Middelburg aangewezen voor H.E.A.O.-school „Bedrijfsleven betaalt de tol ZEEUWSE OOGST: TEVREDEN GELUIDEN Werk en willige n op de huid gezeten OPENBAAR KLASSIEK ONDERWIJS DIENT GEHANDHAAFD TE WORDEN 101-jarige in Heinkenszand H. Mooibroek Dir. F. v. d. Walle van Raiffeisenbank in Clinge overleden Boeiend spel trio Louis van Dijk Ir. Geuze vertrekt uit Eerste Kamer MAANDAG: Meer nieuws uit stad en streek op pag. 3 en 5 Televisie Scholengemeenschap Zorg apart Interkerkelijke dienst in Middelburg HOGERE VEERTARIEVEN Vragen in Kamer over tarieven Zeeuwse veren Bezwaren te^en vakantiemotel Valkenisse TOERISTEN Voordacht J. Berulef Dubbelsporige kabelbaan bij afsluiting Kerstuitvoering Kamerorkest en Willem 't Hooft Beroep school Hoofdplaat niet ontvankelijk 3 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 9 DECEMBER 1967 3 OES Grand: 15 - 19 - 21 uur, Je leeft maar twee keer, 14 j. GISSINGEN Alhambra: 15 uur, 100.000 dollars voor Ringo, 14 j.; 20 uur, Flint vecht met vrouwen, 14 3. ERNEITZEN Galerie J 34: Expositie Ek en Annema. rie van Zanten. Luxor: 14.30 en 20 uur, Triple Crosj, 14 j.; 17 uur, Prairleratten, 14 itlLST Bioscoopgebouw: 14.30 en 17,15 mu Agent 077 operatie Marokko, 14 J.; 20 uur, Callgirls van Kopenhagen, 18 j. Mevr. Schopman: Hoptentoonstelling. J. D. Vogel: 15 uur, Schieting. Hotel De Graanbeurs: 19.30 uur. Ia- stuif-bal. r \Ventzier: Hoktentoonstelling. J. v. Heisland: 10 - 14 uur, Hoktentoon stelling. )OSTBURG Ledel Theater: 14 uur, Vernielende vuisten, 14 j.; 18.30 en 20 uur, Nattlek, 18 j. iLOOSTERZANDF, Het Witte Huis: 19 uur, Dansen, St.-Sebastiaan: 15 uur. Schieting. 5UIDDORPE Vcrmue: 15 uur, Sohietimg. A. de Block: 18 uur, Seriekaarting. 5T.-JANSTEEN Verenigingsgebouw: 19.30 uur, Béd. Staande Wip: 13 uur, Schieting. ,T, der Weduwe: 19 uur, Prfjskaarttag r. Coiegem: 13 uur, Schieting staande wip. Café De Kroon: 19 uur, Prijskaarting. NIET1 W-N AMEN Thilleman: 18 uur, Prijskamp groot, biljart. KOEWACHT H. de Vliegher: 9,30 uur, Seriekaarting A. de Bock: 15 uur, Schieting. J. de Guchtenelre: 18 uur, Prijsplering voor kalkoenen en konijnen. LAMSW AARDE Th. van Drlessche: 15 uur, Schiettag, CLINGE L. de Vilder: 19 uur, Seriekaarting, GROEDE Ekkenbus: Duivententoonstelling. KAPELLEBRHG C. de Kindt: 15 uur, Schieting. GRAAUW P. de Caluwé: 15 uur, Schiettag liggen- de wip. IJZENDIJKE Hofzicht Theater: 19.30 uur, Bai. WATERLANDKERKJE Café Bron: Seriekaarting om paling. BIERVLIET G. Bracke: 15 - 19 uur, Vogeltentoon- stelling. ANTWERPEN K.N.S.: 15 en 20 uur, Tango (Mrozek). K.V.O.: 14 uur. Tannhauser; 20 uur, Die Flederroaus. Bioscopen: Als onder vandaag. BRUGGE Bioscopen: Als onder vamidaag. Stadsschouwburg: 20 uur, De parelvis sers (Opera Gent). GENT Bioscopen: Als onder vandaag. Kon. Opera: 14,30 uur, De parelvissers; 20 uur, Victoria en haar huzaar. N.T.G.: 15 en 20 uur, Wacht tot het donker is (Knott). Area: 15.30 uur, „Home free" en „The maduess of lady Bright". 8T.-NIKLAAS Eden: Diplomatiek paspoort, agent Ka 14 j. Doorlopend van 14.30 - 20 uur. Century: Begrafenis te Berlijn, 18 Palace: Maroc 7, 18 j. Aanvang 14,30 uur. Rex: Op een zomeravond, 18 j. Scala: De tijger riekt dynamiet, 18 j, Aoanvang 14.30 - 17.20 - 20 uur. MIDDELBURG City: 20 uur, Liefde in het bloed, 18 J. Rijksarchief: 9.30 - 12.30 en 13.30-1150 uur» Curieuze archiefstukken. GOES Grand: 20 uur, Je leeft maar twee keer, 14 j. VLISSINGEN Alhambra: 20 uur, Flint vecht met vrouwen, 14 3. TERNEUZEN Galerie J 34: Expositie Ek en Annema- rie van Zanten. Luxor: 20 uur, Prairleratten, 14 J. HULST B Bioscoopgebouw: 20 uur, Callgirls van Kopenhagen, 18 j. CLINGE L. de Vylder: 15 uur, Schieting. NISSE I Dorpshuis: 19.30 uur, FilmvoorstaM j Rode Kruis. ANTWERPEN K.N.S.: 20 uur, Tango (Mrozek) Bioscopen: Als onder vandaag. BRUGGE Bioscopen: Als onder vandaag. GENT Bioscopen: Als onder vandaag. N.T.G.: 20 uur, Wacht tot het dtf»» is (Knott). ST.