„Terneuzen heeft geen reden tot pessimisme" BURGEMEESTER ASCHOFF: Z.L.M. stuurt bezwaren tegen streekplan naar Provinciale Staten Opening kanaal naar Gent laat op zich wachten, SMIDJE VERHOLEN GOES Burgerlijke stand Nieuwe muziektent 's-Heer Arendskerke lid van R.E.G. Dag en nacht servicedienst Dagblad De Stem Barrière Kritiek Spoorwegen Middelburgse huurder moet binnen twee weken uit liuis HULST Extra subsidie Zeeuwse V.V.Y. „'s-Heer Arendskerke heeft er nauwelijks belang bij Geen subsidie voor VVV Zuid-Beveland „LANDBOUWBEDRIJF WORDT GEREMD" Nieuwe l.o.-school in Griffioen II HOOGWATER Terneuzense begrotingsdebatlen: Uitdieping van Zevenaarhaven in 1968 gereed Geestelijke volksgezondheid „Als stichting er niet was zou men erom schreeuwen" Groot karwei vooï aannemersbedrijf uit Zierikzee VANDAAG: MORGEN: Meer nieuws uitj stad en streek °P Pa& en 51 Het geheim van de Uylenborgh 2 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 14 DECEMBER 1967 2 Nieuw- en St.-Joosland Kerstwijding: Zondagavond om 19 uur zal in de Ned. Herv- Kerk te Nieuw- en Sint-Jooslaand een kerstwij ding plaatsvinden. Aan deze dienst zul len meewerken de muziekvereniging ONDA en het meisjeskoor o.l-v- me vrouw M. Francke-Davidse. Z.L.M.-vergadering Z.L.M- afde ling Nieuw en Sint Joosland hield haar algemene vergadering in café De Roode Leeuw. Als sprekers traden op de heren Van de Weele en Janse van de R.L.V.D- met als onderwerp: Bo demvruchtbaarheid en Vruchtopvol ging" met daaraan verwante proble men. Hierop volgde een geanimeerde discussie. Na afloop werd de kaart van het Streekplan Midden-Zeeland besproken- Op de Kring-vergadering van gisteren is een gezamenlijk bezwaarschrift in gediend tegen dit Streekplan. Geboren Maria dv J. Stroo-van Eekelen; Leonardus zv L. Remijn-van de Waart; Jan zv J. Bartels-Baaijens. Ondertrouwd Jozeph van Zunde- ren 27 en Johanna Hogenhout 20. Pieter Wonder gem 26 en Pieternella Speelman 21; Simon Harinck 27 en Adriana Sies, 19; Willem Moes 20 en Cornelia Harinck 19; Jacobus de Nood 19en Lena Moerdijk 20; Aesger Stien- stra 26 en Hinke Akker 23. Getrouwd Bernardus Hofs 18 en Jacoba Elburg 19; Jan Klap 22 en Tan netje Goedegebure 24; Johannes Has- sing 21 en Dina van Dalen 21. Overleden Sara Rooze 70 ev P. v. d. Berge; Marinus Felius 76 ev G. de Jonge; Domus van der Maale 71 wed v. M. Kruijs Voorberge; Corne lia van Blitlerswijk 82 wed v. I. Taillie Johannes Mouthaan 50 ev H. Schold- gen; Cornelia Ossewaarde 79; Thomas van Vossen 43 ev J. Hoogesteger. 'sHeer Arendskerke B. en w. stollen de raad, die dinsdag bijeenkomt, voor een krediet van 14.500 gulden uit te trekken voor een nieuwe, verplaatsbare muziektent. De bouw van het nieuwe gemeentehuis heeft af braak van de oude muziektent tot ge volg gehad. (Van een onzer verslaggeefsters) 's-HEE RARENDSKERKE B. en w. van 's-Heer Arendskerke zullen de raad dinsdag 19 december voorstellen als lid toe te treden tot de Raad der Europese Gemeenten. B. en w. zijn van mening, dat ook op gemeente lijk niveau het streven naar een nau were Europese samenwerking op ve lerlei gebied gestimuleerd dient te worden. Verder stellen b. en w. voor aan de R.E.G. een jaarlijkse contributie van één cent Per inwnner te betalen. (ADVERTENTIE) Veiligheid in uw huis op al uw gasapparaten J. A. H. v. HOEFLAKEN N.V Axel - Tel. 01155 - 625 Middelburg - Tel. 01180 - 3883 Dagblad vooi Zeeland KANTOREN: Vooi Zeeuwsch-Vlaanderen Steenstraat 14 telef«K>D 2377 Hulst. Voor Walcheren en Zuld-Beveiand: Klokstraat L telefoon 6252 GOËS Eerste redacteur voor Zeeland F DE L1UA Exploitatie inspectie Zeeland L K M DE JON O tel. 6252, Goes rel 01150 4281, privé 730U. Goes lerneuzen Redacteur voor at Kanaalzone: 3. HiiSKFN Breitnerstraai 81, Terneuzen. Tel. 01150-3398. Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen: 3. ROBESIN, Kijkuit 18-20. Axel tel 01140-2005. Rcrjar'rtre voor Zuid-Beveland en Walcheren: Mej S MAASKANT Singelstraat 17 Goes, tel 01100 5689 Rat/nv hen eerde' voor Zutd- Be velaria en Walcheren- K MENU tel 8252 Goes. Prijs voor losse advertenties nes'e-T: voor de editie ieeland t U.ZO oei mxr 1 mm ingezonden merli- "neen l mm gewone advertenties Bij erntract aanzlenUJke reductie „Kleintjes": 8 regel.' ot minder l t. elke regel meer 0.29 Als eên rege) gelden 23 letters en/ot leestekens Bil Olaawtng ook U) de Brabantse oplag- resp t 1,75 en 0.68 BU 8 achtereenvolgende ongcwllzlgdt plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Terneuzen lioeft niet pessimistisch te wor den", aldus gistermiddag burge meester J. C. AschofC tijdens de begrotingsvergadcring van de Terneuzense gemeenteraad. „Ik kijk maar naar de westzijde van Terneuzen. waar niet alleen de Dow Chemical volop bezig is met uitbreidingen. Overigens heeft ook de Dow zelf daar in 1967 al weer verscheidene nieuwe fabrie ken gezet. Tot eind 1967 werd hierin voor 215 miljoen gulden geïnvesteerd. Volgend jaar zal dit bedrag weer 110 miljoen zjjn. Er zijn 700 mensen bij Dow in dienst, daar komen er in '68 nog 200 bij. Voor de bouw van nieuwe fa brieken zuilen er in het komend jaar 1300 mensen aan het werk zijn. Geen enkele industrie in Zeeland heeft een dergelijke om vang. Het spreekt misschien wat minder aan omdat al die nieuwe fabrieken onder de naam „Dow" verrijzen". Met nadruk wees de heer Aschoff ook op de ontwikkeling van het 3000 ha melende industrieterrein ten oosten van Terneuzen. „Praktisch zijn we veel dich ter bij de ontwikkeling van de plannen dan vorig Jaar", aldus de burgemeester, die dit gebied „Terneuzen-Oost" wilde noemen en niet „Ossenisse". In hun voorbeschouwingen op de be groting hielden zowel de heer R. Hol (PvdA) als de heer H. A. M. A. de Meij er (KVP) een pleidooi voor een ver legging van de uitmonding van een eventueel kanaal van Antwerpen naar de Westerschelde. Tot nu toe wordt ge sproken over Baalhoek ais uitmonding voor dit kanaal. „Zou het geen aanbe veling verdienen', aldus de heer Hol, „dit kanaal uit te laten komen ten oos ten van Terneuzen opdat een groot deel van Zceuwsch-Vlaanderen hiervan kan profiteren". De voorzitter deelde mee, dat ook het college di,t idee bepleit. „Als wl) bekyken", aldus de heer De Meyer, „met hoeveel elan en hoera-ge- rocp de samenspraak Rotterdam-Mid delburg op gang kwam, die voor Vlis- singen veel ka» betekenen - ik denk echter in negatieve zin maar weinig of niets voor Terneuzen, gelukkig - dan wordt het tocli duidelyk wat een formi dabele barrière de grens, hier enkele kilometers vandaan, economiscli-finan- ciecl, maar ook ideologisch nog bete kent, vriendelijke douane-mensen, die ons hun grens overwuiven ten spyt". Hij pleitte ook voor versteviging van het contact tussen Terneuzen en Gent. „Maar zien wij ook wel eens naar Ant werpen?" vroeg hij, „laten we ons toch vooral niet te min voelen". Hij noemde het in dit verband spijtig dat het pro vinciaal bestuur „teveel aan de leiband van anderen blijft lopen, te onduidelijk blijft in zijn eigen prioriteiten en bij voorbeeld nog over Reimerswaalplan- nen praat (mogelijk ten pleziere vam Brabantse collega's), maar nog zo wei nig over Terneuzen-Oost en het kanaal naai' Antwerpen heeft gezegd". De heer De Meijer tekende hierbij aan, dat deze opmerking niet van hem of zelfs van iemand anders uit Zeeland kwam, maar afkomstig is „vam enkele medespelers in de nationale havenpoli- tiek buiten Zeeland". Hij was er van overtuigd, dat Zeeland tegel ij kei-tijd zo wel het Sloegebied als Terneuzen kan ontwikkelen zonder dat daarbij de een de ainder afbreuk doet. Beide