Zeeuwse Staten met veelkleurige argumenten FRACTIES WIJZEN VERHOGING VEERTARIEVEN VAN DE HAND winterjassen winterjassen winterjassen winterjassen Behoud Péchiney inzet van strijd bedrijfsleven Grafschenners van Hulst morgen voor de rechter ppfek-ltiet- Hulster Gemengd Koor naar internationale B.B. C.-koren wedstrij d Provincie niet bij R.E.G. J. Bosman Schip zinkt; schipper vermist house of englana house of engfend house of enqfancl house of englaricl Wijding van bisschop Ernst op de t.v. Botersmokkel Voorstel C.H.U. verworpen Niet meevallen Klapstukjes uit Staten Trekpaard Rol Smartelijk Jo Ivens (Hulst) worclt dirigent toonkunstkoor in Breda Bij Hansiveert Ziek STATENLID J. v. BENNEKOM Zeelandbrug Volkskerstzang Goes nu in Ned. 11 erv. kerk 3 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 14 DECEMBER 1967 3 (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. De twee grafschenners die op 1 november op de r.-k. begraafplaats in Hulst hebben huisgehouden, zullen vrij dag 15 december voor de recht' bank te Middelburg terecht staan. Als president van de rechtbank zal fungeren mr. B. Sieperda. De verdachten, de leerling-kelner R. van O. (18) uit Hulst en de ma troos J. M. (21) eveneens uit Hulst verkeren sinds hun aan houding in hechtenis. De twee jongemannen hebben die dag hun sinistere genoegens op niet minder dan zes grafstenen gebotvierd. Ze trokken twee grafstenen om, die daardoor werden beschadigd, van een steen braken ze het kruis af, terwijl ze er ook op krasten. Van twee andere stenen haalden ze de portretten af, terwijl tenslotte van weer een andere steen de Christus figuur werd afgebroken. Het tweetal moet ook voor inbra ken en diefstal terechtstaan, door hen op dezelfde gedenkwaardige avond gepleegd. Via het raam van de kelder van het café van G. de S. in Hulst gelukte het hen binnen te komen. Daar namen ze uit een automaat geld en sigaretten weg. Van O. tenslotte heeft nog enkele daden op zijn kerfstok, waarvoor hij zich vrijdag heeft te verantwoorden. Samen met een zekere A. E. heeft hij zich, door over een muur te klimmen, ook toegang verschaft tot een huis te Hulst. De buit was echter aan de zeer povere kant: f 27,50. Later, op 14 ok tober, nu samenwerkend met W. de H„ werd een ruit van de Textielcen- trale n.v. uitgesneden. Daar stalen zij een geldkistje met f 100,Op 29 oktober sloeg van O. opnieuw zijn slag. Ditmaal was A. E. weer in zijn gezelschap. Ze braken op die dag in een huis aan de Korte Bellingstraat te Hulst in. Dat deden ze door het for ceren van een raam. Ze gingen er met tenminste vier geldcassettes van door. Vrijdagmorgen zuilen ook drie Zeeuwsch-Vlamingen, verdacht van botersmokkel, voor de rechter ver schijnen. Het zijn de landbouwers R. van H. uit Sas van Gent en M. W. uit Terneuzen en de handelaar A. F. uit Terhole. De douane had argwaan ge kregen toen een auto, die al geruime tijd zijn aandacht trok, op het erf van F. nabij Terhole werd gezien. Toen de douane toesloeg ging het drietal aan de haal. Van H., die had geholpen bij het laden en voorts als uitkijk dienst had gedaan, werd aangehou den. Later werden ook W., bestuurder van de auto, en de handelaar F. in de kraag gevat. In totaal werd 1000 kilo boter, verdeeld in pakken van 25 kg, aangetroffen. De auto bleek een rasechte smok- kelwagen. Niet alleen was hij uitge rust om versperringen omver te rij den, en reed hij op zgn. legerbanden, maar er werden welgeteld ook 467 kraaiepoten en vijf rookbommen aangetroffen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een hernieuwde poging van de CHU om Gedeputeerde Staten en "de meerderheid van de pro vinciale Staten te overtuigen van het nut van toetreding van de provincie Zeeland tot de Raad van Europese Ge meenten (REG) heeft het bijna ge haald- Een voorstel van de heer Van den Bosse (CHU) om per 1 januari a.s. lid te worden van de REG en een jaarlijkse bijdrage van honderd gulden toe te kennen, werd maar