Belastingen Middelbur moeten omhoog SLUITENDE BEGROTING GEEN BE VRIEZINGSPOLITIEK dag Opsporing ontvoerder wordt gestaakt Een toestel dat kan praten... evoluon Diploma-uitreiking op groenteteeltvakschool DERBY UP DRINK .Even uitblazen mevrouw Waarom alleen slaap kamers voor officieren papier ALCOHOL MET DE FEESTDAGEN Europese vergadering bestrijding ratten gratis sleutel- hanger Man gearresteerd Afmetingen van dekens eindhoven „Marie Cecile" voor bejaarden in Terneuzen POLITIEKE JONGEREN: C. A. T. Hermsen directeur van „De Schelde Middelburg wil in zomer '68 weer exposities van goed gehalte brejaart electronics Rapport over dienstplicht All-ranks Ombudsman Pleidooi voor vakopleiding voor uw Zo zeker? Nederlands elftal Z.-VLAANDEREN 5 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 7 DECEMBER 1967 (Van onze Paryse correspondent) PARIJS Er was woensdagavond een straal van hoop dat er iets meer licht zou komen in de zaak vart de ont voerde jongen Emmanuel Malliard. Om negen uur deelde de advocaat van de meer Malliard mede, dat de vader van Emmanuel In zijn wontng een telefoni sche oproep had gekregen „die niet zon der belang was". Wat die telefonische mededeling in hield wilde de advocaat niet zeggen Hij stapte na zijn onderhoud met de heer Malliard onmiddellijk in zijn auto en reed met snelle vaart weg. Op verzoek van de ouders van Em manuel zal het politie-onderzoek met ingang van donderdagmorgen acht uur gedurende 24 uur worden gestaakt. De reden is de volgende: in zijn dreigbrief heeft de ontvoerder aange kondigd dat als het geld niet op 8 de cember was gestort het lot van Emma nuel bezegeld zou zijn De achtste december is vrijdag a.s., zodat de heer Malliard van de donder dag gebruik wil maken om tot iedeie prijs in contact te komen met de ont voerder. Hij heeft andermaal zijn belofte Her haald. dat aan de politie geen enkele mededeling zal worden verstrekt wan neer de ontvoerder contact opneemt met priesters of advocaten In de loop van woensdag hebben de politie en de heer Malliard ongeveer 30 telefonische mededelingen ontvangen van mensen, die hun diensten aanboden. Onder meer was er een. telefonisch aanbod van een jongeman uit Chartres die zich uitgaf voor een particuliere de tective. De politie heeft hem in voorlo pige hechtenis genomen. |!lllflll!IIBIIIIMIIIIVIIII*ilili*llll«lliW<i! n ra m (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG. Burgemeester en wethouders van Middelburg hebben de raad een sluitende begroting kunnen aanbieden. Vorig jaar was dit eveneens het geval. Voor het handhaven van het begro tingsevenwicht is het wel nodig dat verschillende belastingen wor den verhoogd. Uit de meeropbrengst van deze belastingverhogingen zullen lasten gedekt kunnen worden, die het gevolg zijn van het uitvoeren van nieuwe geheel of gedeeltelijk onrendabele kapitaals- werkep. Burgemeester en wethouders mer ken op dat het redelijke peil van de eigen inkomstenheffingen volgens de regeringsnormen in Middelburg nog niet is bereikt. Veel kans op een aan vullende bijdrage uit het gemeente fonds is er volgens het college dan ook niet. Het college vindt echter dat de door de regering gestelde normen aan de hoge kant zijn. Het geleidelijk optrek ken van de belastingtarieven aan de ze normen zal volgens b. en w. voor de inwoners een vrij ingrijpende zaak .zijn. Wil men het voeren van een zogenaamde bevriezingspolitiek voorkomen, dan valt er niet aan be lastingverhogingen te ontkomen, zo vindt het college. De raad zal worden voorgesteld de straat- en rioolbelasting en de rei nigingsrechten te verhogen. De meer opbrengst van deze belastingen wordt geraamd op 226.000 gulden. Niet te verwachten in 1968 zijn daarentegen voorstellen tot