havens zijn immers anders gericht. Ilarl de KVP-woordvocrder kritiek op het beleid van het provinciaal bestuur, de woordvoerder van de PvdA sprak zyn teleurstelling uit over de „te grote rol" die rijkswaterstaat heeft gespeeld in de Texaco-affaire. De door rijkswa terstaat aangewezen technische moei- lykheden heten er de oorzaak van dat Texaco niet in Zeeuwscli-Vlaanderen, maar in België terechtkwam. „Een dui- delyk beleid heeft hier ontbroken", al dus de heer IIol. Op zijn vraag naar de juistheid vam berichten als zou Gent een nieuwe sluis willen hebben naast de nog in aanbouw zijnde ze eva artsluis, antwoordde de burgemeester, dat daarover reeds over leg op hoog niveau gaande is. Het zou een sluis moeten worden vam 100.000 ton ten westen van de nieuwe sluis, die be stemd is voor schepen tot 50.000 ton. De ligging vam deze nieuwe sluis maakt het onmogelijk om een vaste oeverver binding eveneens ten westen van Ter neuzen te projecteren. Op vragen van de heren Hol en De Meijer deelde de voorzitter mee, dat er binnenkort op hoog niveau besprekin gen zullen plaatsvinden over het haven schap. Enkele Terneuzense amenderin gen zullen naar alle waarschijnlijkheid worden ingewilligd. Zo zal er o.a. een adviescommissie uit het bedrijfsleven in het leven worden geroepen. Het wets ontwerp over het havenschap komt waarschijnlijk in de tweede helft van '68 in de kamer. Hierbij behoeft niet gewacht te worden op de behandeling van het wetsontwerp betreffende de herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen. Zowel de heren Hol als De Meijer zagen een mogelijkheid voor Zeeuwsch- Vlaanderen om weer tt beschikken over (personen-)vervoer per trein naar Bel gië. waarvan dit gebied sinds tientallen jaren is verstoken. De heer De Meijer was van oordeel, dat de exploitatie in handen gegeven diende te worden vam de Belgische spoorwegen (omder contro le van een Nederlandse commissie) om dat deze veel meer belang bij deze lij nen hebben dam hum Nederlandse col lega's. „Voor de Belgen betekenen de 15, resp. 20 km lijnen op Zeeuwsch-Vlaams gebied (naar Hulst en Terneuzen) een verlengstuk van de 100, 200 of 300 km, die reeds op Belgisch territorium ver reden worden. Bovendien zijn de twee Zeeuwse lijntjes organisatorisch en ma terieel veel gemakkelijker vanuit Bel gië te bedienen en te berijden dan van uit noordelijk Nederland, tenminste zo lang geen spoorwegverbinding tussen VI is stegen of Kruimingen en Temeuzen mogelijk is". De heer De Meijer zei, de handicap voor de Nederlandse Spoorwegen wel te zien en daarom te geloven dat het voor Terneuzen en de Zeeuwsch-Vlaaim- se industrie een pluspunt zou kunmen betekenen als er een verandering in de exploitatie of irn het zakelijk beheer zou kunnen worden bewerkstelligd. Zoals bekend wil N.S. verschillende onrendabele lijnen afstoten. Ook de tra jecten Terneuzen-Zelzate en Termeuzen- Hulst (waarover uitsluitend goederen vervoer plaatsvindt) zijn onrendabel (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het statenlid C Hoek, PvdA, heeft gisteren tijdens de begrotingsvergadering van de Provin ciale Staten van Zeeland aan de hand van voorbeelden geconcludeerd dat de liuurliberalisatie in Zeeland te vroeg gekomen ls. Met name ontbreekt het zijns inziens aan een voldoende huurbeschermimig. Het eerste vonnis dat de kantonrechter in Middelburg in een huurconflict na 1 oktober jl. heeft gewezen, heeft b.v tot gevolg dat de desbetreffende huur der binnen veertien dagen zijn huis in Middelburg zal moeten verlaten. De fatale datum is 28 december. Het vonnis is gewezen ondanks een verklaring van het gemeentebestuur van Middelburg dat de huurder op korte termijn geen ander huis kan worden toegewezen. Andere statenleden waren het met Ge deputeerde Staten eens dat de huur- liberalisatie in het algemeen gesproken in Zeeland als geslaagd kan worden beschouwd. Bejaardenbond Op woensdag 20 december wordt door de R.