Boerenleenbank een zonder Frankrijk'? Jan Cremer: gewoon een aardige en stille jongen «zoen leien Onze New Yorkse correspondent na gesprek: Uw salaris ontvangen op een Ge2insrekening bij de Boerenleenbank heeft meer voordelen dan alleen e van 3!A% Atelier Twintig Varen Routine IIPi TA bere,duitdef,jnste VULLIH TABAKKEN Pastorale raad Rotterdam wil personeelschef onder bisschop KANSELIER KIESINGER Pas Carmichael afg enomen Vijftien maanden geëist voor verduistering Schönman: Debray is gemarteld DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 13 DECEMBER 1967 irdelig aangevuld an dit seizoen. Uw rdelig op peil. (Van onze correspondent Hans Citroen) NEW YORK Op een cocktailparty vroeg een Amerikaan mij: „Wie Is die lange jongen met dat lange haar, die zojuist is binnengekomen?". Ik draaide mij om en realiseerde mij, dat ik oog in oog stond met het fenomeen, dat al enige jaren alle mogelijke lieden in Nederland en ook wel buiten Nederland in heftige opwinding brengt: Jan Cremer. Dat is Jan Cremer, onmiskenbaar Jan Cremer". „Who is that?" Men ziet het, je kan Gorkum la ten briesen, Amsterdam in opwin ding brengen, je kan onverbidde lijke bestsellers shrijven maar in New York gaat het leven nog op de oude voet verder. Nadat de Amerikaan voldoende in gelicht was over Jan Cremer en zijn werk heb ik mij voorzichtig Cre- mers richting uit laten dobberen en het was niet het minste probleem om met hem in contact te komen en een afspraak met hem te ma ken. Allicht niet, want Jan schuwt de publiciteit allerminst, maar het moet gezegd worden, hij was heel wat rus tiger en aardiger dan men gehoord zijn krasse uitspraken en gelezen zijn boeken zou vermoeden. Cremer woont sinds enige jaren in het Chelseahotel in de drukke en brede 23e straat. Ik heb dit hotel horen beschrijven als klein en ar moedig en zulks klopt niet geheel. Het is vrij groot althans naar Nederlandse begrippen en het is be paald niet luxueus, maar het lijkt mij, dat er op vrij simpele wijze een armoediger hotel in iedere stad is te vinden. Gelijkvloers is Cremers studio, waar hij mij ontving. Zijn appartement is ergens boven. De studio is een allerwonderlijkste collage van foto's, schilderijen, kran teknipsels, affiches, met twee do minerende zaken: Jan Cremer en de andere kunne met weinig aan. Drie grote schilderijen overheersen, grote, fel gekleurde vlakken met veel tul pen: een tulpenveld mét „miss Tiüp"? er in liggend, alleen twee 'benen met klompen, een tulpenveld sec en een tulpenveld waarin prinses Beatrix en prins Claus staan. In de studio de gebruikelijke slor dige rommel van een atelier, niet onplezierig van sfeer, weinig gezel lig, weinig gevoelig voor intimiteit, een onbarmhartig verlicht groot werkhok. Bijna gelijktijdig met mij komt een Amerikaan binnen, die naar ik kon vermoeden in opdracht van Cremer een soort strip had ontworpen, ge drukt, uitgewerkt of getekend. Cre mer vroeg even respijt en wist wel zeer zakelijk en onomwonden duide lijk te maken wat hij wilde. Het is geen jongen, die zich iets laat aan praten. Eerst lopen wij wat heen en weer, ik bekijk een foto van een weinig geklede dame. „Mooie vrouw" zeg ik, „Mooie foto" zegt Jan Cremer. Dan laat ik mij op een bank zak ken, Jan pakt een stoel, legt zijn lange benen op een kist, op zijn arm is een sterachtige tatoeëring te zien. en hij is geheel gereed om vragen te beantwoorden. gels door kunnen lezen. Men moet er maar uithalen wat wel en niet waar ls". „Kijk", zegt Jan Cremer, „alles is eigenlijk al geschreven, alles is al geschilderd. Kijk maar eens naar de grottekeningen, lees de Griekse