Zo maken we een: naaigarnituur OP 64 VELDEN WIE wordt man of vrouw van het jaar a ui „EN IN DE KEUKEN MOETIK SKULTUNA" 11 PECH MET DE KETTING CIRCUS REX NATIONALE OPINIEPEILING 20 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 9 DECEMBER 1967 Verband tussen baarlak en longziekten niet bewezen sn W. J. MUHRING: AMSTERDAM (ANP) Met meer stelligheid dan enkele jaren geleden kan thans worden beweerd, dat een verband tussen blootstelling aan haarlak en het ontstaan van longaandoeningen niet be wezen en zelfs niet waarschynlMk is. Dit wordt geconcludeerd in een arti kel in het Nederlandse tijdschrift voor geneeskunde van de hand van prof. dr. R. L. Zielhuis, hoogleraar in de hygiëne aan de universiteit van Amsterdam, en dr. J. H. R. van der Pas, medisch advi seur van de bedrijfsvereniging 'voor de tailhandel en ambachten. Niet alleen in de medische litteratuur, aldus het artikel, maar ook in de alge mene pers is het laatste decennium veel aandacht besteed aan een vermoe delijk verband. Sommige gevallen zou den zelfs tot de dood hebben geleid. In kringen van artsen en van kappers heeft dit tot ongerustheid aanleiding ge geven, meer dan onder de vrouwelijke consumenten. Het huidige verbruik van haarlak in Nederland wordt geschat op ruim 11 miljoen bussen van gemiddeld 12 h 14 Engels ons, wat neerkomt op ruim 4 miljoen kg per jaar. In antwoord op de vraag of en in hoeverre er risico voor de gezondheid bestaat bij het inademen van vernevelde haarlak schrijven de samenstellers van het artikel o.m. dat er mogelijke enkele, individuele gevallen van anders- of overgevoeligheid zijn en dan nog vooral ten aanzien van blootstelling aan schel lak-haarlak. Maar ook dit schijnt dan nog zeldzaam te zijn. Getekend door Peter van den Dries, Plattendijk 3, Heinkenszand (Z). CiuiAa Iwr*^ 1 imm i SsaêaÈs x-x-x-xXjXv ?|Xv."\v.'-'-'X-X f In sommige landen maken de kinderen voor Kerstmis zelf cadeautjes voor hun ouders. Hier in ons land wordt dat niet zo veel gedaan. Maar misschien is het toch wei eens leuk om je moeder eens te verrassen met een zelf gemaakt naaigarnituurtje. Moeilijk is het niet want hieronder staat duidelijk beschreven hoe je het aan moet pakken. Om het naaigarnituurtje te maken heb je het volgende nodig: een stuk rood handschoenleer (24x21 cm), een stuk wasleer (23x20 cm), een stuk stevig karton (11x9 cm), een stuk handschoenleer van 45 cm lang en 1 cm breed, enkele kleine reepjes leer, vilt om de naalden in te steken, wat lijm, een beetje watten, dikke zijde, een naald met een driehoekige punt om leer mee te naaien en een gewone naald om de eindjes af te hechten. In het garnituurtje hoort natuurlijk iets te zitten. Daar neem je een klein schaartje, wat pijpjes naaigaren en naalden voor. Hoe moet je het nu maken? Let goed op. Leg het stuk wasleer op tafel en schuif het stuk karton er onder en plak het precies in het midden te gen het leer. Leg dan het schaartje, het garen en de naalden op het was leer en teken aan waar je de leren strookjes, waarin deze voorwerpen ge stoken moeten worden, gaat vasthech ten. Naai nu de strookjes leer heel nauwkeurig met kleine steken door het karton aar het wasleer vast. Kijk maar eens goed naar figuur j en 2. Op het overgebleven stuk naai je dan het kleine stukje vilt vast, waar je later de naalden in gaat steken. Dat vilt moet uit twee lagen bestaan. Draai het wasleer nu om zodat je het karton voor je hebt. Neem dan een dot watten die het gehele