Kapitaalmarkt nog niet vrij voor gemeenten Grensgemeenten vinden elkaar Gemeentebode met straatnaam geëerd A. J. v. d. ZWAARD CENTRALE FINANCIERING VERLENGD Even uitblazen mevrouw Krabbendijke krijgt een H. A. Fonteinestraat SAMENWERKINGSORGAAN GEEN PRAATCOLEEGE TAPIJT MAG NIET ALLEEN ZIJN Half miljoen meer oesters verzonden -papiei vr or uw ^-pen wijk de Bourbon jrma overleden >nte Hulst LTEMMINGSPI/AN KOM I IEENTE ID-BATH DE STEM Sandririi Noodtoestand Limiet KOFFIEPUDDINC VOOR DE KERSTDAGEN Dertien jubilarissen bij N.S.M. gehuldigd Voordelig saldo lager Tingel-Tangel in Middelburg aanvankelijk niet op dreef Nieuwe cursus voor toekomstig topkader Arnemuidens raad bespreekt streekplan Op de cent Thuis nodig Spontaan Extraatje tuinaanleg TEL. 36643 tuinverzorging Ziekenhuis Bergen op Zoom Sportpark Stampersgat KRO-proefverkiezing [ES (Reuter! In zijn woning ies is in de nacht van maandag ag op 67-jarige leeftijd aan een ■al overleden prins Lodewijk bon Parma, zwager van ex- Jmberto van Italië en verwant icheidene koninklijke familie*. DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 6 DECEMBER 1967 Heden overleed zacht en kalm, nog vrij plot ting, in het St.-Lidu.ina- ekenhuis te Hulst onze »ve vrouw, moeder, •ootnioeder en tante me- rouw ANNA WANT phtgenote van de heer CAMIEL PICAVET de leeftijd van bijna jaar. Vij bevelen de ziel van nze dierbare overledene uw godvruchtige gebe- en. iraauw: I C. Picavet ieuw-Namen: J. de Loo«-Picavet !l Marina raauw: Tilly en verloofde raauw: Rudy. iraauw, 4 dec. 1967. andbergseweg 41. Ie begrafenis zal plaats enden op vrijdag 8 de- pmber a.s. om 10.00 uur de parochiekerk van paria Tenhemelopneming fë Graauw. Rozenkransgebed donder- Jiegdag om 7 uur in vo rengenoemde kerk. I Jij eenkomst r.-k. Zieken' mis Hulst, ingang Ta- Laksfcraat. om 9.15 uur. Hulst maakt conform hst f der Wet op de Ruimtelijke met ingang van 8 december [aand voor eenieder ter ge- ing algemene zaken) ter in- [van de raad der gemeente 1967 tot vaststelling van het i I", nader aangeduid op maart 1967, met bijbehorende ,en en toelichting, behorende pkking hebbende op 3 sane- hnenstad t.w.: ■omgeving 's-Gravenhof\ ge- Idijkstraat. de stadswallen en Imgeving Koekebakkershoek" ljuweweg, Zomerstraat, Lange liarkt, Bontehomdstraait, Gods- en Walstraat; pgeving Lange Bellingstraat" ïge Bellingstraat en de stads- lermijn kan ieder die zien tij de gemeenteraad heeft ge- Staten van Zeeland bezwa- lingsplan inbrengen. ï>mt toe aan eenieder, die be- jzigingen, welke bij de vast- ■in het ontwerp zijn aange- rgemeester van Hulst [thoff killand-Bath maakt ingevolge Ij 26, le lid, vaal de Wet op de Ibekend, dat ingaande 6 de le één maand ter secretarie ige ligt het bestemmingsplan ^rmijn kan een ieder die zich It de gemeenteraad heeft ge in bij Gedeputeerde Staten in 7 besluit, fer 1967. I burgemeester voornoemd, W. Jobse. krant in elk opzicht 10 Autorljlessen voor f 4L5* vervolg- en losse lessen f e'°° Fonkelnieuwe V.W.'s. Bonas- autorijschool „De Centrale Aanmelcimgsadressen Breda Stationsplein 5, tel. ff718: g Bergen op Zoom, Lekstraat tel. 6504. Roosendaal. BoUic- vard 113, tel. 4097, Guido Gezellelaan 12, tel. 3-"j O'hout Bowlingstr. 75, tel. R.K. Wed. 53 jaar, niet onbe». middenstand, ook interesse voor zaak. z.k.m. heer of wed" ong. dezelfde leeftijd. Briev met foto onder erew. retour onder no. HK 5816 bureau v- d. blad. h ii Landbouwers en leis laat uw drainage tfloiï sehounspulten. Beleef'3 ®^ers velend loonbedrijf Gebroed Fierloos, Zwaakweg tel 01194-365. Voor UW haarverzorging naar dameskapsalon Parfumerieën: Juvena e. Arden Ihr. Dior Molineux Haarwerken Postiches Vlechten Haarstukjes Vlooswijkstraat 4 Telefoon 2465 Terneuzen (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH-MIDDELBURG De mededeling van de regering om de centrale financiering voor de publiekrechtelijke lichamen gemeenten, provincies en water schappen voor de duur van een jaar te verlengen is door de be trokken instanties niet met ge juich ontvangen, maar ze kwam niet onverwacht. De centrale financieringsregelmg werd namelijk op 4 december 1965 in gesteld vanwege de spanning op de kapitaalmarkt. De regering kreeg hier mee een middel in handen om de geld honger van de lagere overheid te be teugelen en daardoor de hoog oplopen de renten voor geldleningen