UW MAN, UW? ITOGEN en groei ei tgie Ons beleid is basis voor vrede in Azië Generaal Yoffé op bezoek in Nederland VASJKANSKY GAAT VOORUIT NU CONFRONTATIE C YPRU S-TURKIIE Ontevreden leraren bepalen hun positie waar krijgt u tegenwoordig nog zoveel voor zo weinig? r PRESIDENT JOHNSON: Pseudo-arts ontslagen van vervolging Harder dan 80, auto kwijt Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten t\ Pijnlijke verbazing Uitgegleden Huisvrouw, die kinderen doodde, naar gesticht Topsocialisten naar Engeland Profijt DEMONSTRATIE VERLIEZEN Mars van armen en werklozen naar Washington Gehuwde priesters in Brazilië ielzorg weer in z Diplomaten vrezen: Massale bijeenkomst in Utrecht Acht jaar voor parathion in bus Over radicale voorkeur Mijnbeambten tegen „Ruim Zicht" NAZISTISCHE LECTUUR VOOR WESTDUITSE MILITAIREN ROME CONTRA LITURGISCHE VERNIEUWING IN UTRECHT: elemaal op, nerveus, meer opgewassen tegen blemen. N iets aan doen. gen! kracht en werklust. I weer de gezellige en noot van vroeger. DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 6 DECEMBER 1967 i i s [iiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiii WAN de Britten wordt gezegd dat zij 1 zich in moeilijke tijden als één man scharen achter hun leiders en sinds 1940 wilde elke Europeaan van het continent dat wel geloven. Engeland beleeft momenteel een van de moeilijkste perioden uit zijn ge schiedenis. De zieke economie heeft paardemiddelen nodig, niet alleen om te genezen maar vooral ook om snel te genezen. Het Labourbewind heeft na een indrukwekkende zelfoverwin ning ook het volk over zijn weerstan den heengeholpen en het helpen aan- aanvaarden dat de toekomst van En geland aan die van de E.E.G. gekop- geld moet worden. laarnaast moet Engeland nog afre kenen met de laatste gevolgen van zijn koloniale verleden. Zo zal de de fensie drastisch moeten worden be snoeid, hetgeen ook al een pijnlijke operatie schijnt te worden. Engeland, dat op technologisch gebied weliswaar nog steeds vooraan loopt in Europa, staat toch voor de kolossale taak zijn hele technische outillage te moder niseren. Kortom: Engeland heeft het wel heel moeilijk. Men kan zich dan ook afvragen waar nu die legenda rische eensgezinheid der Britten blijft. Engelands supporters in de E.E.G. staan nu in pijnlijke verbazing over het Kanaal en Noordzee te kijken naar die zonderlinge buren die nu in deze tijd ernstige en voor de economie funeste arbeidsgeschillen op touw kunnen zetten om belachelijke zaken als waar een conducteur nu precies behoort te zitten in de trei nen, die hen niet meer nodig hebben. Meer arbeidsconflicten dreigen in En geland. Op deze plaats is al eens meer betoogd, dat vooral de antiek inge stelde vakbonden in Engeland wel de grootste ommezwaai zullen moeten maken om voor vol-Europees te kun nen worden aangezien. Het ziet er nog niet naar uit dat ze dat ook ernstig van plan zijn. Voor Engelands supporters in de E.E.G. is het ietwat gênant nu de dwarse Franse generaal om diens veto op de vingers te moeten tikken ter wijl de zonen van Albion hun best doen de generaal de stok in de hand te spelen waarmee hij ze kan slaan. De befaamde Matla-agenda, een uit gave van het Haagsch Persbureau, is een voorbeeld van objectiviteit. Nuchter en zakelijk registreert zij maandelijks gebeurtenissen, die te verwachten zijn of die herdacht wor_ den. Heel begrijpelijk dus, dat ook het omstreden afscheid van pastoor G. van Elderen te Bergeijk vermeld wordt. Dat gebeurt in deze bewoor dingen December gaat het gedwongen ontslag in (zonder enigerlei vorm van voorafgaand proces) van G. M. A. van Elderen als pastoor van de parochie van St.