In 1980 20 miljard liter water méér nodig, in midden-Zeeland rpHffF) EERSTE STEEN VOOR BAD TE KRUININGEN Geen uitzondering in strafbepaling voor 'n ambtenaar Honderd jaar van het leven genieten Groot Helmond kiest vandaag gemeenteraad AANVULLING MOGELIJK DOOR ONTZILTING WESTERSCHELDE Bromfietser levensgevaarlijk gewond te Sluis MR. VAN EMPEL: VERWACHTING: K.V.P. VERLIEST ABSOLUTE MEERDERHEID Mej. L. Simjouw Melkslijter op de koffie DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 1 DECEMBER 1967 Ins Dorado boekte groot succes HOOGWATER wat en waar VANDAAG MORGEN Meer nieuws uit stad en streek op pag. 3 en 5 Tob niet langer. Ruil uw oude naaimachine in. Schaf u de moderne Pfaff aan. 248.- 798.- Naaimachinehuis W. RIKKEN N.V. VERLEGGEN Niet „eindeloos" subsidie voor bureau voor alcoholisme Financiële zorgen bij geestelijke volksgezondheid Keet uitgebrand Scholieren D 66 grootste partij ilDDELBURG Gisteravond werd er auspiciën van de provinciale be en van West-Vlaanderen en Zee- in samenwerking; met de Stich- Cultuurspreiding Zeeland, de Stich- Zceuwse Muziekschool, de Zeeuw- Culturele Raad en de vereniging gd en Muziek een buitengewoon eert aangeboden door de jeugdmu- en zanggroep „Ons Dorado" uit igge. eze jongelui, die in de concert- en oorzaal te Middelburg optraden, ga- een goede uitvoering van een zeer arieerd programma. Ons Dorado d in 1955 opgericht te Brugge door f. Paul Hanoulle, die ook nu de al- ïene leiding had. Naast het musi- en in schoolverband had deze mu is het doel voor ogen, musiceren r eigen liefhebberij. Er wordt ge- kt volgens de Orïf-methode. waar- ruim gebruik gemaakt wordt van instrumentarium, dat o.a. bestaat klckkespelen, xylofonen en slag- k, maar waar ook gitaren, celli en trabassen meedoen, it eerste zaaloptreden in Nederland een compleet succes geworden: er d door Ons Dorado gedisciplineerd peeld en gezongen, waarbij we ver- erstellen, dat naast enige muzikale lieg ook de (misschien wel dage- se> repetities niet zonder invloed gebleven- Alles was precies afge- gen; in het ritmische vlak wat min- dan hij de nuancering, maar de waarmee het programma werd gevoerd was een bewijs van flinke irbereiding, waarin niets aan het val was overgelaten en waar alles cies uitgetimed was. Dit kwam o.a. uiting in Andante en Allegio voor lofonen en slagwerk en de Alle- tnde en Saltarello voor blokfluit- artet. Naast instrumentale- en vo- e prestaties werd een aardig mime- ;1 uitgevoerd, dat als titel meekreeg: >t circus. Ons Dorado heeft de be lgstelling voor de mogelijkheden om de methode Orff te werken zeker n toenemen en de aanwezige docen- in dit vak misschien weer nieuwe :ëen aan de hand gedaan. De aan- zlgen in de zaal hebben de presta- s van deze jeugdgroep door liandge- ip genoegzaam ondersteund. A.L. Vlorgen, zaterdag 2 dec. Hansweert: 1 en 15.16 uur, Terneuzen. 2.13 en 136, Vlissingen: 1.44 en 14.06 uur, ?meldinge: 3.32 en 15.55 uur. RVLIET inkelweek ►DELBURG efpunt 20 uur ilerklaasfeest «Old Slum" :s •and 20 uur vampier van Parijs 18 jaar SINGEN hambra 20 uur ngapore, opdracht voor yijf 14 jaar EDE emeentehuis 19 uur poedraadsvergadering tNEUZEN uxor 20 uur Fantomas STBURG edel 20 uur Triple Cross s rand 21 uur e vampier van Parijs 18 jaar uur Flint vecht met vrouwen 14 jaar h,SINGEN Ihambra 19 en 21 uur ngapore, opdracht voor yijf 14 jaar ►DELBURG ity 20 uur Slippertje naar Mexico 14 jaar 2SKENS helshraete: Duivententoonstelling ENDIJKE ifé de Lozanne 20 uur mgerensociëteit 5TBURG urgerzaal 14 uur Dgeltentoonstelling WACHT de Koning 15 uur alkoenschieting JOSTERZANDE Iet witte huis" 15 uur alkoenschieting vST oscoopgebouw 20 uur ïios Gringo 14 jaar KANT de Block 18.30 uur Tophiljart VAN GENT den rooien oedt 19 uur Schiewng en ST.-JOOSLAND ugdgebouw 19.30 uur .