„Detailhandel zal serieuze platen nu wel laten vallen" Kardinaal vraagt hulp voor Latij ns-Amerika HOGERE RENTE Mr. Pieters valt minister aan over niet-prijsgebonden platen lijkheden? Geen stappen meer van Luns voor mej. Paul 8 an een Philips re- rgenoegen. Maar bij Philips recor- lakelingen, multi- - mogelijkheden? vindt bij Philips zier! irtrouwen DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 DECEMBER 1967 ffmetWufiebMfl ridsin.de MenJn jtdtiieraiv'jm Jaar opeen te'tfc, Onbeschermd Cultuur Geharrewar Verticaal ONTWERP ADVIES Personeelschef in bisdom Rotterdam voor benoemingen Overgangsbestel omroep verlengd WAAR U OOK WOONT coothplein27-29 breda BEGIN ADVENTSACTIE >s rtlhc'T 74025 Dir.t Ad van Dongen 'WÊMÊËk (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Men kan niet zeggen, dat mr. L. E. Pieters, directeur van het Bureau van de Nederlandse Vereniging van Grammofoon Detailhandelaren (NVGD) niet vecht voor zijn stand je. Want nog maar net had de minister van Economische Zaken bij beschikking de prijsafspraken in de grammofoonplatenhandel onverbindend verklaard, of daags erop ging de NVGD zoals ge meld in onze editie van woensdag jl. tegen die beschikking in beroep bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven. In nette juridische termen heeft mr. Pieters namens zijn bureau gesteld, dat de minister in redelijkheid niet tot een afwijkende beslissing op het verzoek van de NVGD om vrijstelling had kunnen komen. zal zijn, als de beschikking nl. wet zou worden. En dat geeft toch wel heel erg te denken!" „Bij de boekhandel zijn de prijs afspraken gehandhaafd", aldus mr. Pieters, „o.a. omdat het boek in het algemeen een culturele waarde heeft. Nu zijn er tussen boeken en platen naar mijn me ning heel wat punten van verge lijking. Zou de Nederlandse Ver eniging tot Bevordering van de Belangen des Boekhandels de boe ken niet prijs-gebonden laten, dan zouden wat duurdere standaard werken gedoemd zijn van de markt te verdwijnen, doodeenvoudig, om dat de handel er niet naar vroeg. Het risico, dat een concurrent zo'n duurder werk een gulden of wat goedkoper zou gaan leveren, bete kent dan nog een extra-rem voor menige handelaar om zo'n boek, waarvan de omzetsnelheid toch al bedroevend is, maar niet af te ne men. Zou in de platenbranche de eindprijs eraf gaan, zouden de platen dus niet prijs-gebonden zijn, dan is het zeer waarschijnlijk dat de handel de zeer serieuze en waarachtig niet goedkope platen zou gaan weigeren, want zo'n plaat heeft een omlooptijd van onge veer drie jaar. Een dergelijke plaat neemt de detailhandelaar alleen als hij ze ker weet, dat zijn collega van drie straten verder die plaat niet tegen een lagere priis in de handel mag gooien. Dat heeft bij de boek handel zeer sterk gespeeld en ik vind dat de situatie in de platen branche in feite daar maar zeer weinig van verschilt. Voor het al dan niet gooien van platen in de uitverkoop zouden dezelfde crite ria van thans gehandhaafd moe ten blijven: in de uitverkoop pla ten van het populaire genre als ze één jaar oud zijn en platen van het klassieke repertoire dienen twee jaar oud te zijn om in de uit verkoop opgenomen te mogen wor den", aldus mr Pieters. Mr. L. E. PIETERS De platenliandel voelt zich ook nog gegriefd, omdat het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk toen de N.V.G.D. de beschik king van de staatssecretaris omtrent het onverbindend verklaren van prijs afspraken aanviel en daarin ook het argument gebruikte, dat een grammo foonplaat culturele betekenis heeft, althans kan hebben heeft laten we ten: daaraan hebhen wij geen bood schap Datzelfde ministerie van cultuur heeft ten aanzien van het boek het standpunt ingenomen, dat de cul turele betekenis van een boek zwaar weegt. Daarom konden voor die branche de prijsafspraken wor den gehandhaafd. „Maar, wat drommel", zegt de heer Pieters. „Men verwijt de grammofoonpla ten-industrie, dat er heel wat rommel aan de markt komt. Soit. Maar dat speelt ook in de boek handel. En de culturele betekenis van alle platen van het klassieke repertoire is toch zonder meer duidelijk!" Het is een zaak, waarover hij zich eerlijk opwindt. „Bovendien spelen