I-crème ïuid men Een belletuig voor Geweldige stapels gekleurde platen Sportvisser vraagt nieuwe vissoorten DERBY UP DRINK Dijkratten bedreigen Brabant en Zeeland Jonge Rus beschuldigd van anti- propaganda JPFITTERS I PLASSERS flKn.v. TOTAAL 825 INZENDINGEN Verduistering van 30.000 gulden PARADE EENBAANS- WEGEN MET VASTE SNELHEID VEILIGER Louis de Bourbon Parme overleden O.V.B. IS WELWILLEND nu met gratis sleutel hanger mmm ESTEN BIJ HERMES HERMES Afscheid Het geschenk VERGEET MIJ NIET GEVANGENIS IN Studenten laken Portugese hulp na overstroming STAATSSECR. HAEX Oefenterreinen huren moeilijk Haags jurist tot minister Omkering Trein doodt jongen, die onder sehooltijd naar huis was gestuurd Onder ogen BAGBLAB BE STEM VAN WOKMSBAfe 6 PMGEMB8R 1967 e werken in Nederland vragen rolingscentrum in het Botiek- men AALBEWERKERS igeleid tot FITTER XSSERS ig tot LASSER dichtingen kunnen ver- rden op donderdag 7 de- van 7 tot 8 uur n.m. bij Arb. Bureau te Breda, »el 22, waar een Wescon- oordiger aanwezig zal zijn gemaakte reiskosten worden Onvergelijkelijk lichte aanslag en rijfsnelheid, stabiliteit, betrouwbaar- ïouder. Hermes Standaard 9. Ideale die alles in zich heeft. WILHELMINASTRAAT 1 BREDA - TEL. 01600-34089 14 j m geld te lenen. Zelfs heel Jk. Ivan onze 22 kantoren. Voor :onder allerlei extra kosten. )f over de zekerheid dat bij kwijtgescholden. En natuur- Dnze kantoren voor u klaar. 6,(01640)3454 250)33602 an 19.00 tot 21,00 uur. Zijn leven lang was Bellesiem met het circus de wereld rond getrokken. Hij was geboren in een woonwagen achter de grote circustent; hij had ge speeld tussen de paarden terwijl zijn moeder oefende aan de trapeze en zijn vader een nieuw clownsnummer bedacht; hij had een vak moeten kiezen en was belleman geworden.... En daar tussendoor werd telkens de grote tent afgebroken, alles in wagens geladen, en de hele troep van mensen en dieren reisde weer verder naar een andere stad, een ander land, waar een andere taal gesproken werd en de bergen een andere kleur hadden. Daar werd de tent weer opgezet en het geëerd publiek kwam kijken naar de voorstellingen. En overal hadden de mensen Bellesiem met zijn paardenummer bewon derd en overal hadden de kinderen in drommen om hem heen gestaan en met hem meegedanst.... Eigenlijk heette hij Simón, maar dan uitgesproken, op zijn Frans, want zijn moeder was een Franse acrobate. Maar toen Simón zijn vak koos en belleman werd, noemde iedereen hem voortaan Bellesiem. Een uitstekende naam! Hoor je in die klank dan niet de belletjes klingelen? Hoor je niet dat de bekkens TSJIENG TSJIENG op elkaar kletsen? Als Simón zijn roodfluwelen pak met goudborduursel aantrok, kreeg hij al goede zin. Als hij de drie rijen glanzend koperen bellen om zijn enkels, om zijn kuiten en onder zijn knieën bond, begonnen zijn voeten al te dansen: tingelingeling! Als hij nog eens drie rijen om polsen en armen wond, wilden zijn handen niet stil blijven: ringelingeling! Maar als hij ten slotte de koperen puntmuts opzette klingelden de drie rijen belletjes, die er om heen hingen, boven alles uit: klingelingelingeling! Dan hing Belleaiem de grote trom op zijn rug. Daar zat een trommelstok aan vast en een touw. Het touw bond hij aan zijn voet en bij elke ruk van de voet bomde de stok op de grote trom. Zijn hamden grepen de bekkens: tsjieng, TSJIENG! En BOEM baste de trom, een verrukkelijk ritme! Er waren ln het circus acht schim mels met knikkende hoofden en wui vende pluimen. Ze konden rechtop dan sen met hooggeheven voorbenen en diepe buigingen maken voor de mooie danseres