-Nicolaasinstuif (13 t/m 15 iaar' JANSTEEN Ottjes Duivententoonstelling SEKE >tel Oesterbeurs ►stduivententoonstelling i. „Komt allemaal prachtig van Met wat dikke henneptouwen tot een handzaam bundeltje m ieitje borg hij op in een gr?? 'gaioe ist op dat moment sloeg L*oet^rrUOten aruit twee krokodilletranen eBj' iriet. „Ik zal het nóóit weeJ Qosf 3a's je geraajen óók!" dr ?a)Cker- ner je nóg een paar van die „ertelt e kop, als je me niet meteen et goud is!" (ADVERTENTIE) Bij aankoop van een Pfaff zigzag - machine kan immers in de meeste gevallen uw oude naaimachine, ongeacht welk merk, worden ingeruild! Bespreek deze mogelijkheid eens in een Pfaff-zaak. ONS ZIGZAG-PROGRAMMA LOOPT VAN ELEKTRISCH, COMPLEET MET KOFFER BERDEN OP ZOOM: TEK !UZEN: Verder verkrijgbaar bij: A. C. BASTIAANSE, 11. A. DF. BREUCK, G. HEMELAAR, G. HEMELAAR, Kortemeestraat 17 Nieuwe Diepstraat 23 tel. tel. Papegaaistraat 4, Goes tel. B. F. v. Waesberghestr. 16, Hulst tel. Nieuwedijk 29. Vlissingen tel. Langeviele 52, Middelburg tel. 01640—5878 01150—2294 01100—7470 01140—2215 01184—3729 01180—5241 (Van een onzer verslaggeefsters) KRUININGEN Men heeft in Kruiningen weliswaar jarenlang moeten wachten totdat de zwem badplannen konden worden uit gevoerd, maar nu men eenmaal met de realisering ervan bezig is gaat het allemaal heel snel. Nau welijks een maand geleden sloeg burgemeester A. Schipper van Kruiningen de eerste paal voor het zwembad. Gisteren legde mr. dr. A. J. J. M. Mes, oud-lid van Gedeputeer de Staten, bij de ingang van het bad de eerste steen. Er wordt naar gestreefd het bad in mei 1968 klaar te hebben. Momenteel ligt men bij de bouw al drie weken voor op het werkschema. Zowel door mr. Mes als door de bur gemeester werd gisteren tijdiens de bij eenkomst in een bouwkeet nog eens ge wezen op het streekbelang en de toe ristische functie van het bad. Mr. Mes toonde zich er over ver heugd dat het zwembad is opgenomen in het recreatieplan Den Inkel. Dit ge bied zal volgens de oud-gedeputeerde van een nog grotere betekenis worden dan het nu al is. Burgemeester Schipper vond het een geruststellende gedachte dat er straks in Kruiningen verantwoord gezwom men kan worden. Hij dankte tenslotte de heer Mes voor het verrichten van de plechtigheid. De burgemeester vond het logisch dat mr. Mes, die als lid van Ge deputeerde Staten altijd voor een zwem bad voor Kruiningen op de bres heeft gestaan, nu voor dit bad de eerste steen legde. Hoever de bouw van het zwembad al gevorderd is, bleef vaag. Alle heiwerk is achter de rug. De vloer van het diepe bad is gestort evenals de vloeren voor de kleedcabines. Momenteel is men bezig met de opbouw van de springkuil-wanden. JUFFROUW hoeveel kost zo'n klein winkeltje?" Eer dame met een prop volle boodschappentas wijst naar een doos met plastic miniatuur aanrech tje en andere keukenonderdelen. De verkoopster springt toe, noemt de prijs en mag meteen inpakken. De voor haar kroost cadeaus verzame lende huismoeder haast zich zo snel mogelijk weg van de krioelende sin terklaasinkopen doende menigte op de speelgoedafdeling van het grote warenhuisDe verkoopster, mej. L. Simjouw (20) uit Breda staat al vijf jaar op deze afdeling, in het vak mechaniekEen beetje merkwaar dige specialiteit voor een meisje, om dat het de afdeling meS het specifie ke jongensspeelgoed is: autootjes treintjes etc. „IK heb inmiddels al voldoende ver stand, van op batterijen lopende wa gentjes gekregen om een klant te kunnen uitleggen hoe het allemaal moetIk vind de speelgoedafdeling de leukste van de zaak en zou ner gens anders willen werken. Het is enorm afwisselend. Al die moeders met kinderen, die je moet helpen dat is enig. Sinterklaas vind ik de gezelligste tijd. Dan vliegen de dagen voorbij, op normale dagen, vooral in de zomer, verveel je je nog wel eens." •'DIT jaar is er veel vraag naar Bar- bie-poppen en naar al die James Bond-auto's Thunderbird-wagens en Batman-auto's. Alles wat de kinde ren op de televisie hebben gezien willen ze hebben. Ook de hele klein tjes willen Batman-auto's. Die vind ik helemaal niet zo leuk voor kleu tersWat dit jaar voor Sinterklaas geweldig in trek is, zijn de minia tuur-racebanen. Dat komt natuurlijk ook, omdat ze in de t.v.