De vooi wede van Ari Twee resoluties houden K.Y.P. en radicalen bijeen intrust TOUWTREKKEN OM STEMBUSAKKOORD, Als zo'n sleep karwei geklaard is: 'n praatje, koffie en... Drum! U weef wel: Drum van Douwe Egberts. Half zwaar - heel lekker! ORAM K.V.P.-RADICALEN Erkenning Lief zijn Hip jasje Bloemlezing van meningen in KVP-kringen Nieuw basisplan Veerse Meer RESOLUTIE 1 Malaise RESOLUTIE 2 Tob niet langer. Ruil uw oude naaimachine in. Schaf u de moderne Pfaff aan. Naaimachinehuis W. RIKKEN N.V. 9 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 11 DECEMBER 1967 (Van onze speciale i Opgewekt handen schuddend verlaj apostel der KVP-radicalen, de ongi Sacrum waar na twaalf uur verg worden. Hij is tevreden, maar nie waarom. Er is feitelijk niets anders vigen sceptisch, dan dat de KVP h verzoend heeft. In het' Musis-café, met uitzicht op het besneeuwde Velperplein, denken de radicalen daar anders over. Daar maken zij, na de partijraadsvergade ring en voor hun terugkeer naar de warme pantoffels bij moeder de vrouw, nog snel even de balans op. Dat Bogaers' resolutie (hervorming van de KVP tot een radicaal-vooruit strevende partij, en voor de kamer verkiezingen ernstig streven naar een samenwerkingsverband, óók met de PydA en D'66) geen haalbare kaart bleek te zijn, mag de pret niet druk ken. Politiek is de kunst van het haal bare, weten zij, en zij hebben, de om standigheden in aanmerking genomen, enkele aardige slagen binnengehaald. Bereikt is dat de partijraad aan zijn geloofsbelijdenis in een partij op chris telijke grondslag heeft toegevoegd dat het een partij met „een consequent vooruitstrevend karakter" moet zijn. En bereikt is dat bij de nadere con cretisering daarvan de inbreng der radicalen als „een belangrijke bijdra ge" zal worden aanvaard. Dat is dan een officiële erkenning der „rebellen", zo men wil. Onder de genen die het niet' met hen eens zijn. zijn er trouwens nogal wat die voor het front van de partijraad hebben verklaard dat het de radicalen zijn geweest die het gesprek over partij- vernieuwing werkelijk op gang ge bracht hebben. Het commentaar van een radicaal: „Het is een compromis, dat wel, maar geen compromitterend compromis!" Bereikt is ook dat er geen uitspraak gedaan is over een stembusakkoord en/of een samenwerkingsverband, zeer heet hang- en breekijzer in de KVP. Meer zat er niet in: als het aan de meerderheid van de partijraad ge legen had, zouden de PvdA en D'66 al bij voorbaat buitenspel zijn gezet. Maar de meerderheid zette zijn zin niet door, want dat zou misschien op een scheuring zijn uitgedraaid en dat willen re°ht-geaarde KVP'ers als het even kan voorkomen. „Lief zijn voor elkaar" stond op het kaartje dat de Amsterdamse raadsle den Gerda Brautigam en drs. V. d. Eijnden aan de partijraad stuurden, met bloemen uiteraard. Maar vrijdag avond zag het er niet naar uit dat men er een love-in van wilde maken. De radicalen en hun denkbeelden wer den zo verketterd dat Bogaers van daag verklaarde: „Het geloof en het vertrouwen zijn bij ons niet toege nomen". Hoog gezeten achter een haag van bloemen, oog in oog met de katholie ke ministers van De Jong (Marga Klompé opvallend in het rood ge kleed) zendt het partijbestuur onder voorzitter Horbach als eerste het veld in om de radicalen te bestrijden. Bo gaers' volgeling Van Eerden vatte Hor- bachs speech je vanmorgen in een paar woorden samen: „In de KVP is niets veranderd, hoeft niets te ver anderen en zal niets veranderen!" Vrijdag rond middernacht zijn de radicalen hun optimisme kwijt. Ze zijn niet alleen afgewezen door de woord voerders van de concurrerende stro mingen (Horbach, Van der Grinten van „Houen zo" en Couwenberg van het Democratisch Centrum Nederland die een programmapartij wil, onge acht christelijke of andere inspiratie), maar door vrijwel iedereen die ver der aan het woord kwam. Steun kre gen zij alleen van de jongeren. Hun ondervoorzitter, Antoine Jacobs uit Den Bosch, bleek hun leider, en zeker niet de wat zijn denkbeelden betreft reeds bejaarde Gielen. Ge kleed in hip zwart jasje en gele broek zei Jacobs wat de jongeren willen: een radicaal-vooruitstrevende volkspartij met een „fijne" sfeer en een „fijn" program, zonder een exclusieve ideo logische