Prijzen veerdiensten m Zeeland ca. 30 procent omhoog GEEN OORIJZER MAAR SMEEDIJZER Nieuwe Zeeuwse film REACTIES: GROEI VAN ONDERAF Overal waar warmte helpt, helpt Philips Infraphil beter DE MELK WERD DUUR BETAALD Waarheid in kleuren Spierpijnen reumatische 3ijnen,spit,ver- <oudheid... SAMENWERKING VAN 12 GRENSGEMEENTEN PHILIPS 42.50 infraphil Lia Jellema DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 7 DECEMBER 1967 ItEE-TREIN, op weg van Brus- aar Dortmund, is gisterochtend It station Brussel-Zuid ontspoord, ind werd gewond, wel werd het. |cr tussen de Brusselse station Centraal en Zuid urenlang ge EXAMENS In HAAG —Wiskunde M.O.-B. J. I S van Loon, Bergen op Zoom Vecht Rijksuniversiteit, kandi- ■s sociologie, me). J. C. J, M lees. Bergen op Zoom ©n J. C Withagen, Oudenbosch. HOOGWATER fat en waar? VANDAAG: MORGEN Meer nieuws uit stad en streek op pag. 3 en 5 Regering Vader haalt kind weg bij voormalig echtgenote Vierentwintig weken Onmogelijk Trein werd gewaarschuwd Weer ongelukken op rijksweg 58 Brug Imago Voorwaarden Sanering Hulst Vermiste stuurman in kanaal gevonden «2 door een personenwagen vtui doorschoot naar de linkef- lft waar op hetzelfde moment Sje naderde, bestuurd door E. Sluis. Beide wagens kwamen lkaar in botsing. Een. achter- jende Terneuzenaar C. H. kon tin de tractor ontwijken. A. oij de hotsing gewond, doch kon handeling huiswaarts keren. Er lanzienlijke materiële schade. etine Aan de St.-NicoJaas- ing in het Hofzicht-theater werd 72 schutters deelgenomen die de n als volgt verdeelden: Hoogvo- Wijffels Biervliet, Zij vogels A. laere Watervliet (B) en F. Claeyp hike. Beker en exfcraiprijp C de Buck en P. van Damme uit St. Laureyns <B). Hoogste vogels A. Martens JBeeger|t IJzendljke. ld. |>r«en vrijdag 8 december: Hans- li, ^7.40 en 20.27 uur, Terneuzen 7.9 1 9 54 uur. Vlissingen 6.42 en 19.2 Wemeldinge 8.24 en 20.57 uur (•GENU heentehuis 14.30 uur Raadsvergade Ielburg —sarchief 9.30-12.30 en 13.30-17.30 a fieiLze archiefstukken phaartsdi.tk peentehuis 14.30 uur Raadsverg. kNINGEN neentehuis 19 uur Raadsvergadering Igge |mlinc 20 uur ledbad op Valentijnsdag 18 jaar Vt Huis 20 uur ongeval 18 jaar [um 20 uur Inon 18 jaar hitooi 15 en 20 uur man der vervloekte vallet 14 ja»: Lia 20 uur [Idernacht op het Canal Grande 18 Jjifole Hun laatste slag 18 jaar Ijestic De buit laat op zich wachter ■jaar Iza Het schandaal 18 jaar (eet Het hevig duel 14 jaar |-oy Le départ, 18 j. K1KLAAS en 20 mu lle vakantie in Spanje a.L Jitury op het spoor der Apachen, 14 i ■ace 20 uur ïtnd Prix 18 jaar lx De reis van een vader 18 jaar Jtla 20 uur (nnetou 3. 14 jaaa nhout Irsaal 20 uur Tjuiem voor een gehetm agent, 18 jaff [rum 20 uur strijd der reuzen 14 jaar Klare 20 uur |t oudste beroep ter wereld 1» Jaa „erpen VO 19.30 uur Tannhauser ex 2. 4, 6, 8 en 10 uur iar Vaudevillekomedie. a.l. ■eon 2. 4. 6. 8 en 10 uur Arnauds a... ■thé 2, 4, 6. 8 en 10 uur Ti tembare Angélique 14 jaar Jibens 2.30, 5.30 en 20.45 uur fi dozijn ploerten 14 jaar Imbassades 12, 2, 4, 6, 8 en 10 Ie nacht .van de alligator 18 jaa'., avoie Diamantroof te Antwerpen, o strid 10. 12, 2.30, 4.50, 7.10 en 9.30 Intvoering te Damascus 14 jaar luellin 2, 4, 6. 