-reclame zijn geweest. Ze zijn erg duur, maar wor den toch veel verkpeht." mej. Simjouw vindt, dat de laatste jaren steeds meer spelen op de markt worden gebracht die creativi teit van het kind vragen. Dat vindt ~e een goed teken Iets nieuws is een nguurzaagpakke* met witte plastic Plafondplaatdie met een electrisch «erwarmde figuurzaag bewerkt kan den. doordat deze het materiaal smelten- P" uitgezaagde stukjes Kunnen worden beschilderd Mej wüï'Tr''' £Av™ds w het met de ómterkloasdagen het drukst Dan verloopt ailes 00k lekker vlot - om- dat er dan geen kinderen bij zijn. ms moet ik wel eens lachen, want er zijn wel moeders, die overdag hun kinderen meebrengen en ze dan weg sturen als ze een cadeautje moeten kopen. Dat hebben die kleuters meestal wel in de gaten. I LAATST zei een jongetje, toen hij zag dat zijn moeder een autootje kocht „Krijg ik dat vanavond in mijn .schoen?" Spelletjeszoals Electro en Monopoly worden ieder jaar met di Sint heel goed verkocht. Je hebt nu ook pakketten ofn zelf mobiles te maken en plastic puzzels met hele kleine figuurtjes: Mini-steekDaar kun je hele schilderijen van maken.' De Bredase verkoopster wijst naa een rij, bijzonder luxueuze poppen wagens, die nauwelijks verschillet van een moderne kinderwagen. „Di kosten minstens 1 65,en toch wor den ze veel gekocht voor Sinterklaas Ze zijn bijna te groot voor klein< meisjes om er achte* te lopen. Da vind ik nou overdreven dat is geei> speelgoed meer. Maar ja ieder zijn meug." (Van een onzer verslaggevers) GOES Midden-Zeeland zal in 1970 vijftien miljoen kubieke meter water nodig hebben. In 1980 en 2000 is de waterbehoefte voor dit gebied te stellen op resp. 35 en 65 miljoen m3. Deze prognose is te vinden in het gisteren verschenen jaarver slag 1966 van de N.V. Waterlei dingmaatschappij Midden-Zee land. Aangezien de beschikbare hoeveel heid water op veertien miljoen m3 is bepaald (de toelaatbare hoeveelheid grondwater die per jaar in Ossendrecht en Huybergem gewonnen kan wor den) zal in het jaar 1980 een produktie- i an vulling van ongeveer twintig mil joen m3 water noodzakelijk zijn. Vol gens het jaarverslag zal reeds in 1970 met de aanvulling op de eigen produk- tiemiddelen begonnen moeten worden. In dit verband wordt meegedeeld dat monsters die de maatschappij in 1966 heeft genomen hebben aangetoond dat het water van de Westersehelde ge schikt zou kunnen zijn voor ontzouting van zeewater door middel van verdam ping. De N.V. zal de kostenbepaling van deze methode in de loop van 1968 af ronden. Gisteren hebben de aandeelhouders balans, verlies- en winstrekening en jaarverslag over 1966 onveranderd goed gekeurd. De n.v. heeft over 1966 een voordelig saldo van f 5.000 geboekt. Over 1965 werd een verlies van f 10.000 geleden. De eigen produktie steeg in 1966 met 13,5 tot iets meer dan 7,5 miljoen m3. Het leidingnet in Midden-Zeeland groeide in genoemd jaar van 1481 tot 1536 kilometer. In het jaarverslag wordt nog meege deeld dat door de aanleg van werken van rijkswaterstaat (Scheide-Rijnka- naal, reconstructie rijksweg 58, ver nieuwing veerhavenweg Kruiningen) bestaande grote transportleidingen van de maatschappij verlegd zullen moeten worden. De buizen liggen daar veelal met een vergunning waarin de bepaling is opgenomen dat de leiding bij eerste aanzegging verwijderd moet worden voor rekening van de