MINDER GEDWONGEN HUWELIJKEN IN DE NABIJE TOEKOMST ONZE PUZZEL Kampioenendag in Etteii was groot succes Het uur van de waarheid: een proefrit in de machtige Mercedes-Benz 200D COMI w HET Meer risico voor jonge tieners DUITSLAND VERLIEST 76e STAR11GHTER Niet te Uitkering 10 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 9 DECEMBER 1967 10 Wageningse socioloog verwacht: voor uw De Kerk steunt op Uw één procent Prijzen Geheimen Ervaar het zelf. Bel meteen de dichtst bij zijnde dealer. Er wacht een Mercedes-Benz 200D op u. N.V. GARAGE VAN DONGEN-JONKERS N.V.GARAGET WESTEN Misvatting „Rietsuiker niet verbieden aan DIABETICI In kamercommissie Weinig bezwaren tegen wetsontwerp contraceptiva DR. CORN. Mun generatie i| een heilig ontze chologen. Zij hadde groot deel van het overgenomen, waai oudere generatie p) sen bekleed waren, magisch, omdat he antwoorden was. H al tastte rechtstree onze meest kwetsbi melijkte innerlijkhe er speciaal voor gi: hun spullen voor d dan konden zij d.n verfijnde en gecor strumentarium iets dat zij Intelligentie, men en dat naai 01 dus bestaat, omdat en meetbaar is omd ten. En, om in de oude catechismus te ieder mens heeft zul Het is misschien maar het staat vas1 ben, allerminst ont waarschuwingen vai ons eraan gewend o spreken als over eer meetbare grootheid gewicht, polsslag, zoutgehalte dat zijr meten en aan het re: meting zijn bepaalde, verbinden aangaande of er zijn richtlijnen leren voor ons ged (Van een onzer redacteuren) WAGENINGEN In de nabije toekomst zal het aantal gedwongen huwelijken aan zienlijk dalen, behalve bij de jonge tieners. Dit is de persoonlijke mening van de Wageningse hoogleraar prof. dr. G. A. Kooy. Hoewel daarvan geen duidelijke gegevens bestaan, mag wel als vaststaand worden aangenomen, dat tot voor enkele jaren gedwongen huwelijken in Nederland voor het merendeel voorkwamen tussen volwassenen. De reden moet volgens de hoogleraar zijn, dat de sexsuele omgang in de regel pas begon op een relatie! laat tijdstip, namelijk kort voor of na het bereiken van de volwassenheid. Het is de vraag of deze praktijk van „langdurige onthouding" nog veel wordt gevolgd, aldus prof. Kooy, die hieraan de vraag verbindt „Als veel jongens en meisjes in het begin van hun puberteit al geslachtsgemeenschap hebben, zijn zij dan afdoende gewapend tegen mogelijke lichamelijke consequenties?". Geslachtsgemeenschap vóór het huwelijk als aanloop tot de huwelijksgemeenschap zal wel spoedig tot de normale praktijken behoren van een groot deel van de Nederlanders, zo voorspelt dr. Kooy. Hij is echter tegelijk geneigd te geloven, dat het aantal gedwongen huwelijken aanmerkelijk zal dalen als gevolg van het gebruik van deugdelijke voorbehoed middelen zowel in die kringen, waar een gedwongen huwelijk altijd met een afkeurend oog werd be keken, als in de kringen, waar een dergelijk huwelijk niet werd beschouwd als tegen de ethische normen indruisend. De hoogleraar maakt één uitzondering, namelijk voor de categorie van de tieners. In deze categorie lijkt het risico van een gedwongen huwelijk of tenminste een ongewenste zwangerschap groter te worden, stelt prof. Kooy. Boven aangehaalde opmerkingen van de Wageningse hoogleraar ontlenen wij aan een dezer dagen als bulletin van de Wageningse hogeschool verschenen studie: Enforced marriage in the Netherlands (Het gedwongen huwelijk in Nederland). Op basis van door het Centraal Bureau voor dé Statistiek gepu bliceerde gegevens over kinderen, die binnen zeven maanden na het sluiten van een huwelijk worden geboren, welke