Zuilen-ziekenhuizen" zijn uit de tijd UP DRINK K.V.P.-rapport wil afschaffing van opkomstplicht C.H.V. is tevreden werklozen krijgen bijscholing VANREEUWUKt Deltaplan voor de weg nodig gegarandeerd: DR. H FESTEN OVER DERBY Royalisten in Jemen in opmars Dubbel op l.t.s.-verlaters STADSPLANOLOOG DA VID A. Lden. De Limenteuze, jeft er wel- 5? Even uitblazen mevrouw Vier man van „Limljord nog zoek gratis sleutel hanger Schitterende" vrouw INITIATIEF G.A.B. BREDA iwbare ikte wagens IIJF lar BREDA Imeersingel 6 Mogelijk 400.000 Noordvietnamese burgers gedood MEXICAANSE SCHOTEL Klachten van klanten en winkelpersoneel ADVIES Zware wapens in strijd Toch geen uitkering aan leden DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 8 DECEMBER 1967 v* r- loor ons grondig geïnspec- fiditioneerd. Kom kijken aanbiedingen: 1300 rood 1967 1500 l.blauw 1966 1500 wit 1966 2-d. 1200 l.grjjs 1966 wit 1965 1700 rood 1965 |le aanbieding l>. COUPE d.blauw ereden, bouwjaar 1967 2-d. 1500 l.grjjs pl. rood 1965 |il5 2-d. 1300 wit 1962 ;-d. 1000 I.grijs 1965 000 GLS 4-d. 1966 i7oor verkoop geopend 1600 - 24400 - 35590 -Vv luweel in zwart of bruin. I. 36/42 (Van een onzer redacteuren). TILBURG. «Wij zullen in Nederland langzaam maar zeker tot het in zicht moeten komen dat .zuilenziekenhuizen uit de tijd zijn. Algemene zieken huizen waarin ieders levensbeschouwing goed tot haar recht komt, hebben de toekomst. Voor vele mensen is dat nog wat moeilijk te verwerken. Laten we ze de tijd gunnen om dat inzicht te verwerven". Dat is de opvatting van dr. H. Festen uit Oisterwijk, voorzitter van de provinciale bond van het Wit-Gele Kruis en medisch adviseur van het Algemeen Afdelings Zieken fonds A.A.Z. te Tilburg. AARHUS (Denemarken) (Rtr.) Harrison Salisbury, adiunct-hoofdredac- teur van de New York Times, heeft woensdag verklaard dat de Amerikaan se bomaanvallen op Noord-Vietnam het moreel van de bevolking niet kunnen breken, hoewel 2 a 300 000 en mogelijk zelfs 400.000 burgers hierdoor om het le ven zyn gekomen. (ADVERTENTIE) Van die opvatting heeft dr. Festen onlangs in deze kolommen ook al laten blijken toen een onzer redacteuren ook hem als zegsman betrok in een uitge breide reportage over de enorme stij ging van de kosten per ziekenhuisbed. Hij is van mening dat de samen- werkingsgedachte vanzelf wortel zal gaan schieten, vooral als steeds duide lijker wordt dat sterke economische argumenten de bouw van zuilen-zie kenhuizen in de weg staan. Versta at u mij vooral goed! Ik ga uit van de gedachte dat het aan bod van het aantal ziekenhuisbedden de kosten bepaalt die in en streek voor de verpleging in een ziekenhuis moeten worden opgebracht. Een te veel aan ziekenhuisbedden is een zeer ongewenste zaak. Er is dan onnodig veel gemeenschapsgeld geïnvesteerd en de exploitatiekosten worden te hoog. De praktijk is dat de bedden toch be- tintelend {ris en lekker pittig pm'iiiiaiiiiiaiiiiHiijiniiiiiBiijnBjitiniiijiHiiiiiaiiiiiBijiniiiiiiiüiüjHiii In menig gezin geeft kip een feeste lijk tintje aan de zondagse maaltijd. Zorg daarby voor afwisseling en breng bijvoorbeeld in plaats van de ortho doxe kip-met-appelmoes nu eens een bijzondere Mexicaanse kipschotel. Ingrediënten (voor 3 personen)1 braadkip; 250 g boter of margarine, 15 g tarwebloem; 200 g rijst; 1 fles landwijn; 1 blikje champignons; 100 g grote rozijnen; slaolie; 1 rode pa prika; peper; 1 half blik ananas; 200 g zelfrijzend bakmeel; ca. 3 dl lauwe