verhoging van de elektriciteitstarieven. Wegens kapitaalslasten van de in 1968 uit te voeren geheel of gedeel telijk onrendabele werken is een be drag geraamd van 200.000 gulden. In verband met de investerings plannen denkt het college de wegens kapitaalslasten geraamde 200.000 gul den te bestemmen voor de stichting van een overdekt zwembad (in fasen) en voor de voltooiing van het sport veldencomplex aan de Breeweg en voor diverse onderwijsdoeleinden. Het college hoopt dat er met in gang van 1 januari een einde zal ko men aan de volgens haar onrustba rend snelle stijging van de kosten van de gemeentelijke sociale dienst. In de begroting is een post onvoor zien van 70.750 gulden opgenomen, hetgeen neerkomt op een rijksdaalder per inwoner. De meest dringende verkeersverbe- tering blijft volgens het college de tweede brug over 't kanaal. Bij rijks waterstaat is er nogmaals aangedron- inir n'"Mr'im'i. m 'i ra w ra iuhiiiüb Alcohol tijdens de feestdagen, het hoort er voor velen zo echt bij, een aperitief vooraf en een wijntje aan tafel. Het maakt dat men de dagelijk se zorgen opzy zet en zich bijna on middellijk ontspannen en plezierig voelt. Houd er echter terdege rekening mee dat ook tijdens de feestdagen al cohol en verkeer eikaars aartsvijan den zyn. Het is belangrijk te weten hoeveel tijd er minstens verlopen moet tussen ..glaasje op" en chaufferen- Vanuit een lege maag wordt de alcohol snel in het bloed opgenomen. De lever kan 't niet zo vlug verwerken en na enke le glaasjes is het bloedalcoholgehalte onrustbarend toegenomen. U merkt het dan zelf wel, u voelt zich toch niet zo happy meer. Bij een gevulde maag wordt de alcohol minder snel in het bloed opgenomen, waardoor ook het bloedalcoholgehalte lager blijft. U voelt zich plezierig en doordat het bloedalcoholgehalte niet zo hoog op loopt lijkt er niets aan de hand te zijn. Bent u echter in een conditie om te gaan rijden? N^e, ook al denkt u even helder en ,,ad rem" te zijn als anders. Wanneer de alcohol eenmaal m het bloed is opgenomen blijft er als u geen risico's wilt lopen niets anders over dan rustig afwachten tot al die alcohol verbrand is. Dit ver branden houdt in, dat de alcohol uit eindelijk omgezet wordt in koolzuur en water, hetgeen veel langer duurt aan men over het algemeen denkt. Per uur kan ongeveer 15 gram al cohol verbrand worden. Dat wil dus zeggen dat één glas alcoholhoudende Jrank een wachttijd" van één uur heeft. In de praktijk komt het er namelijk °P neer dat ieder glas of het nu je- never, wijn, sherry of bier is ca. u a 15 gram alcohol bevat, uitgezon derd een glas whiskey dat al heel gauw zeel meer bevat. Een paar gtazen sherry als. aperi tief en een wijntje aan tafel leveren dus zo'n 50-60 gram alcoholhetgeen betekent dat pas na 4 uur alle alco hol uit het bloed verdwenen is. Hel verbrandingsproces kan op geen en kele manier versneld worden. Ook kopje Itoffie Joe", dat nog al ens als een remedie wordt gezien kan het alcoholgehalte van uw bloed met verlagen. De extraatjes op de feestdagen geven Ho oi0Veuri?aat aan calorieën, waaraan S zeer zeher z'n steentje bij- eoSft? S calorische waarde van al W^° gesteld o0 7 calorieën per dezïtafï 1S bÜna 2 x zoveel als va" ezelfdehoeveelheid eiwit of koolhydra- hoeve",fever™6' "ls Van dezeUd£' werkinlhHft een indirect dikmakende anrio, neemt de plaats in van zeseen Jn.erS,ebr?nnon. Dat wil dus van a E mmber gebruikt wordt hvdrftennergle g.?lever,i door de kool- Wanni! n vetten ui' de voeding. Het oversehm alcoho1 beeft gedronken, reserve^ in ril aa" enerSle wordt als, beha am vastgelegd™ Vet het lege1 maeVedeI?en dat alcoho1 °P een en veWikf met goed "va,t" ®™it gevulde mJ aper!?gen geven een maag, waardoor de alcohol minder snel