Rapport spreekt van „vriendlustoord LANDSCHAP THOLEN VERANDERT TER WILLE VAN DE RECREATIE Het rode licht dat groen lijkt PFAFF In gesprek met Ziekenhuisverpleging Schouwen-Duiveland heeft besloten tot fusie evoluon Actie tegen veertarieven «IE.:: A. P. Jonkheijm DOW wil helpen bij chemische branden Winterborgen van bejaarden 3 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 13 DECEMBER 1967 3 MALSE KIP HOOGWATER en waar? VANDAAG: MORGEN Meer nieuws uit stad en streek op pag. 3 en Middelburgse scholieren demonstreren Aanbieding fotoboek aan v. Aartsen mr. iriaagfablelten Dijktoerisme IP Ontsluiting eindhoven 15 december in Goes Provinciale bijeenkomst van F.L.E.C. Tob niet langer. Ruil uw oude naaimachine in. Schaf u de moderne Pfaff aan. Naaimachinehuis W. RIKKEN N.V. Mogelijk verzet van Brabant tegen havens op Putten Torenbezoek (ADVERTENTIE) KONIJN - KALKOEN gen gemaakte BAMI en NASI paardenslagerij V. d. Wijngaard HAAGDIJK 24 TEL. 43715 dorsen donderdag 14 december, nsweert, 1.11 en 13.26 uur. rneuzen, 0.37 en 12.52 uur. ssingen, 0.08 en 12.23 uur. smeldinge, 1.53 en 14.06 uur. )LEN adhuis 20 uur Solo-toneel nb Geraerds met Scrooge en Marley ,VUNVTT). ES rand: 20 uur, Je leeft maar twee keer, 1 JDELBURG Ity: 20 uur, Liefde in het bloed, 18 J. tNEUZEN alerle J 34: Expositie Bk en Annema. Ie van Zanten, remeentehuis 14 uur aadsvergadering begroting) ewacht de Kind 19.30 uur Duivenfilm TWERPEN lex: Oscar, 18 j. Aanvang 10 - 12 -14 6 - 18 - 20 - 22 uur. )deon: De samoerai, 18 j. Aanvang 12 4 - 16 - 18 - 20 - 22 uur. 'athé: Ontembare Angélique, 18 j. Aan- rang 12 - 14 - 16 - 18 - 20 - 22 uur. tubens: Een dozijn ploerten, 18 j. Aan- ang 12 - 14.30 - 17.30 - 20.45 uur. Ambassades: De nacht van de Alligators j. Aanvang 12 - 14 - 16 - 18 - 20 w2 uur- - A iavov". De moordenaar, 18 3. Aanvang 2 - 14 - 16 - 18 - 20 - 22 uur. Vstrid: Bel Ami 2000. Aanvang 10 - 12.10 - 14.30 - 16.50 - 19.10 - 21.30 uur. ^uellin: Vampiers op het bal, 18 j. \anvang 14 - 16 - 18 - 20 - 22 uur. Vstra: Back Street. Aanvang 12-14- L6 - 18 - 20 - 22 uur. ^apitole: Storm over de Bosporus, 18 j. \anvang 12 14 16 - 18 - 20 - 22 uur. Palace: Cosa Nostra, aartsvijand van le F.B.I., 18 j. Aanvang 14 - 16 - 18 20 - 22 uur. lUGGE TWU Memlinc: Een super-girl, Fathom ge naamd. 18 j. Zwart Huis: Mon amour, mon amour, 18 5 Forum: Belle de jour, 18 j. Capitool: De plunderaars, 14 j. Scala: Op het spoor der Apachen, 14 J. ENT Capitole: Het oudste beroep van de wereld, 18 j. Majestic: Leven om te leven, 18 3. Plaza: Persona, 18 j. Select: Uitstel voor een nacht, 18 J. Savoy: Mijnheer de president, direc teur-generaal, 18 j. P -NIKLAAS Eden: Diplomatiek paspoort, agent Ko, 14 3 Aanvang 20 uur. Century: Begrafenis te Berlijn, 18 J. Palace: Maroc 7, 18 j. Kex: Op een zomeravond, 18 J. Scala: De tijger riekt dynamiet, 18 J. ZENDIJKE R.-K. Kerk 19.30 uur Samenkomst voor kerstfeest [IDBELBÜRG. Rijksarchief: 9.30 - 12.3'J en 13.30 - l"'v uur. Curieuze archiefstukken. RESKENS Scherbeyn 20 uur Trekking winkelactie EZANDE /erbeek 16 uur Film: Assepoester 19.30 uur Film: Fanny a.l. ERNEUZEN Galerie J 34: Expositie Ek en Anneïïia- rie van Zanten. Concertgebouw 20 uur Fons Jansen? Gabaret: „Hoe meer zielen". ^NTWERPEN KVO 20 uur Carmen KNS 20 uur Tango (Mrozek) Bioscopen: Als onder vandaag. NTG 20 uur Wacht toe het donker If (Knott) Area 20.15 uur Home free en in- Maduers of Lady Bright Bioscopen: Als onder vandaag. BRUGGE Bioscopen: Als onder vandaag. x.