die op hun ruggen balanceerde. Als Bellesiem in hun midden ging staan, zijn bellen liet rinkelen, de trom liet bommen en de bekkens sloeg, dan maakten de paarden de prachtigste pirouettes en de mensen keken adem loos toe en aan het slot klapten ze zo hard dat je dacht: dadelijk scheurt de temt! Dit is nu allemaal afgelopen. Want Bellesiem is niet langer meer een jonge man, niet langer meer een grote man, maar hij is een oud, klein mannetje geworden. Hij heeft afscheid moeten nemen van het circus. Hij woont niet meer in een wagen, maar in een huisje; hij trekt niet meer langs 's heren wegen, maar het huisje staat in een stadje. Bellesiem is heel tevreden. Hij woont bij een allerliefst naaistertje dat goed voor hem zorgt. Maar hij koestert nog één bijzondere wens. Vóór hij ook van het leven af scheid moet nemen, hoopt hij één keer Sinterklaas te kunnen zien. Als je levenslang rondreist en altijd de zon achterna gaat, leidt je geen ge woon leven. En zo kwam het dat Sin terklaas altijd juist vertrokken was als Bellesiem ergens aankwam, of dat Sin terklaas juist aankwam als Bellesiem vertrokken was. Maar nu, nu brak eindelijk de dag aan waarop hij Sinterklaas in levende lijve zou kunnen zien. De bisschop zou in een plechtige optocht rijden door het stadje, waar Bellesiem voor goed was gaan wonen. Bellesiem was er zo blij om, dat hij een verrassing voor Sinterklaas bedacht. Hij haalde zijn roodfluwelen pak met goudborduursel uit de kast, keek er nog eens naar met vertederde blik, en legde he, op de tafel. Toen vroeg hij het naai stertje: „Lief meisje, zou jij van dit rood fluweel wel teugels kunnen maken, en een hoofdstel, en een zadel?" „Teugels zou ik wel kunnen maken," zei ze. „Maar een hoofdstel is heel moei lijk, en voor het zadel zou ik zeker de hulp van de zadelmaker moeten in roepen." „Dat doen we dan," vond Bellesiem. En zo gebeurde het dat die avond drie hoofden zich bogen over de tafel waarop het rood fluwelen pak lag: het grijze hoofd van Bellesiem, het blonde hoofd van het naaistertje en het don kere hoofd van de jonge zadelmaker. Bellesiem zag hoe viug de handen van het meisje knipten en naaiden, hoe han dig de zadelmaker het zadel met flu weel bekleedde, en om de prachtige werkstukken volmaakt te laten wor den, nam hij nu ook de drie maal drie rijen bellen uit de kast en liet ze het aardige naaistertje langs de teugels en het hoofdstel naaien. Lang na middernacht toen alle men sen al sliepen was het werk gereed. En op dat ogenblik kwam Sinterklaas stil letjes in het stadje aan, nadat hij een halve nacht over de daken van de na burigedorpen had gereden. Niet alleen ae heilige bisschop maar ook het paard en de pieten hadden rust nodig en zij betrokken het hotel, waar alles voor hen Jü gereedheid was gebracht. In een ogenblik waren de lichten uit en de gasten in diepe rust gedompeld. Hierop hadden Bellesiem, de naaister en de zadelmaker gewacht. Zij slopen naar de stal waar de schimmel van Sinterklaas stond te dromen en tuigden hem op met het prachtigste belletuig dat een paard ooit heeft gedragen. Toen het de volgende dag 12 uur in de middag had geslagen ep. alle kerk klokken vrolijk begonnen te beieren, standen de mensen drie rijen dik langs de straat, waardoor Sinterklaas in op tocht zou rijden. De pieten voerden al de schitterend uitgedoste schimmel voor het bordes van het hotel. De deuren zwaaiden open, Sint-Nicolaas trad naar buiten en besteeg met zwier zijn paard. De pieten omstuwden hem, de burge meester en allerlei heren met hoge hoe den volgden en de harmonie diie de stoet