karton bedekt en plak die erop. Pak vervol gens het rode handschoenleer. Smeer langs de randen van de ruwe kant van het leer ongeveer een halve cen timeter lijm. Doe hetzelfde met de ruwe zijde van het wasleer rond het karton. Leg het rode leer op tafel met de ruwe kant naar boven. Daar bovenop leg je dan het wasleer met het kar ton naar onder. Let goed op, dat het wasleer precies in het midden van het rode leer wordt geplaatst. Druk het vervolgens stevig met je hand aan. Vouw de rode rand naar binnen en naai de drie lagen aan elkaar met rijgsteken. Knip op de vier hoeken eerst het rode leer af (zie plaatje 2) voordat je ze naar binnen vouwt. Wanneer je nu het garnituurtje dicht wil doen, buig dan eerst de twee zijden naar binnen (figuur 3) en buig vervolgens het onderste gedeelte naar boven (figuur 4). Het bovenste gedeelte vouw je na tuurlijk naar beneden. Naai dan in het midden daarvan de lange strook handschoenleer vast en wel zo, dat het ene einde 30 cm lang is en het andere 15 cm. Figuur 5 laat je zien hoe je het garnituurtje kunt vastma ken. Mocht je geen leer kunnen krijgen dan kun je ook dikke stof, plastic of zeil gebruiken. Nou veel succes en laat maar eens horen hoe mooi het geworden is. Woensdagmiddag hebben we vrij en we spraken met z'n vijven af dat we een fietstochtje zouden maken. Om 2 uur zouden we op de markt zijn en zouden dan naar het nabijgelegen stad je Raamsdonksveer rijden. Precies op tijd waren allen aanwe zig. Daar gingen we! Ik reed naast Bernadette. „Jij hebt toch maar een fijne fiets", zei ik tegen haar". „Ja", zei Bernadette, „maar de ketting is wel wat ruim die loopt er weieens af". Spoedig bereikten we de grote weg en warempel. daar had je 't al. De ketting van Bernadettes fiets liep eraf. „Rij maar langzaam door", zei ze. „ik haal jullie wel in". Maar even voorbij de Veerse brug stopten we +och maar even om op Ber nadette te wachten. Maar.er kwam niemand. José zei: „Ik rijd wel even terug". Dat deed ze maar ze kwam terug zonder Bernadette. Ze zei: „Ik ben de hele weg zowat terugge reden, maar ik zag ze niet hoor. Diny en ik besloten met z'n allen terug te rijden naar de plaats waar we ze hadden achtergelaten maar geen Bernadette. Wat was er met Bernadette gebeurd? Ze kon de ktting er niet op krijgen. Ze was op zoek gegaan naar een fiet senmaker. 't Duurde daar erg lang want er waren een mevrouw en een meneei die voor hun neefje een fiets moesten hebben. De baas zelf was weg en toen was er maar één man om -e helpen. Eindelijk waren ze klaar. Toen werd Bernadette geholpen. Wij zochten het dorpje door, maar we zagen geen Bernadette. Toen stelde Diny voor om het aan iemand te vra gen. „Goed", zeiden we. Daar zagen we een mevrouw met een hondje. „Mevrouw", vroeg Diny, „heeft u soms een meisje gezien met kortgeknipt haar, een blauw windjack "n een groene rok?" „Nee", zei de mevrouw. „Echt niet". „Jammer", zei Diny. „Maar u bent hartelijk bedankt". Daar kwam een dikke meneer aan. Nu deed José het verhaal. „Ja", zei de meneer, „in de buurt van de fiet senmaker!" en hij wees ons hoe we moesten rijden. Na hem te hebben bedankt reden we naar de fietsenmaker. We kwamen er spoedig aan en ja hoor, daar stond Bernadette. Ze keek wel verwon derd op. Maar wij waren blij dat we haar hadden gevonden! Wilma Schellevis, 11 jaar Loswal 1. Dussen. Ik zou graag willen corresponderen met een r.