melk; zout naar smaak; 2 lepels koffie melk. Bereiding: was de kip en haal alle ongerechtigheden eruit en eraf. Droog de kip dan goed p.f, zout haar en braad naar gaar en mooi bruin in ca. 200 gr. boter of margarine. Laat de kip in de jus staan. Maak dan 'n wijnsaus. Daartoe de overige boter of margarine smelten een braadpannetje en er de in stuk jes gesneden paprika bij doen. Laat aeze stukjes even. fruiten en voeg er v~n wat zou^ en wat peper aan toe. ^™genS de cnampignons in het JP ^pel storten en daarna vlug-roeren- de bloem aan de saus toevoegen. O n*e^s voor bet verlanglijst- iu "°g altijd een set sieraden kun- het re!1' 20 eentie niet aan i ontsnapt. Een broche van be- onrMii afrneting en bijbehorende prrin-i V^a.n kristallen, gitten en zwart emau. Links en rechts een ringetje ren wire-er i.git en kristal in schitte- een' v, j ls. eel geraffineerd daarbij eeï gebreide muts te dragen met van d^broche. d® (verkleinde) vorm „Which?" het orgaan van de Britse Consumers' Association, de consumen tenbond by onze overzeese buren, pu- bliceert een aantal brieven met betrek king tot de verhouding klant-winkelbe diende. Deze boeiende lectuur zou ook in Nederland geschreven kunnen zijn. Zo beklagen sommige klanten zich dat vooral in grote zaken het personeel zich van de klanten weinig aantrekt, Allerlei privé-gesprekken worden voort gezet terwyi de klant staat te wachten. Gebrek aan kennis der zaken en on verschilligheid jegens de klant zijn zeer frequente klachten. Ook die over be dienden die niet weten of een bepaald artikel voorradig is en ook niet de moeite nemen om dit na te gaan. Een andere klacht is de vaak uitgeoefen de verkoopdruk: de bediende achter de toonbank verklaart dat, wat de klant wenst, helemaal uit de mode is en dat de zaak alleen maar bij-de-tijdse arti kelen heeft, die men dus moet nemen als men „in" wil zijn. Eén inzender ver meldt, dat hij op de vraag naar een be paald artikel ten antwoord kreeg: „Ik heb vandaag al aan een half dozijn bezoekers gezegd, dat er naar dit ar tikel geen vraag meer is en wij het dus niet meer hebben". De winkelbedienden klagen over klanten, die alles overhoop laten ha len en bijv. een groot aantal mantels passen om na een uur mede te de len, dat zij geen keus kunnen maken. Vele klanten behandelen het winkel personeel als een soort lijfeigenen. Ve len vinden het overbodig „dank u" of „goedendag" te zeggen tegen de be diende. Anderen beklagen zich over het optreden van kinderen van klanten die, terwijl moeder inkopen doet of rondneust, uit verveling tot allerlei kat- tekwaad overgaan en soms grote scha de aanrichten door krassen te maken op dure gebruiksgoederen. Het is- dus in Engeland al niet anders dan bij ons. zet worden". Dr. Festen stelt dat er met betrek king tot de bouw van ziekenhuizen in een soort overgangstijd zitten, een soort vacuüm. „Kijk, een jaar of wat geleden was de bouw van een ziekenhuis via de toewijzing van een bouwvolume af hankelijk van de goedkeuring van de rijksoverheid. Dat is nu niet meer het geval. Er is nu een staatscommissie, de commissie-Roemers. Die adviseert of een bepaalde ziekenhuisbouw wense lijk is. Maar dat advies is voor een gemeentebestuur niet bindend". Het wetsontwerp dat beoogt de zie kenhuisbouw te regelen zet de zaak op de helling. Dat ontwerp beoogt onder andere de instelling van een commissie die bouwaanvragen moet controleren en er de regering over zal adviseren. Iedereen die ermee