Of V'er SLECHTE BEURT VOOR SINT Frankrijk wapent zich tegen iedere mogelijke aanval solidus-gas ONZE PUZZEL OP 64 VELDEN Ensemble gaf goede première te Tilburg OOSTENRIJKS TOERISTENVERKEERSBUREAU geld si@iralo ijl 1 i i mfi T S B 1 s a fjj flf 11 jp Hf journaal Autobanden Import gas 16 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 DECEMBER 1967 ATOOMDUIKBOTEN EN H-RAKETTEN RAOUL PREBISCH: Financiële hulp aan arme landen niet genoeg Een maan voor de misdeelden XX*' (V Schoenman krijgt zijn paspoort niet W. J. MUHRING: Schaakraadsel w t Kom "wintersporten" in zonnig Oostenrijk waar de winter zo plezierig is! >p rijkskosten jdoen functie vangt na je dienstver guldens. Wil je eerder 18e). Meer weten over >m bij de Koninklijke in een leidinggevende kheid te dragen? Vraag illiger" aan. of Verkenningspeioton, Draaggolfstation. E.F. 00577 3ersoneelspubliciteit, ig. Verzoeke mij het te zenden. llltllihmhiiiihi 17 23 snelle ORION-dubbelbedbrei- ie kunt U, dooi voor de Tex- te breien, geheel terugverdie- U in de gelegenheid ACRYL ons te betrekken tegen de kg. Vraagt inlichtingen bij: :ES, Stationsstraat 4, Kapelle- lCHINEHANDEL N.V., Kloos- arden. Telefoon 02159—15840. gen ónder >4 pk-motor, voorwielen, irieur. prijs. Kom de al Ford Dealer. (Van een onzer redacteuren) Bartje, vijf jaar, beleeft met 5 december in zicht, moeilijke dagen. Als het waar is, dat er in Madrid een jaar lang nauwkeurig aantekening wordt gehou den van goede en slechte beurten van vijfjarige jongens in Nederland, heeft hij niet zoveel te ver wachten. Er komt in het leven van een nogal onder nemende jongen als Bartje nu eenmaal onafwend baar wel eens iets voor, dat slechter uitpakt dan was voorzien. Zoals dat spelletje met de kraan op zolder met lekkages in heel het huis en een kettingreactie van kortsluitingen tot gevolg. Maar en dat is nu een moeilijkheid op zichzelf - wordt er wel aantekening gehouden van al je doen en laten? Vorig jaar had hij ook tot aan zijn nekharen in de zorgen gezeten en wat gebeurde er? Het werd de beste Sinterklaas, die hij zich uit zijn toen vierjarig bestaan kon herinneren. Dat zou dus een zoete gerust stelling kunnen zijn. Maar er is sindsdien al weer zo veel gebeurd, dat hij niet meer weet, hoe de staat van goed en kwaad in dat voorgaande jaar is geweest. Het prachtige trucje om de stemming van de gulle ge ver tevoren te peilen door nu al eens de schoen bij de schoorsteen te zetten, heeft ditmaal nog geen resultaat gehad, 's Avonds klomp met wortel, 's morgens lege klomp. Klomp met brood, klomp met nooi, zelfs klomp met halve grentenbol, altijd weer: 's morgens een lege klomp. Wel de uit zijn mond gespaarde halve krentenbol weg, maar niks, nog geen simpel schuimpje of pepernootje er voor in de plaats. Er is eigenlijk alle reden voor paniek. Slechts één en kel lichtpuntje is er: de twee jaar jongere Garke (een saaie, brave Hendrik in de ogen van broer Bartje) kijkt iedere morgen even beteuterd in de lege klompholte. Als zoveel braafheid nu op geen enkele manier wordt be loond, kan er iets anders aan de hanid zijn en behoeft Bailje nog niet alle hoop te laten varen. Maar die ver schrikkelijke twijfel blijft. Twijfel is wreder dan de ergste waarheid heeft Molière eens gezegd. Dat weet Bartje natuurlijk niet, maar hij ondervindt het wel. Toch vanavond nog maar weer opnieuw proberen. „Zeg Bart (de vader van Bartje heet Bart en de jongens noemen hem ook zo) snap jij nou waarom Sinterklaas niks in onze klomp doet?" „Natuurlijk wel. Je bent veel te vroeg. Het is nog lang geen 5 december". „En Mieke van hiernaast