-NIKLAAS Bioscopen: Als onder vandaag. JT trappefl was smid je Verholen de s^®n®n st^' ch al gauw kon hij niet verae kbare stalen deur, brigges! yaftfp i handvat of slot aan te zien. 1 nanavat 01 siot maar niet uit! Er siepelt óok wa u wel eens kunnen wezen, ö*hiereer.» achter opgesloten zat!" z moe' uzen!" antwoordde Kleunt) es. nier zijn om die deur te MIDDELBURG De Middel burgse gymnasiasten zullen don derdagmiddag met het houden van een stille demonstratietocht hun eisen voor het behoud van het ste delijk gymnasium als zelfstandige school kracht bijzetten. Tijdens deze demonstratietocht willen zij een pamflet verspreiden waarin zij argumenten aanvoeren voor het be houd van hun school. Ook zullen zij een aantal door de politie goed gekeurde leuzen meevoeren als „Laat het gymnasium geen slacht offer worden van politiek gekon kel" en „Zeeland zonder gymnasi um heeft een gat in zijn dijk." Bovendien willen zij het ge meentebestuur van Middelburg, dat 18 december over de zelfstan digheid van het gymnasium zal be slissen een petitie aanbieden van uitsluitend leerlingen. De demon stratietocht gaat door de gehele binnenstad en start om ongeveer 15 uur vanaf het gymnasium in de Latijnseschoolstraat. Voor de de monstratie is door het gemeente bestuur en de politie goedkeuring verleend. MIDDELBURG Woensdagmid dag, 20 december, zal tijdens een bij eenkomst in het provinciehuis het on langs verschenen fotoboek „Delta" door de uitgevers, A. Roelofs-van Goor, worden aangeboden aan de commis saris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen. Een aantal boekhandela ren uit Zeeland zal de korte plechtig heid bijwonen. (ADVERTENTIE) De echte Amerikaanse, in het rode busje met gele opdruk. 'n blijvende uitkomst'. Imoorteur Rietberaen C.V. Rotterdam Tel. 010-2311 6 (Van een onzer redacteuren) THOLEN/GOES Als alles gaat zoals een sierlijk ingebonden rap port het wenst en voorspelt, dan zullen Tholen en St.-Philipsland over een jaar of tien een vriende lijk lustoord zijn voor enkele tien duizenden vakantiegangers. Wat vrijwel uniek mag heten wordt hier voorgesteldeen landschap bijna letterlijk zó te „ontwerpen", dat het de toerist aangenaam aan doet. Het sierlijke rapport heet dan ook terecht „Recreatief ont wikkelingsplan". Het is op ver zoek van de commissie werkgele genheid Tholen opgesteld door breinbazen van de Koninklijke Nederlandsche Heidemij. Het gaat hier om méér daii om het meepikken van een graantje uit de toeristenruif. Het rapport wil Tho len en Sint-Philipsland als het ware ter wille van de ontspanning zoekende mens, exploreren. Er wordt geke ken naar zijn behoeften en zijn ver langens en mogelijkheden. Deze wor den in het rapport geplaatst naast de gerechtvaardigde eisen die de bevol king en de landbouw op het eiland stellen en van het geheel is een mo del gemaakt waar men naar toe kan werken. In grote trekken kan gezegd worden, dat het ontwikkelingsplan de bestaan de situaties ontziet. Wij hoeven dan ook niet te verwachten dat de Thool- se landbouwbedrijven alle in kampeer boerderijen veranderen of dat de be volking van de dorpen onder auspi ciën van V.V.V. zal worden aangezet tot het uitvoeren van folkloristische dansen. Neen, toerisme en eigen be drijvigheid kunnen samengaan. Dat maakt het ontwikkelingsplan tot een vruchtbaar werkstuk. Het eiland Tholen kende de laatste tijd de zogenaamde „dijkrecreatie", die erop wijst dat een aantal Neder landers liefhebberij heeft in het zon nen op de geduldige waterkeringen. Zijn het nu nog vaak sportvissers die de dijken beklimmen en de schorren en strandjes betreden het zit er *n dat het straks niet ongewoon meer zal zijn, dat mensen met windscherm- pjes eenvoudig op de dijk komen zit ten. Dat is nu al gaande. De afdamming van het Veerse Gat en de Zandkreek heeft het eiland Tho len ook binnen de gezichtskring van de „kleinere" varensgezellen gebracht. De aanleg van een jachthavenaccom modatie in Sint-Annaland was het voorlopig antwoord. Maar Tholen wordt DE korpscommandant