Geen defensie-geld voor arme landen Miljardenoorlog Spanning gestegen rond Concorde yan de partij Schriftelijke cursus burgerschapskunde Protest tegen uitspraken van De Gaulle over joden TOMADO 11 VEELZIJDIG! KL0PMII TOMADO Quick Up'I is goed. Ko drinkt't 9 IC V .P .-radicalen Motie-Aarden verworpen IS MOTIE-WIERDA Verontwaardigd over Hoepla-programma Mevr. v. Someren YPRO-lid af Moord op 12-jarig Frans meisje Prof. W. Ilallstein naar Farbwerke Hoechst De Sabata overleden Minstens 10 V.S.- deserteurs in Nederland ^SC°%ER>J^ Recht Personeelsraad: Plannen N.S. zijn te vaag Toon Hermans gaat in Maastricht wonen Ontslag burgemeester Vinkeveen f 69,50 Geestelijken in Gent verdacht van zeden- schandaal MAN MET NIEUW HART MAAKT HET GOED Moeilijkheden K.L.M. Gesprek over nieuwe catechismus Veel vorderingen T eixeira oninbaar DAGBLAD BE STEM VAN DINSDAG 12 DEEEMBKÜ 19OT KVP-afgevaardigde Aarden (rechts), Indiener van de verworpen motie, feli citeert minister Den Toom, nadat diens begroting is aangenomen. (ADVERTENTIE) Fris, vrolijk en jong. Een heerlijke drank. Puur of ais TIP-tonic (met een schijfje citroen). Verjaardagsfeestje, fami liefeestje, zo-maar'n feest je, TIP moet van de partij zijn. HELE FLES 7,85. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 73 tegen 52 stemmen de K.V.P.-radicale motie-Aarden verworpen, waarin gevraagd werd 38 miljoen gulden op de defensie-begroting te bezuinigen en dit bedrag aan te wenden voor verhoging van de ontwikkelingshulp. Vóór de motie stemden de vier K.V.P.-radiealen Aarden, Van Doorn, P. Janssen en mej. Kessel, de A.R.P.'ers Van Bennekom en Boersma en voorts de fracties van P.v.d.A., D '66, P.S.P. en C.P.N. De K.V.P.-radiealen Mommersteeg en Westerterp stemden met de overgrote meerderheid van hun fractie tegen KVP-fractieleider drs. Schmelzer zei in een stem-motivering dat zijn fractie in haar geheel zeker voorstander is van ombuiging van de rijksuitgaven en het afkappen van minder urgente taken. Ten aanzien van de motie-Aarden meen de de fractie echter in overgrote meer derheid dat geen bruikbare middelen zijn gevonden om de defensie-begroting - waarop al veel bezuinigd is - nog verder in te krimpen. Gelet ook op de internationale situ atie is het volgens drs. Schmelzer niet verantwoord verder te gaan bezuini gen. Niet aangetoond is volgens de te genstemmers ook dat verder bezuinigd kan worden zopder de gevechtswaarde afbreuk te doen en onze NAVO-ver plichtingen aan te tasten. Om laatstgenoemde redenen was eer der een motie-Wier da (PvdA) verwor pen, waarin voorgesteld werd 90 mil joen op defensie te bezuinigen. Volgens de motie zouden met name de Karei Doorman en de De Ruijter uit de vaart genomen moeten worden. Deze motie kreeg alleen de steun van PSP en CPN. w. Verworpen werd ook een motie-Wiel- draaijer (PvdA) inzake het toekennen van een vakantie-toeslag aan dienst plichtigen. D '66 steunde deze motie De defensiebegroting werd vervol gens aanvaard met alleen de stemmen van PSP en CPN tegen. De PvdA'er Franssen stemde alleen teigen de NATO -paragrafen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het WD-kamerlid mevrouw G. van Someren-Downer heeft haar lidmaatschap by de VPRO opge zegd. Ze is zeer verontwaardigd over een uitzending van het veel gewraakte Hoepla-programma. Niet de uitzending waarin Phiil Bloom ontkleed optrad, maar de uitzending waarin dronken soldaten in een militai re trein vragen werden gesteld over hun opvattingen ten aanzien van de kwestie-Vietnam, heeft haar veront waardiging gewekt. „Ik ben niet zo erg snel gekwetst en heb gewoonlijk veel waardering voor de aanpak van de VPRO. Maar het is toch wel zaak het doodgewone fatsoen te bewaren", aldus mevrouw Van So meren tijdens de gisteren gehouden zit ting van de Tweede Kamer, waarin de begroting van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk aan de orde was. „Het is in de journalistiek goed ge bruik dronken mensen niet te inter viewen. Ik verfoei deze methode, en vraag me af of hier een strafbaar feit is