nog andere factoren een rol in dit belangrijke spel zegt hij met nadruk. „Kijk, de beschikking van de staats secretaris van economische za ken betreffende het onverbindend verklaren van prijsafspraken de verticale prijsbinding dus da teert van I april 1964. Sindsdien is er altijd geharrewar geweest rond Ü6 P^tenbranche. Tot dusver heeft de NVGD zich niet onverdienstelijk verzet tegen deze beschikking en is zij zjj hej. 0p formeie gron_ den door de Commissie van Be roep voor het Bedrijfsleven in het gelijk gesteld. Een beschikking van staatssecretaris of minister is ech ter slechts vijf jaar geldig. Dan moet zij vervangen worden door een wet. En dit gaat heel precies betekenen, dat dit probleem, dat we nog kunnen onderkennen als ^conjuncturele aard binnen an_ derhalf jaar van structurele aard Nóg een factor is in dit hele com plex van belang, nl. het feit, dat de platenbranche (zo ook trouwens de boekenbranche) onbeschermd is. Gelegenheidshandelaren zouden zwaar kunnen profiteren van een prijzenoorlog in de grammofoon platenbranche, wat voor de bona fide handel een extra-strop zou be tekenen. Waar het dan heen zou moeten gaan? De heer Pieters heeft hier over heldere ideeën, die hij wel overwogen formuleert „Niet zoals in Zweden, waar de verticale prijsbinding totaal ver boden is. Daar mag niet eens een adviesprijs worden gesteld. Het zelfde produkt van een grote fa briek uit het zuiden van ons land zie je dan ook in iedere winkel andera geprijsd. Klassieke platen worden daar verkocht in de boek handel, populaire platen kan men kopen in de drugstores. Dat bete kent, dat de handel allerminst se lectief te werk gaat. De klant wordt bovendien met heel wat minder zorg omringd. Het leuke „plaatje luisteren" bij de koop is er niet meer bij. Dat betekent positief een verarming. Bovendien zie je onder die omstandigheden wel, dat er vaak schijn-kortingen worden ge geven: van twintig gulden voor tien gulden, kun je dan lezen. In wer kelijkheid had er dan bijvoorbeeld moeten staan: van vijftien voor tien gulden. Bij het huidige systeem, waarin de detailhandel een korting krijgt van de platenproducenten van 31,5 procent (waarvan dan een half pro cent wordt ingehouden voor de Commissie voor Collectieve Propa ganda voor de Grammofoonplaten- handel) varen we echt nog niet op zo'n heel beroerd kompas: de de tailhandel niet, die aldus tegen zichzelf beschermd is en de ko per, die door uiterste service en deskundigheid wordt omringd. De prijzen in ons land liggen ze ker niet hoger dan in het buiten land. In het algemeen loont het niet platen te importeren, gezien de duurdere transportkosten, enz. Dat wij in Nederland in die situatie verkeren, is, volgens mij, een be wijs te meer, dat de prijsbinding, zoals wij die nu kennen, niet prijs verhogend heeft gewerkt." In het kader van de bindende prijsafspraken blijkt mr. Pieters geporteerd voor het Duitse systeem van verticale prijsbinding. „Niet collectief, maar individueel", vult hij aan. Populairder gezegd: de prijs mag je binden als je hem van tevoren aanmeldt bij het kar tel. „Dat lijkt me ook in Nederland politiek te verkopen en het is zeker ook haalbaar bij de consumenten bonden. Tevens heeft de winkelier daardoor een redelijke zekerheid. Het is vaker gezegd, maar ik wil het nog eens uitdrukkelijk stellen: een zelfstandige middenstand is de ruggegraat voor de maatschappij. De „voor-geïnformeerde verticale prijsbinding", zoals in Duitsland, kan een oplossing betekenen. Onze platen-branche met een omzet van meer dan tachtig miljoen gulden dit was het cijfer van het vorig jaar en het ziet er beslist naar uit, dat dit cijfer in 1967 overtroffen zal worden is waard, dat ervoor gevochten wordt". (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Het bestuur van de diocesane pastorale raad in het bisdom Rotterdam wil de bisschop adviseren, een personeelschef aan te trekken, die permanent professionele aandacht kan besteden aan het moeilijke probleem van de benoemingen in pastorale func ties. Het heeft daartoe een ontwerp-advies opgesteld, dat binnenkort in de pasto rale raad zal worden besproken. Dit advies acht het wenselijk, dat de nieuwe functionaris volledig de verant woordelijkheid voor de benoemingen zal dragen. Hij zou het best door de pries ters kunnen worden gekozen. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) HILVERSUM In verband met het feit, dat de termijn van het overgangs bestel voor de omroep (inclusief de ter mijn van de geldende mandaten) op 1 december is verstreken en de omroep wet op die datum nog niet in werking kon treden, zijn maatregelen getroffen voor verlenging van iet overgangsbe stel. Zo zijn op voorstel van de minister van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk bij k.b. van heden de voor zitter van de N.R.U., zes leden van het bestuur van de N.R.U. en de voorzitter van de programmaraad, tevens voor zitter van de programma-coördinatie commissie N.R.U. herbenoemd tot aan de dag van de inwerkingtreding van de omroepwet, doch uiterlijk tot 30 novem ber 1969. (ADVERTENTIE) Van uw geld maakt u bij Van Lanschot 614% op een beleggingsboekje, 5%% °P een termijnboekje, 43A% op een bankboekje en 4%% op een spaarboekje. ,r>T Met de spaar-girorekening 3%% kunt u sparen en gireren: deze rekening is zeer geschikt voor uw salaris en andere inkomsten. Cliënt zijn by Van Lanschot is heel een voudig en prettig. U kunt storten en opnemen in contanten, maar ook per giro of via een postkantoor. Met een spaar-girorekening kunt u ook contanten opnemen en betalen met betaalcheques. Vraag onze folder: „Meër rente van uw geld". F. VAN LANSCHOT - BANKIERS - 's-Hertogenbosch - Hoge Sceenweg 27-31 - Telefoon 04100-22321 - Giro 1117570 Eindhoven - Keizersgracht 17 - Limburglaan 20A - Telefoon 040-27442 - Giro 1130570 J Tilburg - Stationsstraat 17 Telefoon 04250-30300 - Giro 1140570 Vught - Van Voorst tot Voorststraat 1 - Telefoon 04100-34775 - Giro 1104500. VERMEER CO.-BANKIERS-Amsterdam-Herengracht199-201-Tel.020-248486-Postgiro3656-GemeentegiroA13656. (ADVERTENTIE) U kiest bij ons uit een brede, exclusieve kollektie gouden armbanden met klassiek of modern motief. Bovendien vindt u bij ons een vakkundige voorlichting en blijvende, échte service. van der zwaan UTRECHT „Het is in een geest van christelijke solidariteit dat wjj als bis schoppen van Nederland menen een dringend beroep te moeten doen op de Neder landse katholieken om van hun overdaad te geven om de vorming van priesters en leken in Latijns-Amerika mee te helpen financieren. Er is gebrek aan priesters en bo vendien doen velen van de weinige priesters werk, dat door leken zou kunnen worden gedaan in sociale ac tie, vakbonden, landbouwcorporaties, aan universiteiten en scholen", aldus sprak kardinaal Alfrink, toen hij te Utrecht de tweede adventsactie lan ceerde. Tussen de adventsactie en de vastenactie zijn overeenkomsten, maar ook verschillen. Beide acties hebben een liturgische zin, die in onze wel vaartsstaat eerder verdiept dan ver vaagd dient te worden, aldus d e kar dinaal. Het gaat erom bij het wegval len van traditionele kerkelijke voor schriften over vasten en onthouding, de eigen verantwoordelijkheid van een katholiek te onderstrepen voor de wij ze waarop hij zijn christen-zijn wil be leven in de wereld. Een verschilpunt is echter dat de vastenactie een we reldwijde spreiding kent, maar dat de adventsactie verricht is op een conti nent. Bovendien is de adventsactie niet gericht op stoffelijke nood, maar op geestelijke nood. Dit hangt nauw met elkaar samen. Drs. Linnebank, voorzit ter van de bisschoppelijke adviescom missie voor de adventsactie en ad junct-secretaris van de Unia Pac, be last met Zuidamerikaans e aangelegen heden, zette uiteen dat de solidariteits- gevoelens in de wereld zich gaan in tensiveren, maar dat tussen Europa en Latijns-Amerika de solidariteit nog zwak is. En dat, terwijl de banden tus sen beide werelddelen zeer sterk zijn. omdat de Latijns-Amerikaanse structu ren vanuit Europa zijn gekerstend en er nog een sterke Europese cultuur heerst. De structuren zijn er bezig te verdwijnen door een trek naar de gro te steden en een verwaarlozing van het platteland met toeneming van de armoede als gevolg. Dit is allemaal te herleiden tot ontwikkelingshulp. Maar bij die ontwikkelingshulp is vooral de kadervorming van belang. Het gaat er