8 en 10 uur lysterie 18 laar apitole 12, 2, 4, 6, 8 en 10 uur flMe^j"i-ryhCottonr'?etaalt contant ■BELBURG .,,n «goo u. liksarchief 9.30-12.30 en 13.30-17.30 Ttrieuze archiefstukken Jaese Lyceum 20 uur Concert „N* df Bh ooibei" ■NEt ZEN Anna- Jalerie J 34 Expositie Ek en larie van Zauten 1 r5t-tat-t4t' ■aar een voet gezet, or oren, Ivan kogels gierde hem tf lorboorde zelfs zijn sterlu achter' li zowel aan de voor- als aan (t. ElM!" brulde de brigge'. die j,, zyn krijgshaftige hoofdd^-^ jjen Ylukkig ook reeds hulp ds- fio van vastberaden politiem^,ud- |pje door de lp weg naar de „Swarte (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG. G.S. van Zeeland zijn tot de conclusie gekomen dat de vermindering van de rijksbijdragen in de tekorten op de Wes- terschelde-veerdiensten voor 1968 alleen kunnen worden opgevangen door een verhoging van de veertarieven. De verlaging van de rijks bijdragen gaat over een bedrag van ongeveer 1,3 miljoen gulden, G.S. zouden de veertarieven met gemiddeld 30 procent willen ver hogen. een tussenliggende periode van een jaar, gerealiseerd moeten worden. Volgens G.S. is de verlaging van de rijksbijdragen niet op een andere ma nier op te vangen, zoals b.v. door een verlaging van de exploitatielasten. Het is aan de provinciale staten te besli jsen hoe de vermindering van de rijksbijdra gen opgevangen dient te worden. Het is de taak van het college van G.S. om, mochten provinciale staten besluiten dat dit alleen kan door een tariefsver hoging, om dan deze tarieven vast te stellen. G.S. zullen dan de besluiten nemen die zullen leiden tot een verho ging van de veertarieven met gemid deld 30 procent. Een overtocht die de wandelaar van daag de dag 30 cent kost, zal bü deze verhoging 50 cent gaan kosten. Een maandkaart voor fietsende scholieren en werknemers zal niet meer 3. maar 3.50 gaan kosten. Het tarief van 1.90 voor personenauto's zal met 60 cent worden verhoogd. Een overtocht voor zware vrachtwagens gaat in plaats van 4.40 dan 5.50 kosten. G.S. en provinciale staten van Zee land hebben zich bijna een jaar geleden uitvoerig me't de veertarieven bezigge houden. De toenmalige ministers van verkeer en waterstaat, en van financiën achtten een herziening, liever gezegd een verhoging van de tarieven nodig. Hierna is in een statenvergadering een motie aangenomen waarin iedere ver hoging van de veertarieven werd afge wezen. De motie is ter kennis gebracht van regering en Staten Generaal, De wisselingen van de regering heb ben volgens G.S. kennelijk de aandacht van deze materie enigszins afgewend- Op verzoek van de minister van ver keer en waterstaat echter is de kwestie onlangs opnieuw aan de orde gekomen. Van regeringszijde wilde men oor spronkelijk een verhoging van de veer tarieven met ongeveer 75 procent. Deze verhogingen zouden in twee fases met (Van onze correspondent') AXEl De woonwagenbewoner J. G., verblijvend in het woonwagenkamp te Sas van Gent, die gescheiden leeft van zijn vrouw, die in het woonwa genkamp van Axel verblijft, kon zich maar moeilijk neerleggen bij het feit dat zijn driejarig zoontje gerechtelijk werd toegewezen aan zijn ex-echtgeno te. Door een ijzeren deur te forceren wist hij zich toegang te verschaffen tot de wagen van zijn vrouw en nam zijn zoontje mee naar Sas van Gent. De rijkspolitie, die in diezelfde nacht het kind terug aan de moeder kon geven, heeft tegen de vader proces verbaal opgemaakt. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG De 51-jarige huis moeder L.K-B. uit Vlissingen, die een melkboer voor ongeveer 3000 gulden heeft bestolen is door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot 24 we ken gevangenisstraf, waarvan 12 we ken voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar en toezicht van de reclas sering. Het vonnis is overeenkomstig de eis van de officier van justitie. De zeeman A.J.B. uit Zierikzee, die zijn broer met de dood heeft bedreigd, heeft 28 weken gevangenisstraf, waar van 14 weken voorwaardelijk, en een proeftijd van 3 jaar gekregen. De eis luidde 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 3 maanden voorwaardelijk en 2 jaar proeftijd. De 19-jarige Middelburger R.K, die er met een gestolen auto vandoor is gegaan, is overeenkomstig de eis veroordeeld tot 8 maanden gevange nisstraf, waarvan 4 maanden voor waardelijk, een proeftijd van 3 jaar en toezicht van het Nederlands Ge nootschap tot reclassering. De kampeerexploitant B. uit Wester- schouwen zal voor het overtreden van de kampeerverordening 500 gulden boe te moeten betalen. Daarnaast is hem een voorwaardelijke geldboete van eyeneens 500 gulden opgelegd. De proef tijd is 2 jaar. De officier van justitie eiste een be vestiging van het vonnis van de kan tonrechter in Zierikzee, dat 1000 gulden boete luidde. DIT jaar voor de vijfde maal organi seert Jongeren Contact Middelburg een nachtelijke advents-wandeltocht. De naam van die in verband met deze wandeltocht steeds weer valt, is die van Lia Jellema, jongste dochter van een Middelburgse sigarenwinkelier. Zij studeert voor pastoraal werkster. Maar dat houdt heus geen verband met mijn belangstelling voor het Jon geren Contact. DIT is gewoon een hobby van me. We zijn er zo'n jaar of vijf geleden mee begonneneen groepje jongelui van mijn leeftijd vond dat er toch eigen lijk iets moest gebeuren voor de oudere jeugd in Middelburg. Dat „iets" werd het Jongeren Contact. We organiseerden gezelli gheidsauonden, dansen en zo maar van begin af aan hadden we het gevoel dat. alleen amu sement het leven in de vrije tijd niet volledig maaktEr moet ook bezin- tiing zijn op ernstiger zaken. ZO kwam de gedachte op aan een nachtwandeling in de Adventstijd. GekIn de Paastijd zou je dat niet kunnen doen, maar tegen Kerstmis is het lopen door de nacht zo naar het licht van de ochtend toe erg zin vol. Kapelaan Aimé van den Hemel van de Vlissingse parochie en ikzelf zijn de enigen die van het groepje initiatiefnemers zijn overgebleven. De tocht van de Aventstij1967 hebben we op papier al helemaal voorbereid. We vertrekken s avonds laat na ge luisterd te hebben naai een inleiding op het thema dat tijaens de tocht door de jongeren besproken en door gesproken kan worden. Dit jaar is a it thema: Schipperen met „God" DAT is er uit gekomen na lange voor besprekingen die begonnen bij het uitgangspunt: wat verwachten wij van onze medemens. Nu kunt u na gaan hoever de discussie ging, dat we tenslotte de vraagSchipperen met gocl, als de echte kristalisatie van het esprokene konden beschouwen V ORIG jaar was het onderwerp: Levei ais gave en opgave. Het werd inge- X do,or een humanistische spreker Hoewel we niet opzettelijk oecume nisch wille-n doen. gaar, we de oecu e beslist met uit de weg. Van d< G.S. zijn van mening dat nu niet mag worden geconcludeerd, dat de minister niet naar de Zeeuwse argumenten tegen verhogingen van de veertarieven heeft willen luisteren. Voor 1968 bleek het echter volslagen onmogelijk daarmee nog rekening te houden, zo schrijven G.S. aan provinciale staten. G.S hebben de stellige indruk dat het Zeeuwse betoog van betekenis kan zijn voor het bepalen