Nieuwigheid jes Sterven in het pluche of leven in een spijkerbroe Pil® Minister vol begrip voor moeilijkheden van Ensem Aandelen emissie bij Van Nelle Luchthaven bij Loon Zand op nodig Afscheid zr. Tharcisio kweekschool Dongen nmevrouw „Feest met een Ad van Noort, Zeelands nieuwe toneeladviseur Heemraadschap Begrotirig over 68 •/Leef lang" met een Chinees tapijt S s Mexicaanse schotel nu volledig Werkgroep Regüe WINST Olympisch vuur wordt ontstoken Goed voor de huid het gehele jaar door Werkgroep T ilburg Kanaal Levenswerk Toneelreorganisatie is nu zeker A.B.N. koopt aandelen I.D.M. Streven Feest DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 12 DECEMBER 1967 (Van een onzer verslaggevers) STEENBERGEN Een groot aantal begrotingswijzigingen zal vrijdag 22 de cember aan de orde worden gesteld tij dens de vergadering van het heem raadschap van de Roosendaalsche en Steenbergsche Vliet. De vergadering voor de ingelanden wordt gehouden in hotel Van Tilburg en begint om 14.00 uur. Zo zal onder meer een wijziging be kend worden gemaakt over de begro ting van 1967 in verband met de uit gevoerde werkzaamheden aan de uit- waterings- en schutsluis aan het Bene- densas en ten behoeve van de elektri ficatie van de sluizen aan het Boven- sas. Tevens zal tijdens deze vergadering de begroting van 1968 worden aange boden. Hieruit blijkt dat over het jaar '68 een bedrag wegens waterschapslas ten geheven zal moeten worden van 106.000,-. De hoofdingelanden overwe gen de waterschapslasten van het heemraadschap als volgt vast te stel len: ƒ0,90 per ha (le klasse); ƒ1,65 (2e klasse); ƒ3,30 (3e klasse): ƒ5,625 (4e klasse) en ƒ8,25 voor de eigendommen in de 5e en Ge klasse. minima ÉI NIEUW: stapel koffiestel met koffie pot, melkkan en suikerpot, die op elk aar staan. EEN typisch pop-dienblad is een me talen blaadje met als dessin de En gelse vlag. MOBILES van glazen druppels gevuld met gekleurd water zijn leuk voor de kerstdagen, maar wel erg duur HET eenvoudige, gekleurde (vooral rood» hout is weer in voor kande laars in diverse vormen: kleine, bol ronde, die aan de ouderwetse aard appelkandelaars doen denken, in de vorm van de ouderwetse blaker en als bakje met een steel (pannekoek- kandelaars). ZELF bonbon? maken, ja heerlijk. Koop een chocoladefondue, waar u vruch ten in kunt dopen en u brengt het zover. KERSTBOOMVERSIERINGEN zijn niet alleen meer van dat piepdunne, breekbare glas. met een glimmend, gekleurd laagje. Glasgeblazen fi guurtjes zijn er in alle modellen, van Klokjes, sterren tot en met artistieke vissen. GLAZEN gewichten met een vulling van metalen kogeltjes zijn „in". Ze zijn er van 250, 500 en 1000 gram. Gla zen potjes, gevuld met zilverkleurige balletjes of met ouderwetse knikkers doen het ook goed in een hip inte rieur. HELEMAAL nieuw is het super-ei, een koper of verzilverd plastiekje uit De nemarken, dat een synthese is van de ellips (het ei) en een vierkant en zodoende rechtop blijft staan. Het is volmaakt van vorm, kan dienst doen als decoratie, als spelletje (je kunt ermee rollen) en heeft, zoals in een foldertje wordt voorgesteld, magische krachten. Bij het kleine model wordt een klein leren zakje geleverd (ƒ24.50). Het grotere model staat als een volmaakt plastiek op een zwart voetstukje 45,-). Het kleine model kan als talisman op zak worden ge dragen. Misschien iets voor uw man om bij zich te dragen wanneer hij autorijdt of als hij enerverende con ferenties heeft. Want voor dit laatste schijnt het super-ei ook geschikt. Hh moet er dan wel mee spelen. Hij zal dan meteen ook het roken laten. Oir te vermageren, schijnt het super-ei eveneens mogelijkheden te bieden. Het Chinese tapijt met zijn versie ringen in grote vlakken en zijn lichte of felle kleuren, blijkt de laatste tijd in et Westen steeds meer aan populari teit te winnen. Ook de effen kleden uit et erre Oosten met hun zijdeachtig voorkomen, zijn erg in trek, omdat ze oog gemakkelijker te combineren zijn «et alle mogelijke meubelen dan de ge dessineerde tapijten. J?»