-Petrus' Banden te Bergeijk (N.B.), in welke functie hij vijftien jaar geleden „inamovi- bilis" (onafzetbaar) was benoemd, doch volgens een agressieve groep parochianen, gesteund door d e leiden de functionarissen van 't Bossche dio cees, niet meer te handhaven is, daar pastoor Van Elderen getrouw aan de door hem eertijds afgelegde antimodemisteneed en geleid door zijn geweten (waarvan men tegen woordig zo graag hoog opgeeft), met de liturgievernieuwing niet verder wilde gaan dan door het tweede Vaticaans concilie officieel is vast gesteld, doch welk concilie men ten onrechte en in flagrante tegenstel ling tot uitspraken van paus Joan nes XXIII gaarne bezigt als dek mantel ol allerlei eeuwenoude dog ma's geruisloos te doen verdwijnen, reden waarom mogelijk het ontslag uitgerekend op de feestdag van Maria Onbevlekt Ontvangen ingaat, aan welk dogma evenals aan dat van de maagdelijkheid van Maria enz. met veel woordgegoochel door hyper-geleerde progressieve theolo gen een totaal andere inhoud wordt gegeven." Hier heeft de samensteller van de agenda zich even laten gaan, met het gevolg, dat hij is uitgegleden. Of heeft de ontslagen pastoor wellicht zelf dit „pro memorie" ingefluisterd? lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ARNHEM (ANP) De rechtbank te Arnhem heeft vonnis gewezen in de zaak tegen de 36-jarige huisvrouw W. O.K., die vorig jaar in Millingen al haar vijf kinderen met een bijl van het leven heeft beroofd. De rechtbank ontsloeg haar van de rechtsvervolging en beval plaatsing in een krankzinnigengesticht voor de tijd van maximaal een jaar en vervolgens terbeschikkingstelling van de regering. In oktober jl. heeft de rechtbank in raadkamer in eerste instantie deze zaak behandeld. De officier eiste toen bui- tenvervolgstelling, plaatsing in een krankzinnigengesticht en terbeschik kingstelling van de regering. De recht bank ging hiermee akkoord, maar ver dachte verzette zich tegen deze be schikking. Veertien dagen geleden behandelde de rechtbank met gesloten deuren de zaak opnieuw. BRUSSEL (ANP) De leiders van fle socialistische partijen van tien West- europese landen, Canada en Israël zijn door de Britse minister-president, Wil son, uitgenodigd voor een conferentie op 9 december a.s. op Chequers. De socialistische leiders zullen pro- Europese economischs bespreken, alsmede kwes- SSt,™ y.^band houden met de sociaal- democratie en de vrede buiten Europa. .beeft de Belgische socialistische partij gisteren bekendgemaakt. hJh?n i,?i deelnemars bevinden zich, hSwL yüson, en z«n minister van biutenlandse zaken Brown, de Neder- .„™eu S? Wen Dankért. de Dult- n" Schmiat- de Fransman Krasriin7tP'TSe .^ster-president zlJn Zweedse collega Erlandeir de SSmïïh86 ^«-premier Nenm en de' Is- <aelische mevrouw Golda Meir. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON-SAIGON. In een redevoering voor een groep zakenlieden heeft president Johnson verklaard, dat de Amerikaanse Vietnampolitiek de basis vormt voor vrede en vooruitgang in Azië. Hij vergeleek in zijn toespraak de tegenstanders van zijn beleid met diegenen, die ten tijde van Hitler en Mussolini ook vrede wensten tot elke prijs. „Veel mensen zoeken naar een gemakkelijke oplossilng" aldus Johnson, „zij deden dat ook in de tijd van Mussolini en Hitier. Zij dachten er niet aan dat het van belang was voor hun