enigszins binnen de perken te houden. Nadat in het eerste kwartaal van 1967 een lichte ontspanning viel waar te ne men op de kapitaalmarkt, nam de span ning spoedig daarna weer toe. In de afgelopen twee maanden werd de schaarste aan kapitaal zelfs nog ster ker voelbaar. Vandaar, dat de regering blijkbaar genoodzaakt is de centrale fi nancieringsregeling weer voor een jaar te continueren. Voor de lagere overheden en meer speciaal voor de gemeenten betekent dit, dat de stapel aanvragen, voor lang lopende geldleningen het komende jaar waarschijnlijk niet zal slinken, maar mogelijk zelfs zal groeien. Tal van ge meentebesturen, die genoodzaakt zijn vaak kostbare voorzieningen te treffen, maar wegens geldgebrek hiertoe niet kunnen overgaan, worden hier op de duur kregelig van. Getuige de toelich tingen en opmerkingen, die al gemaakt zijn (of nog gemaakt zullen worden) bij de behandeling van de begrotingen voor 1968. Het gemeentebestuur van Breda heeft al gesproken van een noodtoestand" daar wegens de te geringe toewijzin gen van geldleningen alleen aan de hoogst nodige zaken aandacht kan wor den besteed. Van een zelfstandig ge meentebeleid is in feite geen sprake meer, volgens het teleurgestelde ge meentebestuur. De burgemeester van Roosendaal heeft sprekend uit bittere ervarin gen in het verleden ook al nare dingen gezegd over de centrale finan- cieringsregeling, die eveneens op tal van gemeenteraadsvergaderingen in an dere plaatsen al bij herhaling bekriti seerd is. „Genoemde regeling werkt inderdaad remmend voor tal van gemeenten in het gehele land", aldus een financieel deskundige van de Vereniging voor Ne derlandse Gemeenten, „maar er is he laas niets aan te doen. Al is het na tuurlijk een uiterst trieste zaak, dat het ophouden van grote geldleningen ver lammend werkt op de investeringen van (bijvoorbeeld) de gemeenten. Het is bovendien bijzonder vervelend, dat de gemeenten altijd het4 eerste de dupe worden van een kapitaalschaarste. Er bestaat namelijk een groot verschil tussen de financiering van de kapitaals uitgaven van rijk en gemeenten" voeg de hij hieraan toe. „Het rijk is in de gelegenheid een deel van de belastingopbrengsten aan te wenden voor de noodzakelijk geachte financieringen. De gemeenten daaren- tegen beschikken over slechts vrij ge ringe eigen inkomens en moeten nood gedwongen voor hun investeringen geld gaan lenen. Als het rijk hen.hierin be perkingen oplegt kunnen moeilijkheden niet uitblijven. Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant hebben tijdens de behandeling van de provinciale begroting voor 1968 onlangs meegedeeld, dat wegens het ontbreken van vaste financieringsmid delen voor een bedrag van ruim f 140 miljoen aan ingediende gemeentelijke begrotingswijzigingen goedkeuring moest worden onthouden. Ook in Zeeland kunnen om dezelfde reden regelmatig begrotingswijziging gen niet worden goedgekeurd. De fi nancieringsproblemen in deze provincie zijn naar werd meegedeeld ver moedelijk wat geringer dan in Brabant, omdat er maar weinig gemeenten over eigen bedrijven beschikken ên dienten gevolge niet zoveel behoeven te inves teren. Tevens heeft de regering in de centra le financieringsregeling nog de moge lijkheid om regelend op te treden be treffende de financiering van particu liere projecten door een limiet te stel len aan het bedrag, dat de lagere over heid mag garanderen voor renten en aflossingen. Dit bedrag is voor de pe riode 4 december 1967 tot 4 december 1968 bepaald op f 250 miljoen. Het is voor een gemeentebestuur natuurlijk niet prettig om aanvragen voor het garanderen van geldleningen te moe ten afwijzen tengevolge van deze be perking. (vervolg van pagina 1) Tijdens de vergadering te Putte was men unaniem van oordeel dat in de groep van twaalf gemeenten (of vijftien als ook Rijsbergen, Rucphen en Wouw mee willen doen) kleinere samenwerkingsverbanden moeten worden gevormd om inderdaad vlot te kunnen werken. Tijdens de vergadering sprak men van zogenaamde werkgroepen. In iedere werkgroep zullen dan zeven of acht gemeenten worden ondergebracht, gemeenten, die in grote lijnen met dezelfde grensproblematiek te maken hebben. In zo'n werkgroep hebben, dan niet alleen zitting gemeentebesturen, maar ook adviesorganen als het ETI, de Eco nomische Raad van de provincie Ar- werpen en het Studiecentrum