economie in normaal vaarwater Baby overleden na inbrengen nieuw hart voordeelaanbieding elders in dit blad Transplantatie mislukt ONTSLAGEN GRIEKSE ZEELUI WILLEN NIET TERUG Zuidafrikaan overleeft doorboring van zijn hart BRITSE AUTO GOEDKOPER Kinderen vriezen dood in Debar Tienduizend kinderen per jaar dupe van echtscheiding XTTT I&t&mÈ Eén prijs voor suiker Ongeregeldheden China DAGBLAD VOOR.ZEELAND ONGENEESLIJK KOUDER Versoek om asiel? Rel in Parijs LID VAN WEU- PARLEMENT SPRAK OVER DE GAULLE'S HEMELVAART EXPANSIE INSPANNING VIETN AMBETOGERS BESTORMEN WERVINGSBUREAU VAN LEGER Na aardbeving Justitie Voorkomen SE'AARhftRT KNIP UIT A 107e JAARGANG No. 25681 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave t N.V. Uitg. Mi|. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker RedactieraadJ. AA. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. AAes, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 11 DONDERDAG 7 DECEAABER 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,-. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. vnn, de Zeeuwse eilanden: GOES. Klokstraat 1. telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). CONJUNCTUUR GUNSTIGER (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Zes en een half uur nadat een jongetje van twee en een halve week het hart van een overleden baby van twee dagen had gekregen, is het kind overleden. Kort tevoren waren bloeddruk en hartslag nog „betrekkelijk stabiel". DK. KANTROVITZ pionier in hartchirurgte Volgens de eerste berichten werd de operatie de tweede harttransplantatie in de geschiedenis uitgevoerd onder leiding van de beroemde dr. Adrian Kantrovitz. De operatie duurde 2 uur en een kwartier. Na de operatie, zo werd ver nomen, werd de toestand van de zuige ling een jongetje betrekt ijk sta biel geacht Toch was de me- M p stai slechts „gematigd optimistisci De donor was een ongelukkig gebo ren baby die na twee dagen was ge storven. Het kind dat de operatie onderging leed aan een ongeneeslijke hartafwij king, Een ernstig defect aan een van de hartkleppen aan de rechterkant van het hart, maakte dait het jongetje, zon der operatie ten dode zou zijn opge schreven. De hartklep sloot niet goed en verijdelde zodoende het terugvloeien van het bloed naar de longen, waar het jnoet worden ververst. Dit meldt al thans het Amerikaanse persbureau A.P. Deze operatie volgde op de harttrans plantatie die zondag in Kaapstad werd verricht bij de 55-jarige Louis Vasj- kansky. Vasjkansky zou nog steeds goed vooruitgaan. Maar hij moet nog door een zeer kritische periode heen, die over enkele dagen begint. ZIE OOK PAGINA 9 ^OëZIEPRIJS van de gemeente Amsterdam is door b. en w. toege- kenc aan K. Schippers voor zijn bun- 2? A' en Profil"» die in 1965 rij Querido's uitgeverij is verschenen- ^P^GEN van twintig jaar heeft zien dinsdagavond voor het gebouw van de Verenigde Naties in New York «i brand gestoken. tetTfflge.afge^dvea^ avond: Koud en guur weer met kans op regen en sneeuw. Vanuit noorde- ï&ff. richtingen harde tot storm- ?n ni,e .w De temperatuur zal dL f'femeen niet hoger komen nan i tot 5 graden. Zon onder 16.30 uur en op 8.34 uur. Mjuui op 13.01 uur en onder 21.43 Aeiw Df"nS}.atinedienstK.N.A.C./ A.NW.B. 070 - 81 4391. - Weeen' keïr'ï?at,e-1ieSrStJ te berei- 0932 vim Nederland onder no. 213 38 55. In België 13 38 55. (Van onze correspondent) ROTTERDAM In een hotel aan het Henegonwerplein te Rotterdam verblijven sinds vorige week zater dag dertig Griekse