maatschappij. Bij de huidige ontwikkeling van Midden- Zeeland en in verband met de specifie ke geografische situatie in het desbe treffend gebied betekent deze regeling een groot financieel risico voor de maatschappij. Bovendien kan de rege ling de exploitatie van het bedrijf heel ongelukkig treffen. Volgens het jaarver slag is deze situatie niet langer gewenst. Er diient, aldus het jaarverslag, een ver gunningenstelsel te komen waarin alle belangen van ondergronds en boven gronds verkeer op evenredige wijze worden beschermd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Waar moet het heen als de gemeenten voortdurend in gebreke blijven met het verlenen van subsidies ten behoeve van het Zeeuws consultatiebureau voor alcoholisme? Moet de provincie dan maar steeds de tekorten aanvullen? Dit vragen Provinciale Staten aan Gedeputeerde Staten naar aanleiding van het begrotingsonderzoek in de af delingen. „Wij willen in alle duidelijkheid stel len", aldus het antwoord van Gedepu teerde Staten, „dat de provincie niet voortdurend de tekorten van deze in stelling kan opvangen als de gemeen ten in gebreke blijven. Zou door het uitblijven van voldoende subsidiëring door de' gemeenten het werk, dat ge heel in de sfeer van individuele hulp verlening ligt, ingekrompen moeten worden dan dienen de desbetreffende gemeentebesturen te beseffen, dat zij, tot schade van de eigen bevolking, een stuk zeer belangrijk werk laten liggen. Er zijn drie Zeeuwse gemeenten (Brui- nisse, Waterlandkerkje en Westdorpe) die in het geheel geen bijdrage aan het consultatiebureau verstrekken. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) SLUIS In de wijk St.-Anna Ter Muiden heeft zich een verkeersonge val voorgedaan, waarbij mevrouw Cau- wels - De Bree zodanig werd gewond dat zij in levensgevaarlijke toestand naar het Antoniusziekenhuis te Oost burg moest worden vervoerd. Zij reed met haar bromfiets op het rijwiel pad en botste tegen een vrachtwagen van 'n brouwersbedrijf uit Axel, die wel voorzichtig de weg op reed, maar toch niet voldoende voorrang verleende- De bromfiets werd slechts liciht be schadigd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De commissie van financiën uit de provinciale staten wil slechts akkoord gaan met de verhoging van het subsidie aan de stichting voor de geestelijke volksgezondheid in Zee land wanneer de stichting kan aanto nen, dat zij vanaf een januari 1967 over een volledige dekking van de exploitatielasten kan beschikken. Dit standpunt spreekt G.S- aan, hoe wel zij beseffen, dat de gestelde voor waarde voor de stichting een zware opgave zal zijn. Zij is- immers, wat de financiering van het werk betreft, me de afhankelijk van over het algemeen niet te scheutige gemeenten. G.S. zijn van mening, dat het goed is, dat de gemeenten weten, dat de provincie met het dekken van de tekorten van de stichting niet onbeperkt kan doorgaan. G.S. delen desgevraagd mee, dat de bijdragen van de gemeenten (ook van de gemeenten, die veelvuldig gebruik maken van de diensten van het insti tuut voor de geestelijke volksgezond heid) ver beneden peil blijven. Dit ondanks het feit, dat de gemeenten 80 procent van hun subsidies van het rijk kunnen terugvorderen. G.S. zijn bang dat de stichting, die voor het overgrote deel van haar in komsten is aangewezen op overheids steun, haar werkzaamheden zal moe ten inkrimpen wanneer de gemeen ten niet wat royaler over de brug zul len komen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Mag voor een ambtenaar, die voor de rech ter komt te staan een uitzonde ringspositie gelden? Mogen de feiten, dat hij jong is, een uitste kende conduite heeft en het feit dat rij veroordeling tot een vrij heidsstraf, zijn directe superieu ren hopeloze moeite zullen moe ten doen om hem in zijn