-k. meisje van plm. 11 jaar. Ik houd van lezen, zwemmen, schil deren en ik verzamel servetten, enz.) Ik gng eens met mijn broertje naar het circus op het plein Op het plekje waar we stonden zag je alles reuze fijn. Maar opeens werd er geroepen, opzij, opzij en er kwam een olifant voorbij. Betsie. zei de man die stuurde, geef die jongen eens een poot maar ik ben gauw weggelopen met mijn broetje aan mijn hand. Rijen. Marjo v.d. Velden Hof van Liedekerke 12 Rex is een hona met een hele grote mond en blaft hij daarmee dan roep je o jé. dat beest dat maakt me bang. Ziji baas die zegt dan Zolang hij niet gromt, zolang hij niet bromt, eet hij uit je hand. Breda Wim Vrljvogel, Olmstraat 47, 10 jaar. (ADVERTENTIE) OLIFANT OP HOOG NIVEAU. Wie denkt, dat een Olifant niet klimmen kan heeft het mis! Neem die Olifant nit Schiedam*. Tot op het hoogste niveau! Olifant cognac! L. B. JOHNSON SIEBE v. d. ZEE Ondanks de interventie van de Ame rikaanse Ambassade in Tunis kon het gerezen geschil tussen het organisatie comité en de Amerikaanse kampioen Robert Fischer niet tot een oplossing gebracht worden. Halverwege het inter zonale toernooi in Sousse pakte Fischer zijn koffers en vloog terug naar Ame rika. De oorzaak van het conflict was ge legen in het feit, dat de heren het niet eens konden worden over de datum waarop Fischer die uit geloofsover tuiging geen schaakstuk op zaterdag aanraakt zijn inhaalpartij zou uit spelen. Het gevolg was, dat Fischer die met een ruime voorsprong aan de top lag tot tweemaal toe wegens niet opkomen een reglementaire nul kreeg en daaruit de consequenties trok. Een beschamende situatie! Natuurlijk is bekend, dat de 24-jarige Amerikaanse grootmeester een deksels lastige knaap is en wellicht in vele opzichten een querulantie paart aan onbillijke eisen. Maar aan een organisatiecomité moet de eis gesteld worden, dat het de wijs heid bezit om netelige situaties tot een voor alle partijen billijke oplossing te brengen en ook begrip toont voor de gemoedstoestand van de schaakmeester, die aan een toernooi deelneemt. Fischer, die volgens mij, maar ook volgens de mening van vele grootmeesters de op volger zou worden van Petrosjan, is dus uitgeschakeld. Dit is dubbel jammer voor de geniale grootmeester, maar ook voor de gehele schaakwereld. Inmiddels is de wedstrijd te Spusse geëindigd met een overwinning voor Larsen met 15,5 punt gevolgd door Geiler, Kortschnoj en Gligoric met ieder 14 punten. Por- tisch eindigde op de vijfde plaats met 13,5 punt. Stein, Hort en Reschewski deelden de zesde plaats met ieder 13 punten. Het kandidatentoernooi, waar van de winnaar het recht verwerft, we reldkampioen Petros jan uit te dagen, zal in twee poules van vier schakers worden verspeeld. Deze acht schakers zijn de eerste zes van het interzonale toernooi plus de Russen Spassky en Tal. Aangezien in Sousse drie schakers op de zede plaats zijn geëindigd (Stein, Reschewski en Hort) zal een extra toernooi uit moeten maken, welke van deze drie zich bij de laatste acht plaatst. Dat toernooi wordt in februari volgend jaa- in Amerika gespeeld. Onderstaand volgen enkele partijen ui+ het toernooi te Sousse. Wit: Fischer (Amerika) Zwart: Barczay (Hongarije) Spaans. 