POST EN ALT1G HADDEN HET NIET GEMAKKELIJK Verkerk oppermachtig Van Nijnatten verraste met zijn tweede plaats t Verschil tussen een gewone rolbandmaat en de Stanley 'Pull-Push' zit in het haakje. Nottet te Inzeil in puike conditie SCHELLEK ENS WON IN EERSTE RONDE DAALDEROP STANLEY Felle jacht op de leiders werd keurig afgeslagen altijd heet water in huis Bewijs geleverd Kaarten geschud Veel goeds KNSB: controle op doping Voetbalprogramma verschoven naar zondag 17 december 5 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 11 DECEMBER 1967 cadeau-tïp heettnan 2 Titel 71-2 voor Henk Scholte Lijdensweg Uitslagen VOORLICHTING OVER DOPING DOOR KNWU Goede prestaties van Jorritsma De Schipper in Sportcommissie van wielerbond Zuidelijke bokskampioenschappen Geen twijfel Schakel over op uw baard, üw huid met de nieuwe Remington Selectric. terug 5 (Van onze sportcorrespondent) OSLO. Cees Verkerk, Nederlands grootste troef bij de ko mende Europese en wereldkampioenschappen op de schaats heeft in Oslo laten zien dat met hem ook dit seizoen weer ernstig rekening moet worden gehouden. Daags na het in ont vangst nemen van de Oscar Mathissen-prijs hem toegekend als 's werelds beste rijder van het seizoen '66-67 toonde hij zich oppermachtig in het Frogner-stadion in Oslo. Bij een temperatuur van 10 graden onder nul won de wereldkampioen de 5000 meter voor de Noren Stiansen en Guttormsen in 7.42.9. Aangezien hij op de 500 meter (43.3) weinig had moeten prijs geven, zegevierde hij in het klassement over de twee afstan den. Op de foto laat Cees Verkerk trots lachend zijn „Oscar"- beeldje en de zilveren plaquette zien. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Peter Post heeft 't dit weekend in de Amster damse zesdaagse niet gemakke lijk gehad. Steeds opnieuw heb ben Lykke-Eugen, Renz-Deloof en Pfenninger-De Roo acties onder nomen om Peter Post en Rudi AI- tig van de toppositie in de twee de Amsterdamse zesdaagse te verdringen. Zelfs de lange jach ten die zaterdagavond zo'n 12.000 wielerenthousiasten in de uitver kochte R.A.I. te zien kregen en de felle attaques die de naaste concurrenten van Post en Altig gisteravond nog voor zo'n 3500 toeschouwers lieten zien, brach ten geen grote veranderingen in het strijdbeeld. Peter Post is met minstens een ronde voor sprong op al zijn mededingers op weg om in Amsterdam de „kei zer" te worden in de zesdaagse wereld. Fost-Alitig beheersen de strijd volle- (ADVERTENTIE) Grote keuze in ringen met edel en sierstenen vanaf 40- UJNBAAN 92 OOSTZEEDJJK155-157 ROTTERDAM (Van onze sportredactie) KERKRADE Teleurgesteld. Ge desillusioneerd. Dat was de sympathie ke Steenbergse biljarter Bert van Nij natten. Na een serie glorieuze overwin ningen in het Nederlands kampioen schap anker kader 71/2 leek het erop dat Van Nijnatten een goede kans op de titel zou hebben. Maar de man die daar het minst toe in staat werd ge acht de op de laatste plaats geëin digde Hagenaar Hans Sundquest maakte een abrupt einde aan de illusies van Van Nynatten, die in di4 toernooi heeft aangetoond uit de schaduw van de groten te zijn getreden en tot de sterkste kadristen moet worden gere kend. In de sfeerloze Rodahal in Kerk- ra^e per séance waren er nauwe lijks vijftig toeschouwers versloeg Sundquest in een zenuwslopend carotte- duel Van Nijnatten in maar liefst 22 heurten, waardoor het moyenne van (ADVERTENTIE) de Steenhergenaar een fikse dreun kreeg. Sundquest hielp door deze over winning Henk Scholte aan zijn negen tiende nationale titel. Want Van