In Vlissingen staat een prachtig ontspannings-recreatiegebouw „IK KRIJG VAN ALLE ZES EEN DOOS SIGAREN" PFAFF Er is nog meer en nog duurder gekocht Nederlandse aardappels naar de „couveuse in Egypte en Malta MIJ DE SCHELDE HER BOUWDE NA BRAND St.-Nicolaas was goed bij kas Transport vanuit Zeeland H. J. A. Martens Aan alle bezitsters van een oude naaimachine! Dag en nacht servicedienst HOOGWATER wat en waar? VANDAAG MORGEN Meer nieuws uit stad en streek op pag. 3 en 5 In een bejaardentehuis: Oplossing Ruimer Hulst-Drieschouwen- Westdorpe - Sas van Gent in wegenplan Te Aardenburg Riool- en straat belasting door gemeenteraad verhoogd De bronnen van de jazz Jeugdconcerten in Goes en Vlissingen 248.-T0T798.- Naaimachinehuis W. RIKKEN N.V. Heen en terug Kwaliteit RECREATIE- EN STUDIEDAG TE OSSENISSE O.O.Z.V.O Eerste paal voor L I S te Middelburg Sla naar Oostenrijk 3 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 5 DECEMBER 1967 3 (ADVERTENTIE) Veiligheid in uw huis Op al uw gasapparaten J. A. H. v. HOEFLAKEN N.V. Axel Tel. «1155 - 625 iddelburg Tel. «1180 - 2888 orgen, woensdag 6 dec. Hansweert en 18.31, Terneuzen 5.22 en 17.54, singen 4.55 en 17.24, WemeldLnge en 19.09 JELBURG y 20 uur Dallas, 14 J. ksarchief 9.30-12.30 en 13.30-17.30 u. rieuze archiefstukken NEUZEN xor 20 uur vrouw die drie mannen beminde TBURG del 20 urn- den dans der Apachen GGE mlinc 20 uur redbad op Valentijnsdag H jaar 'art Huis 20 uur t ongeval 18 jaar rum 20 uur non 18 jaar pitool 15 en 20 uur man der vervloekte vallei 14 Jaar ala 20 uur ddernacht op het Canal Grande 18 j. T pitole Hun laatste slag 18 jaar ijestic De buit laat op zich wachte- jaar aza Het schandaal 18 jaar lect Het hevig duel 14 jaar voj Le départ, 18 j. NIKLAAS en 20 uur 11e vakantie in Spanje a.l. nturt Op het spoor der Apachen 14 j lace 20 uur and Prix 18 jaar x De reis van een vader 18 jaar ala 20 uur nnetou 3. 14 jaai NHOUT rsaal 20 uur quiem voo~ een geheimagent 18 jaar rum 20 uur strijd der reuzen 14 jaar lace 20 uur it oudste beroep ter wereld 18 jaar WERPEN 2, 4, 6. 8, 10 uur car Vaudevillekomedie, a.l. leon 2, 4, 6, 8 en 10 uur Arnauds a.i. the 2, 4, 6, 8 en 10 uur itembare Angélique 14 jaar ibens 2.30, 5.30 en 20.45 uur n dozijn ploerten 14 jaar nbassades 12, 2, 4, 6, 8 en 10 uur nacht van de alligator 18 jaar voie Diamantroof ta Antwerpen jaar strid 10. 12, 2.30, 4.50, 7.10 en 9.30 u. ïtvoering te Damascus 14 jaar lellin 2, 4, 6, 8 en 10 uur ysterie 18 jaar ipitole 12, 2, 4, 6, 8 en 10 uur >or een whisky meer dace Jerry Cotton betaalt contant DELBURG ty 20 uur Dallas 14 jaar jksarchief 9.30-12.30 en 1,3.30-17.30 rieuze archiefstukken JGGE s onder „Vandaag" IT s onder „Vandaag" NIKLAAS s onder „Vandaag" LNHOUT jrsaal 20 uur jquiem voor een geheimagent 18 ja<»i »rum 20 uur strijd der reuzen 14 jaar dace 20 uur >t oudste beroep ter wereld 18 Jaai ?WERPEN ;x 2, 4, 6. 8 en 10 uur scar Vaudeviliekamedie a.l. leon 2, 4, 6, 8 en 10 uur Arnauds a.l. ithe 2, 4, 8. 8 en 10 uur itembare Angélique 14 jaar ibens 2.30, 5.30 en 20.45 uur mi dozijn ploerten 14 jaar nbassades 12, 2, 4, 6, 8 en 10 uur nacht van de alligator 18 ]aar voy Diamantroof te Antwerpen itrid 10, li, 2.30. 4.50, 7.10 en 9.30 u ïtvoering te Demascus 14 jaar ïellin 2, 4, 6. 8 en 10 uur rsterie 18 jaar tpitole 12, 2, 4. 