-K. Bond van Bejaarden en Gepensioneerden af deling Hulst een kerstviering gehou den. De dag wordt om 11.30 uur be gonnen met een h. mis. Hierna zal aan een koffiemaaltijd worden aange zeten. Na de middag wordt in het klein-patronaat een ontspanmimgsmid- dag georganiseerd. Om 14 uur zal voor de bejaarden en gepensioneerden op treden. het bekende jeugdorkest Sem per Gaudete uit Clinge. Ook zal er een verloting worden gehouden. Aardenburg Bollersnieuws A.B.C. Aan de laatste boller wed strijd voor het kampioenschap 1967, hebben 28 spelers deelgenomen. Aangezien er 6 gegadigden waren voor de titel, was de spanning duidelijk merkbaar. Na enkele enerverende wedstrijden sleep te het koppel W. Cauwels Em. v. Rie de eerste prijs in de wacht. De verdere uitslag luidde: 2. M. Kegel P. Haegeman; 3. R. de Vriend H. Moens; 4. E. Rijckaert P. Hae geman. Door deze uitslag is Em. van Rie voor de 2e achtereenvolgende maal clubkampioen geworden. 2e R. v. Rie, 3. E. Rijckaert, 4. H. Moens, 5. C. de Croock, 6. R. Mar-tens, 7. O. Dhoore. De overige spelers hadden al le minder dan 10 punten. Zaterdag avond vindt de huldiging van de kam pioen plaats. De burgemeester van Aardenburg zal de prijs uitreiken. Tot slot zal een gezamenlijke mossel maaltijd worden gehouden, besloten met een boilersbal. Breskens Kerknaclitdicnst In de Herv. Kerk wordt op 24 december een Kerstnacht dienst gehouden om half elf. In deze dienst zullen voorgaan ds. Spaans en ds. Praas. Judo-kampioenschappen Bij de in Bergen op Zoom gehouden judo-kam pioenschappen Brabant-Zeeland zijn door de Breskense judoka's fraaie suc ces behaald. In de jeugdcategorie tot 12 jaar behaalde Ko Moohhoek een 2e plaats, evenals Pim Snoep bij de jeugd tot 16 jaar. Na verlenlging wist mej. Tineke v. Schoote bij de dames in alle categorieën ook een 2e plaats te behalen. Zendingsdienst In de gereformeer de kerk te Breskens wordt op zon dag 17 december een zendingsgespreks- dienst gehouden om half vijf. In deze dienst die iets geheel nieuws is. zal zendingsdominee F. L. Schalk wijk uit Sao Paolo in Brazilië voor gaan. Volkskerslzangdienst Op 22 de cember wordt in de Ned. herv. kerk te Breskens een volkskerstzangdienst gehouden om half acht. Als thema is gekozen „God komt over de brug". Aan deze dienst wordt muzikale me dewerking verleend door de Bresken se Zangertjes. Kapelaan O. Gieiliet spreekt over „Over de brug voor u en ds. Musch over ..Over de brug voor Hem". Na het lulden van de ldokken zullen vanaf de toren kerstliederen ge speeld worden. Vismijn Aan de gemeentelijke vismijn te Breskens zijn in de week van 3 t.m. 9 december aangevoerd: 4464 kg exportgarnalen, 393 kg bot, 1580 kg schar, 674 kg schol, 195 kg tarbot, 17 kg tarbot, 27204 kg gul, 5640 kg wijting, 9 kg sprot, 7 kg kommer aal, 2 kg rog. Woningbouwvereniging De Alge mene Woningbouwvereniging Breskens houdt op 19 december in De Uitkomst een algemene ledenvergadering. De agenda vermeldt o.a. verhoging waar borgsommen en vaststelling aanvullen de huurovereenkomsten. Kerstmiddag Traditiegetrouw zal voor de bejaarden van Breskens in De Uitkomst een kerstmiddag worden gehouden. De dames van de V.V.H. verzorgen deze middag op woensdag 20 december. Clinge Schictüig Aan de schieting in de zaal St. Cecilia bij L. de Vylder werd door 80 schutters deelgenomen. Op de eerste wip werd de hoge vogel gescho ten door J. Meel van Meerdonck (B) en op de tweede wip door J. Cocqheit van Absdale. Op de eerste wip werden beide zijvogels geschoten door Gebr. Hofkens van DeKlingc _(B). Op de tweede wip werden de zijvogels resp. geschoten door Fr. Buys van St. Gil