Ze noemen me allemaal gewoon Jopie Soep" Netto prijs brengt meer duidelijkheid voor consument Ophalen van huisvuil te Hulst duurder papier voor uw ^pen J. Smooreriberg verkoopt soep kant en klaar aan huis Even uitblazen mevrouw Na opheffing De Gruyters korting In Kapelle weer tienmiljoen kg bieten gewogen Schieting in Goes van Jac. v. Beieren Opening van postkantoor in Clinge Fons Jansen's Hoe meer zielen uitverkocht Aanleg aardgas belangrijk duurder dan was begroot DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 13 DECEMBER 1967 Tips voor het koken Leren bikini's en pofbroekjes Kosmetiekbril Schema Pannetjes Spaarpotje Voor het eerst sinds zeven jaar VOORSTEL B. EN W. B en iv van Middelburg Ratten Veertigers Oudejaarsenquête!- Oudejaarsenquête II Oudejaarsenquête III 5 (Van een onzer verslaggevers) SLUIS „Er z(jn kinderen, die nauwelijks kunnen praten, maar toch al „hoi, Jopie Soep" loepen. Niemand hier in de streek vraagt zich af, wat mijn werkelijke naam is. Voor ieder een ben ik doodgewoon „Jopie Soep". Soms kan iemand heel Wie de komende feestdagen wat extra werk wil maken van de maaltijd en er een eer in stelt de gerechten, die zij op tafel brengt, te verfijnen, kan misschien nut hebben van de volgende wenken. Wilt u een saus, soep of nagerecht verfijnen met ei, roer dan eerst het ei of de eierdooier los en breng hem op temperatuur met een beetje warme saus, soep of vla, vóór u hem bij de saus of dergelijke in de pan voegt. Om een schuimige pudding of vla te maken met stijfgeslagen room en ei wit, kunt u het hest room en eiwit apart stijf kloppen. De room dient goed koud te zjjn; het eiwit op kamertemperatuur. In de room kunt u meteen de suiker meekloppen, eiwit moet eerst stijfgesla gen worden, waarna de suiker op het laatst even wordt meegeslagen. Klop eiwit vooral in het begin niet te krach- In een schuimige vla zonder gelatine, b.v. een citroenvla, komt het wel eens voor dat zich bij lang staan twee lagen vormen; een schuimige en een gladde. Dit kan het geval zijn wanneer het stijfgeslagen eiwit niet meer verwarmd is met de puddingsaus. Wilt u enkele yen of een dag voor het gebruik een dergelijke vla maken, kookt u dan de vla even door nadat u het eiwit erin hebt verwerkt. Zorg er bü een geleipudding met een Het is nauwelijks voor te stellen, maar een nieuwe trend in de badmode van 1968 zal het leer zijn. De ontwerp ster Emanuelle Kahn heeft nu al biki ni's voorradig van zwart leer. De leren cups worden door plastic bandjes op bun plaats gehouden. Badmutsen zjjn ook van leer. Niet erg behaaglijk, lijkt ons. Rokken hebben afgedaan", aldus de ontwerper van de topless-mode Rudi Gernreich, tunieken en maillots zullen 's winters worden gedragen pofbroekjes en bikinislips komen er voor de zomer/' Hij zegt ook zeker te wetendat topless-kleding er in komt. Het belangrijkste is, dat kle ven geen statussymbool zijn, maar dat z?.er dlleen maar voor de lol zijn", aldus Gernreich. Voor de zomer 1968 neeft hij mini-jurkjes ontworpen, die doorzichtige banen van vinyl hebben op navelhoogte en aan de onderzijde van de boezem. Geen volledige top- ess dus, maar wel veel doorkijk op y^uchterlngscocktail is ver- ^door Londense biochemi cus, ür. Pawan. Dit drankje, bestaande paa*^ soort suiker, gemengd met citroensap, werkt binnen het half uur. vulsel van vruchten, koekjes, noten enz. goed voor dat u de pudding pas in de vorm doet wanneer het vulsel gelijk matig in de drillige gelei verdeeld is. Maakt u de schaal waarop u een pudding wil storten, altijd een beetje nat. Komt de pudding niet