Scotland Yard beschikt over zesde zintuig Drukkerij op wielen voor arme landen 5* 8. 70 Aan alle winkelaarsters, autobezitters,boekenkopers, benzinetankers, in-de-stad-eters, bioskoopgangers U kunt nu contant betalen zonder geld-op-zak! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld ontvangen. Aan alle verkoopsters, garagehouders,boekhandelaren, pompbedienden, obers, kassières Chequebetaling is nu even goed als contante betaling! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld ontvangen. Niet o ter, assa p GULDEN ONTANT XII 12 VERBAZINGWEKKENDE RESULTATEN IN LABORATORIUM Worsteling mm mX mm A 7 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 12 DECEMBER 1967 n! >rf 1O.- bons 3RUYTER Minuücus Verse champignons lekker! Eenheid kermis exploitanten verbroken T":T Krant klaar, terwijl u wacht Indonesië McNamara niet naar NAVO-Raad Chinees HUURWAARDE EIGEN WONING BUITEN BELASTING I Je^eïFd Verse champignons lekker! 7 ijk wel. (Bijzondere correspondentie) IN DE strijd tegen de misdaad wordt de rol van de wetenschap steeds belangrijker. Zowel bij het op sporingswerk als het verzamelen van de nodige be wijsmaterialen. Vaak vormen voor het oog onzichtbare onregelmatigheden heel sterke aanwijzingen. In „New Scotland Yard's Forensic Science Laboratory" in Hplborn in het centrum van Londen, Werkt een uitgebreide staf van wetenschappe lijk geschoolde politiemannen. Zij leveren een belangrijke bijdrage aan de rchtspleging. Dank zij de daar verkregen uitkomsten kan me nig bewijs worden rondgemaakt of kan onomstotelijk worden aange toond dat een verdachte vrijgespro ken dient te worden. De praktijk levert hier vele voor beelden van. Nog niet zo heel lang geleden werd een alleenwonende vrouw in een Zuidengelse stad opge schrikt. Een man drong haar woning binnen. Zij schreeuwde om hulp en de man vluchtte weg. Ze deed van het voorval aangifte bij de politie. Deze vond in de keuken van haar huis een kledingstuk dat niet van haar bleek te zijn. Het werd naar Scotland Yard op gestuurd- Daar werden hele kleine me taaldeeltjes op de kleding ontdekt van een bijzonder staalsoort die uit sluitend verwerkt werd in een' fabriek waar scheermesjes vervaardigd wer den. Dat bracht de politie op een spoor. De fabriek stond niet ver van het huis van de vrouw af. De indringer bleek inderdaad een van de arbeiders te. zijn. Na door de vrouw te zijn aange wezen, legde hij een bekentenis af. Iedere lezer van detectiveboeken weet dat de manier waarop in dit ge val te werk is gegaan, met nieuw is. Sherlock Holmes maakte ook al ge bruik van een vergrootglas. Nieuw is de wijze waarop deze wetenschappelij ke politiefunctionarissen sporen vin den en deze verwerken. Een dief die ingebroken had in een kerk ergens in Noord-En geland bleek laksporen op zijn kleding te hebben. Deze kwamen aan het licht door in- fra-rood-bestraling. De lak bleek afkomstig te zijn van kaarsen. Maar nog waren de specialis ten van Scotland Yard niet tevreden. Het waren kaarsen, stelden zij vast, van een samenstelling die alleen maar in kerken worden gebruikt. In de neus van de laars van een man die een meisje in het gezicht had geslagen werden sporen gevonden van witte poe der. Door kristallisatie met zogenaam de X-stralen kon worden aangetoond dat de gevonden poeder chemische be standdelen bevatte, die voorkwamen in de make-up van het meisje- Hoewel dit soort politiemannen slechts af en toe de plaats van het misdrijf be. zoeken, worden zij overspoeld met mo gelijk bewijsmateriaal. Soms is dit ©en lijk dat opgegraven moet worden, be vlekte of gescheurde