lis (B) en J. de Letter van Hulst. Het grootste aantal vogels n.l. 5 stuks werd geschoten door J. Verbraecken van De Kling e (B). Semper Gaudete Zaterdagavond organiseert de muziekschool Semper Gaudete een feestavond ter gelegen heid van haar naamfeest. Deze feest avond zal plaats hebben in het Vereni gingsgebouw en begint met een koffie maaltijd. Om zeven uur is er in de kerk van d« H. Henricus een eucha ristieviering. Hierna wordt het feest voortgezet in het Verenigingsgebouw Het muzikale gedeelte zal door de le den van Semper Gaudete zelf ver zorgd worden. IJzendijke Toneelavond De jaarlijkse toneel uitvoering ten bate van de EHBO IJzendijke wordt dit maal gehouden op zaterdag 16 december in het Jeugd- gebouw om 19.30 uur. Opgevoerd wordt het blijspel in vier bedrijven ,,De ezels van Gacka". St.-Jansteen Kalkoenschieting Aan de kalkoen- schieting op de staande wip in het café Sport namen 57 schutters deel. De kalkoenen die te winnen waren met het afschieten van de hoge vogels werden behaald door:' Hoge vogel: P- Leeraert te Hulst. Ie zijvogel: A. Valcke te Kemseke (B)- 2e zijvogel: E. Vermandei te Koewacht le kal: W. Stremersch te St. Jansteen. 2e kal: J. v. Poele te Koewacht. Zuiddorpe Raadsvergadering De raad komt morgenavond om 7 uur bijeen. Behal ve dat de gemeente rekening 1965 wordt aangeboden, is er slechls een voorstel van b. en w. te behandelen n.l. vast stelling van de zesde wijziging van de begroting 1967. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Provinciale Staten van Zeeland hebben de Zeeuwse V.V.V. gisteravond een extra subsidie van f20.000 toegekend. Blijft voor 1968 altijd nog een tekort van f 16.000. Dit tekort kan volgens Gedeputeerde. A. van Gees- bergen, K.V.P., gemakkelijk door het bedrijfsleven worden opgebracht wan neer alle V.V.V.-leden uit het bedrijfs leven f 5 meer zouden betalen, en zou de V.V.V. zijns inziens uit de brand zijn. De heer Van Geesbergen constateerde dat bijna overal in de provincie een con centratie van V.V.V.-verenigingen op gang is. Hij vond dit een verheugende ontwikkeling. In Walcheren is de zaak nog te veel versnipperd. Overigens werd van alle kanten lof geuit op het werk van de Provinciale V.V.V. (Van een onzer verslaggeefsters) 's-HEER ARENDSKERKE De raad van 's-Heer Arendskerke zal zich in de vergadering op dinsdag 19 decem ber bezig- houden met verschillende subsidie-voorstellen. De V.V.V.-Zuid-Beveland krijgt, als de raad ermee akkoord gaat, geen de gemeente nauwelijks belang heeft subsidie. B. en w. zijn van mening dat bij een V.V.V. Voorheen w>erd wel een subsidie van olO gulden per jaar gegeven aan de contactcommissie V.V.V. De Bevelan- den. De V.V.V.-Zuid-Beveland vroeg een subsidiie van één dubbeltje per in woner. Verder wordt de raad voorgesteld de Stichting Zeeuws Instituut voor de Geestelijke Volksgezondheid met in gang van 1 januari 1967 een subsidie van 50 cent per inwoner te verlenen. Aan het oecumenisch vormingscen trum Hedenesse in Cadzand willen b. en w. voor het cursusjaar 1966-67 op nieuw een subsidie van 2 gulden per vormingsdag per cursist uit 's-Heér Arendskerke verlenen. Het voorgaande jaar bedroeg deze subsidie in totaal 4.6 gulden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De kring Walche ren van de Zeeuwse Landbouw Maat- schappy en de afdelingen van de Z.L.M. op het eiland Walcheren zyn het met een aantal punten van het streekplan voor Midden-Zeeland volstrekt niet eens. In de gisteren in Wöhler in Mid delburg gehouden vergadering werd een vijf punten tellend bezwaarschrift aangenomen, dat zal worden gestuurd naar Provinciale Staten van Zeeland. Het bezwaarschrift dat wordt onder steund door de C.B.T.B. werd op de druk bezochte vergadering voorgelezen door de algemeen secretaris