Ik zal hard toeslaan Geertruidenberg oord van ontucht? Overbelaste huisartsen Belediging politie: 150 gulden boete nachtstroom ter leen papier voor uw pen PJ.G. en Z.L.M. tegen streekplan M.-Zeeland Burgemeester Faure: Slachtoffer of feestvarken? Middelburg krijgt binnenkort ook vrouwelijke agenten Diefstal van lasbrander kost geld Even uitblazen mevrouw 01100-6410 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 9 DECEMBER 1967 AD DE STEM o»strtekStk":,eiEenlijkjammer Bliksemacties Persoonsbewijs GUERLAIN Van elders Verzamelaar Op Tholen Statenkring CHU protesteert tegen herindeling Lastpost Tanden Heet water zo uit de kranen! Zó dat de muren droog blijven, de atmosfeer plezierig? Dan een elektrische boiler! N.V. PROVINCIALE ZEEUWSCHE ELECTRICITEITS-MAATSCHAPPIJ Hebt u al geboekt voor de ERS EXPRES"? Nonchalant in de plaats van dames- itig: asblonde pastelnerts diagonaal rwerkt voor de korte jas met spor- re capuchon, uit de nieuwe collectie Chombert. Hierbij lieslaars-kousen Vivier. Te koop aangeboden: enige wollen smyrna vloerkleden door groothandel in mo delkamers gebruikt. 150,— per stuk. Niet van nieuw te onder scheiden. Grote maten. Eventueel thuis te be zichtigen. Brieven onder nummer 93821 bur. van dit blad. ïkschriüt voor deelname ontvangen, iet mat ons op, ïiding van onze verpleeg- ragen wij '/o met 6 maanden op lichtingen brieven onder nr. van dit blad. >te krant in elk opzied DE DRIE HOEFIJZERS NACHTLEVEN IN GEERTRTJIDENBERG (Van een onzer verslaggevers) GEERTRUIDENBERG „De eerste de beste keer dat de politie inder daad met werkelijke verdovende middelen wordt geconfronteerd in Geer truidenberg, zal ik hard toeslaan. Dat zullen ook de bar-eigenaars merken". Dit verklaart burgemeester mr. J. Ch. J. Faure van Geertruidenberg. De heer Faure maakte deze opmerking desgevraagd naar aanleiding van een actie van de politie ln zijn gemeente tegen vermeende handel in en gebruik van verdovende middelen. Met een kop koffie in de hand loop ik door de gang, als de post belt. Hij is laat natuurlijk pakjes decemberdrukte. En ik zeg: „Kijk, ik was nét aan koffie toe. Zal ik u gauw een kopje inschenken?" Graag, is het antwoord, als u er tenminste tijd voor hebt. Het zijn immers zulke drukke dagen voor een huisvrouw. Dat zegt ook de zwager, die voor zaken in onze woonplaats moet zijn. „Nee zeg, nu niet. Een andere keer blijf ik graag mee-eten, maar zo in die drukke decembermaand kun je dat een huisvrouw niet aandoen." Ik protesteer. Aardappels blijven er al tijd over en de blikopener is gewil lig. Maar heus niet. Hij beseft te goed, dat die laatste weken van het jaar propvol zitten; dat er geen streepje extra bij kan. En hij wil geen overspannen, misschien zelfs wel hysterische schoonzuster te me moreren hebben op oudejaarsavond- lla, ha. Op dat moment wil ik gillen en krijsen en boeoeoe en bééé roepen en mezelf door elkaar rammelen. Heb ben wij huisvrouwen ons in de loop der jaren te midden van al onze elek trische hulpjes, de kant-en-klaar maaltijden, de diepvries-verse-groen- tcn en dc supermarkts dan toch op gewerkt tot zielige wezens, die op het randje van de geestelijke onder gang balanceren? Kunnen wij met al onze geëmancipeerde kreten, tijd schriften en vrouwenverenigingen, onze tijdbewuste mode en veelzijdige bemoeienissen tot een comité voor bet kwartflesje slagroom toe, maar moeizaam een paar feesten organi seren? Niet eens systematisch lijstjes met boodschappen en karweitjes af