net (18-23) verworpen. Het CHU-initiatief kreeg steun uit alle partijen» de SGP uitge zonderd. Na de verwerping van het voorstel Van den Bosse werd het voorstel van Gedeputeerde Staten om niet tot de REG toe te treden aan vaard. De heer Van den Bosse betoogde o.m., dat ook Brabant en Limburg lid van de REG zijn geworden. Het pro vinciaal belang is z.i. gelegen in het feit dat de REG grote aandacht be steedt aan de regionale problematiek. Als voorbeeld noemde hij het recente REG-congres in Hulst. Gedeputeerde Van den Bos (AR) stelde hier tegenover dat de Raad van Europese Gemeenten zich manifes teert in een typisch intergemeentelijk verband. Toetreding zal z.i. alleen te overwegen zijn, wanneer de functie van de provincie zou overeenstemmen met die van de gemeenten. En dat is volgens de heer Van den Bos niet het geval. Toetreding van de provincie zal z.i. daarom „oneigenlijk" zijn. „IA, als de winter zich van een kwade kant laat kennen hebben we het direct veel drukker dan anders. Ook al is er minder verkeer. Nu is er wel gelegenheid om eens even te praten, maar dit zou in het begin van deze week niet mogelijk zijn ge weest". Dat ook nu de telefoon het gesvrek telkens onderbreekt, heeft niet veel meer met de weersom standigheden te maken, 't Is toeval lig een druk ogenblik" vertelt AN WB-wegenwachter J. Bosman. ,,Die drukte is nogal eens verschillend" voegt hij er aan toe „maar het komt niet voor, dat we met onze tijd geen raad weten". DE heer Bosman werkt nu elf jaar bij de ANWB. Zes jaar heeft hij door het land gereden op een motor om zo automobilisten met panne hulp te kunnen bieden. Achteraf bezien is het zwaarder dan je het toen voelde. Toch waren er in die laren bij de mensen van de weg" steeds minder ziektegevallen dan bij de mensen van het kantoor". Ge lukkig zit ik nu niet meer op de motor, want van nature voel ik me helemaal geen motorrijder. Het we- genwachtwerk is de laatste jaren ook veel beter geregeld. Kwamen wij vroeger bij een ongeluk, dan moes ten we eerst een voorbijganger vra gen de politie of een arts te waar schuwenJe moest dan nog maar afwachten of het ook gebeurde. Een half uur wachten was toen ook niets bijzonders. NU is dat anders. Meldt een van de wegenwachten een ongeluk, dan bel len wij direct politie en indien nodig medische hulp. Een auto mobilist die iets overkomt heeft nu de zekerheid dat er hulp komt. Ik kan dat gerust zeggen want in tach tigprocent van de ongelukken zijn wij er het eerst bij". Vanuit de cen trale wordt de toestand van de we gen met grote regelmaat doorgege- geven aan de ANWB-wegeninforma- tiedienst in Den Haag. ,,De wegenin- tormatiedienst wordt weieens onder- Er zijn veel automobilisten die denken, dat ze daar niet zo veel weten, maar vergis u niet: wij geven mformatie van enig belang vooi het verkeer direct door. Van ae andere kant krijgen wij opdrach tenuit Den Haag. Meestal gaat het er aan om automobilisten aan te „°uTn„™ verband met een sterf geval. Meestal lukt dit wel GISTERMORGEN bijvoorbeeld had den we ook nog zo'n geval. We moes ten iemand opsporen, die van Rot terdam via Breda naar Yerseke on derweg was. Hij werd voor het eerst gesigna leerd bij de Moerdijkbrug, maar on ze man kon hem niet opvangen, om dat hij in het tegenliggend verkeer zat. Daarna prbeerden we hem te pakken te krijgen bij de afrit van de verkeersweg. Toen hij er na een kwartier nog niet was konden we berekenen, dat hij de route via rijks weg 17 had genomen. Toen was het een koud kunstje om hem bij Ber gen op Zoom op te vangen. Dit is een voorbeeld, waaruit blijkt dat het niet altijd zo makkelijk isWe heb ben wel mooiere gevallen gehad. Vorige week bijvoorbeeld, gaf ik een oproep door aan de wagens en kreeg onmiddellijk als antwoord: „Laat maar, ik heb hem al". De gezochte auto stond namelijk pal voor een van onze mensen bij een stoplicht". