3,48% rente-rekening bij de postgiro* Kolonels vestigden wankele macht in Griekenland Rond 1,75 miljoen bromfietsers Vrees voor nieuwe ramp India Mokummer is G.A.B.-banbliksem te vlug af BROMMER VOOR ZEER VELEN ONMISBAAR VERVOERMIDDEL QulckUp...'t is goed. Ko drinkt't Zet die fles gerust midden op tafel. Hij mag gezien worden. „PASTOOR" GEVRAAGD NAVO-vloot JAN BLOKKER VERLAAT HANDELSBLAD Meldingsplicht voor slapende fondsen bepleit 9 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 14 DECEMBER 1967 9 PALING ROLMOPS HARING Alfrink naar Rome over katechismus PER GEZIN SCHEEF BEELD TIJDWINST Na aardbeving reeds 172 doden 1.500.000 rekeningen alle overschrijvingen zonder kosten overal gepast betalen met de vertrouwde blauwe kaart... en nu ook nog als nieuwe service de Kon. Olie keert 10 pet. in aandelen uit Toenemende kritiek Oppositie Per advertentie Turkije Reorganisatie van toneelbestel bij wijze van proef RUIM 20 CM. LANGE HAARSLIERT MOEST ERAAN GELOVEN SCHELVISLEVER GARNALEN (gemarineerd, gerookt, gestoomd S/lUlkVt i i in: ■iiiiiaiiiiuiiiiuiiiiMiiiiiiiiiiHiiiiiBiiiiiaiiiiiuiiiiniiii: tiet besluit van de ministers van de- fensie der NAVO-landen om het tot nu toe experimentele Mateh-ma- ker-squadron (een scheepsverband van internationale samenstelling en onder een geïntegreerd commando) om te zetten in een permanent en operationeel patrouille-eskader komt niet uit de lucht vallen. Niettemin werkt het bericht erover als een lich te schok, omdat we in het dagelijkse leven al weer enkele jaren gewend zijn voort te dobberen over het bijna rimpelloze water van de ontspan ning' in de betrekkingen tussen Oost en West. Die ontspanning is er overigens wel degelijk en er is geen reden voor de vrees dat het nieuwe eskader de koude oorlog zal doen herleven. Het squadron is niets anders dan een volgens de NAVO noodzakelijke ver sterking' van de onderbouw van het machtsevenwicht, die uit balans be gon te raken door de opmerkelijke vlootuitbreidingen van de Sovjet- Unie en de verschijning van de Sov jet-marine in de Middellandse Zee. De ontspanning zelf tiert alleen bij de gratie en onder de paraplu van het Amerikaans - Russische even wicht. Zolang het evenwicht in stand blijft kunnen Russen en Amerikanen verder gaan met praten. Dat is bij voorbeeld momenteel vooral van ui termate groot belang, omdat beide super-machten zich inspannen voor het tot stand komen van een wereld wijd verdrag tegen de verspreiding van atoomwapens. Dat deze Amerikaans-Russische acti viteit tot stand kwam, was mede te danken aan het feit dat c(e NAVO definitief afzag destijds van de MLF, 'n internationale NAVO-atdomvloot die zou moeten worden ingesteld om de Europese bondgenoten van Ame rika op de een of andere manier ook een vinger aan de trekker te geven. De Russen zagen dit waarschijn lijk niet ten onrechte als een vorm van verspreiding van kernwa pens. Vergeleken met zo'n MLF-vloot is het nieuwe NAVO-smaldeel maar spel. Een spel echter dat subtiel ge speeld wordt met 't doel: handhaving van het machtsevenwicht waarbij te gelijk het klimaat voor verdere toe nadering moet worden gehandhaafd. Het is een weinig ideële en ideale vorm van co-existentie maar wel een reële. iH EE üiüiwnmüüiiiiiifliiiiin l«M SCHIPHOL (ANP) „Ik hoop dat op deze vergadering de besprekingen over de Nederlandse katechismus kunnen worden afgesloten", zei kardinaal B. J. Alfrink gistermiddag óp Schiphol bij zijn vertrek naar Rome. Daar zal hij vandaag en vrijdag voor de tweede keel de vergadering van de kardinalencom missie bijwonen, die door paus Paulus is ingesteld om de moeilijkheden rond de Nederlandse katechismus op te los sen. Om enigszins tegemoet te komen aan enkele bezwaren die tegen de, door het Nederlandse episcopaat uitgegeven ka techismus zijn ingebracht, hebben de Nederlandse bisschopen geruime tijd geleden voorstellen naar Rome ge stuurd. Deze zijn bedoeld om de tekst van de nieuwe katechismus op veertien Plaatsen te verduidelijken (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De bromfiets is een vrijwel onmisbaar vervoermiddel voor ongeveer 1 3/4 miljoen Nederlanders. Driekwart van de brom fietsers gebruikt de brommer om van huis naar werk of school te gaan. Niet minder dan de helft van hen zou, zonder die bromfiets, moeten gaan lopen of fietsen, omdat zij geen gebruik kunnen maken van openbare vervoermiddelen. Deze conclusies komen voort uit een enquête, die in opdracht van de RAI-bromfietsenafdeling is ingesteld bij drieduizend gezinnen en alleenstaanden. De omzetbelasting zal, zoals bekend, per 1 januari worden opgetrok ken van tien naar veertien procent. Deze lastenverzwaring zal terecht komen op de toch al gebogen schouders van toekomstige kopers. Reacties van de leveranciers en van de zijde van de RAI laten er weinig twijfel over bestaan, dat de hogere lasten onverkort zullen worden doorberekend. Dat scheelt de nodige tientjes per bromfiets. Het wetsontwerp, dat in deze verho ging voorziet, heeft het er in de debat ten van onze volksvertegenwoordigers niet helemaal zonder kleerscheuren af gebracht. Niet dat er iets aan het voor stel van minister Witteveen werd veran derd, maar de aangevoerde bezwaren waren legio, ook van woordvoerders van regeringspartijen. Het zwaarst woog de overweging, dat een beroep wordt gedaan op de portemonnee van minder-draagkrachtigen. Een aantal kamerleden had liever gezien, dat de automobilisten voor de bijeen te bren gen gelden zouden moeten opdraaien, in de vorm van een nieuwe verhoging van de benzineaccüns. Betoogd werd, dat bromfietsbezit meestal niet duidt op financiële over vloed en dat het betrokken vervoermid del een bijzonder belangrijke plaats in neemt in het woon-werkverkeer. Nu is het zelden een onoverkoombaar pro bleem cijfermateriaal op te scharrelen, waarmee vrijwel ieder argument kan worden onderstreept, of, indien ge wenst, verworpen. De feiten waarmee de RAI komt aandragen, spreken even wel duidelijke taal. Per huishouding is het gemiddelde aantal bromfietsen opgelopen tot 1,3 in 1966. In juni van dat jaar had ons land de beschikking over 1.630.000 brom mers, een aantal dat blijkens de ver koopcijfers van de RAI nu gestegen moet zijn tot meer dan 13/4 miljoen. Gezien de groeiende vraag rekent men er op, dat er in 1970 niet minder dan twee miljoen brommende fietsen over de tjokvolle wegen tuffen. Volgens de RAI leert het ingestelde onderzoek, dat de bromfiets meer in gang heeft gevonden in de lagere sociale klassen dan in hogere. De financieel minder-bedeelden zouden gezamenlijk 64 procent van het totale bromfietsen park exploiteren. Dertig procent is in gebruik bij de zgn. middenklasse, ter wijl de „bet'er-gesitueerden" zes pro cent voor hun rekening nemen. Deze cijfers geven een enigszins scheef beeld, omdat buiten beschouwing wordt gelaten dat er nu eenmaal veel meer gezinnen zijn in de lagere inko mensgroep. Een beter overzicht geeft de yolgende indeling: van de gezinnen van de agrarische beroepsbevolking be schikt 53 procent over een bromfiets, bij de handarbeiders is dat percentage 43, bij de loontrekkende middenstand 29, bij de leidinggevenden en welgestelden 28. De minste bromfietsen treft men aan in de categorie van de gepensioneer den: 17. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek noemt ook cijfers, die de positie van de bromfiets dik onderstreept. Het forensenverkeer vindt voor dertien pro cent per bromfiets plaats, aldus het CBS, terwijl de bromfiets na de fiets het meest gebruikte vervoermiddel is in de reisduurcategorie beneden de dertig minuten Een opmerkelijke conclusie is, dat de helft van de woon-werkbromfietsbezit- ters (d.w.z. ongeveer zeshonderddui zend personen) volledig op de brommer zijn aangewezen, omdat ze niet van een openbaar vervoermiddel gebruik kun nen maken. Van de andere zeshonderd duizend zijn er 95 van de 100 per brom fiets het snelst van huis naar werk/ school v.v. De gemiddelde tijdwinst is twintig minuten. Wat