werken zonder onze omgeving door zuchten en neergetrokken mondhoe ken, piekerige haren en we-eten- maar-brood-jongens, en „geen tijd, nee echt geen tijd" vele malen herhaald op onze verdiensten te wijzen? Jk herinner me mijn ergernis bij te levisie-uitzendingen, waarbij de reporter rept over zijn hinderlijke oortelefoon Op verkiezingsavonden en bij koninklijke evenementen voei- e ik mij altijd geïrriteerd door ver- Slaggevers die boven de joelende me nigte uit de huiskamer inschreeuwen, a? oi "omler zeer moeilijke omstan- gneüen, dames en heren" hun werk hS o6. verric'lten- En mijn collega eelt het nog erger te verduren, want ie moet ai dit lawaai plus mijn stem «oor zn hard-schreeuwende oortele loontje aanhoren". Man mekker niet, dat hoort bij "^'WU ik op zulke momenten roepen. Kleumt de melkboer 'smor- l,Zhr'aÜS over de reKen? Meiert de so. o 1 over t,e mist en de natte ""eeuw. Klaagt de lokettist over de ie dag door al die mensen met hun iiJLI .namvde adem boven de kin- zegels en de giro-cheques? Maar mode-journalistes schrijven nog cctls, dat 't bij Dior zo vol was. De gouden stoeltjes voor de dure klanten en zij op een puntje van dc trap «Verslag schrijven: „zonder de stof je kunnen bevoelen, dames, of de r„a„".n,e<luins nog eens te kunnen laten ronddraaien". \yü huisvrouwen hebben het collec- tief toch maar netjes klaarge- ejen, door de buitenwacht aan die zelfde negatieve kant van een beroep je worden gezet. Maar ik wil mij 'ever positief via Sinterklaas naar kerst en oud en nieuw toe werken. »t Is een vermoeiend vak, hè?", "aagt de interviewer in de kleed- arncr aan Adamo, na een monster- ptreden van een uur voor een zaal enthousiaste jongelui. Geen ja of nee «is antwoord, slechts een simpel: «Maar dc mensen weten het niet. En wij zangers zijn bevoorrecht, wij kun- bevalt"rood verdienen met wat ons Ik moet de vrouw nog tegenkomen, «iJ„^iCn-vo'doen'ng beleeft aan ge- nadft iSmtciklaas"surprises: aan ceu nachtmis met kerst-schone kinderen naast zich en thuis de tafel met rood kaïto jFn kaarsen klaar; aan dc ven worm" t0t bot lc<"SS<*lo- met r?I ,e,u '!an de oudejaarsschotel COKS VAN EYSDEN De actie sproot voort uit de aangifte van een 18-jarig meisje dat zou zijn aangerand en verkracht. Zekere uitla tingen die bij het verhoor door de po litie naar voren kwamen, brachten de zaak aan het rollen. In burger geklede politiemannen ar resteerden* zondagavond zes jongeman nen die rijk waren voorzien van be paalde tabletten en capsules. Een on derhoek op het gerechtelijk laborato rium in Den Haag wees uit dat het spul waarschijnlijk niet binnen de reik wijdte van de opiumwet valt. Deskun digen stel' en vast dat zij o-m. morfine- tabletten en tri op zak hadden. De uitwerking van deze preparaten kun nen evenfunest zijn als die van door de wet „erkende" verdovende middelen. Geertruidenberg heeft in de laatste vijf jaar een dubieuze vermaardheid gekregen als vermaakcentrum dank zij do aanwezigheid van verschillende bars en jeugdcafés. De een is nog luxueuzer en intiemer ingericht 'dan de andere. In de afgelopen twee jaar heeft de politie al verschillende bliksemacties uitgevoerd, omdat zij al langer bepaal de verdenkingen koestert. Zondagavond j.l. sloeg de politie weer toe. Eén van de jongemannen die is gearresteerd probeerde nog aan zijn achtervolgers te ontkomen door een bar aan de Leert- houwerstraat binnen te vluchten. Hij •of het slecht want het getrainde jar- personeel had de deuren al