-NIKLAAS Eden: Diplomatiek paspoort, agent a 14 j. Aanvang 20 uur. Century: Begrafenis te Berlijn, 1» Palace: Maroc 7, 18 j. Rex: Op een zomeravond, 18 J- Scala: De tijger riekt dynamiet, 1° 'ervalcommando wachten niet eens it een paar fikse trappen van hun die nterden ze de deur en daar kw.am_n tai^l menrollen, log en ontstuitbaar als e i en geoefend zwaaiden ze met k Loe^l eer en wapenstok. ,,Ai!" sc aolitie schijnt al gewaarschuwd te inl iller! Wat nu?" Koortsachtig ze ^o-l lig brein naar een laatste ontsnapp (Van onze correspondent) De heer P. van de Waart in Heinkenszand hoopt morgen, zondag 10 de- dember 101 jaar te worden. Hij woont bü zjjn 68-jarige dochter in en heeft nog een gezondheid en levenslust die een 101-jarige zich maar wensen kan. Elke morgen staat hij prompt om half zeven op en gaat na zijn ontbijt naar de mis van acht uur. Verder vult hü de dag met wandelen en hier en daar eens rondneuzen tussen de dagelijkse dorpsnieuwtjes. Ook de krant wordt elke dag zij het met een loep nog zeer aandachtig gelezen. Vooral voor voetbal en wielrennen heeft de heer Van de Waart nog grote interesse en hi, volgt dan ook regelmatig als het nieuws hierover. „Hard werken en een sober leven, daar blijf je het beste bü", meent de heer Van de Waart. Van dat harde werken en die soberheid weet hij alles af want na <je wereldoorlog werkte hü nog jarenlang voor een salaris van zes gulden per week. De 101-jarige is zijn hele leven in de landbouw werkzaam geweest in Borssele en Heinkenszand. De laatste veertig jaar bracht hl) in zijn geboorteplaats Heinkenszand door. Er zijn nog vier kinderen in leven, een zoon van 67 jaar en een zoon van 60 jaar, een dochter van 65-jaar en een dochter van 68 jaar. Verder zijn er 28 kleinkinderen en 30 achterklemkin- deren. Het feest wordt zondag bij de heer Van de Waart thuis gevierd. „HET is boeiend om in een oude stad nieuw leven te brengenen die oude stad te harmoniseren met nieuw- houw", aldus de heer H. Mooibroek (46), adjunctdirecteur openbare wer- hen, beter gezegd stadsarchitect van Middelburg. „Op één maart van het volgend jaar zal ik dit werk dat ik dan twaalf en een half jaar zal hebben gedaanbeëindigen. Op die datum word ik districtsarchitect voor het gebied Utrecht-Gelderland van Monumentenzorg. TOEN ik in 1959 in Middelburg kwam Mts de wederopbouw nagenoeg ge ëindigd. Ik heb nog aan de laatste Testjes meegeholpen. Daarna was het ®en tijd stil. Toen dienden zich ech ter de sanering en restauratie aan. Dat betekent voor een stad als Mid delburg een reusachtig karwei, we hebben hier n.l. niet minder dan 1100 monumenten. Een belangrijk deel daarvan verkeerde of verkeert nog in e?n desolate toestand. Middelburg is een van de weinig gezegende steden die een gave zeventiende eeuwse bin nenstad hebben overgehouden. DE Duitsers hebben er wel een stuk uitgemikt, maar dat deel kon toch meer op een gave wijze worden her bouwd. Nu zitten we dus nog met een stadsgedeelte dat hoognodig moet worden gesaneerd. Het is te nopen dat het rijk daarvoor de no- l£fe gelden ter beschikking zal wil- en stellen, want van nieuwe stads- Harten zoalsin Rotterdam en Tilburg Quat toch niet zo'n sfeer uit als van een oude binnenstad. Het betekent een stuk levensgeluk voor alle men- /n'Jrouu,ens' a*s ie aan Amsterdam en kt denk je toch ook niet aan Bui- enveldert, maar a.d. oude grachten eren Middelburg nu in het de industrie over ons ri j .^eTlen ons nu de vraag of binnenstad dat verdragen en j ?ren kan. Die harmonieuze aan- i mg va oud en nieuw, is „de kunst van vandaag stedenbouw van nu wordt naar van verar"twoorde stadsplan- wnnri 9e20c^t- Daar m het laatste -iet t?*°g m.et over gesproken. Als je at er m Nederland tot nu toe (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het plan bestaat om in Middelburg te komen tot de stichting van een school voor hoger economisch en admini stratief onderwijs (HEAO). Een door het ETI-Zeeland ingesteld on derzoek heeft uitgewezen dat er in de provincie een voldoende leerlingenaanhod bestaat, en dat Middelburg de aangewezen plaats van vestiging voor een dergelijke school is. Dit werd gistermiddag bekendge maakt door de Middelburgse wethouder van onderwijs, M. Hubregtse, tijdens de openingsbijeenkomst van de open bare lagere school „De Zuidburch" aan de Samuel Rademacherstraat in Zuid. De plannen voor de h.e.a.o.