Nijnatten kon in de laat ste ronde nog wel gelijk in aantal matchpunten komen met Scholte, maar zijn gemiddelde lag zoveel lager dat hij zaterdagavond al kansloos was. Bij zonder jammer voor Van Nijnatten, die in Kerkrade de meeste goodwill kweek te. Van Nijnatten mag dan in het klei ne spel technisch minder zijn dan de „groten" Wijnen en Scholte, hij heeft in dit kadertoernooi bewezen een zeer sterk biljarter te zijn, die alle fijne kneepjes van het vak volkomen be heerst. Dat hij in topvorm stak blijkt wel uit zijn fraaie tweede plaats in de eindrangschikking. VOETBAL Het Russische voebalelf- tal dat met 1-3 van Nederland verloor en met 2-2 tegen Engeland gelijk speelde heeft in een oefenwedstrijd tegen de Franse tweede divisie-club FC Loriënt niet kunnen imponeren. De Russen kwamen niet verder dan een doelpuntloos gelijk spel. (ADVERTENTIE) Een vaste voorraad van 50, 80 of 120 luxe liters voor alle gemakken van alledag. Een boiler is schoon en veilig en voordelig door goedkope nachtstroom. Een Daalderop boiler in huis is zo gemakkelijk - ook al orn aat u 'm overal kunt laten plaatsen. Neem de beste boiler die er is. Kies daar om een BOVENSTE BESTE BOILER van Het duel met Sundquest is voor Van Nijnatten een ware lijdensweg gewor den. Zonder indrukwekkende series bouwde de Hagenaar met gedegen, wel overwogen spel, waaraan alle franje ontbrak, een ruime voorsprong op: 267 147. Sundquest speelde sterk verdedi gend en er kwamen weinig kansen voor Van Nijnatten. Even leek het erop dat Van Nijnatten terugkwam. Toen hij in de zeventiende beurt een fraaie serie van 87 liet noteren. Sundquest maakte echter aan alle onzekerheid een einde toen hij op acht punten van de eind streep de ballen op een trosje kreeg van Van Nijnatten, die inmiddels tot 277 was gekomen. Sundquest maakte geen fout. Een ontmoedigde Van Nij natten miste ook in de nastpot. In zijn slotpartij tegen Henk de Klei ne nam Van Nijnatten wel dadelijk af stand, maar erg vlotten wilde het toch niet. Tot hij in de elfde beurt een knappe serie van 113 produceerde. Daarmee was het pleit beslecht en wist Van Nijnatten zich in elk geval ver zekerd van een eervolle tweede plaats. Scholte kwam tegen de onttroonde kampioen Wijnen niet tot winst, maar dat was niet belangrijk meer voor de man uit Mierlo-Hout. Wijnen, die door nederlagen tegen De Kleine en Van Nijnatten zijn titel had verspeeld, zege vierde gemakkelijk in 11 beurten, daar mee Scholte op 107 achterlatend. Schol te miste door deze nederlaag wel het nationaal record algemeen gemiddelde, wat hij voor het begin van de laatste ronde nog binnen bereik had. De belangrijkste uitslagen luiden: VIJFDE RONDE Roodenburg 134 13 Scholte 300 13 Van Nijnatten 300 9 Wijnen 250 9 ZESDE RONDE Scholte 300 4 Vultink 78 4 Sundquest 300 22 58 Van Nijnatten 277 22 83 51 103 141 90 151 40 10.30 23.07 33.33 27.76 75.00 19.50 13.63 12.59 ZEVENDE RONDE Scholte 107 11 58 9.72 Wijnen 300 11 106 27.27 Van Nijnatten 300 14 113 21.50 De Kleine 109 14 53 7.78 EINDSTAND De eindstand luidt (achtereenvolgens matchpunten, caramboles, beurten, hoogste serie en algemeen gemiddelde): 1 en kampioen van Nederland Scholte 10 v. Nijnatten 10 Wijnen De Kleine Vultink Van Leur Roodenburg Sundquest 1926 1903 1840 1657 1486 1742 1348 1288 54 81 67 81 71 84 88 108 174 141 204 112 160 110 146 78 Het toernooigemiddelde is 20.80. 