1. e2-e4, e7-e5 2. Pgl-f3, Pb8-e6 3. Lfl-b5, a7 ab 4. Lb5-a4, Pg8-f6 5.0-0, Lf8-e7 6. Tfl-el, b7-bo 7. La4-b3, d7-d6 8. c2-c3, 0-0 9. h2-h3, Pc6-b8 10. d2-d4, Pb8-d7 11. Pf3-h4, e5xd4 12. c3xd4, Pd7-b6 13. Ph4- f3, d6-d5 14. e4-e5, Pf6-e4 15. Pbl-d2, Pe4 xd2 16. Lclxd2, Lc8-f5 17. Lb3-c2, Lf5xc2 18. Ddlxc2, Ta8-c8 19. b2-b3, Pb6-d7 20. e5-e6!, f7xe6 21. Telxe6, c7-c5 22. Ld2- a5!, Dd8xa3 23. Te6xe7, Da5-d8. (De beslissende fout, die direct ver lies brengt.) Stelling na 23 Da5-d8 Wit Kortschnoj (U.S.S.R.) Zwart: Kavalek (Tsjechoslowakije) Koningsindisch 1. d2-d4, Pg8-f6 2. c2-c4, g7-g6 3. Pbl-c3, Lf8-g7 4. g2-g3, 0-0 5. Lfl-g2, d7-d6 6. Pgl-f3, c7-c6 7. h2-h3, Dd8-a5 8. Lcl-d2, Da5-a6 9. b2-b3, Pb8-d7 (Zwart wil b7-b5 doorzetten) 10. a2-a4!, e7-e5 11. e2-e3, Da6-b6 12. a4- a5, Db6-d8 13. Ld2-cl, Tf8-e8 14. Lcl-b2, Ta8-b8 15. 0-0, b7-b5 16. a5xb6 e.p., a7x b6 17 Lb2-a3, Lg7-f8 18 d4xc5 d6xe5 19 Le3x f8, Kg8xf8 20. Ddl-d6-fDd8-e7 21. Dd6x c6, De7-b4 22. Pc3-d5, Pf6xd5 23. c4xd5, b6-b5 24. Tal-a7, Db4xb3 25. Dc6-d6-f, Kf8-g8 26. Pf3xe5" (Veel beter dan 26. Td7:. De tekstzet wint een pion bij de overwegende stelling.) Stelling na 26. Pf3xe5ü 26. Te8xe5 27. Ta7xd7, Lc8xd7 28. Dd6xb8, Te5-e8 29. Db8-c7, Ld7-f5 30. g3-g4 Lf5-d3 31. d5-d6!, Ld3xfl 32. d6-d7, Te8-f8 33. d7-d8 D, Lflxg2 34. Dd8-f6, Lg2-a8 35. Dc7-e5 en zwart gaf zich gewonnen. Wit: Portisch (Hongarije) Zwart: Larsen (Denemarken) Onregelmatige opening I. Pgl-f3, d7-d6 2. d2-d4, Lc8-g4 3. c2-c4, g7-g6 4. Ddl-b3, Dd8-c8 5. h2-h3, Lg4xf3 6. Db3xf3, Lf8-g7 7. e2-e3, Pg8-f6 8. Pbl- c3, 0-0 9. g2-g3, Pb8-d7 10. Lfl-g2, c7-c6 II. 0-0, e7-e5 12. d4-d5, c6xd5 13. c4xd5, Pf6-e8 14. e3-e4, f7-f5 15. h3-h4! Dc8-c4 16. h4-h3!, f5xe4 17. Df3-dl! (De pointe van de witte opmars. Zwarts koningsvleugel is nu behoorlijk ver- zwarkt, terwijl het witte loperpaar een strategisch belangrijke troef betekent) 17göxh5 (Praktisch gedwongen) 18. Ddlxhö, Pe8-f6 19. Dh5-h4, Pd7-c5 (Wederom noodzakelijk; er dreigde Pe4:l en 19Pd5: faalde wegens 20. Le4:) 20. Lcl-e3, Ta8-c8 21. Tfl-dl, Kg8-h8 22. Lg2-h3, Tc8-c7 23. Lh3-f5, b7-b5 24. Tal-cl! (De inleiding van een prachtig bere kende afwikkeling) Stelling na 24. Tal-cl! 23. Pf3-g5! en zwart gaf zich gewonnen. Op 24 Pf6 volgt immers 25, Tg7:+], Kg7: 26. Pe6+ met damewinst. 24 Pc5-d3 25. Pc3-e2! Pd3xcl 26,Tdlxcl, Dc4xe2 27. Tclxc7, Tf8-g8 28. Tc7xg7! (Beslissend) 28De2-dl+ 29. Kgl-h2, Kh8xg7 30. Dh4-g5+. Kg7-f7 31. Lf5-e6-|_, Kf7-e8 32. Dg5xf6, Ddl-h5+ 33. Le6-h3, Dh5-g6 34. Df6xg6, h7xg6 35. Le3xa7 en zwart gaf zich gewonnen. 1967 is een veelbewogen jaar geworden met grote belangrijke ge* beurtenissen en mensen die daarop hun stempel gedrukt hebben Hoe is uw reactie hierop geweest? Wie heeft naar uw mening in het nationale gebeuren en in het wereldnieuws de belangrijkste rol ge- speeld? Evenals vorig jaar legt DAGBLAD DE STEM deze vragen voorin de vorm van een enquête. U kunt dus zelf de man of vrouw van het jaar kiezen, die u het belangrijkste vindt. Dat mag mr. van Mierlo van D' 66 zijn en drs. Bogaers van de christen-radicalen en minister president De Jong. U mag ook president Johnson kiezen, Ho Tsji Min, Che Guevara, Mao Tse Toeng of Mosje Dayan. En niets belet u om Ridder van Rappard, prins Willem-Alexander, prinses Margriet oi kardinaal Alfrink aan te wijzen als man of vrouw van het jaar. Ook bij de tweede vraag heeft u alle vrijheid. U kunt zowel het optreden van de hippies, de culturele revolutie in China, de oorlog in het midden-Oosten of de activiteiten van de christen-radicalen aan wijzen als belangrijkste gebeurtenis van het jaar. Ook voor de sportman of sportvrouw van het jaar hebt u alle keuze: Coen Moulijn of Cruyffie, Jan Janssen, Peter Post of Eddy Merck, Wim Ruska of Ada Kok, Jean Marty of Wilma