vergren deld. De gezochte drukte echter een ruit in om zij het hevig bloedend toch binnen te komen. Hij ontliep er de politie niet door- Zonder al te veel strubbelingen zijn z'n kornuiten bij een bushalte in de kraag gevat of van hun bed gelicht. J. B. uit Sliedrecht is in verband met de aanranding van het meisje voor de officier van justitie in Breda geleid. Hij zit nu in voorarrest in het Huis van Bewaring. Tegen alle jongelieden is proces-verbaal opge maakt ter zake van overtreding van de opiumwet. De inmiddels uitgewezen Franse zwerver G. L. C. G. (19) heeft - zo vermoedt de politie contacten ge had met figuren in Rotterdams rosse b' urt Katendrecht. Hij zou er voor we derverkoop in Geertruidenberg lucifers doosjes hasjiesj (inkoopprijs 25 gulden) hebben ingekocht. De Geertruidenberg- se politie heeft op dit spoor haar on derzoek nog niet afgesloten. Burgemeester Faure: „Ik ben be paald niet ingenomen met de gang van zaken. Het nare is dat dat schorem die voor driekwart bestaat uit lie den die niet uit Geertruidenberg afkomstig zijn de goeden in mijn gemeente ook infecteert. Voor meisjes die naar deze bars gaan, kan ik ove rigens weinig respect opbrengen, moet ik zeggen", aldus mr. Faure. ,,Ik wil rechtvaardig blijven, maar de eigenaren van de bars hier laten kennelijk veel te veel toe in hun bedrijf. Ik zit klaar om een klinkend - klap uit te delen". „Wat je in Nederland mankeert is een persoonsbewijs. Als je hier die naam in je mond neemt, lig je er met een uit, want het persoonsbewijs is van de mof. Maar hoe weet je tegen woordig dat die meisjes die in de bars komen 13 of 16 jaar zijn? Het is idioot dat we hier geen verplicht legitimatie bewijs hebben. Het politieoptreden en onze houding ten opzichte van de bar- eigenaren zouden er duidelijker door kunnen worden", zo verklaart mr- Faure. „Ik denk er net zo over als mijn collega Ridder van Rappard; wel ge nuanceerder. Want is het nou nodig dat we hier 's zaterdags en 's zondags avonds liefst onder iedere lantaarnpaal paartjes moeten zien staan die zich in het openbaar in de meest platte zin van het woord staan uit te leven?" (ADVERTENTIE) ■VOOR UW GESCHENKEN PARFUMEUR A PARIS adviseert U VOOR HAAR CHANT DAROMES VOOR HEM HABIT ROUGE De bareigenaars schuiven elkaar de snuivers en rokers toe. „Ze komen bij ons natuurlijk net zo goed als in an dere bars. Maar kunnen wij er wat aan doen als er ergens tussen twee honderd klanten in een hoekje een paar lieden een sigaretje roken met wat er in?" Een juffrouw die in een andere bar staat, vertelt ons: „De kerels die dat spul gebruiken haal je er zo tussen uit. Ze kijken waterig langs je heen en blijven maar vragen meer blues platen te draaien. Dan voelen ze zich natuurlijk prettiger". Voor haar is het „de gewoonste zaak van de wereld" geworden, zegt zij, dat bepaalde klan ten verdovende middelen gebruiken of althans preparaten die bij gebruik van een voldoend grote dosis eenzelfde uit werking hebben. „Dat is wel het mins- ste soort volk dat' we in de zaak krijgen, hoor". „De politie is inmiddels weer ge sterkt in haar mening dat er een on miskenbare zedelijke verliederlijking in en rond de uiterst welig tierende bars en jeugdcafés in Geertruidenberg is te constateren", zegt de burgemeester. „Een vrouw kan in het weekeinde niet alleen over straat. Ik beraad me heel ernstig om krachtig te gaan op treden. Ik wens niet dat Geertruiden berg een centrum van ontucht wordt", aldus mr. Faure. Een extra