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. De verhoging van de veertarieven onder feitelijke dwang van de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Financiën vormde het pijnlijkste onderwerp dat Provinciale Staten van Zeeland gisteren bespraken. Hoewel de debatten over deze kwestie thuishoor den in de hoofdstuksgewijze behandeling van de provinciale begroting 19671968 wierp deze kwestie herhaaldelijk zijn schaduw vooruit in de algemene beschouwingen, waarmee de begrotingsmarathon begon. De publieke tribune telde een groot aantal toehoorders uit het Zeeuwse bedrijfsleven, waarvoor, zoals bekend, de voorgestelde tariefsverhoging met 30% een zaak van vitaal belang is. Op de tafels van G.S. en Provinciale Sta ten lagen hun verzoekschriften en zelfs manifesten, welke stukken niets anders beoogden dan een reeds open deur intreppen. Zelfs tijdens de ver gadering kwamen er verzoekschriften binnen, o.a. van de Kamer van Koop handel voor Zeeuwsch-Vlaanderen en van b. en w. van Terneuzen. Of het wat uithaalt, weet niemand. Immers het college van gedeputeer den vecht in deze kwestie met de rug tegen de muur. De fractievoor zitters konden weinig anders doen, dan dit feit beamen, al verwachtte een enkeling wellicht dat de staten van Zeeland tot de een of andere ori ginele vorm van actie zouden beslui ten. Welke actie en hoe? Kreten als: „Ik dreig in deze zaak mijn zelf beheersing te verliezen", (een zeer geëmotioneerde heer P. H. M. Adri- aansens van de KVP) deden vermoe den dat men desnoods bereid zou zijn door de muur te gaan. Verschillende statenleden haalden ietwat gramsto rig hun motie van 1966 nog eens aan, waarin gesteld werd dat verhoging van de veertarieven in geen geval zou worden geaccepteerd. Zou de strek king van deze motie hen nu in 1967 de handen binden? Duidelijkheid hierover kreeg men voorlopig niet al hoewel een door de heer J. A. van Bennekom van de A.R. ingediende motie, die inderhaast was opgesteld, enig licht op de affaire scheen te wer pen. In deze motie werd aan G.S. ge vraagd de beslissing over het voor stel tot verhoging van de veertarieven uit te stellen tot na de behandeling van de begroting van Verkeer en Wa terstaat in de Tweede Kamer. De Tweede Kamer behandelt deze begro ting op 21 december a.s. De heer Van Bennekom zei te we ten dat minstens zes leden van de ka mer (hij doelde uiteraard op de zes statenleden, die tevens in de kamer zitting hebben) bereid zullen zijn Zeeland's pleit te bezorgen. Doch het zal hen niet meevallen, aldus de heer Van Bennekom, om minstens zeventig andere kamerleden voldoende van de belangen die hier in het geding zijn te doordringen. De vergadering kwam er bij schorsing tussen middag- en avondvergadering niet uit. Ook was niet zeker of de motie wel in behan- (Van ean onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het Zeeuwse SGP-statenlid Boender is tegen re clame voor de (verliesgevende) Zeelandbrug via de televisie. Dit i.v.m. het volgens de heer Boen der bedenkelijke peil van de tele visieprogramma's. Een ander sta tenlid had meteen een reclame slagzin klaar. „Hoepla over de brug". Er komen aldus de heer P. Adriaansens, KVP ook in Zee land vaak schrijnende huisvestings problemen in de bejaardensector voor. Er zyn volgens hem gevallen dat bejaarden dan hier dan daar eenvoudig „geparkeerd" worden. Suggestie van mr. J. Schlinge- rnaim. Laat de Provinciale Raad voor de Recreatie en het Econo- misch-Technologisch Instituut eens onderzoeken waar het Zeeuwse Knokke zal moeten komen. Over een tydje zullen er tien miljoen toeristen per jaar naar Zeeland komen. Volgens de heer Schlinge- mann kan men in dat geval niet volstaan met uitsluitend recreatie gebieden met een landelijk karak ter. De heer C. van der Peijl, CHU, over de invasie van muskusratten in Zuid-Beveland. Konden we nu maar over de rattenvanger van Hameln beschikken. PvdA-woordvoerdér Stenvert over de toekomst van de visserij in Zee land: Het is de hoogste tijd om de droombeelden (een open Ooster- schelde) te