natuurlijk wel in negatie ve zin bijdraagt tot een beïnvloeding van de bezettingsgraad in bussen, trams en treinen. Veel van deze conclusies steunen de bezwaren in de beide kamers tegen een verhoogde omzetbelasting. Ander zijds kan men aanvoeren, dat ook de be- n^jjrSi ^°veel profijt van hun vervoer middel hebben en zulke grote tijdwin sten maken, dat een eenmalige extra uitgave van een paar tientjes geen on beklimbare berg zal zijn. Duidelijk is in ieder geval, dat' de bromfiets niet meer weg te denken valt uit het maat schappelijk bestel. Vraagt folders bij de importeur: H't HOOLHOES"lreneweg2 Bunde(L4 ,Van onze redactie buitenland) BOMBAY Miljoenen Indiërs in de door aardbevingen geteisterde westelij ke gebieden leven in angst voor een nieuwe ramp. Gevreesd wordt dat door de aanhoudende aardschokken de Koy- na-dam het wel eens zou kunnen be geven, waardoor het gehele laag gele gen plateau overstroomd zou worden. De 5.000 inwoners van Koyna Nagar, dat aan de voet van de dam ligt, is reeds geëvacueerd omdat in een brug welke over de dam loopt, scheuren zijn geconstateerd. Volgens een officiële opgave heeft de aardbeving van dinsdag 172 doden ge- eist. Speciale ziekenhuizen zijn inge richt om voor de 1600 gewonden te zorgen. In 122 dorpen zijn, naar schat ting, minstens 6000 woningen ingestort. - - Weer een voordeel voor rekeninghouders bij de postgiro: een gemakkelijk te openen rente-rekening, waarop al even gemakkelijk kan worden bijgeschreven en afgeschreven. De eenvoudige manier om geld van de giro rentedragend te maken. Alle particuliere rekeninghouders ontvangen bericht. in samenwerking met de Rijkspostspaarbank POSTCHEQUE- EN GIRODIENST bet grootste gironet van Nederland-volledig geautomatiseerd DEN HAAG (A.N.P.) De raad van commissarissen en de directie der n.v. Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij maken bekend dat op 8 maart 1968 een algemene vergadering van aandeelhouders zal worden gehou den, waarop wordt voorgesteld op elk der op 31 december 1967 uitstaande 97.468.017 aandelen tien pet. uit te ke ren in aandelen der vennootschap. j^je bromfiets wordt als volgt gebruikt: van huis naar werk 45 procent tijdens het werk 9 procent weekeindritjes 38 procent voor boodschappen 33 procent voor visites 26 procent vakantie 18 procent van huis naar school 10 procent (N.B. Er mocht méér dan één antwoord wor- den gegeven, bijvoorbeeld: „van huis naar werk" èn „vakantie".). (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. De meest opzienbarende methode om het chronisch tekort aan financiën van de hoofdstad te verminderen kwam vorige week van de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, die aankondigde, dat werkschuwe Mokummers niet langer in aanmerking komen voor een uitke ring. olgens hem gaat het om een groep van zo'n 600 voornamelijk jonge Amsterdammers, die de hoofdzaken van hun bestaan losjes op de schedel gedrappeerd hebben en voor de rest grootvaders lompen verkiezen boven het nette pak. Bovengenoemde directeur, de heer Fortanier, wenst geen verant woording meer te nemen voor de ze groep, die bij zijn lokct-ambte- naar als de „vetkuiven" te boek staan en steekt dat niet onder zijn ambtelijke stoelen en banken. De Amsterdammer P. Schouten uit de Neerkerkstraat beeft des he ren Fortaniers banbliksems niet willen afwachten en heeft zich de zer dagen ijlings naar de kapsalon van de Italiaan Pasquale Capone in de Amsterdamse Bagijnensteeg be geven om zich reddeloos te laten trimmen. Zijn ruim twintig centimeter lan ge haarsliert, in jarenlange ver sterving verkregen, moesten er aan geloven en tenslotte bleef er in de kappersstoel een net blok hoofd achter. Zei Schouten na af loop bedroefd: „Ik krijg toch de indruk dat ik voor de zoveelste keer aan het kortste eind trek". Zei kapper Pasquale: „Nog een paar van zulke klanten en ik begin een bloeiende handel in haarstukjes". Tot biirgermansproporties terug gebrachte Schouten gelooft overi gens niet, dat door zijn