voor de Expansie van Antwerpen. Het ziet er naar uit dat in het geoied van het op te richten samenwerkingsorgaan twee werkgroepen aan het werk zullen gaan Een werkgroep krijgt een dagelijks be stuur van slechts enk°le mensen. Dit om de daadkracht te bevorderen. Zo'n dagelijks bestuur krijgt dan tot taak de plannen voor te bereiden, die in de werkgroep besproken moeten wor den. Het' is verder de bedoeling dat de werkgroepen het overkoepelend orgaan zullen vormen voor het gehele samen werkingsgebied. In dit overkoepelende orgaan zal dan van gedachten worden gewisseld over regionale en landelijke problemen, die voor het gebied van belang zijn. Het plan voor samenwerking tussen de grensgemeenten bestaat al enkele jaren. Vorig jaar had een bespreking plaats tussen dr. R. de Feijter, directeur van het Studiecentrum voor de expan sie van Antwerpen (ofwel populair: het Expansiebureau), de heer Suijken, hoofdadviseur van de Havenbedrijven te Antwerpen en burgemeester Boudrie van Putte over de mogelijkheden van samenwerking in het grensgebied. Na deze conferentie belegde het Vlaams Economisch Verbond een vergadering, waarop de samenwerking werd bespro ken met de burgemeesters van Bergen op Zoom. Woensdrecht, Ossendrecht, Huijbergen en Putte. Daarna belegde het Vlaams Economisch Verbond een vergadering over hetzelfde onderwerp voor een aantal Belgische gemeenten in de grensstreek. Omdat men vreesde dat er een te groot orgaan zou ontstaan, werd besloten alleen die gemeenten in de samenwerking te betrekken wier grondgebied direct aan de grens lag. De plannen van de gemeenten in dit gebied kregen een extra stimulans, toen tijdens de Belgisch-Nederlandse conferentie op 6, 7 en 8 november van dit jaar te Helvoirt werd geconcludeerd dat het tijd werd om aan de grens van het Benelux-middengebied eindelijk daadwerkelijk iets te gaan doen. Het op te richten samenwerkingsor gaan wil beslist geen „praatcollege" worden. Vandaar ook de kleine werk groepen en het feit dat men een vast en regelmatig vergaderschema wil -gaan hanteren, zodat „de zaak niet kan ver wateren'. zoals burgemeester Boudrie gistermiddag zei. iiiwimaiiii ■iiiiiv „Een tapijt moet niet alleen zyn" is de vrij vertaalde kopregel, die on langs boven een advertentie stond in een Engels vakblad op het gebied van de woninginrichting. Die advertentie was geplaatst door een fabrikant van ondertapijt: de veerkrachtige laag, die onder vast tapyt wordt gelegd. Voor tapijt en voor eigenlijk iedere vloerbedekking geldt, dat aan de onder- vloer bijzondere aandacht dient te wor den besteed. De mooiste, beste en kost baarste vloerbedekking komt niet tot zijn recht en verslijt veel te snel als de ondervloer niet goed vlak is afge werkt en al naar de soort vloerbedek king de eventueel nodige onderlaag niet is aangebracht. De eventuele nodige onderlaag, want ook te veel of verkeerd kan schaden! Een goede kwaliteit ondertapijt kan vast tapijt aanzienlijk langer doen mee gaan. Onder ondertapijt verstaat men dan alle speciaal voor het genoemde doel vervaardigde lagen, bijvoorbeeld gemaakt uit vilt, rubber enz. Er zijn bijvoorbeeld tapijtsoorten, die aan de onderkant zelf een onderrug hebben, in wafelvorm van rubber of plastic. Daar bij is dan een los ondertapijt niet no dig Ondertapijt moet om een gunstig Speciaal voor een feestelijk kerst diner is de koffiepudding, die als voor naamste ingrediënten koffie, rozijnen en amandelen heeft. Voor het berei den zijn nodig: 1.25 liter melk 0,25 liter koffieroom 0,5 liter koffie-extract 225 gram suiker 175 gram maïzena 50 gram gehakte amandelen •">0 gram in rum gekweekte rozijnen 2 lepels cacao 1 reep chocolade (puur) snufje zout slagroom Maïzena suiker, cacao en zout met wat koude melk aanmaken. De rest an de melk en de koffieroom aan ri! w reJ}gen en bet mengsel aan laten doorkoke„t0eVOegen e" 2acMieS v-tf' k°4f'e-®xtractt de rozijnen, ge- hro>Lamanclelen en de in stukjes ge- n idd1LrÜ?P e.raan toe™egen. De hete pudding direct m een met koud water omgespoelde tulband of puddingvorm owerdoen. De koude, stijve pudding «7nere„e%met slal™om walnoten garneren. Serveer bij deze feestelijke Pudding een extra-schaaltje slagroom. resultaat te bereiken blijvend veer krachtig zijn. Hiet mag natuurlijk ook geen harde korrels of andere delen be vatten, omdat anders op die