laten vallen en een concreet besluit over de concen tratie van de vissershavens in Zee land te nemen. sk De heer Van Bennekom vond zelfs dat de staten wat het laatste betreft tot een uitspraak moeten komen. Zelf was hij van oordeel dat de keuze op Breskens dient te vallen. ïk Volgens de heer Van der Peijl wil Antwerpen over vijf jaar reeds beschikken over het kanaal naar Waalhoek. De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft toegezegd het Bel gische plan met grote aandacht te zullen bestuderen. Het Provinciaal bestuur van Zeeland zal daarbij be trokken worden. deling zou kunnen worden genomen, omdat hij niet, zoals vereist, door drie statenleden was ondertekend. Van daag zal op de algemene beschouwin gen door Gedeputeerde Staten wor den geantwoord en zal tevens de mo tie al of niet in behandeling worden genomen. Voor zover de veertarieven in de algemene beschouwingen figu reerden waren zij vooral interessant door de veelkleurigheid der argumen ten, die pleitten tegen verhogingen. We doen maar een willekeurige greep uit de opmerkingen die door de ver schillende fractievoorzitters werden gemaakt: De heer P. H. M. Adriaansens (KVP): „Het Zeeuwse trekpaard wordt achter de wagen gespannen. Zeeland dreigt te worden terugge drukt in zijn positie van lastig aan hangsel van de elf provinciën. Ook inzake een tweede dubbeldeks veer boot wordt ons geen perspectief ge boden. Hierdoor marcheert de provin- vie beleidstechnisch achteruit. En toch erkent het rijk de centrale lig ging van Zeeland, maar de therapie die wordt toegepast wijkt af van de diagnose die omtrent de patiënt is ge steld". De heer Adriaansens vreesde bovendien dat de industrie-uitbrei ding in Zeeuwsch-Vlaanderen zou worden afgeremd als de veertarieven worden verhoogd. De heer C. Boender (SGP): „In 1945 heeft de regering erkend dat veren gratis moeten zijn en nu moe ten G.S. alle moeite doen om de mi nister van een maatregel, die tot ta riefsverhoging leidt, af te brengen. Ik kan mij voorstellen, dat zeven mensen in deze zaal (hij doelde op de zeven leden van G.S.) de neiging in zich voelen opkomen tot het uitvoe ren van een treurspel". Hij vond het onbegrijpelijk en inconsequent dat de regering met de ene hand Zeeland tot stimuleringsgebied aanwijst en met de andere hand maatregelen af kondigt die tot stagnatie in de econo mische ontplooiing leiden. De heer C. F. van de Peijl (CHU) stelde dat Zeeland zonder financiële steun van het rijk zijn rol, zoals de provincie is toegedacht in de tweede nota inzake de ruimtelijke ordening, niet kan waarmaken. Sterke aan drang op de minister van Verkeer en Waterstaat om toestemming tot de bouw van een tweede dubbeldeks veerboot achtte ook hij noodzakelijk. „Verhoging van de veertarieven kun nen wij niet zonder meer accepteren", zei hij. „In heel Nederland is het pas seren van waterwegen kosteloos. Al leen in Zeeland kost het geld". Mr. J. F. G. Schlingemann (VVD) vond dat de grote ontwikkelingskan sen voor de nationale economie, die in Zeeland liggen kennelijk worden opgeofferd aan het acute probleem van de werkgelegenheid in het Noor den. „G.S. vechten niet met de rug tegen de muur, doch met de vingers tussen de deur", riep hij uit. De heer G. J. J. de Waal (Boeren Partij) sprak van discriminatie van de Zeeuwsch-Vlaamse bevolking en hief de kreet uit 1958: „Vrije Veren" aan. De heer J. Stenfert (P.v.d.A.) hield zijn betoog in de smartelijk-ironische stijl, toen hij over de veertarieven kwam te spreken. Hij vroeg de ande re fracties zich te verenigen met het standpunt van de Partij van de Ar beid dat de tariefsverhoging onaan vaardbaar is, dat de alternatieven dit eveneens zijn en dat men op grond hiervan de tariefsverhoging eenvou dig moet afwijzen. Dit standpunt zal ter kennis van regering en kamer moeten worden gebracht. Ook op dit punt zal vandaag in de staten waar schijnlijk verder worden gesproken. De heer E. J. van Ruymbeke (KVP) brak