veiligheid, totdat het bijna te laat was". President Johnson voerde aan, dat zijn politiek inzake Vietnam in over eenstemming is met het buitenlands be leid, zoals dat twintig jaar lang onder vier presidenten gevoerd is. Door de Amerikaanse standvastigheid in Vietnam is er, volgens president Johnson, een nieuw gevoel van saam horigheid ontstaan onder de Aziatische volken, die enkele jaren geleden nog het hopeloze gevoel hadden, dat zij eer der het slachtoffer dan de maker van hun lot waren. „Een nieuw Azië is in opbouw", aldus Johnson, „en men mag hopen, dat naarmate dit nieuwe Azië gestalte krijgt ook het Chinese volk zich aan zijn taken op het gebied van economische en sociale ontwikkeling zal wijden". De Zpidvietnamese minister van bui tenlandse zaken, Tran Van Do, heeft gis. teren verklaard, dat Zuid-Vietnam zich niet zal verzetten tegen de toelating van vertegenwoordigers van de Vietcong tot besprekingen over Vietnam in de Ver enigde Naties. Z ijzullen echter niet als zelfstandige onderhandelingspart ners aan de besprekingen mogen deel nemen, aldus de bewindsman. Saigon kan volgens hem alleen met Noord- Vietnam onderhandelen, omdat het be- vrijdinigsfront door dit land is gesticht en vanuit Hanoi geleid wordt. AMSTERDAM (ANP) De Amster damse rechtbank heeffc de 34-jarige assistent-accountant Hendricus V. uit Den Haag, die zich deze zomer zonder arts te zijn wist te laten aanstellen als controlerend geneeskundige bij het Gemeenschappelijk Administratie Kan toor ontslagen van alle rechtsvervol- ging. De rechtbank achtte wel bewezen dat hij zich tegenover de medisch ad viseur van het G.A.K- als gediplomeerd arts had uitgegeven en zich twee maanden salaris heeft laten uitbeta len. Het ontslag van rechtsvervolging geschiedde omdat bij de tenlastege- legde oplichting in de dagvaarding niet was vermeld dat V. het oog merk had om zich of een andere wederrechtelijk te bevoordelen. Zoals het nu ten laste was gelegd hield het geen strafbaar feit in. Het was dus een vormfout in de dagvaarding. De rechtbank legde V. drie maan den gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest op omdat hij zich in ja nuari jl.. in het café „Het Malieveld" in Den Haag had vertoond in het uniform van luitenant-kolonel arts der luchtmacht. De rechtbank hief het be vel tot voorlopige hechtenis op, om dat V. zijn straf inmiddels heeft on dergaan. Voor de oplichting van het G.A.K. en het dragen van het uniform had de officier van justitie, mr. J. H. Bergs- ma, een jaar gevangenisstraf met af trek plus voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering geëist. ueneraai Avraham Yoffé AMSTERDAM „Met het winnen van de zesdaagse oorlog is slechts één probleem opgelost. We staan niet meer bloot aan directe bedreiging en de gren zen, die we nu hebben, zyn veel ge makkelijker te verdedigen. Wat we ech ter nog moeten bereiken niet in het minst om het vraagstuk van de Pales tijnse vluchtelingen en van de Ara bieren in de bezette gebieden op te lossen is een economisch sterk Israël". Dit zei gisteren in Amsterdam gene- raai Avraham Yoffé, in het dagelijks leven een vooraanstaand botanicus, maar tijdens de kritieke junidagen de aanvoerder van de troepen, die de zui delijke tangbeweging rond de Egypte- naren in de Sinai maakte. Momenteel reist hij door Europa om propaganda te voeren voor de vierde zogenaamde ont wikkelingslening van 500 miljoen dollar, die de State of Israël Bonds heeft uit geschreven. Op 1 januari start in Ne derland onder