35.66 23.48 27.46 20.45 20.92 20.73 15.31 11.92 Het haakje van de Stanley "Pull Push" rolbandmaat is een schuif- haakje. Daardoor wordt het dikte- verschil van het haakje, tussen binnen- en buitenwerks meten automat'sch gecorrigeerd. Wéér zo'n kleinigheidje dat de accuratesse van Stanley bewijst! Stanley rolbandmaten verkrijgbaar vanaf f 3.75 dig. AMfeten de „Meinlbes" krijgen zo af en toe nog eens de kans om wait ronden achterstand terug te nemen als de kop stukken zich klaiair maken voor de vol gende strijd. Een van die koppels, die diiit wieleravontuur in de achterhoede moeten beleven, is Zoet-Nijdam. „Die grote jongens doen met ons wat ze wil len. Je hoont er bij maai* erg plezierig is zo'n zesdaagse voor ons niet. Je blijft aardig in het veld, zolang geen der kop lopers iets gaat ondernemen, maar als Post, Pfennimger of Lykke even weg springen, dan zijn wij feitelijk verlo ren", klonk het uit de cabine van Zoet- Nijdaim, vlak voordat Amsterdams bur gemeester Samkalden zondagavond eens een kijkje kwam nemen in de RAI. Enkele minuten later werd het bewys geleverd. Bart Zoet kwam er met Henk Mij dam niet aan te pas toen Peter Post, Jan Janssen en Pally Lykke in een ge weldige jacht Fritz Pfenninger op gro tere afstand wilden brengen. Het trio kwam ver, maar in het zicht van de Zwitsers-Nederlandse combinatie Pfen ninger-De Roo, strandde de aanval toch. Maar het was slechts korte tijd rustig in de RAI. Het waren opnieuw Lykke- Eugen en Janssen-Koel die op drift raakten. Een kleine onoplettendheid van Rudi Altig wais er oorzaak vam dait ook Jo de Roo kanis kreeg om by het tweetal te springen. Fritz Pfenninger was ineens Maar wakker. Het zesdaiagselied „P-o-s-t, zet je fiets maar aan de kant, want Beiter Post rij dit mee", Monk door de microfoons en dat was nu juist de im puls die Pfenninger en De Roo nodig hadden om nog verder en harder van Peter Post weg te springen. Het „gat" tussen de koplopers tijdens deze jacht en het koppel Post-Altig werd steeds groter. Maar toen kwam een van die schitterende momenten van Post. Een tiental ronden lang bleef hij in de jacht en het gevolg was dat Lykke, Janssen en Pfenninger steeds meer van hun voorsprong moesten prijsgeven om ten slotte nog in de laatste sprint van deze jacht door Post en Altig verslagen te warden. Als een machtige keizer had Post zich laten gelden. „Schitterend wat deze man doet", zei Kurt Vyth. Er kon zelfs weer een glim lach af van het gezicht va-n de directeur tijdens deze zesdaagse. Kort daarvoor had deze accu-miljonair nogal boos door Bart Zoet: „Voor ons is zo'n zesdaagse niet erg plezierig". de RAI gelopen. Zowel die radio als de televisie haidlden het bericht bekendge maakt, dat de boksdemonsitratie van B©p van Klaveren, vanavond in de RAI, mogelijk niet zou doorgaan, omdat de Nederlandse Boks Bond zich van deze demonstratie distantieerde. „Wat heb ik met die bokst) ond te maken. Bep van Klaveren komt maandagavond in de ring", was de reactie van Kurth Vyth geweest. De stand: 1 Post-Altig (Ned. Did.) 184 pnt, op 1 ronde: 2 Renz-De Looff (Dld.- Relg.) 150 pnt., 3 D© Roo-Pfenninger (Ned. Zwiits.) 124 pnt., 4 Lykke-Eugen (Den.) 48 pnt. Op 4 ronden: Jamssen- Koel (Ned.) 117 pnt. Op 5 ronden: 6. Duyndam-Beghetto (Ned.-It.) 138 pnt., 7 Foré-Venschueren (Belg.) 51 pnt. Op 14 ronden: 8 Kaonstens-Severeyns (Ned.- Belg.) 62 pnt. Op 22 ronden: 9. Baensch- Wagitmans (Austr.