dra ma's maar eens. Luister maar naar wat de Griekse filosofen zeggen. Je kan meelopen en verteUen wat ie dereen al weet. Je kan ook probe ren iets in een andere vorm te gie ten. Als kleine jongen had ik al die manifestatiedrang. Ik herinner mij nog, dat ik als kind van 12 jaar in een kinderkoor van school voor de radio moest zingen. Ik had tegen mijn moeder en tegen mijn vriendjes ge zegd, dat ik na een bepaald liedje heel hard „oehoe" zou roepen. En ik heb ook na het liedje „kever, kever vlieg in het rond" heel hard geroepen. Kijk, dat was Jan Cre mer. Natuurlijk ben ik eruit gemikt bij die radio, maar ze wisten, dat ik er was. Later heb ik zoiets ook gedaan in mijn eerste televisieuitzending. Luis ter, er zijn tien of vijftien televisie uitzendingen per dag. Wie weet er nog dat je erop geweest bent, als je niet iets zegt, dat gek of afwij kend is. Dus zeg ik, dat mijn schil derij voor een miljoen gulden te koop is en dat ik niet weet wie Rembrandt is. Nu na zeven jaar praten ze daar nog over. Moet je luisteren. Ik ben een se rieus schrijver, schilder en filmma ker, maar ik moet het verkopen". Ben je tevreden met je bestaan? .„Och, kijk, toen ik jong was wilde ik geld, auto's, vróuwen. Ik werd miljonair en ik had' alles wat ik wilde, maar dan is niets meer een verrassing en je hebt alleen maar zorgen. Je wordt belemmerd in je werk, alleen al aoor de mensen, die voor je financiën komen praten, als kef mij gaat vervelen ga ik weg, naar de Bahama's ol naar Jamaica. Gewoon er eens uit, weg". Wat vind je van Holland? „Och, Holland is zo klein en be nauwend. Ik voel mij meer thuis hier, in Amerika. In Holland vinden ze ook alles gek of niet waar. Toen ik me-t Jane Mansfield ging, was iedereen aai het kijken (hij loopt naar een foto van hem en Mans- field in een tijdschrift,' opgeplakt op een muur, en doet alsof hij door een vergrootglas kijkt) of ik het echt wel was, die naast haar liep of Ik het er zelf niet opgeplakt had. Ik ga een boek schrijven over Mansfield en een 3e Jan Cremer en een boek „Made in U.S.A.". Ik wil een trilogie schrijven en ook een boek-strip-film- script-scenario „Super called war baby". Weet je, dat je genoemd wordt ln een autobiografie van Mansfield? ..Hé. is dat uit, nee, dat wist ik niet. Heb je dat ergens gelezen?" JAN CREMER ...„er zijn wel tien of twintig Jan Cremers"... 14 van die kisten. Allemaal stampvol met knipsels uit alle mogelijke kran ten en tijdschriften. Allemaal over mij of mijn werk. Na het interview met de Haagse Post, waarin Flot- huis allemaal dingen zegt, die niet waar zijn, is het wat moeilijk voor mij geworden om sommige dingen te doen. Ze zeggen nu, Cremer heeft wat tegen negers en tegen joden, maar ik heb mij nooit afgevraagd wat iemand is. Ik krijg ook vast die prijs in Amsterdam niet omdat Sam- kalden denkt, dat ik iets tegen de jo den heb. Ik had 'n afspraak om voor een tijdshrift wat te schrijven, maar die zijn nu heel voorzichtig gewor den, na dat geval met Flothuis, <en willen, dat ik het wat uitstel. Maar veel kan het mij ook niet schelen. Ik ga een trip maken met een Chi nese jonk, van Hongkong, langs Alaska, Afrika, Zuid-Amerika naar New York. Dat wordt de tocht van de Cheng-Ho. In navolging van de Chinese kapitein en filosoof Cheng- Ho,'550 jaér geleden.. Dat gaat 5 of 6 maanden duren en wij gaan filmen. Het wordt een zware reis". (Hij laat mij een scenario zien „The voyage of the Cheng-Ho). Wat lees je? „Oh, haast niets. Daar heb ik geen tijd voor". f Wat vind je van „Nader tot u" van Van het Reve? (Ik wijs het aan in zijn boekenkast). „Dat weet ik niet. Ik heb het