plaatsen het vaste tapijt juist extra zou gaan slijten. Daarom ook. dat ook de vloer zelf goed vlak moet zijn. Is de vloer ongelijk, dan moet die eerst vlak ge maakt worden: egaliseren en dan goed doorgespijkerd hardboard er op. Dat vlak maken van de vloer is nodig, óók als er ondertapijt gebruikt wordt. Het ondertapijt dient verder in de loop van de tijd niet te gaan verkrui melen en het moet ook niet te dik zijn. Anders zouden namelijk naaldhakken en' scherpe stoelpoten er als het ware in kunnen prikken en de rug van het tapijt beshadigen. Spencer met mouwtjes en broek met pijpjes in gekleurd streep-des- sin (bijvoorbeeld, zachtblauw-mari ne) te gebruiken als slaappakspeel- pak, lingeriepak, al naar het u lijkt. De combinatie maakt deel uit van een nieuwe collectie, waarin de jonge vrouw alle aandacht krijgt en die voor een groot deel is vervaardigd uit een (voor Nederland) nieuw syn thetisch breisel ,Nevatricon". Het is ademend, vochtopnemend, niet ver viltendi vormhoudqnd - mijn liefj wat wil je nog meer. (Van onze correspondent) TERNEUZEN. De algemeen-di recteur van de Nederlandse Stikstof Maatschappij N.V. te Sluiskil, ir. J. P. M. van Waes, heeft in het Casino van het bedrijf dertien jubilarissen, gehuldigd wegens hun 25- of 35-jarig dienstverband. De plechtigheid had plaats in aanwe zigheid van de leden van de hoofddirec tie te Brussel en van de directieleden te Sluiskil, benevens de hoofden van de technische- en administratieve dien sten. Van deze traditionele huldiging maak te de algemeen-directeur ook nu weer gebruik om enige aandacht te besteden aan de voornaamste gebeurtenissen van het afgelopen jaar. De heer Van Waes memoreerde in het bijzonder de algehe le overschakeling op aardgas, ten be hoeve van de ammoniakproduktie. Voor het volgende jaar staat een uitbreiding van de ureumfabricage „de moderne kunstmest" zoals hij dit noemde, op het programma. Spreker vroeg daarbij aan dacht voor de enorme investeringen, die vooral in de_ moderne chemische indu strie nodig zijn, waardoor een onderne ming zijn positie op de wereldmarkt kan handhaven. Ir. Van Waes zei ver der dat dit alles mogelijk is geweest (het Sluiskilse bedrijf behoort thans tot de groten in West-Europa) door de toe wijding van alle personeelsleden en in het bijzonder van degenen die gehul digd worden omdat zij zoveel jaren hun trouw hebben bewezen. Vervolgens ging hij over tot de hul diging van de jubilarissen, waarbij hij ieder met een persoonlijk woord dank te en dit ook met stoffelijke gaven tot uitdrukking bracht. In zijn kwaliteit van voorzitter van de vereniging van jubilarissen (die nu 162 leden telt) feliciteerde de directeur, ir._ V. Gena, de jubilarissen en hun fa milies en wenste hun nog vele goede jaren toe. Namens de ondernemingsraad wenste de heer M. Hemelsoet de jubilarissen en hun families geluk. Na de algemeen directeur te hebben bedankt voor de stijlvolle en hartelijke huldiging be steedde hij enige aandacht aan het over schakelen op aardgas voor de ammo niakproduktie. Daardoor kwamen 76 personeelsleden vrij. Spreker was de directie zeer dankbaar voor het feit, dat zij in deze niet het voorbeeld van sommige Nederlandse bedrijven heeft nagevolgd, maar opdracht gaf voor al deze mensen een passende vervangen de werkkring in een andere afdeling van het bedrijf te zoeken. Dit is met grote zorg gebeurd. De ondernemings raadsleden werden hierbij vanaf het be gin bterokken en nadat men voor ieder betrokken personeelslid de mogelijkhe den nauwkeurig had afgewogen, werd ook dit nog gehoord omtrent eventuele wensen. „Hieruit blijkt heel duidelijk dat de directie alles wil doen om van de N.S.M. een werkgemeenschap te ma ken, waar het goed werken is, aldus het ondernemingsraadslid, die daaruit voorts de conclusie meende te mogen trekken, dat onder het personeel de ge dachte dient te worden uitgedragen, dat men niet alleen rechten, maar ook plich ten heeft. De jubilarissen waren de volgende personeelsleden: 35-jarige jubilarissen: Sluiskil: C. Bakker. H. de Caluwe, P. Oppeneer en P. Rijckaert. Terneuzen; A. Eekman. Axel: C. van Sweeden en R. P. v. d. Velde. 