Meer bestaanszekerheid „losse" havenarbeiders St. Y incentius: naam „besmet inhoud vernieuwd maar BONT IS NIET LANGER ALLEEN STATUSSYMBOOL Uitschieter van Van Nijnatten 'Y GELD ter leen Hout zagerijen STICHTING SAMENWERKENDE HAVENBEDRIJVEN ROTTERDAM BILJARTEN IN KERKRADE Raadsel rond grafsteen van Zierikseeër, SOLIDARITEITSPROJECTEN PLAATS VAN PANNETJE SOEP PITTIGE MEDEWERKER(STER) 4 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 9 DECEMBER 1967 4 Ontslag' en Arbeidsreserve Gebieden Afbakening Pendelaar» Nerts Uitslagen Veulen en kalf Bfsam Persi'aan Het duurste Het goedkoopste ANTILOPE CASSANDRA CHINCHILLA ZIBELINE NOIR Hebt u al geboekt voor de „SCHIPPERS EXPRES"? telef. 01100-6410 DAGBLAD DE STEM Bontmantels Kees van de Ven bier (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De havenarbeiders, die niet in vaste dienst zijn bij de in Rotterdam gevestigde havenbedrijven, krijgen met ingang van 1 januari a.s. een grotere bestaanszekerheid. Dit door de op richting van de Stichting Samenwerkende Havenbedrijven-Rotter dam, die in de plaats komt van de Centrale voor Arbeidsvoorziening. De leden van de Scheepvaart Vereeniging Zuid moeten met ingang van 1968 aan genoemde stichting opgeven hoeveel „losse" werknemers zij komend jaar via haar willen betrekken. Zij gaan daarbij dan de verplichting aan voor deze werknemers werk te garanderen en de kosten, die hieraan verbonden zijn voor eigen rekening te nemen. Volgens de oude regeling konden de havenbedrijven een beroep doen op de Centrale voor Arbeidsvoorziening als zij in een bepaalde periode extra per soneel nodig hadden. De Centrale voor Arbeidsvoorziening was namelijk een soort service_afdeling van de Scheep vaart Vereeniging Zuid Ze werd opge richt in 1955 toen er een krappe arbeids markt was. De C.V.A. heeft vanaf die tijd steeds getracht een soort ,,pool" te vormen waaruit de bij de Scheepvaart Vereniging aangesloten havenbedrij ven werknemers konden betrekken als zij aan hun eigen vaste kern niet vol doende hadden. De C.V.A. trad dus namens de leden van de SVZ op als wervingsbureau. Dit is jarenlang goed gegaan, totdat de vraag naar „losse" havenarbeiders minder werd, ondermeer door uitbrei ding van de mechanisatie in de havens en de toename van het containerver voer Zoals te voorzien was kwamen de havenarbeiders, die ondergebracht waren in de Centrale voor Arbeidsvoor ziening het eerst zonder werk te zitten Een tijd lang konden deze werknemers nog betaald worden uit een daartoe speciaal door de S.V.Z. opgericht fonds Maar sifids 1966 moest de S V.Z. dit fonds zo sterk aanspreken, cïat het eind van de financiële mogelijkheden snel m zicht kwam. Het gevolg was dat de C.V.A. in augustus j.l. vrij rigou reus 500 arbeiders moest ontslaan. Door deze maatregel ontstond veel onrust in de haven. Nu de Scheepvaart Vereeniging Zuid van haar service-dienst, de C.V.A., een aparte stichting heeft gemaakt onder een nieuwe naam rekent men er op, dat men dergelijke massa-ontslagen in de toekomst kan voorkomen. Dii om dat zoals gezegd de bedrijven, die verzameld zijn in de nieuwe stichting zich garant verklaren voor het afnemen van een bepaald aantal werknemers. Volgens dr. J. Ph. Backx, die zowel voorzitter is van de Scheepvaart Ver eeniging Zuid als van de Stichting Sa menwerkende Havenbedrijven Rotter dam. heeft reeds 80 procent van de in Rotterdam