moeilijkheid voor hem is dat de overgrote meerderheid van de weekeind-bezoekers niet in Geertrui denberg woont. Uit Utrecht, Den Haag Rotterdam, Dordrecht, Gorkum. Slie drecht en in het bijzonder uit de ortho doxe gemeenschappen in het gebied tussen de grote rivieren, komen ze in dichte drommen naar Geertruiden berg. In één weekeinde doen zo'n 2000 vertierzoekers Geertruidenberg aan, dat op 'n door-de-weekse dag de indruk geeft van een ingeslapen vestingstadje. Het telt net 5000 inwoners. Anderhalve maand geleden zou een van de bareigenaars de politie hebben gewaarschuwd. Een tweetal bezoekers van zijn zaak was er zo ernstig aan toe, dat het verdwaasd languit neer streek op het plaveisel van de Br ande straat. „En ik ben ondertussen toch wel aan heel wat gewend geraakt", zegt de eigenaar van deze grote bar. Hij zegt te veronderstellen dat er ook in zijn etablissement meerdere keren handel in stuff" en „sticks" is ge weest. Gezien de verteringen van die bepaalde klanten is de handel zeer lu cratief in Geertruidenberg. De situatie schijnt hem echter langzamerhand ook te gaan beangstigen. „Voor de justitie blijft het een knel punt dat ze alleen dan effectief kan optreden, wanneer een wettig bewijs kan worden geleverd. Bovendien zijn de mazen m de opiumwet vaak te wijd om afdoende te kunnen optreden", zo vertelt een politieman. ,,In Geertrui denberg liggen daarvan de zichtbare bewijzen". (Van onze correspondent) MIDDELBURG Twee vrouwely- ke agenten zullen de gelederen van het tot nu toe steeds uit mannen be staande corps van de Middelburgse Gemeentepolitie komen versterken. Naast hun gewone politietaak als de verkeersregelaars zullen ze belast worden met enkele speciale opdrach ten. Zo zullen zij de opleiding van de verkeersbrigadiertjes ter hand ne- ruen, een taak waarmee momenteel de verkeersdienst belast is. Een belangrijk deel van hun werk zal het horen van kinderen worden in het bijzonder van meisjes, die be trokken zijn geweest bij zedenmisdrij ven en winkeldiefstallen. Hun primaire taak is het toezicht houden op de jeugd. Zij zullen daar om ook ingeschakeld worden bij het toezicht houden op café's en dancings in verband met aanwezigheid van min derjarigen. „Bovendien", zo stelt brigadier A- Lenselink, als voorlichtingsambtenaar van de politie, „zal de komst van de vrouwelijke agenten de sfeer op het politiebureau ten goede komen- Ook voor de vrouwelijke bezoekers van het bureau zal het prettiger zijn. Want vrouwen praten nu eenmaal gemak kelijker met een vrouwelijke agent dan niet een man". (Van een onzer verslaggevers1) MIDDELBURG „Die las brander moet door collega's on der de schafttijd tussen de kleren in mijn koffertje zijn gedaan om mij op die manier een hak te zet ten". Aldus verweerde zich gister morgen de Rotterdamse monteur H. de W. bij de politierechter te Middelburg, mr. .P. van Empel, tegen de hem tenlastegelegde diefstal van een dergelijk appa raat van een constructiebedrijf, dat een grote fabriek in Middel burg bouwt. De W. trachtte ook aan te tonen, dat het toch geen zin zou hebben gehad gereedschap of materiaal te stelen om dat men elke avond by het verlaten Van het terrein werd gefouilleerd. Dat was, door overwerk van de verdach te, die avond echter toevalligerwijze niet gebeurd. Zyn „autotje" was ech ter verdacht. Toen de politie hem aanhield liep hij tegen de spreekwoor delijke lamp. Tegelijk met hem stond de mon teur E.M., eveneens uit Rotterdam te recht, voor diefstal