functie te handhaven, gewicht in de schaal kunnen leggen? Zoveel ge wicht, dat een dergelijke ambte naar, in tegenstelling tot iemand met een „vrij" beroep, voor een zelfde feit niet tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf zal worden veroordeeld? Deze vragen stelde de politierechter in Middelburg, mr. P. van Empel, zich zelf gisteren in de zaak tegen de jeug dige voorlichter bij de rijks landbouw- voorlichtingsdienst C. G. uit Aarden- burg. Deze stond terecht voor het bestu ren van een auto terwijl hij daartoe door te veel alcoholgebruik niet meer in staat kon worden geacht. Het was in Sluis tot een ongeluk gekomen, waarbij een mede- inzittende, eveneens een jonge man, ernstig werd gewond. Op zijn eigen vragen antwoordend, zei mr. Van Empel van oordeel te zijn, dat wanneer het rijden onder invloed be wezen is, de marge van een politierech ter, wil hij zijn taak blijven uitoefenen; niet breed genoeg is om in een vergaan de casuïstiek te vervallen. Mr. Van Empel polemiseerde over de „strafmaat voor een ambtenaar", eigen lijk met G.'s verdediger, mr. G. Tichel man uit Terneuzen, die des rechters marge niet zo smal wilde zien. Mr. Tichelman had betoogd, dat verdachtes functie staat of vailt met het uitspreken (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een Vlis- singse melkslijter heeft onlangs melk, die hij aan een klant ver kocht met zijn eigen geld betaald gekregen. Hij had de onvoor zichtigheid begaan om in te gaan op het vriendelijke aanbod van de huisvrouw mevr. L. van L.-H., om een kopje koffie te komen drinken. De vrouw, die om geld ver legen zat, deed, toen de melk slijter zich een ogenblik verwij derde een greep in diens geldtas en maakte twee briefjes van honderd gulden buit. Toen de slijter zijn geleverde waren wilde afrekenen, stak zij hem een van de gestolen bank biljetten toe. Zijn op dat mo ment gewekte argwaan werd bevestigd toen hij zijn geldtas opende. In paniek spoelde de dievegge daarop het andere bankbiljet door liet toilet. Gisteren stond deze nog zeer jonge mevrouw voor de politie rechter om zich voor haar daad te verantwoorden. Zij kon alleen maar beloven dat ze het niet meer zou doen. Officier van justitie, mr. P. Roscam Abbing, die vond dat de verdachte op een erg onnozele manier tewerk was gegaan, wil de haar, met het oog op de ge zinsomstandigheden, toch nog een kans geven en eiste een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes weken met een proef tijd van drie jaar en onder toe- zichtstelling van het genoot schap. Het vonnis van politierechter mr. P. van Empel luidde con form. vam een voorwaardelijke of een oinvoar- waairdolijke straf. Hij wees op de uiterst kwetsbare po sitie van een ambtenaar, waardoor in gevallen als deze door superieuren veel al „contre coeur" tot ontslag moet wor den overgegaan. Mr. Van Empel concludeerde tenslotte de verairutwoordelijkheid voor een voor waardelijke straf niet te kunnen nemen, vooral gezien de ellende en schade, die G. heelt veroorzaakt. Hij wilde wel, als „ruggesteunitje" de minimumcelstraf uit spreken, zodat het vonnis luidde vijf dagen onvoorwaardelijk en een ontzeg ging var de rijbevoegdheid voor de tijd van een half jaiair. De officier, mr. P. Roscam Abbing, die evenals de politierechter, ter zitting in zage had gekregen van de conduitestaat van G., door diens eigen personeelschef persoonlijk, overhandigd, had eerder een gevangenisstraf van een week en ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar geëist. WOLPHAARTSDIJK Vandaag mag Wolphaartsdijk een honderdjarige tot zijn inwoners rekenen, de heer P. v. d. Kreeke, die nog een uitstekende gezond heid blijkt te bezitten. De heer v. d. Kreeke laat zien met kwinkslagen en pretlichtjes in de ogen hoe goed het leven van een honderdjarige