*™" va? een Chinees tapijt eist m,i nLSp-ec,ale entourage. Zo'n kleed ja,, pen landelijk interieur, met nm =n hej te d™k. Chinese kleden best ?n esslns 010011 het hel en vnnvfi ™lmten mo' niét te veel bii voort»moclerne' brakke meubelen, nen hehh avanumetaal Dp Europea- nese taobt" s.cho°nheid van het Chi- 19e »»m'J P?; !e.gen het oinde van de China 7i»i °u toen de handel met Eer werf t.UIt te breiden Vroe- semaakt t Chinese tapijt van vilt ovSeine meï, later °P knopen de Dool <?r f",™. goolse wo1 voor pn katoen voor de ketting 20e eeuw nr Blfbet aanbreken van dé een veeT rifkMnteer,?e Chinezen al die wnrdt c°Hectie. Tegenwoor- kleuren Hi arU smaakt van 500 Procédé „nL f »een spéciaal was- wonnen nü lr?tensiteit hebben ge- achtig PP«Sfï°orrLs de Slans ook zijde- men kl?Hm t Tegenwoordig maakt geveer 1 R ee." p0°' tot on" moEehik h» Deze maakt het in reliëf te snh"3™6,,6", en symbolen den van Vaali zljn de kle- riant!,? symbolen voorzien, zoals va- hetnts™lutP IT telfn "?hQU" waarmee symboliteerH ang leven wordt ge- bijgelovieen?'n?eer aantrekkelijk voor vórietDif svmhtrPartl3en zijn 00k fa" weer w/Jï tre" overigens ook Int n wijsheid, vrede en gezingsge- hfc Dé rode kleden dienen om df Ie kunTnerUa ie'T ,te houdo" u zfetu In onze „Uitblaas" van vrydag was het recept voor de „Mexicaanse scho tel" maar gedeeltelijk opgenomen. Onze excuses hiervoor. Voor onze lezeressen, die graag zouden willen weten hoe je zo'n kipgerecht nu eigenlijk samenstelt, volgt hier het volledige recept. Ingrediënten (voor 3 personen); 1 braadkip, 250 g boter of margarine, 15 g tarwebloem, 200 g rijst, 1 fles land- wijn, 1 blikje champignons, 100 g grote rozijnen, slaolie, 1 rode paprika, peper, 1 half blik ananas, 200 g zelfrijzend bak meel, ca. 3 dl lauwe melk, zout naar smaak, 2 lepels koffiemelk. Bereiding: was de kip en haal alle ongerechtigheden eruit en eraf. Droog de kip dan goed af, zout haar en braad haar gaar en mooi bruin in ca. 200 g boter of margarine. Laat de kip in de jus staan. Maak dan een wijnsaus. Daar- toé de overige boter of margarine smel ten in een braadpannetje en er de in stukken gesneden paprika bij doen. Laat deze stukjes even fruiten en voeg er dan wat zout en wat peper aan toe. Vervolgens de champignons in het mengsel storten en daarna vlug-roeren de de bloem aan de saus toevoegen. De 1,5 dl wijn, het nat uit het blikje champignons en het ananasnat door de saus roeren. De saus moet goed ge bonden zijn: anders nog wat aange maakte bloem toevoegen. De saus in de pan laten staan Intussen de rijst op de bekende wijze droog koken in water. De droge rijst eveneens in de pan laten staan. Vervolgens de ananasbeignets bakken in een frituurpan met slaolie. Het beslag als volgt bereiden: roer het meel en de melk zo snel mogelijk tot een glad papje maak de olie heet en laat de halve ananasschijven goed uit lekken. Leg de schijven in het beslag en bak ze mooi bruin in de frituurpan. De schijven goed aan alle kanten in het beslag dompelen. Tenslotte de kip schotel opmaken. Verwarm alle ingre diënten nog even flink op het laatste moment en leg de kip dan op een schaal. De poten worden met papieren manchetten gegarneerd. De rijst in een kopje drukken en op de schaal omke ren. Op de rijst een grote rozijn plaat sen. De beignets komen op de rand van de schaal te liggen, terwijl de wijnsaus in een juskom erbij wordt gegeven. Bij de maaltijd een glas wijn presenteren van de landwijn die ook in de saus is verwerkt. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Voor Zee land geldt uiteindelijk hetzelf de wat voor het amateurtoneel in het hele land geldt: 't Is ster ven in het pluche onder de kris tallen luchters of leven in een spijkerbroek en op houten ban ken. 't Is voorbij. Ik gun ieder een zijn pluche, maar 't wil niet meer". Ad van Noort (44) is de nieuwe toneeladviseur in Zee land van de NATU. Hij heeft acht jaar hetzelfde werk in Utrecht gedaan. Wat dreef hem naar Zeeland? „Ja, wat dreef me naar Zeeland", zegt hij. „Ik kreeg een verzoek en daar heb ik gehoor aan gegeven. Ik ben nu eenmaal geen man die er van houdt om ergens vast te roes ten. Wat me naar Zeeland dreef was het avontuur, want ik zat heel lekker in Utrecht". „Het idee dat je ergens tot je pen sionering zou blijven zitten. Veran dering houd je fris. Het zal hier al lemaal beslist wel anders liggen, maar in elk geval is er werk genoeg. Het is bijvoorbeeld zelfs beslist noodza kelijk dat er een assistent bijkomt voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat zou eens prachtig werk kunnen zijn voor een knaap van een of andere acade mie die stage moet lopen". „Het is nu een beetje voorbij, maar 't is toch jaren geweest dat iedereen na zijn opleiding naar Amsterdam trok. Dat is gewoon een cultureel waterhoofd. „Daar kan ik nog wat verder studeren", was de argumen tatie gewoonlijk. In werkelijkheid wilde men gewoon weer terugkruipen in het vertrouwde nest. Dat kan wel leuk zijn, maar ik vind het zwak". „Laat die knapen maar naar min der bedeelde streken komen. Zo'n student zou bijvoorbeeld overdag op de scholen kunnen werken en een paar avonden kunnen spenderen aan het amateurtoneel. Op school zou hij dan toneel en creatief spel kunnen geven. Daar is ruimte voor gemaakt in de Mammoetwet. Het gebeurt nu trouwens ook al. Officieel moet het dan „handenarbeid" of zoiets heten". „In Utrecht heb ik veel met scho len gewerkt. De beste leerlingen stop te ik in een werkgroep voor lui van 18 tot 25. Maar er moet natuurlijk eerst vraag naar zijn op de scholen. De jongelui willen best Die willen trouwens ook wel buiten school graag toneelspelen. Maar ze doen het nu eenmaal niet meer zoals wij indertijd. Wij begonnen met een figuranten rolletje bij een bestaand amateur gezelschap. Tegenwoordig willen ze zo gauw mo gelijk grote dingen doen. Ik heb er wel Shakespeare mee gespeeld en natuurlijk komen er dan spelers in hun rol om. Wat hindert dat? Het hoeft niet meteen honderd procent te zijn. Ik hoop hier ook met zo'n werkgroep te kunnen starten". „Ik vind dat ze op de lagere school al met creatief spel moeten beginnen en na de middelbare school kunnen de liefhebbers dan in een werkgroep gaan. Daarna zien ze maar. Ze kun nen dan in de bestaande gezelschap pen worden opgenomen en dan kun nen ze ook wat. De gezelschappen hebben het overigens bepaald niet ge makkelijk om hun publiek nog te trekken en al evenmin met het aan trekken van jonge spelers. Het pu bliek is nu eenmaal kritischer ge worden en daar moet je je op instel len. Vooral in de steden is dat nood zakelijk". „Micro-theaters zijn misschien nog niet zo direct nodig voor Zeeuwsch- Vlaanderen, maar in Middelburg heb ben ze gelukkig al plannen voor zo'n vestzak-theater. Je speelt dan niet meer op het toneel, maar op een po dium tegen de lange wand van de zaal en daar zet je stoelen omheen, vijftig of zestig. In de dorpen krijg je mis schien nog wel een zaal