van elektrische kabel van dezelfde „baas". In de kof ferruimte van zijn auto werd zo'n 22 meter kabel, bij „stukjes en beetjes", gevonden. Hij gaf de diefstal wel toe en wees op de ernstige consequentie welk dit feit voor hem al had mee gebracht, ontslag op staande voet en niet in aanmerking komen voor een premie van 1000 gulden. De officier mr. P. Roscam Abbing achtte de beide feiten wettig en over tuigend bewezen en eiste tegen elk een boete van 100 gulden. Het vonnis luid de conform. „Dus u bent een verzamelaar van oude fietsen", aldus begroette mr- Van Empel de Vlissinger J. R„ die te recht stond voor ontvreemding van een dergelijke tweewieler. Hij haalde steeds fietsen op, die lange tijd onbeheerd aan hun lot waren overgelaten. De politierechter merkte op, dat verdach te eigenlijk een goed werk deed en politie en gemeentereinigingsdienst hielp maar in dit geval toch niet kies keurig genoeg was geweest. Er was wel degelijk een eigenaar geweest, die dan ook prompt aangifte van diefstal deed. R. verweerde zich nog zwak met erop te wijzen, dat hij het rijwiel zes weken op dezelfde plaats had zien staan en er zeker van te zijn, dat het niet meer werd gebruikt. Het mocht hem niet baten. De offi cier eiste een straf van twee maan den voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een boete van 75 gulden. De straf werd conform door de politierechter overgenomen. Men schrijft ons van geachte zijde: zou ik als ongeletterde arbeider bij u de noodklok mogen luiden, voor het volgende. Ik kwam woensdagmiddag in Breda bij mijn huisarts de wacht kamer binnen. Daar las ik dat de praktijk per 11 december werd opge heven, waar ik danig van schrok- Toen ik bij mijn arts aan de beurt was kreeg ik de mededeling dat mijn huisarts zijn praktijk niet meer aankon en dat de man overbelast was. Hij had er lang en diep over nagedacht maar het ging niet meer. Toen ik op straat stond dacht ik nu ben ik mijn beste vriend en raadsman kwijt. Toen ik thuiskwam en daar over nadacht, toen dacht ik: ja dat kan ook niet anders. Als je 's morgens om half 9 in de wachtkamer komt, dan zit die stampvol. Soms blijft dat zo tot twaalf uur. Dan moet die arts met zijn auto zijn zieken thiuis bezoeken. Om half 2 begint de middag-praktijk Is die achter de rug dan kan hij weer de baan op om zijn zieken te bezoe ken. Als die arts doodmoe thuiskomt krijgt hij nog geen rust. Hij wordt 's nachts geroepen voor een bevalling die uren kan duren. Of hij moet naar mensen die 's nachts ziek worden, of hij wordt zijn bed uit geroepen, als het niet eens nodig is. Het weekeinde is hij evenmin vrij. Dat geldt voor alle artsen en specialisten. De medische wetenschap gaat zo vooruit, dat zij al het nieuws, dat ar uitkomt, ook- op gebied van medicijnen, moeten bestu deren- Nu vraag ik u, lezers, wat houdt hij voor zich zelf over en zijn gezin? Maar kunnen wij onze huisartsen niet (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Belediging van een politieambtenaar is een bijzonder ernstig feit. Ik eis daarvoor een week voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van een jaar en 150 gul den boete." Aldus de officier van jus titie, mr. P. Roscam Abbing, bij de politierechter te Middelburg in zijn requisitoir tegen de aannemer H. S, uit Brouwershaven. Politierechter mr. P. van Empel, dacht er toch iets milder over. Hij beperkte het vonnis tot de boete van 150 gulden. De betrokken wachtmees ter van de rijkspolitie stond juist met