van de Vogel- waardse brandweerde heer A. Jonkheijm in Stoppeldijkkon zich zaterdagmiddag verheugen over een nieuwe brandweerkazerne in de ge meente en nieuwe uniformen voor zijn manschappen. „We wilden de burgemeester onze uniformen offi cieel laten overhandigen, maar ja, dat is natuurlijk niet zo eenvoudig. Iedereen had zijn nieuwe pak al aan. We hebben het toen zo opgelost. Ik overhandigde op een gegeven mo ment mijn pet aan de burgemeester. Hij hield daarna een speech en gaf mij de pet weer terug Daarmee was de overdracht van alle uniformen een feit" DE heer Jonkheijm, die op het mo ment van ons bezoek druk bezig is met zijn werkzaamheden in de werk plaats aannemingsbedrijfis ter stond bereid zijn nieuwe uniform, dat in Tilburg werd vervaardigd, te tonen. Dat is voor de foto ook leu ker, vindt hij. Zijn pet heeft als enige een geborduurde rand. Het embleem bestaat uit een rood schild, geflankeerd door twee lauwertakken en gekruist door twee hakmessen en twee straalpijpen. ■>DEN mooi pakje" zegt hij trots. „Het heeft wel een paar nieuwe centen gekost. Ons werktenue hadden we vroeger thuis. Nu hebben we dat in de nieuwe kazerne gehangen. Of dat de beste methode is, moeten we na tuurlijk nog afwachten. Er zitten voor- en nadelen aan. De tijd zal dat moeten leren. Als er nu een brand melding komt, moeten we allemaal waar de kazerne om ons daar om te kledenIk vond het altijd makkelijk, dat de brandweer hierlangs kwam. Dan kon ik er kant en klaar op springen." •>IK ben 37 jaar bij de brandweer. Hoe lang ik commandant ben, dat weet ik niet precies Ik geloof tien Jaar. In 1930 werd de vrijwillige brandweer opgericht. Voor die tijd Was het zo, dat heel de gemeente zon beetje hielp als er een brand te blussen was. Ét zat ook veel meer T7VT TJ .j--, u t TIt werk aan. Je had mensen nodig om "IN HenBstdVk Zlt een hulpgroep. We te spuiten en mensen om te pompen Steeds tussen tien en elf uur. Een pyromaan natuurlijk. Ze hebben hem later ook te pakken gekregenDat is naderhand nooit meer gebeurd. Ons korps heeft maandelijks een bij eenkomst. Er wordt dan veel be sproken. In deze tijd wordt veel ge praat over het vervoer van explosie ven op de weg. Wat dat betreft heb ben we van Dow in Terneuzen te horen gekregen, dat men daar het materieel heeft om een eventuele explosie te blussen. Alle korpsen in de streek kunnen daarop rekenen. We hebben het telefoonnummer van de brandweer bij Dow." K heb me indertijd als vrijwilliger gemeld. Echt ernstige branden heb 171 dat ik bii de brandweer ben, niet meegemaakt En onder ern stige branden versta ik dandat er nooit iets helemaal in de as werd gelegd of dat er doder waren. Vrij wel altijd ging het om schuurbran- ben, binnenbrandjes en branden in Hooibergen." "9^ Doschkapelle was er eens een neer zeven zondagen achter elkaar "and in de een of andere schuur hebben daar ook materiaal. Op die manier kunnen alvast de kolen uit het vuur worden gehaald, als er daar iets gebeurd Er is een opzetstuk met straalpijpen. In Ossenisse zijn we be zig ook zo'n hulppost op te zetten. De burgemeester wil graag dat ik de commandant blijf tol mijn 65e. Ik ben nu 63. Och, dat doe je dan maar. Ik doe het graag en ik zeg altijd maar: als je iets doet doe het dan voor de volle 100 procent. Je moet er n.l. nogal wat uurtjes in steken. Wordt er gebelddan ga ik, het kan me niet schelen op welk tijdstip van de dag of nacht dat is.r nog op andere manieren ontsloten. Het staat wel vast dat de Eendracht deel zal gaan uitmaken van het te graven Schelde-Rijnkanaal. De beteke nis van het Reimerswaalplan voor het eiland is veelbelovend, maar ook de wegenplannen hoe weinig daarover nu ook mag vaststaan betrekken Tholen bij de toeristische bloedsom loop van West-Europa. Het