uitgelokt. Soldaten mogen tenslotte in uniform niet onder invloed verkeren. Heeft de VPRO er soms voor gezorgd, dat het krat bier de trein binnen kwam?" zo vroeg de WD-afgevaardig- de zich af. CHALONS-SUR-MARNE (AFP) De f-s-jange Marie-Claude Gervais, die vrijdag in Frankrijk zoekraakte en wier lijkje zondag uit een kanaal werd op- gevst, was al dood (naar men aanneemt vermoord), toen het lichaam in het wa ter werd geworpen. lijkschouwing heeft uitgewezen, dat het mensje een dubbele schedelba- no™ fUUr had en dat dit de doods" Sj? was' Naar verluidt zijn geen aporen van verkrachting aangetroffen. n .we?i nog niet waar het lijk in v„L er 1S geS°oid- Marie-Claude was verawenen na het uitgaan van de school JLrnïïi'ons.-sur-Marne, en zij is terug- v;il,en ln Conde-sur-Marne, twintig Kuometer verderop. 'Van onze correspondent) FRANKFURT De oud-president van de EEG-commissie, prof. Walter Hallstein, zal op 18 januari van het vol gend jaar worden gekozen tot lid van raad van bestuur van de Farbwerke Hoechst in Frankfurt. De Farbwerke is een overblijfsel van de na de oorlog door de geallieerden ontbonden I.G. Farben. ROME (DPA-AFP) De dirigent en componist Victor de Sabata aftistiek leèftL ?cala iB MUaa". is in de heeft la 2 u iaar gestorven. In Milaan onvnii?0 Sabatf- di« in 1953 Toscanini vo.oraI Wagner en het roman tische repertoire ten gehore gebracht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Er is een stichting burgerschapskunde opgericht, waarin politieke partyen, werkveversorganisa- ties, vrouwenbonden, middenstands- en landbouworganisaties samenwerken. De stichting start bepin januari met een schriftelijke cursus, die volwasse nen een inzicht zal geven in de wijze waarop de maatschappij is opgebouwd en het staatkundig bestel werkt. Er zul len veertig schriftelijke lessen in tien maanden worden gegeven. Doordat het Ministerie van Cultuur Recreatie en Maatschappelijk Werk de cursus subsidieert, voor volgend jaar met 50.000 gulden, zijn de totale kosten van de cursus laag, namelijk 25 gulden voor veertig lessen. PARIJS (AP) Een Amerikaan, die uit het leger is gedeserteerd totdat de Verenigde Staten Vietnam hebben ver laten, heeft verklaard, dat tenminste tien deserteurs als hy een onderkomen hebben gevonden in Nederland. Volgens een artikel in de International Herald Tribune heeft de 19 jaar oude soldaat, Richard G. Perrin, deze verkla ring afgelegd tijdens een semi-clandes- tiene persconferentie in Parijs. Perrin verklaarde, dat hij behoorde tot de verzetsbeweging in het leger (RITA resist inside the army). Hij zei, dat de beweging niet erg sterk is en dat er voor zover hij wist tien mensen als hij in Nederland zaten. (ADVERTENTIE) SCHELVISLEVER 3 GARNALEN PALING ROLMOPS HARING (gemarineerd, gerooktgestoomd (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Veertien vooraanstaande professoren, allen Franse joden, hebben president De Gaulle een brief gestuurd, waarin zij de verklaringen betreuren die De Gaulle op 27 november op zijn pers conferentie maakte en die volgens hen de joden in discrediet brengen. De brief werd gisteren gepubliceerd. In de brief stond o.m.: „Als Franse burgers zijn wij gekwetst door uw pre sidentiële uitspraak waarin het joodse volk ervan beschuldigd wordt te allen tijde „zelfverzekerd en bazig" te zijn geweest en nog te zijn. Wij protesteren bij u tegen deze bewuste in discrediet brengende formule". Sprekend over de oorlog in het Mid den-Oosten, brandmerkte De Gaulle op zijn persconferentie Israël als de agres sor en werd hij beschuldigd van anti semitisme toen hij zei, dat het joodse volk ,,bij tijden in bepaalde landen kwaadwilligheid had uitgelokt of nauw keuriger uitgedrukt verwekt". De Franse auteur, Manes Sperber, beschuldigde gisteren in New York De Gaulle ervan „opnieuw de hekken ge opend te hebben voor het antisemitis me" door zijn opmerkingen over de joden. De schrijver zei dat de Franse presi dent „aan het antisemitisme een nieuw prestige en voorkomen van fatsoen" gegeven heeft. Op de deur van het Franse consulaat in New York waren zondag duidelijk uit protest tegen de uitlatingen van de Franse president over joden davidsster ren geschilderd en had men de tekst ..Vraag excuus aan De Gaulle" gekalkt. UTRECHT (ANP) De personeels raad van de Nederlandse Spoorwegen, waarin vertegenwoordigers van de er kende vakorganisaties zitting hebben, vindt, blijkens een gisteren uitgege ven communiuqé, dat de maatregelen die de N.S.