gevestigde havenbedrijven toegezegd aan de nieuwe regeling deel te zullen nemen. Zij moeten dit ook doen in het be. lang van hun eigen bedrijf, aangezien de wisselende bedrijvigheid in de 1 aven een bepaalde arbeidsreserve nu een maal noodzakelijk maakt. Dit is onlangs weer gebleken tijdens de stakingen in de EngelSe havens, toen tal van schepen hun voor Engeland be stemde goederen kwamen lossen in Rotterdam en zodoende voor extra werk zorgden. Kan een havenbedrijf dat bij de stichting Samenwerkende Havenbedrij ven een garantie heeft lopen van bij voorbeeld honderd havenarbeiders, er (Van een onzer verslaggevers) BREDA „De christelijke naas tenliefde is geen opdracht, die alleen door vrijwilligers vervuld moet worden. De landelijke hoofd raad van de Sint-Vincentiusver- eniging gaat er tegenwoordig van uit dat er in deze, van oorsprong vrijwilligersvereniging, een kern moet zijn van beroepskrachten De vrijwilligers zijn van goede wil, maar zonder begeleiding van beroepsmensen brengen ze in de nieuwe samenleving niets van hun taak terecht". Dit zegt de heer L.E.D.S. van Bon- ninghausen tot Herinckhave, hoofdbe stuurslid van de St.-Vincentiusvereni- ging en burgemeester van Terheijden. De vereniging heeft in de loop der jaren het etiket /an „bedeling" mee gekregen. Deze niet zo sympathieke bestempeling bezorgt de Vincentia- nen nogal wat moeilijkheden op de weg van de vernieuwing, die ze zijn ingeslagen. Niettemin is de ruim hon derdjarige vrijwilligersorganisatie over het grootste dieptepunt in haar bestaan heen. De periode van het pannetje soep en de bedeling na kerktijd wie niet in de kerk was, kreeg ook niets is volledig afgesloten. Een ondergeschikt percentage van het totale werk dat door de leden van Vincentius wordt verricht, bestaat nog uit het lenigen van ziuver 'manciële m den- Het hoofdbestuur is zich bewust ge worden dat vooral op het gebied van de geestelijke noden vele terreinen braak liggen. Dit geldt evenzeer voor de hulp aan onderontwikkelde gebie den. In de laatste vijf jaar is er ruim vier ton voor ontwikkelingshulp inge zameld door Vin 'entianen. Het roer bij St.-Vincentius is radicaal omge gooid. Voor de oudere Vincentianen is de ommezwaai niet zonder pijn ge komen. Het overgrote deel van de le den is veel ouder dan veertig jaar Het ontbreken van een grotere aan was van jonge, actieve leden wordt als een ernstig probleem gezien. Er zijn door de vereniging een zestal beroeps krachten, maatschappelijke werkers in dienst genomen; een beeld van het feit dat bet roer inderdaad om is. Zij moeten de nieuwe body van St.-Vin centius gaan vormen. Het werken met professionele krachten gaf een tweede wrijvingspunt binnen de conferenties. „Beroepsmatige naastenliefde kan niet met het hart worden bedreven", zo redeneerde men Van kant van maat schappelijke werkers was de eerste in breng ook niet erg hoopgevend. .Tij dens de opleiding al werden wij ervoor gewaarschuwd met een zo groot mo gelijke boog om de Vincentianen heen te lo-pen," zo omschrijft drs. G.M.A. Kolster, directeur van het Vormings instituut voor Maatschappelijke Actie (VIMA), de eerste kennismaking met de organisatie die hij nu dient. Weer- een andere belaging van de toch al zo verzwakte St-Vincentius- vereniging werd of wordt soms nog - gezien in het Soc. Chariratief Centrum dat in vele parochies bestaat. Een overkoepelingsorgaan van charitatieve Instellingen, dat snel uitgroeide tot een instelling die zelfstandig maatschap pelijk werk ging bedrijven. Na een pe- L.E.D.S. van Bonninghausen lot Herinckhave: „Voor ouderwetse finan ciële inzamelingen geen plaats meer". riode van wederzijds argwanend aftas ten is in de meeste streken de onder linge verhouding tussen de conferen ties van de St.