niet gelezen. Je moet weten, dat ik veel boeken toegestuurd krijg van vrien den. Maar ik lees ze haast nooit. (Na wat aansporingen van mij): Echt goed vind ik boeken als „Mo by Dick". Billy Budd". boeken van Jack London. I k ben erg op de zee gesteld. Weet je dat er in 1794 een boek geweest is ,,The diary of Jack Cremer", een dagboek van een En gelse zeekapitein. Ik kreeg het toe gestuurd. Het is een voorvader van mij en zijn boek is de eerste Jan Cremer van die tijd." Wat ga je later doen? Hoeveel Jan Cremers zUn er? Twee? „Er zijn wel tien of twintig Jan Cremers, zegt Jan Cremer. Jan Cre mer is een rusteloos man, die waar heden en onwaarheden heeft geschre ven. Maar men moet tussen de re- Wat vind Je eigenlijk van al die vraaggespreaken? „Dat is niets, dat is routine. Alle interviews zijn routine. Kijk, in die kisten, daar zitten knipsels en ik heb „Ik zou wel wilen varen. Een grote boot kopen en dan gewoon lekker varen. Nergens meer mee te maken hebben. Wat ik denk over oud wor den? Daar denk ik helemaal niet aan. Ik leef' per dag, per moment". Waar luister je naar? „Zondags naar klassiek en ook op regenachtige dagen. Dat heeft iets treurigs. Verder naar de Beatles. Die blijven goed. Zondags lig ik altijd tot 4 uur in bed en dan luister ik. Verder ben ik erg visueel ingesteld" (Hij probeert het woord te zoeken voor de visueel ingestelden, maar wij weten het geen van beiden, behal ve dan: visueel). Hoe leef je hier? „Ik ben soms drie dagen achter elkaar bezig en soms doe ik van alles door elkaar. Ik ben veel te onrus tig en opgewonden. Vind je mij nog al rustig? J? dat komt misschien om dat ik veel zenuwkalmerende mid delen moet gebruiken. Anders werd ik gewoon stapelgek. Toen ik hier in New York aankwam ben ik weken lang door de stad gaan dwalen. Steeds ergens anders eten. Dan leer je een stad kennen. Ik ga ontzettend veel naar de bioscoop. Ik kan zon der overdrijven zeggen, dat ik wel 10.000 films heb gezien. Het laatste culturele waaraan ik heb meege daan was het Harkness Ballet met Rudi van Dantzigs stuk over die ge storven jongen. „Waar geloof ie in?" „Ik doorziet veel. Veel te veel voor een houvast. Want dat is ieder geloof". Twijfel je weieens aan jezeH?" „Neen (en wat later Och. ik denk wel eens, wa1 doe je eigenlijk" Leef je met anderen? (Deze vraag verrast hem eigen lijk en hij antwoordt niet onmiddel lijk) „Ja, ja, ik leef met anderen. Ja vriendinnen en vrienden. Ja, ik leef wel met anderen". Als ik als goede „commuter" (fo rens) in mijn trein naar R.iverdale zit, vraag ik mij af wie de echte Jan Cremer is. Ik weet het niet. Hij pretendeert eigenlijk heel wei nig, spreekt niet over avonturen, geen woord over veroveringen, po seert niet als belijder van een inge wikkeld geloof of een ingewikkelde overtuiging, hij is gewoon een aar dige, rustige jongen. Een jongen, 27, ook met een krankzinnig gevoel voor publiciteit, maar dat zegt hij zelf ook en hij dringt het niet eens op. Als ik het eerlijk mag zeggen, Jan Cremer: „Ook wel een trieste, zelfs onderhuids een wat zielige jongen, die gewoon op de bank .bij zijn moe der zou willen zitten en niet de on verbiddelijke avonturier zou willen zijn. Die thuis bij de haard „Moby Dick" en „Bllly Budd" leest en droomt van de zee. En die ver van de publiciteit goede schilderijen maakt en voortreffelijke bladzijden schrijft (ADVERTENTIE) Een geurige bolknak met een heel apart aroma. Al meer dan 17 jaar dé sigaar voor vefe duizenden liefheb bers, die hem altijd trouw zullen blij ven. Karei I VUELTA in dozen van 10: (Van onze correspondent) DELFT De diocesane pastorale raad van