op de goede plaats, dan kunt u hem daardoor nog verschuiven. Houd een gelatinepudding voor het storten even in heet water. Vrouwen die een bril dragen, hebben vaak moeite zich goed op te maken. Vooral de behandeling van de ogen kost moeite, wanneer de vrouw in kwestie zonder bril slecht kan zien. Deze dames kunnen worden geholpen door een „kosmetiekbril", een bril met de voor haar voorgeschreven glazen, die echter naar beneden kunnen wor den geklapt. Het is dan mogelijk oog na oog te behandelen; voor het ene oog blijft dan altijd een glas dat de draag ster veroorlooft te zien wat ze doet. stijl. Het enige, dat hij nog schijnt te willen vragen, is een vuurtje. „Ik was nog veel te jong om stil te zitten. In Brugge had ik een goede vrind, een zekere meneer De Paepe. Hij zit ook in de soepbusiness. Ik ben bij hem gaan kijken, hoe dat soep ko ken en verkoper allemaal in zijn werk ging. Ik besloot het zelf ook te gaan doen." „Het was niet gemakkelijk, want er komt heel wat bij kijken en je moet niet vergeten: de mensen hier in de streek waren zoiets niet gewend. Van daar ook, dat ik, toen ik pas op route, ging, de helft van mijn soep kon weg gooien." „Later kreeg ik meer routine en langzarnerhend werd een vaste klan tenkring opgebouwd. Veel is natuur lijk gelegen aan de grondstoffen, die je gebruikt. Ik maak de soep van a tot z helemaal zelf. Er staan hier twee ketels, een van 400 liter en een van 200 liter". En dan vertelt, hij hoe hij zijn dagen indeelt. „Om half acht sta ik op. 's Nachts heeft de bouillon staan trek ken, want de avond te voren vul ik de ketels. Als die begint te koken slaat de machine v.an zelf af. 's Morgens ga ik verder met afwerken van de soep. Dat doe ik helemaal samen met mijn vrouw. Om twintig voor negen precies rijden we dan naar de klan ten". Iedere dag is Jopie Soep ergens in Sluis of Retranchement te vinden. „Behalve vrijdag en zondag, dan heb ik geen route,,' zegt hij- In de zomer rijdt hij langs de kust, waar hij dan veel klandizie heeft. Zijn bedrijfje groeide zo sterk uit, dat hij personeel moest nemen. Zijn route was toen veel groter dan nu. „Ik ben er mee gestopt. Voortaan doe ik het alleen met een kleinere rou te. Tot twaalf uur 's middags ben ik bezig". beleefd vragen: „Meneer Soep, luister 'ns enz.". De image van de heer J. Smoo renburg (40) is hiermee wel vol doende getekend. Jopie Smooren burg, de vroegere cafébaas van „In Lamminsvliet", die „de soep in ging". Letterlijk behoeft men dit beslist niet op te vatten, want Klep omlioog en lepelen maar, zo lang de voorraad strekt. dat het de heer Smoorenburg- in-de-soep naar den vleze gaat, blijkt niet direct uit zijn persoon lijk voorkomen (eenvoudige kle ding) maar wel terdege uit wat hij heeft weten op te bouwen: een eigen soep-industrie met klanten service. ,,'t Leeghof", dat is Jopies domein, ligt in de winterse zon, omringd door uitgestrekte, vers geploegde landerijen ver van de drukke verkeersweg. Hoe Jopie hier midden in het polderland met zijn vrouw verzeild is geraakt, is een historie op zich zelf. Daar wil Jo pie straks liever op terugkomen. We hebben hem aangetroffen in zijn zelf gebouwde „fabriek" achter het pitto reske woonhuis. Hij is druk bezig, mompelend over de kou, met het snijden van soepgroenten, want mor gen is het zaterdag en dan staat een wijde klantenkring met de pan gereed om verse groentesoep van Jopie Soep te betrekken. „We gaan naar binnen", zegt hij. ,,Het is hier veel te koud". Djerp, een elfjarige boxer wijkt geen seconde van zijn zijde- „Ik had er eerst twee", ver telt