achtergrond. Zijn bondgenoot "aping zei het nog duidelijker: de jon geren willen wat Couwenberg wil. j wandelgangen, waar voortdu rend beraadslaagd werd, vertelden de politieke koffiedikkijkers elkaar dat er eigenlijk drie stromingen zijn: de meerderheid die geen radicale koers wijziging wenst en op zijn hoogst sa menwerking met de andere christe- ojKe partijen, de radicale groep die, de gewenste koerswijziging ten spijt, toch wu vasthouden aan de christelijke in spiratie, en een kleine minderheid die net christendom geen exclusieve basis mfng a voor politieke partijvor- Die minderheid kan groter worden: ÜÏÏm1? v,n het Partijhestuur en ver schillende radicalen hebben ons, ook m de wandelgangen, verzekerd dat net naar hun mening wel Couwen- oergs kant zou opgaan, maar dat de ïjden daarvoor nog niet rijp zijn. Couwenberg zelf: „Wij krijgen wel rit!, 1S maar een kwestie van «ja. Het partijbestuur mikt op de oudere generatie, maar wij mikken op de jeugd'!'. Wol £an zij,n' maar in Arnhem kwam Couwenberg er nauwelijks aan W pas. Het gevecht speelt zich af tussen de traditioneel ingestelde groepering van Schmelzer en Aalber. V; de ze Wi Wi zo tw ge C vo pa gl: re: ke vo ba he ee de ve ge p£ ge de er Cl or Wi kc gi ns vc ca sa Lt he oi Drum! Een pittige mélange van 17 soorten tabak. Lang gerijpt, kundig gemengd en vers verpakt in de handige pouch. 11,25 (Van onze parlementaire redactie) ARNHEM Op de KVP-parttfraad heeft een groot aantal KVP'ers zijn zeg je gezeg. Uit opmerkingen, die politiek in alle richtingen uiteenvallen, hebben wij de volgende bloemlezing samenge steld. Antoine Jacobs (namens de radicalen in de KVP-jongeren): Met genuatnceerd praiben komen we er niet J. Maenen (Tweede-Kamerlid): In so lidariteit zijn voor het hele volk dank zij de KVP goede dingen bereikt. KVP, AR en CHU moetan ook in de toekomst de kern vormen van welke regering dan ook. Dr. Haihn: In het buitenland is men veel meer gewend aan stromingen bin nen een partij. De kansen voor reali sering van de radicale verlangens zijn binnen de KVP het grootst. Veringa (kringvoorzitter Limburg): Wij moeten onze discussies binnen de partij houden en met in de pers uit vechten. Verstegen (kring Dordrecht): In de partijleiding moeten nodig nieuwe ge zichten komen. de radicalen ook solidair tegenover hun Kring Leiden: In de AR en CHU zijn de radicalen ook solidair tegenover hun partijen. Zal Bogaers dat ook zijn? Drs. Lexmond (Amsterdam): Wij moe ten naar deconfessionalisering van de partij. Ook het socialisme heeft geen toe komst meer. Nieuw links van de PvdA wil het verleden terugroepen en is daar door conservatief. Zo bezien zijn de ra dicalen in wezen eveneens conservatief. Lockef eer (kring Zeeland): Laat het ook voor de KVP vandaag zo zijn: „Luctor et emergo". Harry Gielen (voorzitter KVP-jonge ren, namens minderheid sprekend): De scherpe aanval op minister Luns in ons blad was niet representatief voor de mending van de meerderheid. Ook onder Jongeren bestaan mentaliteitsverschillen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het herziene basis plan voor het Veerse Meer zal in de openbare vergadering van Het Veerse Meer op woensdag 20 december worden vastgesteld. In de vergadering, die wordt gehou den in het Provinciehuis te Middelburg zal voorts worden voorzien in de vaca ture, die is ontstaan door het vertrek van jhr. drs. P. Beelaerts van Blok land, als voorzitter van de technische adviescommissie Veerse Meer. (ADVERTENTIE) FINESSA KLOCKE HOLWIJ RIANT i'n'bo^wapparatuur: gaggenau eri neff SHOWROOM: GR. HENDRIK III PLEIN 31 BREDA (ADVERTENTIE) 53-13 De heer C. van Herk, Van Baeriestraat 14, te Gouda, wint f750,- over blauw! Mooi werk, meneer vanHerkDank zij uw serie blauwe kroon- kurken zit u er warmpjes bij. Er zijn nog méér win naars in-den-dop. Wie? Wie weet d! Spaar kroonkurken en win. Met Coke, Fanta en Sprite - ge weldig lekker! VRUCHTENUMONADE (Van onze parlementaire redactie) ARNHEM Twee resoluties, die beide ook de handtekening kregen van oud-minister drs. P. Bogaers, hebben op de Arnhemse partijraad van de K.V.P. de ai of niet voorlopige eenheid in de K.V.P. hersteld. Het waren de twee resoluties, die de meerderheid van het partijbestuur al eerder ingediend had. Maar verschillende belangrijke en min of meer principiële aanvullingen later door de overgrote meerderheid aanvaard brachten de K.V.P radicalen naast de meerderheid van de partijraad. Drs. P. Bogaers had zijn woord in Eindhoven gegeven waar gemaakt. ,,Het verschil van mening over het stembusakkoord behoeft geen breekpunt te zijn." De partijraad besluit dat: 1. In de huidige tijd partijsvorming op christelijke grondslag gewenst is, mits een dergelijke partij een consequent vooruitstrevend karakter draagt. 