vol, maar ook daar lukt het hoe langer hoe minder. En wat hindert het? Je krijgt een nieuw publiek, niet meer het ooms- en tante-publiek dat komt kijken, hoe leuk Pietje het weer doet. Een kri tischer publiek vraagt ook een nieu we speelstijl. Wat in elk geval nodig is, dat is een concentratie van spe lers. Ach, misschien hoeft het nog allemaal niet in Zeeland maar ik zou het lieve- vandaag dan morgen zien gebeuren". „Voor raamregie (ik noem het trou wens regie-advies) voel ik byzonder weinig. Het heeft gewoonweg geen zin. We moeten een regiecursus heb ben. Dat haalt heel wat meer uit. Maar ja, waar haal je de cursisten vandaag en hoe lang moet zo'n cur sus duren? Je kunt wel zeggen: één jaar, maar dat is gewoon te weinig. In Utrecht beiden we na een jaar: Laten we met de kern doorgaan. Een andere oplossing is, dat je een vak regisseur uitnodigt." De heer Van Noort vertelt enthou siast over zijn acht Utrechtse jaren, waarin hij (Zuidhollander van ge boorte) met zoveel plezier heeft ge werkt. Hij is vanuit dr jeugdbewe ging in dit vak terechi gekomen. Op een cursus voor lekespel en toneel hoorde hij dat er een dagcursus werd gegeven op de Amsterdamse to neelschool. Hij gaf zijn kantoorbaan eraan en ging weer naar school. „Toneelspeler wilde ik niet worden. De regiekant trok me veel meer. Daarom ben ik in Utrecht terecht ge komen bij Wanda Reumer. Ik ben een van de eerste cursisten van de Acadamie voor Expressie door Woord en Gebaar. In het derde cur susjaar vroegen ze me al als toneel- adviseur van de NATU en dat trok me wel. Intussen had ik al heel wat gewerkt. Want wat wil je K een stu diebeurs was er niet bij. We leefden daar zo'n beetje van de hand in de tand. Het was een wilde tijd 's Avonds ging je op pad naar de toneelgezelschappen pn in de week ends en 's nachts maakte je je scrip- Utrecht met zijn amat.eurtoneelschool die 200 cursisten telt, met z'n werk groep, waarmee Van Noort Shake speare tot Ionescu op de planken heeft gezet. Hij is er zo maar uitge stapt om het in Zeeland te gaan pro beren. En hier heeft hij voorlopig de handen vol om eerst de drukke agen da van zijn voorganger Toine van Bergen (de nieuwe Heerlense schouwburgdirecteur) af te werken. „Die heeft de zaken keurig afgele verd en ik zet het werk trouwens in dezelfde geest voort. Maar natuurlijk heeft iedereen zijn eigen ideeën". AMSTERDAM (ANP) Op donder dag 21 december zal de inschrijving zijn opengesteld op nominaal f 3.054.000,- nieuwe gewone aandelen (elk f 1.000,-) en-of certificaten (elk f 100,-) ten laste van de erven de wed. J. van Nelle n.v., zo deelt het syndicaat, waarin zitting hebben de A.B.N., de Amro-bank en de heren Mees en Hope, in het gisteren ver schenen prospectus mede. Volgens een tussentijdse geconsoli deerde balans per 30 september, die in het prospectus is opgenomen, is de ^Uist in de eerste 9 maanden van 1967 t.o.v. de overeenkomstige perio- van 1966 gestegen van f 2,12 min. tot f 2,43 min. Van Nelle verwacht onvoorziene omstandigheden voorbehouden het huidige dividendpercentage (10 pet.) over het vergrote aandelenkapitaal te kunnen handhaven. De devaluatie van het pond sterling heeft hierop geen invloed. Standard Brands Incorporated, die een totale directe en indirecte parti cipatie van 31 pet. in Van Nelle heeft, is van plan bij deze emissie met haar claims op nieuwe aandelen in te schril, ven. De behoefte aan geldmiddelen bij Van Nelle is sterk toegenomen. De gun stige ontwikkeling van het zakenvolu- rri van de traditionele artikelen als mede de integratie van de nieuwe artikelen maakten het niet alleen nood zakelijk de voorraden uit te breiden, maar vonden ook hun