kleding, dik wijls wapens en werktuigen, waarmee het misdrijf werd begaan. Een van de dingen, waar zij wat kledingstukken betreft, naarstig naar zoeken is „vezelverplaatsing". Dit komt dikwijls voor als er een worste ling heeft plaatsgehad. Vezels van het ene kledingstuk zullen dan op de kle ding van de ander sporen achterla ten. Vezelverplaatsing zegt een hele boel over de aard van het contact. Is het een hevige worsteling geweest? Iedere vierkante centimeter van de gevonden kleding wordt met 'n micros coop bestudeerd. Soms ook gebruikt men cellot'ape om losse vezeltjes uit de stof te vissen. Dit wordt dan eerst op de kleding geplakt en daarna weer losgetrokken. Vervolgens gaat men na of de gevonden vezels dezelfde zijn als de gezochte. Bij het zoeken naar ve zels die niet op de betreffende kleding thuishoren maakt men ook wel gebruik van fluorescerend licht. Twee soorten kledingstoffen kunnen namelijk ver schillend fluoresceren. De resultaten van dit wetenschap pelijke werk zijn verbazingwekkend. Een mes dat waarschijnlijk werd ge bruikt om iemand dood te steken werd met een microscoop onderzocht. Dit leverde onder andere op dat men te wetenkwam in welke mate het slacht offer gekleed was. Het mes had ver schillende kledingstukken doorboord, alvorens het lichaam te bereiken. Men kwam tot deze conlusie, door dat men verschillende kleurresten op het lemmet vond, al waren ze nau welijks aantoonbaar geweest. Heel wat misdadigers werden in het verleden onaangenaam verrast door de grote hoeveelheid bewijsmateriaal dat zij toch nog op de plaats van het misdrijf achterlieten of bij arres tatie op hun kleding gevonden werd. Als een gestolen brandkast op de laadbak van een auto wordt getild, wordt waarschijnlijk de verf bescha digd. De schilfers lak die op de auto gevonden worden kunnen in bijna alle gevallen voldoende worden geïdentifi ceerd. Ee* vtfcgpiraeit, die een voetganger heeft gedood, maar na het ongeval is doorgereden zal het niet weten. Maar Een plastic prullenmand wordt in het laboratorium van Scotland Yard on derzocht op de aanwezigheid van vingerafdrukken. De inventiviteit van na tuur- en scheikundigen, die daar werken, vormt een belangrijk wapen in de strijd tegen de misdaad. het is heel goed mogelijk dat op de bumper van zijn wagen kledingresten worden gevonden van hetzelfde fabri kaat als de kleding van het slacht offer. Zelfs zou de naam van de fa brikant erin afgedrukt kunnen staan. Alles wat op de plaats van een mis drijf wordt gevonden bewaart, men zorgvuldig om indien nodig naar het gerechtelijk laboratorium vaiy Scotland Yard op te sturen. Het kan stof zijn metaalresten, stenen, kortom iedere substantie, die eventueel na minuti eus onderzoek als aanvullend bewijs materiaal kan worden opgeworpen. Het instrumentarium waarover deze afdeling van Scotland Yard de be schikking heeft maakt onderzoek mo gelijk van steeds kleinere hoeveelheden materiaal. De uitrusting heeft onge veer een miljoen gulden gekost. De gebruikte technieken worden in ieder laboratorium toegepast door schei- en natuurkundigen. Dezen zijn nu ingeschakeld in de strijd tegen de misdaad. En misdadigers hebben alle reden hen te vrezen- (ADVERTENTIES) Betaalpas om even te laten zien als u met een Betaalcheque (zie elders op deze pagina) contant betaalt. De gezamenlijke Nederlandse banken bie den u een nieuwe service: de (groene) Betaalpas en Betaalcheques. Samen ver vangen ze contant geld. U kunt er vrijwel alles mee betalen. Wilt u ook gebruik maken van deze gemakkelijke manier van betalen? Als u een bankrekening hebt kunt