Jopie, ,,de andere is pas gestorven- Jammer, het was zo'n lief beest". In de ruime huiskamer, voorzien van een open haard en grote ramen, die een weids uitzicht bieden over de klei- vlakten, vertelt hij in het kort zijn „story of life". „T\vee jaar heb ik op de H.B.S. gezeten. Daarna ben ik gaan werken bij Albert Heyn in Sluis. Elke dag de baan op. In die tijd heb ik heel wat mensenkennis opgedaan. Ik haalde mijn diploma's voor kruidenier en mid denstand. Precies zeven en een half jaar hield ik dat werk vol". Gemakshalve is door Jopie Soep een vast schema opgesteld. De huisvrou wen kennen dat precies. Dinsdag is er erwtensoep met varkenspoten, woens dag kippesoep, donderdag tomatesoep en zaterdag tenslotte groentesoep. „Daar wijk ik onmogelijk van. af", zegt hij. „De verkoop erwtensoep is momenteel het drievoudige van sep tember. In de wintertijd is er gewel dig veel vraag naar". Het is beslist niet voortgekomen uit een vorm van luiheid, verzekert Jopie, dat zoveel huisvrouwen soep aan de deur kopen. „In het begin bemerkte ik dat er wel een soort drempelvrees was. Het had er natuurlijk wel de schijn van, dat uit gemakzucht warme soep werd ge kocht, maar al gauw stond niemand meer stil bij dat idee". Als Jopie met zijn Fiat 1500 door de straten rijdt, met achterin een grote ketel dampen de soep, geeft hij luid claxonerend te kennen, dat de soep weer klaar is. „Meestal slaan fle pannetjes al voor de deur. Ik weet precies hoeveel ze no dig hebben". „Met venten heeft mün soepverkoop niets te maken", verze kert hij. „Het is industrieverkoop. In Terneuzen werd eens Iemand van het personeel aangehouden, z.g. omdat hy illegaal aan het venten was. Ik kreeg een proces van drie gulden. Ik maak zelf mijn produkt en bij de kamer van koophandel sta ik als fabrikant inge schreven. Ik heb eigen recepten. Om dit bedrijf te kunnen uitoefenen, moest Ik een aparte vergunning hebben" „Echt vervelende Machten heb ik over mijn soep nooit gehad, wel hoor ik vaak mopperen, als er te weinig is Jopie Smoorenburg, die toen nog kortweg Jopie genoemd werd in Sluis, was spoedig een hekend en gezien fi guur. Zijn humor (zoals nu ook nog) entte hij niet oP het samenstellen van een arsenaal „baan-moppen", maar op zijn belevenissen van alledag. Iets wat hem bijzonder van pas kwam, toen hij besloot caféhouder te worden- Lam minsvliet heette spoedig zonder meer „By Jopie". „Nog een half jaar bleef ik bij Al- bert Heyn, want ik had geld nodig. Intussen deed mijn vrouw het café. Elf jaar en drie maanden hebben we in Lamminsvliet gewoond en gewerkt. Een kelner, Wilfried Groosman, die al een jaar of wat bij ons werkte, heeft de zaak voortgezet". Vanaf dat moment kwam er in het leven van Jopie een merkwaardige kronkel. „Drie maanden", gaat hij verder, „woonden we in Cadzand. Ik had dit huis tevoren al gekocht, maar niet ge zien. Het was niet meer dan een bouw val. 't Leeghof heette het ook toen. Die naam heeft het huis gekregen, om dat hier vroeger een boerderij was zon der grond. Het is misschien wel zo'n 250 jaar oud". „Het oude gedoetje", werd keurig opgeknapt en wat er nu staat, kan zonder meer een riant buiten genoemd worden. „Ik heb er zelf ontzettend veel aan gewerkt", zegt Jopie. „Weet je wat het is", onderbreekt hij zich zelf. „we wilden niet in Sluis wonen, omdat we zo op onze vrijheid zijn gesteld- Hier zit je vrij, volkomen alleen. Je kunt doen en laten wat je zelf wilt". „Anderhalf jaar zat ik hier zonder vast werk". Hij deed dat overigens zich zelf aan, want na het drukke caféleven wenste hij niets anders dan rust. „Maar