van het ministeriële standpunt t.a.v. de oorspronkelijke ge dachte verdere verhoging van de tarie ven. Het college verwacht dat van een verdere verhoging voorshands wordt af gezien. (Van onze correspondent) KRABBENDIJKE Nabtf Krabben- dyke zjjn twee ongelukken gebeurd met vrachtwagencombinaties. Een wa gen reed in de sloot en vloog in brand, terwijl een andere, geladen met bieten op de spoorwegovergang vlak buiten Krabbendijke was gekanteld. Een goederentrein kon nog juist op tijd gewaarschuwd worden, waardoor een aanrijding kon worden voorkomen. Het ongeluk op de spoorwegovergang gebeurde doordat de bestuurder van de met suikerbieten geladen wagen, die in de richting Bergen op Zoom reed, niet tijdig kon stoppen voor een voor hem rijdende personenauto, die afremde voor de gesloten spoorweg overgang. De chauffeur draaide uit alle macht naar links, vloog op de achterkant van de personenwagen, en reed de spoorweg op. Het voorste deel van de vrachtauto kantelde. De vracht wagen werd zwaar beschadigd. De per sonenauto, bestuurd door J. v. d. H. uit Someren werd aan de achterzij de ernstig beschadigd, terwijl er even eens schade ontstond aan de installa tie van de spoorwegbomen. De trei nen ondervonden nagenoeg geen stag natie. Tussen Krabbendijke en Rilland reed een vrachtwagen met bieten in de sloot. De cabine van de vrachtauto brandde geheel uit. De ijlings toege snelde brandweer uit Krabbendijke kon geen werk meer verrichten. De chauf feur J. v. d. B. uit Vlissingen liep geen verwondingen op. Het ongeluk ont stond door een defect aan de stuurin richting. Een shot uit de film: De Toekomst. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Zeeland heeft zijn eigen volwassen promotionfilm gekregen. Gisteren werd deze ln het City Theater ten doop gehouden door de commissaris der koningin in Zee land mr. J. van Aartsen en van ruim telijke kanttekeningen voorzien door mr. V. G. M. Marijnen, die voorzitter is van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening. Het provinciaal bestuur heeft met de opdracht voor deze film die in bioscopen en besloten voorstellingen als voorfilm (speelduur 18 minuten) zal worden vertoond, kennelijk in de publicistische roos geschoten. Van avond wordt zowaar in de televisie- rubriek Van gewest, tot gewest aan dacht aan de première van de Zee landfilm besteed. Een goed voorte ken? De film heet „Waar de zee het land ontmoet" en hij is vervaardigd naar een scenario van de journalist G. A de Kok die hoe kan het anders? een journalistiek recept heeft toe gepast. De cineast Peter Alsemgeest van Cmecentrum te-Hilversum werd daardoor wellicht in zijn artistieke uiitingsdrift wat geremd maar het voor een dergelijke film onschatbare voor deel werd gewonnen dat „Waar de zee bet land ontmoet" een grote hoe veelheid informatie geeft over het Zeeland van nu. Een Zeeland zonder folklore maar wel met industrieën, belangrijke havenwerken, nieuwe we gen, een gemechaniseerde landbouw, een geweldige toeristenindustrie, kort om een Zeeland niet van oorijzers maar van smeedijzer. Een film als deze behoeft niet meer te pretenderen dan een soort levende V.V.V.