6, 8 en 10 uur >or een whisky meer lace Jerry Cotton betaalt contant i spoorloos verdwenen. Er S^0el- uwenoude kelders onder die en, in verbinding staan met d jaar dus onder water. De bende, ond onder commando van ee dan snapt U het wel. hè. an de Swarte Piraet weide ofd en in de kelders gesme ronken. Maar ja, nou sPre®* JJjnste n natuurlijk. We hebben t meer klachten op dit purnt Het zal prettig zijn in deze zaal te toeven. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/MIDDELBURG Er is dit jaar meer geld besteed voor de Sint- Nicolaasinkopen dan in voorgaande ja ren. De stijgende lyn van de laatste jaren heeft zich dit jaar duidelijk voort gezet. In warenhuizen en winkels is het drukker geweest dan ooit. Vooral de koopavonden werden druk bezocht. Sinterklaas wordt steeds meer een ge legenheid om elkaar duurdere en mooiere cadeaus te geven. Deze con clusie vertelde ons een aantal winke liers in Brabant en Zeeland. In vrijwel alle sectors van de mid denstand is er eea grotere verkoop ge weest. Behalve de gebruikelijke strop- dassen, boeken, speelgoed enz., werden I dit jaar opmerkelijk veel duurdere en praktische voorwerpen gekocht. In het j bijzonder de duurzame gebruiksvoor-1 werpen en huishoudelijke artikelen. Een algemene tendens is tevens dat de vraag I steeds meer uitgaat naar het betere artikel. De speelgoedafdelingen moesten dit jaar een zo grote drukte verwerken, dat het voor sommige winkeliers onmoge lijk was om de mensen behoorlijk te kunnen bedienen. Ook hier een duide lijke tendens naar de duurdere artike len. Bijzondere belangstelling hadden dit jaar de voetbalspelen en de auto racebanen. In de sector huishoudelijke artikelen was een opmerkelijke stijging van de verkoop merkbaar. Enkele artikelen, zoals theemutsen en pantoffels vroe ger traditionele sinterklaasgeschenken blijken het niet meer te doen. Bijzonder opvallend is ook de stijging van de verkoop van cosmetica en par fumerieën. Opmerkelijk was het grote aantal jonge meisjes en „beginnelingen" die in het sinterklaasfeest een aanlei ding hebben gevonden om cosmetica te gaan gebruiken. Ook de typische „man- nencadeaus", zoals autoaccessoires, ge reedschap en campingartikelen, vonden een grotere aftrek. Boterletters en banketstaven gingen tu groten getale over de toonbank. In énkele zaken waren veel gevraagde let ters van het alfabet al twee weken ge leden niet meer te krijgen. De sinterklaasdrukte is nog niet voor- olj. Vandaag is het mannen-koopdag. De ervaring heeft geleerd dat vele man- iien pas op het laatste nippertje hun sinterklaasinkopen gaan doen. Erg veel tijd voor het maken van een goede keus is er dan niet meer. Daarom wordt over het algemeen het eerste het beste ar tikel, dat de verkoopster hen aanraad, gekocht. (ADVERTENTIE) „clluió ten <ÏBoóck". -Qttei\-, 3£erótmU> 1967 cYïlenu'ó op aanvraag telefoon 01608-2340-3403 WANNEER je wat wilt doen voor een andermoet je de mensen enthousiast maken. Als je de juiste middelen kunt vinden dan zie je een groeiend gevoel naar medemenselijkheid. Om te zeggen, dat je speciaal tegen het einde van het jaar daarin een ople ving ziet, is misschien niet helemaal juist. Wel is het een beeld van deze tijd, want door de automatisering en de grotere hoeveelheid vrije tijd zal de mens zich