het ging me op den duur de keel uithangen, dat niks doen," zegt Jopie. Intussen heeft hij Djerp, de boxer een sigaret tussen de lippen geduwd. De hond blijft volkomen in Niks voor niks natuurlijk, hoort er nu eenmaal hij. Dat (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Op het besluit van De Gruyter om het 10 procent kor tingsysteem voor eigen artikelen om te zetten in een systeem met 10 pro cent spaarpremie wordt door andere kruideniersondernemingen gunstig ge reageerd. Ook de consumenten blyken het nieuwe systeem te waarderen. Albert Heyn N.V. in Zaandam deel de mee, biy te zyn, dat De Gruyter de prysversluiering had opgeheven. De 10 procent korting op de eigen produk- ten van De Gruyter moest natuuriyk in de prijzen van de artikelen ver werkt zijn, zo zei men- De prijzen, al dus het Zaandamse winkelbedrijf, zul len nu voor de consument ongetwijfeld duideiyker worden. Aangezien Albert Heyn zelf al enke le jaren met een zegelsysteem werkt, dat enige gelijkenis vertoont met het spaarsysteem van De Gruyter, zijn van deze onderneming geen reacties in de verkooppolitiek te verwachten. De prijsverlagingen, die de Gruyter nu invoert van 10 procent of meer zijn geen werkelijke prijsverlagingen, aldus Albert Heyn. Het is niet te verwach ten, dat de andere kruideniers daar om met prijsverlagingen zullen ant woorden. Dit is trouwens ook haast niet mogelijk, omdat de bruto-marge voor de kruideniers in Nederland de laagste is van Europa. Zoals bekend kunnen de cliënten van Albert Heyn voor iedere gulden, die zij besteden, een zegel van 10 cent ko pen en daardoor toetreden tot de zoge naamde „Premie-van-de-maand- club". Bij de Spar-Centrale in Amsterdam wist men nog niet hoe men op de af schaffing van het kortingsysteem van De Gruyter zou reageren. De 1800 vrijwillige Sparfiliaalbedrijven in Ne derland, die een consumentenomzet hebben van f 550 miljoen per jaar, geven (evenals voorheen De Gruyter) ook 10 procent korting. Het is nog niet te zeggen of in dit verkoopsys teem verandering zal komen. Van de zijde van Co-op Nederland in Rotterdam zijn geen maatregelen te verwachten. De winkels van deze co- operatie hebben al een direct prijssys teem en kennen bovendien ook al lan ger de zegelboekjes, die de cliënten in kunnen wisselen in waardecoupons, waarmee zij goedkoop duurzame arti kelen kunnen aanschaffen. Daarnaast kunnen de cliënten bij Co-op bij iedere gulden, die zij beste den, zegels kopen van 10 cent, waar door men in het bezit kan komen van rente-spaarbrieven, die een rente ge ven van ongeveer 6,25 procent. Ook bij Co-op Nederland vindt men het vooral voor de consument gunstig, dat er meer duidelijkheid in de prijzen komt. Door De Gruyter N.V. in Den Bosch werd desgevraagd meegedeeld, dat men van het kortingsysteem is afge stapt, omdat de consumenten meer dan voorheen prijzen willen vergelij ken. Zij zijn daar zowel door de rege^ ring als door consumentenorganisaties herhaaldelijk toe aangespoord. Prijs vergelijking wordt, zo zei men, inder daad vergemakkelijkt door het hante ren van netto-prijzen door de handel- (Van onze correspondent) KAPELLE Gisteren was het de laatste dag waarop suikerbieten aange voerd konden worden voor de levering in de spoorwagon en op deze dag werd bij de weegbrug van de weegbrugver- eniging Kapelle de tien miljoen gewo gen kilo's van dit jaar vol gemaakt. Zeven jaar geleden werd ook 10 mil joen kg gewogen bij deze weegbrug maar daarna is men er nimmer meer aan gekomen. Het vorig jaar werd slechts 6 miljoen kg gewogen. Ter ere van dit feit stond de