-folder te zijn. Naar onze smaak is „Waar de zee het land ontmoet" nog iets meer ge worden dan dat. De folderstijl kwam alleen can de hoek kijken in opnamen van het enige stukje Zeeuwse snelweg een „shot" die in de met Zeeuwse autoritei ten gevulde zaal ook met enige hila riteit werd ontvangen. doodgewone maar belangrijke lacune in de kennis die vele Nederlanders omtrent Zeeland bezitten zal opvul len. Camera: 1'. Alsemgeest. Dat de film in kleur werd opgeno men spreekt wel vanzelf. De cineast (regisseur en cameraman) vertelde ons dat hij tijdens het maken van de opnamen soms onbedwingbare lust kreeg om een vrije film over Zeeland te maken. Een film dus zonder een voorgeschreven opzet. Het staat wel vast dat de film een Mr. J. van Aartsen sprak in een inleidfend woord over het Zeeuwse imago, de beeldvorming elders ln den lande aver Zeeland. Hij vond dat het aloude Zeeland waar land en wa ter elkaar ontmoeten voldoende be kendheid had maar het toch zijn nut heeft de beeldvorming van het mo derne Zeeland positief te beiinvloeden. Het staat wel vast aldus mr. Van Aartsen dat nog altijd voor velen bui ten de provincie Zeeland doorgaat voor een wat gezapig gewest waarin de folklore het laatste woord heeft. De film wil met deze onjuiste beeldvorming afrekenen. Het Zee- landjoumaal dat daarna werd ver toond gaf mr. Marijnen stof voor een korte toespraak waarin hij constateer de dat men als de herstelperiode voor bij is komt aan de vraag, wat nu? Voor Zeeland geldt dat de ruimte waarin de Zeeuwse ontwikkeling zich afspeelt allang niet meer beperkt is tot de Zeeuwse ruimte zelf. Wanneer de regiering aan Zeeland een belangrijke plaats toekent in haar spreidingsbeletid dan kan zij dat doen omdat in Zeeland zelf daarvoor be langrijke aanzetten aanwezig zijn. Hij noemde enkele voorwaarden voor een harmonische ruimtelijke ontwikkeling (met een schouderklopje voor de pro vinciale dienst in Zeeland) en sprak met voldoening over de samenwerking tussen Zeeland, Zuid-Holland en Bra bant die echter meende hij, tot in Be nelux-verband moest worden uitge bouwd. Bij alle toekomst denken mag de mens echter niet vergeten worden. Een essentiële voorwaarde is dan ook dat een mondige mens actieve belang stelling heeft. Een van de middelen om deze belangstelling te activeren achtte mr. Marijnen de film. ongeveer 60 jongeren die ieder jaar meedoen is er altijd een aantal niet- katholiek. Dat is heerlijk want het maakt de gesprekken onderweg veel zijdig en verruimend. HET succes van deze wandeltochten valt bepaald niet tegen. Het is een vaste kern van .30 jengelui, de rest ook ongeveer 30, bestaat uit steeds verschillende jonge mensen. Wat wel eens gezegd wordt over de jeugd, die vervlakt zou zijn en alle belangstel ling voor zaken van hogere orde heejt verloren, is volgens mij onjuist. Mis schien ben ik soms wat te optimis- sch of misschien moet ik wel zeg- jen idealistisch, maar de jaarlijkse wandeltochten en vooral de gesprek en die er onderweg worden gevoerd, '".wijzen volgens mij dat cultuurpes- inisme onjuist is". (Van onze verslaggevers) BREDA/TERNEUZEN. Op het be richt dat twaalf grensgemeenten langs de Nederlands-Belgische grens gaan samenwerken (De Stem van woensdag 6 december) hebben desgevraagd, ver schillende autoriteiten uit deze grens streek zeer positief gereageerd. Vooral de groei van onderaf, waardoor be staande gTotere organen voor samen werking kunnen worden geactiveerd wordt daarbij benadrukt. ,,In 't algemeen juich ik integratie toe' zegt PROF. DR. J. E. DE QUAY, voor zitter van het Brabants Benelux Comité „Maar in details zal men toch rekening moeten houden met de bredere provin ciale en rijksorganen en deze niet moe ten doorkruisen. De wijze van procede ren is