de naam „Helpt Israël verder bouwen" een actie, die tot doel heeft zoveel mogelijk belangstelling voor de obligaties te wekken. Men wil op die manier Israël een waardig ge schenk geven, wanneer het op 2 mei de twintigste verjaardag van zijn bestaan viert. „Het geld", gaf generaal Yoffé toe, „komt niet rechtstreeks ten goede aan de Arabische vluchtelingen. Wel wordt het in het kader van de speciale ont wikkelingsbegroting, die Israël kent, uitsluitend besteed voor de verbetering van de infrastructuur van het land zelf en van de bezette gebieden. De Ara bieren profiteren er dus wel degelijk van. Zij houden er werkgelegenheid, betere huisvesting, beter onderwijs en in het algemeen betere levensvoorwaar den aan over." In Manhattan, het zakencentrum van New York, hebben gisteren meer dan duizend, voornamelijk jonge, mensen ge protesteerd tegen de oorlog in Vietnam. Zij klokkeerden. de ingang van het be langrijkste wervingsbureau in de stad. Er werden circa driehonderd personen gearresteerd, onder wie de bekende kinderarts dr. Benjamin Spock en de dichter Allen Ginsberg. De Amerikaanse plaatsvervangend onderminister van buitenlandse zaken, Foy D. Kohier, is afgetreden, zo heeft president Johnson gisteren bekendge maakt .Kohier, die sinds 1931 bij de buitenlandse dienst heeft gewerkt, am bassadeur in Rusland is geweest en een deskundige is in communistische aan gelegenheden, stond bekend als een kun dig onderhandelaar. Hij wordt opge volgd door Charles Bohlen, nu ambas sadeur in Parijs. Amerikaanse en Zuidvietnamese troe pen hebben bij gevechten in de Mekong, delta zeker 235 Vietcongleden gedood. Aan Amerikaanse zijde sneuvelden 13 man. 73 man werden gewond. De Zuid. Vietnamese verliezen werden eveneens matig genoemd. De veldslag, die op 100 kilometer ten zuiden van Saigon ge voerd werd, duurde ruim elf uur. De oorlog in Vietnam heeft de Ver enigde Staten nu bijna 3000 vliegtuigen en helikopters gekost. Volgens de jong. ste cijfers van het ministerie van de fensie zijn er 2956 toestellen verloren gegaan in de oorlogszone. De verliezen bestaan uit 1401 vliegtuigen, die boven Noord- en Zuid-Vietnam werden neer geschoten. 1555 toestellen gingen in Laos en Thailand verloren als gevolg yan ongelukken en slijtage. ATLANTA (Reuter) Dominee Mar tin Luther King heeft maandag in At lanta aangekondigd in het voorjaar een mars van armen en werklozen op Wash ington te zullen organiseren. De mans zal geen een dagsaaingelegen- heid warden maar „een trektocht naar de hoofdstad van noodlijdende en wan hopige mensen, die daar zullen blijven totdat definitieve en positieve stappen zijn ondernomen om de armen aan werk en inkomsten te helpen". De „Southern Christian Leadership Conference (SCLC) wil de mars op 1 april of daaromtrent laten beginnen met 3.000 speciaal opgeleide betogers uit 10 steden en vijf plattelandsgebie den. Er zal geen geweld worden ge bruikt, maar men streeft doelbewust naar ontwrichting van verkeer en dien sten, aldus dr King, die voorzitter is van de SCLC Deelname aan de mars staat niet al- leen open voor negers, maar ook voor „de vertegenwoordigers van de mil joenen armen die geen neger zijn: In dianen, Mexicaanse Amerikanen, Porto- ricanen, blanken uit de Apalachen en anderen" FORTALEZA (KNP) Verscheidene Braziliaanse bisschoppen hebben pries ters, die met toestemming van de H. Stoel getrouwd zyn, wederom in de zielzorg te werk gesteld. Veel van deze gehuwde priesters zijn tliams als diakens werkzaam. De aarts- bischop