ontwikkelingsplan mikt althans op een toekomst waarin het eiland Tholen bereikbaar is vanuit Zuid-Be veland, vanuit Overflakkee en vanuit West-Brabant, terwijl via Overflakkee en de Hoeksche Waard ook het Wa terweggebied te bereiken zal zijn. Het plan gaat uit van een matige bevolkingsgroei op het eiland en van een verdergaande groei van de tuin bouw. Het rapport beschouwt dit laat ste niet als een factor die roet in het eten kan gooien. Inegendeel. Als men de kansen maar tijdig ziet en benut, dat kan er een harmonische groei van tuinbouw en rereatie zijn. Zij kunnen elkaar ondersteunen. Voor de concrete plannen is men gaan kijken hoe de zaak er op het gebied van de recreatie NU voorstaat. Er moet immers aansluiting worden gezocht op wat er al is. Zo zijn de samenstellers van het rapport tot de slotsom geko men, dat ruimtelijk gezien de verdere uitbouw zich vooral zal kun nen concentreren enerzijds langs de zuidelijke kust, van stad Tholen via Strijenham naar het gebied rond de voormalige Pluimpot en anderzijds in de noordwestelijke kuststrook, globaal genomen van St.-Annaland tot Stave- nisse, met zo mogelijk daarbij aan sluitend het gehele gebied van de Krabbekreek. M<et deze kreek heeft men een heel mooi plannetje, waar over later. De stad Tholen ligt, ook als het Schelde-Rijnkanaal voltooid zal zijn, gunstig uit een recreatief oogpunt be zien. De stad houdt een op-en verbin ding met de Oosterschelde. Voor St.- Annaland-Stavenisse liggen de kaarten nog gunstiger. Hier hangt nog een fris appeltje voor de dorst te wach ten op degeen die hem plukt. Name lijk: als in 1978 de afsluiting van de Oosterschelde is voltooid, ^al het wa ter. en schorrengebied ten noorden van het eiland Tholen naar men hoopt kunnen worden ingericht tot een wa tersportgebied voor de kleinere en kleinste watersport: een piasvijver voor het watertoerisme, dat het best zal doen in de collectie wijd-e wa teren die Zeeland te bieden heeft. Wil men land- en tuinbouw en het toerisme in hun eigen waarde laten, dan moeten zij elkaar niet voor de voe ten lopen. Daarom bepleit het rapport verbreding van bestaande wegen die zowel voor de verzorging van het ge bied als voor het toerisme van be lang zijn en aanleg van nieuwe, al leen voor de recreatie bedoelde we gen, die van de bestaande en te ver boden hoofroutes naar de toeristische paradijzen voeren. Verdere interne ontsluiting kan plaatsvinden in het zuidelijke kustgebied, door de aanleg van wandelpaden, die gedeeltelijk bin nendijks en gedeeltelijk buitendijks zou den moeten liggen. Omdat de dijken van het eiland Tho len blijkbaar een trekpleister voor de ontspanning zoekende mens is, stelt het rapport voor om hier en daar speciale dijkovergangen te maken en dijkvakken af te bakenen waar een langduriger verblijf geen schade kan toebrengen aan de waterkeringen. Er zullen ook jachthavens bij moe ten komen en zwembaden worden ge graven. En dan zijn daar natuurlijk de kampeerterreinen. Het Heidemijrap- port zegt: „Deze terreinen zullen van een forse groengordel moeten worden voorzien. De kampeerterreinen zullen het karakter moeten hebben van rus tige familiecampings. De plaatselijke overheden zullen een vinger in de L ap moeten hebben, om te voorkomen dat sommige campings stiRetjesaan van be stemming veranderen. Het rapport merkt stoutmoedig op, dat een cultuurlandschap nooit onver anderlijk is, maar gevormd en omge vormd kan worden naar de behoefte van de mens. Het eiland Tholen moest tot dusverre voor agrarische doelein den dienen. Maar nu komt, behalve een nieuwe vorm van bodemgebruik, de re creatie om de hoek kijken en daar dient men zijn „landschappelijke aan pak" op af te stemmen. Dat wil niet zeggen dat het eiland Tholen één gro te speeltuin