-Vincentiusvereniging en het Soc. Char. Centrum redelijk goed- Jhr. Van Bonninghausen stelde dat het hoofdbestuur samenwerking tussen de ze instanties stimuleert. ,7We moeten echter tot een afbakening van de werk terreinen komen". Hier tegenover moet worden gesteld dat in de jaren dat diverse conferenties een kwijnend bestaan leden, deze op initiatief van parochiegeestelijken zijn ontbonden. Ook nu staan vele pastoors en kapelaans vrij sterk afwijzend tegenover het hui dige werk van Vincentius. De „her boren" Vincentius krijgt echter een sympathieker gestalte door de z.g. so- lidarit eitspro j ecten. Eén van die projecten, de S.O.S.-dienst is volledig door Vincentianen van de grond gebracht. De opzet daarvan is dat mensen in maatschappelijke en materiële nood dag en nacht een tele foonnummer kunnen draaien waarna ze een werker van St.-Vincentius aan de lijn krijgen. Bij de grotere telefoon diensten zijn een maatschappelijk wer ker, een geestelijke en een telefonis te ingeschakeld. Andere speciale pro jecten bestaan o.m. uit buren- en be jaardenhulp en medische hulp, reclas sering en gezinsvoogdij en het eerder genoemde ontwikkelingswerk. Voor de ouderwetse financiële inza melingen voor bijvoorbeeld Sinterklaas- of kerstsurprises lenen zich nog wei nigen meer. Het hoofdbestuur wil trou wens wel van deze inzamelingsvorm af. „Kerstacties zullen nu alleen in die zin worden gevoerd, dat Vincentianen zullen proberen eenzamen tijdens de kerstdagen in een gastgezin te plaat sen", aldus drs. Kolster. Het is voor de Vincentianen hierbij verheugend dat de jeugd bereid is zonder overigens lid te worden me dewerking te verlenen aan bepaalde projecten. Niemand werkt echter nog graag met de „besmette" naam St.- Vincentius. Trouwens, verschillende leden hebben meermalen op naams verandering aangedrongen. „Persoon lijk zou ik de naam willen handhaven, We moeten evenwel met inspanning van alle krachten eenvoudig weg een nieuwe inhoud er aan geven", aldus de heer Van Bonninghausen. op een bepaalde tijd maar vijftig ge bruiken, dan zal de stichting proberen de vijftig andere werknemers bij an dere bedrijven onder te brengen. Lukt dit echter niet, dan moet het „moeder, bedrijf" voor de kosten van de zonder werk zijnde arbeiders van de stichting zorgen. Desgevraagd deelde secretaris F. N Meüter van deze stichting mee, dat de nieuwe regeling vooral van belang is voor de Westbrabantse pendelaars. Dit aangezien slechts relatief weinigen van hen tot het vaste personeel van de havenbedrijven behoren. „West-Brabant is nog steeds het be langrijkste wervingsgebied" zei hij Bij de C.V.A. zijn momenteel 2200 ha venarbeiders ondergebracht. Zij worden in de gelegenheid gesteld over te gaan naar de nieuwe stichting. De Rotterdamse havenbedrijven heb ben thans nog tussen de 9 10.000 vaste personeelsleden. Het huidige aantal van in totaal 12 duizend havenarbeiders in Rotterdam zal volgens de schattingen in 1980 zijn teruggebracht tot 8 a 9000. Dus zo rooskleurig ziet de