hierbij van groot belang. Inder daad kan de groei van onderop de grotere integrale verbanden wel stimu leren. En dan juich ik dit initiatie! toe". „Dit is de weg, zegt DRS. M. C VERBURG, DIRECTEUR VAN HEI ECONOMISCH TECHNOLOGISCH INSTITUUT VOOR ZEELAND ervan „Juist lokaal moet men de handen in een slaan. In de grensgemeenten wor den de landen aan elkaar gelast wan: hoe hoger de bestuurscolleges zijn ho< meer er slechts aan abstracties word gedaan. Zelfs op provinciaal niveau kun je al niet anders. Vandaar dat wij liefst zoveel mogelijk de gemeentebe sturen aan het samenwerken zien. Er er zijn zoveel concrete mogelijkheden: busverbindingen vuilopruiming, maai ook woningbouw De manier bijvoor beeld waarop het Vlaams Economisch Verbond opereert, dat Is het wel" Nadat ik in De Stem de berichten had gelezen over de plannen voor een samenwerking tussen een aantal Ne derlandse en Belgische grensgemeen ten heb ik onmiddellijk de secretarie van Roosendaal-Nispen opgebeld om er mijn verwondering over uit te spreken, dat onze gemeente tevoren niet in het overleg is betrokken Aldus Mr. J RAAYMAKERS, BURGEMEESTER VAN RIJSBERGEN, die veronderstelde dat het initiatief voor het overleg in België is genomen door iemand, die niet geheel met de positie van Rijs- bergen op de hoogte is. Wij hebben zoveel banden met Meer en als ik de waterbeheersing noem dan is dat slechts een van de vele voorbeelden dat het vanzelfsprekend is, dat ook de gemeente Rijsbergen in deze samenwer. king een plaats moet hebben. In de toekomst, wanneer de nieuwe rijksweg 16 gereed is, zal dat in nog sterkere mate het geval zijn. Natuurlijk zijn wij aldus de burgemeester, heel sterk voor die samenwerking. Ik heb al laten we ten dat men ons niet eens meer be hoeft te vragen of wij willen meedoen maar dat men ons direct voor volgende besprekingen kan uitnodigen. Ook BURGEMEESTER P. ALBERTS VAN RUCPHEN, sprak er zijn verwón- lering over uit, dat zijn gemeente tot iusver niets heeft vernomen over de amenwerkingsplannen. Temeer, aldus 'e burgemeester, gezien de ligging van 'ucphen, Roosendaal, Nispen. Essen <n Zundert Hij noemde de thans bestaande plan- ren een stap in de goede richting. Sa menwerking met buurgemeenten is, al dus de heer Alberts, altijd nuttig. In het verleden is dat, zij het op kleinere schaal, door Rucphen en het aangren zende Essen ook wel bewezen. We zijn er niet boos om, dat men ons tot dusver buiten het overleg heeft gehouden maar we hopen bij volgende besprekin gen ook aan de conlerentietafel te zitten. BURGEMEESTER J, M. S. RUTTEN van de gemeente WOUW zegt dat het gemeentebestuur zeer zeker positief zal reageren. „Maar we zijn nog niet be naderd. Er bestaan voor ons geen uit gesproken problemen zoals die b.v. in Putte liggen. Wel zijn er raakpunten, waarbij een gemeenschappelijk overleg van grote waarde is. Ik denk aan we genaanleg en recreatie, waarbij b.v. de Kalmthoutse heide ter sprake komt". BURGEMEESTER J. W. C. VAN CASTEREN wijst als voorzitter van BRABANTIA NOSTRA op het contact dat er reeds twee jaar bestaat met het Economisch Komité voor de Kempen. „In december 1966 hebben wij reeds een aanta gemeenten langs de grens tus sen Zundert en Eindhoven bijeen gehad om te spreken over gemeenschappelijk overleg. Zaken als waterbeheersing en recreatie zijn daarbij aan de orde ge weest. Zover als deze gemeenten, die overgaan tot een geïnstitutionaliseerd overleg, zijn wij toen nog niet