-school worden opgesteld door de stihting voortgezet economisch onderwijs in Middelburg. De heer Hubregtse deelde voorts mee dat er in Middelburg thans ook belangstelling blijkt te besaan om te komen tot een m.e.a.o. en een l.e.a.o.- school resp. voor middelbaar en lager economisch en administratief onderwijs. De wethouder zei ook verheugd te zijn te kunnen meedelen dat de minis ter 'n l.o.m. school (school v. leerlingen met opvoedingsmogelijkheden) voor Middelburg subsidiabel heeft verklaard. Het ligt in de bedoeling reeds volgend jaar met dergelijk onderwijs in de stad te beginnen, en wel in de Gravestraat- school. over de toekomst van het gymnasium heeft gevoerd met het ministerie, en een bezoek heeft gebracht aan Deventer waar het reeds tpt een scholengemeen schap is gekomen. „Een besluit moet nog worden genomen" aldus de heer Hubregtse, „maar het gemeentebestuur staat ondverdeeld op het standpunt dat openbaar klassiek onderwijs gehand1 baafd dient te blijven. Dat kan met een gymnasium-nieuwe- stijl gebeuren, dan wel met een afde ling van een atheneum in een scho lengemeenschap". Sprekend over het lager onderwijs ais basis voor voortge zet onderwijs zei de heer Hubregtse tenslotte blij te zijn dat ook volgend jaar door het pedagogisch centrum aan 'de onderwijskrachten cursussen voor bijscholing zulen worden gegeven. Het gemeentebestuur wil ook met het medium televisie in het onderwijs ex perimenteren. Aldus wethouder Hu bregtse, die in dit verband meedeelde diat de Nederlandse onderwijstelevisie twee openbare scholen in Middelburg voor deze vorm van onderwijs heeft aangewezen. De heer Hubregtse zei te hopen dat spoedig ook bijzondere scho len voor t.v.-onderwijs in aanmerking kunen komen. Hij zei de motie die door ouders van leerlingen van de Arneburchschool is opgesteld, en waarin wordt aangedron gen op verbteering van het zwemon derwijs in Middelburg, volkomen te recht te vinden. De heer Hubregtse sprak de verwachting uit dat volgend jaar nadere mededelingen zullen kun nen worden gedaan over de bouw van een zo fel begeerd overdekt zwembad. De wethouder stond ook stil bij het hoe en waarom van een scholengemeen schap op basis van de wet op het voort gezet onderwijs, die op een augustus 1968 in werking zal treden. Een probleem zal naar zijn mening daarbij het mavo (het toekomstig ulo) vormen omdat, aldus de heer Hubregt se, een grotere trek te verwachten is naar het havo en het atheneum. Daar om speelt ook bij het gemeentebestuur de gedachte om het mavo onderdeel te maken van een scholengemeenschap, die rijks- of gemeentelijk zal moeten worden. „Wij geven natuurlijk aan het laat ste de voorkeur. Dat zal d'an beteke nen dat 'de rijks-hbs en de rijks-mms aan de gemeente zullen moeten worden overgedragen", aldus de heer Hubregtse die vervolgens 't probleem van het ste delijk gymnasium belichtte. Een zorg apart vormt, zo zei hij, het gestelde in de wet dat in de vijfde en zesde klas te zamen tenminste 32 leer lingen moeten zijn opgenomen. „Dat ligt momenteel niet zo best op het gymnasium", zo zei de wethouder, die verder inhaakte op het petitionne ment van ouders van leerlingen, die ten doel heeft het eigen karakter van het stedelijk gymnasium ook onder de nieuwe wet te bewaren. Hij zei dat het gemeentebestuur intussen bepaald niet heeft stilgezeten, en o.m. besprekingen MIDDELBURG In de Ontmoe- tingskerk te Middelburg wordt zon dagmiddag 10 december om 16.00 uur een bijzondere dienst gehouden, uit gaande van de protestants christelijke oudervereniging „Philadelphia". De diénst, bedoeld voor ouders en vrien den van het geestelijk gehandicapte kind op geheel Walcheren en de kin