meer dienstbaar gaan maken. Dat merken wij wel zeer dui delijk". Aan het woord is de heer H. J. A. Martens, districtshoofd Brabant en Zeeland van de Vereniging De Zonnebloem in Breda. „BET prettige in ons werk is, dat je werkt voor iets dat direct in de buurt is. Dat spreekt ons en bijna iedereen meer aan dan bijvoorbeeld India Vietnam: het is je eigen omgeving Dat blijkt onder meer duidelijk uit de Sint-Nicolaas-actie „Zon in de schoorsteen'', die wij gisteren hebben afgesloten en waarbij bijna 5000 pak. jes meer zijn gemaakt door naaste- bevende mensen, dan vorig jaar 53.627 pakjes in het totaal is een re cord in de 22 jaar, dat. we dit werk nu doen. Er zijn wel mensen die deze vooruitgang toeschrijven aan de ver hoogde publiciteit rond deze actie, maar de wil en de intentie om mee te werken moeten er bij de mensen zijn VOORBEELDEN van die wil en in tentie? Neem die militairen maar, er gens in Noord-Holland, die uit zich zelf komen aanbieden om zelfge maakte pakjes rond te brengen bij zieken in hun gebied. En vooral niet te vergeten de grandioze actie van ae Bredase h.t.s., die zomaar uit eigen beweging bij ons kwam met de mede deling: Wij willen wat doen voot jullie Zeg maar wat. Daaruit is toen aie haantjes-actie gegroeid. De be reidheid om te helpen zie je ook in zieken b'j Het vervoer vav kun} w ook weer getuigt Zijn op maandag IS december as Sfl h°nderden ^ken. gehandi capten en bejaarden naar een waren taw»Breda zullen komen Z daai tig T i?6" tr doen en ™- aen M kljken n'lar aller^i din gen, die zij mogelijk al zo lang niet hebben gezien. Soortgelijke ochtenden in Heerlen, Eindhoven en Den Bosch hebben alle verwachtingen ver over troffen. Dat is ook weer zo'n actie om deze mensen uit hun isolement te halen; om ze onder de mensen te brengen. DIT streven zie je ook uitgroeien in meer individuele acties Zo kwam er vorige week een man bij ons en dat heeft me toch wel echt getroffen, die zei: „Wij zijn maar met zfn tweeën thuis. Kunt u ons iemand aanwijzen, die wij eens een echt fijne kerstdag zouden kunnen bezorgen. Wij staan er garant voor, dat hij czij wordt opgehaald en thuisgebracht en zul len ons uiterste best doen om hem of haar heerlijk een dag te verwennen". Die gedachte willen wij de komende weken meer naar voren brengen, want dat vinden wy nu echt gewel dig". (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Pakjesavond zou ontzet tend druk zyn aan mijn hoofd, maar toch zeker ook werkelijk leuk. Vroe- ger vond ik het aardiger hoor, dat wel. Sinterklaas is vrijdag in het be jaardentehuis hier een avondje ge weest. Heel gezellig, dat moet ik zeg gen. Hy gaf iedereen wat snoepgoed, een hele doos sigaren en een fles waar vier glaasjes uitgaan. Nou je wordt hier niet elke dag met alcohol lastig gevallen. We hebben nog nooit zo'n goede Sint gehad. Mq'n kinderen zitten in zaken. Daar zijn ze allemaal aan gebonden, dus je begrijpt wel voor mij is er geen tijd. Voor mij is er bij geen van hen een plekje op pakjesavond. Ouderdom komt nooit zonder gebreken, zeggen tn'n kinderen, daar hebben ze natuur, lijk gelijk in. Ik ben 80 jaar. Ach, ik hoor er niet meer bij. Op 5 december hou ik het daarom maar rustig. Als ze me op sinterklaas avond nog willen zien, moeten de kin. deren zelf komen. Niet dat het van my nou