twee jongemannen te praten over éen verdwenen bromfiets, toen S. passeer de. Volgens de tenlastelegging had hij toen geroepen: „Laat je niet uitho ren door die rotvent". Na een waar schuwing van de politieman, had hij opnieuw weinig fraaie woorden geroe pen. Ter zitting zei de verdachte dat hij de woorden niet tegen de wachtmees ter had eroepen, maar iemand die ach ter hem stond en aan wie hij een he kel had. Zijn verhaal vond echter geen geloof. De visser C.O .en de fabrieksarbei der M. van B„ beiden uit Arnemui- den, hadden in een snackbar aan het Bellamypark in Vlissingen een zekere Van V. een gevoelig pak slaag gege ven. O- zei ter zitting: ,,Ik wilde met K. (het slachtoffer) iets goedmaken en ging naar hem toe- Maar dat viel niet in goede aarde". Dat viel het evenmin bij de officier, die een boete van 60 gulden eiste. Het vonnis luidde conform. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBUG De Plattelands Jon geren Gemeenschap streek Walcheren heeft namens alle Walcherense leden een bezwaarschrift tegen het ontwerp- streekplan Midden-Zeeland ingediend. Bij de P.J.G.-streek Walcheren is men van mening dat de diepgaande veran deringen die uitvoer van het streek plan teweeg zal brengen voor de agra rische sector zeer grote en nare ge volgen inhouden. Volgens deze P.J.G.' ers zal de landbouw meer en meer wegkwijnen als de planologen hun zin krijgen en hun gedachten worden gere aliseerd. Aldus het Zeeuws land- en tuinbouw blad, waarin de bezwaren van de Wal cherense P.J-G. uiteen worden gezet. POORTVLIET De Statenkring Tho len en Sint-Philipsland van de christe lijke historische unie zal hij de minis ter van Binnenlandse Zaken en de vaste kamercommissie protesteren tegen de voorgenomen herinde ling van het eiland Tholen. De brief aan C.H.U.-minister Beernink wordt al leen door de Statenkring verstuurd. Hoewel zy zich realiseert dat er in de gemeenteraden geen eenslui dend standpunt was, is zij van me ning dat de directe noodzaak van de herindeling niet is aangetoond. De Sta tenkring is ook ernstig teleurgesteld, omdat minister Beernink niet eens op Tholen is geweest, voordat hy ztfn handtekening onder het wetsontwerp zette. Voor de protestbrief aan de kamer commissie van Binnenlandse Zaken zal de C.H.U. Statenkring contact zoeken met alle politieke groeperingen op Tho len. Dit werd besloten op een vergade ring van de Statenkring Tholen en Sint- Philipsland van de C.H.U. te Poort vliet. De bijeenkomst was georgani seerd om het rapport Scholten te be spreken. Het hoofdbestuur van de Unie heeft namelijk aan alle Statenkringen verzocht het rapport te bespreken vóór de landeijke algemene buitengewone jaarvergadering op zestien december te Utrecht. Hoewel het onderwerp her indeling eiland Tholen niet op de agen da stond,, werden er na bespreking van het rapport nog enkele harde woor den gezegd over deze, nu weer actu eel geworden, kwestie. Niet alleen in kringen van de P.J.G. maar ook in die van de Z.L.M. stelt men zich kritisch op tegenover het ontwerpstreekplan. Bij monde van de Gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap zijn destijds de bezwaren van de geor ganiseerde land- en tuinbouw tegen het voorontwerpstreekplan naar voren ge bracht. Hoewel in het nu ter visie lig gende onderwerp-streekplan op bepaal de punten hieraan in meer of mindere mate is tegemoet gekomen blijven er, aldus het Z.L.M.