kan zijn. Interesse heeft de 100-jarige nog in gro te mate voor het streeknieuws en geen dag wordt de krant dan ook overgesla gen. Ook leest de heer v. d. Kreeke regelmatig boeken, 's Morgens om acht uur op en 's avonds om negen uur naar bed en eten en drinken op tijd zijn vaste regels voor de heer Van cfe Kreeke. „Roken heb ik nooit gedaan de frisse lucht is beter voor de borst" vindt de 100-jarige. Iedereen kent „opa" die elke dag kaarsrecht door het dorp wan delt in zijn Zuid-Bevelandse boerenkos tuum met ronde zwartvilten hoed. De heer v. d. Kreeke bracht zijn hele leven door in Wolphaartsdijk waar hij tot zijn zeventigste als landarbeider werkte. Hij heeft twee kinderen een zoon van 71 jaar en een. dochter van 64 jaar. Bij zijn dochter en schoonzoon woont hij al 34 jaar in. Verder zijn er 7 kleinkinde ren en 15 achterkleinkinderen. De re ceptie wordt vandaag gehouden van 3 tot 4 uur en van 7.30 tot 8.30 uur in het verenigingsgebouw van de geref. ge meente in Wolphaartsdijk. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Woensdagavond rond acht uur ontstond op het terrein van Hoechst in Vlissingen brand in twee keten van een Duitse firma, die werk zaamheden ten behoeve van Hoechst verricht. De brand is waarschijnlijk ontstaan door het drogen van kleren op de verwarming. Een keet is uitge brand, terwijl de andere door de brand werd aangetast. (Van een onzer verslaggevers) HELMOND Vandaag gaan in Helmond en de omliggende ge bieden, die per 1 januari a.s. geannexeerd worden, bijna 32.000 kie zers naar de stembus om een gemeenteraad te kiezen voor „Groot- Helmond". Zij hebben de keuze uit elf politieke partijen met in totaal 151 kandidaten. De verkiezing krijgt voor Helmond hoogstwaarschijnlijk een historische betekenis. Het ziet er namelijk naar uit dat de KVP er voor het eerst in haar bestaan niet in zal slagen de absolute meerderheid te behalen. Bij de vorige verkiezing, in juni 1966, was dit nog juist gelukt. De KVP behaal de foen 15 van de 29 zetels. KVP-lijsttrekker, wethouder A. van Deutekom, denkt vandaag 16 plaatsen te kunnen reserveren op de 31 raad zetels, die nu ter beschikking staan. Maar de wens is hier waarschijnlijk de vader van de gedachte. Uit het Veldkamponderzoek, dat in opdracht van de KRO werd verricht, is gebleken, dat „landelijk" nog 48 procent van de katholieken op de K VP zou stemmen als er nu verkiezin gen gehouden zouden worden voor de Tweede Kamer. Van de Helmondse bevolking is 94 procent katholiek, maar het aantal niet-praktiserenden is bij zonder groot. Het percentage KVP-stemmers zal daarom vermoedelijk lager liggen in Helmond gezien ook de grote uit tocht van KVP'ers, die zich kandidaat gesteld hebben op andere lijsten. Ver der heeft het NKV deze keer zijn le den niet geadviseerd op de KVP te stemmen. Ook drs. Hans Gruyters (D '66) zei ons dat ook zijn onderzoekin gen op een verdere teruggang duiden van de KVP in Helmond. Genoemde partij heeft evenwel twee voordelen: een relatief sterke aanhang in de annexatiegebieden en een re- ele kans op één of meer restzetels. Door dit laatste zal de uiteindelijke zetelverdeling voor deze part'i gunsti ger zijn dan de stemmenverhouding. Ondanks deze voordelen zijn zelfs veel KVP-aanhangers er van overtuigd dat de absolute meerderheid niet be haald wordt. De pessimisten onderx hen rekenen slechts op twaalf of der tien „directe" zetels. Wanneer dit inderdaad het geval is zullen de verdere gevolgen bijzonder ingrijpend zijn. Vooreerst is het psy chologisch effect binnen een partij, die eraan gewend is het voor het zeggen te hebben en nu tot een minderheids groepering devalueert, niet te onder schatten. Een tweede klap kan dan volgen op 2 januari 1968 als de raad in zijn nieuwe samenstelling de wethouders gaat kiezen. Verliest de