gegevens dateren van de jaren 1959- '60-'61, zijn prof. Kooy, een socioloog, en de heer M. Keuls, een statisticus, tot een aantal interessante conclusies gekomen. Aan het slot van het boekje relativeren de schrijvers overigens de belangrijkheid van hun opmerkingen door te erkennen, dat er inmiddels nogal wat jaren zijn verlopen sinds het C.B.S.' zijn onderzoek in stelde. Jaren, waarin meer in de sexuele sfeer is veranderd dan vroeger in decades. Tot 1960 oefenden volgens de schrijvers de kerken een grote invloed Uit op het sexuele gedrag van hun lidmaten, waarbij zij nauwgezet de woorden van Sint Paulus volgden. Het was beter te trouwen dan te branden. De laatste jaren zijn de kerkleden minder gezeggelijk gewor den en de kerken zelf minder star. Op grond van deze ontwikkeling mag worden aangenomen, dat het voorhuwelijkse geslachtsverkeer aanmerkelijk is toegenomen. Men mag daaraan echter niet onmid dellijk de conclusie verbinden, dat ook het aantal gedwongen huwelijken sterk is gestegen. Want er heeft nog een andere ontwikkeling plaats gevonden, die de andere kant op werkt, namelijk die van de kennis en het gebruik van voorbehoed middelen. Het zou volgens prof. Kooy en de heer Keuls niet te verbazen zijn als de katholieke en orthodox protestantse jeugd momenteel even goed op de hoogte is van voorbehoedmiddelen als de jongeren uit de milieus, waar sex nooit zo ver bonden was met het begrip zonde. Het is heel goed mogelijk, zeggen de twee hoogleraren, dat later blijkt, dat het onderzoek juiist is verricht op het keerpunt van een oud en een nieuw tijdperk wat betreft de meest intieme persoonlijke relaties, in een land, dat door buitenlanders nog steeds vaak wordt betiteld als vrij conservatief. Het C.B.S.-onderzoek zelf heeft uitgewezen, dat onge veer 15 pet. van de Nederlandse huwelijken gedwon gen is gesloten. Hiermee behoort ons land tot de landen met de kleinste aantallen gedwongen huwe lijken. Er zijn echter grote regionale verschillen. Ver boven het landelijk gemiddelde komen vrijwel geheel Groningen en Drente, waar meer dan een De socioloog prof. dr. G, A. Kooy en de statis ticus M. Keuls hebben aan de hand van C.B.S.- cijfers een studie gemaakt van het gedwongen huwelyk in Nederland. Het resultaat van deze studie hebben zij in vrij nuchtere (Engelse) taal gepubliceerd in een intern tijdschrift van de Wageningse hogeschool. Het feit echter, dat de C.B.S.-gegevens al zes of meer jaren oud zijn, heeft beide schrijvers ertoe verleid verder te gaan dan een louter wetenschappelijke beschouwing. Zij hebben zich gewaagd aan het geven van een persoonlijke mening over de huidige situatie en over de te verwachten ontwikkeling. Een van hun stellingen is, dat bij jonge tieners het risico van een gedwongen huwelijk of ten minste een ongewenste zwangerschap groter wordt. Hoewel de heren Kooy en Keuls uit drukkelijk zeggen, dat liun stelling niet steunt op officiële gegevens, nemen wij aan, dat zij en met name prof. Kooy wel over serieuze aanwijzingen beschikken om deze te poneren. Wij achten een dergelijke ontwikkeling grote aandacht waard. Aandacht van iedereen, die te maken heeft met de opvoeding en de voor lichting van kinderen, zowel voor als tijdens de puberteit. De voorhuwelijkse geslachts gemeenschap in het algemeen als aanloop tot het huwelijk is op liet ogenblik fel in discussie. Sexueel verkeer tussen jeugdige tie ners kan echter niet beschouwd worden als voorhuwelijks verkeer, eenvoudigweg omdat de ze kinderen geestelijk noch lichamelijk toe zijn aan een huwelijk. Wij duchten