zou moet hoor". Zeven jaar bejaardentehuis heeft hem geen bezonken oordeel gegeven over de moderne tijd, ook niet over Sin-Nicolaas-nieuwe-stijl. „Ik krijg dit jaar natuurlijk ook weer van alle «es een doos sigaren. Dat is tegen woordig allemaal grote troep. Er zit toch zeker geen geur meer aan die dingen. Mijn klein- en achterkleinkinderen krijgen van mij niks. Ze hebben alle maal goed hun brood. Eén van dit jon. gens krijgt een doos sigaren. Hij is marinier voor zijn nummer en mili tairen geef ik wel wat. Vrydag toen Sint-Nicolaas - veel te kort bij ons was, heb ik gezellige ogenblikken gehad. Maar langzamer hand heb ik begrepen dat ik hier niet voor niets zit. Ik blijf er vrolijk onder, daar niet van, maar ik vind het best als Sinterklaas voor de laatste keer heb gezien. Voor my is er toch zeker niets meei PSl drukte kan ik ook niet meer hebben, hoor. Drukte had Je vroeger overigens niet op Sint-Nicolaasavond. Pakjesavond bestond toen niet. Toen werd er „gereden" en kwam er niet veel in de klompen. We hadden geen geld, he. Als vader kon je nooit de verheugende gezichten zien van je kinderen als ze 's ochtends bij de schoorsteen hun gevulde klomp von den. Je was om vijf uur al op het werk. Als de vaders het uitpakken van de_ cadeaus leuk vinden, nemen ze een snipperdag. Wy konden vroeger nog geen half uur nemen. Nou zou ik het wel kunnen maar het hoeft, denk Ik, met meerK Het Ran gelukkig ook nog anders gaan dan in di geval, Maar over liet1 algemeen maken de bejaarden het grote feest van de nog meer bejaarde J!.,ervr^n^ niet meer mee in „hui- selyke kring". Een moeder van even tachtig: „Vroeger had je het geld niet om veel blye gezichten te maken, en nu kryg je de kans nie om ze te zien". (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het ontspan- nings- en recreatiegebouw Schel- dekwartier van de n.v. konink lijke mij De Schelde aan de Van Dishoeckstraat in Vlissingen in fraaie vorm geheel verbouwd, is zonder opvallende festiviteiten weer in gebruik genomen. Zoals bekend brandde het gebouw op 4 februari van dit jaar voor meer dan de helft af. By het opstellen van de herhouw plannen besloot de directie van De Schelde over te gaan tot een kolom- loze overspanning, die men voor een gebouw als dit ideaal achtte. Daardoor beschikt men thans, vooral in de grote zaal, over een enorm gTote ruimte, die nergens wordt gestut en daardoor een byzonder ryke ruimtelijke indruk maakt. Ook de dakspanten zo-als die in de vroegere zaal zichtbaar waren, zijn hier mee vervallen. Een zogenaamde Behlen- kap bleek voor dit doel de aangewezen constructie. Een dergelijke kap, die een hoogte beeft van twee meter heeft tot gevolg dat de voorgevel aanzienlijk moest worden gewijzigd. Het Behlen-dak is een van oorsprong Amerikaanse constructie. Het geheel be staat uit gegalvaniseerde golfplaten en profielen. Met een dergelijke constructie kunnen overspanningen worden bereikt van meer dan 100 meter, zonder dat er een enkel steunpunt nodig is. Een extra-probleem bij de „reconstructie" leverde de filmzaal op, die met het dakgedeelte gespaard was gebleven. De Vlissingse architect W. Messer kwam echter tot een technisch en artistiek verantwoorde oplossing. Door een over de volle breedte lopende glaspui met op de tussenverdieping een glazen