new-look nu de vetste banen voor het op scheppen liggen. „Ik zit nog met die snor", zei hij grimmig, „en ik heb gemerkt dat de heren werkgevers daar ook makkelijk over vallen. Toch denk ik er niet aan om hem weg te laten halen. Dat ding zit er en dat blijft er". (Van onze redactie buitenland) ATHENE. De militaire junta, die koning Constantijn nu omver tracht te werpen, nam met een snelle en meesterlijk voorbereide staatsgreep op 21 april in de uren voor ozns- opgang de macht in handen. De jun ta bleek te bestaan uit een aantal vrij onbekende kolonels en maakte de koning tot een soort paleisgevan gene. De junta werd aangevoerd door een driemanschap, bestaande uit kolonel George Papadopoulos, die minister werd in het bureau van de eerste minister, brigadier Stylianos Patakos, minister van binnenlandse zaken en kolonel Nichlas Makarczos, die minister van co ördinatie werd De hoogstgeplaatste figuur in hun groepering was generaal Gregory Span- tidakis, die niet had meegedaan aan de organisatie van de staatsgreep, maar op wie een beroep werd gedaan als woordvoerder dienst te doen in de uren onmiddellijk na de staatsgreep. Hij werd later benoemd tot minister van defen sie en vice-premier. De junta koos een marionettenpre mier. de weinig bekende burger Con stantijn Kollias, die altijd op de achter grond werd gehouden. De junta ontpop te zich als een puriteins bewind, dat zei Griekenland te willen zuiveren van wanorde en corruptie en oude waarden in ere herstellen. Het was niet fascistisch naai uiter lijk. Bewondering en toewijding aan de leiders werden niet buitensporig opge bouwd, en er waren geen uiterlijke ver schijnselen als uniformen, aanplakbil jetten en militairisme. Maar het bewind sloeg hard in cp de oppositie en kwam steeds meer onder kritiek van binnen- en buitenland. Talrijke massa-processen vonden plaats van Grieken, die be schuldigd werden van verraad en po gingen om het regime omver te wer pen. Vele Grieken, o.a. de actrice Me- lina Mercouri, werd het burgerschap ontnomen. Internationaal maakte het bewind zich belachelijk door een tot mislukken gedoemde poging om mini-rokken en hippie-baarden te verbieden. Tegelijk trachtte het Westen het bewind te isole ren. De Ver. Staten sneden het land af van militaire leveringen. De Europese gemeenschappelijke markt hield een be langrijke lening aan. In eigen land riskeerden twee be langrijke figuren uitgeefster, mevr. Helen Vlachou, en ex-premier Panayio- tis Kanellopouios gevangenisstraf door in het openbaar kritiek te leveren op de kolonels. Mevr. Vlachou noemde hen onbekwame mannen met een kleine geest. Kanellopoulos eiste hun aftreden. Beiden werden onder huisarrest ge steld. Terwijl zij aan de macht waren pro beerden de junta-leden hun macht te consolideren door officieren te ontslaan op wier trouw men niet meende te kun nen rekenen. Maar dit was bijna onmo- geliik, aangezien de meerderheid van hetofficierenkorps trouw was aan het koninklijk huis Terwijl de binnenlandse moeilijkhe den groeiden, werd het bewind getrof fen door de Cypriotische crisis, waar door een oorlog met Turkije dreigde. Athene moest buigen voor Turkije, en toen ontstonden de eerste verwachtin gen dat een contra-staatsgreep niet lang op zich zou laten wachten. (ATVERTENTTF.) F. Schouten Haarsliert, 20 cm Aan 't kortste eind Snor blijft er DEN HAAG (ANP) De raad van directeuren van de Vereniging van Nederlandse Toneelgezelschappen (VNT) heeft met grote voldoening ge constateerd, dat minister dr. M. A. M. Klompé van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk er mee instemt, dat bij wijze van proef de eerste fase van het plan voor de reorganisatie van het toneelbestel wordt uitgevoerd. Deze fase betreft het seizoen 1968 1969. De raad van directeuren van to neelgezelschappen heeft zich op ver zoek van de VNT gebogen over het antwoord, dat minister Klompé aan het rapport wijdde. De besprekingen over het reorganisatierapport van de VNT zijn binnen de VNT nog niet afgesloten. Het interne overleg zal, naar verwacht wordt, in de tweede helft van januari worden beëindigd. In het gezamenlijk overleg dient, men zich met name te beraden op de be grotingen voor het seizoen 19681969. per gezelschap gespeciliceerd, en met betrekking tot het realiseren van de al dan niet aangevulde speellijst, die een onderdeel is van het reorganisatie rapport. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Jan Blokker heeft bij het Algemeen Handelsblad ontslag genomen, omdat die krant met de Te legraaf gaat samenwerken. Filmredac teur Blokker vindt de Telegraaf een stinkkrant. Een van zijn laatste artikelen in het Handelsblad heeft nogal wat hilariteit in de Nederlandse perswereld veroor zaakt. Blokker schreef namelijk in een kerstverhaal: „Dit is het kerstverhaal van Aloysius en de duivel, zijnde de geschiedenis van A(loysius) H., die een pact sloot met den boze en, zonder het te beseffen, eindigde als meedogenloze meelacher in het kamp van de duivel. Een zeer zinvolle geschiedenis". De initialen van Aloysius H. zijn ge lijk aan de beginletters van het Alge meen Handelsblaa. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De nationale raad voor maatschappelijk welzijn heeft zich tot minister Klompé (Maatschappelijk Werk) en minister Polak (Justitie) ge wend en erop aangedrongen dat de voorgenomen schrapping van art. 28 van de wet op de stichtingen ook zal geiden voor de bestaande charitatieve stichtingen. De raad wil hiermee bereiken dat er een meldingsplicht komt voor de cha ritatieve stichtingen, zodat er een in zicht wordt verkregen in de omvang vain de zgn. slapende fondsen. Door schrapping van het betrokken wetsarti kel wordt het voorts mogelijk in te grij pen als de doelstellingen van een chari tatieve stichting zijn veranderd. Zoals bekend is er enkele jaren ge leden voor gepleit „het dode" kapitaal uit verschillende stichtingen te halen. Getracht zal worden door wetswijzi gingen meer greep op de slapende ver mogens te krijgen, zodat hiermee nieu we en eigentijdse taken op maatschap pelijk terrein zouden kunnen worden aangepakt. Verder zal geprobeerd worden door voorlichting besturen van slapende fondsen tot hernieuwde charitatieve ac tiviteit op te wekken om de slapende vermogens een goede eigentijdse be stemming te geven. Mogelijk zal het bestuur van het ka tholieke gesticht voor oude vrouwen in Breda een proef-proces uitlokken om door statutenwijziging de doelstelling veranderd te krijgen. Het bestuur van dit bejaardenhuis wil namelijk tot een meer open en alge mene opzet komen, maar de statuten van het oude gesticht verhinderen dit thans. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. drs. J. W. M- Bluyssen, heeft de studentenzielzorg van Nijmegen gelegenheid geboden een nieuwe medewerker te zoeken langs de weg van een duidelijke open baarheid. Dezer dagen zal in de dag bladen een adveitentie verschijnen waarin een studentenpastor wordt ge- vraagt die vooral aandacht zal beste den aan de liturgische vormgeving in de studentenkerk van de H- Geest te Nijmegen. Op deze wijze hopen de studentenpas tors meer mensen te bereiken die voor deze functie in aanmerking kun nen komen. De reeds geruimte tijd du rende onderbezetting van het team van pastores maakt uitbreiding van 't aan tal medewerkers noodzakelijk. Dat een medewerker met bijzondere aandacht voor liturgische vormgeving wordt gezocht, vindt zijn grond in het feit dat de mentaliteitsverandering van de studenten en de wijziging van het kerkelijkheidsbesef van deze jonge mensen, een nieuwe aanpak van de evangelieverkondiging vragen. Boven- die vereisen zij een voortdurende crea tieve aandacht voor de verzorging van de liturgische diensten. Het bestaande team wordt gevormd door de heren drs. H. A. L. A. Bo- gers, dr. W. J. van Haaren o.p-, H. M. Lintjens (part-time) en drs G. W. de Jong, deze laatste namens de protes tantse kerken. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1967 | | pagina 9