ernstig de gevaren, die aan vroeg tijdige omgang zijn verbonden. De problemen, die hieruit voortvloeien zijn legio en merendeels van een aard, dat kinderen ze niet aankunnen; toch zeker niet alleen. Het is daarom een zaak, die iedereen aangaat. derde van het aantal huwelijken uit dringende nood zaak moest worden gesloten, verder grote delen van Gelderland en Utrecht, de Zuidhollandse eilan den, en bepaalde hoeken van Friesland, Overijssel, Noord-Holland en Zeeland. In Noord-Brabant en Limburg blijft het overgrote deel van de gemeenten onder het landelijk gemiddelde. Er zijn er zelfs met een percentage kleiner dan 2.5. Over het geheel genomen kan men zeggen, dat in een kwart van alle Nederlandse gemeenten 1 op elke 10 huwelijken gedwongen was. In twee-derde deel van ons land komen gedwongen huwelijken niet zo erg veel voor en slechts in enkele gemeenten is het gedwongen huwelijk vrij algemeen. Dat zijn allemaal agrarische gemeenten. Vroeger nam men aan, dat in de steden minder ge dwongen huwelijken voorkwamen dan op het platte land, en wel doordat men daar minder weet had van voorbehoedmiddelen. De studie van prof. Kooy en de heer Keuls wijst echter uit. dat het slechts ten dele waar is, dat in de steden minder huwelijken gedwongen gesloten worden. Het geldt namelijk alleen voor niet-katholieken; bij katholieken is de situatie juist andersom. De katholieke gemeenten met een landelijk karakter geven minder gedwongen huwelijken te zien dan de steden met een over wegend katholieke bevolking. Het kan volgens de schrijvers niet anders dan dat dit komt doordat op het katholieke platteland en de kleine steden weinig of geen geslachtsverkeer plaatsvindt voor het huwe lijk. In de grotere katholieke steden worden jonge mannen en vrouwen eerder verleid tot sexuele om gang, terwijl het remmende toezicht van de omge ving aanzienlijk geringer is dan in de kleine, meer traditionele gemeenschappen, waar iedereen alles van iedereen weet. Daarbij komt nog, dat diegenen in dergelijke steden, die de bekoring niet kunnen weerstaan, waarschijn lijk minder gewapend zijn tegen het risico van zwangerschap dan de jongens en meisjes in de niet- katholieke steden. Overigens het dient nogmaals gezegd stoelen deze bevindingen op een onder zoek, dat dateert van 1959-1961. De uiteindelijke conclusie van de heren Kooy en Keuls is onder meer, dat godsdienst een belangrijke rol speelt bij het al dan niet voorkomen van gedwongen huwelijken. Voorhuwelijks geslachtsverkeer vindt minder plaats bij rooms-katholieken, gereformeerden en andere orthodoxe protestanten dan bij niet tot een bepaalde religie behorende mensen. Dit is het gevolg van zowel een verschil in levensopvatting als- in een verschil in gelegenheid. In katholieke kring worden (of werden?) bijvoorbeeld beide seksen meer gescheiden gehouden, er zijn meer katholieke dan andere kostscholen, terwijl ook de biecht een grote rol speelt (in ieder geval tot het begin van de zestiger jaren). Niet-katholieke ouders tenslotte laten over het algemeen hun kinderen veel meer vrij. Een andere conclusie is, dat ook de verstedelijking zijn invloed uitoefent, maar bij katholieken in andere richting dan bij andersdenkenden. Verder heer Kinsey al geschreven, dat bij de meer ont wikkelden minder voorhuwelijks geslachtsverkeer voorkomt dan bij weinig ontwikkelden. De eersten zouden meer aan de toekomst denken. Uiteraard geldt dit eens te meer bij het voorkomen van ge dwongen huwelijken. Tenslotte zeggen de schrijvers, dat er nog andere fac toren een rol kunnen spelen, bijvoorbeeld