vlag op het dak en alle aanvoerders van die dag kregen een kleine attentie. Mocht zij al skiënd de maan niet he reiken, dan treft in elk geval de uit rusting geen schuld, want die lijkt op een kosmonautenpak. Het pak werd met veel succes ontworpen in „astronau- tenstyl" uit doorgestikte nylfrance in de kleuren hardblauw, vuurrood on fel geel. (Van onze correspondent) GOES In het Schuttershof hield de handboogvereniging Jacoba haar schieting op de liggende wippen. Er waren 67 schutters van 13 verenigin gen. De uitslag van de eerste wip was: hoofdvogel: mevr. Minnaard van Doel naar Hoger te Wolphaartsdijk le zij vo gel: P. Oostdijk van Willem-Teil te Ovezande; 2e zij vogel: H. de Fouw van Jac. v. Beieren te Goes; le bo- venkal: C. Timmerman van Vios te 's-Heerenhoek; 2e bovenkal: C. Geys van A.D.L.M. te Kwadendamme; le onderkal: J. F. Ossewaarde van Doel naar Hoger te Wolphaartsdijk; 2e on derkal: W. de Wilde van Juliana te Oudelande; le klep: J. Bongers van Zeelandia te Ovezande; 2e klep: W. de Jonge van A.D.L.M. te Kwadendam me; 3e klap: C. Baart van Juliana te Oudelande. Meeste kleine vogels: F. v. Loenhout van Jac. v. Beieren te Goes, 5 stuks. Uitslag van de tweede wip: le hoofd vogel: A. de Jonge-Rijk van Willem- Teil te Ovezande; 2e hoofdvogel: C. v. d. Valk van Ons Genoegen te Oude lande; le zijvogel: J. Bongers van Zeelandia te Ovezande; 2 e zij vogel: J. Goetheer van Juliana te Oudelande; 3e zijvogel: mevr. Minnaaard van Doel naar Hoger te Wolphaartsdijk bij loting; 4e zijvogel: J. Rijk van Jac. v. Beieren te Goes, bij loting; le kal: C. Geys van A.D.L.M. te Kwaden damme; 2e kal: A. Boonman van Jac. v. Beieren te Goes; 3e kal: h. de Fouw van Jac. v. Beieren te Goes; 4e kal: H. A. Mol eveneens van Goes. Vliegende vogelprijs: Job. Koens van Victoria te Kwadendamme. (Van onze correspondent) CLINGE Met ingang van vandaag zal het oude 35-jarige postkantoor heb ben afgedaan en plaats hebben ge maakt voor een prachtig nieuw kan toor in de Gravenstraat naast de la gere school. De ruime hal voor de loketten is tamelijk groot en biedt aan wachten den een zit. Voor hen die een postbus willen aanschaffen bestaat er nu ge legenheid zulks te doen. Bij de officiële openingsbijeenkomst in de zaal St.- Cecilia verwelkomde de waarnemend directeur van de kring Hulst, de heer C. van Putte, de directeur van het post- district Middelburg, de beer C. S. Vis en de adjunct-directeur, de heer J. van Laar, burgemeester Vercauteren u de wethouders K. Willaert. en F. Plas schaert. De directeur van het postdistrict Middelburg, de heer Vis sprak in zijn rede over drie huwelijken. Het eerste huwelijk bestond uit een verbintenis van mej. Jol. Plasschaert met de PTT. Het tweede werd gesloten door de sa menwerking van het gemeentebestuur van Clinge met de PTT en het derde huwelijk bestond hierin dat de kan toorhouder in Clinge tevens wethouder der gemeente was. Aan het slot van zijn toespraak over handigde directeur Vis aan burgemees ter Vercauteren een kennisgeving van een aangetekend schrijven. Op zijn beurt bood burgemeester Vercauteren deze kennisgeving aan de kantoorhou der aan, waarvoor hij het aangetekend stuk in ontvangst kon nemen. De in houd van dit aangetekend schrijven was een brief over de samenwerking. Ook burgemeester Vercauteren was zeer blij met de nieuwe aanwinst yan zijn gemeente. Overigens heeft De Gruyter zestig jaar lang met het 10-procent korting systeem gewerkt. Het zou destijds zijn ingevoerd om een eind te maken aan de vroegere gewoonte om de kruide nierswaren bij de winkelier op jaarre