bij hervatting van de zitting nog een lans voor de vervoersbedrij ven die door de tariefsverhoging wor den getroffen. Een kleurige noot in het geheel vormde een verzoekschrift van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen waarin gezegd werd dat men als een gebruiker van de veerdiensten geld toe moest ont vangen ter compensatie van het tijd verlies en het ongemak dat de veer diensten opleveren. (Van een onzer verslaggeefsters) HANSWEERT Gistermorgen even over half 8 is voor de haven van Hansweert de motorspits „Corrie B" (368 brt) overvaren door het Poolse zeevaartschap „Swidnica" (3365 brt). De „Corrie" zonk vrijwel direct na de aanvaring. De schipper A. S. den Braber uit Sint-Philipsland werd gis teravond nog vermist. De tweee an dere opvarenden, de schippersvrouw en de matroos L. v. d. Plas uit Gent konden worden gered. DE scheepsramp is gebeurd nadat de „Corrie" de haven van Hansweert had verlaiten. Een poging van het Poolse schip voor de overstekende moiter- spits uit te wijken, mislukte. MEVROUW Den Braber vertelde gis teren dat ze door het kajuitraampje over de donkere en mistige Wester- schelde uitkeek. Plotseling zaïg ze een steven van een schim opdoemen. Wait er verder allemaal precies is ge beurd kon zij zich niett meer herin neren. Ze wist nog, dat ze zich om draaide naar de stuurman, daarna in de rondte werd geslingerd en zelf de kajuitdeur opengooide. Ze weet ook nog dat ze heeft geprobeerd de hond te grijpen, maar ze raakte het dier kwijt. ZIJ en de matroos kwamen in het wa ter terecht. Bedden konden worden ge red door het passerende schip „El- liane". De motorspiits „Leo M" heeft het tweetal 1 alter van de „Elliane", dat co doorreis was naar Rotterdam, ove - genomen en naar Hansweert gebracht. Het Poolse schip is na de aanvaring doorgevaren. De vrouw heeft nog gezien dat een sloep van de „Corrie" gedeeltelijk was losgemaakt. Ze vermoedde dat haar main pogingen heeft gedaan zich met een sloep te redden. „Maar het is allemaal zo snel gegaan", aldus de schippersvrouw. „Het was een nacht merrie". De heer Braber lag op het moment van die aanvaring ziek in bed. JO IVENS (Van een onzer verslaggevers) HULST De Hulsterse musicus Jo Ivens is per 1 januari benoemd tot diri gent van het Toonkunstkoor te Breda. Hiermee volgt hij de heer Pk. Duscli uit Rotterdam op, die in verhand met zijn leeftijd afscheid neemt van het koor. De heer Ivens is dirigent van het Hulster Gemengd Koor, internationaal bekend door radio, televisie en gram- mofoonplatenopnamen, het basiliekkoor te Hulst en het oratoriumkoor te Mid delburg. Het ligt in de bedoeling dat ook hij met het Toonkunstkoor minstens een keer per jaar samen met Het Brabant; Orkest een concert zal verzorgen. De heer Ivens deelde ons mee, dat hij van plan is een gedeelte van zijn muziekschoolwerk in Zeeland op te ge ven in verband met de uitbreiding van zijn werkterrein als dirigent. Hij blijft weliswaar adj unctdireeteur van de Zeeuwse Muziekschool met een beperkt lesprogramma. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Volgens de heer J. van Bennekom, woordvoerder van de A.R. in de Zeeuwse staten onderneemt het bedrijfsleven hardnekkige pogingen om de Franse aluminiumfabriek Pechi- ney alsnog naar Zeeland te krijgen. Zo als bekend heeft de minister van Eco nomische Zaken een verzoek van Péchi ney om goedkoop aardgas te kunnen krijgen, afgewezen. Péchiney heeft na deze weigering van vestiging in Zee land afgezien. De heer Van Bennekom drong er bij Gedeputeerde Staten van Zeeland op aan de pogingen van het bedrijfsleven te siteunen. Hij zei dat de afwijzende houding van de minister gebaseerd is op een al oude afspraak met ex-minis ter De Pous van Economische Zaken. Nadien is er een „verbijsterende en verruiming van de pro- gelijkheden van aardgas ont- Op grond hiervan had de huidige de oude afspraak, volgens de volgens de heer Stenvert (PvdA) een beroep op de regering gedaan