deren zelf, is interkerkelijk en zal wor den geleid door dr. A. Dondorp, gere formeerd predikant te Gapinge. Het is de eerste maal dat een dergelijke dienst wordt georganiseerd. op dit terrein is geschied, zou je ei genlijk moeten spreken van een fail lissement van onze moderne steden bouw. De oudere binnensteden blij ken nog steeds de mensen te blijven trekken. De buitenwijken lijken meer slaapwijkenOok de zogenaamde sub-stedenhebben een nog wei nig gelukkige groei doorgemaakt. Na tuurlijk is er geen enkele binnenstad die het moderne verkeer van morgen nog zal kunnen verwerken. Men zal zeker moeten komen tot een „loop- stad", waarbij men de auto aan de buitenkant zal moeten laten staan. DE Middelburgse binnenstad heeft alle facetten van de menselijke sa menleving: onderwijs, winkelstad, cultureel leven Het is een mooie stad, ik zal er altijd met plezier blij ven terugkomen CLINGE Gisteren overleed te Clin ge na een langdurige ziekte de heer T. M. v. d. Walle. Voor de gemeenschap te Clinge betekent dit een bijzonder groot verlies. De overledene was naast zijn functie van directeur van de Raiffeisen bank te Clinge ook jarenlang werkzaam als koster-organist en bestuurslid van diverse verenigingen. Gedurende ruim 33 jaar vervulde hij de functie van di recteur van de Raiffeisenbank. Hij was de vertrouwensman en vraagbaak van velen. De heer v. d. Walle zou over 2 weken gepensioneerd worden. (Van onze parlementaire redactie) OEN HAAG Het socialistische Tweede Kamerlid drs. Th. J. Wester hout heeft de minister van Verkeer en Waterstaat de volgende vragen ge steld over de tarieven van de veer diensten over de Westerschelde.: 1. Is het juist, dat het in het voorne men ligt per 1 maart 1968 de ta rieven van de veerdiensten voor de Westerschelde te verhogen? 2. Indien vraag 1 bevestigend moet worden beantwoord, is de minister dan bereid aan te geven op welke gronden deze voorgenomen tariefsverhoging berust? 3. Acht de minister voorts de in de voorgaande vragen bedoelde tariefs verhoging passend in het geheel van de ontwikkeling van zuidwest-Neder land en in het bijzonder de ontwik keling van Zeeuwsch-Vlaanderen? VALKENISSE De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning heeft bezwaar gemaakt tegen de plannen van Storimans en Van der Weegen, Bouw- en Handelsonderneming n.v., gevestigd te Tilburg om een va kantiemotel te bouwen op een terrein aan de Verlengde Dishoekseweg onder Valkenisse. Het betreffende perceel valt onder een gebied van Walcheren waar voor genomen werken dienen te worden ge toetst aan de plannen inzake de voor deze gebieden noodzakelijk geachte verbetering en verzwaring van de zee wering. Bovendien is in verhand hier mede in het op 23 oktober 1967 ter visie gelegde ontwerp voor het streek plan Midden-Zeeland dat mede het ge bied van het geldende streekplan Wal cheren omvat op enige afstand land inwaarts van de kust een zogenaamde bebouwingsgrens aangegeven. Het onderhavige vakantiemotel is ge projecteerd aan de zeezijde van deze bebouwingsgrens. Ter plaatse zal de zeewering in de periode 1974 tot 1978 lange tijd moe ten worden verzwaard in verband waar mee de dan aanwezige bebouwing zou moeten worden geamoveerd. De minister acht het daarom wense lijk reeds thans in deze kuststrook nieuwe bebouwing te weren. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Die door G.S. voorgestelde nieuwe tariefsverhoging voor de Zeeuwse veren zal ons op een extra schadepost van 15.000 gul den per jaar komen te staan, die wij praktisch niet zullen kunnen verhalen op onze opdrachtge vers". Aldus de heer P. Bakker, ad junct-directeur van 't transport bedrijf Verbrugge te Terneuzen. Hij rekende voor, dat van zijn bedrijf per dag 20 wagens twee maal de Schelde kruisen. Dat kost nu aan veergelden al 204 gulden per dag en 1020 gulden per week. ..Terwijl wij enerzijds zitten te kijken met een neergaande lijn in de vracht tarieven, die wij kunnen berekenen blij ven anderzijds de kosten stijgen. In april krijgen we voorts de c-a-o.