toekomst van de havenarbeiders er nu ook weer niet uit Desondanks zien de vakbonden (de N^d Bond voor Vervoerspersoneel, de Kath Bond voor Vervoerspersoneel en de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale) veel goeds in de nieuwe stichting Men ver wacht. dat er een sterkere binding zal groeien tussen de havenbedrijven en de gegarandeerde ..losse" arbeiders. Verder schaamt de Rotterdamse Scheepvaart Vereniging zich niet te er kennen dat de Amsterdamse Havenbe drijven op het gebied van de perso- neelswerving haar voor is geweest. De Amstelstad kent al vanaf 1945 een stich ting Samenwerkende Havenbedrijyen zoals Rotterdam er nu een opgericht heeft. Dit is de tijd van kijken naar bont. Nog even en het is tyd om te kopen. Bont is warmt bont is mooi, bont is mode. En het is ook een statussymbool, wat de mode er ook met sportieve garneringen aan wil „vereenvoudigen" De kring van hen die door bont hun status willen bevestigen of verhogen, breidt zich zelfs uit, want de jeugd vindt bont niet langer „damesachtig" maar trekt het aan en zet het op en brengt tot uitdrukking: Kijk mij oens De meest populaire bontsoort in ons land is momenteel nerts-morceaux, een groot artikel in middelprijs. De naam „nerts" heeft een betove rende klank; de vrouw die zeggen kan: ik heb een nerts gekocht, voelt zich op dat ogenblik een prinses of een film ster en minstens tien jaar lang blijft dat gevoel over haar komen bij het aan trekken van de jas. De man die hem betaald heeft, recht zijn rug wanneer zij-in-de-jas als zinnebeeld van zijn wel stand naast hem loopt of rijdt Om de droom niet te verstoren heet de bontsoort van aan elkaar genaaide nerts-pootjes, -staartjes, -keeltjes, en -kopjes, héél fijntjes nerts-morceaux; u voelt wel dat de vertaling „nerts-stuk jes" en de verklaring „nerts-afval", hier niet bij halen. Wilde nertsen worden nauwelijks meer verhandeld, de gefokte daaren tegen des te meer. De gefokte oogst van '66 bedroeg 45 miljoen vellen; het aan deel hierin van Nederlandse fokkers: 450 duizend vellen De fokkers hebben het al zover gebracht dat van de oor spronkelijke mahoniekleurige wilde nerts, nu afstammelingen in 40 ver schillende kleuren zijn afgeleid. Nerts hoeft nooit geverfd te worden (tenzij een bijzondere dame roze of citroengele nerts wil hebben); er is keus genoeg in het rijke gamma van zwart en grafiet naar parelgrijs, van diepbruin naar pastelbeige en wit. De gefokte nerts is groter dan zijn voorvader, maar hij heeft niet méér haartjes; zijn vacht is dus wat minder dicht, maar desondanks een ware schoonheid. Alleen wanneer voor een jas de vellen dwars verwerkt worden, blijven ze onversneden. Bij de tradi tionele lengtewerking moet het vel de lengte van de jas en van de mouw ha len. Daartoe moet de bontwerker het „uitlaten". Hij snijdt het vel in 45 smalle V- vormen verschuift al die reepjes zodat het vel smaller maar ook langer wordt en stikt daarna die 90 naadjes over hands dicht. Dacht u erover een nerts te kopen? Dan is het nu het geschikte moment. KERKRADE (ANP). Henk Scholte en Xini Wijnen hebben vrijdag hun om- miskenbare klasse in het moeilijke an kerkader 71/2 in het toernooi om de nationale titel in de Rodahal te Kerk- rade nog eens duidelijk bewezen. Wij nen legde zijn meesterschap vast in een reeks van 201, waarmee hij zijn partij tegen Vultink een beslissende wending gaf, en