te maken heeft is het erover eens dat de bouw van ziekenhuizen niet vrij moet zijn. Dit is ï.u helaas wel zo. We zitten in een overgangstijd! Dr. Festen stelt dat ook het vraag- stu van de levensbeschouwing bij de ziekenhuisbouw in een soort overgangs periode verkeert. „Men begrijpt aller wegen best dat de situatie al enige tijd is aangebroken om het vraagstuk van de levensbeschouwing af te wegen te gen de economische consequenties, die dit kan hebben". Een ziekenhuis van 200 bedden kost f 100.000 per bed. De exploitatie van zo'n ziekenhuis kost f 45,- per dag voor de derde klas. Het probleem van de zuilen-zieken huizen wordt er niet eenvoudiger door. „Want de levensbeschouwing speelt hier nog wel degelijk een rol. Er zijn heel wat mensen die in een ernstige situatie en dat is opneming in een ziekenhuis in eigen sfeer willen worden verzorgd. De mentaliteit is ook op dit punt aan het veranderen. Maar die opvatting bestaat nog wel degelijk". Opvoeding, traditie kortzichtigheid Dat alles speelt mee. „We moeten er toch niet te licht over denken". Maar één ding staat voor dr. Fes ten als een paal boven water. „Als de bouw van een nieuw ziekenhuis dui delijk oneconomisch is kan m.i. een minderheidsgroep in alle redelijkheid geen rechten doen gelden. Dan moe ten we „neen" zeggen, ook al is het uitgangspunt van zo'n groep juist." „Het economisch motief spreekt duidelijker, omdat we naar de bouw van groter ziekenhuizen toe moeten. Zo'n tweehonderd bedden. Ook op economische gronden. Dan kan elke levensbeschouwelijke groep onmoge lijk een eigen ziekenhuis hebben." Samenwerking is veelal geboden.In de praktijk is wel bewezen dat een vleugelziekenhuis geen oplossing biedt. Daa gaan de levensbeschouwingen toch door elkaar lopen. Men moet im mers de bedden bezet houden! „Al gemene ziekenhuizen. Dat is de op lossing! De levensbeschouwingen moe ten dan volledig tot haar recht komen, zowel in het bestuur als in de medi sche en economische staf." Dr. Festen meent dat over enige jaren de gedachte van het algemene ziekenhuis gemeengoed zal zyn. „We KAIRO (AFP) De toestand in Jemen, waar de royalisten woensdag de omsingeling van de hoofdstad Sa naa meldden, is zeer verward. Volgens in Kairo ontvangen berichten woedt sedert enkele dagen een hevige strijd tussen Republikeinen en Royalisten. De weg Sanaa-Hodeida is door de Ro yalisten afgesneden en hetzelfde zou het seval zyn met de weg Sanaa-Taez. Men verwaefht een aanval op de hoofdstad, waar de republikeinse rege ring wapens aan de bevolking heeft uitgedeeld en de gezinnen van buiten landse diplomaten en technici heeft aangeraden te vertrekken. Het vlieg veld van Sanaa zou voor een deel in handen van de Royalisten zijn. Van Republikeins-Jemenitische zijde in Kai ro toont men zich ongerust, maar men zegt dat de toestand niet wanhopig is en dat de Royalistische posities zijn gebombardeerd met vliegtuigen welke onlangs door de Sovjet-Unie zijn gele verd. Radio-Sanaa meldde gisteren dat zware verliezen zijn toegebracht aan „een groep Europese huurlingen" die in Oost Jemen aan de zijde van de Royalisten vechten. Gisteren meldde de radio dat de afgelopen twee we ken na een periode van betrekkelij ke rust hevig is gevochten. Bom menwerpers en zware wapens, waar- >ij tanks, zijn in de strijd geworpen. Volgens in Aden ontvangen berichten zouden geen Egyptische troepen aange zien kort geleden Saoedi-Arabië en E- gypte overeenstemming over niet-in- menging