moeten worden wanneer de onderhandelingen over een gecombineerd toltarief voor de Zeeland- en Haringvlietbrug op niets zouden uitlopen. Een vaste oeververbinding over de Wesiterschelde is tijdens de algemene beschouwingen slechts even ter sprake geweeste. De heer Van Bennekom was van me ning dat op korte termijn een beleids nota voor de ontwikkeling van het toe komstige Zeeuwsche Meer moet worden opgesteld. Gedeputeerde Staten zouden hiertoe zijns inziens een werkgroep kunnen opstellen. In dit verband achtte hij het aspect van een getijcentrale in de Oosterscheldeaarn van een grote be tekenis. Provinciale Staten hadden veel waar dering voor de voorlichting van het provinciaal bestuur. Het Zeeuwsch Bul letin werd een vondst genoemd. Daar naast werd gewezen op het succes van de nieuwe Zeelandfilm. De heer Adri- heer Van Bennekom als vervallen kun nen beschouwen. Provinciale Staten, die gisteren be gonnen zijn met de behandeling van de provinciebegroting voor 1968, waren unaniem van oordeel dat het geval- Péchiney de ontwikkeling van Zeeland ernstig zal vertragen. Deze kwestie be vestigt volgens de staten de indruk dat de aandacht van de regering voor de ontwikkeling van Zeeland aan het ver slappen is. Andere voorbeelden die in dezelfde richting wijzen zijn de voorgenomen verhoging van de veertarieven (zie hierover elders in dit blad) het uitblij ven van goedkeuring voor de bouw van de tweede dubbeldeks veerboot en het niet beschikbaar stellen van gelden voor de aanleg van een vliegveld in Middel-Zeeland en een openbare laad- en loskade in de nieuwe Zeehaven Vlissingen-Oosit. Daarnaast wezen de staten op de on zekerheid die bestaat over de voort- zebting van het imdusitriekemen-beleid van de regering. Al bij al kunnen er ernstige gevolgen bestaan voor de werk gelegenheid in de provincie. Behalve op de vertragende tendens in de ontwikkeling van Zeeland wezen verschillende statenleden op de finan ciële moeilijkheden, die het provinciaal bestuur boven het hoofd hangen. Welis waar is voor 1968 een sluitende begro ting aangeboden, maar er is aldus de heer Adriaansen, geen armslag voor nieuwe initiatieven. Erger is dat met ingang van 1968 de exploitatietekorten op de Zeelandbrug op de provinciale begroting gaan drukken. Mr. J. Schlin gemann (WD) zed. dat op dit punt egen struisvogelpolitiek gevoerd mag worden. Hii wenste aan de hand van herziene verkeersprognoses een duide lijker inzicht in de exploitatie van de brug te hebben. De staten moeten deze kwestie zijns inziens ernstig bestude ren en bespreken. Wat de Zeelandbrug aangaat zou (Van een onzer verslaggevers) HULST Het Hulster Gemengd Koor te Hulst o.l.v. de muziekpedagoog Jo Ivens, gaat Nederland vertegenwoor digen op een internationale korenwed strijd, georganiseerd door de B.B.C. in Londen onder het motto ,,Let the peo ples sing". Ongeveer dertig landen wor den voor dit concours ingeschreven Eind januari zullen de eerste beoorde lingen door een internationale jury plaatsvinden. De organisatie voor de Nederlandse deelname berust bij de Nederlandse Ra dio Unie. Door elk land kan telkens één gemengd koor, één mannenkoor en één jeugdkoor afgevaardigd worden. Op 1 decemeber j.l. werd een opna me gemaakt van het Hulster Ge mengd koor in de basiliek. Deze is afgelopen vrijdag beoordeeld door de N.R.U., klankregisseur Herman Kruyt was hierover zeer tevreden. Hiermee was beslist dat het Hulster Gemengd Koor deel zal nemen in plaats van een eerder aangewezen kandidaat. Inmid dels was het Hulster Gemengd Koor uitgenodigd om in elk geval volgend jaar deel te nemen. Deze uitnodiging is hiermee niet komen te vervallen. Dinsdag j.l. is de door de N.R.U. ver vaardigde opname naar de B.B.C. in Londen verstuurd. Vast is komen te staan, dat men daar van d'e zes opge nomen stukken er vier heeft uitgekozen voor het concours. In de jury zullen ze ven deskundigen ziting hebben o.a. Ma- nus Willemsen, hoofd van de muziek afdeling bij de K.R.O. Als prijzen wor den beschikbaar gesteld' de Trofee van de staat Israël (voor het hoogste aantal punten voor elke afdeling) en een tro fee van de B.B.C. (voor het hoogste aantal punten van alle afdelingen sa men). Vrijdagavond wordt om 21.15 uur een t.v.