Scholte gaf van zijn grote kun nen blijk in de openingsserie tegen Lam bert van Leur: 152 caramboles, welke een hechte basis vormden voor de over winning. Maar behalve deze twee grootmees ters onder de kadristen vestigde nog een derde biljarter de aandacht op zich namelijk Bert van Nijnatten. De West brabander had vrijdag slechts zeven beurten nodig om Roodenburg naar een smadelijke nederlaag te spelen: 30026 Series van 45, 43, 109 en 92 markeerden het pad van Van Nijnatten naar deze glorieuze zege. Scholte, die zo sterk begon tegen Van Leur, was ondanks zijn krachttoer, die hem 152 punten opleverde, niet geheel voldaan. „Het is alsof er een kleefstof aan die ballen zit. Hoe langer je er ach ter elkaar mee speelt, hoe vuiler ze worden. Haartjes van het laken, stof alles blijft eraan plakken. Daardoor worden ze onzuiver en je ziet het bij elke rappel. Steeds lopen de ballen weg daarom moet je na elke tien ruppèls weer met een plaatsingsstoot de positie zien te herstellen. Vooral Wijnen en ik bij wie het spel geheel op techniek t: gebaseerd, hebben er veel last van," al dus Henk Scholte, die weliswaar daarna in de derde beurt nog door Van Leur De uitslagen. Sund quest De Kleine Var. Nijnatten Roodenburg Vultink Wijnen Van Leur Scholte 12b 300 300 26 120 300 139 300 17 17 7 7 10 10 6 6 32 83 109 13 42 204 290 152 (Van één onzer redacteuren) ZIERIKZEE Het plaatselijk bestuur van het Japanse eilandje De sjima heeft de h,ulp van Nederlandse zakenlieden die dit eiland be zochten, ingeroepen, om iets meer te achterhalen van de historie van een Nederlandse factorij die hier in de 18e en 19e eeuw gevestigd was. Op het eiland bevinden zich grafstenen met namen van Nederlanders erop, o.a. die van een zekere L. C. J. de Ligny uit Zierikzee. Deze zou hier op 3 augustus 1840 overleden zijn. Hij werd geboren op 1 juni 1817. Het bestuur van Desjima zou graag in contact komen met nabestaanden van de daar begraven Nederlanders, maar het staat wel vast dat er van L. C. J. de Ligny geen nabestaanden in rechte lijn gevonden zullen worden. In Zierikzee is het geslacht De Ligny al sinds lang niet meer bekend. Volgens informaties die wij hebben ingewonnen was de op Desjima begraven De Ligny ongetrouwd. Hij heette voluitLodewijk, Charles, Jacques en hij stamde uit een gezin van zeven kinderen. Op vrij jeugdige leeftijd moet hij naar het toenmalige Nederlands Indië zijn vertrokken, evenals een broer van hem deed. Merkwaardig is, dat in de genealogie van het geslacht De Ligny, de op Desjima begraven Lodewijk wordt verwisseld met een zekere Louis de Ligny, een neefje van Lodewijk, dat op jeugdige leeftijd in Nederlands Indië stierf. Nog merkwaardiger is, dat ook Lodewijk de Ligny in Indië is ge storven en wel te Batavia op precies dezelfde datum als op de graf steen op het eiland Desjima vermeld staat. Er zijn verschillende theorieën, die zouden verklaren hoe dit moge lijk is. De eerste is, dat het lijk van Lodewijk de Ligny in Batavia gestorven op 3 augustus 1840 met een uit de oost naar het vaderland terugkerend schip werd vervoerd en op Desjima, een tussenhaven, werd begraven. Steekhoudend lijkt deze theorie niet. De condities op de zeilschepen van die tijd waren niet zodanig dat vervoer van stoffelijke overschotten mogelijk was. Een zeereis naar Indië duurde vele maanden, zoals het ook vele maanden duurde eer de familie