-directie heeft aangekon digd om enige verbetering te brengen in de ernstige financiële situatie, geen duidelijk en concreet plan inhouden om na de exploitatie weer een gezon de basis te verschaffen. In het communiqué zegt de perso neelsraad voorts dat ook de aard en de omvang van de sociale consequen ties niet duidelijk zijn. Daardoor ls het in feite niet mogelijk een slui tend complex van passende maatrege len op te stellen om de sociale ge volgen op verantwoorde wijze op te vangen. De raad vindt het onjuist dat niet tij dig gelegenheid bestond om vóór de afkondiging van de maatregelen daar over overleg te plegen. De personeels raad heeft de directie van N.S. nu gevraagd „op korte termijn een inzicht te verschaffen in en te overleggen over haar plannen met betrekking tot de taak en de omvang van het be drijf, de maatregelen die nodig zijn en de periodes en etappen die ze daar bij in acht wil nemen". (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT. Toon Hermans gaat in Maastricht wonen. Hij heeft een huis gekocht in het centrum (Stok straat) Het is een prachtig dubbelpand dat enkele eeuwen oud is maar geheel werd gerestaureerd. Het pand is gelegen in een van de oudste delen van Maastricht, dat twintig jaar geleden nog een krot- tenbuurt was. DEN HAAG (ANP) Bij K.B. is met ingang van gisteren op zijn ver zoek ontslag verleend aan de heer A. C. Blom als burgemeester van de ge meente Vinkeveen en Waver veen. Zoals reeds gemeld, heeft burgemees ter Blom vorige week zijn ontslag ge vraagd in verband met gerezen con flicten over het bouwbeleid van de ge meente Vinkeveen. (ADVERTENTIE) Tip voor handiger huishouden JjC (voor huisvrouwen die van kokkerellen houden) Glad beslag voor cake of panne- koeken. Een geraffineerd sausje maken. Mooie romige mayonaise. Prachtpuree. Eieren en room klop pen. De Tornado klopmix doet het allemaal. Met een snelheid en han digheid die uitnodigt tot gezellig kokkerellen. De Moulinex Tornado klopmix kost compleet met stan daard, mengkom op draaiplateau en leuk reoeptenboekje f69,50. Zonder standaard f 49,50. Losse standaard f 22,50. Wilt u méér tips? Vraag uw winkelier om de ultzoekfolder "Hartewensen"- Of schrijf aan Tornado. Tomadohuis, afdeling K., Dordrecht. (Van onze Brusselse correspondent) GENT De gerechtelijke autori teiten in Gent zijn een vermoedelijk omvangrijk zedenschandaal op het spoor gekomen in twee instituten voor jongens in Oostakker. Naar eerst nu bekend is geworden zyn er twee maanden geleden al twee arres taties in deze zaak gedaan. Eind ver leden week zijn opnieuw twee perso nen gearresteerd. De gearresteerden zijn een voogd; een pater die in het instituut als biechtvader fungeerde en-.een pater en een broeder, die les gaven aan de technische school „Glorieux", waar de jongens van het instituut Martens-Sot- teau lessen volgden. Het instituut is een inrichting voor jongens uit zwak-sociale milieu's. Volgens de voorlopige gegevens van de gerechtelijke autoriteiten die zich met het onderzoek van de zaak bezig houden, zouden bij het zedenschandaal nog meer broeders en paters betrok ken zijn geweest. Er is een sterk ver moeden gerezen, dat tenminste twee paters, die in het instituut werkzaam waren, na de eerste arrestaties door hun oversten naar Brazilië werden overgebracht. De pater, die eind ver leden week werd gearresteerd, was op bevel van zijn overste die op de hoogte geweest moet zijn van de ko mende arrestaties naar Nederland uitgeweken. Hij kreeg van de gerech telijke autoriteiten 24 uur de tijd om zich te melden. Aan dat bevel heeft hij voldaan. Ruim 250 