fooit irale huid. •a DICHTSTE MIST VAN HET JAAR VERTRAAGT VERKEER Politieke storm in Amerika over vertrek McNamara JAMIN Veerdiensten gestaakt, kettingbotsingen bij Wuustwezel Aardbeving verandert Slavisch dorpje in ruïne CADEAU IDEE? NEDERLAND EET VOLGEND JAAR KUNSTVLEES ACHT DODEN IN DEBAR CONFLICT MET JOHNSON OVER VIETNAM? Ontploffing blaast gevel fabriek weg Boze aannemer ontslaat 20 gemeentenaren sz DAGBLAD VOOR ZEELAND Geblokkeerd SNELTREIN Mist &guw Z°n °P 8'26 UUr' Maan op BANKOVERVAL MISLUKT STOOKOLIE- EN BENZINE ZWENDELAARS GEGREPEN Dambreuk op Java meer dan 100 doden Vergiftigde vrouw overleden ANDAAG IN Y oetbalsurprise op 6 december VERBIJSTERD KLOOF OPVOLGER een kostbare bontmantel is bij DE MANTELSPECIALIST niet duur Bacon, ham, rundvlees, kip en biefstuk, Twee mensen gewond STOFEXPLOSIE? roomboter staven 199 107» JAARGANG No. 25676 Voor God, Koningin en Vaderland VS;^. Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur. Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 VRIJDAG 1 DECEMBER 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (exd. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,-. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). (Van onze verslaggevers en correspondenten) DEN HAAG/GOES/BREDA De dichtste mist van dit jaar, waarin het zicht op wegen in Brabant en Zeeland en verschillende andere plaatsen in ons land minder dan 25 meter, heeft gisteren het verkeer ernstig gestagneerd. Ernstige ongelukken deden zich niet voor, maar door ketting botsingen moesten vele mensen met min of meer ernstige verwon dingen in ziekenhuizen worden opgenomen. Bij de busdiensten in Zeeland en Brabant ontstonden vertragingen. Vooral het verkeer vanuit België naar Brabant ondervond lange tijd grote moeilijk- heden, omdat zich bij Wuustwezel in de vooravond verschillende kettingbotsingen hadden voorgedaan. Een chauffeur van de B.B.A. zei ons: „Het leek er wel een kerkhof, het ene wrak na het andere". Vele mensen gaven er in de dichtste mist van het jaar de voorkeur aan te voet te gaan. DEBAR (AP) Een zware aard beving heeft gisteren het schilder achtige Joegoslavische dorpje Debar, gelegen in een vallei tussen hoge bergen bij de grens met Albanië, in een grote ruïne veranderd en de levens geëist van acht mensen, on der wie zeven kinderen. Het red dingswerk heeft het stadje de aan blik gegeven van een legerkamp overal staan tenten, en soldaten en burgers ruimen de straten op die bezaaid zijn met stenen en tegels, gebroken glas en huisraad dat de bewoners nog uit hun vernielde huizen hebben kunnen redden. De slachtoffers zijn in Debar en omliggende dorpjes gevallen. Militaire patrouilles zijn erin geslaagd deze dorpjes te bereiken. Voorts zijn door het natuurgeweld 40 mensen gewond geraakt. Zij worden nu door plaatselij ke artsen verzorgd in legertenten die m een park zijn opgezet. De ongeveer achtduizend mensen Maeedoniërs, Albanezen en Turken die in het getroffen gebied wonen, zijn veelal niet in staat de toestand te begrijpen en zijn in de war. De regen, die gistermiddag begon te vallen, ver ergerde de-situatie nog. De burgemeester van de stad, Ismail Moenlalin, verklaarde dat 95 tot100 Procent van alle huizen in Debar zijn beschadigd of verwoest. Naar verluidt is de toestand in de omringenle dor pen dezelfde. Mulalin heeft de lei ding van het reddingswerk op zich ge nomen. De eerste aardschokken deden zich donderdagmorgen voor toen de men sen nog thuis waren. De 30e november is een natmnale feestdag in Zuid-Sla- De winkels en kantoren bleven gisteren gesloten. Voor de eigenlijke aardbeving kwam oegon de aarde te trillen zodat velen de straten op renden. Velen levens zijn 