in Nederland bericht van overlijden van Lodewijk de Ligny kreeg. Vruchtbaarder schijnt de theorie dat er op Desjima in het geheel geen Lodewijk de Ligny begraven ligt, maar dat er ter nagedachtenis aan hem door vrienden of familie een grafsteen is opgericht. Hij zelf moet dan in Djakarta, dat vroeger Batavia heette, begraven liggen. Deze theorie krijgt meer grond als bewezen zou kunnen worden, dat de familie waartoe Lodewijk de Ligny behoorde, belangen had in de factorij op Desjima. Maar hierover is nog niets bekend. Het is één van de dingen die het plaatselijk bestuur van het eiland graag tot in details zou weten. De culturele attaché van onze ambassade in Tokio, de heer V. d. Sloot, heeft op zich genomen alle informaties over de factorij op Desjima, die hem door het publiek kunnen worden verstrekt, te bundelen en deze aan het bestuur van het eiland aan te bieden als een bijdrage in de kennis van de historie. Want bont is een speculatieartikel en zo kon het gebeuren dat momenteel de prijs die verleden jaar 12 tot 15 duizend gulden bedroeg, thans is gezakt tot on geveer 6000 gulden. Weliswaar alleen maar voorzover het de meest gangbare diepbruine standaardnerts betreft! Want er ligt een groot prijsverschil tussen de diverse kleuren: een vel van de aller nieuwste, pas gevonden kleur „homozy- gis lavender" kost 600 dollar. Er bestaan hiervan dan ook maar twee mantels. En nu we dan eindelijk zover zijn dat kleur geen probleem meer is, en de prijs keldert, nu wordt in Parijs de wilde nerts weer als het laatste snuf je uitgekreten! En waarom? Omdat de wilde nerts hoogst zeldzaam begint te worden. „Ik heb iets wat een ander niet hebben kan", schijnt ons op het lijf geschreven te zijn (of door de mode geschreven te worden). De bontwerker die zelf nertsen ver werkt houdt zich niet bezig met het aan elkaar naaien van de kopjes, poot jes, enzovoorts. Hij stopt die kostbare afval in een zak en wacht tot bewoners van het Griekse dorp Kastoria deze stukjes komen opkopen. Want in dat Griekse dorp, waar arbeidskrachten goedkoop zijn worden de miljoenen stukjes gesorteerd en in een soort huis industrie aan elkaar gezet tot lappen van 240 bij 120 cm. De lappen, die in vakkringen body's heten, worden weer verhandeld. Belangrijke bontwerkers gaan ze zelf in Griekenland uitzoeken en snijden er thuis de nerts-morceaux uit die het merendeel van de bont- dragende (middelprijs betalende) vrou wen om de leden hangt. Na nerts-morceaux staan veulen en kalf bovenaan op het verlanglijstje. Een goede veulenjas kost thans 1200 tot 2000 gulden Vroeger was het stug bont dat overeind kon blijven staan en het was een jas voor het leven. Nu is het vel zacht en soepel, maar ook niet meer zó ijzersterk. De bewerking van het veredelen, het looien, slijpen, even tueel bleken en verven, kostte vroe ger een klein jaar. Tegenwoordig zijn er nieuwe methoden met moderne che micaliën; de duur van de bewerking is teruggebracht tot een of twee maan den, het resultaat is mooier, maar de kwaliteit heeft het loodje moeten leg gen. Wanneer bijvoorbeeld 't z.g. „dun- snijden" met een soort vleesmachine niet heel nauwkeurig geschiedt, zal de haarwortel doorsneden worden en het bont „mildharig" zijn, hetgeen betekent dat de haartjes los zitten. Ongeveer 50 proc. van de vellen op de markt zijn mildharig. Vellen kopen is dan ook vakwerk een bontmantel