-ver nieuwing, die de vervoersondernemin gen ook het nodige zal kosten", zo meent de heer Bakker, die erop wijst, dat het bedrijfsleven de zwaarste tol in deze tariefsverhoging zal moeten be talen. Ernstig verontrust, is door de direc tie van dit bedrijf ook contact gezocht met de eigen organisatie, het district Zeeland van de Nationale Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer - N.O.B. Wegtransport. De secretaris van het district Zeeland, de heer R. van Strien. deelde ons mee, dat via de landelijke organisatie in Den Haag getracht zal worden de overheid op de hoogte te stellen van de ontstemming die de tariefsevrhoging vooral bij het bedrijfsleven heeft gewekt. De heer Van Strien verzekerde voorts dat ook po litieke figuren" in Zeeland zullen wor den benaderd. Ook hij wees op het moeilijke parket waarin het beroeps goederenvervoer zich nu al bevindt. ,,Als het de fabrikanten b.v. wat min der goed gaat, dan is het vervoer een van de eerste punten waarop wordt bezuinigd." aldus de heer Van Strien. die overigens weinig optimistisch was over een mogelijkheid om de tariefs verhoging af te wenden. Volgens hem zal wel de enige „verlichting" kun nen komen van een tariefsverschuiving, waardoor de tarieven voor de ,.tien- rittenkaarten" zo gunstig mogelijk ko men te liggen. Dat zal natuurlijk wel ten koste gaan van de priizen voor individueel vervoer Dat laatste zit natuurliik vooral de voorzitter van de provinciale VW, de MIDDELBURG Enige honderden aanwezigen hebben in de Middelburgse schouwburg geboeid en consentieus ge luisterd naar het trio Louis van Dijk, bestaande uit Louis van Dijk, piano; Jacques Schols, bas en John Engels, drums. Dit instrumentale gedeelte werd af gewisseld door de dichter-prozaist J. Bernlef, die o.a. uit eigen werk voor droeg. Deze enorme belangstelling, die de organisators van deze avond mis schien wel gehoopt maar niet verwacht hadden (vooral omdat enkele maanden geleden een experimentele jazzgroep, n.l. het trio Nedley Elstak nog geen der tig toehoorders wist te trekken) is mis schien een reden te meer om in deze richting in het volgende seizoen door te gaan. Jeugd en Muziek komt met deze avond veel eer toe. Louis van Dijk die als pianist een klassieke opleiding heeft gehad, gaf eerst een duidelijke uiteen zetting hoe of men te werk gaat bij het uitvoeren van een nieuwe compositie. Hij gaf een uiteenzetting over klassiek en jazzimprovisatie. Een knap gespeelde fuga sloot zijn solospel af. De andere leden van het trio, die vanwege de slechte weersomstandigheden wat ver traging hadden, bleken in de te spelen werkjes ook op hun instrument mees ters te zijn, getuige knappe bas- en drums soli. Nummers als „That's all" en „If I were a bell" en het bekende „Summer time" kregen een gloedvolle vertolking waarbij het trio volledig op elkaar af gestemd bleek. Geen wonder dat de veelal jeugdige bezoekers voldaan huis waarts keerden. Als intermezzo in dit instrumentale gedeelte hebben de aanwezigen kunnen luisteren naar de dichter J. Bernlef, die o;a. voordroeg uit zijn bundel „Bermtoe risme", dat binnenkort in druk ver schijnt. Voor de dichter moet de werke lijkheid uitgangspunt zijn, aldus J. Bernlief, die dit met verschillende voor beelden staafde. A.L. heer J. de Regt, dwars, omdat dat individuele vervoer in de zomer voor een belangrijk deel voor rekening van de toeristen zal komen. Hij acht daarom een dergelijke hoge tariefs verhoging, een nadelige beïnvloeding van de concurrentiepositie van Zeeland, die zeker een rem op de ontwikkeling van het toerisme zal betekenen. Ove rigens had ook de heer De Regt de overtuiging, dat het bedrijf sieve.1 de zwaarste tol zal moeten betalen. Naar de mening van de heer De Regt blijft men in Zeeuwsch-Vlaanderen trouwens in geheel Zeeland van het standpunt uitgaan, dat de veren feite een gewoon verlengstuk van de rijkswegen zijn en uit dien hoofde ei genlijk kosteloos zouden moeten