-blad, toch nog heel wat bezwaren tegen het plan. De kring Walcheren van de Z.L.M. zal volgende week met het secreta riaat bijeenkomen om de bestaande bezwaren op papier te zetten. Ook de recreatiecommissie van de Z.L.M. gaat iets dergelijks ondernemen. De verkoper M.M. uit Middelburg kreeg een boete van 100 gulden om dat hij was doorgereden zonder de po litie te waarschuwen, nadat hij in zijn woonplaats tegen een bloembak op gebotst was. De kelner W.B. uit Middelburg was in het restaurant in zijn woonplaats zo getreiterd door een klant, dat hij zich niet meer kon beheersen, ofschoon de lastpost al buiten was gewerkt. Hij gaf hem een paar flinke klappen. Of ficier mr. P. Roscam Abbing hield vol, dat men zich ten alle tijde dient te blijven beheersen en eiste een boete van 75 gulden. De politierechter maak te er 40 gulden van. De matroos J. de N- uit Souburg werd zo kwaad op een kat, die het de vogeltjes in zijn volière lastig maakte, dat hij het dier met zijn buks aan schoot. De kat was echter niet di rect dood en maakte veel lawaai, waar op De N. er een emmer over heen zette om het geluid te dempen. Na en kele uren was het voorgoed stil ge worden. De officier eiste een boete van 100 gulden en inbeslagname van de buks. De politierechter strafte conform. De kelner D. van L. uit Vlissingen stond terecht op beschuldiging van het ingooien van ruiten in de woning, waarin zijn vrouw, van wie hij ge scheiden leefde, verbleef. Dat ontkende Van L. gistermorgen ten stelligste. Zij heeft de steen tus sen oude kleren van mij gelegd om de honden, die voor het speurwerk ge bruikt werden, te misleiden. De zaak werd voor nader onderzoek aangehou den. Eveneens voor nader verhoor werd aangehouden de zaak tegen de Duitse machinebankwerker W.S. uit Oberhau- sen. Hij had in een café in Vlissingen K.B-, eveneens een Duitser, eerst een glas water in het gezicht gesmeten en hem daarna tegen de grond geslagen, verloren. Vooral ook omdat er geen tolk bij de behandeling gistermorgen aanwezig was. kwamen de motieven van de onenigheid niet erg ,,uit de verf". De zeevaartscholier L. van B. uit Arnhem werd veroordeeld tót een on voorwaardelijke gevangenisstraf van 5 dagen en 1 jaar ontzegging van de rijbeyoegdheid omdat hij, na te veel te hebben gedronken, toch achter het stuur van een geleende auto was ge kropen en op de Smalle Kade in Vlis singen een aanrijding had veroorzaakt. De officier had een volle week ge- eist. Mr- van Empel zei in een ge val als dit niet tot het uitspreken van een voorwaardelijke straf te kunnen overgaan, ondanks goed gedrag ver der, jeugdige leeftijd, en het helang van een blanco strafregister voor de toekomst. helpen? Hoe velen komen een. arts niet voor allerlei wissewasjes, die niets om het lijf hebben lastig vallen. Voor drankjes die je zelf bij een apo theek of een gediplomeerd drogist ook kunt krijgen. Wat moet onze arts wel van ons denken, als wij voor een on nozel iets bij hem komen? Hij staat ons vriendelijk te woord, maar in zyn innerlijk denkt hijMet andere wooïj den je staat voor schut. Em niemand staat toch graag voor schut, nietwaar. Met als gevolg dat als u eens echt ziek bent uw huisarts gaat denken: och, het zal zo erg wel niet zijn. Maar ver geet dan niet, dat u daar zelf de oor zaak van bent. En het kan gebeuren, dat u mede mens daar het slachtoffer van wordt. Laten wij ook niet vergeten, dat al die kleine dingetjes, die wij zelf voor een paar gulden kunnen kopen, de zie kenfondsen miljoenen kosten. Het komt voor dat mensen, die bij hun arte een recept