-Ned.) 50 pnt. Op 27 ronden: 10 Schuuring-Vianen (Ned.) 112 pnt. Op 32 ronden: 11 Zoet-Nijdam (Ned.) 119 pnt. De kaarten in de zesdaagse van de toekomst zyn tijdens dit weekeinde wel geschud. Al zaterdagavond sloegen de Nederlandse wereldkampioenen Piet de Wit en Gert Bongers hun slag en liepen een ronde uit op de Belgen Serruys en Peelman. Omdat de Duitsers Clausmeyer en Bautz - zoons van eens beroemde zes dagenrenners - al eerder waren te ruggevallen staan De Wit en Bongers er nu fraai voor. Het Nederlandse tweetal kon zich zondagavond beperken tot het bewaken vain hun naaste concurrenten en lieten de zege aan Harry Jansen en Albert van Midden. Deze renners hebben on danks een winst van twee ronden op de leiders toch vrijwel geen kans meer op de uiteindelijke overwinning. De stand: 1 De Wöt-Bomgers 53 pnt., Op 1 ronde: 2 Senruys-Peelmacn 53 pnt. Op 2 ronden: 3 Claiusmeyer-Bautz 39 pnt. Op 3 ronden: 4 Michiels-Kipping 16 pnt. Op 4 ronden: 5 Jansen-Van Mid den 23 pnt. Op 10 ronden: 6 Webb-Van de Ruit 24 pnt., 7 Pennmgs-Loevesyn 8 pnt. Op 11 ronden: 8 Nieuwkamp- Stam 14 pnt. Op 13 ronden: 9 Naemeyer- Groenewegen 12 pnt (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De sportcommissie van de KNWU heeft besloten steun te verlenen aan het plan van de Utrecht se dr. J. L. Strikwerda om op grote schaal voorlichting te gaan geven over alle facetten van de doping. De Utrecht se arts zal daartoe op 5 januari in het Sportcentrum in Zeist een hijeen- komst houden, waarvoor alle Nederlan- se beroepsrenners zullen worden uitge nodigd. Deze profs hadden tijdens de natio nale- en wereldkampioenschappen zelf om een dergelijk gesprek verzocht. Aanwezig zal ook zijn de Belgische taxi coloog prof. De Vleeschouwer van de Gentse universiteit, die in zijn instituut de anti-dopingsonderzoekingen voor de KNWU uitvoert. Vervolgens zal op een tiental bijeenkomsten in de eerste twee maanden van het nieuwe jaar, onder leiding van dr. Strikwerda, voorlichting worden gegeven aan soigneurs, mas seurs, clubbestuurders en jeugdleiders.! Een open gesprek met de amateur-, wielrenners was niet te verwezenlijken, omdat er 1500 licentiehouders zijn. Daar om zullen zij via het officieel orgaan van de unie worden benaderd. (Van onze sportcorrespondent) INZELL De Noor Roar Groenvold, sprinter van origine was ongetwijfeld de grote revelatie by de schaatswedstrij den die in het afgelopen weekeinde in het Westduitse plaatsje Inzeil werden gehouden. Hy toonde zich de beste van het selecte schaatsgezelschap waarbij alle prominente Nederlanders aan de start kwamen. Nadat Groenvold al ver rassend de 1500 meter had gewonnen in de goede tijd van 2.07.0 kwam hij op de 5000 meter eveneens tot een grootse prestatie. De tijd waarnemers drukten voor hem 7.43.4 af en dat leverde de Noor een voor zijn doen bijna ongeloof waardige vijfde plaats op. Voor Nederland was er veel eer weg gelegd in Inzeil. De tweede tot en met vierde plaats in de eindrangschikking eisten respectievelijk de volgende Oran- jerijders voor zich op: Ard Schenk, Jor- rit Jorritsma en Peter Nottet. Opmerkelijk was het rijden van Peter Nottet, die zaterdag op fraaie wijze de 3000 meter op zijn naam schreef. Hij liet in het koude Inzeil het vroor 10' graden Celsius een voortreffelijke indruk na. Op de 5000 meter liet Nottet, die steeds beter in vorm komt 7.38.9 voor zich noteren en dat was maar wei nig slechter dan de 7.37 blank, die de Noorse stayer Fred Anton Maier op de eerste plaats van het 5000-meter klasse ment deed belanden. Ard Schenk, de gebaarde Noordhollander, die op de schaatsmijl tweede werd ging ook op de 5000 meter snel over de zich in goede staat bevinden ijsvloer. Schenk liet een tijd van 7.39.2 voor zich afdrukken en dat doet voor het komende seizoen weer veel goeds belo ven voor