2. Daarom het program van de K.V.P. dient te worden uitgediept en nader geconcretiseerd, waarbij de inbreng van stroming 2 (de K.V.P.-radicalen) als een belangrijke bijdrage wordt aanvaard, terwijl voorts de realisering van het program voortdurend door de partij kritisch dient te worden bezien 3. In samenwerking met de AR.P. en de C.H.U. gestreefd dient te worden naar een algemeen christelijke volks partij met een consequent vooruit strevend karakter, openstaand voor allen die het program onderschrijven. 4. Zolang een algemeen christelijke par- ARNHEM. KVP-fractieleider drs. Schmelzer heeft er zaterdag op de partijraad van de KVP in Arnhem andermaal duidelijk laten blijken hoe zeer hij gekant is tegen de gedachte van het stembusakkoord, waarvan de KVP-radicalen voorstander zijn en dat thans een der studieobjecten zal worden van de speciale studiecommissie die men heeft besloten te creëren. Bij het bestaan van een stembusak koord maakt het volgens drs. Schmel zer geen verschil meer uit op welke partij in het akkoord men stemt. De kabinetsformatie geschiedt dan voorts na de verkiezingen, maar onderhandeld is er al te voren, zodat de ene niet zo geheime diplomatie van de kabinets formatie wordt vervangen door een andere geheime diplomatie, maar dan op een ander stijdstip. Een stembus- akkoord zou volgens drs. Schmelzer voor een christelijk geïnspireerde volks partij het einde betekenen, de taak en de functie van het parlement onder mijnen en de regeerbaarheid van Ne derland bedreigen. Drs. Schmelzer sprak sprak daarom van een „onduld bare aanranding van de politieke keu ze voor het Nederlandse volk". P.v.d.A. en V.V.D. vertonen evenmin neiging zichzelf op te heffen zodat de keuze-mogelijkheid van een christelij ke partij moet blijven bestaan. Drs. Schmelzer benadrukte dat de partij raad niet moest handelen ten koste van de invloed van de partij. Een definitieve partnerkeuze moet voorbehouden blij ven tot na de stembusuitslag en de on derhandelingen tussen de diverse par tijen. Als men vooraf alvast wel een voorkeur wil uitsnreken, dan moet die zeker wederkerig zijn. Drs. Schmelzer zei voorts dat ook de radicalen nog verschillend denken over het handhaven van christelijk ge- inspireerde partijen en over de inhoud van een stembu sakkoord Eerder had drs. Bogaers namens de radicalen gezegd uit sommige betogen een onderschatting van de huidige po litieke malaise te hebben beluisterd. De partijis aan het verlopen en dat doet me pijn. We moeten de oorzaken van de malaise wegnemen, aldus drs. Bo gaers. Een van die oorzaken zou zijn, dat velen de K.V.P. niet die vooruitstre vende partij vinden die zij zegt te wil len zijn. Het uitdiepen en vooral het concretiseren van het partijprogramma waartoe besloten werd, achtte drs. Bo gaers een dringende noodzakelijkheid Drs. Bogaers beklemtoonde dat radica len altijd bereid zullen zijn tot overleg over het herstel van het vertrouwen, waaraan het was gaan schorten. Ook moet de kiezer voor de verkie zingen meer duidelijkheid hebben over de vraag met wie de K.V.P. wil gaan samenwerken. Hij benadrukte tenslotte dat de radicalen altijd bereid zijn tot overleg over herstel van 't vertrouwen waaraan het was gaan schorten. Daarop had eerder ook K.V.P. vice- voorzitter Horbach aangedrongen toen nij constateerde dat men elkaar niet meer vertrouwt en steeds wat achter eikaars woorden zoekt. Ook drong drs. Horbach aan op 't voeren van discus sie binnen de partij en het stoppen van demonstraties aan de lonende band naar buiten. „Met het openbaar gehakketak wordt niets en niemand gediend". Door ars. Bogaers was uitdrukkelijk gesteld dat de positie van het kabinet-De Jong buiten dit alles staat. Nadat naar aanleiding van deze op merkingen veelvuldig en intensief over leg was gepleegd om elkaar op de knel punten in een nieuwe resolutie te vin den (zie elders) kwam de K.V.P.