van Fortaleza mgr. Jose de Medeiros Delgado pleit thans ervoor om gehuwde priesters geheel in de priester lijke bediening op te nemen. In een verklaring hierover zegt hij, daarbij vooral te denken aan de paro- chiies op het plateiand en in speciale stadswijken. De aartsbisschop blijft echter de voorkeur geven aan de celiba- taire priester. Louis Vasjkansky, na zijn operatie de eerste mens ter wereld, die leeft met het hart van een ander. (Van onze redactie buitenland) KAAPSTAD De 55-jarige Louis Vasjkansky, die zaterdag een nieuw hart heeft gekregen, gaat vooruit. Gis termiddag kreeg hij voor het eerst na zijn operatie weer voeding langs nor male weg, een paar slokjes water, si naasappelsap en melk. Vandaag krijgt hij een zeer licht dieet van soep en zachtgekookte eieren. De echtgenote van de patiënt heeft haar man nog niet mogen bezoeken. Waarschijnlijk krijgt zij over enkele dagen daarvoor toestemming. De leider van het chirurgenteam, prof. Baranard, zei gisteren dat Vasj kansky niet de meest gemakkelijke per soon was voor de eerste menselijke harttransplantatie, omdat hij suiker ziekte heeft. Een andere arts, die hem behandelt, dokter Botha, zei dat deze ziekte waarschijnlijk niet zonder in vloed zal zijn op de levenskansen van de patiënt. De artsen nemen voortdu rend bloedproeven van Vasjkansky, om na te gaan of zijn bloedsomloop goed is. De artsen van het ziekenhuis ontvangen gelukwensen uit alle delen van de we reld. De directeur van „Groote Schuur", dr. Burger, zei: „Wij zijn er verduiveld populair door geworden". ANKARA (AP) Diplomaten in Ankara (de Turkse hoofdstad) geloven dat er binnen afzienbare tijd een nieuwe oorlogsdreiging om Cyprus zal ont- Verwacht wordt dat het conflict deze keer rechtstreeks tussen Turkije en de Grieks-Cyprische regering van aartsbisschop Makarios zal ontstaan en niet noodzakelijkerwijze met Griekenland. Het gevaar van een oorlog tussen de Navo-bondgeinoten Griekenland en Tur kije lijkt na de vredesoproep van secre taris-generaal Oe Thiant van de V.N. nu wel afgewend te zijn. Griekenland heeft een begin gemaakt met de evacuatie van duizenden sol daten en de verwijdering van zwaar oorlogsmaterieel van het eiland. Ook Turkije zal waarschijnlijk de maatre gelen, die waren genomen om een aan val op Griekenland en Cyprus te kun nen ondernemen, ongedaan maken. De terugtrekking van de Griekse troe pen van het eiland was een van de voor- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Naar schatting 2.000 leden van vijf lerarenorganisaties bij het middelbaar onderwijs zullen zater dag in Utrecht vergaderen om de positie van 12.000 leraren te bespre ken. De vertegenwoordigers van de organisaties in het georganiseerd over leg zullen op deze vergadering verslag doen van de stand van zaken in het overleg en de vraag aan de orde stel len welke houding de lerarenorganisa ties verder tegen de regeringsvoorstel len moeten innemen- Hoe de lerarenorganisaties zich za terdag zullen opstellen hangt af van het verloop van het georganiseerd overleg, dat vandaag zal plaatsheb ben. Als de regering niet met gun stiger voorstellen komt, willen de lera renorganisaties het overleg afbreken. De regeringsvoorstellen voor 1968 komen volgens de organisaties neer op een belangrijke verslechtering van de materiële positie van de leraren. De vrees bestaat, dat minister Ve- ringa en staatssecretaris Grosheide (onderwijs) de salarissen in het on derwijs wil gelijktrekken ten koste van de positie van de leraren bij