uitbouw die de indruk geeft van een moderne etalage, is aan de voorzyde „een pret tige sfeer" gegeven. Het nieuwe Schelde kwartier is ook aanzienhjk ruimer dan het oude. De kubieke inhoud is n.l. met 21 procent tot 12.760 m3 toegenomen. In de film zaal bevindt zich het enige gespaarde gedeelte van het sgraffito van de in 1958 overleden kunstenaar Hordijk. Dit fragment, dat een harlekijn voorstelt, wordt gerestaureerd door de heer Horn, die de heer Hordijk destijds bij de ver vaardiging van de wandversiering heeft geassisteerd. Het sgraffito is na de brand, waarbij ook nog een aanzien lijke waterschade ontstond, met muur en al uitgezaagd en in de filmzaal inge metseld. In de grote zaal, die 800 m2 groot is, is de functionele wandversie ring Wel het meest opvallende element. De heer Horn, die met de artistieke verzorging was belast, bereikte door middel van onregelmatige vormgeving en contrastrijk kleurenspel een ontspan nen sfeer, waarbij vooral treft de ge vonden combinatie van vloerbedekking, plafond en wanddecoratie. Een ruim buffet heeft een goede ou tillage gekregen. Een voorbeeld daarvan is de afwasmachine die een capaciteit van duizend koppen per uur heeft. (Van een onzer verslaggevers) HULST In het provinciaal wegen plan is opgenomen de verbetering cq. aanleg van de weg Hulst - ürieschou- wen - Westdorpe Sas van Gent. Voor de uitvoering van dit project dient de provincie van het waterschap Hulster Ambacht enkele strokon grond aan te kopen. De gronden zijn getaxeerd in clusief de bomen op f 19.261,50. Door de provincie zou een overeenkomst worden gesloten met de gebruikers om de pacht te ontbinden en schadeloosstellingen te verlenen. Het dagelijks bestuur van het waterschap deelt mee, dat tegen over dracht van de gronden geen enkel be- zwas»* bestaak (Van een correspondent) AARDENBURG In de openbare vergadering van die gemeenteraad van Aardenburg, onder leiding van burge meester M.G.M. van Rerckel, werd de gemeenterekening 1965 voorlopig vast gesteld met een batig slot van f 28.163 op de gewone dienst en een nadelig slot van f 184.366 op de kapitaaldienst. De heer J.J. Rosseel (Prot. Chr. Groepe ring) merkte hierbij op, dat hij blij is met een batig slot. Vele grote gemeen ten kunnen hieraan een voorbeeld ne men. Waarom moet er dan herindeling komen? Soms om een nadelig saldo te kweken? Burgemeester Van Be-rekel werd aan gewezen als gemeentelijk vertegenwoor diger in de commissie van vervoer van de openbare regionale b.l.o.-school te Oostburg en zijn plaatsvervanger werd wethouder J.P. Slager. Zij zullen ook de gemeente vertegenwoordigen in de stichting Zegam. f 700 werd bijgedragen in de vervanging van een bovengrondse door een ondergrondse kabel van het elektriciteitsnet. Het oecumenisch vor mingscentrum Hedenesse krijgt f 2, per verzorgingsdag voor uit de ge meente afkomstige personen. Verlopen erfpachten werden verlengd maar de pachtprijzen werden aangepast aan de huidige lonen. De heer L. J. de Clerck (PvdA) stelde een verlaging voor van 6 naar 5 procent van de hoofdprijs het geen door de raad met algemene stem men werd aanvaard. De heer G. Maenhout werd met alge mene stemmen benoemd tot vakleer kracht in de lichamelijke opvoeding aan de openbare lagere school. Een nieuwe verordening op de rioolbelas- ting