heeft al twee keer wat in d'r schoen gehad", „Nou ja, da's een meiske". „Is Sinterklaas dan ook een meidengek?" Alle kommernis, alle leed van dagenlange martelende onzekerheid, de felle afgunst, toen Mieke hem gisteren haar marsepein popje liet zien, zijn verwerkt in die snee- rende vraag. Als nou ook al Sinterklaas begint met die meiden voor te trekken, waar blijft dan de gerechtigheid. Vader sust het een beetje. „Je zou het vanavond wel weer eens kunnen proberen". Zo staan er enkele uren later twee klompen, een kleine en een nog kleinere, bij de haard. Gevuld met brood en met een hard geworden brok bruine suiker. Als het nou morgenochtend weer niks is, kunnen we het voor dit jaar wel opgeven, overpeinst Bartje bij het naar bed gaan, nadat hij ook nog een pannetje water bij de schoor steen heeft gezet. Terwijl Bart en Garke alle vijf-december-lief en -leed vergeten in een probleemloze slaap, beraamt hun vader p—SCIein een snood plan. Hij snijdt in de tum wat berketakken af, bestemd voor een gard. Bartje, die de laatste maan den door de invloed van een wat oudere jongen uit de buurt, nogal ongezeggelijk is geweest en onlangs de naaste omgeving verraste met een „och mens, solemieter op" heeft wel een lesje verdiend. In zijn klomp wordt de gard gezet, in die van Garke een in groen zilverpapier verpakte kikker van chocolade. De volgende morgen, op een afgrijselijk vroeg tijdstip, is er tumult in huds. Bartje komt dansend en juichend de slaapkamer binnen: „Ik heb een bezem. Ik heb een bezem. Hier, moet Je zien wat een mieterse bezem". Bartje veegt links en rechts. „Wat een bezem hè Bart? Zeg Bart, had jij nou gedacht, dat ik van Sinterklaas een bezem zou krijgen?" Nee, Bart had dat niet gedacht. Zeker niet, dat hij gis teravond in de plaats van een gard een bezem had ge maakt. En nog minder, dat hij deze morgen een diep bedroefde en totaal ontredderde Garke zou zien. „Ik heb alleen maar een kikker" kondigde die verongelijkt aan. ,,Maar jongen, dat is toch geweldig. Moet je zien wat een mooie kikker. Heb je'gezien Juul (dat is moeder) wat éen prachtige kikker Garke heeft gekregen?" Garke liet zich niet beduvelen ,,'s Is geen bezem" stelde hij vast. „Weet je wel, dat er van dat lekkere witte spul in zit" zeurde vader Bart verder. Wat had Garke nou aan dat lekkere witte spul: „Maar 't is geen bezem". Wat zanikten ze nou. Een kikker is toch geen bezem, ook al zit er wit in die kikker. Pas toen vader had beloofd, dat hij in een persoonlijke brief er nog eens bij Sinterklaas op zou aandringen, dat Garke op 5 december een echte hijskraanauto op rups banden zou krijgen, was Garke bereid de duidelijke on rechtvaardigheid. van de afgelopen nacht te laten voor wat het was. Maar het zou dan ook beslist zo'n hijskraan auto moeten zijn, wilde hij zijn vertrouwen in Sinter klaas terugkrijgen. BEN VAN ZEELAND (Van onze correspondent in Parijs) PARIJS Te oordelen naar een ar tikel van generaal Ailleret, chef van de Franse generale staf, is Frankrijk de langste tijd lid geweest van het Noord- Atlantisch Verdrag. De integratie van de NATO was al eerder door Frankrijk opgezegd en veroorzaakte het vertrek van de NATO uit Parijs en de verhui zing naar Brussel. Frankrijk gaat zich in toenemende mate bewapenen met in tercontinentale raketten en atoomduik boten. Generaal Ailleret die zijn artikel in de „Revue de aéfence nationale" niet zonder overieg met De Gaulle heeft geschreven, gaat van het standpunt uit, dat zelfs al zou Rusland op dit ogen blik de enig denkbare aanvaller zijn, zulk een toestand voor Frankrijk vol strekt