wordt. Neen, maar wel zal er als het rapport uitgangspunt voor het beleid wordt bijvoorbeeld een andere economie bij de beplanting gaan gelden. Vroeger zetten de boe ren bomen en struiken neer om hun bedrijf tegen de scherpe wind te be schermen. De bouwgrond had zij wel voor andere gewassen dan siersparren nodig. Bij een recreatieve aanpak is dat anders. Rondom de recreatiepun- ten moeten groenvoorzieningen komen en ook de verbinding van de belang rijkste recreatiegebieden met de woon kernen zal van een passende beplan ting moeten worden voorzien. Maar daarnaast zullen er in het land schap belangrijke gr oenelementen moe ten komen, zelfs echte bosgebieden bij Smt-Maartensdijk, de Krabbekreek en m de kanaalzone. Voor de Krabbekreek suggereert het rapport iets stoutmoedigs. Het stelt voor om een deel van de miljoenen kubieke meters grond die bij het gra ven van het Schelde-Rijnkanaal vrijko men, te gebruiken om een ingedijkt, opgespoten terrein aan te leggen, dat een op zichzelf staand recreatiegebied kan bevatten. Men zou hier recreatie gelegenheid voor de individualist kun nen scheppen voor de man en de vrouw die zich op de familiecampings niet happy voelen en in een soort eigen, kleine kolonie willen leven. Deze „ko lome gelegen op een ontspannings- euand, zou zijn eigen verzorgingscen trum moeten zijn. Dit laatste maakt t eiland Tholen als recreatieoord pas geheel „compleet". De Heidemij-mensen stammen uit de praktijk en zij hebben voor de Krab bekreek dan ook een berekening opge zet waaruit dit ingedijkte recreatiege bied reeds voor 1978 van het zoute buitenwater kan worden afgescheiden, waardoor het ontziltingsproces vroeger kan aanvangen dan wanneer zou moe ten worden gewacht op het moment dat de Oosterschelde is afgesloten. Het pla dat nu in de bestuurlijke molen gaat, is zo ontworpen dat met de uitvoering van afzonderlijke delen zonder^ meer kan worden begonnen. Het een is niet afhankelijk van het ander, (ADVERTENTIE) De donker gearceerde gebieden worden in het rapport voorgesteld als „re- creatiepunten". De dikke lijnen duiden op het wegennet op het eiland, en hun aansluitingen op het wegennet in overig Nederland. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE Met ingang van 1 ja nuari a.s. gaat de Stichting Ziekenhuis verpleging Schouwen-Duiveland een fu sie aan met het Zilveren Kruis. Dit brengt voor de 2600 verzekerden, die bij de Schouwen-Duivelandse instelling zijn aangesloten, de prettige consequen tie met zich mee dat zij voor minder premie meer verstrekkingen zullen ge nieten. Voor de stichting zelf betekent het dat zij haar risico in een groter draagvlak van 100.000 verzekerden on derbrengt. De oorzaak van deze fusie is volgens de voorzitter van de stichting, drs. J. H. Motmans, niet dat de stichting niet gezond zou zijn. Financieel staat ze sterk. Er zijn echter geen mogelijkhe den tot uitbreiding van het aantal ver zekerden meer, terwijl men toch graag de beste medische verstrekkingen zou willen geven. Het draagvlak van de stichting is te klein om het hoofd te kunnen bieden aan de kostenstijgingen voor andere dan normale verstrekkin gen. Ook de komst van de wet op de zware geneeskundige risico's is van in vloed op de stap naar fusie geweest. Voor derde-klasverpleging in het zie kenhuis bedraagt de premie van de stichting nu 15,50 per maand voor ge zinsleden van 16 jaar en ouder en 6,50 voor maximaal 2 kinderen per gezin. Bij het Zilveren Kruis wordt dit 13,per maand voor gezinsleden bo ven 16 jaar en ƒ6,50 voor maximaal 3 kinderen per gezin. De stichting kende geen verzekering van huisartsenhulp. Het Zilveren Kruis kent die wel, nl. voor een tarief van ƒ7,10 per maand per gezinslid van 16 jaar en ouder en 3,60 per maand, een en ander