20 bewaard gebleven, aldus de burge meester. De veerdiensten. Kruiningen-r erk- polder, Anna Jacoba-Zijpe en Terneu- zen-Hoedekenskerke moesten wor den gestaakt. Ook vandaag zal het zuiden van het land nog veel hinder van de mist ondervinden. Het KNMI verwacht echter, dat hij in de loop van de namiddag grotendeels zal op trekken. In de vootravomid zat gisteren hert; ver keer op de weg tussen Den Haag en Rotterdam volkomen vast door ketting botsingen. Ongeveer 40 auto's werden bij de kettingbotsingen beschadigd. Enige auto's werden geheel vernield. Zes per sonen moesten ernstig gewond naar het gasthuis in Delft overgebracht worden. Het verkeer werd tijdelijk omgeleid over rijksweg 12 (Den Haag - Utrecht) en Zoetermeer. Een 61-jarige inwoner van Geersdijk, de heer H. van A. reed gistermiddag in de dichte mist tussen Rilland Bath en Krabbendijke met zijn auto dwars door de gesloten boom van een ahob- insl Mlaitde. Hij miste op een haartje na de ♦ieltrein Roosendaal - Vlissingen. De spoorlijn kruist ter plaatse de rijks weg 58. Volgens de spoorwegen werkte die automatische overweginstallatiei nor maal, evenals de gele waarschuwings- lichiten op enige afstand voor de over weg. De trein kreeg 27 minuten vertraging door de bijma-boitsing. De Rijkpolitie te water in Wemel- dinge meldde gisteravond dat op de Grevelingen twee sportvissers zoek wa ren. De mannen zijn gistermorgen uit Bruinisse vertrokken en waren' s avonds nog niet terug. Met de R,P. 18 is de po litie uitgevaren om het tweetal te zoe ken. J?'M^richti meegedeeld door ón K'N'MX, geldig tot vanavond: UP vele plaatsen mist met tempe- ntnrHi rond het vriespunt Later JL s hogere temperatu re!!™"1™ —ns °,p regen of mot regen. Weinig wind. vandaag: zon onder 16.33 uur maan onder 15.56 uur. ABï'0!iïï,atioeidienstK-N.A.C./ A.N.W.B 070-8143 91. Wegen- mformatiedienst België: te berei- feV2a?^^ed™ onder" no. - 2 13 38 55. In België 13 38 55. WIERDEN Een gemaskerde man, die gewapend was met een pistool heeft een vergeefse poging gedaan het bijkan toor van de Raiffeisenbank in Wierden (Overijssel) te overvallen. Kassier J. Schoenmaker wist de over valler. die via een achterdeur was bin nengedrongen. ervan te overtuigen, dat hij de kluis niet kon openen. De over valler geloofde het, dwong de kassier zich uit te kleden, om een achtervolging te voorkomen, en ging er op de fiets vandoor. Het politieonderzoek heeft nog niets opgeleverd. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL In Antwerpen is een omvangrijke zwendel met benzine en stookolie aan het licht gekomen. Drie groothandelaars zijn iit voorlopig ar rest genomen op vermoeden van vals heid in geschrifte en vervalsing van produkten. Zij zouden benzine en stook olie vermengd hebben met grote hoe veelheden „whit spirit", een mengsel van koolwateistoffen. Deze vermengde produkten werden aan brandstofhandelaars en benzine pomphouders geleverd. De zaak kwam aan het licht toen en kele houders van benzinepompen de door de groothandelaars geleverde ben zine door het laboratorium van een benzinemaatschappij lieten onderzoeken. Een onderzoek wees uit', dat in alle getallen een grote noeveelheid whit spirit was toegevoegd, zelfs tot 10 pet. De zwendel loopt in de duizenden liters. Gebleken is reeds dat een van de gearresteerde groothandelaars 500.000 liter whit spirit per maand aankocht. Hoe winstgevend de zwendel geweest moet zijn wordt duidelijk als men weet, dat het prijsverschil tussen benzine en het mengsel van koolwaterstoffen 10 cent bedraagt en dat over de aankoop van benzine een belasting van 45 cent per liter betaald moet worden, terwijl whit spirit vrij van belasting is. Voor een handelaar, die