jongens zouden in enige mate slachtoffer geworden zijn van het zedenschandaal. De technische school ,Glorieux" telt in totaal 2000 leerlin gen. De zaak kwam aan het licht door het optreden van een sociaal werk ster, die uit gesprekken tussen de jon gens van het instituut Martens meen de te moeten opmaken, dat van een ernstig zedenschandaal sprake was. In samenwerking met de zusters die het instituut beheren, slaagde de soci aal werkster erin haar zware vermoe dens om te zetten in zekerheid. Het is niet uitgesloten dat in deze zaak, waarin de betrokkenen ernstig mis bruik hebben gemaakt van de trieste sociale situatie, waarin hun slachtof fers verkeerden, nog meer arrestaties zullen volgen. wS,inV„flka."?-kï (53)' ?e. man met het nie"w®,,hart. toont °P de negende dag na zijn operatie geen enkel teken dat het Sf mee^d at'erheen neiging Tan het lichaam De laatste worsteling van Robert S. McNamara als minister van de fensie der V.S. zal zijn die met de militaire begroting voor het ko mende fiscale jaar. (Hij blijft er zelfs voor thuis als in Brussel de NAVO-raad vergadert, deze week) Zijn cijfers zullen de Amerikaanse belastingbetalers een nieuwe kijk geven op de kosten van de oorlog in Vietnam en wat die nog verder aan belastinggeld gaat verslinden, zelfs als een verhoging van de oor logsinspanning achterwege blijft. Eenvoudig beschouwd zou deze oorlog kunnen worden vergeleken met een kleine David die een enor me Goliath in bedwang houdt. In feite krijgt deze strijd meer en meer het aangezicht van een glo baal conflict tussen de Verenigde Staten en een communistische we reld met meer dan een miljard mensen. Hoe meer de communistische lan den in de oorlog hebben geïnves teerd hoe hoger de kosten voor de V.S. worden. Deze kosten 'hebben nu reeds astronomische hoogten bereikt de helft van de Ameri kaanse begroting verdwijnt naar het ministerie van defensie en van die 50 procent werd het afgelopen jaar de helft aan Vietnam gespen deerd. De eerste wereldoorlog tussen april 1917 en juni 1919 heeft de V-S. on geveer 32.26 miljard dollar ge kost. De veranderde tijden in aan merking genomen zal de Vietname se oorlog, als die het komende fis cale jaar zo voort blijft woeden, het dubbele kosten. De tweede wereldoorlog heeft in zes jaar, tussen juli 1940 en juni 1946, ongeveer 387 miljard dollar verslonden. Als de oorlog het ko mende fiscale jaar op hetzelfde ni veau voortgaat zal de oorlog in Zuidoost-Azië in vier jaar ongeveer 20 procent van de kostbaarste oor log in de geschiedenis hebben ge kost. Deze kosten staan los van die welke de strijdende bondgenoten van de V.S. opwerpen. Hoeveel de communisten aan de oorlog uitgeven is niet nauwkeu rig te schatten. Hoewel het de be dragen van de V.S. bij lange na niet zal benaderen zal het, gezien de economische capaciteit van deze landen niet gering zijn. Ondanks de verdeeldheid, die de controverse tussen de Sovjet-Unie en China in het communistisch kamp heeft gebracht, steunen Mos kou en Peking, samen met vele an dere landen, het communistische front in Vietnam. Beide landen heb ben hun eigen beweegredenen, maar op een punt stemmen zij overeen: zowel Moskou als Peking hebben de voldoening de Ameri kaanse bronnen leeg te pompen en interne spanningen in de V.S. te scheppen. Het is onwaarschijnlijk dat de com munisten in Vietnam het lang zou den redden zonder de steun van de Sovjet-Unie, communistisch China en andere landen. Juist door deze steun-verlenende landen, die een militaire confron tatie vermijden, heeft de strijd het aspect gekregen van een globaal conflict. De cijfers betreffende uitgaven aan Vietnam waren bevattelijker in de dagen dat de Amerikaanse rol in dat land zich beperkte tot steun verlening aan Frankrijk dat des tijds te kampen had met een gewa pende revolutie. De toen woeden de strijd kostte de V.S. toen dage lijks 3 miljoen dollar, in 1967 is dit bedrag 20 maal zo hoog 63 mil joen dollar. Zouden er in de perio de 1968-'69 geen veranderingen op treden, dan zal de oorlog uiteinde lijk dagelijks 