traditio nele plaatselijke of regionale verschillen. Zij spre ken de hoop uit. dat een toekomstig onderzoeker dit nog eens nagaat. Zelf wijzen zij even op Stap horst, een ultra-orthodox protestantse gemeente met een zeer hoog percentage gedwongen huwelijken. Volgens Sj. Groenman, die aan deze plaats een aparte studie heeft gewijd, kan de Staphorster gewoonte, dat een huwelijk eerst wordt gesloten als er een kind op komst is, worden verklaard als een over blijfsel van een heidens-Germaans gebruik. Waar uitgegaan wordt van het principe „geen kat in de zak kopen", kan men overigens moeilijk spreken van een gedwongen huwelijk. (ADVERTENTIE) Hor.: 1 afnemend getij, 3 zwach teling. 9 scheik. element (afk) 11 ei kenschors, 13 stok, 14 gemalin v.d. zeegoed Aegir, 15 welgevormd, 17 een zekere, 18 berggeit, 19 rivier in Oost- Azië, 21 meisjesnaam, 23 bijwoord, 24 staat soms boven drukwerk, 26 mu zieknoot, 27 muzieknoot, 29 als 18 hor. 31 hoofddeksel, 33 dienstbode, 35 son ordre (afk) 36 werktuig 38 volgens andere (afk), 39 een lastig werk, 40 zwakke, 41 scheik. element (afk) 42 rivier in Rusland, 44 godsdienst (afk), 46 rekening, 48 oude lap, 49 trede, 61 plaats in Italië, 62 bid (lat,), 64 zieknoot, 55 heden, 56 duivel, 59 dier, zeeuwse hoeve, 66 achterdeel v.d. hals, 67 stad in Frankrijk. 69 meisjes naam, 70 trustee (afk) 71 schuier, 72 sint (afk). Vert.: 1 eikenschors, 2 heilige stad in Voor-Indië, 4 bijwoord, 5 water in Limb., 6. mandje, 7 levenslucht, 8 deel van een ontkenning (Fr), 9 land schap in Palestina, 10 zijtak Donau, 12 deel van de helm, 14 koor van zangers, 16 deel van een onderarm, 18 gewicht, 20 boom, 22 bijwoord, 23 landbouwwerktuig, 25 waterkering, 28 bekende afkorting, 30 kerkelijk zang stuk, 31 jongensnaam, 32 jongensnaam, 34 jongensnaam, 36 lidwoord, 37 lat werk, 41 bast, 43 roodachtig, 45 plaats in Groningen, 46 voorzetsel, 47 tegen, 49 soort gebakje, 50 Chinese lengte maat, 53 water in N.-Brab. 54 lid woord, 57 vaartuig, 58 Europeaan, 59 jongensnaam, 60 gebod, 61 voorvoeg sel, 63 Europeaan, 65 Europeaan, 67 meisjesnaam, 68 scheik. element (afk) OPLOSSING PUZZEL VORIGE WEEK Hor: 1. Benthuizen-An-Son, 2. opera- Neer-aai-lee, 3 sela-rit-gaar-Sont, 4. knel-Medemblik-et, 5. optie-manege ergo, 6 ore-eland-eend-Erp, 7 per-Ier tel-eten-Ee, 8. den-Sn-iemand-rein, 9. olie-Aa-eerloos-A.D-, 10. meerval-sein- menu, 11. maté-Olst-sela-pil, 12 eppe no-oei-Nice-me, 13. Leendert-sap-hoop, 14. es-edelknaap,amie, 15 none-kea-Al- kemade. Vert.: 1. Boskoop-Dommelen, 2. E- pen-pree-Lea-paso, 3. Nel-eterniet - peen, 4. Tralie-Isère-ende, 5. Harme- lenavond-e.k., 6. unie-Maria-al-oele, 7. iet-Dante-els-orka, 8. zegen-dem-Est- Etna, 9. Era-meel-are-sisal, 10. Naab- geen-Lien-aak, 11. Aar-Lent-Don Lippe, 12. nis-ieder-oma-Cham, 13. slok-ren es-Epe-oma, 14. Oene-gr-ej-animo-id. 15. netto-pendule-pee. De kampioenendag te Etten was een groot succes. Met 2 punten los vooruit op de Luchtbode te Dinteloord, wonnen de gekende Luchtklievers te Hooger- heide de eerste ereprys. Hetgeen hun de schone som van 250 gulden oplever de. De voorselectie in Hoogerheide was verricht door twee nieuwe leden, die er om zo te zeggen niet onderdoor gekeken hebben 3 Voorwaarts te Nieuw Vossemeer, 4 Snelvliegers te Standdaarbuiten, 5 Gevleugelde Vrienden te Standdaar buiten (na hevige strijd), 6 Telegraaf te Oudemolen (een trio), 7 Reisduif te Roosendaal, 8 Gevleugelde Vrienden te Fijnaart, 9 Duikers te Oud-Gastei (som mige gekruist met papegaai-duikers, zodat ze dikwijls als ze verdwaald zijn de weg kunnen vragen), 10 Olijftak te öudenbosch (in de wandeling de Tak), 11 Vryheidsduif te Roosendaal. 