het mid delbaar onderwijs. In een telegram aan minister Verin- ga en staatssecretaris Grosheide heb ben de vijf lerarenorganisaties al la ten weten, dat zij de regeringsvoorstel len, op 18 november in het georgani seerd overleg gedaan, „verbijsterend" vonden. De voorstellen betekenen een verslechtering wat betreft de rechtspositie, de taakomvang en de bezoldiging. Bij handhaving van de regeringsvoorstellen zullen de leraren- DEN HAAG (ANP) De officier van justitie bü de Haagse rechtbank eiste gistermiddag tegen de 48-jarige Jacoba de N. uit Den Haag acht jaar gevange nisstraf met aftrek terzake van moord op haar echtgenoot. Zij pleegde dit feit iin overleg met haar 18-jarige zoon, die tuinarbeider is en een hoeveelheid parathion verstrekte dat op het verjaarsfeestje van haar man op 3 december van het vorige jaar in een flesje bier werd gedaan. (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN De katholieke federatie van mijnbeambten heeft grote bezwa ren geopperd tegen de christen-radicale voorkeur zoals die in het lijfblad van het NKV, „Ruim Zicht" is uitgedragen. Zij vindt het niet juist dat de redactie een mening naar buiten brengt, die het verbond zelf nog niet heeft uitgespro ken. Bovendien vindt zij het een aan slag op de eenheid van de katholieke vakbeweging als wordt gesuggereerd dat „serieuze KVP-ars" vanzelfsprekend de resolutie van Bogaexs zullen steunen. organisaties niet langer mede-verant woordelijkheid in het georganiseerd overleg dragen, aldus het telegram aan minister Ver inga en staatssecre taris Grosheide. Vorige week hebben vertegenwoordi gers van de organisaties met de minis ter en de staatssecretaris hierover ge sproken. De organisaties willen de be sloten vergadering niet zien als een protestactie maar alleen als een bij eenkomst om de leden van de stand van zaken in het overleg op de hoogte te stellen. Zij willen echter voorko men dat door de uitvoering van de Mammoetwet en het daarmee gepaard gaande vereenvoudigde salarissysteem de huidige positie van de leraren wordt aangetast. HAMBURG (Reuter). Voor de bibliotheken van de Westduitse strijdkrachten zijn de afgelopen elf jaar talloze werken van natio- naal-socialistisch gezinde schrijvers aangekocht, die tot de meestgele- zen boeken behoren, zo meldt het Westduitse weekblad Der Spiegel. Zo zouden de soldaten uit werken van Hans Grimm, een man die een pleitbezorger voor Duitslands recht op „Lebensraum" was, kun nen vernemen dat „Hitier de groot ste staatsman was die Europa ooit heeft gekend". Een woordvoerder van het ministerie van defensie heeft verklaard dat de zaak in onderzoek is. waarden van Turkije. Of aan een an dere voorwaarde: de ontbinding van de Grieks-Cyprische garde en ontwapening van de Turks-Cyprische strijdmacht zal worden voldaan, wordt vooralsnog betwijfeld Makarios echter weigert de Grieks- Cyprische strijdmacht te ontwapenen tenzij de Turken: de 650 soldaten, die het land mag handhaven op Cyprus evacueren; afzien van hun recht tot interventie op Cyprus. Deze eisen van Makarios zijn niet alleen onaanvaardbaar voor de Turken, ze willen er zelfs niet over discussiëren. Zowel het toegestane aantal soldaten als het recht van interventie zijn vast gelegd in de Londen-Ziirich overeen komst (1960) waarbij de republiek Cy prus ontstond. Turkije blijft erbij dat het verdrag nog steeds van kracht is. Makarios betoogt dat het verdrag niet geldig meer is omdat het „onbruikbaar" is. De eerste incidenten worden verwacht tijdens een bijieenkomst van de Veilig heidsraad van de V.N. over de voor stellen tot uitbreiding van de V.N.