Nederland. Karei te Winkel liet zien, dat hij vooruit is gegaan op de korte afstanden. Zijn 2.09.9 op de 1500 meter leverde hem niet alleen een goedkeurend schouderklopje van schaatscoach Wim de Graaff op, maar ook een alleszins verdienJde vijfde plaats. Op de 5000 meter werd Te Winkel zesde PETER NOTTET: sterkste op de 3000 meter. in 7.45.9. De Rotterdammer Jorrit Jor ritsma ontpopt zich steeds meer als een specifieke Massementsrijder. Jorritsma plaatste zich op de 1500 meter uitstekend als derde (2.08.5) en eindigde op de 5000 meter vlak achter Ard Schenk op de vierde plaats (7.43.4). Arie Eriks deed zich in dit sterke gezelschap ge ducht gelden met achtste plaatsen zo wel op de 1500 als 5000 meter. De in In zeil wonende Duitse supersprinter Ger hard Keller verbeterde tijdens een voor hem speciaal ingelaste 500 meter het Duitse record op deze afstand. Nadat Keller over de ijsvloer was geflitst ble- de de klokken stilstaan op 40 seconden en dat was precies 0,1 seconde sneller dan het oude record, dat sinds 4 maart van dit jaar al op zijn naam stond. Jorritsma was de beste Nederlander op de sprintafstand met 41.9 werd hij met Zimmermann vierde, terwijl Schenk wat teleurstelde met 42.2 (zevende). Het eindklassement van de wedstrij den in Inzeil (500, 3000, 1500 en 5000 meter) luidt: 1 Roar Groenvold (Noorw.) 175,066 pun ten, 2 Ard Schenk (Ned.) 175,539, 3 Joav rit Jorritsma (Ned.) 175,873, 4 Peter Nottet (Ned.) 176,390, 5 Gerhard Zim mermann (W.-Dld) 176,540. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Het bestuur van de KNSB heeft in nauw overleg met de medische commissie besloten strenge controle in te voeren op gebruik van stimulerende middelen, de zogenaamde doping voor of tijdens wedstrijden Daarby wordt zo ruim mogelijk ge bruik gemaakt van de rijke ervaring door een andere sporthond in dezen opgedaan en van de adviezen van die bond verkregen omtrent de onderhavige materie. Het KNSB-bestuur wil door de in voering van controle op strenge straffen bij vaststaande overtreding voorkomen dat dit vergif ook in zijn sport door dringt. Het bestuur stelt er bijzonder prijs op te kunnen verklaren, dat de voorgenomen maatregelen zijn genomen mede op uitdrukkelijke wens van zijn eigen toprijders, die bij voorbaat willen voorkomen dat men ten onrechte bij topverriohtingen denkt aan onnatuur lijke en onzuivere prestaties. Het Nederlandse koppel Janssen (rechts) -Koel in actie. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De Kapellenaar Adriaan de Schipper is benoemd tot lid van de sportcommissie van de KN WU. De 35-jarige Zeeuw, die in de zes daagse van Amsterdam als kamprechter optreedt, zal per 1 januari 1968 in func tie tred'en. Met ingang van die datum heeft de heer C. P. de Voogd (Den Haag) we gens drukke werkzaamheden bedankt voor zijn functies in het hoofdbestuur van de KNWU en de sportcommissie. (Van onze sportreactie) MAASTRICHT „Mat, jongen, we weten dat je kunt boksen, je hebt naam gemaakt in heel Nederland en daarom weet ik dat je deze Zuid-Nederlandse titel ten volle verdiend. En toch ben ik blij, dat je tegenstander vanavond niet is op komen dagen, anders was jou deze titel misschien ontnomen, na de uitslagen te oordelen, die hier vanavond gegeven zyn". Een gebelgde Frederiks slingerde deze woorden in de zaal, waar de toe schouwers die de Z.