u Betaal pas en Betaalcheques aanvragen bij uw eigen bankkantoor. En als u geen bankre kening hebt? Dan moet u er beslist een openen: een kleine formaliteit. Ook u komt dan in aanmerking voor een Betaalpas en Betaalcheques. Loopt u eens binnen bij een bankkantoor in uw buurt. Er ligt een handig boekje voor u klaar over deze prachtige, kosteloze service. (ADVERTENTIE) Cratis recepten bij uw groenteman. Natu en WK A Grote fusie bij amateurtoneel UTRECHT (ANP) De Nederland se Amateur Toneel Unie gaat met in gang van 1 januari a.s- fuseren met het Werkverband Katholiek Amateur Toneel. De algemene raad van de N.A. T.U. heeft daartoe met algemene stem men besloten op basis van een door het bestuur samengestelde grondslag. Een voorstel van de afdeling Breda om de naam NATU te handhaven werd met 98 tegen 36 stemmen ver worpen. Het ligt in de bedoeling dat de nieuwe organisatie gaat werken on der de naam Nederlands Centrum voor 't Amateur Toneel. De NATU telt 1200 leden (verenigingen), het WKa 440. Beide organisaties werkten de laat ste jaren reeds samen in het Natio naal Centrum Amateur Toneel. De sa menwerking beperkte zich evenwel tot het vormingswerk en de centrale bi bliotheek. De nieuwe organisatie blijft tot midden 1968 gevestigd in Utrecht. Daarna volgt de verhuizing naar Maars- sen, waar een nieuw kantoorpand is aangekocht. Persoonlijke kwesties DEN BOSCH (ANP) De door dr. mr. J. B. Sens, oud-gemeentesecreta ris van Heerlen, gepropageerde eenheid van de Nederlandse kermisexploitan ten is op niets uitgelopen. De federa tieve samenwerking tussen de katholie ke en algemene bond waarvoor hij en kele jaren geleden de basis legde, is verbroken. Beide organisaties gaan voortaan weer geheel los van elkaar opereren. De moeilijkheden welke tot de breuk geleid hebben vormden zaterdag het voornaamste agendapunt oD de jaar vergadering van de katholiek^ bond van kermisvakgenoten in hotel ^Noord- Brabant" te Den Bosch. Dr. mr. J.B. Sens ging uitvoerig op de gerezen moeilijkheden in welke volgens hem vooral op persoonlijk vlak lagen. Ver smelting tot één organisatie blijven wij nog altijd voorstaan, aldus mr. dr. Sens, want met verdeeldheid zijn de Nederlandse kermisexploitanten niet gediend. Voorlopig zullen de beide or ganisaties gescheiden optrekken maar zodra het moment gunstig is zal de eenheid alsnog tot stand komen. Besloten werd voorts om over te gaan tot de oprichting van de n.v. Lu- nap, waarvan uitsluitend leden van de N.K.B, aandeelhouders kunnen zijn. Deze n.v. gaat gemeentebesturen en comités adviseren inzake de organisa tie van lunaparken tegen een zeer ge ringe vergoeding. De nieuwe n.v. gaat de strijd aanbinden met organisatie bureaus, die exorbitante bemidde- lingskosten berekenen, waarvan de pachtende kermisexploitanten door gaans de dupe worden. ADVERTENTIE psm S$3Sitó8SBS^iS88 NAAM VAN DE BANK BETAAL TEGEN DEZE CHEQUE A AN No. A 000000 'am--- ;.v'h v-. - v, ...v.' DATUM MAXIMUM GA&ANTIE 56,- mrr overdraaqbaar .B.M. de Vries 9 12 3 4 5 6 7 5 z.i Betaalcheque gegarandeerd betaalmiddel, met als controle da bijbehorende Betaalpas (zie elders op deze pagina). Betalen met Betaalcheques betekent zeker heid. De gezamenlijke Nederlandse banken hebben een nieuw, veilig systeem ontwik keld: (de groene) Betaalpas en Betaal cheque. De banken garanderen uitbetaling van elke Betaalcheque tot f 50,-. U bent dus zeker van de betaling. U kent toch al het handige boekje over deze nieuwe bank- service? Vraagt u er anders vandaag nog één bij het bankkantoor in uw buurt (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Het, laatste