werd vastgesteld. De belasting zal voor alle percelen met f 2,50 stijgen. De totale meeropbrengst bedraagt f 2300 Een verhoging werd eveneens vastge steld voor de straatbelasting. De heer De Clerck wilde ook hier verlaging, maar van de zijde van b. en w. werd aangevoerd dat er dan noodzakelijke straatverbeteringen onder gaan lijden. De trend van 1,7 pet. voor rijksambte naren werd van toepassing verklaard op het gemeentepersomeel. De bijdrage in de kosten in het vervoer van de schooljeugd naar het jeugdhuis werden verhoogd van f 200 tot f 387,60. De heer Rosseel wilde graag, zo merkte hij bij de rondvraag op, een foto van alle raadsleden en de raad in het ar chief zien opgenomen. De heer E. Stan- daert (Vrije Lijst Eede) vroeg aandacht voor de zeer verwaarloosde toestand van de r.-k. begraafplaats in de wijk Eede. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES. „Wie geeft zich domweg over aan de massa en wie heeft het lef in zijn leven een Stap verder te doen". Deze kreet slaakte pianist Willem Hiel- kema gisteren op een jeugdconcert in de Prins van Oranje te Goes. Hij be doelde ermee dat men, met name de jeugd, zich alle hit-muziek niet maar zonder meer moet laten aanpraten. Er is volgens hem ook nog wat anders, wat beters dan „sentimentele trek-kauw- gom-muziek". Wat de musicus daar pre cies mee bedoelde werd niet helemaal duidelijk. Wel, wat hij met dat andere, dat betere bedoelde: volksmuziek jazz („maar dan wel echte"). En blues „Lelijk maar echt", vond Willem Hiel kema. Na zijn praatjes begeleidde hij bas- bariton Leo Rommerts. Deze bracht Sea-Shanties (zeemansliedjes), blues en songs ten gehore, die van invloed zijn geweest op de ontwikkeling van de „waarachtige" jazz-muziek. Willem Hielkema vertelde verder over beat-muziek die in feite heus niet modern en eigentijd is maar oer-oud. Volgens de verteller komt dé beat oor spronkelijk uit de oerwouden van Afri ka. Hij concludeerde dat de tieners in wezen niets anders hebben gedaan dan hun muziek „afpikken" van de negers. Allerlei imitaties, die de massa moeten pakken zijn volgens Hielkema het ge volg. Van dé Beatles („muzikale jon gens") wilde hij geen kwaad spreken, maar met alle na-apers had hij weinig op. Of het jeugdige publiek (leerlingen van het voortgezet onderwijs in Goes) het met hem eens was viel sterk te be twijfelen. Geroezemoes en gegiechel waren de reacties op dergelijke uitla tingen van de heer Hielkema. Iets wat de laatste niet zozeer op prijs stelde. Hij verwachtte van zijn publiek in de eerste plaats dat het luisterde, in de tweede plaats dat het zich kritisch op stelde. De beide musici hebben gistermiddag twee concerten in de Prins van Oranje gegeven, 's Morgens traden zij op in Britannia te Vlissingen, eveneens met het programma „De bronnen van de jazz" en eveens voor leerlingen van het voortgezet onderwijs. (ADVERTENTIE) Waarom zoudt u nog langer blijven tobben met een ouder wetse naaimachine? Bij aankoop van een Pfaff zigzag machine kan immers in de meeste gevallen uw oude naaimachine, ongeacht welk merk, worden ingeruild! Bespreek deze mogelijkheid eens in een Pfaff-zaak. ONS ZIGZAG-PROGRAMMA LOOPT VAN ELEKTRISCH, COMPLEET MET KOFFER BERGEN OP ZOOM: TERNEUZEN: vortemeestraat 17 Vieuwe Diepstraat 23 Verder verkrijgbaar bij: Papegaaistraat 4, Goes A. C. BASTIAANSE, B. F. v. Waesberghestr. 