25-jarige jubilarissen: Sluiskil: J. Nieuwenhuijze. Terneuzen: J. Riemens. Axel: M. Buysse, J. de Danschutter, G. Dierikx en H. Heijens. YERSEKK (ANP) Aan het ver slag van de n.v. Nederlandse Maat schappij voor Oesterteelt De Meule- meester cn Co. over 1966—'67 wordt het volgende ontleend: vanuit Zeeland werden in het seizoen 1966'67 10-858.000 oesters verzonden (vorig jaar 10.310.000). Hiervan ging weder om het allergrootste deel naar België. Andere afnemers waren Duitsland, Nederland. Denemarken. Zwitserland, Frankrijk e.a- Met de afwikkeling van de wet op de schadeloosstelling voor de oestercultuur (Deltawet) is men be gonnen, maar naar verwacht wordt, zal met de definitieve afwikkeling nog geruime tijd gemoeid zijn. Van over heidswege heeft nog geen vaststelling plaats gehad van de waarde van vas te bezittingen en de bedrijfsschade. Blijkens de winst- en verliesrekening bedroeg de opbrengst van schaal- en schelpdieren f 270.000 (vorig jaar f 248.000). Het voordelig saldo is ech ter lager dan verleden jaar namelijk f 40.000 (vorig jaar f 46.000), een ge volg vooral van verhoogde diverse kosten. Voor dividend wordt 'n onver anderd bedrag uitgetrokken, zodat dit gehandhaafd blijft op 30 pet. (aande len De Meulemeester worden incou rant verhandeld red. ANP). De avond vóór het heerlijke avond je" trad in de Middelburgse Schouw burg het Cabaret Tingel-Tangel op, on der auspiciën van de S.A.K. Men had kunnen denken, dat de drukke voorbe reidingen het publiek, zo vlak voor het St.-Nicolaasfeest, gedecimeerd zou den hebben, doch niets was minder waar. Of al deze mensen wild-enthou- siast van dit avondje thuisgekomen zijn is een tweede punt. Het kan zijn, dat de leden van het cabaret wel bein- vloed waren door de komende feeste lijkheden, zodat ze met hun gedachten niet helemaal bij hun werk waren. Hoe dan ook, het hele geval bleek ontzettend stroef op gang te komen. Er zat absoluut geen vaart of over tuigingskracht in. De eerste conférence van Sieto Hoving werd een nogal lang dradig verhaal, waarvan bijna geen enkele pointe uit de verf kwam. De schets ..Vanuit de beste kringen", ge bracht door T. v. Leer, bez^t wel een aardige tekst (hoewel Henriëtte van Eijck er over dit scfort mensen heel wat betere geschreven heeft), maar ook hier ontbrak op de een of andere manier de inspiratie. Ongenuanceerd en dikdoenerig werd de z.g. elite op de planken gebracht. En hoewel het laat ste nummer voor de pauze ,,Wij zijn razend cultureel" niet onaardig was, zochten we toch met een nogal onvol daan gevoel ons kopje koffie op. Het gedeelte na de pauze bleek gelukkig van een veel beter gehalte te zijn. Ma rijke Hoving excelleerde als het vrouwtje met het ,,lach-trauma", waar door ook bij het publiek de stemming er inkwam. Ook het ensemblewerk in „Kunst en cultuur zijn veel te duur" ging nu veel vlotter. De conférence van Sieto Hoving ,,jan met de pet" was nog wel niet je dat, maar bleek toch meer aan te slaan dan zijn ver haal voor de pauze. Daarna ging alles van een leien dakje. Het „Museum- bezoek" van Marijke Hoving en Tine ke van Leer werd een succes, terwijl we in de Lief de uit de computor" van Sieto en Marijke Hoving getrak teerd werden op een verrukkelijk stuk je charmant cabaret. „De Kunstbe moeials" betekende voor ons alleen maar een kleine inzinking, omdat de medespelenden (het hele trio) geen maat hadden weten te houden en van de andere kant net niet burlesk ge noeg waren om het geheel geloofwaar dig „goed gek" te laten zijn. In zijn laatste conférence volgde een volledige rehabilitatie van Sieto Ho ving. Het werd een volkomen kolde riek geval, waar ook de zaal uitbun dig op reageerde. Vooral de Gijsbrecht- episode werd meesterlijk volbracht. Graag willen we nog de uitstekende begeleiding door Else Kleynenberg ver melden, die de meestal op klassieke componisten geïnspireerde liedjes, soe pel en prettig ondersteunde. Resume rend zouden we willen zeggen, dat het toch wel een plezierige avond gewor den is, waar overigens Marijke Ho ving het leeuweaandeel van de wer kelijke humor in had. De door het ca baret aan de kaak gestelde .staande ovatie" bleef natuurlijk toch niet uit. Ik denk niet, dat het gezelschap het heel erg gevonden heeft. A.H (Van een onzer veralaggevers) GOES De commissie „Topkader vorming Zuidwesten" heeft voorberef dingen getroffen voor een derde cursus waarvoor uit een groot aantal belang stellenden, 24 jonge boeren en tuinders werden uitgekozen. De cursus, die wordt gegeven in het vormingscentrum „Hedenesse" te