kopen is een kwestie van vertrouwen. Kalf wordt momenteel graag onge verfd gedragen; een roodbont kalfje staat het jonge meisje machtig leuk en het is deze winter dan ook een hoogst begeerde bontsoort. Absoluut nieuw is Allgauer kalf, mauve-grijs, hetzelfde kalfje dat u op vakantie in de Oosten rijkse weiden hebt zien grazen. Geschoren kalf krijgt een tekening van zijden moirée, heel chic. Het sche ren van bont is niet altijd zinvol: een Amerikaans grapje is het scheren van nerts en het resultaat is niet eens mooi. Geschoren zeehond heet Lakoda; heel mooi, maar het lijkt zo veel op de fraai ste kwaliteiten suède dat de moeite en kosten tamelijk overbodig liiken. De bisamrug kost vandaag tweemaal zoveel als vijf jaar geleden, want hij begint schaars te worden. Natuurlijk is het gevolg hiervan dat de bisamrug in het buitenland bijzonder modieus be gint te worden. Hij is zijn geld waard, want in tegenstelling tot sommige pu- blikaties is 't bont buitengewoon sterk. (De jeugdig beige-grijze buikzijde is iets minder sterk). Wie een bisam- mantel koopt moet erop letten dat alle vellen even lang behoren te zijn: de onderste rij gelijk aan de hogere rijen. Moeilijk inkorten en verlengen! Van een bepaald soort lammetjes is de vacht gedurende de eerste drie dagen van hun leven zijdeachtig gevlamd: dit is het beroemde zeer soepele breit- schwanz. Na 3 x 24 uur krijgt het haar krullen en vanaf dat ogenblik heet het persiaan. Ongeverfd, van licht naar donkergrijs genuanceerd, is het zeer sterk. Alleen om het zwart te verven, hoeft het niet gebleekt te worden; voor alle andere kleuren wel, en dat gaat ten koste van de kwaliteit. Nu de weldenkende wereld pleit voor het behoud van de luipaard en vraagt hem niet te laten uitroeien ter wille van een mantel, zou u over chinchilla kunnen denken, het duurste bont! Dat deze beestjes in het wild nauwelijks meer voorkomen ligt nu eens niet al leen aan de vrouwelijke ijdelheid. De inheemse bevolking maakte van het zachte haar wol voor hun poncho's in de tijd dat chinchilla's nog met tien duizenden in het Andesgebergte leef den. Het bont blijft duur omdat ze moeilijk fokken; de bijzondere eigen schap is dat er geen dichter behaarde vacht bestaat: 10.000 haartjes op 1 vierkante millimeter! Geit (chevreau), konijn (lapin), en geschoren lam dienen voor lepke spor tieve mantels en jasjes, speciaal ge schikt voor de jeugd. Verleden jaar bracht Parijs konijn in knalkleuren voor de roerige meisjes. Dit jaar na turel gevlekt of (al weer heel geraf fineerd) in naturelachtige kleuren ge verfd. Slanke meisjes kunnen het zich permitteren dwars gestreept bont te dragen, moeder kan het lekker niet en daarom dragen ze het! Jeugd wisselt snel van ideeën, gelukkig dan maar dat ze genoegen neemt met lapin! Vijf-, zeshonderd gulden is toch altijd nog een heel bedrag voor een jasje waar zo'n meisje in een jaar of drie op is uitgekeken! A. MacGillavry. Nonchalant in de plaats van dames achtig: asblonde pastelnerts diagonaal verwerkt voor de korte jas met spor tieve capuchon, uit de nieuwe collectie van Chombert. Hierbij lleslaars-konsen van Vivler. Te koop aangeboden: enige wollen smyrna vloerkleden door groothandel in mo delkamers gebruikt. 