kening te kopen. Bij de afrekening van de schuld was de kruidenier zo blij, dat hij de gedienstige, die het geld kwam brengen, meestal een fooi gaf. Het nadeel van dit verkoopsysteem was, dat de winkelier een jaar lang zijn geld renteloos uit had staan bij de klanten. Om deze gewoonte te door breken eiste De Gruyter een contante betaling, maar stelde daar een zoge naamde 10 procent korting tegenover Een bijkomend verschijnsel was, dat in de veelal patriarchaal ingestelde gezinnen de man het geld beheerde en alle betalingen deed. Veel vrouwen wisten vaak niet wat de man verdien de. Door hun inkopen te doen bij De Gruyter en de 10 procent kassabons te sparen vormden de vrouwen een eigen spaarpotje, waar de man niet van af wist. Tegenwoordig blijkt vaak het te genovergestelde te gebeuren. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Donderdag 14 de cember komt Fands Jansen met zyn eenmanscabaret „Hoe meer zielen' naar Terneuzen. Alle plaatsen voor de ze voorstelling, die om acht uur in het Concertgebouw begint, zijn inmiddels al uitverkocht. Met Frans Oudhof aan de piano houdt Jansen in zijn tweede eenmanscabaret niet alleen aan de pastoor maar ook aan de dominee en de psychiater (en aan hun „publiek") de lachspiegel voor. Hij zegt zelf; „Ik breng geen verpakt apostolaat, ik wil alleen het soms drukkende element in de religie relativeren". Men heeft hem nog niet zo lang geleden verweten dat hij te binnenkerkelijk blijft- En het is waar, dat hij de kerk niet wil afbreken. Hij zet alleen de deuren wagenwijd open. Het eerste lijkt ons geen verwijt, het tweede wel een compliment waard- „Het is gewoon een humaan karwei", zegt hij dan zelf weer. Na zijn bezoek aan Terneuzen gaat Jansen naar Zierikzee, waar hij vrij dagavond optreedt in de Concertzaal. HULST B. en w. van Hulst stellen de gemeenteraad, die vrijdagavond om 19.30 uur bijeenkomt, voor een nieuwe verordening vast te stellen op de hef- fing van reinigingsrechten. De kosten, zo menen zij, die de ge meente moet maken voor het ophalen van huisvuil zijn in de afgelopen jaren aanzienlijk gestegen. Voor 1968 wordt volgens het financieel overzicht in to taal een uitgave geraamd van f64.934.-. Hiertegenover staat een opbrengst aan reinigingsrechten van circa f28.500.-. B. en w. achten deze bijdrage aan de belasting te gering om te kunnen spre ken van een redelijke bijdrage. B. en w. stellen voor de reinigings rechten voor het ophalen van huisvuil bij particulieren van f 15.-, op f20.- per perceel te brengen. Hierdoor wordt een opbrengst verkregen van f36.000.-. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Nu de ombouw Op aardgas in de stad is voltooid blijkt met het door de gemeente daarvoor verleende krediet van twee miljoen gulden niet tc kunnen worden volstaan. B. en w. stellen daarom voor aan de raad, die maandag 18 december bij een komt, een aanvullend krediet te verlenen van bijna 326.000 gulden. De helft van dit bedrag komt voor rekening van de N.V. Gascon, die de ombouw heeft verzorgd. B. en w. schrij ven de raad, dat deze meerkosten zijn veroorzaakt door onvoldoende inzicht in de ombouwkosten bij het aanvra gen van het oorspronkelijk krediet, stij ging van de tarieven van de Gason en langere duur van de ombouwpe- riode. Het overige bedrag komt voor reke ning van de N.V. Gasunie, die on voorzien een duurdere gastransportlei- ding moest aanleggen en daarvoor o. m. een doorgang onder de spoorlijn moest boren. Bij herhaling kan men in de pers de ontstellende toename vernemen van het aantal ratten. Deze toename geldt niet alleen