ei van Colum bus is een complete drukkerij in een autobus van 9.23 bij 2.70 meter- Die bus rijdt straks de rimboe in van on der ontwikkelde landen naar dorpen, waar de bevolking ternauwernood le zen of schrijven kan, gaat ter plaatse nieuwsberichten drukken en ver spreidt die onder de bevolking. Dat is een nieuwe mijlpaal op de lange weg om de 600 miljoen analfabeten in de wereld de juiste beginselen van onderwijs bij te brengen. De bus, een Daf, is uit Nederland naar Parijs komen rijden en werd als gift van de Nederlandse regering de Unesco aangeboden. De Unesco is een onderafdeling van de Verenigde Naties, speciaal belast met onderwijs en wetenschap. Twee van zulke onder- wijsbussen zijn al gereed: één voor Indonesië en één voor Perzië. Drie andere zijn in de maak voor Pakis tan, Kenya en Columbia. De bus voor Perzië staat nog in Den Haag- Het was de bus voor Indonesië, die voor het eerst vrijdagmorgen aan het pu bliek in Parijs werd vertoond. De werkwijze van de bus is uiterst eenvoudig. Hij moet bediend worden door slechts twee personen, die er ook in kunnen slapen en koken: een chauf feur en een drukker. De tekst van de berichten wordt getypt op 'n schrijf machine, daarna gefotografeerd op een papieren plaat en na twee minuten begint de drukkerij te drukken met een snelheid van 6.000 vellen per uur Van één papieren plaat kunnen 3.000 exemplaren worden gemaakt. Zijn meer exemplaren nodig, dan komt binnen de twee minuten een nieuwe papieren plaat uit de schrijfmachine en camera. In Indonesië is weinig analfabetis me. Daar is de moeilijkheid gebrek aan papier, drukkerijen, inkt en gra fisch personeel. Mensen, die de begin selen van lezen en schrijven hebben geleerd, vergeten die elementaire ken- Op verzoek Johnson WASHINGTON (Reuter) De A- merikaanse minister van defensie, Ro bert McNamara, heeft op verzoek van president Johnson besloten, de bijeen komst van de NAVO-raad, die woens dag en donderdag a.s. in Brussel ge houden wordt, niet bij te wonen, maar zich te wijden aan de „problemen die verband houden met het defensiepro gram voor 1969". Dit is zaterdag door zijn ministerie bekendgemaakt. De minister zal, naar men verwacht, na het voltooien van de opstelling van dit program in het begin van het nieuwe jaar het pre sidentschap van de Wereldbank op zvnemen, waartoe hij twee weken geleden is benoemd. De Amerikaanse regering zal in Brussel worden vertegenwoordigd door de ministers van buitenlandse zaken en financiën Rusk en Fowler en door de onderminister van defen sie, Nitze. nis vrij spoedig als er geen lectuur meer voor hen is. In die dringende behoefte gaat de rijdende autobus voor zien. De bus en zijn drukkerij kan boeren helpen bij agrarische verbete ringen of onderwijzers, die in hun klas geen leermateriaal hebben. De schrijfmachine kan, mits daar voor ingericht, alle talen en dialecten typen, maar dan moet in de bus een man meerijden die zulk een taal of dialect verstaat en het gedrukte nieuws ln die taal of dat dialect de plaat selijke bevolking kan vertellen en uit leggen. Met Chinees wordt het wat moeilij ker, gezien het grote aantal letter tekens. Maar ook voor die moeilijk heid heeft de bus een oplossing. Men kan het Chinees met een penseeltje op papier tekenen en daarna laten fo tograferen. De camera fotografeert alles: letterschrift of tekeningen. Met een brandstofvoorraad van 360 liter diesel kan de bus 1.000 kilome ter rijden. In Indonesië is voor de twee man aan boord petroleum om te koken. In Perzië wordt met buta- gas gekookt. De bus heeft twee op- klaobedden en is geheel air-conditio ned. Kosten van de bus 150.000 gul den. De rit Den Haag-Parijs was te vens een proefrit. Overal onderweg, zelfs op ruwe wegen, werkten alle machines perfect. Ter plaatse zullen de mensen moe ten worden opgeleid, die met de bus, de drukkerij en met verklaring van de gedrukte teksten aan de bevolking kunnen omgaan. De twee bussen voor Indonesië en Perzië zijn proefbussen- De bus voor Indonesië, die van Pa rijs naar Nederland terugkeert, gaat in januari volgend jaar naar Djakar ta oq de booi. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Schut (van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or (lening;) heeft de Tweede-Kamer mee gedeeld dat het ministerie van Fi nanciën de huurwaarde van de eigen woning als bestanddeel van het be lastbaar inkomen bestudeert. Hij deed deze mededeling naar aan leiding van suggesties voor fiscale maatregelen ter bevordering van het eigenwoningbezit, welke suggesties zijn gedaan in de commissie van Volks huisvesting van de Tweede Kamer. Voorgesteld werd de huurwaarde van een eigen woning buiten beschouwing te laten bij de heffing van loon- en inkomstenbelasting. Ook werd gepleit voor verhoging van de jaarlijkse af schrijving, die op vijftien procent van de huurwaarde is gesteld. (ADVERTENTIE) Gratis recepten bij uw groenteman. Goedemorgen, goede lieden. We zijn weer terug na het weekeinde, uitgerust en met een helder hoofd in deze koude. Tenminste, sommigen beweren dat koude, of liever frisheid, de werking van de hersenen gunstig beïnvloedt. Voor mij gaat dat in elk geval niet op, ik prefereer voor denkwerk een behaaglijke omgeving, waarin mijn lichaam zich zo prettig voelt dat het op geen enkele wijze de hersens be lemmert. Maar er zijn ook andere mensen, nietwaar. Het anders zo rustige Vaticaan was zaterdag in beroering. Er vloog een sportvliegtuigje overheen van het type Cicogna, wat ooievaar be tekent. Bovendien wierp het vlieg tuigje propagandamateriaal voor echtscheiding uit. „In het Vaticaan moet eerst het huwelijk worden in gevoerd, voordat er over echtschei ding gedacht kan worden" reageerde een der vele prelaten. Een, na liet KVP-congres van de afgelopen dagen, opmerkelijk citaat uit het blad „KVP-'67", dat een be schouwing wijdde aan het congres van de Partij van de Arbeid: „De onduidelijkheid in de PvdA-politiek is de voornaamste vrucht van dit congres geweest." In Engeland is een priester, die kerstliedjes „beuzelarij zonder be tekenis" vindt. Ze worden gezongen met grote geestdrift maar zonder nadenken, zo schrijft hij in zijn pa rochieblaadje. Twaalf liedjes heeft hij op een zwarte lijst gezet, maar toch mogen sommige van deze lied jes in zijn kerk gezongen worden. „Het publiek wil dat nu eenmaal", zegt hij. Meer over Kerstmis. De paus heeft zondag, toen hij op het Sint-Pieters plein zijn wekelijkse zegen gaf, aan gedrongen om de armen niet te ver geten met Kerstmis. „Overdreven luxe uitgaven en overbodige ij del heid werken alleen maar provoce rend op de behoeftigen", aldus de paus. _In de komende twee weken voor Kerstmis komt er nóg meer Kerst mis in deze rubriek. Het huwelijk van de dochter van Johnson kost. met de wittebroods weken mee, 68.250 dollar. Dit heeft een damesblad al vorige week, voor het huwelijkmeegedeeld. De twee grootste posten waren de uitzet van Linda en de bloemen allebei voor tienduizend dollar. De champagne kostte vijfduizend dollar. MERIJN ZES NEGER-PASSAGIERS z ijn om het leven gekomen en 22 gewond bij een brand in een trein op 250 km ten noordoosten van Kaapstad.

de Stem | 1967 | | pagina 7