onaanvaardbaar is daar Frank rijk in zijn verdediging dan geheel op de Verenigde Staten zou zijn aangewe zen, gezien de overheersende rol die Amerika in de NATO speelt. De Franse strijdkrachten zouden zien in dat geval moeten onderwerpen aan de beslissin gen van de Amerikaanse generale staf. De Franse soldaten zouden gedegra deerd worden tot schutters in de Ameri kaanse troepen. Frankrijk zou daardoor eigen verdediging en onafhankelijkheid verliezen. Wie de tegenwoordige toestand in de wereld bekijkt moet tot de conclusie komen, dat het gevaar niet meer van eén kant maar van alle kanten kan na deren. Daardoor kan men zich voor de toekomst niet meer baseren op het te genwoordige evenwicht. Frankrijk dat geen aanvalsplannen heeft en zich ook niet wil mengen in 'andermans zaken, zou volgens generaal Ailleret in conflic ten kunnen worden betrokken door een rechtstreekse aanval of op een afstand vernietigd kunnen worden door een oor logvoerend land dat zijn vijand zou wil len verhinderen zich meester te maken van Frans gebied of van Franse hulp bronnen. Derhalve moet Frankrijk met eigen middelen een verdedigingsstelsel opbouwen dat alle delen der wereld kan bestrijken teneinde bulten een oorlog te blijven of, als dat niet mogelijk is, zo doeltreffend mogelijk aan een oorlog te kunnen deelnemen. Hiermee zou een verdediging met H-raketten bedoeld kunnen zijn. Volgens deze opvattingen van gene raal Ailleret zou derhalve een toestand kunnen ontstaan, dat bij een Russische aanval op het westen, waarbij Frankrijk neutraal blijft, Amerika en Engeland met Franse atoomraketten zouden kun nen worden bestookt, wanneer een of beide van deze landen een poging zon den doen om bijvoorbeeld in Norman- dië of elders in Frankrijk te landen. (ADVERTENTIE) Pandenspecialist Mtddellaan 4, Breda-Tel. 34297 PARIJS (DPA) De secretaris-ge neraal van de raad voor handel en ont wikkeling van de Verenigde Naties (UNCTAD), de Argentijn Raoul Pre bisch, heeft in de jaarvergadering van de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (O.E.S.O.) in Parijs gewezen op de nog steeds moeilijke financiële en economische toe stand in de meeste ontwikkelingslanden. Hij stelde vast dat het eerste stadium van de economische groei van de ont wikkelingslanden in de regel weinig moeilijkheden heeft opgeleverd. Maar nu de economische expansie een zeker ritme heeft verkregen beginnen in de meeste gevallen de exportmoeilijkhe den. Prebisch zei dat de financiële hulp van de donorlanden en de exportprivi leges die de ontwikkelingslanden wor den verleend op zichzelf niet genoeg zijn om deze landen ^en snelle en ge lijkmatige expansie te waarborgen. De buitenlandse hulp en de nationale pro gramma's van de ontwikkelingslanden moeten zijns inziens beter gecoördi neerd worden Prebisch wees verder nog op het ernstige vraagstuk van Ie explosieve bevolkingsgroei in verschei dene ontwikkelingslanden 55 Solidus "liliput" dames model in chroom en goudkleur 15.- X X X Solidus 'chroom 18.50 5olidus"liliput" n chroom 16,75 in goudkleur 17.50 Solidus "liliput" leer, in pigskin, rood, bruin, groen, zwart 17.50 Solidus"exzellent" chroom 19.75 Solidus "exzellent" leer, in pigskin, bruin, groen, zwart 19.75 Solidus "exzellent" guilloche 19.75 TILBURG Zoals in al zijn stuk ken heeft de Amerikaanse dramaturg Eugene O'Neill ook in ,,Een maan voor de misdeelden" een grote dosis zelfdoorvoelde problematiek verwerkt. Hij tekent er een wereld in waar de realiteiten, de menselijkheid, de op rechtheid, schuilgaat achter rauw al coholisme, de grauwe uitzichtloosheid van alledag en