12 Reisduif te Hoeven, 13 Reisduif te Sprundel, 14 't Fort te Bergen op Zoom. 15 Steeds Sneller te Seppe, 16 Reisduif te St.-Willebrord, heeft dit jaar terug hard gerezen, 17 Zwaluw te Steenber gen, 18 Vlug en Eerlijk te Hoogerheide, prachtig als dat samen gaat, er schij nen echter nog landstreken te zijn, ge lukkig ver uit de buurt, waar ze vlug zyn en niet eerlijk, 19 Luchtklievers te Roosendaal, 20 Luchtbode te Zegge enz. De individuele winnaars wil ik even eens gaarne bekendmaken: Oude doffers: Spaar de Geus te Din teloord, tevens schoonste vogel van de hele show van 8811 exemplaren, 2 C van der Zande te Halsteren, 3 K. Bos- ters te Nieuw-Vossemeer. drie pracht- dieren al zeg ik het zelf. Jaarlingen: 1 W. Beljaars te Zeven bergen, 2 J. Bergs te Roosendaal, 3 J yan Leest te Moerdijk. Jonge doffers: 1 L. Jongbloed te Din teloord, 2 G. Vos te Langeweg, 3 B Vergouwen to Seppe. Oude duivinnen (sommige van tegen de tachtig): 1 H. Kempenaars te Oud Gastel, 2 A. Bogers te Roosendaal. 3 W. Krijnen te Waarde. Jaarlingen (zogezegd van tussen de achttien en drieëntwintig): 1 M. Roo- vei's te Langeweg, 2 W. Goossens te Roosendaal, 3 C. van de Merrienboer te Stampersgat enz. enz. Vervolgens enige berichten van de Fondclub Zuid-Nederland. Het wakke re bestuur dat niet zit te slapen is uitgebreid met twee werkende leden: dr. P. A. H. Linssen te Helmond en Staf Dobbelaere te Schoondijke. Vol gens de berichten zijn er al reeds TWINTIGDUIZEND gouden ringen van de Fondclub besteld, dit aantal is veel vroeger bereikt dan andere jaren, ze zitten er oö als de duvei op geert.e. Ieder jaar wordt er onder de leden een waardevolle prys verloot, gratis en franco, onverschillig of men papier ge raakt heeft dan wel er geregeld los onderdoor gezeten, zo kinderachtig is men by de Fondclub niet. Deze traditie wordt op 9 maart 1968 voortgezet. Op deze zaterdagavond, die opgeluisterd zal worden door celebrileiten als Willy Alberti, Karin Kent, Jackie Schram en Albert Brosens, het geheel onder lei ding van Dook de Nijs, zal gratis ver loot worden een kleuren TV-toestel. U ziet dat de Fondclub Zuid-Nederland met zijn tijd meegaat. De tijd dat de eerste prijs bestond uit vet varken, tweede prijs geklutst ei, derde prijs banaan, is voorbij. Kampioenschappen De Bonte Duif te Baarle-Nassau Oude duiven: 1 Alf. Verhoeven, 2 Adr. Vermonden, 3 Jan Joosen. Jonge duiven: 1 Alf. Verhoeven, 2 Adr. Joosen, 3 Jan Verhoeven. Kampioen-generaal over alle vluch ten en tractementen: Fons Verhoeven. Koningin Juliana te Raamsdonk (en Veer): Vitesse: 1 C. Broeders, 2 P. Keijzers, 3 J. van de Kieboom, 4 B. Verschuren, 5 J. van Seters. Fond: 1 C. Broeders, 2 C. van Gils, 3 C. Krooswijk (en zonen), 4 R. Broe ders, 5 C. Hommel. Jonge duiven: 1 E. Rekkers, 2 C. Krooswijk, 3 C. Broeders, 4 B. Ver schuren, 5 J. Smits. Generaal: i C. Broeders, 2 C. Kroos- wijk, 3 B. Verschuren, 4 P. Keijzers, 5 E. Rekkers enz. Duifkampioenen (per ringnummer) Vitesse: 1 en 5 J. van de Kieboom. 2 en 4 C. Broeders, 3 H. IJpelaar. Fond: 1 en 2 C. Broeders, 3 C. Kroos- wijk, 4 C. van Gils. 5 M van de Kruy- zen. Jonge mannen: 1 A. van Kuyk, 2 M. Zijlmans, 3 E. Rekkers. 4 en 5 C. Krooswijk. Bij Kees is het allemaal nog ouw soort van 't Stekelvarken. Zeer taaie klepper. Generaal-kampioen van Duffel tot St.