in het bloed wordt opge nomen. Hieruit volgt dus dat men én extra-calorieën nuttigt in de vorm van alcohol én in de vorm van versnape ringen die er rijkelijk bij gepresen teerd worden. Het resultaat is overbe kend. Men is na de feestdagen in ge wicht toegenomen. Een leuke variatie op de bekende war me bisschopswijn op oudejaarsavond is te maken van appel- en-of druiven sap. Hiervoor wordt een citroenschil letje, kruidnagel en een stukje pijp kaneel afgetrokken in een beetje wa ter, dat later aangevuld wordt met vruchtesap- Warm gepresenteerd be reidt u verstandige automobilisten een ware traktatie. Bij het beoordelen van de prijzen van dekens dient te worden gelet op de maat, de afmetingen van de deken. Er zijn wel eens voordelig schijnende aanbiedingen, waarbij de prijs alleen maar laag is, omdat de afmetingen van de deken beperkt zijn- Zo'n deken is dan eigenlijk te klein voor normaal gebruik en daardoor in werkelijkheid met voordelig. Voor een echte wollen deken in de standaardmaat van 150 x 220 cm., maar nog niet een van de zwaarste kwaliteiten, dient met een prijs van ca. f 50 gerekend te worden. Zo'n deken van 150 x 220 centimeter heeft een oppervlak van 3,3 vierkante meter. Als richtlijn voor de vierkante meterprijs geldt dus voor zo' deken zo'n f 15 tot f 17 per vierkante meter. Zwaardere kwaliteiten kosten natuur lijk meer. Goede dekens van syntheti sche vezels zijn als regel niet goedko per dan wollen dekens. (ADVERTENTIE) gen dat er met dit werk in 1968 wordt begonnen. Verder is er aan de hand van ge gevens van het Economisch Techno logisch instituut een parkeernota op gesteld. Hierin worden parkeermo- gelijkheden in de binnenstad aange geven. Meegedeeld wordt dat het viaduct in de Nieuwlandseweg, als alles volgens het werkschema verloopt, begin vol gend jaar voor het verkeer zal wor den opengesteld. Onder het hoofdstuk gezondheids zorg staat te lezen dat de mogelijkheid wordt onderzocht om het nieuwe me disch centrum aan de Achtersingel te bouwen. Het college zal hierover bin nenkort haar standpunt bepalen. De commissie die bezig is geweest met het ontwikkelen van een gemeen telijk jeugdbeleid heeft een inventan- satierapport samengesteld. Na het uit brengen van het rapport zuil enb. en w. zich beraden over de vraag of het aanstellen van een ambtenaar voor jeugdzaken gewenst is. Alle mogelijke steun wordt verleend aan het bevorderen van het open be- jaardenwerk. De stichting dienstver lening aan bejaarden zal volgend jaar in Schuttershof een dienstencentrum in gebruik nemen. Een deskundige kracht zal hieraan leiding geven. In samenwerking met deze stichting zal het gemeentebestuur proberen te ko men tot een inventarisatie van de wensen, die er onder de bejaarde in woners van Middelburg leven. Voor verbetering van de sportpar ken aan de Nadorst en aan de Nas- saulaan zal de raad een fasenplan zal worden voorgelegd. Verder mer ken b. en w. op, dat „nu het zoge naamde A.B.C.-bad tussen Middelburg en Vlisingen naar het zich laat aan zien, niet zal worden aangelegd" een aantal alternatieven wordt onder zocht. Het is de bedoeling dat er in de loop van 1968 een aanvulling ver schijnt op de bouwnota. Het aantal woningzoekenden blijft nog steeds vrij constant. Er wordt op gewezen dat de per 1 oktober j.l. van kracht geworden huurliberalisatie tot nn toe een stij gend aantal huuropzeggingen te zien geeft, hetgeen gepaard gaat met een verordening tot ontruiming. Voorna melijk huurders van goedkope wonin gen worden hierdoor getroffen. Tot dusverre hebben zich in Middelburg 8 personen tot de kantonrechter ge wend met het verzoek uitstel tot ont ruiming te verlenen. Zodra het laatste pand in-het be stemmingsplan Korte DelftLange Giststraat