-radi- caal mr. Van Doorn aan het woord. Hij zei dat ook de radicalen beseffen dat een stembusakkoord niet mogelijk zal zijn indien andere partijen teveel vra gen. Wel moet er ernstig naar gestreefd worden. De praktijk zal daarna moe ten uitwijzen of het samenwerkingsver band in de praktijk bevalt en gehand haafd kan blijven. Een stembusakkoord hoeft ook niet per definitie met P.v.d.A en D '66 te worden aangegaan. Maar, zo voegde mr. van Doorn hieraan toe, we zien nauwelijks kansen voor de V.V.D voor realisering van ons programma Met klem vroeg en verkreeg hij de stu die over het stembus akkoord niet op de opdracht aan de studie-commissie uit te sluiten „want anders maakt u het ons beslist te moeilijk". Wel maakte drs. Schmelzer nadien nog de opmerking, dat de studie-com missie er zeker rekening mee zal hou den dat de partijraad in overgrote meerderheid blijkt gaf niet te voelen voor een vast samenwerkingsverband met anderen dan A.R. en C.H.U. In de resolutie zelf wordt hier echter geen melding van gemaakt. tij niet realiseerbaar is, het streven op een verdergaande samenwerking of federatie met deze partijen gericht dient te blijven, echter met dien ver stande dat de partijraad zich in het najaar van 1968 in het licht van de dan bereikte resultaten opnieuw zal beraden over de vraag of het streven naar samenwerking af federatie met de A.R.P. en C.H.U. moet worden voortgezet. De partijraad besluit: a. Het partijbestuur opdracht te geven met het oog op de aanstaande Tweede- Kamerverkiezingen een studiegroep in te stellen welke alle mogelijkheden dient te onderzoeken, welke kunnen leiden tot het aan de kiezers verschaf fen van meer duidelijkheid voor de verkiezingen. 1. Tijdig voor de volgende verkiezingen de programs, c.q. het program van de christen-democratische partijen, als mede de programs van de belangrijk ste andere partijen moeten zijn vastge steld en de belangrijkste politieke partijen zich in het openbaar over eikaars program hebben uitgesproken alvorens een standpuntbepaling kan plaatsvinden. 2. De uitspraak over een eventuele voorkeur, respectievelijk enigerlei vorm var. samenwerking wederkerig dient te zijn. 3. Als uitgangspunt moet dienen de vol komen gelijkwaardigheid van alle in aanmerking kc ende partijen. b. Dat deze vraagstukken mede aan de hand van het rapport van de hier boven genoemde studiegroep en de resultaten van het overleg met A.R.P. en C.H.U. opnieuw aan de orde dienen te worden gesteld in de partijraad van het najaar van 1968. Drs. W. K. N. Schmelzer wilde aan deze resolutie 2 nog het volgende toegevoegd hebben. Deze noot komt echter volgens de beslissing van de partijraad alleen in de notulen van de bijeenkomst. „De studiegroep moet er hierbij van uit gaan, dat de grote meerderheid van de partijraad geen samenwerkingsverband met anderen dan de A.R. en de C.H.U. wenst." De jongeren afgevaardigden probeer den het stembusaikkoord via een ach terdeurtje nog in de resolutie te krij gen. Dit lukte niet. omdat de partijraad weigerde nog meer punten uit de re solutie van de K.V.P.-radicalen over te nemen, zoals de jongerenafgevaar- digden wilden. Daarbij maakte een vrij "rote minderheid van deze jongeren bekend achter de opvattingen van het Democratisch Centrum Nederland (dr. S. W. Couwenberg) te staan. Met andere woorden: de deconfessionalisering de weg naar een algemeen progressieve partij te onderschrijven. (ADVERTENTIE) Bij aankoop van een Pfaff zigzag - machine kan immers in de meeste gevallen uw oude naaimachine, ongeacht welk merk, worden ingeruild! Bespreek deze mogelijkheid eens in een Pfaff-zaak. ONS ZIGZAG-PROGRAMMA LOOPT VAN TOT ELEKTRISCH, COMPLEET MET KOFFER 3ERGEN OP ZOOM FERNEUZEN Verder verkrijgbaar bij A. C. BASTIAANSE II. A, DE BRETJCK G. HEMELAAR G. HEMELAAR Kortemeestraat 17 Nieuwe Diepstraat 23 Papegaaistraat 4, Goes B. F. v. Waesberghestr. 16, Hulst Nieuwedfjk 29, Vlissingen Langeviele 52, Middelburg tel. 01640—5878 tel. 01150—2294 tel. 01100—7476 tel. 01140—2215 tel. 01184—3729 tel. 01180—5241

de Stem | 1967 | | pagina 3