zeelui, die alles in het werk stellen om te voorkomen iat zij naar hun land terug moeten. De mannen, allen ontslagen zeelui van het Griekse m.s. „North Marchiness overwegen zelfs de Nederlandse au toriteiten om politiek <*siel te vragen. De Grieken willen niet terug naar hun land omdat zij vrezen daar on middellijk in de gevangenis te worden gezet. Zij koesteren deze angst vanwe ge het feit dat zij door hun rederij, a.g. Pappadakis in Londen, zijn ont- slagen wegens het deelnemen aan een staking van anderhalve dag aan boord van hun schip. De dertig Grieken kwamen vorige week vrijdag aan boord van de „North Marchiness" in Rotterdam aan. Het schip meerde in de Maashaven af met een lading kop»a. Tijdens de reis naar Rotterdam hadden de zeelui van ka pitein Loutlakis te horen gekregen dat zij in verband met de staking ontsla gen waren en dat zij in Rotterdam op eer trein naar Griekenland zou den worden gezet. Toen de mannen za terdag in Rotterdam van boord gin gen liet de havenmeester van het Griekse consulaat inderdaad alle mon sterboekjes innemen. Terwijl de „North Marchiness" in de Zuidafrikaanse havenstad Durban voor een reparatie in dok lag waren de moeilijkheden aan boord van het schip ontstaan. De dertig mannen, waaronder vijf officieren, gingen daar 36 uur in staking omdat zij maanden lang geen post hadden ontvargen. Er waren al eerder moeilijkheder geweest omdat we niet genoeg watei en brood aan boord hadden en omdat het eten slecht was. Ook toen waren er al moeilijkheden met de post geweest", aldus een der ontslagen zeelui. Of de Grieken hun plan om in Ne derland politiek asiel te vragen zul len uitvoeren staat nog niet vast. Woensdagmiddag was een dergelijk verzoek bij de betreffende Nederland se autoriteiten nog niet binnengeko men. Bij het Griekse consulaat m Rotterdam zei men niets var de ont slagen te weten. De agent van het Griekse schip kon het verhaal van de zeelui over de staking en het daarop vol pende ontslag bevestigen. (Van onze parlementaire redactie) ARNHEM. Minister mr. L. de Block van Economische Zaken heeft gisteren gezegd, dat de ontwikkeling van de con junctuur op dit moment gunstiger is dan men, afgaande op allerlei sombere berichten wel eens wil doen geloven, met uitzondering dan van de werkloosheid. DE GAULLE „minister van Lodewijk XIV" (Van onze Parijse correspondent) PARIJS „Mon Général, u had van de Heer alle eigenschappen gekregen om de grootste man van Europa te worden: moed, de kunst van het schrijven en spreken zelfs voor de radio intelligentie en het vermogen om tot de kern van de dingen door te dringen. De Heer had gehoopt dat u de groot ste staatsman van Europa zou wor den. Waarom heeft u er zelf voor gekozen de laatste grote minister van Lodewijk de Veertiende te zijn?" Deze woorden zou de engel bij het laatste oordeel tot De Gaulle richten, zo zei gisteren in het par lement van de Westeuropese Unie de Belgische christen-democraat de la Vallée Poussin. De Franse gaullist de Grailly werd er zo kwaad om. dat hij onmiddellijk de vergadering verliet. ..Schandalig", riep hij. De fantasie over De Gaulle was niet de enige oorzaak van de boos heid van de Fransman. Al eerder had hij met de la Vallée Poussin een meningsverschil gehad. De Grailly had als rapporteur van de politieke commissie gepleit voor een politieke samenwerking van de zeven W.E.U.