IPS Stiptheidsactie spoorwegen CONFLICT UIT STOOMTIJD V redesgeruchten nemen weer toe BREDA BIER r rouwen ÊSÏ&ÏW»V0OT België „Ik voel me veel beter' Buspassagier na uitstappen overreden HOORT VIE KLOPT DAAR ZACHT JES' TEGEN HET RAAM Progressieve bisschop afgezet in Argentinië WEER TWEE GRIEKSE KRANTEN VERBODEN 14 mille voor goed idee Ontslag verwacht van nog twee VS-ministers 10 de koop een ijkgenoegen. li HM ■nana* DAGBLAD VOOR ZEELAND VIJANDEN LONDEN ECONOMIE Harde wind Premier Wilson als bemiddelaar naar Washington en Moskou Louis Vasjkansky (man met nieuw hart): Kosygin Chinezen Londen houdt vast aan volledig lidmaatschap EEG Onder pressie van de regering en nuntius Pers-stunt in Irak Hoe een Hilversummer het zuiden ziet. Die mensen benijd ik wel. Ze zijn gezellig, plezierig, ze weten te leven. En overal hebben ze dat betere biertje. Breda Bier bedoel ik. Bij ons let ik op dat ze 't me ook geven: Breda Royal of dat lekkere Beugelbier. op Zoom burg llevisie-apparaten. J, altijd zekerheid! tiek verlaatstaan l Philips apparaat j zekerheid van zijn echnische Dienst*. Iran 629,- tot 1149,-. an 2950,-tot 3495,-. Ibrieksservice kan. geven- 107e JAARGANG No. 2567» Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker RedactieraadJ. M. A. C. v Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. 11 MaP D I N S D A O 5 DECEMBER 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), t 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,-. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. CHAOS BIJ LONDEN (Van onze Londense correspondent) LONDEN. Sinds zondag middernacht loopt het trein verkeer in Engeland geleide lijk aan vaster. In Znid-Eenge- land en rond Londen was het gisteren al een grote chaos. Omdat honderden forensen treinen uitvielen, groeide het wegverkeer tot zo'n omvang dat gigantische verkeersop stoppingen ontstonden. De regering beraadde zich gisteravond over de vraag of het al nodig is de noodtoestand af te kondigen. De oorzaak van het conflict een stiptheidsactie door de treinbestuurders is typisch Brits: het gaat niet om ho gere lonen of betere sociale voorzie ningen maar om de vraag of de conduc teurs by de bestuurders in de achter cabines van diesel-locomotieven mogen zitten. Die conducteurs zijn overbodig gewor. den nu de antieke remwagenc bij de spoorwegen zijn afgelast, De treinbestuurders van de oude stempel zien overal vijanden. Ze rede neren dat als de conducteurs zich in hun diesellocomotieven komen vesti gen, die ongevraagde gasten vlug zul len gaan denken dat zij evengoed een trein kunnen besturen. Dat zou de pro motie van de oude klasse in gevaar kunnen brengen, want de treinbestuur ders, stokers en hun helpers hebben zich steeds als een ras apart beschouwd. Daarom, en ook mede wegens het feit dat ze by het afsluiten van de remwa- genovereenkomst niet geraadpleegd werden, willen de treinbestuurders van geen conducteurs weten in hun loco motieven. En daarom ook heeft hun doodbloedende vakvereniging de natio nale stiptheidsstaking uitgeroepen die haar geen geld kost omdat het geen staking is in de letterlijke betekenis van het woord en dus gedurende onbe paalde tijd kan worden volgehouden. Het gevolg van dit conflict is even wel geleidelijke ontreddering van het reizigers- en goederentransport. Som mige goederentreinen reden gisteren niet, omdat de bestuurders geen con ducteur aan boord wensten te nemen. Voor een dergelijke weigering wer den 149 treinbestuurders zonder meer naai- huis gezonden. Een van hun colle ga's ging ook in staking en mocht het ook aftrappen. 