weerslag in een toeneming van de handelsvorderingen. De vergroting van het produktie-ap- paraat die met deze omzetuitbreiding samenhangt, gepaard aan een aan passing aan de nieuwe ontwikkelingen van de techniek en verdergaande au tomatisering leiden tot belangrijke in vesteringen. De sterke uitbreiding van de belangen in andere ondernemingen doet eveneens een beroep op de mid delen. Daar de jaarlijkse inhoudingen uit de winst slechts voor een deel in de toenemende kapitaalsbehoefte kon den voorzien, werd inmiddels in 1966 een 6.5 pet. lening op middellange termijn van f 5 min afgesloten. Om financieel nog meer armslag te krij gen werd tot de claimemissie besloten. ATHENE (A.N.P.) Zaterdag zal in het Griekse Olympia het vuur ontsto ken worden dat tijdens de Olympische Winterspelen in Grenoble moet bran den. De ceremonie in Olympia zal wor den bijgewoond door koning Constan- tijn, afgevaardigde van het Griekse Olympische Comité en de organisatie in Grenoble. Via Athene wordt het Olympisch vuur naar Frankrijk gevlogen, waarna ruim zevenduizend estafettelopers, skiërs en wielrenners er voor zullen zorgen dat het vuur op zes februari om twee minuten over half vijf in het Olympisch ijsstadion van Grenoble wordt binnengebracht om daar tot 18 februari te branden. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) TILBURG In het noordoosten van Loon op Zand dient een luchthaven te komen, waarvan kleine vliegtuigen ge bruik kunnen maken. De enorme groei van het wegverkeer maakt het scheppen van een luchtverbinding vanuit het stadsgewest Tilburg nodig. Zulk een vliegveld moet geschikt zijn voor klei ne vliegtuigen, die zo'n dertig passa giers kunnen vervoeren. Zo'n luchtha ven voor „verticale take-off" is niet no dig in Loon op Zand als een van de militaire vliegvelden in de buurt van het stadsgewest, b.v. Gilze-Rijen, be schikbaar zou kunnen komen voor de burgerluchtvaart. Dit stelt de werk groep verkeer voor de stadsgewest Til burg in een korte nota. Zij acht een rechtstreekse aansluiting van Tilburg op het Belgische spoor wegnet, via Turnhout, van groot belang. Het wegverkeer, vooral wat het goede renvervoer betreft, zou door zo'n spoor wegverbinding worden ontlast. De oost-westverbinding Tilburg - Bre da - Korteven, zuidelijk van Tilburg ge projecteerd, zal, zo meent de werkgroep, tot 1980 zo'n 40.000 auto's per werkdag moeten kunnen verwerken. Als die weg gereed is zal zich spoedig de be hoefte doen gevoelen aan een oost- westverbinding ten noorden van Til burg, meent de werkgroep. Plannen voor die weg zal men nu reeds moeten maken. De werkgroep pleit voorts voor vergroting van de ca paciteit van het Wilhelm!nakanaal en van de Dongemond, zodat schepen tot 1350 ton er door kunnen varen. Boven dien zal er spoedig een studie moeten worden gemaakt naar de behoefte van een kanaalverbinding tussen Tilburg en Waalwijk (Bergse Maas), omdat een snelle verbinding met het open water voor Tilburg gewenst is. De kleinere gemeenten van het stadsgewest moeten voldoende mogelijkheden krijgen om op het hoofdwegennet te worden aange sloten, aldus de werkgroep. (Van een onzer verslaggevers) DONGEN „Het wordt een feest met een bijsmaakje", vindt zuster Tharcisio. Ze doelt op het feest, dat woensdag aan staande gevierd gaat worden ter gelegenheid van haar af scheid als directrice-docente van de St.