per maand 500.000 liter whit spirit bijmengde zou dat dus een netto winst betekend heb ben van 210.000 gulden. (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA Op Java is na een hevige regenval een dam doorgebroken. Drie dorpen zijn overstroomd en meer dan honderd mensen zijn omgekomen. Er stond 45 meter water achter de dam toen hy bezweek. De dam ligt by de stad Bombong. AMSTERDAM (ANP) De 45-jarige mevrouw C. M. - W. uit Amsterdam, die enige weken geleden werd vergiftigd met het rattenverdelgingsmiddel Thal lium, is gistermorgen in het Wilhelmina Gasthuis overleden. Haar echtgenoot, de 55-jarige dakdekker C. M., die reeds vier maanden gescheiden van zijn vrouw leefde, wordt ervan verdacht haar het vergif te hebben toegediend, De man, die ontkent iets met de ver giftiging te maken te hebben, werd in de nacht van dinsdag op woensdag bij zijn vriendin in Badhoevedorp aange houden. Hij bracht wekelijks een bezoek aan zijn vrouw om geld af te geven, waarbij zij samen koffie dronken. Het vermoe den bestaat, dat de dakdekker bij deze gelegenheid het vergif in het kop je van zijn vrouw heeft gedaan. Meer vrije tijd leidt er toe dat meer mensen bij wijze van hob by hun afstamming gaan uit zoeken. Vaak met teleurstellend resultaat. Pagina 7. Het Aquarium van het Amster damse Artis bestaat 85 jaar. Pagina 9. Heintje, de twaalfjarige zang ster uit Kerkrade, doet het in de jukebox beter dan op school. Pagina 11. De tennisbond wil een nieuwe categorie spelers, half beroeps, half amateur. Pagina 13. Buitenlandse gastarbeiders vor men steeds minder een haard van tuberculose. Pagina 15. Als over enkele jaren de auto wegen Brussel - Parijs en Parijs - Marseille klaar zijn, kan men vanuit Nederland in één dag naar de Middellandse Zee rij den. Pagina 17. Voor Nederland betekent het beroepsgoederenvervoer even veel als de horloge-industrie voor Zwitserland, aldus staats secretaris Keyzer. Pagina 25. GENDRINGEN (ANP) Het aan nemersbedrijf J. W. Harmsen n.v. te Etten (Gelderland) heeft, omdat het geen kans kreeg in te schrijven op een onderhandse aanbesteding in de ge meente Gendringen (waartoe Etten ook behoort), 20 personeelsleden uit die gemeente ontslagen. Directeur J. W. Harmsen deed dit uit protest tegen het bouwbeleid in die gemeente. Twee jaar geleden nam de heer Harmsen, nadat een andere aannemer in financiële moeilijkheden was geraakt bij de bouw van 100 woningwetwonin gen in Gendringen en, deze bouw al maandenlang had stilgelegen, de af bouw van deze woningen op zich, het geen voor hem toen een strop bete kende, wat hij van tevoren wist. Nu is in Gendringen de bouw van een sporthal aanbesteed. De heer Harmsen, die in de gemeente Gendrin gen woont en best werk gebruiken kan, werd voor deze aanbesteding niet uit genodigd, wel een aannemer buiten Gendringen. Over deze handelwijze nu is hij zeer ontstemd. „Toen de gemeente in moei lijkheden zat," aldus zijn commentaar, „kon men mij wel vinden; nu men mij helpen kan, laat men mij zitten." Uit kwaadheid heeft hij omdat hij 20 mensen moest ontslaan, personeels leden gekozen die in de gemeente Gen dringen woonachtig zijn. (Van onze sportredactie) BREDA. Naar het zich laat aan zien krijgen de voetballiefhebbers op woensdagavond 6 december een tv-sur- prise van de NTS in de vorm van een rechtstreekse reportage van de wed strijd EngelandRusland uit het Wem- bley-stadion in Londen. Koen Verhoef zal op Nederland 1 van 20.40 tot 22.30 uur het commentaar ver zorgen. De KNVB is reeds vier weken geleden in kennis gesteld van het voor nemen van de NTS om deze wedstrijd uit te zenden. Intussen schijnt Ajax nu op dezelfde avond een vriendschappelij ke wedstrijd te