-Vincent: C. Broeders. Voorzitter M. C. Oome hield een grote rede waarbij hij zich speciaal richtte tot de scheidende secretaris H. Rolffa. die deze functie vijfentwintig jaar lang op voorbeeldige wijze had vervuld Heintje mocht vele loftuitingen in ont vangst nemen. Ook de actieve heer J van Seters werd niet in het vergeet boekje gezet- Ik zie wel dat er op het Veer nog actie genoeg ontplooid wordt. Ditzelfde mag gezegd van konfrater en pastoor Amedee Suenaert uit het belze Aaigem tegen Aalst. Sedert ik over de duivensport hoor de spreken, aldus Z-E„ heb ik vast gesteld dat reeds de oudste melkers bepaalde middelen kenden om hun (ADVERTENTIE) Wilt u de waarheid weten over auto's? Ga rijden in een Mercedes-Benz. Dan kent u de maat waarmee alles gemeten wordt - de hoogste standaard in automobilisme. Dan weet u waar u aan toe bent met uw huidige auto. Waarom de 200D? Wel, dat is de Mercedes-Benz die als eerste in aan merking komt om goedkopere auto's te vervangen. Tenminste voor mensen die meer dan 30.000 km per jaar rijden. Voor hen gaat de dieselzuinigheid werken. Die zuinigheid maakt Mercedes-Benz mogelijk. Laat het u voor rekenen! Nog iets over die 30.000 kilometer: iemand die zoveel rijdt heeft recht op ruimte, kracht en comfort - recht op de zekerheid van veiligheid. Iemand die veel op de weg is moet de waarheid weten... moet Mercedes-Benz kennen. MERCEDES-BENZ uw goede ster op alle wegen inruil voor een 200D valt de waarde van uw huidige auto ongetwijfeld mee. Vraag het onderstaande dealer. dealer UAM voor westelijk Noord-Brabant en Tholen: dealer voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Breda, Wilhelminasingel 42, te!. 01600-30950, Roosendaal, Hoogstraat 75, tel. 01650-5792 Bergen op Zoom, Guido Gezellelaan 40, tei. 01640-6918 Oostburg, Breedestraat 23, tei. 01170-2255 duiven, vooral in ruiftyd gezond t« houden. Wat moet men eerst en vooral in de ruiftijd zien? Of uw mannen goe de eetlust hebben? Of ze regelmatig het luchtruim in gaan? Of ze ook op koude dagen een bad durven te nemen, ja er voor vechten om in het water te geraken? Of ze niet zit ten te treuren om een pen die niet wil vallen? Of er 's morgens op de mest wat dons kleeft of wat kleine pluimpkens? Of het lijfken schoor roos is en glad zonder pellekens. Of er geen drek aan de poten hangt? Of er geen pennen te lang in hun „bout" omhulsel blyven zitten? Vele s jar els hebben hun geheimen. Biergist, netelenthee en solferbloem zijn vanouds bekend. Verscheidene lief hebbers zetten op hun kot een potje met zout dat verhard werd door het met water te vermengen en op de kachel of de stoof te zetten. Dit zout is met gewassen solferbloem ver mengd, een soeplepel van die bloem, die vijf frank kost voor het pak en het geeft de duiven een schoon nieuw frakske. Dat geeft bijvoorbeel Ko Ni- pius van Holland al meer dan dertig jaar. Steunend op de gezondheid zullen wij ook de thee in ere houden. Tot zover Z.E. Suenaert. Wat den onderpastoor, zelf ook straf duivenliefhebber maar dan gebraden, ik zeg wat den onderpastoor ,,pakt", staat in dit stukske niet te lezen. Als- wanneer de paster zijn duiven hard ge vlogen hebben, kon dat 's zondags voor het eten, wel iets anders zijn. Santjes. Allemaal goeie. DEN BRUINEN AMSTERDAM (ANP) Het veelal aan diabetici opgelegd verbod rietsuiker of produkten, waarin rietsuiker ver werkt is, te gebruiken, berust op een misvatting. Tot deze conclusie komen na een aan tal proefnemingen dr. M. Plooij, inter nist, geneesheer-directeur van de Ne derlands hervormde diaconessen inrich ting in Amsterdam, dr. H. Verleur, kli nisch chemicus en de heer D. Meyer, canid. biologie. In een artikel in het Nederlandse tijd schrift voor geneeskunde schrijven zij over hun ervaringen