gegaan. Dit lichaam is eigenlijk zeer opzienba rend en concreet. Ik ben er blij mee en verwacht dat deze lijn langs de ge hele grens wel doorgetrokken zal wor den Dit initiatief zal zeker onze be langstelling hebben in verband met de contacten die wij reeds gelegd had den". BURGEMEESTER P. F. VAN HOO- TEGEM VAN SLUIS noemt het „ge weldig" wat ze in het Brabantse wil len gaan doen.' In feite is zijn ge meente al jaren bezig in deze geest iets te bereiken. „Maar het ligt hier veel moeilijker dan in het Brabantse", zegt hij. „Bij ons is de grens nog steeds een metershoge mum-. De mentaliteitsver- schillen tussen het Belgisch Vlaanderen en het Nederlands West-Zeeuwsch- Vlaanderen zijn bijzonder groot. De contacten liggen tot nu toe nog te veel in de persoonlijke sfeer. Maar toch hebben we op brandweergebied bij voorbeeld tegenwoordig Brugge en Knokke, die altijd voor ons klaar staan. Volgende week gaan we trouwens met de burgemeesters en. secretarissen van West-Zeeuwsch-Vlaanderen op bezoek bij het Brugse gemeentebestuur. Maar tot echte samenwerking tussen de Bel gische en alle West-Zeeuwsch-Vlaam- se gemeenten komt het nog maar niet En dat is jammer. Be zou best wat con cretere dingen samen willen doen. De Benelux moet per slot van onder af komen." „Die ontwikkeling valt ook hier niet meer tegen te houden: gelukkig", aldus BURGEMEESTER P. MOLTHOFF van het Oost-Zeeuwsch-Vlaamse HULST. „Het is meer dan alleen maar een mentale toenadering, het is gewoon praktische noodzaak. Onze contacten liggen echter nog meer in het studie- vlak De contacten blijven voor een groot deel nog binnenskamers. Maai ook in dit gebied begint het ook con cretere vormen aan te nemen. Zr neemt bijvoorbeeld het bestuur van de afvalwaterleiding hier contact op met Belgische grensgemeenten om tot sa. menwerking te komen. Maar ik zou willen dat wij hier al zover waren als in die twaalf Brabantse gemeenten". 1 Als Zeeuwse autoriteiten het over de Zeelandbrug, dat prachtig blijk van Zuidwestnederlands zelfbewust zijn hebben, dan krijgen zij een be zorgd trekje om hun mondhoeken. Voor de exploitatie van de brug geldt namelijk ider jaar weer: er moet geld bij. Als er meer auto's over de brug zouden rijden, werd er meer aan tol gelden geïnd en zouden de kasboe ken er florissanter gaan uitzien. Maar dat extra vervoersaanbod wil maar niet komen, althans niet snel genoeg. De raad van commissarissen van de brugmaatschappij zegt: „Dat komt eenvoudig omdat teveel mensen nau welijks weten dat er een Zeeland- brug bestaat. Zij staan er niet bij stil dat er een nieuwe route door het Deltagebied is gelegd, die Rotterdam verbindt met Middelburg. Als ze dat duidelijk zouden begrijpen dan kwa men ze wel". Zij speelden even met de gedachte aan TV-reclame, een idee dat door enkele leden van Provinciale Staten is overgenomen, maar waarvoor Ge deputeerden van Zeeland voorlopig niet veel voelen. „TV-reclame is te kostbaar", zeggen zij. De vraag is trouwens of de Zee landburg-sec wel in de reclame ge bracht moet worden en niet veeleer het gehele Deltaplan. Immers, de Zeelandbrug maakt een onderdeel uit van een totaal nieuwe infrastruc tuur in Zuidwest-Nederland en het is deze totale infrastructuur (ruim ge nomen: het hele Deltaplan) die de man in de straat onvoldoende scherp voor ogen staat. Een film, zoals „Waar de zee het land ontmoet" van Peter Alsemgeest, die gisteren in première ging, vertelt in 18 minuten méér en geeft