het bisdom Rotterdam heeft zich met grote meerderheid geschaard achter het advies, de bisschop te doen assisteren door een personeelsfunctio naris met ruime volmachten. Deze zou vooral een rol moeten spelen bij het benoemingenbeleid. Tijdens de gisteren gehouden debat ten kwam meningsverschil naar voren over de vraag, of deze personeelschef de volledige verantwoordelijkheid voor de benoemingen zou moeten dragen, zoals het bestuur had voorgesteld. Als voornaamste argument voor een volledige delegatie van deze verant woordelijkheid werd genoemd: het ont lasten van de bisschop, zodat hij tijd en aandacht kan besteden aan de pas torale begeleiding van zijn priesters. De meerderheid van de 'leder was ech ter de mening toegedaan, dat het hier een zaak betrof, waarvoor de bisschop persoonlijk de uiteindelijke verant woordelijkheid moest blijven dragen Benadrukt werd, dat men de kerk niet kan vergelijken met een bedrijl of met een staatsbestel. „Tussen de bisschop en zijn priesters ligt een per soonlijke band, die men elders niet te genkomt" zei een van de afgevaar digden. Ook het bestuursvoorstel, dat men zou adviseren deze personeels- chet door de priesters te laten kie zen, vond geen genade ir het oog van de leden. Uw salaris laten overmaken op een Gezinsrekening bij de Boeren leenbank kost niets extra, bespaart U veel zorg en moeite en biedt U bovendien de mogelijkheid: een Persoonlijke Lening te sluiten tegen aantrekkelijke voorwaarden. Uw plannen voor een eigen woning te realiserer. doordat de Boerenleenbank U een gunstige hypothecaire lening kan verstrekken. gebruik te maken van betaalcheques. al Uw betalingen kosteloos door de bank te laten doen. O een goed overzicht te krijgen van al Uw ontvangsten en uitgaven. BONN „Ik vrees dat een E.E.G., een Europa zonder Frankrijk, een mon sterlijk en gevaarlijk karakter zou hebben". Dit heeft bondskanselier Kurt Georg Kiesinger gisteravond voor de t-v. verklaard. Hij zei dit in antwoord op vragen van een lid van een panel» waarom, als Frankrijk niet akkoord gaat met de toetreding van Groot-Brittannië tot de EE.G-, de andere vijf Frankrijk niet dreigen om alleen verder te gaan. „Ik zou een dergelijke suggestie zelfs niet in overweging willen nemen", al dus Kiezinger. „Ik zou er krachtig neen op zeggen, zolang er ook maar de minste kans bestaat een Europese crisis te overwinnen". Op de vraag wat het Westduitse standpunt was zei hij: „Wij steunen Groot-Brittannië in zijn streven een Frans „ja" te ver krijgen op zijn lidmaatschapsaanvra- ge". „Wij kunnen niets anders doen dan zeggen dat wij Groot-Brittannië erin willen hebben", zei de kanselier. „Wij hebben een aantal suggesties gedaan voor het verloop van de besprekingen die aanvaard zijn". Op de vraag of zijn regering van plan is concrete voorstellen te doen op de volgende week in Brussel te houden ministersconferentie zei Kie singer: „Het zou dodelijk zijn hierover iets openbaar te maken". West-Duitsland, zo vervolgde hij, pro beert De Gaulle te overtuigen dat de openbare mening in Europa ten sterk ste geporteerd is vóór de Britse toe- trf ding. Hij sloot de mogelijkheid niet uit dat Frankrijk in 1969 uit de NAVO zou treden. Hij zei echter reden te hebben te hopen dat De Gaulle dit niet nodig zal vinden. Ondankf de Sovjet-nota zal West-Duitsland blijven streven naar verbetering van de be trekkingen met Moskou en de andere Oosteuropese landen. Kiesinger vond dat een te snel ver bod op de neo-nazistische N.P D. niet de juiste handelwijze zou zijn. „Ik denk Proces legen negerleider NEW YORK (Reutcr-AFP) De Amerikaanse politie heeft maandag