-programma uitgezonden via Neder land I dat op 20 oktober j.l. werd opge nomen in de Onze Lieve Vrouwekerk te Antwerpen, waar het Hulster Ge mengd Koor een aantal bekende Ave Maria's heeft gezongen, o.a. van Cesar Franck, Franz Schubert, Bach, Gounod, Kalm, Pearson, Arcadelt en Mascagni. Van deze Ave Maria-serie is een plaatopname gemaakt door de AVRO in samenwerking met de RTN, welke via een z.g. tele-cheque verkrijgbaar is. Voor deze longplay bestaat een over weldigende belangstelling. Op 22 december a.s. zal het Hulster Gemengd Koor een concert verzorgen in de nieuwe gereformeerde kerk te Zierikzee. Dit concert wordt georgani seerd door 't département tot nut van het algemeen. Voor de pauze zullen profane en religieuze liederen worden gezongen. Na de pauze zullen alleen kerstliederen worden uitgevoerd. Het koor kan zich overigens verheugen in een groeiend ledental. Momenteel zijn er 36 mannelijke en 46 vrouwelijke leden erop aian de sporthal in Vlissimgen te combineren met een over dekt zwembad. Eenzelfde combinatie achtte hij gewenst in Zeeuwsch-Vlaan deren. BREDA (KNP) „Ik hoop van harte, dat de ontwikkelingen in de kerk voor allen de weg zullen vrymaken voor een nieuw geloven en dat er een dag komt, waarop ieder daar ook gelukkig mee kan zijn". Dit schrijft, ter kennismaking de nieuw-benoemde bisschop van Bre da, H. C. A. Ernst, in het weekblad voor het bisdom Breda. Ter gelegenheid van zijn bisschopswijding zondag a.s. is of wordt het weekblad „Onderweg" in een oplage van 140.000 exemplaren in alle gezinnen en by alleenstaanden ver spreid. De bisschopswijding in de kathedraal van Breda zal een sobere, vooral ge- meenschapbenadrukkende plechtigheid zijn. De K.R.O. zendt haar zondagmor gen van 12 tot 14 uur via de televisie uit. Behalve bisschoppen uit België en van elders zijn ook de kerken der refor matie officieel voor de bisschopswijding uitgenodigd. De officiële vertegenwoor diger ds. N. K. van den Akker uit Den Bosch, voorzitter van het pastoraal be raad van kerken, zal samen met de bis schoppen, die niet concelebreren, in ambtsgewaad de plechtigheid bijwonen in het priesterkoor. Aan het einde van de h. mis zal ds. Van den Akker in de kathedraal van Breda het woord voe ren. De mis bij de bisschopswijding wordt geconcelebreerd door de zes bisschoppen van de andere Nederlandse diocesanen samen met mgr. Ernst en met een mis sionaris en vijf priesters uit het bisdom Breda. De gelovigen zullen de plechtigheid meevieren in gezamenlijke deelneming in gezang en gebed. Het meezingen wordt vergemakkelijkt omdat steeds be kende adventsmelodieën worden ge bruikt. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De volkskerstzang, die op zaterdag 16 december in de hal van de Veiling Zuid-Beveland in Goes zou worden gehouden, zal die avond plaats vinden in de Nederlands Hervormde Kerk aan de Singelstraat. De tijd waarop de bijeenkomst wordt gehouden (van half 8 tot 9 uur) blijft, evenals het programma, ongewijzigd. Het volkskerstzang-comité moest noodgedwongen naar een ander „on derdak" uitzien, omdat de neerzethal en de opslagruimte van de veiling ge heel door fruit in beslag is genomen. Het was aanvankelijk de bedoeling toch een gedeelte van de hal te ont ruimen, gezien echter kans op vorst heeft men er van afgezien het fruit buiten op te slaan. Met wat geimprovlseer zal er in de hervormde kerk plaats zijn voor 3000 belangstellenden. Zowel het zitgedeel te van de kerk als de wandelgang zal worden gebruikt. Onderzocht wordt nog of in de kerk een monitor kan worden aangebracht, zodat alle aanwe zigen de vei richtingen op het podium zullen kunnen gade slaan.

de Stem | 1967 | | pagina 3