sloot, zette onmiddellijk het „Zie ginds komt de stoomboot" in. „Hoera Hoera voor Sinterklaas!" riepen de mensen. Maar kijk nu toch wait er gebeurt! De keurige, bedaaglde schimmel ver geet zijn Kalme stap en begint met hupse pasjes te dansen. Hij maakt pirouettes en de hele stoet staat stil: Hij gaat met opgeheven voorbenen rechtop staan! De heilige bisschop houdt zich kranig, dat moet gezegd worden. Maar hij heeft er toch wel een toer aan. De pieten zijn verlamd van schrik en het naaistertje dat op de eerste rij toekijkt, moet van angst haar hoofd verbergen tegen het leren voorschoot van de jonge zadel maker. Hij zou de Sint wel te hulp komen als hij zijn armen niet notdig had voor het meisje. „Hoera, hoera voor Sinterklaas!", roepen de mensen. En Bellesiem? Die staat met zijn trom op de rug en zijn bekkens in de hand en hij geniet zo intens van dit prachtige nummer dat zijn oude voet een ruk geeft aan het touw en zijn oude han den de bekkens slaan. TSJIENG BOEM! klinkt het. Wel niet zo hard als in de vroegere gloriedagen, maar toch hard genoeg voor de schimmel om bij elke tsjieng een spongetje te maken en bij elke boem, met kracht neer te komen zodat de mijter van de bisschop ervan voorover zakt. De boem is gelukkig ook hard genoeg om de pieten uit hun verdoving te wekken. Zij schieten toe, grijpen de schimmel bij de teugel, bren gen het dier tot stilstand en geven Sint de gelegenheid ongemerkt zijn mijter recht te zetten. „Wat een nummer zucht Belle siem verrukt. ,,De edelste schimmel die je denken kunt, en geen danseres op zijn rug, maar Sinterklaas in levende lijve „Ik vond het geweldig,zei Sint toen hij op adem was gekomen. „Bellesiem, dat is de verrassing van mijn leven geweest. En dat wil wat zeggen als je zo oud bent als ik! Maar dat wil ook zeggen dat ik misschien voor zo'n dan send paard te oud ben geworden. Mag ik eens wat vragen?" „Graag," antwoordde Bellesiem, „wat u maar wilt." „Mag ik dan dit prachtige tuig hou den?" vroeg de Sint. „Graag," riep Bellesiem, en zonder dat hij zich in kon houden klonk bij wijze van uitroepteken: tsjieng boem! „Hooooh, hooooiiliü", riepen de pieten en moesten met alle macht de schimmel in toom houden. „Kijk," hijgde Sinterklaas, de bellen, de trom en de bekkens zijn niet zo geschikt voor mij. Je begrijpt dat mijn schimmel zó de daken niet meer op wil en liever een dansend leventje leidt. Maar iedereen moet nu •enmaal zijn eigen taak in het leven vervullen, ook al ben je een paard. Is dat niet zo?" „Zo is het," gaf Bellesiem toe. „Daarom," zei Sinterklaas, „zou ik graag de bellen aan mijn pieten geven. Zij zijn 's nachts wel eens beetje lui," fluisterde hij Bellesiem in het oor, „en die muziek van vrolijke schellen zullen hun voeten en handen tot spoed aan zetten De Tsjieng Boem zou ik graag bij wijze van wekker in mijn reisbagage willen meenemen. Wat een gemak zou het zijn. mijn zwarte knechten met één slag wakker te krijgen, in plaats van op deuren te moeten bonzen, te staan roe pen voor hun bed en te rukken aan hun schouders Ofschoon de pieten misschien wat minder blij waren dan de heilige bis schop, mag ik toch wel zeggen dat iedereen hiermee in zijn nopjes was. Het handige naaistertje tornde één, twee, drie de belletjes van het tuig los. Een knecht nam de trom en de bekkens van Bellesiem over, maar hij bond het touw niet om zijn voet! De stoet zette zich in beweging en Sinterklaas wuifde nog achterom. Op bovenstaande tekening kunnen jullie - ook al zijn de kleurtjes jammer genoeg niet afgedrukt - zien hoe mooi er door die vele hon derden kinderen