inclusief de kosten van de geneesmiddelen. De pogingen die de stichting al wel tien jaar in het werk heeft gesteld om samenwerking te verkrijgen in het ver band van de Zeeuwse stichtingen voor ziekenhuisverpleging, zijn nooit met succes bekroond. Het bestuur heeft zich afgevraagd of het Zeeuwse draagvlak wel groot genoeg zou zijn om de toe komst met een gerust hart tegemoet te zien. Het antwoord op deze vraag was ontkennend Een kind kan rood van groen onderscheiden, zegt u? Gewoonlijk wel en gelukkig maar. Toch zijn er omstandigheden, dat een rood licht groen en een groen licht rood lijkt. Hoe dat komt? In het Evoluon kunt u dit zelf ontdekken. Yeel van zulke interessante en vernuftige zaken maken een bezoek aan het Evoluon voor iedereen tot een belevenis. Toegang f 1.— dagelijks 10-18 uur zondags 13-18 uur Ruim parkeerterrein Gerieflijk restaurant In 1966 gesticht door Philips. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De federatie van land- en tuinbouwwerktuigen Exploiterende Co- operaties houdt op vrijdag 15 decem ber in de Prins van Oranje te Goes een provinciale bijeenkomst. Onder werp voor deze vergadering is de be sparing op bewerkingskosten. Ir. C. W. C. Beekom, hoofdingenieur-direc teur van de rijkslandbouwvoorlichtings- dienst zal een inleiding houden over: „Hoe ontstaan en wat zijn bewerkings kosten". „Besparing op bewerkingskosten door een goede organisatie van de mecha nisatie en arbeid" is het onderwerp dat zal worden behandeld door de heer W. Riethorst, secretaris van de F.L.E.C. Tenslotte zal voorzitter I. A. Hullu- Basting spreken over de functie en betekenis van de werktuigencoöperatie „Nieuwvliet". Na de-ze serie inleidingen zullen de sprekers een forum vormen en vra gen van de aanwezigen beantwoorden. In dit forum zullen verder zitting heb ben ir. G. J. M. Braks van de Noord- Brabantse Christelijke Boerenbond, P. S. Marinussen van de Zeeuwse Christelijke Boeren- en Tuindersbond en H. J. van de Zande van de Zeeuw se Landbouw Maatschappij. De bijeenkomst begint 's middags om half twee. (VERVOLG VAN VOORPAGINA) dacht besteed. Het principe heeft te maken met de onmogelijke situatie van het wegvervoer, dat van de Zeeuwse veren gebruik moet maken Dit vervoer is zwaarder belast dan diegenen, die de veren niet hoeven te gebruiken- De tariefsverhoging brengt via een Zeeuw se achterdeur een forse verhoging van de motorrijtuigenbelasting binnen. De ze verhoging moet worden opgebracht door slechts een kleine categorie weg gebruikers, namelijk degenen, die van de veren gebruik maken. ^Rechtson gelijkheid", noemt de brief dit. De Zeeuwse weggebruikers moeten belas ting betalen omdat de Westerschelde door hun provincie stroomt. „Uit prin cipiële overwegingen menen wij dan ook, dat de verhoging van de veerta rieven zonder meer moet worden af gewezen", zo zegt de brief, die in het voorbijgaan nog even noteert dat de vrijdom van veergeld, in 1945 ver leend maar in 1958 om hals gebracht, een navrant decor schept, waartegen de feiten van de onbillijke en onrecht vaardige verhoging nog weer schril ler uitkomen. Overgaande tot het praktische deel van het betoog, zegt de brief, dat het principiële aspect eigenlijk afdoende behoorde te zijn, maar dat men, als ,,de rijksoverheid op haar verwerpelijk standpunt blijft staan", met felheid stelling \r*" nemen tegen de wijze waarop het nieuwe tarief is opge bouwd. Er zal in de tariefstelling een scheiding moeten worden gemaakt tussen de gedwongen en de vrijwilli ge gebruikers van de veren. Het gaat immers niet aan, dat de vaste, ge dwongen gebruikers van de veren, zo als de Zeeuwse vervoerders, op de zelfde manier worden behandeld als de toevallige gebruiker, die de tocht met de veerboot mede als een toe ristische