-vre- desmacht om toezicht te houden op de ontwapening van de Cyprische strijd krachten. Maar voor dieze diplomatieke scher mutselingen zullen plaatsvinden bestaat altijd de mogelijkheid dat op Cyprus zelf waar de haat tussen de beide partijen zeer intens is gevechten zul len uitbreken. De dredging van een oorlog tussen Griekenland en Turkije is afgenomen nu de Griekse troepen van Cyprus worden geëvacueerd, aldus de diplomaten. De ïnxernaitionale federatie van trans portarbeiders (ITF) heeft gisteren be kendgemaakt „gezamenlijke actie' te overwegen tegen alle Griekse interna- tionele transportbedrijven. In welingelichte kringen is vernomen dat deze actie neer kan komen op een boycot van alle Griekse schepen en vliegtuigen, een en ander is een protest „tegen de beknotting door het Griekse regime van de vrijheid van de aange sloten vakbonden in Griekenland en de maatregelen teigen de vakbondsleiders' zo werd in een verklaring bekendge maakt. Volgens Lloyds varen meer dan 1600 schepen onder Griekse vlag. Het aantal vrachtschepen beloopt „de honderden", aldus een woordvoerder van de ITF. Elf Griekse vakbonden van transport arbeiders onderhouden contact met de ITF. UTRECHT (A.N.P.) De Utrechtse verkeerspolitie heeft besloten met in gang: van morgen een verscherpt toe zicht te gaan uitoefenen op overtredin gen van de maximumsnelheid, speciaal op die wegen in Utrecht waarvan be kend Is dat er veelvuldig te snel wordt gereden. Automobilisten die harder dan 80 km rijden op plaatsen waar een maximum snelheid van 50 km geldt, lopen het ri sico dat hun automobiel in beslag wordt genomen. Sinds enkele weken oefent de Utrecht se politie een verscherpt toezicht uit op het verkeer op de Kardinaal de Jong- weg. Met behulp van radar en Gatso- meters wordt hier de snelheid gecon troleerd. Tot dusver heeft de politie nog geen enkele wagen in beslag geno men. U voelt zich vanmorgen ongetwij feld. een gelukkig mens, ondanks de zachte kater, die u misschien toch heeft beslopen. Maar sterker is bij u vast en zeker het gevoel een wel doener der mensheidalthans van het u meest nabije deel der mensheid, te zijn. Bovendien beseft u weer eens te meer, dat u een geliefd mens bent, begiftigd door eenieder van wie u het wel, en misschien ook van wie u het helemaal niet verwachtte. Mogelijk voelt u zich, net als ik, toch een beetje verongelijkt, omdat u de sloffen, die u had gevraagd niet hebt gekregen. Immers, wie geeft vandaag de dag nog sloffen cadeau? Daar durft toch niemand meer mee aan te komen. Sinterklaas heeft mijn hart gesto len, toen ik vernam dat hij met Piet een bezoek heeft gebracht aan Yvon ne Paul, die nu al zo'n twee maan den op Schiphol zit te wachten op bericht dat zij Amerika binnen mag. Overigens lees ik zojuist dat ik met mijn wens sloffen, respectievelijk pantoffels te krijgen, behoor tot wel. geteld één procent van de Neder landse mannelijke bevolking. Vier procent van de mannen had dit jaar een auto aan Sinterklaas ge vraagd. Wel ja! En dan te bedenken dat maar één procent van de Neder landse vrouwen om een bontjas vroeg. Dit alles heeft de jaarlijkse N1PO- Sinterklaaswensen-enquête uitgewe zen. Het lijkt mij onderhand lonender een idee naar IBM-Nederland te stu ren dan elke week vergeefs m'n toto. briefje in te vullen. Ik heb vannacht een pikzwarte ke rel bij mij over het dak rien lopen. „Ik hou van vis, het is goed voor de