70 miljoen dollar ver slinden. Van de record-begroting van 135 miljard dollar, die president John son j.l. januari indiende, was een zesde uitgetrokken voor Vietnam en een derde voor de algehele de fensie. De uitgaven voor de strijd tegen de armoede waren tienmaal zo laag als die voor de strijd in Vietnam Het ruimtevaartprogram ma kreeg een bedrag dat viermaal zo klein was als de Vietnam-be- groting._ Een stijgende lijn valt te bespeu ren uit de volgende cijfers begro tingsjaar 1965-'66: 5.8 miljard dol lar begrotingsjaar 1966-'67 19,4 miljard dollar begroting voor het jaar 1967-'6821.9 miljard dol- lai. Tot dusverre hebben vier oorlogs jaren ongeveer 70 miljard dollar gekost. Dit staat gelijk aan rond 4.000 dollar voor iedere man, vrouw en kind in Zuid-Vietnam. (ADVERTENTIE) (Van onze luchtvaartredacteur) BREDA Gistermiddag; is op een vliegveld by Toulouse de eerste super- sone Frans-Britse Concorde uit de pro- duktiehangar gerold. Hiermee is de spanning, welke de internationale lucht vaartwereld momenteel gevangen houdt omtrent de vraag wie het eerste super- sone verkeersvliegtuig in de lucht zul len brengen, nog een paar graden ge stegen. Sinds de Russische vice-minister voor luchtvaart, Stefain Kadyshev, op 25 mei tijdens een perseonferenitie op de Parij- se luchthaven Le Bourget voorzichtig zed: „De eerste vlucht van de super- some Tupolev-144 is voorlopig niet te verwachten, maar wel zal het eerste exemplaar binnen enkele maanden de produktieband verlaten", is het ene ge rucht na het andere opgedoken over een naderende proefvlucht van deze, volgens het in 1965 op Le Bourget voor het eerst op schaal vertoonde model, opvallend veel op de Concorde lijkende De Fransen en Britten toonden in de afgelopen zomeir op Le Bourget een model op ware grootte van de Concor de. Vorige week werd bekend, dat het eerste prototype (het tweede wordt in Engeland gebouwd) snel zijn voltooiing naderde. Toch was de zo in luchtvaart kringen geheten „roll-out" gisteren voor velen een verrassing. Het Concorde-project heeft alle denk bare en ook een flink aantel haast on denkbare moeilijkheden gehad. Niette min is men ruimschoots binnen de ge stelde tijdlimieten gebleven. De eerste proefvlucht is gepland voor 28 febru ari van het volgend jaar. Pas in 1971 zullen de eerste Concorde-exemplaren gezamenlijk zoveel vlieguren hebben gemaakt, dat een certificaat vain lucht waardigheid kan worden afgegeven, waarmee het toestel vrij komt voor de burgerluchtvaart De Amerikaanse supermaaitschappfj Pan American zal het eerste exem- plaar onifavamgen. Deze maatschappij is de eerste van de zestien die tot nu toe gezamenlijk 74 Concordes van elk 76 miljoen gulden, hebben besteld. Bij deze zestien bevindt zich niet onze KLM. De Nederlandse maatschappij ziet voor de Concorde in haar structuur geen ren dabele plaats. De KLM neemt kennelijk het mogelijke „prestigeverlies" om te wachten op de drie jaar latere, maar veel grotere, snellere en meer geavan ceerde Boeing-SST. DEN HAAG (ANP) Kardina. Alfrink vertrekt woensdag voor enkek dagen naar Rome om daar deel te ne men aan de besprekingen over de nieuwe katechismus. De kardinalen commissie, door de paus ingesteld om de Nederlandse katechismus te bestu deren, vergadert deze week namelijk ir Rome. AMSTERDAM Drie diagen voor dat de schuldeisers van het in staat van surceance van betaling verkerende bankiershuis Gebr. Teixeira de Matto's haar voormalig beherend vennoot drs! F. (die nog steeds in de gevangenis alt) en haar dochter instellingen, hebben de bewindvoerders een staat van baten en lasten gepubliceerd. Daaruit blijkt, dat een groot deel van de vorderingen als oninbaar moet wor den beschouwd. Bij Teixeira zelf over troffen op 15 november de lasten de vermoedelijke baten met f 20,2 miljoen bij de Forumbank met f 7,6 miljoen, bii Dunlop en Co met f 2,2 miljoen en bij de Wed. Gerbert Rebel met f 92.000. Alleen de staat van baten en lasten 'van drs. F. laat een batig saldo zien en wel van f 781.000.

de Stem | 1967 | | pagina 9