met de verschei dene proefpersonen. Men moet. aldus het artikel, de patiënt bij wie de dia betes ontdekt is, inzicht bijbrengen over het wezen van de suikerziekte, zodat hij op verstandige wijze met zijn dieet en anti-diabetische middelen kan omgaan. Daarbij dient men het accent niet té leggen op het verbod rietsuiker e.d. te gebruiken, tenzij bij te dikke patiën ten. maar op een.verstandig gebruik van de benodigde hoeveelheid koolhydraten, eiwitten en vetten gedurende de gehele dag. Suikerziekte is immers niet een vergiftiging door suiker, maar een ziek te, waarbij de suiker onvoldoende wor den verwerkt. (ADVERTENTIE) OLDENBURG (DPA) De Westdullse luchtmacht heeft donderdagavond haar 76e Starfighter verloren. Het toestel een lesvliegtuig - stortte met twee inzittenden bij Lingen (Neder-Saksen) in open veld neer. De politie deelde mee dat één vlieger is omgekomen en dat de andere zwaar gewond is. De ongelukken met toestellen van dit type hebben daarmee tot dusver aan 38 piloten het leven gekost. DEN HAAG (ANP) In de bijzon dere commissie van de Tweede Ka®ef die zich bezighoudt met het ontwerp w« op de medische hulpmiddelen welKJ o.a. de verkoop van anti-conceptionei middelen regelt, zijn geen bezwaren ge' rezen tegen de algemene strekking va het ontwerp. Naar het oordeel van vele lpden de wet bijdragen tot beheersing van a bevolkingsdichtheid en -groei, en dus t geboortenregeling. Geen eenstemmigheid bestond over vraag of het verstrekken van contr ceptiva aan minderjarigen in begins strafbaar moet blijven. Enkele die het met de bewindsman eens wa ren dat dit niet zo moet zijn, Yroeji2 naar cijfermateriaal over zeer JeU^DJ moederschap, abortus provocates jeudige ongehuwden en verspreiding v venerische ziekten bij minderjarig^ Veel leden, die eveneens de ieyvEe grens wilden loslaten, meenden dat voorlichting sterk moet worden bev derd. Veel leden meenden dat c°ndoo ook via automaten dienen te vvora verkocht. Enkele leden merkten ffl verband op dat, waar de verk<Sjjic drogisterijen en daarmee verP X, ook in zelfbedieningszaken vrij zal.jJjej een verbod van verkoop door mi van automaten onlogisch is. r. Vele andere leden daarentegen^^ zetten zich tegen verkoop vtia Volgens de li heid minde en de optir onze econo «Ierland weer op Maar we zijn er r optimisme zijn, d buiten de Randsta werkgelegenheid stijging van de je' Wat grotere activi kelijk niet missta. Helmond moet de erklozen meer te Dat zal i werkloo Het probleem van Amsterdam. In het zouden maken va aan de slag kunn< achter de kachel aangevuld door v\| komen. Generaliseren is a recht op passende moeten dus wel rrj er aanwijzingen, loosheidswet. In Sovjet-Unie geldt Zo is het ook me gaan. Een kind ..blijkt" een I.Q. va. oen en wordt naar 1 gestuurd Gaat het i al te best, dan is de daarover grotei naar, hoger lag. Het door verstrekte cijfertjt v als norm voor wat 1 presteren. De werke gedwongen zich te vc fictie. Ook het omgek als van 'emand die ii tenschap zeer intell: zijn, gezegd wordt di hQ. heeft, twijfelt m Juistheid daarvan, men zich af, hoe hi danks" zover heeft gen. Zo groot is hel het I.Q. of liever: d( een getal. gebeurt iets niet alleen onri ten opzichte van d persoon, maar ook v loog. Ik spreek met cijfertje" om hieraa ™d5c,hte te kunne Wat hoe dan ook in sulteert moet een b noemd worden. Ber metingen nu kunne verricht worden. Wil aan hoef ik niet naai weger met een with geleerd gezicht te Plaats mij op de wei ook geen arts noif bloeddruk te meten hoging op te nemen, meetbaar is, is mech

de Stem | 1967 | | pagina 10