-Antonius-kweekschool in Dongen, waarvan zij 31 jaar de touwtjes in handen heeft gehad. In haar leidinggevende functie werd zij officieel al op 1 augus tus jl. opgevolgd door zuster Ediltrude Cuelanaere. Dat zuster Tharcisio (Maria Geerden, afkomstig uit het tot de gemeente Baar- le-Nassau behorende Castelré) eerst en kele maanden later afscheid neemt, is min of meer een toevalligheid, maar voor hetzelfde geld zou het een bewus te keuze van haar geweest kunnen zijn. „Ik zie ertegen op", zegt ze. „Eerlijk gezegd: ik gun het mijn grootste vijan den niet dat ze na liet bereiken van hun pensioengerechtigde leeftijd opeens de beschikking krijgen over zeeën van vrije tijd. Geloof me. dat wordt voor mij een probleem van de eerste orde: hoe vul ik al die vrije dagen?" De Dongense kweekschool voor on derwijzeressen (sinds enkele jaren óók voor onderwijzers) is te beschouwen als haar levenswerk. Nadat zij iets meer dan twee jaar de gelegenheid had als docente de sfeer op de kweekschool te proeven, kreeg ze, goed 31 jaar oud, de taak leiding te geven aan de toen nog 60 leerlingen tellende school. Die heeft ze vaak onder moeilijke omstan digheden waarover ze niet grasig praat opgewerkt tot een school van circa 170 leerlingen, van wie nu een kleine veertig mannelijke leerlingen. Die bepaald niet geringe uitbreiding is niet zo maar vanzeit gekomen. „Ei is door zuster Tharcisio hard aan ge werkt", getuigt haar opvolgster, die eens zelf leerlinge van de kweekschool in Dongen was. „Dat onze school in heel Brabant en tot in de verste hoe ken van Zeeland zo'n goede naam heeft is voor een belangrijk deel aan haar te danken. Daarom, het is ook wel begrijpelijk dat het afscheid nemen haar zwaar valt". (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG. Aan een delegatie van het bestuur van de Stichting Het Zuidelijk Toneel (Ensemble) heeft mi nister M. Klompé gistermorgen mede gedeeld, dat het plan voor de reorga nisatie van het toneel, zoals dat is voorgesteld doo:r de Nederlandse Ver eniging van Toneelgezelschappen met steun van de Vereniging van Schouw burgdirecties, in ieder geval zal door gaan. Het is de bedoeling, aldus de minister tot de bestuursleden, dat het plan zd spoedig mogelijk ten uitvoer wordt gebracht, zonder dat echter de zar«k geforceerd wordt. Er zullen nog een groot aantal vooral financiële pro'ólèmen opgelost moeten worden. Inmiddels stelde de minister nadruk kelijk vast dat de vestiging van Ensem- AMSTERDAM (ANP) De Alge. mene Bank Nederland n.v- (A.B.N.) deelt mede dat zij dezer dagen de 50 pet. deelname van de United Do minions Trust Ltd. in de Industriële Disconto Maatschappij n.v- van de United Dominions Trust Ltd. heeft overgenomen. Als gevolg hiervan heeft de Algemene Bank Nederland n.v. nu, behoudens een minimale fractie het gehele aandelenkapitaal van de In dustriële Disconto Maatschappij nv. in bezit. Deze transactie vindt zijn aanleiding in de ontwikkeling van het consump tieve krediet in Nederland dat ertoe voert dat de A.B.N. en de I.D.M. in toenemende mate op eikaars terrein treden. Dit heeft geleid tot de gemeen schappelijke zienswijze van de A.B.N. en de U.D.T. dat het de voorkeur verdient het aandelenkapitaal van de I.D.M. in één hand te concentreren. De I.D.M. zal haar zelfstandige be- drijfspolitiek zoals tot dusver gevoerd continueren. De bevredigende resultaten van de Industriële Disconto Maatschappij n. v. over 1967 zijn voor de directie van de Algemene Bank Nederland n.v. aan leiding om te verwachten, dat de over neming van het pakket aandelen van de United Dominions Trust Ltd. een gunstige invloed zal hebben op de ge consolideerde winstcijfers van de A B.N. ble in het zuiden noodzakelijk is. De delegatie van het bestuur van de Stichting Het Zuidelijk Toneel had een onderhoud met de minister naar aan leiding van een onderdeel van dit re organisatieplan dat betrekking heeft op toneelgroep Ensemble. Het gesprek, waarin met name