willen spelen. De moge lijkheid bestaat daarom dat in verband hiermede geen toestoaiming wordt ge geven aan de NTS, «m deze Eurovisie- reportage van de BBC over te nemen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON President Johnson heeft in Amerika een poli tieke storm ontketend door Robert McNamara te laten verhuizen van het Pentagon naar de Wereldbank. Als er echter iets is waaraan Johnson op dit moment geen behoefte heeft is het wel een conflict over het aftreden van de laatste invloedrijke tegenstander van het principe er in Vietnam zo hard mogelijk tegenaan te gaan om de oorlog zo snel mogelijk te winnen. De combinatie van Johnsons geheimzinnigheid en de voorschriften van het internationale protocol hebben de president in een politiek moeras doen belanden. Politieke waarnemers in Washington menen, dat de gevolgen van de jongste politieke storm zeker voelbaar zullen blijven tot de presidents verkiezingen in 1968, waarbij Johnson zich bijna zeker herkiesbaar zal stellen. McNamara zinspeelde er bij zijn aan vaarding van het presidentschap van de Wereldbank woensdagavond op dat dit een grootmoedige beloning van pre sident Johnson was voor een uitgeputte functionaris, die zijn land zeven jaar lang goed gediend heeft. Deze uitlating kwam echter niet overeen met wat hij vrienden twee dagen eerder had ver teld. Enkele dagen geleden zou McNamara gezegd hebben er niet over te denken om af te treden. President Johnson zou hem ook niet hebben laten blijken dat er een verandering op til was. McNa mara zou dan ook verbijsterd geweest zijn toen het nieuws uitlekte dat er een eind aan zijn ambtsperiode geko men was. Amerikaanse regeringsfunctionarissen beijveren zich inmiddels speculaties over de beweegredenen van McNama- ra's ontslag te ontzenuwen. Een woord voerder van het ministerie van defen sie noemde berichten over conflicten tussen de minister en de militaire lei ders „volkomen onwaar" en „onzin". De New York Times schreef gisteren op gezag van niet genoemde vrienden van McNamara, dat de minister in het afgelopen jaar steeds meer conflicten had gehad met de president en de chefs van staven. Volgens een van deze zegs lieden had McNamara verklaard dat in de strijd in Vietnam „het resultaat niet langer tegen de kosten opweegt". Een andere zegsman had gezegd dat de mi nister een „steeds groter wordende kloof tussen zijn eigen overtuiging en de oorlogspolitiek van de regering" had geconstateerd. Ook maakte de minister zich bezorgd over de toenemende poli tieke macht van de generaals, waar tegen hij zich moeilijk te weer zou kun nen stellen. President Johnson heeft McNamare gezegd dat hij zelf zijn opvolger kan kiezen. Hoewel nog niets met zekerheid bekend is, worden de volgende zeven personen als kanshebbers genoemd: De vice-minister van defensie Paul Nitze (60); Cyrus Vance (50), speciale afgezant van de president in het Grieks- Turkse geschil om Cyprus; Robert B. Anderson (57), minister van marine; Clark Clifford (60)McGeorge Bundy (48), adviseur inzake buitenlandse poli tiek en veiligheidszaken aan het Witte Huis onder de presidenten Kennedy en Johnson, totdat hij vorig jaar aftrad en hoofd werd van de Ford-stichting in New York; Charles B. Thornton (54), directeur van een grote industrie; John Connally (51), democratisch gouverneur van Texas, die gewond werd toen pre sident Kennedy in Dallas vier jaar geleden werd vermoord. ADVERTENTIES) j^e^^dvertenti^p^ajgjrPK^J (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In de eerste maan den van het volgende jaar zal Neder land kennis maken met „kunstvlees". Het vlees dat in smaak niet te onder scheiden is van het normale dierlijke vlees zal te