Cad- zand, houdt de deelnemers gedurende vier weken in januari en februari in mternaatsverband bijeen. Dit (eerste) deel van de cursus wordt afgesloten met een tentamen. Het tweede gedeel te wordt gehouden in het vroege voor jaar van 1969, waarna de deelnemers examen doen. Het toekomstige topkader wordt ge oriënteerd op studiegebieden als: land bouwbeleid, economie, bedrijfsecono mie, recht, kunst, literatuur, politiek, lucht, en waterverontreiniging, public relations, waterschapswezen, creativi teit, e.d. Het doel van de cursus is, te voor zien in de steeds groeiende behoefte aan jongere bestuursleden voor diver se organisaties. (Van onze correspondent) ARNEMUIDEN De gemeenteraad van Arnemuiden zal in zijn vergade ring van donderdag a.s. het ontwerp streekplan Midden-Zeeland bespreken. Verder staan op de agenda: het ver huren van het voormalige brandspuit huisje en de aankoop van een aantal panden in het saneringsplan. (Van één onzer redacteuren) KRABBENDIJKE. Als een gemeentebestuur zich beraadt over de naamgeving van nieuwe straten, dan vallen er altijd klinkende namen van personen, die de onvergankelijke glorie van een straatnaam waard zijn. Personen, die je in hun tijd om een boodschap kon sturen. De ge meente Krabbendijke heeft het eens anders gedaan. Daar wordt een straat genoemd naar een man, die eigenlijk dienaar van allen is: de ge meentebode. Dat men hem om een boodschap kon sturen in de ruim 35 .jaar, dat hij voor verschillende instellingen op pad is, staat wel vast. Dat heeft hij met die geweldenaars, wier namen wij op straatnaam bordjes aantreffen, tenminste gemeen. Maar verder is hij één van de zeer vele kleine werkers in de schaduw, één van die onmisbare maar tevens vaak onzichtbare schakeltjes in de maatschappelijke ketting. Hij heet H. A. Fonteine. en fietswerk opzitten, De bedragen, Hij is 78 jaar oud en heeft er hon derdduizenden kilometers voet- en fietswerk opzitten. De bedragen, die hij als bode voor diverse instellingen incasseerde, de contributies, de belas tingpenningen, de donaties en noem ze maar op, vormen samen een be drag waarvoor Krabbendijke gemak kelijk een nieuw gemeentehuis zou kunnen bouwen. Hij heeft tijdens raadszittingen, maar ook tijdens de kantooruren van de Krabbendijkse magistratuur wel honderdduizenden koppen dampende koffie ingeschon ken en geserveerd. Iedereen in Krab bendijke kent hem. Hij is één van de weinigen, van wie je kunt zeggen dat zij „overal aan huis" zijn geweest. Gaat u maar na: hij was in het verloop van een halve eeuw: huurincasseerder, bode van de vereniging Ziekenhuisverzorging, bo de van het Groene Kruis, bezorger van de krant, deurwaarder, bode voor de bouwkas van de n.v. Neder landse gemeenten, bode voor het bur gerlijk armbestuur, conciërge en ge meentebode, klokkeluider en hove nier. En waarschijnlijk is de lijst niet pens compleet. Men vraagt zich onwillekeurig af hoe de heer Fonteine ooit geroepen kon worden tot de taken, die hij ver vulde. Een bode is immers, zo for muleert hij het zelf, een loopjongen. En wiens ideaal kan het nu zijn om altijd door iedereen van hot naar haar te worden gestuurd? Hiet antwoord van de heer Fonteine luidt: „Ik heb mijn werk altijd met geweldig veel plezier gedaan. Ik heb altijd een hoge opvatting van mijn plicht gehad, want er gingen belang rijke bedragen door mijn handen. Mijnafrekeningen met de verenigings besturen of instanties waarvoor ik op pad ging moesten tot op de cent nauwkeurig kloppen. En dat deden ze ook! Wij vragen hem of het deurwaar derschap eigenlijk wel past in het rijtje van bode-voor-dit, bode-voor dat. „Natuurlijk!", zegt hij lachend. „Ik heb nog nooit beslag hoeven leggen, want ik bleef zo lang met de dwang bevelen schermen, dat de mensen in hun eigen belang, wel betaalden. Ik heb ook voor honderden woningen huren opgehaald, maar denkt u dat „mijn" huurders één cent huurschuld hadden? Nooit! Ik zorgde er gewoon voor dat ze de huur op tijd voldeden, door desnoods drie of vier keer op één dag terug te komen, net zo lang tot ik ze thuis trof. Daar ben ik nou eenmaal een secure in. Ik heb er wel feestjes en dergelijke voor verzuimd, om toch maar vooral te voorkomen dat mijn afrekeningen niet zouden kloppen". die ik van het moment van oprichting af heb gediend, oogstte per jaar een bedrag van f 44.aan contributies. Ik