7004 bestuurders deden hun werk, maar sommigen zetten de stiptheidsoproep van hun vakvereniging in daden om. Zij vonden overal defec ten, bleven zo lang rusten als het regle ment hun toestaat en zorgden overal voor aanmerkelijke vertragingen. Zuid-Engeland wordt door dit con flict het ergst getroffen, omdat daar 90 procent van de leden van de vakver eniging van treinbestuurders gevestigd is en bovendien ruim 300.000 personen dagelijks per trein naar Londen en te rug reizen. In andere delen van net land was de toestand, behalve op het gebied van goederentreinen, min of meer normaal. Maar in het Londense moesten honder den reizigerstreinen afgelast worden. Arbeiders en kantoorbedienden ston den in de kou. Het wegverkeer nam aanzienlijk toe, wat aanleiding gaf tot onoverzienoare opstoppingen. Alle bui tenstaanders vinden de stiptheidssta king van de treinbestuurders krankzin nig en dwaas. De stakers worden door de kranten uitgescholden voor al wat lelijk is onder de zon en ook de rege ring heeft geen enkel goed woord voor ze over. Men voorspelt funeste gevolgen voor de economie, die reeds aan ern stige bloedarmoede lijdt tengevolge van de langdurige zeeliedenstaking van vo rig jaar. de recerte havenstaking in Londen en Liverpool, de dure mond en klauwzeerepidemie en de devaluatie van het pond. Waarnemers vragen zich af of de ontevreden treinbestuurders haar nu de genadeslag gaan geven. Het eerste teken hiertoe was gisteren een scherpe waardedaling van het nieu we minipond. EEN POLITIEMAN heeft zondag vier schoten gelost op de Keuyase minister Tom Mboya in zijn woning. De minister geloofde niet in een aanslag: „De man was dronken", zei hij. Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. en geldig tot van avond: Toenemende bewolking met hier en daar een bui. Krachtige, aan de kust stormachtige wind, tussen zuidwest en west. Dezelfde tempe raturen. Zon onder 16.30 en op 8.31 uur' maan op en °nder 20.20 a ^S^^rmatiedienst K.N.A.C - 0932-2133855 of in België zelf 133855. (Van onze Londense correspondent) LONDEN Zowel de remwagens als de conduc teurs zyn overblijfselen van het „voorhistorische" stoom tijdperk. Alle Britse treinen zijn voorzien van conduc teurs, die vertrek- en nood seinen geven. De spoorwe gen-directie hoopt in de toe komst alvast van hen ver lost te geraken op de goe derentreinen. In afwachting heeft zjj, na een conflict in de zomer met de conducteurs, een overeen komst afgesloten met de na tionale vakvereniging van spoorarbeiders, die 254.000 leden telt, om de remwa gens van de goederentreinen af te schaffen en de conduc teurs achterin de diesels te stoppen. Op die manier be reiken de spoorwegen, die dit jaar een verlies van 1,25 miljard gulden lijden, een jaarlijkse besparing van naar schatting ruim 2 miljoen gulden. Bij het afsluiten van deze overeenkomst werd echter de tweede belangrijkste vak vereniging van het spoor niet geraadpleegd. Dit is de organisatie van de treinbe stuurders (de vroegere ma chinisten) de stokers en hun helpers. Vroeger werden de stokers tot machinist opgeleid en nu tot dieseltreinbestuurder, maar ze blijven stokers he ten, want hun vakvereniging leeft nog in het stoomtijd perk dat hier trouwens nog maar enkele jaren tot het verleden behoort. Vroeger telde de vakver eniging van de treinbestuur ders 85.000 leden. Daarvan zjjn er nu nog maar 36.500 leden over. Het is dus geen wonder dat ze zich met on dergang bedreigd voelt. By de reeds genoemde nationale vakvereniging van spoorar beiders zijn reeds enkele dui zenden treinbestuurders aan gesloten en de kwijnende or ganisatie Is van oordeel dat haar grote zuster haar tracht te wurgen. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Berichten over een Noordvietnamese geneigdheid met de Verenigde Staten aan de conferentietafel te gaan zitten, in dien de bombardementen worden gestopt, nemen snel toe. Premier Wilson die er ook van heeft gehoord, heeft plannen om op korte termijn een bezoek te brengen aan president Johnson en premier Kosygin, zo is gisteren in Londen bekendgemaakt. KAAPSTAD (Rtr) Louis Vasj kansky, de 55-jarige grossier die het hart van een hij een verkeersongeluk omgekomen jonge vrouw heeft ge kregen, sprak maandag voor het eerst sinds de operatie, die zondag in het „Groote Schuur"-ziekenhuis in Kaap stad werd uitgevoerd. „Ik voel me veel beter", zei hij tot de artsen, die de wacht aan zijn bed hielden. De buisjes, die in zijn keel waren aangebracht om met hulp van seen zuur stofapparaat de ademhaling te regelen, zijn inmiddels verwijderd. Volgens een maandag uitgegeven medisch bulletin maakt Vasjkansky het goed. Zijn lichaamstemperatuur en zijn bloeddruk waren normaal Nog verscheidene dagen zullen de doktoren met angstige spanning luiste ren naar de hartslag. Het moet nog al tijd blijken oi zijn lichaam het vreem de orgaan zal accepteren of niet. Ook maandag bleef de 55-jarige hart patiënt bij bewustzijn. Binnen een week zal net kritieke sta dium komen, aldus professor Louw van de universiteit van Kaapstad. „We weten niet hoe zijn lichaam op het nieuwe hart zal reageren. Het li chaam heeft de neiging vreemde orga nen at te stoten. We geven hem nu medicijnen om deze afstoting te voor. komen. Verder moeten we bijzonder voorzichtig zijn met infecties". (ZIE OOK PAGINA 9) NEW YORK (AFP) - Het Ameri kaanse weekblad Newsweek voorspelt dat na minister van defensie Robert M (Na ma ra ook de ministers van land bouw, Orville Freeman, en van finan ciën, Henry Fowler, de Amerikaanse regering zullen verlaten. Hun aftreden zou in verband staan met de verkiezingsstrijd van volgend jaar: Freeman zou vele boeren in het harnas hebben gejaagd door de prijzen voor landbouwprodukten te lang op een te laag peil te houden, terwijl Fowlers aftreden te wijten zou zijn aan diens onsuccesvolle poging het Congres van de noodzaak van een belastingverhoging te overtuigen. Ook in Londen heeft een vooraan staand Russisch journalist, als woord voerder van een Sovjet-delegatie top- journalisten, uitdrukkelijk gezegd dat vredesonderhandelingen „automatisch zouden volgen op een Amerikaanse aankondiging van de definitieve stop zetting der bombardementen". Bij deze toespraak aanwezige Britse politieke journalisten noemden het „de meest po sitieve uitlating over de mogelijkheid van vrede in Vietnam", welke zo lang de kwestie al duurt is gedaan. Zoals wij gisteren al hebben gemeld berichtte het Amerikaanse nieuwsweek- blad Newsweek over een document te beschikken waaruit zou blijken dat Noord-Vietnam zijn „vredesvoorwaar den" aanmerkelijk soepeler heeft ge maakt. Volgens welingelichte kringen staat het vrijwel vast dat Wilson volgende maand naar Washington zal gaan. De Britse premier zal daarna een reis naar Moskou maken, indien hij vindt dat een ontmoeting met Kosygin zou kunnen