is aangekocht en het aan de Achter de Houttuinen in aanbouw zijnde politiebureau gereed is, kan de gehele bebouwing in dit gebied wor den geamoveerd. Binnenkort zal de raad het 2e gedeelte van het bestem mingsplan Lange Geere en omgeving ter vaststelling worden aangeboden. De tweede fase van het bestemmings plan Blauwe DijkAchtersingel wordt voorbereid. Om aan de laatste twee plannen uit voering te kunnen geven is een ont- ruimings- en sloopplan opgesteld. Per week zullen in de gebieden waarop deze plannen betrekking hebben ge middeld twee panden moeten worden ontruima. Het ontwerp-bestemmingsplan voor het gebied Klein-Vlaanderen tenslot te, is gereed. Een onverminderd probleem blijft volgens b. en w. de restauratie van de binnenstad. Zonodig zal bij de dienst gemeentewerken een restaura tie-afdeling worden ingesteld. B. en w. beraden zich over een zogenaamde skelet-restauratie. Op deze wijze kan een pand worden behouden door al leen de hoofdconstructie-delen te res taureren. Er zal met één pand een proef worden genomen. In het Evoluon vindt u een toestel dat zelf„koffie"zegt. Er is nooit een menselijke stem aan te pas gekomen. Door aan een paar knoppen te draaien laat u het apparaat „koffie" vragen of zeggen, met een mannen- of vrouwenstem. Veel van zulke Interessante en vernuftige zaken maken een bezoek aan het Evoluon voor iedereen tot een belevenis. Toegang f 1.- dagelijks 10-18 uur zondags 13-18 uur Ruim parkeerterrein Gerieflijk restaurant In 1966 gesticht door Philips. Een kantachtige stof in wit-zwart zehradessin voor de set van hoedje en das. De stoute vlecht die van kruin naar nek buigt, vraagt erom vastge grepen te worden; maar de cravatte is braaf met zwarte gros grain biezen bezet. Model van Sybrand Starreveld, Amsterdam. (Van onze correspondente) rERNEUZEN Marie Cecile Moer dijk is Zeeuwsch-Vlaanderen nog niet vergeten, al woont zij momenteel in Zeist. Dit bewees haar optreden woens dagmorgen in het bejaardencentrum Bachtendieke, waar zij anderhalf uur lang volksliedjes uit vele landen zong. Haar publiek, dat de zaal nauwelijks kon herbergen, bestond uit een groot aantal zelfstandig wonende bejaarden m pensiongasten uit de drie plaatse- i 1 ke centra. Marie Cecile bracht haar repertoire >p een diep doorleefde wijze. Zij pre senteerde de liedjes zeer charmant. De pianobegeleiding van haar broer Car los paste volledig aan bij dit optreden. De zangeres bracht met haar warme stem de zaal tot groot enthousiasme. Aan het einde van haar optreden werd haar staande een danklied toegezongen, voor deze gelegenheid speciaal op tekst gezet door een pensiongast van De Bhede en op de melodie van het Zeeuwsch-Vlaamse volkslied, een geste die door haar zo werd gewaardeerd, dat zij als toegift nog het bekende Vlaamse Tineke van Heule liet volgen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het EPPO de overkoe pelende organisatie van de Europe se Plantenziektekundige diensten zal op 14 december een bijeenkomst beleggen die speciaal zal zijn ge wijd aan de internationale bestrij ding van de muskus- of bisamrat. /oor Nederland zullen de directeur van de rijksdienst voor Faunabeheer en de deskundige op het gebied van de muskusratbestrijding in Neder land aan het gesprek dat in Parijs zal worden gehouden deelnemen. De bestrijding van deze rat dreigt in Nederland zonder de gewenste ef fecten te blijven, doordat in de ons omringende landen nagenoeg geen aandacht aan dit dier wordt besteed. ,,Laat staan dat er sprake is van enige goede bestrijding", aldus '.en woordvoerder van het ministerie van Landbouw- De deskundigen hebben nog niet hele maal goed kunnen vaststellen op welke manier de ratten fn Nederland zijn gekomen. De populaties van de