ziin. Hij was ervan overtuigd, dat de aan gelegenheid in de bestuursvergadering op 18 december „danig" ter srrake zal worden gebracht. Op dit moment bestaan er nog geen concrete plan nen voor het ondernemen van wat dan ook tegen de voorgestelde verhogin gen. Dat is nog evenmin het geval bij het dagelijks bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Mid den- en Noord-Zeeland. ,,Wij komen in de loop van de volgende week bijeen om ons over een en ander te bera den", aldus de plaatsvervangend voor zitter, de heer K. van Everdingen te Vlissingen. Hij wees erop, dat trou wens begin januari de algemene ver gadering wordt gehouden, waarop naar hij verwachtte ook het nodige over dit onderwerp zal worden gezegd. (Van een onzer verslaggevers) GOES De afsluiting van het Brou- wershavense Gat, onderdeel van de Deltawerken zal, zoals gemeld, voor een deel geschieden met behulp van een enorme kabelbaan. Ook de Grevelingen is zo afgesloten. Voor dit nieuwe kar wei heeft men voorzieningen getroffen, die het mogelijk maken om blokken be ton van 2,5 ton te storten. De sluiting van het Brouwershaven- se Gat zal in een periode van 12 tot 15 weken moeten geschieden. In die pe riode moet 600.000 ton stortmateriaal worden verwerkt. Om dit te bereiken is men bezig met de constructie van gro tere gondels, terwijl bovendien met een dubbelsporige kabelbaan zal worden gewerkt. Om het mogelijk te maken dat aan weerszijden van het Gat kan worden geladen, zullen aan beide oevers grote apslagplaatsen en laadstations worden gebouwd. Men treft al deze voorzieningen ook met het oog op de toekomstige afslui ting van de Roompot, waarvoor 2 mil joen ton stortmateriaal nodig zal zijn. De zuidelijke geul van het Brouwers- havense Gat zal met behulp van de ka belbaan worden gesloten, de noordelijke door middel van doorlaat-caissons. Deze sluiting zal gelijktijdig moeten geschie den in 1971. 9? 5? (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De christelijke oratorium ver eniging „Willem 't Hooft" in Goes zal met het Zeeuws Kamerorkest dinsdag 19 december in de „Prins van Oranje" te Goes een kerstuitvoering geven. De ze uitvoering begint om 8 uur. Op het programma staan werken van Vivaldi, Corelli, Bach en Van Swee- linck, Buxtehude en Vierdanck. Ver der zullen Nederlandse, Franse en Spaanse kerstliederen in verschillende bewerkingen voor koor en orkest wor den uitgevoerd. HOOFDPLAAT De Kroon heeft een beroep, ingesteld door het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs te Hoofdplaat, tegen de beschikking van de staatssecretaris van Onderwijs, waarbij is bepaald dat de van voornoemde vereniging uit gaande school voor gewoon lager on derwijs aan de Schoolstraat 15, te re kenen van de aanvang van het school jaar ,67-'68 niet meer voor vergoe ding in aanmerking kan komen (art 88 L.O.-wet) niet ontvankelijk ver klaard^ Het beroepschrift was na het verstrijken van de beroepstermijn ver zonden. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/MIDDELBURG Bra bant en Zeeland hebben volgens de gewestelijke arbeidsbureaus in deze provincies, geen last van mensen, die niet willen werken. In Amsterdam liggen de kaar ten anders. Daar heeft het ar beidsbureau besloten om 600 werkonwilligen op de zwarte lijst te zetten, hetgeen zeggen wil dat het bureau de bedrijfsverenigin gen adviseert om deze 600 perso nen geen w.w.-uitkering meer te geven. De werkonwilligheid heerst voorna melijk bij de provo's, vertelt arbeids bureaudirecteur A.I.J- Maas in WAAL WIJK. „Het is moeilijk uit te maken wat nu eigenlijk provo's zijn- Een rapport daarover spreekt van nozems, lang- harigen en extreem gekleden, die door hun uiterlijk geen plaats in het be drijfsleven kunnen krijgen". „Hier in het rayon Waalwijk hebben wij geen last van deze jongens. Na tuurlijk zijn er groepjes profiteurs, die zo lang mogelijk zonder werk lo pe, en wel een uitkering wensen. Maar de groepjes zijn klein en bijna te verwaarlozen." „Of er iets aan het