-landen en daarbij de Britse toetreding tot de E.E.G. buiten beschouwing gelaten. De Belg verklaarde daarop dat hij het met die visie niet eens was. Hij kreeg zoveel applaus dat de Frans man zich als rapporteur terugtrok. Overigens besloot het parlement aan te dringen op het openen van onderhandelingen met Engeland. JOHANNESBURG (RTR). Chirur gen in Johannesburg hebben gisteren een 20 centimeter lange spijker uit het hart van een bouwvakarbeider verwij derd, die getroffen was door een afge ketst schot uit een pneumatisch spijker pistool. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis waar de operatie plaatsvond zou de man aan zijn verwondingen overleden zijn als de spijker het hart niet vólledig had doorboord, waardoor geen bloed kon ontsnappen. De minister signaleerde tijdens een vergadering van de werkgeversverbon den C.S.W.V./V.N.W. de volgende gun stige verschijnselen: De lopende rekening van de beta lingsbalans, de laatste jaren steeds met een negatief saldo afgesloten, is het nulpunt gepasseerd en zal een positief saldo opleveren. De reële produktie van bedrijven zal dit jaar waarschijnlijk met 5 pet. toenemen, ondanks de minder gun stige internationale conjunctuur en een vermindering van de totale voor- raadvorming. De arbeidsproduktiviteit neemt dit jaar met niet minder dan 6 pet. toe. (Dit kan wellicht belangrijke gevol gen hebben op het loonfront, omdat de loonstijging duidelijk gekoppeld wordt aan de arbeidsprodukivitteits- stijging). Ondanks de kentering in de con junctuur neemt het investeringsvo lume van particuliere bedrijven ver der toe met enkele procenten. De prijsstijgingen in 1967, in het be gin van het jaar nog geraamd op 4,5 pet., zullen tot 3 a 3,5 pet. beperkt blijven. De reële loonstijging is ach teraf dus een procent hoger dan ver wacht. De gunstige ontwikkeling is mede be ïnvloed door het gunstige weer voor de bouwnijverheid en de landbouw, maar ook als men uit de resultaten deze elementen verwijdert blijkt de alge mene ontwikkeling in 1967 bepaald be ter dan de algemene indruk die daar van meestal bestaat, aldus de minister. De bewindsman erkende dat de afzet vaak wat minder vlot gaat dan in de excessieve hoogconjunctuur, maar beter is het te stellen dat we in 1967 in nor maal vaarwater zijn terechtgekomen, hoezeer dit ook met pijnlijke verschijn selen is gepaard gegaan. Minister De Block had de indruk dat wij niet zo gauw opnieuw een periode als die van 1959 tot 1966 zullen bele ven. We zullen ons meer moeten in stellen op een algemene ontwikkeling zoals die vandaag plaatsvindt. Daarom zal net voor vele onderne mers minder gemakkelijk zijn afzei voor hun produkten te vinden. Dit heefi ook goede kanten, want aldus worden betere voorwaarden geschapen om eer voldoende mate van expansie te ver enigen met zoveel mogelijk stabiliteit ofwel een minimum aan inflatoire ont wikkelingen. Die expansie is nodig voor de werk gelegenheid, voor hogere overheidsin komsten zonder belastingverhoging, voor verhoging van ons persoonlijk re- ele inkomen en om andere landen in de vruchtpn van onze groei te laten de len. Voor die expansie is onder meer no dig het hebben van voldoende finan cieringsmiddelen voor investeringen, zo vervolgde de bewindsman. Zonder te willen beweren, dat de winsten dus maar moeten worden ongevoerd dat heeft ook weer zijn repercussies moeten volgens de minister de winsten toch niet relatief verder afglijden. „Te gelijkertijd zou ik er dan voor willen pleiten dat alle inventiviteit bij het be drijfsleven wordt benut om-de werkne mers meer te betrekken bij de vorming van voldoende besparingen. Vooral wanneer constructies kunnen