bereikten aan de strijd deelne^ maa. hebben vroeger, byvoorbeeld, hevig ge discussieerd over algemene of katho lieke ziekenfondsen. We praten er nu niet meer over. Dat is geen strijd punt meer." Hij wijst er overigens op dat er niet vaak meer sprake is van de bouw van een nieuw ziekenhuis. Het gaat veelal om uitbreiding, modernisering of verbouwing van bestaande zieken- huizer ,.Ik raad iedere groep, waar ook, die een ziekenhuis wil stichten aan, contact op te nemen met vertegen woordigers van alle in de streek voor komende levensbeschouwingen. Men zal zien dat men tot elkaar komt Het is meestal zo dat een levens beschouwelijke groep die een nieuw ziekenhuis wil stichten uitgaat van meer bedden dan met de reeds oestaande ziekenhuisbedden econo misch verantwoord is. „Voor dertig, veertig bedden sticht men thans geen eigen ziekenhuis meer." Dr. Festen onderstreept dat de situa tie van streek tot streek kan ver schillen- „Dat wel. „Maar mijn erva ring is dat steeds meer andere dan le vensbeschouwelijke factoren de zieken huiskeuze van een patiënt beïnvloe den. Factoren als sfeer, de aanwezige specialisten, de roep die er uitgaat over de verzorging, of het ziekenhuis dicht bij huis ligt." Ook dat duidt er dus op dat prak tische, eenvoudige menselijke overwe ging bij de ziekenhuiskeuze steeds meer de doorslag gaan geven. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - BERGEN OP ZOOM - TILBURG De Bergen op Zoomse ziekenhuiskwestie mo ge dan momenteel zeer de aan dacht trekken, ze is niet uniek. Ook elders zit men met moeilijkheden rond het stichten van nieuwe zie kenhuizen. In Vlissingen bijvoor beeld, waar ~owel het prot. chr. ziekenhuis Bethesda als het katho lieke ziekenhuis St.-Joseph plan nen hebben voor het (afzonderlijk) bouwen van een nieuw ziekenhuis. Een van onze redacteuren heeft naar aanleiding van de moeilijke situatie, die rond het confessionele ziekenhuis opnieuw is ontstaan een gesprek gehad met dr. H. Festen, voorzitter van het Wit-Gele Kruis in Noord-Brabant, die enige uit gesproken meningen te berde brengt. Eigenlijk betekent het een voort zetten van een gesprek dat Dagblad De Stem onlangs met hem en met vooraanstaande Zeeuwse geneeshe ren heeft gehad. Nu de situatie van de dure ziekenhuizen zich echter meer en meer toespitst, meenden wij er goed aan te doen dit on derwerp opnieuw in de belangstel ling te plaatsen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Een commissie van het Centrum voor Staatkundige Vor ming, het wetenschappelijk bureau van de KVP, heeft voorstellen gedaan voor een gewijzigd kiesrechtsysteem bij de kamerverkiezingen van 1971. De commissie bepleit: Opheffing van de bestaande moge lijkheid van lijstenverbinding van kring tot kring en in plaats daarvan stem ming in „gesloten" districten, waarbij dan de uitgebrachte stemmen in een bepaald district alleen aan in dat dis- strict ingediende kandidaten ten goede kunnen komen, een en ander met be houd van het geldende systeem van evenredige vertegenwoordiging. Verbinding van verschillende lijsten mag wel, maar dat moet dan in alle districten geschieden. De voorgestane gesloten districten kunnen niet zonder meer verkregen worden uit omzetting van de bestaande 18 rijkskieskringen, omdat het er min der dan 18 zullen moeten worden. Afschaffing van de opkomstplicht van de kiezer. Géén invoering van een kiesdrem pel, die het kleine partijtjes moeilijker zou maken om in de Tweede Kamer