van den Berg. Hetzelfde geldt voor het tv-programma, dat u het afgelopen jaar het beste vond. U kunt kiezen tussen bijvoorbeeld Swiebertje, De Forsyte Saga, De Vliegende Non, De wrekers, Kunstgrepen of Ja zuster, Nee zuster. En op de vraag aan welke persoon u zich in het afgelopen jaar het meest geërgerd heeft, heeft u eveneens alle mogelijke vrijheid. De uitslag van deze enquête zal bekend gemaakt worden in het oude jaarsnummer van 31 december. U hoeft niet perse alle vragen te beantwoorden. Ook als u maar enkele vragen wilt beantwoorden, kunt u aan deze enquête meedoen. Het onderstaand formulier wet uiterlijk 18 december aan onze centrale redactie worden opgezonden: Dagblad De Stem (Oudejaarsenquête), Reigerstraat 16, Breda, De uitslag van deze enquête kan gezien worden als een nationale opiniepeiling. Zes andere kranten, met wie Dagblad De Stem samen werkt in de Stichting Persunie, werken nl. ook aan deze enquête mee. Dat zijn: het Binnenhof (Den Haag), het Centrum (Utrecht),De Leidse Courant, De Nieuwe Limburger (Maastricht), Het Noord- Hollands Dagblad (Alkmaar) en de Twentsche Courant (Hengelo). Wij zullen de mening van onze lezers en die van andere bladen afzon derlijk publiceren. (ADVERTENTIE) Ze behoort tot de twenners, stuk voor stuk kenners op 't gebied van moderne vormge ving en komfort Ook waar het pannen betreft Zonder keukenpieterige prietpraat eist zij SKULTUNA Aan al haar wensen voldoet SKULTUNA Ze voelt er niets voor uren bezig te zijn met schoonmaken en schuren. Maar bovendien stelt ze haar eisen aan de vorm geving. Ja, SKULTUNA heeft gewoon alles._ Fijne 6trakke vormgeving, geschikt voor gas •n elektra, koken-zonder-koekon, handig af gieten, schoon In een kraanomdraal... kortom zweedse toppers In de moderne keuken. Altijd wel even letten op 't merk! In prijs Q QC vanaf f VRAAG 1: Welke man o! vrouw heeft in 1967 de mees- te indruk op u gemaakt? ANTWOORD. VRAAG 2: Wat is naar uw mening de belangrijkste ge beurtenis van het jaar ge weest? 'ANTWOORD: VRAAG 3: Wie is voor u de sportman of sportvrouw van het jaar? ANTWOORD: VRAAG 4: Welk tv-program ma vond u dit jaar het best? ANTWOORD: VRAAG 5: Aan wie heeft U zich in 1967 het meest ge" ergerd? ANTWOORD: Bovenstaande 'strook invullen en opzenden aan DAGBLAv DE STEM (Oudejaarsenque- te)Reigerstraat 16, Breda- He OOK vanir weer mi talent, r mauw blijft to een puntgave dreumes op z muzikale drift kapoentje kom jaar zegt hij: ook rustig een ernstig en bec over een klein Het huilen sta Terzijde grijpt on tig in het ivoor v a rL een vrijblijvende be schuddend zegt hij: ft middag niet in. He- gewone huis. tuin- Met kinderen is hel Toen dat meisje ve. het tonee' opkwam, zingen. Ze hebben ze voor leip staan Manders vat op ha: toen brandde ze oo los. Man. dat was Ze zat roerloos op een soort verheven fraseerde alsmaar Oi je mauw. Op het la alleen nog met Bact benen. Dat was gee meer, dat was pure sehijnlijk wist ze zeli ze deed, want toen minuten uit die drc was er gelijk geen haar te bezeilen". Op het kleine ton< ae moed nog steeds zaai rekruteert hü sté pen, die hah en fro: zijn deprimerende h: jarige Saskia heeft aandringen van haar een geestelijk lied tl tanden geklemd, ma de schoot van Dorus missie en duikt ze een schuwe vogel d w gevallen. Mandérs verder, maar het zi gewoon ni t in. In de zaal en op de derijen wordt het k niet aan de beurt is tussen ernstig toeges roem beluste ouders.

de Stem | 1967 | | pagina 20