kreeg een klein percentage van het contributiebedrag als „salaris" en je begrijpt wel dat dat niet veel kon zijn. Die contributie-omzet heb ik helpen groeien tot 37 duizend gul den per jaar. Kijk, dat vind ik nou fijn, dat ik daaraan heb mogen mee werken. Van begin af aan ging het bij mij al zo, dat ik van het ene lopersbaantje in het andere rolde totdat ik nu zo'n 24 jaar geleden ook gemeente- bode werd. Maar een vijfdaagse werk week schoot er natuurlijk niet op over. Die heb ik trouwens nooit ge- wild. Wat doet een gemeentebode eigen lijk op een dag? De heer Fontaine: Duizend en één klusjes. Boodschappen doen, natuur lijk, koffie rondbrengen op het ge meentehuis, tijdens de raadsvergade ringen, maar ook gewoon overdag; be zoekers aandienen, biljetten voor de verschillende gemeentelijke belastin gen uitreiken en allerlei dingen con troleren. Dat controleren zit me trouwens in het bloed. Elke avond, weer of geen weer, ging en ga ik altijd nog even alle vertrekken van het gemeentehuis na om te zien of alles in orde is. Bij mijn werk heb ik altijd een geweldige steun aan mijn vrouw gehad. Ik ben laat getrouwd, toen ik 58 was, en ik ben vroeg weduw naar geworden, vorig jaarNu ben ik eenzaam ondanks dat iedei- een me kent en ik vind het heerlijk als er nog eens iemand naar mij komt kijken. Mijn werk als gemeentebode heb ik tijdens de ziekte van mijn vrouw neergelegd. Ik was thuis nodig. Maar in juni van dit jaar kwamen ze mU weer vragen. Mijn opvolger was al na korte tijd ziek geworden. Hoewel ik het op mijn 78ste niet meer hoefde te doen, heb ik toch grif „ja" gezegd. Ik vond' dat de plicht mij dit gebood en ik heb er geen spijt van". Hoe komt een mens in de bode- Süctor terecht? De heer Fonteine: „Als jonge jon gen werkte ik op het land. Daarna kwam ik bij vader, die hovenier was en die zo'n dertig tuintjes te ver zorgen had, in het bedrijf. Ik was meester over mijn eigen tijd en hoe gaat het dan? Je wilt een extraatje meepikken. Veel leverde dat niet op. Toen ik veertig jaar geleden voor het Groene Kruis als bode op pad ging werkte ik eigenlijk als je de lonen van nu ziet voor een fooi. Maar dat kon niet anders toen. De Vereniging Ziekenhuisverpleging bijvoorbeeld, De Krabbendijkse H. A. Fonteins- straat komt naast het huis van de ge meentebode te liggen. „Het zou leuk zijn als ze het naam bordje precies op de zijgevel van miln huis aanbrachten" zegt de bode. Het idee om een straat naar hem te noemen is spontaan opgekomen, 't Besluit wasn't gevolg van een op merking van één der raadsleden, toen Fonteine met de koffie kwam. De wijze mannen dachten even na, toen (fat raadslid opperde een straat naar de bode te noemen, en zeiden toen; „Tja.dat is eigenlijk nog 20 gek niet gedacht". „Ik ben er ontzettend blij mee*" zegt de bode, „want het is toch een erkenning van verdienste zo'n straat naam. Iedereen in Krabbendijke feli citeert me ermee en ik geloof dat ze mij de eer graag gunnen!" Als we wegrijden wuift hij ons in vol ornaat na en kijkt trots naar de nog maar half bebouwde straat, die straks zijn naam zal dra gen. OP DE FOTO Gemeentebode H. A. Fonteine. (ADVERTENTIE) (llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll fuiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiutiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiTi De heer C. Thomas, voorzitter van de Stadspartij, heeft veel woorden no dig. om zijn eerste betoog m te slik ken. Ik laat het rusten, omdat het verder niet ter zake doet. Voor de be oordeling van de situatie betreifende de beide ziekenhuizen in Bergen op Zoom kan men het verleden met bla ten beschouwing laten, hoe graag sommigen dat blijkbaar willen. De feiten zijn: a) dat er sprake is van twee zieken huizen in Bergen op Zoom is een ge volg van besluiten, genomen door de Gemeenteraad, gekozen door de bevol- b) de partijen (PvdA), Prot. Chr. en VVD), die geacht kunnen worden het overgrote deel van de niet-katholieke kiezers te vertegenwoordigen, hebben zich tot het uiterste ingespannen, om één ziekenhuis in Bergen op Zoom te krijgen. c) De katholieke raadsleden van alle fracties hebben er mee ingestemd, dat een katholieke Stichting een Katholiek Ziekenhuis zou bouwen. Een deel van de raadsleden (KVP) deed dat op prm- cipiële gronden, een ander deel (KSP en eenlingen) tegen eigen overtuiging in. d) de