krijgen zijn in de smaken bacon, ham, rundvlees, kip en bief- stuk. De prijs van het nieuwe pro- dukt, dat vervaardigd is uit de eiwit- ten van het voedingrijke soja, zal slechts de helft zijn van het oorspron kelijke produkt. Meer dan tien jaar research is nodig geweest om de aanvankelijk poeder- vormige en smaakloze proteïnen, een vorm en smaak te geven die voor het publiek aanvaardbaar zijn. Het produkt wordt als eerste in Nederland op de markt gebracht door de United Food Group in Den Haag. Men heeft reeds ervaring opgedaan in Amerika, waar het kunstvlees on der meer wordt gebruikt voor gehakt ballen, hamburgers, mengsels van slaatjes en soep in pakjes. Voor wat dit laatste betreft heeft ook de Nederlandse consument reeds, ervaring. Unilever vervaardigt name lijk reeds geruime tijd pakjes soepen waarvan het vlees verrijkt is met plantaardige eiwitten. De United Food Group heeft de Amerikaanse produkten aangepast aan de Nederlandse smaak. Ruim vijf tien grote fabrieken gaan volgens United Food Group-directeur J. E. Nederlof op dit moment de mogelijk heden van het produkt na, om in hun eigen procédé te kunnen aanpassen. Bij uitstek lenen zich hiervoor blik jes en pakjes met kant-en-klaar maal tijden, soepen, vleeswaren, macaroni, bami en nasl-goreng schotels. Voor de bereiding van het kunst vlees worden de soja-proteïnen verhit en onder hoge druk gezet. Tal van proefpersonen hebben reeds sinds eind september het nieuwe voedsel gegeten. Vooral vegetariërs en maag patiënten, die geen dierlijk voedsel mogen gebruiken, waren opgetogen. Mogelijk zal het kunstvlees ook in kleine blokjes in de handel komen. De bereiding Is heel simpel: tien mi nuten In lauw water laten liggen en daarna kunnen zij als echt vlees wor den gebakken of gebraden. In de soep kan het vlees normaal worden mee- gekookt. (Van een onzer verslaggevers) STEENBERGEN Gistermiddag om ongeveer kwart over vier heeft zich een explosie voorgedaan in het achter ste gedeelte van de groenvoederdroge- rij van de heer K. J. Janse aan de Din- teloordseweg in Steenbergen. Ten gevol ge daarvan raakten twee personen ge wond en liep de drogerij ernstige scha de op. De heer Janse zelf, die aan een droogapparaat stond op het moment van de ontploffing, liep brandwonden aan het hoofd op. Zijn brandende kleren konden tijdig worden gedoofd. Een van de twee werknemers die voorts in het bedrijf aanwezig waren, werd getroffen door een vallend voorwerp. In beide gevallen waren de verwondingen niet van zeer ernstige aard. De twee ge wonden konden ter plaatse worden be handeld. De enorme luchtdruk, die de explo sie teweegbracht, blies de achtergevel van de fabriek voor een groot gedeelte omver. Voorts verdween een aanzienlijk stuk van het dak. De brokstukken van golfplaten e.d. lagen tot op ongeveer dertig meter afstand van het bedrijfs gebouw. Ook werd een gedeelte van de appa ratuur beschadigd en ging enig opge slagen materiaal verloren. Het was gis teren moeilijk een juist beeld van de ontstane schade te krijgen. Wèl is dui delijk dat het enige tijd zal duren voor de groenvoederdrogerij weer geheel be drijfsklaar is. Men denkt te doen gehad te hebben met een z.g. stofexplosie. Bijna onmid dellijk na de ontploffing brak hier en daar in de fabriek brand uit. Totdat de brandweren van Steenbergen en Kruis land ter plaatse waren, ging men het vuur zelf te lijf. De brandweren wis ten de brand beperkt te houden. Dat de brand geen grotere gevolgen heeft kunnen aannemen is ook te danken aan de automatische beveliging van de vuur- ketel, die bij voorkomende calamiteiten afslaat. (ADVERTENTIES) met zuivere amandelspijs met duur we/ heerlijk

de Stem | 1967 | | pagina 1