de vaalheid van een onpersoonlijk lot dat niemand vermag te beïnvloeden. Die sfeer waarin de fabel plaats moet maken voor de hopeloze en uit zichtloze liefde van de boerendochter Josie (Henny Orri) vooi pachtheer Ja mes Tyrone Maxim Hamel) heeft Ensemble donderdag in Tilburg voor treffelijk over het voetlicht weten te brengen. De première van dit drama, vrijwel O'Neills zwanezang, werd daardoor een toneelgebeurtenis. Want sfeer is de basis waarop deze schepping van de grote Nobelprijswin naar rust. Dat onderstreepten de so bere en indrukwekkende decors van Frank Raven. Die sfeer kreeg boven dien bijna tastbare contouren door de ingetogen regie van Theo Kling. De mensen en hun woorden waren hoofd zaak. Het drama dat zich via hen voltrekt kreeg alle aandacht. Aan hun noodlot ontkomen ze niet. De liefde, die zo voor het grijpen lijkt, verspe len ze als blijvende werkelijkheid door dat ze tenslotte niet in staat zijn de schijnwereld waarin ze gevangen zit ten te ontvluchten. Bernhard Droog speelde als vader van Josie een glansrol. Hij, de dronke lap, de ruwe Ierse boer, beheerste het toneel telkens als hij voor het voetlicht verscheen. Doorleefd, met hu mor en zonder een zweem van over drijving maakte hij van zijn zware rol een creatie. Geen moment kreeg men het gevoel dat hij .speelde'. Henny Orri kweet zich voortreffe lijk van haar zeer moeilijke opgave, hoewel in het laatste bedrijf vermoeid heid haai enige malen parten speelde- Maxim Hamel als de verpierewaaide rijke zuiplap met een groot verlangen naar een zuiverder leven, had de „psychologie" van zijn rol goed door leefd. Hij, snakkend naar liefde, naar de liefde van Josie, kan de beslissen de stap niet nemen, als zij hem in die maanovergoten nacht alles biedt wat hij zo bitter verlangt. Hij heeft er te veel eerbied voor Josie voor. Als hij 's morgens Josie voorgoed verlaat, heeft het drama zijn logische ontknoping gekregen. Rauw van smart klinkt dan de eis van haar vader, die vraagt om zijn ontbijt. Even rauw antwoordt Josie, de vrouw die waar lijk heeft liefgehad, maar die misdeeld werd. ook op dit gebied. Omdat zij een man beminde, die angst had om te schenken wat hij eigenlijk het meest verachtte, zichzelf. En daardoor vinden deze twee mensen tenslotte zichzelf en toont Josies vader dat hij heel wat meer is dan een zuiplap, omdat hij verdriet' heeft om Josies wil. J. W. L. (ADVERTENTIE) met wereldgarantie "guilloche" 11- "crystal 11.50 pat. pend WASHINGTON (Reuter) Het fe derale gerechtshof van Washington heeft de eis verworpen van Ralph Schoenman, de secretaris van de Brit se wijsgeer Bertrand Russell, tot te ruggave van zijn inbeslaggenomen pas poort. Rechter John J. Sirica zei dat Schoen man het Amerikaanse ministerie van buitenlandst zaken maar wat heeft voorgelogen en dat hij hem daarom niet kan vertrouwen. De Boliviaanse autoriteiten hadden Schoenmans pas poort in beslag genomen toen hij eer der deze maand in Bolivia was ter bijwoning van het proces tegen de Franse journalist Régis Debray. Vol gens de Boliviaanse autoriteiten had Russells secretaris de gang van za ken bij dit proces verstoord. Schoen man werd het land uitgewezen. Het paspoort werd toen aan de Amerikaan se ambassade in La Paz gegeven. De Amerikaanse autoriteiten lieten la ter weten dat het niet meer geldig was, omdat Schoenman zonder toe stemming naar Noord-Vietnam was gereisd. De Amerikaanse ambassade in La Paz gaf hem een Amerikaanse identiteitskaart om in de V.S. te kun nen reizen. Zoals bekend mocht hij Denemarken niet binnenkomen. Hij had daar de zitting willen bijwonen