probleem te doen is? Het wordt de werkonwilligen echt niet gemakkelijk gemaakt". Aldus de heet Th. Swinkels, directeur van het arbeidsbureau in TILBURG. Naar zijn mening worden de onwilligen voldoen de op de huid gezeten. Veel kans om te profiteren van overheidsgeld is er niet. „Maar de wet schrijft nu een maal een uitkering aan iedereen voor. Indien de bedrijfsverenigingen stoppen met de w.w. dan kan de onwillige al tijd nog bij de gemeente terecht voor een uitkering volgens de wet werk loosheidsvoorziening". Zijn collega A.J. van Esch in ET- T'EN voegt daar aan toe: ,,Ja de ge meenten kunnen ingevolge deze wet een uitkering van 70 procent geven. Maar zij hoeven dat niet". „Of wij in Etten met werkonwillig heid hebben te maken? Welnee, in dit rayon wonen alleen slimme jongens. Zij willen allemaal graag werken als er maar veel aan te verdienen ls. Be staat die mogelijkheid niet dan wordt hier niet gewerkt. Wij hebben een ha ven nodig om iedereen aan het werk te krijgen. De mensen willen zwaar werk in de open lucht. En niet te ver geten zo'n 250 gulden in de week als beloning". Toch komt het ook in het rayon Et- ten vaak voor, dat de bedrijfsvereni gingen negatieve adviezen van het ar beidsbureau krijgt. Bijna dagelijks gaat er een zwarte lijst door, want de mentaliteit der slimmen kan niet al tijd door de beugel. Wat te zeggen van werklozen met een w.w.-uitkering en een losse bijverdienste? De heer Van Esch vindt zoiets wel slim, maar het mag nu eenmaal niet. De Brabander heeft over het alge meen toch een andere mentaliteit dan de provo. De heer J. Spronk uit BER GEN OP ZOOM zegt. „In cie grote steden kan men zich werkonwilligheid veroorloven. Hier in Brabant niet. Hier heeft de werkloze nog altijd te maken nrnt een sociale controle. De buurt houdt hem in de gaten. Deze mening is ook de heer C.J. Buissing van het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in MIDDEL BURG toegedaan. Zeeland kent daar om geen werkschuwen. Buissing: ,,Wij hebben geen last van provo's" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ir. M. A. Geuze uit Poortvliet heeft de voorzitter van de Eerste Kamer medegedeeld, dat hij met ingang van 18 december zijn lid maatschap van de Eerste Kamer wenst te beëindigen. Dinsdag zal in de vergadering van de senaat van dit af treden officiële mededeling worden ge daan. Het vertrek houdt verhand met de gezondheidstoestand van de heer Geuze. Ir. Geuze, die 50 jaar is. maakt se dert het najaar van 1956 deel uit van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij en voorzitter van de Verenigde Coöpe- ratieve Suikerfabrieken. Voorts is hij voorzitter van de commissie water huishouding en lid van de raad van de waterstaat, lid van de interparlemen tair. Beneluxraad, voorzitter van de technische commissie van de Confédé- ration Européenne d'Agriculture. Voor zover deze functies verband houden met zijn lidmaatschap van de senaat zal hij ook deze neerleggen. (Van een onzer verslaggevers) GOES/MIDDELBURG Ze zijn weer omgezet in helderwitte sui ker, de talloze tonnen suikerbie ten die enkele weken lang een niet te onderschatten factor in het verkeer te land en te water hebben gevormd. De biet was best, dit jaar en de campagne zelf is over het algemeen uitste kend verlopen. Hoge kilogram» opbrengsten betekenden echter lage prijzen. Het Zeeuws land en tuinbouwblad, dat een soort „wapenschouw" heeft gehouden op de Zeeuwse eilanden steekt dat dan ook niet onder stoelen of banken. NOORD-BEVELAND: De werkzaam heden op de akkers zijn afgelopen. De boeren zijn bijzonder voldaan over wat het seizoen hen heeft gebracht. Het mooie weer is ook de ruilverkavelings- werken ten goede gekomen. Het graaf werk voor het leggen van drainage systemen, het grondtransport e.d. zijn voor nagenoeg vijftig procent klaar. THOLEN EN ST.