bijdragen tot de vredeskansen in Vietnam. Premier Wilson maakte zijn plannen bekend nadat enkele Oosteuropese di plomaten hadden gezegd te geloven dat een bestand in Vietnam tijdens de kerstdagen een geschikte gelegenheid zou zijn om vredespogingen te onder nemen. Volgens deze diplomaten zal Noord- Vietnam mogelijk positief reageren als Amerika mocht besluiten de bombarde menten na het bestand over de feest dagen niet te hervatten. De communistische leiders, waaron der ook Kosygin, hebben al eerder, zon der resultaat overigens, betoogd dat het vrijwel zeker is dat de Noordvietname- zen vredesonderhandelingen zouden willen beginnen als de Amerikanen de bombardementen staakten. UtogblaJ StcmJ Ger Kattestaarf beweert: „Ik heb niets toegezegd. Maandag kom ik in dienst van NAC". Pagina 6. Dertig organisaties en personen, die zich op sociaal of cultureel gebied bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt, worden be dacht met de Visser-Neerlandia- prijs. Pagina 7. De Zuidvietnamese pers is ver ontwaardigd over het contact dat de Amerikaanse ambassade in Saigon heeft gehad met een lid van de Vietcong. Pagina 9. De Beatles gaan hun geld steken in een modezaak. Zij willen geen winst, maar hopen alleen dat „het volk" er gelukkig mee is. Pagina 10. De vermogenspositie van de landbouw is gunstig, zo weet het Landbouw Economisch In stituut te melden. Pagina 11. IN ZUID-SLAVlë, 75 kilometer ten zui den van de veelgeroffen stad Skopje heeft zich gistermorgen een aardbeving voorgedaan. Er waren geen slachtoffers, wel was er veel materiële schade. TWEE KINDEREN zijn in Zuid-Slavië van de kou omgekomen. Zij behoorden tot de vele gezinnen, die door aardbe vingen op zondag dakloos zijn gewor den. (Van onze verslaggevers) DON GEN ZUNDERT Gister avond is in de Bolkersteeg te Dongen de 55- jarige heer J. Brouwers uit Rijen om het leven gekomen toen hij werd over reden door een passerende auto terwijl hij naast een BB A-bus stond. Twee bussen van de BBA hadden el kaar bij het passeren met de buiten spiegels geraakt. Nadat de chauffeurs hun bussen aan de kant van de weg hadden gezet, bespraken zij met elkaar de schade. Samen met enkele andere passagiers, stapte ook de heer Brouwers even uit de bus om de schade te bekij ken. De 32-jarige Hongkong-Chinees K. Tsang uit Antwerpen werd gedood bij een ongeluk op de Bredaseweg in Zun- dert. Zijn neef C. Y. Tsang (21), die bi] hem in de auto zat, ligt levensgevaarlijk gewond in een ziekenhuis in Breda. De auto van de Chinezen (koks vam een Chinees-restaurant in Antwerpen) slipte door nog onopgehelderde oorzaak en klapte tegen een bulldozer in de berm van de weg. C. WARNAWA ...ideeënrijk... AMSTERDAM (ANP) De heer C. Varnawa, werkzaam in de schrijfma- :hinefabriek van I.B.M. Nederland n. n Amsterdam ontving gisteren i 14.350 joor een door hem ingediende suggestie. Dit is de hoogste beloning, die tot dus ver in het Nederlandse bedrijfsleven /oor één idee werd verleend. De suggestie heeft betrekking op een weetal onderdelen in de kopneling /an schrij f machinerollen. De 45-jarige chef van de afdeling rcl- lenslijperij werd reeds acht maal voor een suggestie beloond. In 1965 ontving hij het „Certificate of Leadership" voor het hoogste aantal beloonde suggesties in een jaar. 'atuurlijk St.