trip ziet. Een scheiding tus sen degenen, die willen en degenen, die moeten varen, zou bijvoorbeeld aan te brengen zijn, door de meervaarten boekjes op de oude prijzen te handha ven. De brief besluit bjjna hartstochte lijk: „Wy doen een klemmend beroep op u, om onze pleitbezorger te zjjn, een beroep dat mede wordt gedragen door allen in Zeeland die van de veer diensten gebruik moeten maken. Met deze verhoging dreigt opnieuw een on rechtvaardige, ja zelfs een onrechtma tige daad te worden gesteld: Zeeland te laten betalen voor zijn moeilijke geografische situatie- Dit moet worden voorkomen!", zo besluit het epistel. De brief is ook gezonden aan pro vinciale staten van Zeeland, echter in aangepaste vorm. Het lijdt vrijwel geen twijfel, dat de Zeeuwse kamer leden de kwestie van de veertarieven bij de debatten over de begroting van Verkeer en Waterstaat aan de orde zullen stellen. Ten aanzien van gede puteerden en provinciale staten van Zeeland betekenen de smeekschriften feitelijk niet meer dan het intrappen van een open deur. Maar het is van groot belang, dat het pro\inciaal be stuur zich gesteund weet door alle Zeeuwen. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De directie van DOW Chemical in Terneuzen staat niet onwelwillend tegenover het initiatief van de bedrijfsbrandweer om in spe ciale gevallen van brand of explosie buiten het bedrijf ergens in Zeeuwsch- Vlaanderen te assisteren „Onder speciale gevallen", aldus de commandant van de DO W-brand weer, „versta ik chemische branden, bv. die ontstaan na explosie van tankwagens. In zijn algemeenheid zou ik het zo willen stellen dat DOW adviezen ver strekt aan de plaatselijke brandweer commandanten en materiaal verstrekt als men in kennis tekort schiet c.q. de middelen niet heeft." „Ons telefoonnummer is", zo zei hij verder, „bekend bij alle corpsen. Voor op hebben we evenwel gestold, dat wanneer het een eigen auto betreft, ons onmiddellijk het nummer van de wagen wordt gemeld. Op die manier kunnen we van hier uit gauw beoor delen welke brandbestrijdingsmiddelen moeten worden aangewend»" Bij aankoop van een Pfaff zigzag - machine kan immers in de meeste gevallen uw oud* naaimachine, ongeacht welk merk, worden ingeruild! Bespreek deze mogelijkheid eens in een Pfaff-zaak. ONS ZIGZAG-PROGRAMMA LOOPT VAN 248.- tot 79S« ELEKTRISCH, COMPLEET MET KOFFER BERGEN OP ZOOM Kortemeestraat 17 TERNEUZEN Nieuwe Diepstraat 23 Verder verkrijgbaar bij A. C. BASTIAANSE Papegaaistraat 4, Goes H. A. DE BREUCK G. HEMELAAR G. HEMELAAR B. F. v. Waesberghestr. 16, Hulst Nieuwedijk 29, Vlisstagen Langeviele 52, Middelburg tel. 01640—5878 tel. 01150—2294 tel. 01100—7476 tel. 01140—2215 tel. 01184—3729 tel. 01180—5241 (Van een onzer verslaggevers) BREDA In de voorzieningen, die van overheidswege voor de bejaarden zyn getroffen, komt geen hulpverlening voor in om standigheden als nu door de win ter zyn geschapen. In Breda, waar de autoriteiten een Stichting Bejaardenwerk in het leven hebben geroepen, kan in werkelijke noodsituaties een be roep worden gedaan op het bu reau van deze stichting, dat ©r dan naar streeft een oplossing te vinden,maar meer dan een inciden- Een instelling, die onder deze tele oplossing kan het niet zyn, zo min als er hij voorbaat zekerheid kan worden gegeven, dat die op lossing kan worden gevonden, omstandigheden wel eens uit komst kan brengen is in Breda de Hulpcentrale, maar ook die is in haar mogelijkheden beperkt, om dat zij met vrijwilligers werkt. Zy kan wel voor vervoer zorgen, maar dat moet een dag tevoren worden aangevraagd en is het aantal aan vragen bijzender groot, ook dan zal nog niet elk verzoek ingewil ligd kunnen worden. Op een dag als gisteren, wanneer plotseling de behoefte van vervoer stygt, pro beert deze hulpcentrale toch wel een oplosing te vinden, maar zij kan dan niet aan alle verzoeken voldoen. De ervaring leert, dat in vele ge vallen de bejaarden zich zelf kun- nen redden, doordat zij kunnen re kenen op hulp van buurtbewoners en kennissen. Dit is vooral het ge val in de kleinere plaatsen, waar iedereen iedereen kent en waa* men dikwijls heter met de om standigheden van alle buurtbewo ners op de hoogte is dan in d« stad. In Bergen op Zoom bijvoorbeeld kan nog wel eens een beroep wor den gedaan op de parochiële con ferenties van de St.