-PHILIPSLAND: Een .uitstekende bietenoogst en een ge slaagde aardappeloogst. De werkzaam heden vergden geen te zware presta ties van de machines, hetgeen een gun stige invloed heeft gehad op de onder houdsrekening. Er heerst enige onge rustheid op Tholen door een gerucht dat volgend jaar de meeste laadplaatsen voor suikerbieten zullen worden op geheven. Alleen in Scherpenisse en Sint-Annaland zou in de toekomst nog verladen kunnen worden. Als het ge rucht juist is, dan zal de nieuwe situa tie van de boeren een andere organisa tie van het transport vergen. In veel gevallen zal dat een kostbaarder orga nisatie zijn. WALCHEREN: „Vele collega's zouden graag tekenen voor zo'n oogstjaar", con stateert het Zeeuwse Landbouwblad met betrekking tot de bietencampagne, maar laat daar direct op volgen dat dit niet voor alle gevallen geldt. De suiker bieten brachten per kilogram wel re delijke prijzen op, maar de verwachtin gen aan het begin van het seizoen zijn toch niet helemaal uitgekomen. De kor ting op de prijs wegens de magere sui ker kwam voor velen als een tegen valler. Het uiteindelijke financiële re sultaat van dit oogstjaar kan pas over enige tijd bekend zijn, als de nu nog opgeslagen produkten worden geveild. Van de prijs ontwikkelingen zal het af hangen of het jaartal 1967 een zilveren randje krijgt. Een gezamenlijk aanbod van een goede en uniforme kwaliteit via de daarvoor geëigende handelska nalen, kan de prijs gunstig beïnvloeden. ZUID-BEVELAND: Tevreden gelui den. De kilogram-opbrengsten, speciaal van aardappelen en wintertarwe, waren prachtig, al noteert men bij de tarwe tegenvallers door het optreden van gele roest bij sommige rassen. De aardappel prijzen wekken enige zorg. Er zijn gro te partijen opgeslagen op niet-vorstvrije plaatsen. De kans is groot dat er bin nenkort „tot elke prijs" geruimd moet worden. ZEEUWSCH-VLAANDEREN: In het oosten kon onder gunstige omstandig heden worden gewerkt, de opbrengsten,. waren hoog maar de prijzen matig tot laag. De Z.L.M. adviseert de boeren in dit gebied om in de komende wintertijd de bedrijfsvoering eens kritisch onder de loep te nemen, zodat men leert op te tornen tegen de bedreiging van grote prijsschommelingen van produkten waarvan de gemiddelde opbrengst niet evenredig is aan de stijgende produktie- kosten. In dit verband wordt gewezen op de voorlichtingsdag, op 19 december in Terneuzen, waar het onderwerp „inten sivering van akkerbouwbedrijven" diep gaand wordt behandeld. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen deed zich als nieuw verschijnsel het feit voor, dat er nogal wat bedrijven zijn over gegaan tot het inrichten van grotere en zelfs zeer grote melkveestapels. Het akkerbouwresultaat komt overeen met dat van de andere gewesten. Met de FRUITOOGST, met name voor appels, is het merkwaardig gelo pen. Kort na de bloei werd gesproken van een matige oogst en tenslotte werd het een zeer grote oogst, zo schrijft het Zeeuwse Landbouwblad, dat cijfers voor de gehele Nederlandse fruitoogst geeft. Bij de eerste raming van dit jaar ver wachtte men een oogst van 280 mil joen kg twintig procent minder dan in voorgaande seizoenen. Maar op 10 3uli ging het al naar 310 miljoen kg en drie weken later was men bij de 345 miljoen kg oftewel een normale oogst. Er was cehtor nog een appeltje voor de dorst aanwezig. Want na het passe ren van de magische grens van 400 mil joen kg. bereikte men tenslotte een recordraming van 450 miljoen kg. De prijzen werden door het geweldige aanbod natuurlijk lager dan men af gaande op de eerste raming had ver- wacht Het advies aan de fruittelers luidt dan ook: nu snel ruimen om dooi de grote voorraad heen te raken en een vroegtijdig aanboren van de koel- huisvoorraden. Het ras Golden Delicious heeft dit seizoen in nog sterkere mate dan ooit de scene beheerst. Langzamerhand valt of staat de appelteelt ermee. Hier en daar in Limburg is het percentage Gol den Delicious m de buurt van de tach tig gekomen. De goudrenet staat al ge- riurne ti.id niet meer op de'eerste plaats. Hetzelfde verschijnsel doet zich ook in de Zeeuwse fruitteelt voor.

de Stem | 1967 | | pagina 3