krijgen, het naar de apo theek brengen en het zelf niet eene meer op komen halen. Maar nu vraag ik mijn arts: wio volgt u op? En dan is zijn antwoord! niemand. Dan vraag ik: zijn er dan geen jonge artsen? Oh ja, die zijn er wel, maar die arts die voor zijn me demens zeven jaren gestudeerd heeft en daar duizenden gulden aan heeft uitgegeven, moet een praktyk over nemen, van een arts, die met hart en ziel en met dag en nadht te wer ken een grote praktijk heeft opge bouwd en kapitalen in instrumenten heeft geïnvesteerd. Daarbij komt, dat die arts jong is en vol bezieling. Hjj wil natuurlijk zijn mensen, die hy gaat verzorgen, in een bij de tijd aan gepaste omgeving ontvangen. Maar daar is veel geld voor nodig. Daar bij komt nog, dat hij zijn studiebeura terug moet betalen- Dus die arts moet met zo veel zoi> gen aan zijn hoofd, die praktijk be* ginnen. Want die arts zit misschien wel voor een ton of meer in de las» ten. En wie zegt hem, dat al de mensen, die aan zijn voorganger hun vertrouwen gaven, bij hem blijven? Dus kan en durft die arts dat niet aan. Met als gevolg, dat die praktyis welke die heengaande arts heeft op* gebouwd, als een kaartenhuis in elkaar stort. Wij raken een prima arts kwijt die dag en nacht voor ons klaar stond om al onze klachten aan te horen en te behandelen. Dat hoort zo, zegt men in de volksmond, daar is hij voor» Maar wij begrijpen niet, dat onze art-» sen en onze specialisten een schreeu* wend onrecht wordt aangedaan Nederland. Ik zelf spreek ook uit e?» varing op dat gebied. Ik zelf ben on^ der behandeling bij een long- en hart» specialist. Die artsen hebben om ia beginnen thuis een grote praktijk. Daarnaast heeft mijn longarts nog eeiS groot ziekenhuis bij te houden. Mijn hartspecialist heeft er zelfs nog twee bij te houden. Die artsen zijn dag en nacht in touw voor hun mede mensen, dat heb ik zelf meerdere ma* len gezien toen ik zelf in Breda in hei ziekenhuis lag. Je zag hen zelfs 's za terdags en ook 's zondags en zelfs 's nachts. En als ik dat dan allemaal zie, dan vraag ik mij af: wat hebben die mensen nog aan hun leven en wat hebben hun huisgenoten nog aan hun man en vader. Ik zal u nog een klein voorbeeld geven. De hartspecialist z'n moedertje was 80 jaar geworden en di$ arts wou dat graag vieren. Maar het kon niet. Hij werd naar het zieken huis geroepen. Dat bewijst ons, dat al onze artsen, die wij hebben, met geen goud te betalen zijn. En wat doen wij als dank. Wordt het niet hoog tijd, dat onze re gering inziet, dat ze heel grote fou ten maakt? Moet onze minister van volksgezondheid niet nodig een arts met een tiental jaren ervaring uit de praktijk naast zich hebben die uit er varing weet wat er aan hapert. Moet die minister niet direct maatregelen nemen. In de eerste plaats dat alle artsen veel en veel beter gesalarieerd worden, dat er veel meer artsen op elk gebied komen, zodat de artsen, die wij nog hebben, ook een mens waardig bestaan krijgen. En dat jon>- ge artsen zonder zorgen een praktijk kunnen overnemen of oprichten. Dan kunnen alle artsen meer tijd en aan dacht aan hun zieken besteden, wat het gehele Nederlandse volk ten goede komt. breda C.J.J. CROMBOSCH (ADVERTENTIE) voordelig: nachtstroomtarief, geen kostbare afvoerkanalen, praktisch geen onderhoud schoon: geen vochtige keuken snel: krachtige straal -wérkelijk heet water (85°C) absoluut veilig AFDELING VOORLICHTING - POELENDAELE - MIDDELBURG -TELEF.01180-5351

de Stem | 1967 | | pagina 5