bisamratten bevonden zich oorspron kelijk alleen in Frankrijk, Luxem burg, België en Duitsland. De knaag dieren zijn voor Zeeland en West- Braban inmiddels een ware plaag geworden, daar ze de waterkeringen belagen met het graven van gan gen. DEN HAAG (ANP) De stichting Nederlandse Politieke Jongeren Contactraad het samenwerkingsorgaan ten behoeve van de staats burgerlijke vorming der vijf grote politieke jongerenorganisaties heeft een brochure het licht doen zien getiteld „Sfeer, mentaliteit en democratie binnen de krijgsmacht", samengesteld door een com missie die werd voorgezeten door A. Stemerdink (FJG van de PvdA). C. A. T. HEKMSEN ?5 (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN In de op 4 december gehouden algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Kon. Mij. de Schelde te Vlissingen is de heer C. A. T. Hermsen met ingang van I januari 1968 benoemd tot directeur van deze vennootschap. Als zodanig is htf de opvolger van de heer van Ginkel die met pensioen officieel op 31 decem ber zal aftreden als directeur van de Schelde te Vlissingen en als lid van de Raad van Bestuur van de Rijn-Schelde Machinefabrieken en Scheepswerven te Rotterdam. De heer Hermsen werd op 17 novem ber 1912 te Rotterdam geboren waar hij de H.B.S. doorliep en zijn arbeid aan ving in de administratieve sector van het bankbedrijf. Na nog een aantal jaren te hebben gewerkt in de finamcieel-eeo- nomische sector van heit hofcelbedrijf kwam hij in 1942 in dienst van de Ned. Spoorwegen te Utrecht en werd hij be last met het toezicht op de leiding van de bedrijfsadministratie bij de centrale revisiewerkplaaitsen en met de organi satie van de administratie bij enkele dochterondernemingen. In 1952 trad hij in dienst van de N.V. Kon. Mij. De Schelde waar hij onder leiding van de heer van Ginkel de financiële en de bedrijfsadministratie aanpaste aan de inzichten en de eisen van de tijd. In 1956 werd hij benoemd tot hoofd van de afd. administratie en financiën. Op 1 april 1956 volgde zijn benoeming tot onderdirecteur. Op maatschappelijk ge bied is de heer Hermsen in het bijzon der actief op het gebied van het onder wijs. De heer Hermsen volgt zoals ver meld de heer van Ginkel op die in augustus 1952 zelf onderdirecteur van de N.V. Kon. Mij. de Schelde werd. Zijn benoeming tot directeur volgde in de cember 1955. Ook buiten de onderne ming bekleedde de heer van Ginkel functies in het bedrijfsleven. Hij was o.a, voorzitter van de afd. Zeeland van het Ned. Instituut voor Efficiency dat mede op zijn initiatief is opgericht, lid van het hoofdbestuur en van de financiële commissie van de Metaalbond, voorzitter van de kring Zeeland en lid van de commissie van Bijstand van het kantoor Zuid-Nederland en federatie metaal en elekitrotechnische industrie. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters? MIDDELBURG Het college van b. en w. van Middelburg wil dat in de toekomst „zomerexposities van behoor lijke omvang en allure" in de Vleeshal worden gehouden. Voor het volgende jaar wordt gedacht aan een tentoonstel ling van 17e eeuwse Nederlandse schil derkunst. Er zal echter nog onderzocht moeten worden of deze ideeën kunnen worden gerealiseerd. B. en w. wijzen er in de brief bij de begroting voor 1968 op dat de tentoon stelling „Middelburg, stad in de Delta", bijzonder veel succes heeft gehad. De expositie trok ruim 15.500 bezoekers. B. en w. trekken hieruit de conclusie dat er in Middelburg gedurende het toeristenseizoen plaats is voor en een behoefte aan dergelijke „gebeurtenis sen van goed cultureel gehalte". Onder het hoofdstuk culturele aan gelegenheden delen b. en w. tevens mee dat voor de Kloveniersdoelen nog geen geschikte bestemming is gevonden. Dan heeft