150,— per stuk. Niet van nieuw te onder scheiden. Grote maten. Eventueel thuis te be zichtigen. Brieven onder nummer 93821 bur. van dit blad. een serie van 92 voorgeschoteld kreeg, maar wiens spel voor de Ossenaar toch te sterk was. Bedreigd werd Scholte dan ook niiet. Voor Tini Wijnen zag het er aanvan kelijk somber uit. Hij had totaal geen controle over het materiaal en na zes beurten nog slechts 14 punten bijeen gestoten tegen Vultink 102. In de zeven de beurt echter kreeg Wijnen plotseling greep op de ballen, hield ze op de ka- derlijnen in het gelid en gaf ze geer gelegenheid tot rebellie. In een hoog tempo en met een vaste hand voerde hij de score op. Zijn magistrale spel legde hij vast in de tot nu toe hoogste serie van het toernooi: 204. Vultink was een verslagen man. De klap was te hard aangekomen. Miet series van 52, 4 en 26 snelde Wijnen raar de overwinning. Vultink wist er niets meer tegenover te stellen. Tot een nog grotere figuran' werd Roodenberg gedegradeerd door de sterk spelende Van Nijnatten. terwijl terzelfdertijd op d>e andere tafel de klei ne Sundouest naar een nederlaag speel de. De Kleine gaf zijn zege glans met «en mooie slotserie van 83. 7.58 17.64 42.85 3.71 12.00 30.00 23.16 50.00 Op zaterdag 16 december a.s. hoopt onze vestigings leider de heer P. G. M. BAARS zijn 25-jarig jubileum te vie ren bij de firma Rath en Doodeheefver. Gelegenheid tot felicteren van 15.30 tot 17.00 uur Ne derlands Koffiehuis, Markt te Middelburg. Personeel Vestiging Middelburg. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van medeleven, welke ik tijdens de ziekte en na het overlij den van mijn dierbare echt genote LOUISA MARIA VAN PAMELEN mocht ontvangen, zeg ik al len ook namens mijn kinde ren en familie hartelijk dank. Camil de Greve. IJzendijke, dec. 1967. Huize Emmaüs. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van belangstelling die wij bij ons huwelijk mochten ontvangen, betuigen wij gaarne hierbij onze hartelijke dank, ook namens wederzijdse familie. C, v. Damme Koewacht, december 1967. Klapstraat 22a. M. v. Damme-de Waal. DANKBETUIGING Hartelijk dank aan Ass. Kant. A. J. P. de Block en Zn., Sas van Gent, voor de zeer vlotte afwerking en verhaal schade buitenland, betreffende mijn auto. G. E. Kersbulck. Sas van Gent Beukenstraat 7. EXCLUSIEVE FRANSE PAREUM Beroemd om de lang houdbare geur. Parfums" f 8,25 tol f 62, Lotions f 7,50 tot f 29,50 Hebt U geen verzoekschrift voor deelname ontvaingea neemt dan even contact met orus op, Voor uitbreiding van onze verpleeg tehuizen vragen wij Rente 7,5% met 6 maanden op zegging. Voor nadere inlichtingen brieven onder nr. S 87820 bureau van dit blad. een beste krant in elk opzied Lange persianer patte» 475,— Lange Nertspootjes 75».— Nieuwlandstraat 3 Tilburg tel. 04250-26617 Koop zelf uw hout in Luxemburg op stam, alle soorten en maten. C. HUIJBEN, Euschenrange Tel.: 91426 Post Clervaux J. H Luxemburg. Ook voor geldbelegging bosgrond van 1 tot 40 jaar oud. N.V. BIERBROUWERIJ DE DRIE HOEFIJZERS Wij kunnen op onze LOONADMINISTRATIE plaatsen met goede eontacteigenschappen; leeftijd omstreeks 20 jaar. Wij zoeken voor deze functie kandidaten met een voorop leiding op MULO-niveau, terwijl het praktijkdiploma boek houden tot aanbeveling strekt; bij voorkeur met enige erva ring op het terrein van de loonadministratie. Sollicitaities kunnen zowel schriftelijk als telefonisch gericht worden aan onze afdeling Personeelszaken, Ceresstraat 13 Breda (tel. 01600—24241).

de Stem | 1967 | | pagina 4