te komen. De commissie heeft deze conclusies vastgelegd in een interim-rapport over herziening van de regels inzake het kiesrecht binnen het kader van de grondwet. (Van een onzer verslaggevers) VEGHEL De CHV (Coöp. Han delsvereniging Veghel) is tevreden o- ver het afgelopen boekjaar (1966-'67). De omzet nam toe met 10,7 procent en de daarmee corresponderende geld- omzet steeg met 9,6 procent tot ruim 400 miljoen gulden. Ruim de helft van deze totalen kwam voor rekening van de groep „mengvoeders". En van af de tweede helft van dit jaar is de afzet van mengvoeders tei opzich te van dezelfde periode vorig jaar weer gestegen, zodat de CHV erop rekent dat de mengvoederafzet een nog beter marktaandeel voor zijn re kening neemt. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het gewestelijk arbeidsbureau Breda heeft naar aanleiding van de ministeriële nota aan de Tw »ede Kamer over de jeugö-werkloosheid een aantal activiteiten ontplooid die enige verruiming moeten geven in de groep werkloze afgestudeerde l.t.s.'ers. Een van die maatregelen is de plaatsing van een achttal „schoolverlaters" op het centrum vakopleiding voor volwassenen te Breda voor een aanvullende vakscboling gedurende ongeveer veertien weken. Bovendien is overleg gaande met de inspecteur voor het nijverheidsonder wijs, de inspecteur voor het leerlingen wezen en de directies van Mater Ama- bilis- en Levensschool over de vraag op welke wijze vormingswerk kan worden aangepakt voor werkloze jongens en meisjes. Voorts zijn bij een viertal aannemings bedrijven l.t.s.'ers geplaatst, op voor waarde dat deze bedrijven bereid zijn de leerlingen op te nemen in het leer lingenstelsel. De aannemingsbedrijven ontvangen daarvoor van rijkswege een subsidie. Ook hoopt men in het rayon Breda te kunnen profiteren van de subsidierege. ling die is opgezet tussen het directo raat arbeidsvoorziening en het bedrijfs- schap schildersbedrijf. Deze regeling voorziet in een bijdrage aan de schil dersbedrijven die in de periode van 8 januari tot 9 maart binnenschilderwerk verrichten. Landelijk is daarvoor een bedrag van een miljoen gulden uitge trokken, waarvan f 700.000 wordt ge dragen door het directoraat. De acht schoolverlaters die in de vak ken metselen en timmeren een aanvul lende vakopleiding bij het centrum vak opleiding ontvangen zullen tegen een bepaalde vergoeding ongeveer vier da gen praktisch en een dag in de week theoretisch onderwijs ontvangen. Van de acht l.t.s.'ers komen er vijf uit het rayon Oosterhout en drie uit Breda. (ADVERTENTIE) Naast deze vooruitgang staat de lastenverzwaring in de sector lonen en salarissen. Met name de toenemen de druk van de „sociale lasten" is voor de CHV een zorg De coöperatie wil van deze hinder af door een ver dergaande mechanisatie en rationalisa tie. In dit verband deelt men mee, dat onlangs een computer in bedrijf kon worden gesteld. Het ligt in de bedoeling om dit apparaat in de loop der jaren uit te breiden, zodat tot verdergaande mechanisatie geko men kan worden. De stijging van de mengvoederaf zet vraagt, aldus de directie in het jaarverslag, een verruiming van het produktie-apparaat. Te meer omdat de verdelingsproduktie bij de leden en daaraan verbonden de afname van mengvoeders nog zal toenemen. Men is nu van plan om naast de bestaan de capaciteit van 850.000 ton per jaar een fabriek in Veghel te bouwen, wel ke een capaciteit van 350.000 ton per jaar moet krijgen. Het verlanglijstje