de voorzitter van Ensemble, burgemeester ir. Witte van Eindroven, zijn visie uiteenzette heeft twee uur geduurd. De Vereniging van Nederlandse To neelgezelschappen. die het nieuwe to neelplan heeft opgesteld, spreekt over de wenselijkheid van de vestiging van toneelgroep Ensemble in Eindhoven per 1 september 1968. Het stichtings bestuur heeft de minister medegedeeld, dat het op het ogenblik voor Ensemble ondoenlijk is op stel en sprong geheel naar Eindhoven te verhuizen. Er zal een overgangstijd gevonden moeten worden. Tot de mogelijkheden, die werden ge uit, behoorde het voorstel aan de mi nister om direct met het nieuwe lande lijke toneelsysteem te beginnen en na een proefjaar te zien hoe dit zich ont wikkeld heeft en of er inderdaad meer speelbeurten voor Ensemble in de re gio uit voortgekomen zijn. Er zou een eventuele grens gesteld kunnen wor den voor een aantal voorstellingen. Wordt deze grens overschreden dan zal Ensemble zich in Eindhoven vestigen. Naar de vlce-voorzitter van Ensem ble, mr. M. F. H. Brouwers uit Breda, ons na de bespreking vertelde, had de minister volkomen begrip voer de moeilijkheden van Ensemble. Ook al wordt vestiging van Ensemble in Eind hoven op het ogenblik door het stich tingsbestuur als nog niet te realiseren beschouwd, het streven blijft wel op een dergelijke vestiging gericht. ,,Als het in de nieuwe constellatie mogelijk is, graag", aldus mr. Brouwers. De beroering in de toneelwereld o.a. schouwburgbesturen uit Limburg en Brabant stuurden protestbrieven naar de minister tegen het toneelplan heeft ook weerklank gevonden in de Tweede Kamer. Tijdens de behandeling van de be groting van Cultuur Recreatie en Maat schappelijk Werk vroegen verschillende leden de minister zo spoedig mogelijk haar standpunt uiteen te zetten en er voor te zorgen, dat zo mogelijk al vol gend jaar het toneelbestel in nieuwe stijl zal gaan werken. D'66 diende een plan in, dat in grote trekken overeen stemming vertoont met de opvattingen van „de grote drie" (Haagsche Come- die, Nederlandse Comedie en Nieuw Rotterdams Toneel) en de Nederland se Vereniging van Toneelkunstenaars. Hoe sterk de toekomst van ons toneel- bestel niet alleen de zakelijke leiding van de gezelschappen, maar ook spelers en speelsters aanspreekt blijkt wel uit de aanwezigheid op de publieke tribune van o.m. Ko van Dijk. Annie de Lange, Marijke Merekens en Jules Rooyaards. Onderwijs is voor de scheidende direc trice een levenvullende taak. Dat blijkt afdoende uit het feit, dat zij voorlopig nog dit schooljaar als docent aardrijks kunde aanblijft en twee keer per week naar Dordrecht reist om op de chris telijke kweekschool daar in te vallen voor een ziek geworden leraar. Dat eerste heeft als oorzaak, dat men voor haar nog geen opvolgster heeft kunen vinden, die in staat is alles van haar over te nemen. Maar dat tweede, haar werk in Dor drecht, is een kwestie van eigen vrije keuze. Toen haar werd gevraagd of zij daar wilde invallen, was haar enige bezwaar: „Kan dat wel, in habijt?" Toen het antwoord van de Dordtse di recteur positief luidde, ging ze zonder zich nog verder te bedenken. In de afgelopen 31 jaar heeft zij met haar van nauwelijks tien tot 27 leraren uitgebreide docentencorps niet minder dan 578 „kant en klare"' leerkrachten aan het lager onderwijs afgeleverd, van wie bijna de helft sinds 1961. Vooral in de oorlogsjaren was het moeilijk. „Ik heb aanvankelijk doods angsten uitgestaan", bekent ze. „Niet zo zeer voor onszelf, als wel voor de leerlingen van ons internaat. We wil den ze eerst naar huis laten gaan, maar dat werd ons ontraden." Overigens is de Dongen se kweekschool heelhuids (al sneuvelden er niet min der dan 2700 ruiten in het kolossale gebouwencomplrx aan de Hoge Ham) uit de strijd te voorschijn gekomen. Haar mening over de ontwikkelingen in het kweekschoolonderwijs formuleert ze voorzichtig. „Wat de Mammoetwet voor de kweekschool gaat brengen", zegt ze, „daar heb ik geen flauw idee van. Dat wordt een kwestie yan af wachten." Met spanning wacht „Tiest", zoals zij bij al haar leerlingen in de wandeling heet. op haar afscheid. Dat krijgt een bijzonder karakter, vooral door de op voering van de musical Venus in de Anthoniusburcht", het resultaat van de werkzaamheden van de „eigen mensen" A. Haans (tekst). Jan de Breet (mu ziek) en Ad Bierbooms (regie en de cors). De acteurs zijn leerlingen, die vier voorstellingen op het programma hebben staan: volgende week woens dag tijdens het afscheid voor docenten en genodigden, de dag daarop voor de leerlingen, en tweemaal voor de ouders van de leerlingen, tijdens de feestelijke ouderavonden op maandag 18 en dins dag 19 december a.s. Woensdag begint het afscheid met een academische zitting in de aula, ge volgd door een diner voor de genodig den. Donderdag 14 december is ge heel voor de school gereserveerd: om half elf 's ochtends is er in de kapel een eucharistieviering, anderhalf uur later komt Rob Geraerds in een solo voorstelling Bredero spelen, te vervol gen met een warme lunch en de musi cal. Zaterdagmiddag Is er van 14.30 tot 16.30 uur een afscheidsreceptie in het schoolgebouw. „Ik hoop dat het druk woridt", aldus de nieuwe directrice. „Ze heeft het verdiend". En daaraan voegt ze als oudleerlinge toe: „Ze was streng, maar het commentaar van de leerlingen werd steeds gevolgd door een „En toch was 't 'n goed mens Dat is ze". De NCRV besteedde gisteravond een half uurtje Attenite aan de schaatsen - rijderij en om half acht zette de AVRO deze door de christelijke omroep be gonnen sportlijn op het andere net voort met een programma, waardoor we een blik kregen in een soort polikliniekje, dat men ingericht heeft om de geeste lijke en lichamelijke reacties te meten van atleten, die met een zware fysieke incnanning erop hebben zitten. Tegen het einde van de derde episode uit de AVRO-serie „Weerzien met In donesië" kwam een groepje nieuwe ko lonialen aan het woord. Óp een zeker ogenblik viel een mijnheer te beluiste ren die er zich onder meer over be klaagde dat het met de hygiëne van de doornee-inheemse bioscoopbezoeker maar bar slecht gesteld is. We kregen haast medelijden met de man toen hij verhaalde over de moeilijke arbeids voorwaarden. waaronder hij zo ver van huis zijn zware werk moet verrichten. Bovendien moet je het tegenwoordig in Indonesië maar ziij te rooien zonder een uitgebreide staf van personeel. We konden duidelijk merken dat mijnheer het vroeger veel beter gewend was ge weest. Toen kon je de mensen er ten minste je westerse wil opleggen, en kom daar nu nog eens om. Als ze de kans zien, pikken ze je horloge waar je zelf bijstaat. „Je steekt de arm even uit de warme auto en rats, klokje kwijt!" Deze zelfde heer waren er tijdens zijn eigen lijk korte verblijf al twee afhandig ge maakt. Niet dat hij er erg om treerde, neen hoor, maar hij bedoelde maar Een vol uur lang trokken tijdens de Bavaria-produktie „Shalom" de appe tijtelijke keurtroepen van de Israëlische show-biz aan onze naar kleur honge rende ogen voorbij. Vooral echter het grandioze achtergronddecor deed ons snakken naar het tijdstip wanneer we eindelijk ons zwart-wit toestel in de hoek kunnen schoppen, met andere woorden naar het moment dat een kleurènontvanger betaalbaar geworden zal zijn. n

de Stem | 1967 | | pagina 5