16, Hulst H. A. DE BREUCK, Nieuwedük 29, Vlissingen G. HEMELAAR, Langeviele 52, Middelburg G. HEMELAAR, tel. 01640—5878 tel. 01150—2294 tel. 01100—7476 tel. 01140—2215 tel. 01184—3729 tel. 01180—5241 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op en rond de Middelburgse Loskade heerst momenteel grote bedrijvigheid. Een deel van deze drukte komt voor rekening van het ver voer van bieten, die aangevoerd per vrachtauto hier in binnenschepen worden geladen. Sinds maandagmorgen is daar nog een ander produkt bygekomen n.l. pootaardappelen, die in massale hoeveelheden, in totaal niet minder dan 1900 ton, worden geladen in het Zweedse motorschip „Ursa". De aardappelen zijn bestemd voor Egypte en zullen te Aïexandrïë worden gelost. Onder het wakende oog van Eryptische ambtenaren worden de aardappelen op reis gestuurd Lange rijen vrachtauto's met op leggers, zwaarbeladen met de „pie pers" stonden gisteren hun beurt af te wachten om van hun vracht te wor den verlost. Dat gebeurde gedeeltelijk met zogenaamde pallets, houten bor den waarop de zakken worden opge stapeld waarna een dergelijke hoeveel heid door een boardkraan ineens wordt opgetild en in het ruim gelaten, en met behulp van een transportband waarop de zakken stuk voor stuk vanaf de vrachtauto worden gedepo neerd. Ofschoon de aardappelen afkomstig zijn uit het gehele land, o.m. uit de Noordoostpolder, is toch het grootste deel afkomstig van Zeeuwse bodem. Voor de leverantie van de aardappe len zijn twee exporteurs verantwoor delijk. Een van hen is de firma Meyer en Co n.v. in Kruiningen. Deze firma pleegt te verschepen via de haven van Hansweeirt. Dat is trouwens ook nu het geval, want momenteel wordt in deze haven het Duitse motorschip Hilda Wesch beladen. De Ursa was echter te groot (2500 ton) voor Hana- weert. Daarom viel de eer te beurt aan Middelburg. Het schip was overi gens te groot om op eigen kracht door het kanaal door Walcheren te varen. De Ursa is daarom met twee sleep boten van Vlissingen naar Middelburg gebracht, Merkwaardige omstandigheid is dat een deel van de aardappelen „indirect" weer naar Nederland zal terugkeren, pootaardappelen worden direct na aankomst in de Egyptische grond ge plant, waar ze onder het subtropisch zonnetje voorspoedig kunnen gedijen. De „kindertjes" van deze pootaard appelen zijn in het heel vroege voor jaar alweer zo ver dat ze kunnen worden geoogst en althans voor een deel beschikbaar zijn voor de export. Deze teelt van in feite Nederlandse aardappelen vindt behalve in Egypte in verschillende andere Middellandse Zee-landen plaats. Zo is de lading van de Hilda Wesch bestemd voor Malta. In het voorjaar worden de Neder landse exporteurs dan weer impor teurs van aardappelen. Natuurlijk zijn deze „Egyptische" aardappelen aan merkelijk duurder, vooral door de transportkosten, dan die van de oude Nederlandse oogst, maar veel „smul papen" blijken deze prijs graag voor de nieuwe aardappel in de winter over te hebben. De ingevoerde aardappelen zijn voorts aanmerkelijk duurder door dat de betrokken landen niet zijn aan gesloten bij de E.E.G., waardoor 16 a 17 procent aan invoerrechten moet warden betaald. Overigens zijn de ver wachtingen voor de import van aard appelen uit het