kwamen gis termorgen koning Constantijn en koningin Anne-Marie van Grieken land op het vliegveld van Rome aan, (Van onze redactie buitenland) ATHENE/ROME. Het acht maanden oude militaire regiem in Athene heeft gisteren de macht in handen gehouden na vrijwel zonder bloedver gieten een royalistische contra-coup de kop te hebben ingedrukt. De staats greep heeft koning Constantijn van Griekenland gedwongen naar Rome te vluchten, vanwaar hij waarschijnlijk morgen naar Kopenhagen, de geboor teplaats van zijn vrouw Anne-Marie, zal vertrekken. De Deense premier heeft verklaard dat Constantijn en zijn familie welkom zijn in Denemarken. De koning en zijn familie kwamen gisterenmorgen vroeg in Rome aan. De koning zag er moe uit. mengsel van anti-communisme, Hel- geweest, uiaar na cue uren leens christendom en tamelijk vooruit- I is LM. strevende opvattingen op sociaal ter- rem. Vrijwel alle officieren komen voort uit het armste deel van de bevolking. Het zijn zonen van kleine boeren, ar beiders en onderwijzers. Him eisen op sociaal terrein zijn die van het mi lieu waaruit ze zijn vooirtgefoomen. Dit deel van de bevolking heeft niet veel op met de monarchie. Om de mo- archie te kunnen handhaven zouden de bewindhebbers een beroep kunnen doen op prins Peter, een neef van ko ning Constantijn, die met Constantijn en vooral met koningin-moeder Frede- rika al lang overhoop ligt. Prins Peter heeft stelling genomen tegen vele po litieke initiatieven van koning Constan tijn. Griekenland is nauwelyks 24 uur in beroering geweest, maar na die uren is het voortbestaan van de monarchie en het 104 jaar oude Griekse konings huis twijfelachtig geworden. De nieuwe premier en sterke man van het regime dat op 21 april van dit jaar de macht in handen nam, ko lonel George Papadopoulos, verklaarde een koning. Het revolutionaire comité heeft de praktisch onbekende luitenant-generaal George Zoitakis, die niet van adelijken oioede is, benoemd tot regent. In de openbare gebouwen van Athe ne zijn intussen de portretten van de Konmg en zijn gemalin verwijderd1. De Koninklijke standaard voor het paleis is gestreken. Op zijn eerste perscon ferentie noemde de nieuwe Griekse premier het optreden van de koning te gen de militaire junta „onverwacht en waanzinnig», „Als wij geweten hadden at hij van plan was, hadden wij be- ii„ geprobeerd hem deze teleurstel- g fe besparen", aldus de premier. Nu de militaire jurata, wellicht ver- Jht de staatsgreep naar voren „fnhen' £an men aannemen dat de „SS filosofie" van de regering Do,„ge?? verandering zal ondergaan e ..filosofiekomt neer op een Weersverwachting, medegedeeld avond? KJU"- geIdi§ van- di™»'l<iWO!.klng' ™iaar overwegend droog. In de ochtend nog op veel régen'"-vSii4 en,h,ier e.n daar mot- wlnf' ??tIge tot vrij krachtige Dezeifde'temperaturen' ™lflWeSt- 16JM'SS op 8'41 uur: onder der 7.29 uv^aan op 15 01 »n- AVBi5f°ÏÏtiHl™tK N.A.C./ a.N.w.b.: 070 - 81 43 91. Wegen- jnformatiedienst België:: te berei- 0932 ^INederland onder no. u»32 213 38 55. In België 13 38 55. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL De ministers van bui tenlandse zaken van de EEG, behalve Frankryk, zijn het er over eens, dat maandag en dinsdag in de ministerraad te Brussel een besluit zal moeten wor den genomen over het al of niet begin nen van onderhandelingen met Enge land over een lidmaatschap. Zy zijn het er ook over eens, dat dit besluit niet naar een latere datum ver schoven mag worden. Zou het besluit niet positief uitvallen - en dat is waarschijnlyk omdat Frank ryk volhardt in een negatieve houding - dan betekent dat voor de ministers van de vijf landen niet, dat het punt van Engelands aanvrage van de agenda is afgevoerd. De vijf zullen dan afzonderlijk of ge zamenlijk het overleg met Engeland over de in te nemen standpunten voort zetten. Dit bleef van de personenauto over. (Van een onzer verslaggevers) TETERINGEN Een zeer ernstig ongeluk dat gistermiddag om ongeveer kwart voor een op de Oosterhoutseweg in Teteringen gebeurde, heeft het leven gekost aan de 34-jarige mevrouw E. Koenraad-Buys en haar zesjarige doch tertje Ingrid uit Teteringen. Het acht jarige zoontje Peter Koenraad werd bij het ongeluk zwaar gewond. Dit was het trieste resultaat van een aanrijding tussen twee personenauto's en een zware vrachtwagen. De botsing ontstond toen een personenwagen, be stuurd door G. de H. uit Oosterhout, de voor hem rijdende Fiat van mevr. Koenraad wilde passeren. De H. deed dat op een moment dat uit tegenover gestelde richting de zandwagen, be stuurd door A. v. M. uit Breda naderde. Toen De H. merkte dat hij de inhaal manoeuvre niet kon voltooien, remde hij waardoor zijn wagen naar links be gon te slippen en op hetzelfde ogenblik de auto van mevr. Koenraad aan de linkerachterzijde raakte. Deze wagen werd daardoor aan de achterzijde naar rechts geschoven en kwam op de linker weghelft terecht. Een botsing met de vrachtwagen was toen niet meer te voorkomen, ofschoon de chauffeur van deze auto dat nog wel probeerde. De twee personenwagens kwamen op het tietspad aan de linkerzijde van de weg terecht. Mevr. Koenraad en haar doch tertje waren op slag dood. n/r bijna tien jaar oude meisje P. Metsaars uit Huiten is niet ver van de ouderlijke woning bij het oversteken van de rijksweg in Huiten door een personenauto gegrepen en op slag ge- bood. De auto kwam uit de richting Tilburg en werd bestuurd door de heer J. Lutters uit Deurne. (Van een onzer verslaggevers) WIERDEN. Een legertje politiemannen heeft gistermorgen de acht kin deren van het echtpaar Leasa, dat voorlopig uit de ouderlijke macht is ontzet, uit een barak in het woonoord Vossenbosch bij Wierden gehaald. De kinderen werden per bus naar een tehuis gebracht. Een sociaal werkster draagt een van de kinderen weg. Een onderzoek van de politie leerde echter dat het gezin elke week oud brood kreeg van een bakker, die dit speciaal in dozen verzamelde. Verder leefde het gezin van viskoppen, die gebracht werden door een handelaar. Mannen, vrouwen en kinderen in de barak van Leasa leefden op rant soen. 'b Morgens kregen jongens en mannen twee sneedjes brood; 's avonds kregen ze er drie. De vrouwen en meisjes waren er slechter aan toe. Zij kregen 's morgens maar een snee, en 's avonds drie. Geld om kleren te kopen was er nooit. Ook andere nood zakelijke benodigdheden (brandstof bUvoorbeeld) konden niet worden aangeschaft. Leasa vertelde zUn actie om als mi litair erkend te worden niet te zullen staken, „wy gaan voort. Wy strijden voor een rechtvaardige zaak." Voor de justitie is de affaire niet meer zo belangrijk. De kinderen zyn in goede handen. En daar is alles om begonnen. Wat de ouders doen, moe ten zy zelf maar weten.

de Stem | 1967 | | pagina 1