het bestuur van de stichting Con cert- en Gehoorzaal plannen in voorbe reiding voor een ingrijpende interne verbouwing van de concertzaal in de Singelstraat. Tenslotte blijkt dat de na delige exploitatie-uitkomst van de stich ting de Middelburgse schouwburg wordt geraamd op 153.850, welk bedrag 7050 hoger is dan de geraamde uit komst voor 1967. gespecialiseerd in ïiigh-fidelity stereo-appa- ratuur - kleurentelevisie «•adio - bandrecorder* gmnekenweg 41 breda tel. 39281 Naast een aantal wensen ten aanzien van exercitie, dagindeling, kleding, on derhoud „overdreven onderhouds werkzaamheden van materiële gebou wen en terreinen wordt als een straf ervaren, die op de gezonde werklust frustrerend werkt" stelt de commis sie ten aanzien van huisvesting en voe ding, dat de slaapzalen van de dienst plichtige soldaten wel schril afsteken bij de slaapkamers voor de rangdra- genden. In dit verband adviseert de commis sie vervanging van de slaapzaal door kamers voor drie vier man, waar de moderne soldaat meer zichzelf kan zijn en beter van zijn rust kan genieten. Op het stuk van de voeding ontbreekt naar de mening van de commissie een goed functionerend controle-, tevens stimulerend orgaan, zoals de onderof ficieren en officieren bezitten in het messbestuur. Zij vraagt zich af of het Amerikaanse all-ranks cafetariastelsel geen economische voordelen zou kun nen brengen. Hoofddoel van de voorlichting in de krijgsmacht zal moeten zijn de infor matie en geen ideologische scholing. Ook dienstplichtigen zonder rang die nen voorlichting te ontvangen over za ken als staatsinrichting, kernbewape ning, ontwapening en verdedigingsmo tieven. Gepleit wordt voor afschaffing van het streng arrest, afschaffing van de strafplaatsing in de tuchtklasse, die naar het oordeel van de commisie niel aan het beoogde doel beantwoordt en afdoening van strafbare feiten buiten het onderdeel door specialisten op straf rechtelijk gebied, invoering van het zo genaamde weekend-arrest als aparte hoofdstraf in de vorm van licht of verzwaard arrest. Elke andere straf die wordt gegeven door de tot straffen be voegde meerdere dient door het week einde te worden onderbroken. Ten aanzien van de strafdienst meent de commissie dat de strafexercitie niet langer gehandhaafd kan blijven en dal de omschrijving ,,het verrichten van andere diensten" te vaag omschreven is. De gestraften zullen moeten weten voor welke diensten zij tn aanmerking ko men. De commissie acht voorts de invoe ring van voorwaardelijke krijgstuchte lijke straffen gewenst. Bekorting van het aantal dagen licht arrest van 21 naar 14 dagen en afschaffing van hel hogere maximum vast te stellen dagen voor mindere militairen komt de com missie redelijk voor. Ook zal ae beklagprocedure moeten worden herzien. Een militaire ombuds man, geassisteerd door een efficiënt apparaat zal de militaii veel mper hei gevoel kunnen geven dat pr onpartij dig wordt geoordeeld. In het rapport wordt verder een lans gebroken voor een volledige her schrijving van het ..merkwaardige ge schrift dat reglement betreffende de krijgstucht" heet. Het taalgebruik werkt volgens ue commissie op de lachspieren, het regle ment legt te veel de nadruk op plichts betrachting, ondergeschiktheid, gehoor zaamheid enz. In principe zal de rechtsmacht, van de militaire rechter zich niet mogen uitstrekken tot commune delicten. Minister Den Toom (Defensie) heeft laten weten dit rapport als een con structieve bijdrage aan het proces van aanpassing te beschouwen, dat in de krijgsmacht gaande ls. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES „Wil men iets in de Zeeuw se tuinbouw bereiken, dan is een school opleiding nodig". Ir. L. Vellekoop, rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en Noordwest-Brabant is van mening, dat hij hier niet genoeg op kan hame ien. Gistermiddag deed hij dat op de eindles van de groenteteeltvakschool in het Landbouwcentrum in Goes. De heer Vellekoop wees erop, dat nog geen tien percent van degenen, die werkzaam zijn in de groenteteelt op de groenteteeltvakschool hebben gezeten. Hij is van mening, dat dit een feit is om zich ongerust .over te maken; een teler kan veel aan onder wijs hebben- „Gesteund door goed onderwijs kan (ADVERTENTIE) tintelend fris en lekker pittig men de onzekere toekomst beter aan", is zijn overtuiging. Hij voegde hier aan toe, dat tuinders, die geen oog hebben voor moderne ontwikkelingen zijns inziens snel met het bedrijf ach terop raken. Hij deed een beroep op de aanwezi gen mee te helpen aan het sterkei maken van de Zeeuwse groenteteelt. Hij wees erop, dat de groei van de bedrijven naar kapitaals-intensieve be drijven met industriële trekken aan passing vereist van de telers. De heer^ Joziasse, voorzitter van de Zeeuwse "Groentetelers Organisatie, deelde later op de middag mee, dat de opgaven voor de nieuwe cursus aan de groenteteeltvakschool stroef loskomen. Negentien cursisten hebben gisteren min of meer officieel de school ver laten. Onder deze cursisten, afkom stig uit heel Zeeland, bevonden zich. zoals leraar J.P.M. van Westen dat uit drukte, bedachtzame huisvaders en baardloze knapen. De heer Van Wes ten gaf een overzicht over het afge lopen cursusjaar. Het uitreiken van de diploma's werd overgelaten aan de heer Vellekoop, tevens directeur van de groenteteeltvakschool. Over en weer werden vervolgens zo wel namens cursisten als leraren dank. woorden gewisseld. Een 3-tal cursis ten hield een voordracht. Een diploma kregen de heren: C. M. Bakker, Kamperland; J. Dekker, Oostkapelle: J.M. de Feijter, Terneu zen: J. Hamelink, Axel; A.W. v.d. Jagt, Scherpenisse; A. A. Jongen, Haam. stede: J. v.d. Klooster, St.-Annaland; L.A. Kraak, Sirjansland; C. Melis, Serooskerke (W); Th. Moerland. St.- Maartensdijk; J.A. Osté, Ritthem, W. C. van Pul, Zevenbergen; C. v.d. Re- pe. St.-Annaland; C. Reijnierse, Mid delburg; F, Sandee. Kamperland; J. L. Schoof, Oosterland; A.J. de Visser. Souburg: P. de Witte. St.-Annaland; J, Wondergem, Serooskerke (W). Het was niet de enige flater, die de Bredase wethouder Broeders sloeg op de teach-in van de JOKVP in. Bre da, toen men aan hem vroeg wat hy van de christen-radicalen vond en hij daarover zijn mening niet wilde ge ven. Nog erger maakte hij het toen hij beweerde dat de vakbeweging en de werknemers niet rijp zijn voor me dezeggenschap. Als dat zo zou zijn, dan had hij zijn taak als districtsbestuur der bij het N.K.V. moeten gebruiken om de werknemers voor deze mede zeggenschap te vormen. Zo goed als Jan Mertens van ty pograaf verbonclsbestuurder van het N.K V. is geworden en de heer Broe ders van handwerksman tot wethouder van Breda en vele andere belangrijke figuren (o.a. de Van Doorne's) van eenvoudige arbeiders tot de hoogste functies in het maatschappelijke en be drijfsleven zijn opgeklommen, zo zeker is het dat de werknemers in staat zijn om de medezeggenschap waar te maken- BREDA, J. Vayssier. Bij dezen wil ik graag even in de pen klimmen, om H. v. d. P. uit Waspik van repliek te dienen n.a.v zijn ar tikel over het Nederlandse elftal in De Stem van 5 dec. 1967. Op de al lereerste plaats ben ik het helemaal niet met hem eens, over wat hij schrijft over dit Russische C-efltal, want als het in het miljoenenrijk van de Sovjet- vertegenwoordigend elftal bij elkaar Unie, niet mogelijk is om een redelijk te krijgen, als toevallig enkele van hun allerbeste spelers voor hun clubs in wedstrijden om de Europacup moeten