-Nederlandse boks kampioenschappen bijwoonden hem met een daverend applaus beloonden voor zijn uitspraak. Men had vóór de woor den van Frederiks, uitslagen te horen gekregen waarmee men zich maar moeilijk kon verenigen. Op de eerste plaats was daar de partij tussen Romanoff en de boomlange Kra- dolfer. Romanoff had gedurende de drie ronden zijn tegenstander bewerkt met gevarieerde stoten- De uitslag dat Kradolfer won op punten sloeg in als een bom. Jurylid Ber Lennertz uit Maas tricht: „Ik snap niet hoe zij aan deze uit slag komen. Bij mij was Romanoff dui delijk winnaar en ik heb dat ook op mijn puntenbrief]e vermeldt, maar mijn twee confraters hebben er zeker anders over gedacht." Er was nog iemand die ontevreden was; Jan Derks, die in de derde ronde van v. Gulik verloor (Den Bosch) door inter ventie van de scheidsrechter. ,.De jongen was beter dan ik, ik was vreselijk, maar waarom nam scheidsrechter Kleinhout me uit de ring? Ik was niet helemaal aangeslagen meer. De tweede ronde had hij alle recht gehad me aan te tellen. Toen was ik duidelijk aangeslagen. Maar hij deed niets. En als er later niets aan de hand is, neemt hij mij eruit". Jeng Verstappen (M.T.S.) liet er geen twijfel over bestaan wie de beste was. In de eerste ronde haalde hij zijn tegenstan der Kruger reeds voor acht tellen neer. Ook in de 2de ronde moest Kruger naar het kanvas en dat was voor scheidsrech ter Kleinhout het sein, om de ongelyke strijd te staken- Jimmy Spracker (M.T.S.) was in de eerste ronde en de tweede sterker dan Rutinger (B.P.V.). Keer op keer kwam de Amerikaan goed door met zijn kei harde linkse hoek en het pleit voor Ru tinger dat hij stand hield. In de derde ronde gooide de Bosschenaar echter alle remmen los en Spracker had het vaak zelfs moeilijk. Maar hij hield stand en won op punten. Frans Schellekens uit Dongen won door k.o. in de eerste ronde van Pierre Kerkhofs van M.T.S- Schel lekens die in de eerste minuten van de ze ronde zijn gevaarlijke hoek niet had kunnen aanbrengen zag opeens een ope ning en toen was het gebeurd. Vol op de kaak getroffen ging Kerkhofs neer en werd door scheidsrechter Kleinhout uitgeteld. Uitslagen: Wim Wonders M.T.S. wint op punten van Jaspers uit Roosendaal, Ber Romanoff M.T.S. verliest op pun* verliest door interventie in de derde ron de van Van Gulik- Frans Verstappen M.S.S. wint op punten van Charles Sou dand M.T.S. Henk Sangen M.T.S. ver liest °P punten van Piet van der Kerk hof B.V.E. Spracker M.M.S. wint op punten van Rutinger B.P.V. Sjeng Ver stappen MSS wint door interventie twee de ronde van Rutinger B.P.V. Pierre KerMiofs M.T.S. verliest door k.o. in, de eerste ronde van Schellekens Zimni- ak. Van der Pol M.T.S. wint Op punten van Bartels Eindhoven en Westergraad Roosendaal wint oP punten van Ver meulen boksvereniging Eindhoven. (Van onze sportredactie) BREDA Door het afgelasten van het volledige programma voor zowel het amateur als het betaalde voethal zullen de programma's, die voor gisteren waren vastgesteld, nu zondag a.s. worden ver» werkt. De wedstrijden, die oorspronkelijk waren vastgesteld voor de komende zondag zullen op 24 december worden gespeeld. Het programma van die dag is verschoven naar 7 januari 1968. Tweede kerstdag blijft gereserveerd voor de inhaalwedstrijden. Op oude jaarsdag worden de wedstrijden voor de eerste ronde van de KNVB-beker ge speeld. (ADVERTENTIE) (Er is een Remington voor élke baard, élke beurs.) De nieuwe Remington Selectric met de regelknop heeft: Vier scheerstanden. Pliis een schoonblaasstand. Plus een tondeuzestand voor snor en bakkebaard f25.- vooreen oud elektrisch scheerapparaat onverschillig merk, type of ouderdom R EMING i—Mmmm.

de Stem | 1967 | | pagina 5