vooral om, om in La tijns-Amerika een nieuw kader te vor men, dat zelf de sociale en culturele verbeteringen kan aanbrengen die no dig zijn. Vandaar dat de kardinaal ook de nadruk legde op de opleiding van leken. Men moet evenwel voorkomen dat al te veel leken van hier worden uitgezonden, omdat anders de kans te groot is, dat men vanuit Europa de structuren van dat werelddeel van bui tenaf aan Latijns-Amerika gaat opleg gen, in plaats van de daar bestaande toestanden om te bouwen in een aan eigen land en volk aangepaste struc tuur. De adventsactie is in Nederland pas vorig jaar begonnen. Hij bracht toen ruim 200.000 gulden op. Dit jaar hoopt de organisatiecommissie op an derhalf miljoen. Men stelde als voorbeeld de Duitse actie, die echter al vele jaren loopt. Daar bracht de actie vorig jaar 30 miljoen op, terwijl Duitsland maar on geveer vijf keer zoveel katholieken telt als Nederland. De grote slag voor de actie valt in de meeste kerken reeds op zondag 3 december. In andere pa rochies wordt het iets later. Er zijn ook parochies, waar men door middel van zakjes e.d. de actie de hele ad ventstijd laat lopen. En wie de actie in zijn parochie mist, kan altijd nog gebruik maken van giro 777.000 van de Nederlandse bisdommen te Utrecht, onder vermelding van „Adventsactie". „De weg die thans wordt gevolgd, bestaat uit regionale deelstudies over de arbeidsmarkt, de industrieterreinen, de beroepsopleiding, het toerisme, de sociaal-culturele en de algemene in frastructuur e.d. De samenhang zowel in regionale als in het nationale vlak is echter vaag en incidenteel". zo schrijft hij in Economisch Statistische Berichten van deze week. De directeur van het Zeeuwse E.T.I. wijst er in zijn artikel over de regio nalisatie op, dat het antwoord van de Havenrgoep Zuidwest-Nederland op de zeehavennota een poging in de goede richting is. Ook de aanpak van het Grevelingenekken en de inrichtingb van het Deltabekken door de betrok ken provincies noemt hij zeer goede voorbeelden. „Van integratie in een na tionaal kader is evenwel nog geen spra ke". In dit verband pleit drs. Verubrg voor een sectorsgewijze en een reigo- nale benadering in het financieel-eco- nomische vlak, vooral om rijksbud- getaire redenen. Want langs deze lijn kan de behandeling van de regionaal- economische programma's op korte en middellange termijn het ebste bi het parlement tot haar recht komen. „Uit- rustingsbanken en subsidies voor de regio's zouden daarmee 'n vaste grond kunnen rkigen". Want thans is er nog steeds geen verband tussen de middelen, die per departement beschibaar zin en de re gionale behoeften. Bovendien worden dee ehoeften maar elden weten schappen oorereid. „En erdere gionale behoeften. Bovendien worden deze behoeften maar zelden weten schappelijk voorbereid. „En verdere verfijning van de regionale onderzoek methoden zou zeker op haar plaats zijn". In ongeveer gelijke geest conclu deert drs. E. H. van de Poll uit Den Haag. Deze schrijft in dezelfde uit gave, dat in feite iedere regio, op ver schillende en vaak tegengestelde gron den om meer geld vraagt, „zonder dat een kritisch economische beoordeling omtrent het al of niet gewenst zijn van dergelijke verstrekkingen van mid delen goed mogelijk is." De econo men zullen snel middélen moeten aan dragen om over dergelijke politieke denkbeelden een beter economisch oor deel te kunnen vellen dan thans mo gelijk is," aldus drs. Van der Poll. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op het ogenblik zijn van officiële Nederlandse kant geen pogingen meer gaande om de Ver enigde Staten te bewegen een inreis visum te verlenen aan de nog steeds op Schiphol bivakkerende mej. Yvonne Paul. De berichten dat minister Luns voor mej. Paul actief zou zijn blijken ge boren uit een misverstand tussen de hierbij betrokken minister Beernink en di 'ns geestverwant 't Tweede-Kamer lid Kikkert. De heer Kikkert had via minister Beernink aan minister Luns later vragen of hij ten behoeve van mej. Paul stappen wilde ondernemen. Minister Beernink zei de heer Kikkert later dat Buitenlandse Zaken aandacht aan de zaak besteedde. Minister Beer nink zei dit op grond van een gesprek van enige weken geleden met minis ter Luns. Sindsdien .werd de visum- aanvraag van mej. Paul definitief ge weigerd. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken beschouwt men sindsdien de kwestie verder als een zaak tussen mej. Paul en de Verenigde Staten. Ondanks deze officiële afzijdigheid heeft de heer Kikkert donderdagmid dag nog een gesprek gehad met enkele officiële vertegenwoordigers van de Amerikaanse ambassade. De heer Kik kert meent op grond van dit gesprek dat de kansen voor mej. Paul toch niet definitief zijn verdwenen en dat er nog pogingen moeten worden aange wend om de beslissende instanties in Amerika tot een andere houding aan te sporen. Het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag meent ver der geen rol meer te kunnen spelen in deze affaire, zoals een woordvoer der ons vanmorgen uitdrukkelijk liet weten. De Nieuwe Linie van deze week in. terviewt onze minister-president, P. de Jong. Alleen al de beschrijving die de interviewer aan het begin geeft, is de moeite waard: „Volko men ontspannen, zichzelf, geen vi sionair man, maar „met een zekere vreugde" zoals hij twee keer zal zeg gen in het gesprek. Hij vindt zijn werk „boeiend", trouwens alles wat er gebeurt. En met een bureau zon der stukken, clean, gemoedelijk, zonder enige ophef, erg innemend, slim, oprecht". Een van zijn mooiste uitspraken vind ik de volgende: „Ik heb eigen lijk, nergens verstand van; ik heb wel drie dingen geleerd: om verant woordelijkheid te dragen, om beslis singen te nemen, om met mensen om te gaan. Ik doe dat met een zekere vreugde". Nu we toch in de politiek en in de weekbladen zitten, Elseviers week blad brengt een uitgebreid portret van drs. Bogaers, heel wat minder sympathiek overigens, dan het beeld dat de Nieuwe Linie ons van De Jong geeft Op de omslag wordt Bogaers al aangekondigd als: „Brokkenma ker Bogaens". Elseviers portret begint als volgt: „Het trekpaard van de radicalen dat is hij, zeggen zijn vrienden. Hij heeft een enorme werkkracht en een grote inventiviteit. Een bezeten idea list, streng voor zichzelf. Zijn ar- beidstempo legt hij onbewust maar onvermijdelijk aan zijn medewer kers op. Dag en nacht sjouwt hij door, een bulldozer. Een „drammer" en volhouder. Hij slaagt erin zijn gedrevenheid over te brengen, on danks de ontzettende clichés waar mee hij spreekt". „Over de sportiviteit, dit keer geen natrappen, was Georg Kessler te vreden". (Uit een kranteverslag van de wedstrijd NederlandRusland). In de Amerikaanse stad Detroit werft men politie-agenten met de reclame-leus: „Het is een smerig baantje, maar u gaat er van hou den". (It's a dirty job but you'll love it". „Als burgemeester bemoei lk me noun met ae radio- en teeveewereld. Dan is een staat in de staat, daar moet je voorzicntig mee zijn". (Burgemeester Boot van Hilversum) V/est-Ausualie gaat Spaanse vlooien importeren tegen de konij- nenplaag. Tot nu toe werden muskie ten gebruikt om de konijnenziektt myxomatose te verspreiden., maar dit hebben water nodig voor de voort planting, Spaanse vlooien planter zich op de konijnen zelf voort en da is volgens het ministerie van land bouw een groot voordeel. „Wij zijn geen muzisch volk. Eer. Nederlander wil wel betalen voor iets tastbaars, waar hij zijn hand op kar leggen. Betalen voor muziek vind' hij een rare zaak". (Jan Willem Hofstra) Volgens Vrij Nederland zegt Rid der van Rappard wel eens tegen zijr lansknechten: Sexy halt!" Stokeley Carmtchnel de opstandig! negerleider, heeft aan de universitei van Oslo een redevoering gehouden Een van zijn uitspraken: „Jezus wa ook een rebel". Carmichaei over de hippies: „Z lossen geen problemen op, ze lope: weg, ze vechten niet. Ze moesten vol wassen worden'. „Het is een utopie te verwachten dat seksualiteit in onze cultuur noj eens een volmaakt rustig gegeven za worden, volkomen geïntegreerd ii ons bestaan", (prof. dr. H. Ruygers En na al deze optne-, kelijke uitspru ken en citaten zal ik maar niet me een denkertje besluiten, want te den ken valt er genoeg na al hel boven staande, als u daar tenminste zin i' zou hebben. Prettig weekeinde. NfIH3W (ADVERTENTIE) boutique voor herenmodes gróte markt 13- breda

de Stem | 1967 | | pagina 7