beslissing tot de bouw van een protestants ziekenhuis werd genomen nadat de vertegenwoordigers van d« gehele katholieke bevolking van Ber gen op Zoom hadden ingestemd met de bouw van een katholiek ziekenhuis. Voordat deze instemming werd be tuigd is er zakelijk en emotioneel op gewezen, dat de consequentie zou zijn, 2 ziekenhuizen in Bergen op Zoom. Degenen, die op grond van respec tabele motieven de klok terug wensen te draaien, mogen de feiten niet uit het oog verliezen. Immers, de nu aangevoerde motieven zijn niet nieuw. Ze zijn tot in den treu- re naar voren gebracht door de min derheidsgroepen in de Raad- Mijner zijds zullen ze ook niet worden weer legd. Om geheel objectief te zijn, kan ik verwijzen naar de nota die het bestuur van het R.-K. Ziekenhuis in 1960 aan de gemeenteraad heeft gericht. Daarin vindt men argumenten, welke pleiten voor confessionele ziekenhuisbouw, ter wijl ook de economische en medische kanten in beschouwing worden geno men. Wij hebben ze destijds uitvoerig bestreden. Het lijkt gewenst, dat de ziekenhuis- contactcommissie van de huisartsen vereniging alsnog kennis neemt van deze nota. opdat ze een oardeel kan vormen over de motieven, welke de Gemeenteraad deden besluiten zoals hij deed. Sommige ingezondenstukkenschrij- vers zijn kennelijk van mening, dat men het verleden nu maar moet laten rusten. Er is de laatste jaren op ker kelijk gebied heel veel veranderd en wanneer nu beslissingen zouden moe ten worden genomen, zouden deze an ders uitvallen. Met dit laatste kan van harte worden ingestemd. Men dient echter wel te beseffen, dat het protestants ziekenhuisbestuur reeds grote verplichtingen op zich heeft genomen. Dit bestuur zal moeten be slissen. of alsnog een terugweg moge lijk is. Met alle goede bedoelingen van de schrijvers, moet ik helaas toch eindi gen met de verzuchting; „Waren de reacties maar zes jaar eerder gekomen". BERGEN Op ZOOM P. RATSMA N.B. In het bericht dat w\j dinsdag publiceerden over de Bergen op Zoom- se ziekenliuiskwestie was een font ge slopen, Waar sprake is van het stand punt van de ziekenhuiscontactcommis- sie leze men: „De contactcommissie oordeelt het overigens onrechtvaardig wanneer door middel van het onthouden van de ga rantie aan alleen de Stichting Prot.- Chr. Ziekenhuis een oplossing zou wor den afgedwongen". Naar aanleiding van het schrijven van „een verbolgen supporter van de Schutters" in de krant van 28 no vember wil ik langs deze weg mijn visie hierop geven. Hierin stond vermeld dat het sport park te Stampersgat niet komt. maar daar had moeten staan dat dit voor lopig niet komt. (Dit omdat deze sup porter onjuist was ingelicht). De ware reden dat het sportpark nog niet komt is dat de G.S. nog geen toestemming kunnen en mogen ver lenen om dit sportpark nu meteen te realiseren, wegens het tekort aan be talingsmiddelen, en omdat er meer ur gente zaken voorrang krijgen. Het was daarom niet correct meteen onze vertegenwoordigers uit Stampers gat, t.w. onze wethouder en ons raads lid hiervan de schuld te geven, want ik ben er inmiddels van overtuigd dat deze mensen hun uiterste best hebben gedaan. Ik heb dan ook zoveel vertrouwen in deze mensen en natuurlijk ook in de overige raadsleden van Oud- en Nieuw- Gastel, dat ons sportpark er komt. en ook moet komen, want de toestand van het huidige terrein is ronduit be lachelijk. Ik spreek de hoop uit dat dit en het voorgaande krantebericht een aanspo ring mogen zijn voor B. en W. en de gemeenteraad te blijven strijden voor een beslist niet nutteloos doel. waar heel onze gemeenschap baat bij zal hebben. STAMPERSGAT A. T. Zeer veel anderen zijn het met de heer C. A. M. van Bavel te Breda roe rend eens. „dat de KRO, met aan het hoofd de radicale van Doorn, door haar voortdurende laffe aanvallen op de KVP", de katholieke zaak en het ka tholieke volksdeel in ons land een zeer slechte dienst bewijst; mede tot groot ongenoegen van haar mede KVP sympathiserende leden. Laten alle katholieken van Nederland de handen weer ineen slaan, zich weer broederlijk verenigingen en zorgen dat, door hun steun aan de KVP te geven, vóór de volgende verkiezing voor de Tweede Kamer weer een machtige katholieke eenheidspartij ontstaat, tot heil van de christelijke beginselen, land en volk. ST. JANSTEEN R. W. L. FRANCKEN

de Stem | 1967 | | pagina 5