het paspoort in beslag genomen van de voorstander van „Zwarte Macht", Stokely Carmichael, toen deze terug keerde van een reis van vijf maan den door het buitenland, waarbij hij o.m- Cuba en Noord-Vietnam bezocht. Het paspoort van Carmichael stond geen reizen naar deze landen toe en hij kan wegens inbreuk op deze ver- .bondsbepalingen tot maximaal vijf jaar gevangenisstraf worden veroordeeld. De justitie overweegt nog of zij een vervolging zal instellen tegen de 27- jarige neger, die herhaaldelijk de A- merikaanse Vie+nampolitiek heeft ver oordeeld en aandrong op gewapende opstand van de Amerikaanse negers. veel eerder dat de bestaande partij en kunnen voorkomen dat deze radi cale rechtse partij verder terrein wint. Hij zei dit in antwoord op vragen over een verklaring, die eerder op de dag door de regeringswoordvoerder Gunter Diehl was afgelegd. Deze had gezegd dat de regering de partij als anti-democratisch beschouwt „Ik denk dat de heer Diehl gezegd heeft, dat de partij in een politieke zin anti-demo cratisch is. Anders ligt het of er de mogelijkheid of de noodzaak bestaat de partij bij de wet te verbieden". Diehl had op een persconferentie in Bonn verklaard dat de regering de N.P.D. zou willen verbieden, maar dat zij niet het Westduitse opperste ge rechtshof kan dwingen de N.P.D te verbieden zonder over voldoende bewij zen te beschikken dat de partij anti democratisch is. ROTTERDAM (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Rrtter- dam. mr. R. A. Schimmel, heeft gis termorgen een gevangenisstraf van ee- jaar en drie maanden me aft re geëist tegen de 25-jarige kr Leo J. W. uit Den Haag wegens verduiste ring van f 120.000 ten nadele van zijn werkgever, een bankbedrijf in Scliie- d~ Op legen november 1966 deed Leo W. in een opwelling een greep in de kas, die hij beheerde. Na zijn daad kreeQ de kasaier spijt en hi' wilde het hedrag de volgende dag vroeg nog voor alle collega's op de bank aanwe zig warer in de kas terug storten. Het kwam er niet van. omdat hij die tiende november de eerste trein van Den Haag naar Schiedam miste De kassier besloot na de trein te hebben gemist, niet meer naar de hank terug te gaan. Leo W. kocht een auto, st - te de rest van het geld in een zwart Koffertje en verliet het land Na n aan- denl .nge omziVervmgen ,'erd Leo W in het Spaanse Alicante gearresteerd door de Spaanse politie, die zich en oproep via Interpol belr diende Leo W herinnerde. Vijf maanden lang bracht de Hagenaar door in gevangenissen in Spanje, Frankrijk en Belgie, Begin oktobei van dit jaar belandde hii in het Rotterdamse huis van bewaring. Leo W. verklaarde gistermorgen /oor de re"k;bank dat hij de verdui tering had gepleegd om in - ir uit de finrnciële zorgen i zij er o a. e conservatorium-opleiding in Am sterdam te bekostigen. Van de f 120,000 die Leo W. een jaar geleden uit de kas van de Schie- damse bank haalde, moet nog f 70.000 over zijn, aldu^ de offic:or van justi tie. Het geld is vanuit Spanje nog steeds niet in Nederland aangekomen. De f 70.000 werd door de Spaanse po litie in besla: genomen, samen met de auto en een aantal door Leo W gekochte iuwelen. De rechtbank zal op 22 december uitspraak doen- Het kon gezegd zijn door onze gro te vriend generaal De Gaulle, niet waar? Generaal De Gaulle komt bij Pe trus aan de hemelpoort, maar hij merkt dat hij niet ingeschreven staat in de boeken. „Roep God de Vader", beveelt hij, „ik ben Charles de Gaul le, president van Frankrijk. God de Vader kent mij wel". Engel erheen, maar geen succes. God de Vader heeft nog nooit van De Gaulle ge hoord. „Roep God de Zoon", beveelt