beter ver werkbare informatie aan het publiek dan duizend reclamespots met het motto „Kom over de brug" kunnen doen. Juist omdat de film niet speciaal aan de brug gewijd de algemene informatie geeft die men nodig heeft. Zo'n film is een goed middel ln de public-relations óók van de brug. Er zijn ook andere, minder artistieke middelen. Die bestaan uit bijgewerkte wegenkaarten en schoolatlassen. Op vele ervan schittert de hele nieuwe route van Rotterdam via vaste oever verbindingen naar Zeeland, door af wezigheid. Merkwaardig is ook dat de wegge bruiker die zich vanuit 't Europoort- gebied naar het Deltagebied wil be geven, op zijn weg het woord „Zee landbrug" of „Grevelingendam" ver geefs zoekt. Op de zuidelijke uitvals wegen van Rotterdam wordt men wel even getroffen door een nieuwe naam namelijk „Hellegatsplein", maar het is nu eenmaal zo dat men op het Hel- legatspein nu niet direct een dam of een brug verwacht die naar de Zeeuwse eilanden voert. De meeste Nederlanders weten het Hellegats plein evenmin geografisch aan te dui den als bijvoorbeeld de Dortsman of de Speelmansplaten, de Roompot of het Springersdiep, wier namen ten minste nog het voordeel hebben dat zij „naar water ruiken". Maak de route bekend en de brug wordt bekend dat is een vanzelf sprekende zaak, die met enige aan dacht van het departement van Ver keer en Waterstaat en de ANWB gauw genoeg opgelost moet kunnen worden. Tn de jongste raadsvergadering van Hulst wend een ingrijpende be slissing genomen: de vaststelling van het bestemmingsplan Kom L Hierin zijn opgenomen drie te sane ren zones in de binnenstad. De ge volgen van het raadsbesluit zijn vooral financieel van ver strekkende aard. Slechts een raadslid gaf zijn stem niet aan het door b. en w. voorgestelde. Wethouder P. Brand toonde zich zeer geraakt door een artikel in Dagblad De Stem, waarin werd gemeld dat voor het aantal afgebroken woningen nieuwe in de plaats zullen komen. Hij had liever gezien dat Dagblad De Stem met dat verhaal had gewacht tot na de raadsvergadering. Hij sprak zich niet concreet uit tegen de sanering, maar zei ook geen voorstander te zijn. Het komt ons vreemd voor dat een raads lid bezwaar maakt tegen het plaat sen van een artikel dat alleen be oogt goede informatie te geven. De kritiek van de heer Brand heeft een duistere ondertoon. Hij doet het voorkomen als zou het beter zijn geweest de overige raadsleden en de Hulsterse bevolking deze informatie te onthouden tot na het vaststellen van het plan. We dachten toch dat het college van b. en w. in februari jl nog de wens heeft geuit, dat een saneringsplan voor de binnenstad op een zo democratisch mogelijke wijze bij het publiek moest worden ge ïntroduceerd, voorzien van een diep gaande informatie. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) WEMELDINGE - Woensdagmiddag werd te Vlake uit het kanaal door Zuid-Beveland door de bemanning van het rijkspolitievaartulg RP-64 een lijk geborgen dat daar dreef. Het werd overgebracht naar het lijkenhuisje op le algemene begraafplaats te Kruinin- »en. Bij onderzoek werd het geïdenti- iceerd als de 33-jarige Belg L. Jan- ens uit Antwerpen, die als stuur- tan op het Belgische motortankschip iacre voer. Ongeveer tien dagen gele ien was dit vaartuig Hansweert gepas- eerd en toen maakte de kapitein bij ie politie melding van vermi s;ng van ie stuurman, doch aan een ongeluk had hij niet gedacht.

de Stem | 1967 | | pagina 3