gewerkt werd. Zoals deze kleurplaat kwamen er een heleboel binnen. Je kunt je dus voorstellen dat Sint-Nicolaas blij was met zijn verjaardagsgeschenk. Er is een heel hoek verschenen versjes voor een poëzie album. Ze zijn uit de verzame ling van J. a. C. Pelle. Als je zelf een poëzie-album hebt en heel veel meisjes hebben er echt nog wel een zullen er zeker versjes in staan die in je eigen verzameling ook voorkomen. Het zijn allemaal erg bekende versjes en ieder rijmpje is voor zien van een leuke tekening, gemaakt door Ineke hubsen. Het boekje is uitgegeven door L. J. c. Boucher in Den Haag. Sint-Nicolaas heeft zijn ogen uitgekeken toen we hem de enorme stapel door jullie zo prachtig gekleurde platen overhandigden. Wat was hij er blij mee. Vooral omdat het niet zo vaak gebeurt, dat hij op zijn verjaardag zo'n prachtig cadeau krijgt. Meestal is hij degene die cadeautjes weggeeft. Dat weten jullie natuurlijk allemaal. Hjj heeft bijna alle tekeningen mee naar Spanje genomen. Die worden opgehangen in zijn plaats. Een paar tekeningen heeft hij hier gelaten. Misschien heb je die wel zien hangen in de etalagekasten van Dagblad De Stem. Die tekeningen wilde hij ook graag aan de andere kinderen laten zien. Weet je hoeveel kinderen er meegedaan hebben aan onze grote kleurwedstrijd? Dat raden jullie nooit. In totaal kwamen er maar liefst 825 kleurplaten terug. Geweldig hoor. Het was natuurlijk heel erg moeilijk om de mooiste gekleurde tekeningen eruit te halen. Dat kun je wel begrijpen. We hebben er heel lang over nagedacht. De mooiste kleurplaat vonden wij tenslotte die van Mario de Vos, Mei doornlaan 103, Bergen op Zoom. Mario krijgt de hoofdprijs. De tweede en derde prijs wei-den gewon nen door Jacqueline Lambrechts (9 jaar), Heuvelbrink 27, Breda en Corrie Huisman (10 jaar), Keizersveer Noord 5, Hank. De tien kleinere prijzen gingen naar Frank de Bruijn (6), Anne- villelaan 27, Ulvenhout; Marieke Sprangers (4), Beethovenlaan 19, Breda; Marian Alvers (9), Arthur van Schendelstraat 6, Etten; Ineke Michielsen (8), Schaapsdijk 5, Gilze; F. van Haperen (9), Dwarsstraat 1, Sint .Tansteen; Luzetje Frijters (8), Kwartiersedijk 2, Fijnaart; De mooiste deq Conny de Jonge (5), Kerkstraat 5 's-Heerenhoek; Mike Leurgans (8), Ridderstraat 50, Sluis; Netje Verstraeten (10), Gastelseweg 196, Roo sendaal; Willy Roks (9), Putstraat 82, Waalwijk. Sint-Nicolaas heeft prachtige prijzen voor jullie uitgezocht. Hij hoopt dat jullie ze nog op zijn verjaardag krijgen. Maar als dat niet lukt moet je niet boos zijn hoor. Want de post, die jullie prijzen thuis moet bezorgen, heeft het verschrikkelijk druk in deze dagen. Voor alle kinderen die zo goed hun best hebben gedaan voor onze wedstrijd hebben we een extra sinterklaasverrassing: vanaf vandaag verschijnt De Kleine Stem twee keer per week in de krant. Fijn hè. Twee keer per week, op woensdag en zaterdag, kun je voortaan je eigen verhaaltjes in de grote krant vinden. En De Kleine Stem die je zaterdags kunt lezen is een heel speciale. Daarin vertellen we over allerlei leuke dingen die je zelf kuttf maken. En dat is niet zo moeilijk hoor, want we zeggen precies hoe je alles moet doen. Kijk dus zater dag maar gauw in de krant. José (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het toenemend aantal muskusratten in de provincies Bra bant en Zeeland gaat een steeds gro tere bedreiging vormen voor de dij ken, waterkeringen en Deltawerken. Dt muskusratten zijn door verwaar lozing van de bestrijding in België en het opspuiten van uitgestrekte in dustrieterreinen bij Antwerpen