-Nicolaaa! andaag komt de wei- arende bisschop aan da leur of het raam. Voor le allerkleinsten komt hö vannacht via de schoorsteen terug. (Van onze redactie buitenland) LONDEN-HAMBURG Het overleg over de situatie, ontstaan na het door president De Gaulle van Frankrijk uit gesproken veto tegen Britse toetreding tot de E.E.G. wordt voortgezet. Gisteren vertrok mr. Luns naar Londen. Tegelijk had EEG-commissievoorzitter Jean Rey een gesprek met premier Wilson. De Britse premier heeft hierbij laten weten dat Engeland gekant blijft tegen elke oplossing die geen volledig lid maatschap van de gemeenschap bete kent. Hij drong aan op een spoedig be gin van onderhandelingen over de Brit se aanvraag. De Britse delegatie waarmee mr. Luns vandaag van gedachten zal wisse len over de kwestie bestaat uit premier Wilson, minister George Brown en Lord Chalfont. De Westdultse Bondsdag zal een Frans veto nog vóór het begin van de onderhandelingen niet accepteren, zo hebben de voorzitters van de SPD- en CHU-fracties gisteren verklaard. EEN BRAND heeft gisteren het woon huis van de familie K. Schut te Oude Pekela totaal verwoest. De brand is vermoedelijk ontstaan door een ontplof fing van een oliekachel. Een kippen en kalkoenenfokkerij bleef gespaard. ROME (KNP) Vermoedelijk bulten medeweten van de pans, maar op aan dringen van de Argentijnse regering en van de nuntius Mozzoni, is de bisschop van Avelaneda, de 47-jarige mgr. Po- desta, afgezet. De Argentijnse politie en de autoriteiten in Buenos Aires erger den zich over de progressieve en linkse gezindheid en activiteiten van deze bis schop. Op 1 november werd de bisschop door de nuntius te Buenos Aires meegedeeld dat de H. Stoel zijn heengaan eiste. Op voorwaarde dat hij eerst met paus Paulus zijn zaak zou mogen bespreken, ging mgr. Podesta daarna akkoord. Maar nog voordat dit gesprek met de paus kon plaatsvinden, deed het bericht van zijn ontslag al de ronde. Er kan vol gens de bisschop hiervan maar één bron zijn: nuntius Mozzoni. Deze is dan ook persoonlijk verantwoordelijk voor de verwikkelingen die door de ontijdige publikatie zijn veroorzaakt, zo zegt mgr. Podesta. De Osservatore Romano van gisteren kondigt officieel aan dat de paus „het yerxoek om ontslag" heeft aanvaard. (Van onze redactie buitenland) ATHENE-BAGDAD. Dagbladen zijn gisteren opnieuw (en op een be denkelijke manier) zelf onderwerp van nieuws geweest. In Griekenland verbood het rechts-militaire bewind twee kranten. De Iraakse regering maakte het nog bonter en „nationali seerde" de hele Iraakse pers. De twee Atheense dagbladen werden verboden, omdat zij weigerden de aan val van de regering op ex-premier Ka- ramanilis te publiceren. De uitgevers van de bladen „Vradini" en „Apoghev" wilden de verklaring niet publiceren en kregen daarop van die censor te horen dat hun bladen riet mochten verschijnen In de regerings verklaring werd Karamanlïs ervan be schuldigd verdeeldheid te hebben willen zaaien met een verklaring in Parijs volgens welke de kwestie-Cyprus ge makkelijker op te lossen zou zijn ge weest als het militaire bewind zou af treden. De uitgeefster Helen Vlachos weigerde eerder regeringspublikaties en werd daarop onder huisarrest gesteld toen zij de uitgife van haar bladen staakte. In de maandagochtend verschenen Iraakse staatscourant wordt de uitgave van zestien bladen die beheerd werden door particulieren, verboden. Ze wor den vervangen door vijf nieuwe bladen die toebehoren aan het Orgaan voor de Pers en Drukkerijen van het ministerie voor nationale oiiëntatie. (ADVERTENTIES) ■- - 1 Brouwerij De Drie Hoefijzers sinds 1628

de Stem | 1967 | | pagina 1