van de Z.L.M. mr. E. Wage. Zoals bekend is het streekplan op 22 oktober jl. door Gedeputeerde Staten ter visie gelegd. In een toespraak over het strijdplan had mr. Wage eerder de vijf punten van het bezwaarschrift toegelicht. Voor agrarische bebouwing op vooral zo als het in het plan heet zuiver landschappelijk gebied zal volgens het ontwerp steeds toestemming van het provinciaal bestuur nodig zijn. Mr. Wage noemde deze handelwijze een negatieve benadering waardoor het landbouwbedrijf bij voorbaat in zijn ontwikkeling zou worden geremd. HSet bezwaarschrift behandelt voorts het punt van de kampeerbedirijven die naar het oordeel van het bestuur in het plan vry willekeurig zijn aange geven. De mogelijkheid tot het stichten van kampeerbedrij ven zal tot geheel Walcheren moeten worden uitgebreid. Men is het voorts oneens met de vorm die wordt gegeven aan de als park- gebied aangegeven gedeelten tussen Vlissingen cn Middelburg. Deze ge bieden moeten een functie gaan ver vullen vooi' de actieve en passieve re creatie en voor „de aankleding van het landschap". Hierdoor zullen gebie den die nu nog agrarisch zijn, aan deze bestemming worden onttrokken. Het kringbestuur is van mening, dat er ook in deze gebieden ruimte voor agra rische bedrijven moet blijven. De in het plan voorgestelde bepalingen be treffende rooilijn afstanden gaan, zo vindt het kringbestuur, te ver, als ze ook van toepassing worden verklaard op reeds bestaande bebouwingen om dat daarbij ongewenste toestanden zou den kunnen ontstaan. De heer Wage sprak over de hoofden van de aanwezigen heen ook een ver manend woord tot „de ambtenaren". „Richtlijnen zijn, gaat u er Van Dale maar op na, geen orders maar advie zen. Dat betekent, dat men er vanaf moet kunnen wijken. Dat is trouwens ook cje geest van. het streekplan", al diis de lieer Wage, die opmerkte dat er ambtelijke drempels zijn waar men niet overheen komt. Naar zijn mening kan door het te stringent houden aan bepalingen, veel persoonlijk leed en financiële schade worden veroorzaakt. Voor de realisering van het wegenplan Walcheren was de heer Wage niet „bang" omdat dit door geldgebrek ze ker een zaak op zeer lange termijn zou worden. Het grondpacht- en taxatiebureau van de Z.L.M. en de C.B.T.B. en het secretariaat Goes van de Z.L.M. be leggen zaterdagmorgen a.s. om negen uur in het Nederlandse Koffiehuis in Middelburg een zitdag voor bezwaar schriften tegen het streekplan. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het schoolbestuur van de Griffioenschool heeft besloten het schoolgebouw aan de Olmenlaan geheel te bestemmen voor ulo-school. Het bestuur heeft daarom de ge meente verzocht medewerking te ver lenen voor het stichten van een nieuw schoolgebouw voor gewoon lager on derwijs. Deze school zou moeten wor den gebouwd in het bestemmingsplan Griffioen II. Aanvankelijk was aan hét schoolbe stuur toestemming verleend om de school aan de Olmenlaan met vier lokalen uit te breiden. De groei van het aantal leerlingen voor het school jaar 1967-1968 heeft de verwachtingen echter ver overtroffen. Uitbreiding van het schoolgebouw voor u.l.o. bleek op het schoolterrein niet meer mogelijk. Morgen, vrijdag 15 december: Hans- weert: 1.51 en 14.06 uur; Temeuzen: 1.14 en 13.29 uur; Vlissingen: 0.45 en 12.59 uur; Wemeldinge: 2.34 en 14-46 uur. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Het wordt nu toch wel de allerhoogste tyd dat er eens iets gebeurt met de uitbreiding van de Ze- venaar- en de zuidelijke kanaalhaven", aldus de heer H. A. M. A. de Meyer, fractievoorzitter van de K.V.P., giste ren tijdens de Terneuzense begrotings debatten. „Acht jaar geleden was men ook in Middelburg en Den Haag er van overtuigd dat dit plan voor eind 1968 gereed moest zijn. Als het zo door gaat dan is er voor 1969 (als de nieuwe 50.000-tonsluis klaar ls) zelfs nog geen uitvoeringsbesluit". De uitdieping van de Zevenaarhaven tot 10 meter zal echter volgend jaar de finitief worden verwezenlijkt. „We staan bij de openstelling van de nieuwe zeesluis dan tenminste niet volledig met lege handen", aldus de heer De Meijer. Dan kunnen tenminste schepen tot 20.000 ton hier lossen en laden. Hij hoopte dat aan koningin Juliana, die, zoals hij veronderstelde, samen met koning Boudewijn het vernieuwde ka naal Terneuzen-Gent in gebruik zal stellen, dan althans het uitvoeringsbe sluit voor de verruiming van de havens zou kunnen worden voorgelegd. „Bij het begin van de tocht zal men beide vorsten ongetwijfeld laten zien wat er in Gent tegenover de 80 procent, die België heeft bijgedragen, op het gebied van aanpassing van havens en outillage is gebeurd. Onze vorstin zal zeker bij aankomst in Terneuzen be nieuwd zijn naar wat hier tegenover de 20 procent aan Nederlandse bijdra gen is gesteld". „Het zou voor onze vorstin uiter mate gênant, en voor de haar begelei dende autoriteiten nog pijniyker zyn, indien men moest volstaan met haar te wijzen op een verdieping van de be staande Zevenaarhaven, waarvan uiter lijk niets te zien Is en die bovendien in 1937 reeds was voorzien en wy haar daarnaast slechts een mooi plan kun nen voorleggen". „Dat plan moet dus op dat moment wel gereed zijn om prompt te worden uitgevoerd. Maar het zou veel beter zijn als we al konden wijzen op de voorbereidingswerkzaamheden", aldus de heer De Meijer, die in dit alles een gezamenlijke schuld zag. „Ik wil slechts wijzen op het feit dat men zich hier en in Middelburg en in Den Haag niet kan permitteren, aan onze koningin een lege schaal aan te bieden in het bij zijn van de koning der Belgen, die in Gent een goed gevuld plateau krijgt aangeboden". De heer De Meijer zei ervan over tuigd te zijn wel een gekleurd maar desondanks reëel tableau van de situa tie te hebben geschilderd. Hij geloofde echter dat men over een jaar weer niets zou zijn opgeschoten, als de be treffende instanties op de huidige weg zouden voortgaan. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Als de sticht!» er niet was zon er In Zeeland om g,. schreeuwd worden. De waarde emit is niet ln geld uit te drukken." Aid» gedeputeerde A. Kaland (CHU) tijden! de begrotingszitting van Provincial Staten bU de behandeling van het vow. stel om een extra financiële Injectie to, te dienen aan de Stichting Zeeuws In. stltuut voor de Geestelijke Volksg,. zondhcld. De lieer Kaland zei op vragen uf de Staten dat het stichtingsbestuur di zaak nu verder zelf financieel ge zal moeten houden. Hij deed een i gend beroep op de gemeentebestuur om het stichtingsbestuur daarbij te he: pen. De heer Kaland deelde in di gehele verband mee, dat een van dt functionarissen van de stichting at gevolg van de financiële moeilijkhede reeds ontslag genomen heeft. Verde: achtte hij een verdere uitbreiding vat het personeel van de stichting pas vet. antwoord, wanneer er van een gezond» financiële basis gesproken kan worde: (Van onze correspondent) ZIERIKZEE De aannemersmaa' scnappij Schouwen Duivelamd te Zierll zee zag zich bij openbare aanbestediu? de uitvoering van een aanzienlijk wert in Overijssel toegewezen. Het gaat hier om de bouw van 25 betonbruggen, m stuw element en een afsluitduiker ii traject Nieuwendijk_Den Hulst. De aan- nemersmaatschappij Schouwen Duive- and was f 429.600,de laagste schrijver. Bij een aanbesteding van het onder houd aan de zeewering in de polder ooster- en westerban en aan de Grew lingendam met schutsluis te Bruinlsse, was de firma P. van Dongen uit Haam stede de laagste inschrijver met de s van f 192.3300,—. IJZENDIJKE R.