hersenen. Elke cultuur is aan de kust begonnen, bij mensen die vis aten. Die zijn intelligenter dan men sen die zich met vlees voeden Deze zeer intelligente tekst werd de zer dagen uitgesproken door de Zuid vietnamese ambassadeur in Londen, Le Ngoc Chan. Hij heeft ook wel minder intelli gente dingen gezegd, toen hij vorige week in ons land was om met mi nister Luns te praten. Zo zei hij b.v.: „De communistische theorie moet fout zijn. Als je zo'n groot kader van toe gewijde apostelen hebt, die zich voor 100 procent inzetten, en het lukt je dan nog niet, dan moet er iets fout zitten in je theorie." Zo sprak Le Ngoc Chan. Het lukt de Amerikanen in Viet nam toch ook niet? Of hebben die niet genoeg toegewijde apostelen? De Nieuwe Limburger gaf gisteren het volgende bericht: „De toneelver eniging „Juliana" geeft zondagavond om half acht de eerste uitvoering van het dialectspel „Eine woonwagen heel stjil" van Huub Janssen uit Geleen. De grimeur is de heer Wezenberg uit Munster geleen." Ja, en de souffleur is ene Tjeu Hup- kes. Maar de regisseur- heeft kennelijk plankenkoorts. Luns Is zo'n groot man dat ze hem zelfs aan de andere kant van wat nu niet meer zo vaak het IJzeren Gor dijn wordt genoemd, in de gaten heb ben. Volgens het Oostduitse partijblad „Neues Deutschland" heeft de mi nister onlangs voor de Tweede-Ka mercommissie van buitenlandse za ken zich verstout te beweren, dat „de andere socialistische landen (de Sov jet-Unie en Polen) niet de voorwaar de stellen dat de DDR erkent wordt", wanneer het gaat om uitwisseling van consulaten met de DDR. Dat is he lemaal fout, volgens het blad. Hij zou beter moeten weten. wil maar zeggen, in de gaten. ze hebben MERIJN (ADVERTENTIE) MGR. J. BLUYSSEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „De centrale com missie in Rome staat diametraal tegen over onze wens het vaste stramien te laten vallen en ons te concentreren op een liturgie, die van situatie tot situatie aangepast is". Dat is de conclusie van mgr. Bluyssen, bisschop van Den Bosch, die gisteren terugkeerde van het halfjaarlijks over leg vain de liturgische raad in Rome. Er zijn overigens geen beslissingen ge vallen, die hoopt de raad in april 1968 te nemen. In een interview met het Reumatische pijnen, snit. zenuwnUmn. maandblad „Kruispunt" heeft de Bos- 1V verstuikingen, stijie nekenledemat^ sche bisschop onlangs de achtergronden niets werkt sneller, niets werkt aangenamer uit de doeken gedaan van het frustre ter verlichting van pijn dan Algesal-balsemj rende status quo in de vernieuwing te Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Rome. Algesal diep op de weefsels in tot aan do De eerste rede is dat de centrale haard van de pijn (zonder oppervlakkigo commissie ervan is uitgegaan dat de warmtesensatie of irritatie van de huid te liturgie in grote lijnen hetzelfde moet veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend blijven en aanpassingen vanuit Rome 2eefsels en sPieren tot in de gewrichten; geregeld moeten worden. Bovendien Reumatische pijnen en stijlheid makeo heeft de meerderheid wel vrede met de 2255?-P t* voor een durend gevoel van Dringt direct door tot aan de baard van de pijn vernieuwing zoals zich die voltrekt, maar wenst men geen, leiding te nemen of te geven. Slechts een minderheid vecht voor meer vrijheid en ruimte, al dus mgr. Bluyssen. verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zetflt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en dreg.

de Stem | 1967 | | pagina 9