naar de grensgebieden van Brabant en Zee land verdreven. Tot nu toe zijn de ratten doorgedron gen tot Zeeuwsch-Vlaanderen, Zuid-Be veland, de Brabantse schorren en Tho- len. Het gevaar is echter niet denk beeldig dat zij zich over de Zeeuwse delta gaan verspreiden en over de gro te rivieren naar het noorden trekken- Zoals bekend graven de muskusrat ten hun holen en gangen bij voorkeur in dijken, die daardoor volledig onder mijnd kunnen worden. Afgelopen jaar werden in Nederland bijna 16.000 muskusratten, ook wel bis- samratten genaamd, afgevangen. Door dat de muskusrat zich bijzonder snel vermeerdert kan alleen een volledige uitroeiing oplossing brengen. In Zee land geschiedt de bestrijding onder lei ding van één rijksrattenvanger. Hoewel een aantal particuliere vangers op pre miebasis werd ingeschakeld, kon de invasie nog niet tot staan gebracht worden. In provinciale kringen wordt nu overwogen personeel ter beschikking te stellen, dat opgeleid kan worden tot vanger. Men acht tevens het aanstellen van meer rijksvangers drin gend gewenst. MOSKOU (AP) Een jonge Rus, die geprotesteerd heeft tegen de ge vangenzetting van de Sovjet-schrijvers Andrei D. Sinyavsky en Yoeri M. Da niel, zal volgende week terechtstaan onder beschuldiging van anti-Sovjet- propaganda, aldus werd van goed in gelichte zijde meegedeeld. De man, Alexander Ginsburg, 30, is door de geheime politie 11 maanden gevangen gehouden sedert zijn arres tatie op 23 januari voor zijn woning, aldus de zegslieden. Vermoedelijk zal hij beschuldigd worden van het samenstellen van een boek bestaande uit documenten over het proces tegen Sinyavski en Daniel dat in februari 1966 heeft plaatsge vonden. Een boek getiteld ,,Het witboek over dj zaak van het Sinyavski-Daniel proces" werd in het Westen gepubli ceerd onder de naam van Alexander Ginsburg. De zegslieden deelden mee dat drie anderen Alexei Dobrovolsky, 29; Yoeri Galantskov, 28 en een jonge vrouw, Vera Lasjkova, 21 naar ver wacht wordt met hem zullen terecht staan, onder de beschuldiging een on dergronds literair blad (Phoenix 66) te hebben gepubliceerd. Alle vier kunnen veroordeeld wor den tot zeven jaar dwangarbeid we gens anti-Sovjetpropaganda. (ADVERTENTIE) LISSABON (AP) Studentengroe- pen aan de universiteit van Lissabon hebben zich aangesloten bü de kritiek op het Salazarregime vanwege de perscensuur „op de oorzaken en ge volgen" van de rampzalige overstro mingen die een week geleden meer dan 450 mensenlevens hebben geëist. De studenten beschuldigen de rege ring van ondoeltreffendheid bij de hulp aan de slachtoffers na de ramp. Het nieuwsembargo dat door de cen suur opgelegd werd, betekent dat de regering niet bekend wenst te maken „hoe slecht georganiseerd en voorbe reid de sociale en gezondheidsorganen waren om het hoofd te bieden aan een dergelijke toestand'aldus een verkla ring van de studenten. ?,Dit fs voor mij de mooiste dag van mijn leven geweest," verzuchtte Belle siem. „Voor mij ook!," zei de zadelmaker, die opnieuw zijn armen om het naai stertje had geslagen. „Voor mij ook," wilde het meisje zeg gen, maar haar woorden werden ge smoord, want de zadelmaker gaf haar juist een kus. Bellesiem keek het tweetal aan. „Wat jammer dat ik nu niet met mijn bellen kan rinkelen als je samen brui loft viert zei hij spijtig. „Dat is wiet erg Bellesiem, we zijn zó gelukkig genoeg," zong het naaistertje. Bellesiem luisterde haar haar stem die zo blij klonk, dat er wel honderd belletjes in leken te klingelen. „Mag ik bij jullie blijven wonen?", vroeg hij. „Natuurlijk!" riep het meisje, en „na tuurlijk!", riep de zadelmaker. „Dan zal ik in jouw stem mijn belletjes horen klingelen tot aan mijn laatste dag," zei Bellesiem dankbaar. En als die laatste dag nog niet is aan gebroken, dan luiistert hij nog steeds. AN MAC GILLAVRY I (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse politie heeft een notaris-klerk aangehouden die inmiddels heeft bekend 30.000 gul den te hebben verduisterd. De man inde bij een bank in Den Haag een cheque ten name van een hypotheekbank, waarmee zijn werkge ver relaties heeft. De klerk heeft de helft van het geld opgemaakt. Hij betaalde er schulden mee die hij in het nachtleven had op gelopen. VIEUX De Zachte Hollandse KONJAK (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „De oefenterreinen waarover het leger in ons land be schikt, voldoen niet aan de behoeften van een gemechaniseerd leger. Der halve dienen alle tactische oefeningen in groter verband en alle gevechts- schietoefeningen voor tanks en artil lerie buiten de landsgrenzen plaats te vinden". Dit schrijft staatssecretaris Haex (landmacht) in een brief aan de Twee de oefenterreinen van de koninklijke van het Kamerlid Imkamp (D '66) over de Kamer naar aanleiding van de vracg landmacht. De staatssecretaris wijst erop, dat in de afgelopen jaren geprobeerd is in ons land door het huren van par ticuliere grond oefenmogelijkheid te scheppen. De proeven hebben niet het gewenste resultaat opgeleverd.Het vin den van voldoende ruimte bleek een moeizame aangelegenheid en de kos ten waren zeer hoog. In het afgelopen jaar waren de hu ren van de oefenterreinen in Duits land, b.v. voor schietoefeningen Hohne Sennelager en Vogelsang, totaal 17 weken, 2.400.000 Duitse mark, tac tische oefeningen Leopoldsbrug, totaal 12 weken, f 60.000.-. Daarboven komen de transportkos ten, die vooral voor het treinvervoer van tanks, pantservoertuigen en ge schut aanzienlijk zijn- De transportkos ten waren vorig jaar: Voor de schietoefeningen f 2.019.00,- en voor de tactische oefeningen b.v. f 1.337.000,-. De toelagen voor deelne mers aan oefeningen in het buitenland vergden een extra-uitgave van 500.000. DEN HAAG (ANP) De Haag se advocaat mr. H. C. Visser heeft de minister van Verkeer en Waterstaat een plan doen toeko men, dat moet leiden tot oplos sing van de verkeersmoeilijkhe den door middel van goedkope, snelle en veilige wegen voor per sonenauto's. Mr. Visser gaat uit van één- baanswegen met een vluchtstrook en eenrichtingsverkeer, die met een vaste snelheid (100 of 120 km per uur b.v.) moeten worden be reden. Het maximum toegestane gewicht van de auto's op deze we gen mag niet meer dan tweedui zend kg zijn. Deze wegen zijn be doeld als ontlasting van conventio nele wegen. Het aantal op- en af ritten kan tot het uiterste, zelfs tot één, worden beperkt. Als voordelen van dergelijke we gen ziet mr. Visser dat het zwaar verkeer meer ruimte krijgt op de conventionele wegen. Er is geen gevaar door inhalen en midden bermongevallen. Door beperking van het maximuinigewichit van de auto's kunnen de bruggen, via ducten en funderingen goedkoper zWn- 11 De wegen zijn smal en aanleg ln bebouwde gebieden is eerder mo gelijk. Bovendien zijn de onteige- ningslcosten geringer. Ook ziet mr. Visser als voordeel eventuele omkering van richting op de weg naar spitsuurbehoefte. De Haagse advocaat is tot zijn plan gekomen op grond van er varingen elders, met name in Ve nezuela. Er bestaat een vaste snel heid op de linkerrijstrook van el ke dubbele baan van de overigens conventionele autoweg tussen Ca racas en Maiquetia. Volgens