worden gevonden, die het duurzame sparen bevorderen zonder te veel uit drukkelijk afgedwongen te zijn in de vorm van blokkeringen, zou dit zeer zijn toe te juichen", aldus de minister. Naar aanleiding van de geringe geest drift die over de vrije loonvorming wordt gehoord, zei de bewindsman, dat voor hem het doorslaggevend criterium is of de loonpolitiek een handhaven van de internationale concurrentiepositie mogelijk zal maken. Daarvoor zal no dig zijn een niet-aflatende inspanning van belde partijen, veel zelfbeheersing en een groot inzicht in de werkelijke economische prioriteiten. „Op dit belangrijke punt kan met name en juiste behartiging van het on- dernemingsbelang, d.w.z. het belang dat werkgevers en werknemers gezamenlijk hebben bij een voortdurende vergroting van de produktie, leiden tot een resul taat dat uit een oogpunt van algemeen belang vereist is". LONDEN (AP) de fabri kant van de automerken Austin, Morris, Jaguar, Daimler, Wolseley en Riley, heeft prijsverlagingen bekendgemaakt welke in Nederland tot 12 procent zullen bedragen. De prijsverlagingen voor de landen van de Europese Vrijhandelsassociatie variëren van 4 tot 7 procent. NEW YORK (Rtr.) Met gummiknuppels verdreef de Newyorkse politie gis teren rond 200 betogers tegen de oorlog Sn Vietnam, die probeerden een kordon te doorbreken bij het Waldorf-Astoria-hotel, waar minister van buitenlandse zaken Dean Rusk zou spreken. Het was de derde botsing van de dag tussen de politie en demonstranten. Eerder was het tot gevechten gekomen voor het rekruteringscentrum, waar zich tweeduizend betogers hadden verzameld om de aankomst van dienstplich tigen te verhinderen. Zc bereikten hun doel echter niet omdat de politie voor een stevige afzetting had gezorgd. Een aantal betogers ging met de politie op de vuist. Bouwvak arbeiders bekogelden de demonstranten vanaf een naburig gebouw met stenen, eieren en blikjes. De voorgenomen samenwerking van zeven Belgische en vijf Nederlandse grensgemeenten, heeft in Zeeland en Brabant sterk de aandacht getrokken. Wij vroegen de reactie van een aantal prominente personen. Pagina 3. Een van de meest enthousiaste voorstanders van deze samen werking is burgemeester Bou- drie van Putte, die hoopt dat dit initiatief navolging zal vinden bij andere grensgemeenten „van Cadzand tot aan Maas tricht". Pagina 7. Vrijdag en zaterdag vergadert in Arnhem de partijraad van de K.V.P. Er kunnen daar voor de toekomst van de partij belang rijke beslissingen vallen. Pagi na 11. De eerstvolgende t.v.-uitzending van „Koning Klant" gaat nu eens niet over Nederlandse maar over Amerikaanse koop gewoonten. Pagina 9. BELGRADO (RTR) Bij Debar in Zuid-Slavië is dinsdagnacht een derde kind doodgevroren. Na de aardbeving waarbij echt mensen omkwamen, was het gezin, waartoe het doodgevroren kind behoorde naar een huisje in een dorp bij Debar gegaan omdat hun huis verwoest was. Rond 80 percent van Debars 8.000 in woners en duizenden mensen uit dor pen in de buurt van het stadje zijn door de aardbeving van donderdag dak loos geworden. Het grootste gedeelte woont in tenten. Maandag kwamen twee jonge kinde ren in Debar als gevolg van de koude om. Het kleintje dat dinsdagnacht doodvroor. was twee jaar. HET MOND- en klauwzeer in Enge land heeft zich weer uitgebreid. Op nieuw werden 53 boerderijen getrof fen, het totaal is daarmee gestegen tot 1-557. 