-Vincentiusver- eniging. Maar hier komen deze verzoeken maar sporadisch binnen, want huren en kennissen bieden veelal de helpende hand. Een andere consequentie van streng winterweer kan zijn een behoefte aan meer kolen, een ex tra deken, een nieuwe winterjas Het instituut van een algemene uitkering van het zogenaamde ko. lengeld behoort tot het verleden. Geld voor de aankoop van kolen is reeds opgenomen in het algeme ne bijstandspakket. Degenen, die regelmatig hijstand ontvangen, krijgen tweemaal per jaar een ex tra-bedrag, dat voor speciale uit gaven kan worden bestemd. Er zijn evenwel gevallen van mensen, die onder normale om- standigheden met de beschikbare middelen rondkomen, maar die zich de winter-extra uitgave niet kunnen veroorloven. Zij kunnen zich krachtens de algemene bij standswet tot de sociale dienst in hun gemeente wenden, maar ze moeten er wel rekening mee hou den, dat zo'n aanvraag niet op slag en stoot kan worden ingewil ligd. Er moet namelijk een onder zoek worden ingesteld naar de re delijkheid van het verzoek, er moet gerapporteerd worden en ver volgens moet een speciaal daarvoor aangewezen commissie op grond van het rapport een beslissing ne men. Wordt vanwege gezondsrede- nen een uitkering gevraagd, bij voorbeeld voor extra kolen, dan komt er ook nog eens een rap- nort van de geneeskundige diensi aan te pas. Op het ogenblik zijn bij de di verse gemeentelijke sociale dien sten in ons gewest nog weinig ver zoeken, die voortkomen uit de slechtere weersomstandigheden, ontvangen. De ervaring hier is in het algemeen, dat die aanvragen pas veelvuldiger worden bij lan gere periodes van lage temperaturen (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH. Brabant zal zich, in het kader van het Gou den-Deltaplan, verzetten tegen het streven van Rotterdam om op het eiland Putten grote haven- en industriegebieden aan te leggen, indien daardoor de industriële ontwikkeling langs het Hol- landsch Diep en in West-Brabant in het algemeen in gevaar zou worden gebracht. Dat blijkt uit het antwoord van Gedeputeerde Staten op een van de 29 schriftelijke vragen die de statencommissie voor ruimtelijke ordening gesteld heeft met het oog op de openbare behandeling van het ontwerp-streekplan West brabantse riviermonden op aan staande vrijdag. Rotterdam wil zijn havengebied uit breiden langs het Haringvliet. Het is met uitgesloten, dat de haventerreinen op Putten een verbinding met de zee zullen krijgen via een opening in de Haringvlietdam. Dit zou dan weer kun nen leiden tot verzilting van het Hol- landsch Diep, en aldus tot bemoeilij king van de industrialisatie bij Moer dijk en aan de Dongemond. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De dit jaar geno men proef om ook de stadhuistoren ter bezichtiging open te stellen tegen betaling van een kwartje heeft een bevredigend resultaat opgeleverd. Het gemeentebestuur wil er daarom mee doorgaan. Wanneer de raad er mee akkoord gaat zal het publiek dus volgend jaar, van half juni tot half augustus stadhuis en stadhuistoren kun nen bezoeken. De voorgestelde tariever daarvoor zijn 25 cent voor een kin£ en 60 cent voor een volwassene.

de Stem | 1967 | | pagina 3