KVP de ab solute meerderheid in de raad, dan staat -het vrijwel vast, dat 4e andere groeperingen haar maar twee van de vier wethoudersfuncties zullen toe staan. Momenteel heeft de KVP drie wethouders en de Partij van de Arbeid één. 1 Tijdens de rumoerige Brandpunt- teach-in, die vorige week vrijdag in Helmond werd gehouden, heeft een spreker van D '66, die kennelijk al vooruitliep op de te verwachten over winning van zijn partij (mogelijk vijf zetels), al vragen gesteld in die rich ting. Als wij goed geïnformeerd zijn, zullen de Democraten '66 na een goede stembusuitslag ook een wet houderszetel vóór zich opeisen. De verkiezing in Helmond trekt ook een grote landelijke belangstelling. Sommigen zien in de uitslag van de stemming, die vanavond vóór negen aur verwacht wordt, een test-case voor de ontwikkelingen in de landelijke po litiek. Wij hebben ons al eerder af gevraagd of dit juist is. Bij een plaat selijke verkiezing als in Helmond spe len namelijk factoren mee zoals persoonlijke belangen en lokale rivali teiten die een vergelijking met de landelijke politiek niet goed mogelijk maken. Daarbij hebben vijf van de elf aan de verkiezing deelnemende partijen 'geen landelijke vertegenwoor diging. Een vergelijking van de totale uit slag met voorgaande verkiezingen is eveneens onmogelijk, aangezien twin tig procent van de kiezers in de ge annexeerde plaatsen woont en voor heen dus niet aan de verkiezingen in Helmond heeft deelgenomen. De bekende socioloog, drs. Marcel van Dam, die weer een verkiezingsonder- zoek verricht in opdracht van de Ne derlandse Televisie Stichting heeft al aangekondigd, dat hij met zijn conclu sies voorzichtig zal zijn. Als alles volgens plan verloopt zal hij vanavond tussen half elf en tien over elf van zijn bevindingen vertel len in een televisie-uitzending op het tweede net vanuit Nieuwspoort ir. Den Haag. Drs. Van Dam zal zijn onderzoe kingen vandaag beperken tot slechts vier van de in totaal 41 stembureaus. Om vergelijkingen met vroegere ver kiezingen mogelijk te maken, heeft, hij stembureaus uitgezocht in het centrum van Helmond, die de laatste vijftien jaar ongewijzigd zijn gebleven. Evenals bij de Tweede-Kamerver- (Van een onzer verslaggevers) HELMOND. Bij een „ge meenteraadsverkiezing", die ge houden is door leerlingen van de vierde en vijfde klas van het Knippenberg College in Hel mond is D'66 als de grootste par tij uit de stembus gekomen, de Democraten kregen maar liefst tien van de 31 te verdelen zetels. De KVP werd met 9 zetels de tweede grootste partij, terwijl de partij Gemeentebelangen met 7 zetels dè derde plaats bezette. Merlqwaardig genoeg behaalde de Partij van de Arbeid, die in de huidige gemeenteraad in werke lijkheid 6 zetels heeft, bij de schoolverkiezing geen enkele ze tel. Verder zouden de Katholieke Democraten- twee zetels krijgen en de PSP. de CPN en de Jonge ren CDU elk één. De „verkiezing" van de mid delbare scholieren was voorafge gaan door een politieke forum avond. kiezing op 15 februari 3,1. in Utrecht en bij de gemeenteraadsverkiezing op 28 juni j.l. in Zwolle krijgen de kie zers, die hun stem moeten uitbrengen in de vier uitgezochte stembureaus een vragenformulier ter invulling aan geboden. Burgemeester mr. Geukers heeft de betreffende kiezers yerzocht hun medewerking te verlenen aan dit onderzoek. Nieuw is de poging van drs. Van Dam om de eventuele aanhang van de christen-radicalen te meten. Het zal interessant zijn zijn gegevens te ver gelijken met die van het onderzoek dat de NCRV het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie (N.I.P.O.) heeft la ten verrichten De resultaten hiervan zullen bekendgemaakt worden ir het televisieprogramma „Hier en Nu", dat om tien voor half negen begint op het eerste net.

de Stem | 1967 | | pagina 3