Middellandse Zeege bied voor het komende voorjaar niet al te hoog gesteld. Belangrijkste oor zaak daarvan is het feit dat de prijzen in Nederland op het ogenblik „slecht" zijn (althans voor de handel) door de grote voorraden die in hot land aan wezig zijn. Bij zeer lage prijzen van eigen aardappelen is invoer natuurlijk niet al te aanlokkelijk. Intussen wordt terdege gelet op de swaiiteit van de te verschepen aard appelen. Het is van het grootste be lang omdat inferieure kwaliteit of met riekte besmette aardappelen Neder land alleen maar 'n slechte naam zou den bezorgen, die niet gemakkelijk neer is kwijt te raken, en de uitvoer :eer nadelig zou beïnvloeden. Behalve door 'n ambtenaar van de plantenziek- ekundige dden-st werd gisteren ook 'oeziicbt uitgeoefend door ambtenaren ran de Egyptische overheid, die de oootaardappelen koopt. Zo was de heer Hassan Ragab met mvervatst Arabisch uiterlijk voort durend bezig met steekproeven. Regel matig werden van verschillende .rachtwaigens zakken aardappelen ge nomen en gecontroleerd op gewicht, Dok werden verschillende zakken ge- ipend om de aardappelen op kwaliteit e onderzoeken. De heer Ragab sneed au en dan een aardappel aan stukken >m de „knol" op innerlijke gezondheid te controleren. Naar verwachting zal de belading van de Ursa woensdag a.s. gereed zijn, zodat het schip op die dag weer via Vlissingen naar zee zal kun nen vertrekken. (Van een onzer verslaggevers) OSSENISSE Woensdag 20 december a.s. komt het rechtspersoonlijkheid be zittend lichaam „Ontwikkeling Oost- Ze euwsch-Vlaairid er en-Oost" bijeen op een recreatie-studiedag in het gemeen schapshuis te Ossenisse. Tijdens de bij eenkomst, die om drie uur begint, wor den drie inleidingen gehouden en wel door de heren J. P. de Regit, directeur van de Provinciale Zeeuwse VW, ir. J. H. Hasenack, wetenschappelijk mede werker bij het sociologisch onderzoek centrum aan de universiteit van Amster dam, en ir. W. Dieleman, hoofd van de afdeling beplanting en archüektuur bij de Kon. Ned. Heidemij. De heer J. de Vries uit Terneuzen zal dia's vertonen, die betrekking hebben op het gebied Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen-Oosit. In de pauze is er gelegenheid om een expo sitie van werken van de kunstschilder Pieter de Bodt uit Zaamslag ite be zichtigen. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG Dinsdag 12 de cember zal in het bestemmingsplan Klarenbeek in Middelburg de eerste paal worden geslagen voor de lagere technische school van de stichting pro testants christelijk technisch onderwijs 111 Zeeland. (Van onze correspondent) GOES De Oostenrijkse autoriteiten hebben bekendgemaakt, dat in de pe riode van 6 december '67 tot en met 31 januari a.s. de invoer van sla in heel Oostenrijk onbeperkt zal mogen plaats vinden. In deze periode heeft nederland veel sla voor export beschikbaar, maar of er ook uitvoer van betekenis naar Oostrijk zal zijn, valt moeilijk te zeg gen want de concurrentie op de Euro pese sla-markt is groot. Er wordt we kelijks heel wat geëxporteerd, maar dat gebeurt tegen zeer lage prijzen. De zwaarste sla noteert op de veilingen 16 tot 20 cent per krop en de middelsor tering doet tussen 8 en 10 cent per krop. Dat is wel erg weinig voor d* tijd yan het jaar.

de Stem | 1967 | | pagina 3