mr. Visser bestaat daar een fenomi- naal snelle verkeersafwikkeling, daar de gekozen snelheid kan wor den aangehouden. Hij suggereert een tolgeld voor dergelijke wegen, eventueel ten be drage vain de te berekenen benzine en oliebesparing. Tot praktische uitvoering zou het wellicht kunnen komen door concessie aan parti culiere ondernemingen. CANNES, (FRANKRIJK) (AP) Prins Louis de Bourbon Parme, zwa ger van ex-koning Umberto van Italië, is maandagavond in Cannes overleden. De prins leed aan kanker, maar als doodsoorzaak werd een hartkwaal op gegeven. De prins, wiens vrouw de zuster is van ex-koning Umberto werd op 5 de cember 1899 geboren in Schwarzau, Oostenrijk. Zijn vader was prins Ro bert de Bourbon Parme, zijn moeder prinses Marie de Bragance. Hij was een afstammeling van Philips van Spanje. De prins woonde al jaren aan de Rivièra- DORDRECHT (ANP) Op de on bewaakte overweg in de Oudendijk te Dordrecht is de negenjarige Harry de Koff door een uit Rotterdam komen de D-trein gegrepen en 275 meter mee gesleurd. Hij was op slag dood. Het kind, dat in verband met de aan wezigheid van de onbewaakte overweg elke dag door zijn moeder naar school werd gebracht, was door zijn onder wijzer naar huis gestuurd om huiswerk dat hij vergeten had, op <e halen. Het kind reed op zijn fietsje. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Veel sportvissers voe len zich beperkt in hun hobby. Zij zouden graag iets anders vangen dan dat wat het Nederlandse water op dit moment huisvest. Zij vragen zich af of er nu niet eens een nieuwe vis soort toegevoegd kan worden aan de reeds overbekende snoek, karper en aal. Hoewel een nieuwe vissoort ten goe de kan komen aan de sport en mis schien ook aan hét visserslatijn, gaat de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij de instantie die het voor het zeggen heeft op dit gebied niet voetstoots in op de suggesties van sportvissers- Dit blijkt tenminste uit het jaarverslag van de organisa tie. (ADVERTENTIE) tintelend fris en lekker pittig De Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij bekijkt eerst of een nieuwe vissoort in ons klimaat wel thuishoort. De organisatie doet meer. In het jaarverslag staat: ,,Zo'n nieu we vissoort moet voldoende geschikt zijn om een normale groei te waar borgen. Als de nieuwe soort zich erg sterk gaat voortplanten kan verder het biologisch evenwicht worden verstoord, waardoor wellicht een plaag ontstaat, die de sportvisserij niet ten goede komt. Tenslotte dient bij elke import van nieuwe vissoorten aandacht te worden besteed aan de mogelijkheid van nieuwe ziekten of parasieten." De organisatie ls niet onwillig. Dit blijkt duidelijk uit het volgende: „Hoe wel de O.V.B. in de komende jaren gaarne de mogelijkheden van nieuwe vissoorten onder ogen wil zien, meent zij toch dat een grote voorzichtigheid en een evenzo grote terughoudendheid gewenst is. Introductie van nieuwe vis soorten zal zo de kans van slagen gunstig lijkt vooralsnog beperkt moe ten blijven tot de viskwekerijen, waar de verdere mogelijkheden nader kun nen worden onderzocht." ,,De stap van het overbrengen naar de viswateren zal pas in een later sta dium kunnen worden overwogen. Daar voor is trouwens de toestemming no dig van de minister van Landbouw en Visserij". Overigens blijkt uit hetzelfde ver slag dat de vraag naar nieuwe vissoor ten geen achteruitgang in de vangst van de bestaande soorten inhoudt. De animo om een lijntje uit te leggen blijft groot, gezien de vraag naar poot- vis. Vooral de voorn is een topper voor de dobber.

de Stem | 1967 | | pagina 7