260.000 dieren zijn al afge maakt. UTRECHT (KNP) Per jaar zijn in ons land 10.000 vooral jonge kin deren de dupevan de echtscheiding van hun ouders. Deze kinderen heb ben te ljjden van de periode van on enigheid en spanning die aan deze scheiding voorafgaat en van de voor oordelen van hun omgeving. Deze kin deren verdienen meer aandacht, maar de preventieve zorg voor huwelflks- mislukkingen zou eigenlijk op de eer ste plaats moeten komen. Dit zijn enkele conclusies van inlei ders op de jaarvergadering van de Katholieke Centrale Vereniging voor Geestelijke Volksgezondheid, die woensdag in Esplanade te Utrecht het onderwerp „Kind en echtscheiding" behandelde. Prof. dr. F. Buytendijk wees in zijn inleiding op het belang van de preventieve zorg bij huwelijks moeilijkheden. Als hoofdoorzaak van het mislukken van een huwelijk noem de hij ,,de horigheid der partners aan elkaar", welke zich uit in te weinig belangeloze genegenheid en persoons waardering, geldingsdrang van de man over zijn vrouw en begeerte van de vrouw de rol van „het zwakke ge slacht" te blijven spelen. Per jaar worden in ons land onge veer 6.000 echtscheidingen uitgespro ken en 1.000 scheldingen van tafel en bed. een getal dat volgens mr. dr. J. C. Hudig, de laatste jaren vrijwel con stant blijft. Er zijn weliswaar wette lijke bepalingen om vóór een schei ding nog te proberen een verzoening tot stand te brengen, maar het is vol gens hem de vraag of een justitieel ka der wel het juiste klimaat kan schep pen voor een bezinning, die tot die verzoening kan leiden. Ook zijn er nog al wat moeilijkheden bij het toewij zen van de kinderen aan een van de partners of aan derden. Een commis sie tot herziening van het kinderrecht is bezig de beschermende maatregelen voor het kind van scheidende ouders opnieuw te bezien, zo zei hij. Vooral noemde mr. Hudig het belangrijk dat er een rechtelijke beslissing komt die zekerheid schept en een einde maakt aan touwtrekken. Wat wet en rechter evenwel niet kunnen regelen, zo zei hij. is de hulp aan ouders en kinderen om de gevol gen van de scheiding te verwerken. En die gevolgen zijn er, zeker bij de kinderen, zo verklaarde de tweede in leider op de bijeenkomst, dr. A. van Meurs. Hij sprak over de psycholo gische gevolgen van de scheiding voor het kind. Hij waarschuwde tegen ge neralisaties als zouden b.v. kinderen van gescheiden ouders meer met de justitie in aanraking komen en psy chische afwijkingen en leermoeilijkhe den hebben. Hij pleitte ervoor dat het accent komt te liggen op voorkoming van het disharmonieuze huwelijk in plaats van op bestriding van "echt scheiding. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Vanaf vandaag is de prijs voor suiker maximaal 1.24 per kilo. Dit is het resultaat van onder handelingen tussen de levensmiddelen- bedrijven en het ministerie van econo mische zaken. Tot nu toe schommelde de prijs tussen 1.22 en 1.26 gulden. Hierdoor is het mogelijk dat in som mige winkels de suiker een of meer centen duurder wordt en in andere winkels mogelijk goedkoper. MOSKOU (AP) Het officiële Rus sische persbureau Tass heeft gisteren bekendgemaakt dat in China opnieuw ongeregeldheden voorkomen- In de provincie Foekien zou het leger in actie gekomen zijn, terwijl ook in Sjanghai gevochten wordt. Tass deelde verder mee dat leger- transporten en eenheden van de Rode Garde in Peking, de hoofdstad van China, zijn aangekomen. In de stra ten van de stad wordt gepatrouilleerd. (ADVERTENTIES) AÉ 1/ SOEPEN zendt mij 3 soepbekers Naam Adres Woonplaats plakdie vlaggetjes opsturen aan: Soepen Harderwijk. California

de Stem | 1967 | | pagina 1