van Russells „Veitnamtribunaal". ANDRELO gebruikt voor zijn ontwer pen een nieuwe techniek, die door de fa. Tetterode in Amsterdam is ontwikkeld en waarmee hij bewerk te stukken glas op elkaar plakt waar door bijzondere kleureffecten ont staan en ramen een drie dimensio nale indruk maken. De laatste twee weken van januari zijn werkstukken tentoongesteld in het Newyorkse mu seum voor hedendaagse kunstnijver heid. Voor de Newyorkse tentoonstel ling maakt hij thans ook nog een aantal grote stukken en 'n paar vrij staande abstracte sculptures in glas, Andreoli meent dat zijn kunst vooral geschikt is voor moderne gebouwen. Voor de handel: B. D. Leefsma N.V., Kerkstr. 25. Amsterdam Tel. 23 27 27 (ADVERTENTIE) 1 t 3 4 5 6 7 8 9 O 11 1Z 13 14 15 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Horizontaal: 1 plaats in Z.-H. - meis jesnaam - gem. in N.-Brab.; 2 muzikaal toneelspel - water in Limb. streling - scharnier (ZN). 3 teken dat in de psalmen voorkomt - kikkerkuit - ge noeg gekookt - zeeëngte tussen Seeland en Zweden; 4 verlegenheid (fig.) - plaats in N.-H. - voegwoord (Fr.); 5 vrije keus rijschool dus (Lat.); 6 vreemde munt herkauwer - zwemvo gel - plaats in N.-Brab.; 7 voorzetsel - Europeaan achting voedsel - water in Friesl.; 8 boom - scheik. element (afk.) - onbep. voornaamw. - zuiver; 9 vette vloeistof - water in N.-Brab. - zonder eer - in het jaar onzes Heren (afk. Lat.); 10 rivierroofvis - teken - spijskaart; 11 Z.-Amer. thee - plaats in Over. - teken dat in de psalmen voor komt dikke boterham; 12 schermbloe- mige plant - ontkenning (Eng.) - uit riep plaats in Z.-Frankrijk voor naamw.; 13 jongensnaam - levensvocht in organische lichamen - stapel; 14 boom - page - vriendin (Fr.); 15 inter val van negen tonen papegaai in N - Zeeland - plaats in Z.-H Verticaal: 1 plaats in Z.-H. - plaats ln N.-Brab.; 2 plaats in Z.-Limb. sa laris (Vlaams) meisjesnaam - vreem de munt; 3 meisjesnaam - duurzame stof van cement en asbest - wortel; 4 spijltje - zijtak Rhöne - einde; 5 plaats in Utrecht - deel van de dag - maan stand; 6 vereniging - meisjesnaam tel woord - gekheid; 7 onbep. voornaamw. - Italiaans dichter - priem - zwaardvis; 8 yisnet kleinigheid - Europeaan - vuurspuwende berg; 9 tijdrekening - bakt men brood van - vlaktemaat - bladvezels van verschillende agavesoor ten tot hennep verwerkt; 10 zijtak Do- nau - niet een - meisjesnaam - vaar tuig; 1.1 bloeiwijze - plaats in Gelderl. - rivier in Rurtand - rivier in Duitsland, zijtak Rijn; 12 holte m een muur elk - familielid - zoon van Noach; 13 teug - kippenloop - boom - plaats in Gelderl. - familielid; 14 dorpje m Gelderl. - ge wicht (afk.) - voedsel opgewekte geest of stemming - afkorting v. idem; 15 zuiver gewicht - uurwerk - kweekgras (ZN). OPLOSSING PUZZEL VORIGE WEER Hor.: 1 bak, 3. stoppel 9 dos, il ster, 12 Onan, 15 Nerva, 16 Etten, 18 ar, 20 mee, 21 rek, 22 la, 23 pap, 25 knikker, 29 wel, 30 dra, 32 serie. 33 rei, 35 obi, 37 ren, 38 pen, 40 os, 41 cel, 42 min, 43 do, 44 ver, 45 Oka. 47 lam, 49 vos, 50 speld. 52 nog, 54 til 55 spaniel, 57 tak, 59 om, 60 sta, 61 lap, 63 To, 64 Beets, 66 titel, 63 aria, 69 slee, 71 wee, 72 eerbaar, 73 kip Vert.: 2 af, 3 strek, 4 tevens, 5 ora, 6 Poe, 7 entree, 8 later, 10 of, 11 Sem, 13 nek, 14 kap, 17 val, 19 rad, 22 lei, 24 pro, 26 Ier, 27 krenken, 28 kin, 29 wen, 3i abces, 33 Renan, 34 ook, 36 Ier, 38 pil, 39 mol, 44 vol, 45 opa, 46 Ali, 48 mot, 49 vim, 50 spatie, 51 Delila, 53 gat, 54 top, 55 stère, 56 later, 58 kol, 60 sea, 62 pee, 65 sar, 66 tsa, 67 de. 70 ei. Volgens Philidor zijn de pionnen de ziel van het