van de CHV om vat nog meer. De directie stelt: „Zo zal het noodzakelijk zijn voor een mo derne aanpak van de kunstmesthandel op korte termijn omvangrijke voorzie ningen te treffen. Op diverse plaat sen is uitbreiding van de beschikbare opslagcapaciteit voor granen en vee voedergrondstoffen dringend geboden". ,,De huisvestingsmogelijkheden voor land- en tuinbouwwerktuigen met' bijbe horende service-werkplaatsen dienen snel te worden vergroot- Teneinde te voldoen aan de bestaande overheids voorschriften voor de opslag van be strijdingsmiddelen, moet hiervoor een aanzienlijk bedrag worden uitgetrok ken". De CHV rekent erop in de komen de jaren grote bedragen te moeten in vesteren- (Ter illustratie: in het afge lopen boekjaar investeerde men ruim vijftien miljoen gulden). Het bestuur stelt daarom voor het batig saldo niet aan de leden uit te keren, maar ge heel aan de eigen middelen toe te voegen. Alleen dan komt het bedrijf niet in financiële moeilijkheden. Het bedrijf staat er overigens niet slecht voor, want op de balans van dit jaar is een reserve van bijna 21 mil joen gulden genoteerd. Daarbij komt nu nog een batig saldo van 3.7 mil joen gulden. De commissie van het centrum voor staatkundige vorming, onder voorzit terschap van oud-premier mr. V. G. M. Marijnen, is uitgegaan van de bezwaren die ontstaan doordat partijen die bij de kabinetsformatie tot samenwerkinp komen in de verkiezingen gescheiden optrekken. Over de afwijzing van de gedahte aan een kiesdrempel zegt de commis sie Marijnen, dat een kiesdrempel slecht te rechtvaardigen is als remedie tegen ernstiger gevaren voor de demo cratie dan de kiesdrempel zelf ople vert. Bovendien komen de moeilijk heden met betrekking tot de regerings vorming in Nederland zeker niet in de eerste plaats voort uit het bestaan van de kleine partijen. Over de voorgestane afschaffing van de opkomstplicht wordt onder meer gezegd, dat juist de laatste jaren een schrijnend contrast is ont staan tussen de opkomstplicht en de geringe politieke invloed van de kiezer. Over de voorafgaandee aanbevelin gen zegt het interim-rapport onder meer: „De kwade kans dat binnen één kring op een partij uitgebrachte stem men verloren gaan omdat zij niet meer aan landelijk verbonden lijsten ten goede kunnen komen vormt een belangrijke prikkel tot samenwerking. Terwille van die samenwerking zullen partijen zich duidelijk moeten uitspre. ken over wat hen verenigt en wat hen scheidt. Ten aanzien van de voornaam ste beleidspunten zullen vór de verkie zingen de scheidslijnen duidelijker ge trokken worden. Het streven naar con centratie en meerderheidvorming zal waarschijnlijk begunstigd worden." T f' 155 DEN HAAG (ANP) De speur tocht naar de sinds dinsdagmorgen vermiste Nederlandse kustvaarder Limfjord (met een 4-koppige beman ning onder leiding van kapitein Doornbos) heeft nog geen resultaten opgeleverd.. De niet-opgeblazen dingy, die gis teren aanspoelde op het eiland Sylt, blijkt van de Limfjord afkomstig te zijn. Gisteren heeft een Duits vlieg tuig boven de Noordzee gezocht naar de Limfjord. Gisteren hadden verscheidene sche pen moeilijkheden op de woelige zee. Het kleine Duitse schip „Heinrich Behrmann" is op de Noordzee ver gaan. De vijfkoppige bemanning kon door een ander Duits schip „Walter" opgepikt worden. Het Franse schip „Galatee" meldde over de radio twee reddingsvlotten met opvarenden ge zien te hebben, en te trachten deze op te pikken. Het