-K„ Kerk 19.30 uur Samenkomst voor kerstfeest MIDDELBURG Ryksarcbief: 9.30 - 12.3-J en 13.30 - 17.30 uur. Curieuze archiefstukken. BRESKENS Schcrbeyn 20 uur Trekking winkelactie 3VEZANDE Verbeek 16 uur Film: Assepoester a.l 19.30 uur Film: Fanny a.l. TERNEUZEN Galerie J 34: Expositie Ek eii Annema- rie van Zanten. Concertgebouw 20 uur Fons Jansen's Cabaret: „Hoe meer zielen". XATTENDIJKE Gemeentehuis 19.30 un** Raadsverg a dering \NTWERPEN KVO 20 uur Carmen KNS 20 uur Tango (Mrozek) Rex: Oscar, 18 j. Aanvang 10 - 12 - 14 - 16 - 18 - 20 - 22 uur. Odcon: De samoerai, 18 j. Aanvang 12 14 - 16 - 18 - 20 - 22 uur. Patlié: Ontembare Angélique, 18 j. Aan vang 12 - 14 - 16 18 20 - 22 uur. Rubens: Een dozijn ploerten, 18 j. Aan vang 12 - 14.30 - 17.30 - 20.45 uur. Ambassades: De nacht van de Alligators 18 j. Aanvang 12 - 14 - 16 - 18 - 20 - 22 uur. Savoy: De moordenaar, 18 J. Aanvang 12 - 14 - 16 - 18 - 20 - 22 uur. Astrid: Bel Ami 2000. Aanvang 10 12.10 - 14.30 - 16.50 - 19.10 - 21.30 uur. Quellin: Vampiers op het bal, 18 j. Aanvang 14 - 16 - 18 - 20 - 22 uur. Astra: Back Street. Aanvang 12 - 14 - 16 - 18 - 20 - 22 uur. Capitole: Storm over de Bosporus, 18 J. Aanvang 12 - 14 - 16 - 18 - 20 - - 22 uur. Palace: Cosa Nostra, aartsvijand van de F.B.I., 18 j. Aanvang 14 - 16 - 18 - 20 - 22 uur. BRUGGE Memlinc: Een super-girl, Fathom ge naamd, 18 j. Zwart Huis: Mon amour, mon amom 18 j Forum: Belle de jour, 18 j. Capitool: De plunderaars, 14 J. Scala: Op het spoor der Apachen, 14 j GENT Capitole: Het oudste beroep van d< wereld, 18 j. Majestic: Leven om te leven, 18 j, Plaza: Persona, 18 j. Select: Uitstel voor een nacht, 18 J Savoy: Mijnheer de president, direo teur-generaal, 18 j. NTG 20 uur Wacht to; het donker ii (Knott) Area 20.15 uur Home free en The Maduers of Lady Bright ST.-NIKLAAS Eden: Diplomatiek paspoort, agent Kt 14 j. Aanvang 20 uur. Century: Begrafenis te Berlijn, H1 Palace: Maroc 7, 18 j. Rex: Op een zomeravond, 18 J. Scala: De tijger riekt dynamiet, 18 j. ZIERIKZEE Concertzaal 20 uur Fons Jansen's Cabaret: „Hoe mtd zielen" TERNEUZEN Galerie J 34: Expositie Ek en AnneiM rie van Zanten. MIDDELBURG Rijksarchief 9.30-12.30 en 13.30-17.» s Curieuze archiefstukken. Concertzaal 14.45 uur Kunstmaandconcert (jeugd voorste® ZVU) 20 uur Kunstmaandorkest (ZVTJ) GOES Prins van Oranje 20 uur Onderling kunstgenot met aan het meer" 1323 Kleuntjes de „mepper" was een bekwaam speurder en daarom vond hij al gauw wat hij zocht. „Hmmm gromde hij. „Een grote schakelaar waarvan de verbindingen naar beneden lopen. Als ik hem overhaal, dan kunnen er drie dingen gebeuren: ten eerste, de valdeur gaat open, ten tweede, de val deur gaat NIET open en ten derde, de hele reut ont ploft. Nou ja wat kan het mij ook eigenlijk schelen. Vooruit Kleuntjes. Haal over dat ding". En met een vastberaden ruk. voegde de brigges de daad bij het woord. Deze handelwijze miste trouwens zijn uitwerking niet, want nauwelijks was de zware deur een paar centimeter omhoog gegaan of liet water uit Gozewijns kelder vond een nieuwe uitweg. Met grote kracht stroomde het de afdeling binnen waar smidje Verholen stond. ,,Een overstroming brigges!" riep de smid en met een paar geweldige sprongen wist hij te ontkomen aan het aanstormende water. In tussen was de schuifdeur helemaal omhoog getrokken, met als onverwacht gevolg dat Gozewijn van Uylen meegezogen werd door de kracht van het n wegstromende water. „Hoeraaaü! Gered!!!" blij, toen hij de trap ontwaarde. Smidje die boven was, herkende zijn stem en riep v „Ben jij daar, Gozewijn?" „Wel sakker!0» zou er anders wezen? Sinterklaas soms?" onversaagde boekhandelaar. En treetje voor..j( verhief hij zijn kletsnatte lichaam uit het II havenwater, waarin hij bijna verdronken w

de Stem | 1967 | | pagina 2