uitkomen, dan ziet het er bijzonder slecht uit. Trouwens ik geloof daar ook helemaal niet in, want al had Rusland dan volledig voor de dag gekomen, dan nog was dit Nederlands elftal eer vol uit de strijd gekomen. Deze elf jongens gaven zich volledig van de eer ste tot de laatste minuut en dat is juist wat bij de Nederlandselftalspelers van de laatste tijd nogal dikwijls te wensen overliet. Natuurlijk zijn er nog spelers bij, die nog veel moeten leren, maar het enthousiasme en de strijdlust, waar mee deze elf Nederlandse (top)voet ballers tegen de Russen ten strijde trokken, waren werkelijk hartverwar mend en geheel Nederland heeft met veel plezier naar deze sportieve match gekeken. Ook is v. d P. het schijnbaar niet eens met het opstellen van de ,.te oude' Moulijn. Noem mij en George Ke sier maar eens een links buiten, die m staat is te doen, waartoe Coeritje in staat is, het zal u echter niet meevallen. P. C. v. S. Koewaehf St.-Nicolaasjaarmarkt Ter ge legenheid van St. Nicolaasjaarmarkt werden er in Koewacht schietingen en biljartwedstrijden gehouden, welke de volgende uitslagen te zien gaven: Biljartprijskamp georganiseerd door de vereniging „Grensvrienden" 31 deelnemers. Ie pr: J. Leeraert Hulst- Th. Verlinde Zaamslag. 2e prijs R. Dle- lema.n Axel - A. Versluis Waohtebeke (B)- 3e prijs W. Possel Moerbeke (B)- R. v. Remortel St. Niklaas (B). 4e prijs A. Mariman Clinge - Pr. de Bock Koewacht. Schieting bij A. de Schepper 47 deel nemers. Hoogvogel: R. de Bock, Koe wacht. Ie zijvogel: R. van Regenmortel Koewacht. 2e zijvcgel: A. Rombout, Koewacht. Hoogsite aantal kleine vo gels 5 stuks El. van Darnme Koewacht. Schieting bij J. de Guchténeire 77 deelnemers. Hoogvogel: R. van Gucht Koewacht, le zij vogel: R. Kint Koe wacht. 2e zijvogel: J. Goossens Ste- kene (B). Schieting bij R. Clapdorp 45 deelne mers. Hoogvogel: W. Saman Stekene (B) le zij vogel: P. Mannens Koewacht. 2e zij vogel: M. Strooband Stekene (B). Stoppeldijk Biljarten Met 397 tegen 358 ca ramboles heeft de biljartclub RBC de match tegen de biljartclub Terhole ge wonnen. Tijdens deze wedstrijd in café Compiet werden slechts matige presta ties geleverd. De uitslag: R. de Maat - J. Wesepoel 3220: J. Lauwers - C. de Theije 5183; N. Goossen - E. Saman 3729; W. Jan sen - P. Tieleman 2529; J. de Bakker- J. Sponselee 2129; B. de Waal - L. de Theije 7255; A. de Schepper - J. de Schrijver 6935; A. Heijens - E. de Schepper 4228; J. Staal - R. van Geertruij 4850. Terhole Prijskaarting Voor de prijskaar- ting op de Kraai hadden zich, ondanks dat velen Sint-Nicolaas vierden, nog 36 kaarters aangemeld om onder elkaar uit te maken wie de eerste prijs in de wacht zou slepen. Na een spannen de maar vooral sportieve strijd wer den de prijzen als volgt verdeeld: 1. P. Frankevijl en B. de Jonge, Sint-Jansteen, 2 A. Neve en B. Hulshout Terhole, 3. L. Brand en W. Brand, Ter hole, 4 J.Bogaert, Clinge en P. de Maagt Hengstdijk, o. mevrouw Brand en J. Schooneberg, Terhole. De troostprijzen waren voor: Ed. Neve, Hulst en E. de Schepper, Ra penburg. H. de Kort, Rapenburg en K. v. Kruijsen, Kloosterzande. Vogelwaarde Jongerensociëteit Zaterdag organi seert de Jongerensociëteit Vogelwaarde een rkil-drive in het Parochiehuis te Boschkapelle. Tijdens deze skildrive zullen de aanwezige jongeren zich met elkaar kunnen meten :n allerlei vaar- dig'heidsspelen. Het bestuur verwacht zaterdag niet alleen een plezierige avond, maar ook een behoorlijke aan was van nieuwe leden, omdat het de eerste keer is dat men gebruik kan ma ken van het Parochiehuis te Boschka pelle, dat tot heden voor allerlei andere doeleinden -n gebruik was. Tussen de bedrijven door zal er weer gelegenheid zijn tot dansen.

de Stem | 1967 | | pagina 5