de zgn. bisamratten, doch blijkbaar de' gehele rattenfamilie. Het schijnt, dat het polderland door deze dieren overbevolkt gaat worden. Van daar zij hun toevlucht zoeken in de bewoonde wijken, zodat het moeite gaat kosten deze ongenode gasten buiten de deur te houden. Op meerdere plaatsen heeft destijds de gemeentelijke overheid door middel van een verbod getracht honden uit de polders te weren, waarmede men al leen beoogt het jachtvermaak te die nen. Op bewonderenswaardige wijze hebben de bezoldigde en onbezoldigde dienaren der wet zich in dit opzicht van hun taak gekweten, bijgevolg dat er praktisch geen hondje meer in die polders valt, waar te nemen, zulks in tegenstelling met voorheen, toen nage noeg iedere landbouwer en landarbei der in het bezit was van een hond. Voormelde maatregelen hebben ech ter ook een neveneffect. Het is wel tekenend voor onze moderne tijd dat er nu op het platteland vele broeines ten voor ratten worden opgeruimd dit probleem zich aandient. Honden zijn vanouds de natuurlijke vijanden van velerlei ongedierte, ook van ratten, en hebben als zodanig meegewerkt aan het bewaren van het evenwicht in de natuur. Thans kunnen de ratten onge stoord voortgaan met vermenigvuldi ging. Het zaad, mede gezaaid door de overheid, heeft in dezen rijke vruchten afgeworpen. Waar men vermoedelijk staat aan het begin van de rattenibe- dreiging valt niet te voorzien waar het einde is. Men zal m.i. moeten komen tot mas sale vernietiging van deze dieren wil men iets bereiken, waarbij het ge bruik van grote hoeveelheden vergiften nodig zal zijn, hetgeen ook wel be zwaren zal oproepen. Bij een ratten bestrijding in het algemeen belang kan de medewerking der landbouwers niet worden gemist. De vraag is of zij bereid zullen zijn een dergelijke actie te volgen, aan gezien zij zich door voormelde maat regelen genomen door de overheid de rechten die hun van nature toekomen zien omtnomen. MADE J. C. van DONGEN Gaarne betuig lk hiermede mijn grote instemming met de door u in uw blad van 9 december j.l. inge zette artikelenreeks m.b.t. Veertigers. Als actief werker-vrijwilliger in di verse jeugdsectorsn moet ik wel eens ervaren, dat men de „Veertigers" vaak niet au sérieux neemt of te weinig vertrouwen heeft daaraan belangen toe te vertrouwen of adviezen te vragen. BREDA J. W. A. van GASTER Voor mij ls president Johnson de man van het jaar. Waar ik me het meest aan geërgerd heb zijn de K.V-P. de P.v.d-A., D'66 en al die politici: veel beloven en zejf rijk worden! L-J. BREDA De man van het jaar vind ik do minee Martin Luther King. En de belangrijkste gebeurtenis van het jaar is voor mij de harttransplantatie in •Zuid-Afrika. Dat is belangrijker voor de mensheid dan oorlog voeren. P. T., ETTEN. Mijn vader is voor mij dé man van het jaar. De man aan wie ik me dit jaar het meest geërgerd heb is de di rigent van onze Harmonie. A. L. BREDA. (Tot en met 18 december kunt u nog meedoen aan onze enquête „Wie wordt de man of vrouw van het jaar?". On derstaand formulier kunt u daarvoor gebruiken. Redactie). VRAAG 1: Welke man of vrouw heeft in 1967 de mees te indruk op u gemaakt ANTWOORD VRAAG 2Wat is naar uw mening de belangrijkste ge beurtenis van het jaar ge weest ANTWOORD VRAAG 3 Wie is voor u de sportman of sportvrouw van het jaar ANTWOORD VRAAG 4: Welk tv-program- ma vond u dit jaar het best? ANTWOORD VRAAG 5Aan wie heeft u zich in 1967 het meest ge- ergerd ANTWOORD Bovenstaande strook invullen en opzenden aan DAGBLAD DE STEM (Oudejaarsenquê te) Reigerstraat 16, Breda.

de Stem | 1967 | | pagina 5