schaakspel. Deze uitspraak is zonder twijfel juist. De pionnencon- figuratie legt de grondslag door de te volgen strategie en bepaalt mede de mindere of meerdere slagvaardigheid van de overige stukken. Het opereren met pionnen eist dan ook de grootste omzichtigheid. Eén verkeerde pionzet kan reeds noodlottige gevolgen hebben. Bekijkt u maar eens de onderstaande stelling. I In de onderstaande positie kan de wit- speler met een indrukwekkende combi natie de overwinning behalen. Imposant is vooral de wijze waarop de witte ko ning de vijandelijke aanval van de zwarte dame afslaat. Een geweldig eindspel Deze positie is ontleend aan de par tij Turjanow-Kreps gespeeld in het toer nooi te Leningrad 1967. Met 16. c2-c4 hoopte wit na het verdrijven van het paard met 17. Ld2-f4 voort te zetten of na 16. Pd5-f6 door 17_ Dg4-f4 op da- meruil aan te sturen. Evenwel hleek de zo op het eerste gezicht voor de hand liggende pionzet 16. c2-c4 de heslissen- de fout. Volledigheidshalve volgt thans het verloop van de partij tot de diagram stelling en de daarna verrassende ont knoping 1. e2-e4, c7-c6 2. d2-d4, d7-d5 3. Pbl-c3, d5xe4 4. Pc3xe4. Lc8-f5 5. Pe4- g3, Lf5-g6 6. Pgl-f3, Pb8-d7 7. Ff3-h4 (Onjuist, zwart kan zich nu gemakke lijk bevrijden) 7. e7-e5 8. Ph4xg6, h7xg6 9. d4xe5, Dd8-a54- 10. Lcl-d2, Da5xe5+ 11. Ddl-e2, 0-0-0 12. 0-0-0 (Be ter was dameruil) 12. Pg8-f6 13. De2- c4, Pf6-d5 14. Lfl-d3, Pd7-b6 15. Dc4-g5+ Kc8-b8 en nu is dus de diagramstelling bereikt. 16. c2-c4 (Beter was 16. Thel) 16. Lf8-a3 (Een voltreffer er dreigt mat op b2 en na 17. Lc3 heslist natuurlijk 17. Dc317. b2xa3, De5-al+ 18. Ld3-bl (Na 18. Kc2, Da2 19. Kcl is Pa4 beslissend) 18. Pb6-a4 19, Tdl-el (Op 19. Lf4-f, Ka8 20. Td2 volgt de knock-out door Pdc3) 19. Dal-b2+ 20. Kcl-dl, Pd5-c3 mat. Wit aan zet en wint OPLOSSING SCHAAKRAADSEL Wit wint als volgt1 Le8-f7-fKg8-g7 2. e7-e8P-f- (Op 2. e8E> volgt 2. Dc7-l- met remise) 2. Kg7-f8 3. g6-g7+, Kf8xf7 4. Pe8-f6 (Weer zo'n zet om stil van te worden) 4. Dg3-c7-f- 5. Ka5-b4, Dc7-d6+ 6. Kb4-c4 Dd6-f44- 7. Kc4-b3, Df4-g3+ 8. Kb3-c2, Kf7xg7. 9 Pf6-h5-f- en wint (Korolkov). DOOR HET BESTUUR van Het Bra bants Orkest is besloten het slag werkinstrumentarium enigszins uit te breiden. De componisten van de meeste moderne werken schrijven in het algemeen een meer uitge breid of meer exceptioneel slagwerk instrumentarium voor. Hierbij is hu ren of lenen van deze instrumenten zeker niet altijd mogelijk. Niet al leen waren er meer slagwerkinstru- menten nodig voor de uitvoeringen van de ,,Mozaieken" van Peter Schat maar het werk van Francois Glo- rieux, dat thans op het programma staat, eist en dat komt ook dui delijk in de titel van het werk naar voren ..Mouvements voor blazers, slagwerk en piano" meer dan de gebruikelijke slagwerkinstrumen ten. (ADVERTENTIE) Wat een mogelijkheden om volop van de witte en zonnige winter in Oostenrijk te gemeten: skiën - of 't vlug en gemakkelijk leren bobsleeën, ijsschieten, arre- sleden... of alleen maar wandelen door een witte sprookjeswereld, of zonnen op een terras van een berghotel.Meer dan 1300 kabelbanen en liften;zebrengen u vlot naar boven. De echte Oostenrijkse gemoedelijkheid staat er borg voor dat u zich bij een après-ski, een folklore-avond, in een van de vele dans- en wijn lokalen - ook van het eenvoudigste Gasthof - nooit verveelt! Waarheen in Oostenrijk? Goede voorlichting en folders verstrekken uw reisbureau, reis- vereniging of het Herengracht 437, Amsterdam. Tel. 020-62188 OOSTENRIJK, FASCINEREND WINTERLAND EN NOG ALTIJD BETAALBAARl

de Stem | 1967 | | pagina 17