de nog steeds zelfverzekerde gene raal. Engel komt weer zonder succes terug God de Zoon heeft ook nog nooit van Oe Gaulle gehoord. Nu wordt de generaal een beetje bang en roept „Dan de Heilige Geest Die móét mij kennen". Engel gaat weg en komt vijf minuten later terug met de mededeling, dat de Heilige Geest laat zeggen, dat Hij de laatste twee eeuwen niet meer in Frankrijk ge weest is. Advertentie uit een krant: „Prêna- tal, de speciaalzaak voor moeder en kind, zoekt voor filiaal K alver straat een jongeman van ca. 16 jaar, voor het mannenwerk". Gelezen in een krant: KVP: kath. op een heet zinken dak. Misschien mag ik u een kleine tip geven: in deze dagen van sneeuw, ijzel en gladheid is de straat voor veel mensen moeilijk begaanbaar, vooral omdat veel trottoirs niet zijn schoongemaakt. Als iedereen zijn eigen stukje zou schoonvegen, werd het een stuk gemakkelijker. Het is zo'n kleine moeite en u doet er *<j- veel mehsppr een plezier mee. Wonen er bij u in de buurt mis schien bejaarde mensen, die moei lijk ter been zijn? Loop dan eens even langs en kijk of u ze van dienst kunt zijn. al is het maar voor ee.n boodschap bij de apotheek of de dok ter. Het Rode Kruis heeft, alweer een tijd geleden, een zogenoemde SOS- driehoek ontworpen. Bejaarden en andere mensen, die hulpbehoevend zijn, kunnen deze driehoek in geval van nood voor het raam zetten, zo dat voorbijgangers erop geattendeerd worden, dat er iets aan de hand is. Bij het Rode Kruis kunt u deze drie hoeken aanvragen. Misschien zijn er mensen, die in deze omstandigheden zo'n alarmsignaal" nodig hebben. Denkertje: „Zuinigheid is een grote bron van inkomsten". (Cicero). Voorzichtig op straat, hé? MERIJN NEW YORK (AP) Ralph Schön man, lid von de Bertrand - Russell- commissie voor onderzoek in de zaak- Debray, heeft maandagavond ver klaard, dat Debray zo barbaars door zijn Boliviaanse cipiers is afgeran seld en gemarteld, dat hij een zes tal bloedtransfusies nodig heeft ge- bad voordat hij terecht kon staan. Schönman verklaarde in een lezing voor de Columbia-universiteit, dat hij uit Bolivia werd gezet, nadat hij drie maanden lang een studie van de zaak had gemaakt. Debray werd door een Boliviaanse krijgsraad tot 30 jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens guer- 'illa-activiteiten. Schönman zei, dat de Fransman naar Bolivia was gekomen om contact op te nemen met wijlen de Cubaanse revolutionair Ché Gue vara en dat de Boliviaanse regering er niet in geslaagd was enig bewijs materiaal tegen Debray aan te voeren. ADVERTENTIE) Volgend jaar juli zal de gemeen schappelijke markt in de EEG-lan- den een feit zijn, lees ik in het Voor-, lichtingsblad van de EEG. Maar dat dan alle prijsverschillen in de zes landen verdwenen zullen zijn is niet te verwachten. Het blad drukt twee advertenties af voor een schoon- maaklapje uit een Luxemburgse en een Nederlandse krant. Het lapje kost in Nederland 85 cent, in Luxem burg 16 franken. Ter informatie: 85 ct is circa 11 fr, 16 fr is circa f 1,15. De minister-president van een on zer overzeese gebiedsdelen, premier Pengel van Suriname, heeft in het parlement verklaard, dat de regering niet meer in het parlement aanwezig zal zijn. wanneer de leden van de op positie het woord voeren. De pre mier was kwaad geworden, toen de oppositie, tijdens een van zijn rede voeringen, de zaal had verlaten. speelt alles fout dat doe je expres, u nou maar op, 't is kwart over les" Nelly Boons Emmaweg 27 Made N.-B 8 jaar (ADVERTENTIE) inel bijpassende gerende rok afgebeeld). Geheel' d. Ook in Higginsruit 69.75 J

de Stem | 1967 | | pagina 7