reddingswerk wordt bemoeilijkt door hoge zee. Het Israëlische schip „Devora", dat woensdagavond in de monding van de Elbe aan de grond liep is op eigen kracht weer losgekomen. Maar het Griekse schip Emmanuel, dat een eindje verder op het zand liep, wordt opgegeven. Bij Schiermonnikoog is het Philippijnse schip „Sweet Bliss" in moeilijkheden geweest. Toen red dingsboten bij het schip arriveerden was het ergste voorbij, maar het schip was nog onbestuurbaar en zal naar Hamburg moeten worden ge sleept. Aan de andere kant van de Atlan tische Oceaan bij de rivier Columbia is het Amerikaanse tankschip David Day vergaan. Van de 39 bemannings leden konden er slechts acht met een helikopter worden gered. 1 Eén van de honderden bankstellen, waarmee VAN REEUWIJK onbetwist Nederlands groot ste Woninginrichting is. Gecapitonneerd bankstel. Geheel rondom ge stoffeerd met nylon bekledingsstoffen. Leverbaar in groen en goud. Losse kussens. fl. 1650.- Ook in Perzen en andere Oosterse tapijten de grootste collectie. Wie bij van Reeuwijk niet vindt wat hij zoekt, zoekt meubelen die nog niet gemaakt wordenl TILBURG Spoorlaan 340 Tel. 04250 - 22326 - 31760 3000 MEUBELCOLUCTIS VANRfflJWIKS (Van onze correspondent) AMSTERDAM „Als alle be woners van de hele wereld, in clusief de Chinezen, zich in de Verenigde Staten zouden vesti gen, dan zou dit land nog lang niet zo dicht bevolkt zijn als Ne derland". Van dit gegeven uitgaande heeft de bekende Amerikaanse verkeersdes- kundige en stadsplanner prof. David A. Jokinen in opdracht van de Stich ting Weg een rapport opgesteld, dat onder de noemer „Geef de stad een kans" alternatieve oplossingen voor de verkeerssituatie in ons land aan geeft. Als representatieve steden heeft hij Amsterdam, Deventer en Maastricht genomen, maar dit is volgens hem geen beperking. „De suggesties, die ik met betrekking tot Amsterdam doe, gelden ook voor Den Haag en Utrecht; wat ik over Deventer zeg, kan worden toegepast op alle steden in 't oosten van het land en Maastricht is repre sentatief voor de situatie beneden de grote rivieren." Prof Jokinen sprak, toen hij giste ren in de Amsterdamse R.A.L zijn rapport ten doop hield, krasse taal: „Er moet in Nederland een Deltaplan voor de weg komen", zei hij, er zijn ingenieurs genoeg. Zegt het cijfer van 2400 verkeersdoden per jaar u niets Op waterbouwkundig terrein is Ne derland klaar het uitvoeren van de geprojecteerde werken is nog slechts een kwestie van de aanneem- bedrijven. Na de waterstromen moe ten de ingenieurs nu de verkeers stromen aanpakken. Er is behalve het wereldberoemde waterloopkundig laboratorium m Delft, een wegenloopkundig laborato rium nodig morgen al. U hebt ge noeg ingenieurs, gebruik ze beter. Wat de overheid betreft die snapt er niets van. De autoriteiten hier zouden zelf op de fiets of in een openbaar vervoer middel de verkeerschaoj moeten trot seren in plaats zich op de zakken van de belastingbetaler ie laten rond rijden in een auto met chauffeur. Nederland heeft niet alleen woning nood, maar ook een woning-weg-nood. Bij ieder nieuw huis moet een even redig stukje weg gebouwd worden. Anders worden de woonwijken zoiets als Siberië, waar ze ook zonder ver bindingen zitten. Neem het huidige verkeersplan van Amsterdam, dat voorziet in snelwegen, die ophouden bij de uiterste rand van de stad. Dat is niets. Daarmee maak je van Am sterdam het toekomstige Enkhulzen van Europa". ■Hl

de Stem | 1967 | | pagina 5