Se leem Openlijke Jordaanse steun aan El-Fatahterroristen kk huk BRdun 3 Minder t.b.c. onder gastarbeiders Ambtenaren moeten beperkt recht tot staken krijgen Ze wereld) MAAT Proefschrift dr. A. Seelen: Ongehuwde gastarbeider incasseerde f 1000,- kinderbijslag Bill.©®® Devies: Totale vernieling van Israël taiiac de individuele haarlotion Eschenbac PATRONENGORDEL IN DE MODE 18 15 orps 7 t DECEMBER /AUTO-KEUZE =N OPGELOST! Ongebroken Uitgangspunt Artillerie Twee meisjes van tien jaar stalen duizend gulden H AARTAB AG is een individuele haarlotion-be stemd voor de persoonlijke verzorging van uw haar. HAARTABAC bevordert de natuurlijke bloed circulatie van de hoofdhuid en bestrijdt haaruit val, roosvorming en hoofdjeuk. Regelmatige massage met HAARTABAC geeft u net gewenste resultaat: gezond, levendig en glan- Z6im naar. AA MAURER WIRTZ TT STOLBERG IM RHEINLAND DE BRAUN AROMATIC RANSELT DE KOFFIEBONEN NIET STUK MET MES SEN MAAR MAALT ZE... Brandbeveiliging grote gebouwen niet voldoende vormkunst in porselein VOLKSGEZONDHEID: „WE HEBBEN ONTWIKKELING NU IN DE HAND" Geen toename VOORSTEL TERMIJN IS DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 1 DECEMBER 1967 bigaar hélemaal srwende roker: en vol karakter, uxe kist, van tafel en bureau, tu eer mee in! llMCA 1100 VANAF f 6595.— N6726 Lat 2 Tel. 01608-2975 (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent in Israël) TEL-AVIV „De sporen van de saboteurs leiden oostwaarts over de rivier de Jordaan". Dit is de bijna dagelijks terugkerende zin uit de Israëlische leger' communiqués waarin melding wordt gemaakt van de aanhoudende golf EI-Fatah terrorisme die over Israël gaat. Als gevolg van de hernieuwde activiteiten van de El Fatah ter roristen verkeren de Israëlische soldaten, die dag en nacht in lichte jeeps langs de lange grens met Jordanië patrouilleren constant in levensgevaar. Ieder moment kunnen zij op een mijn rijden of zoals het in het Hebreeuws heet .commandcar halag al mokeesj" Ook de pioniers in -ie Israëlische ne' derzettingen langs de Jordaanse grens slapen onrustig In juni keerden zij als overwinnaars uit de Sinaïwoestijn of van de Ramat Golanhoogvlakte in Syrië naar hun kleine kibboetshuisjes terug. Moe gestreden verlangden zij naar rust en veiligheid. Maar alsof Israël in juni niet heeft gewonnen slapen ze, met het geladen geweer in de hoek van de kamer, weer onrustig. Ook al wordt de grenskibboets nog zo goed door de grenspolitie bewaakt, de mogelijkheid bestaat dat een goed ge traind El Fatah commando aan de aandacht van de bewakers ontsnapt, de nederzetting binnendringt en tijdbom men legt onder een huisje een fcinder- slaapplaats, een auto of een fabriek. Slaagt de aanslag dan gromt Israël van verontwaardiging en stijgt de spanning langs Israels grenzen. Juist op momenten van hoogspanning dringen de saboteurs van de El Fatah, de terroristische organisatie van het Arabisch bevrijdingsfront, Israël bin nen. En ook al zijn de verliezen die Israël de El Fatah dan toebrengt zwaar, de golf van terrorisme houdt aan. Evenals voor het uitbreken van de Is raëlisch - Arabische oorlog in juni pre senteert El Fatah zich als de gevaarlijke oncontroleerbare en ongrijpbare ónrust- stoker in het Midden-Oosten. Gevaarlijk, omdat de El Fatah de to tale vernietiging van Israël als devies voert. Ongrijpbaar en oncontroleerbaar om dat de El Fatah de terroristische organi satie is van de Palestijnse vluchtelingen, die sedert 1948 onder ellendige omstan digheden in vluchtelingenkampen in Sy rië, Jordanië en in de Gazastreek wo nen. Door deze geografische verspreidheid stelt de El Fatah Israël voor moeilijke politieke en militaire problemen, die door de „overwinning van juni" niet zijn opgelost. Als enige van de Arabische organisa ties is de El Fatah ongebroken uit de oorlog van deze zomer le voorschijn ge komen. Dit is des te opvallender, omdat de El Fatah-activiteiten in de maanden die aan de grote uitbarsting vooraf gin gen, de oorlogsdreiging in het Midden oosten naar zijn climax heeft gevoerd. Het waren de activiteiten van de El Fa tah op Israëlisch grondgebied, die Is raël voedsel gaven om vorig jaar no vember een grote vergeldingsactie te gen het Jordaanse plaatsje Samoah uit te voeren. En weer waren het de El Fatah-acti- viteiten, die in mei de spanning aan de Israëlisch - Syrische grens opvoerden Ditmaal vreesde Syrië door Israël voor zijn steunverlening aan de El Fa tah te worden aangevallen. Vanaf dat moment is de oorlogsdreiging in twee weken tijd tot oorlog uitgegroeid. Israël staat op het standpunt dat het land over welks grondgebied de El Fa- tah-terroristen Israël binnendringen volledige verantwoordelijkheid voor de El Fatah draagt. Deze duidelijke stel lingname heeft Israël voor het uitbre ken van de Israëlisch-Arabische oorlog herhaalde malen in ernstige verlegen heid gebracht De Israëlische geheime dienst wist en weet ook nu, dat de El Fatah-terris- ten in Syrië worden getraind, uitgerust en betaald, maar dat zij via Jordaans grondgebied Israël binnendringen. Maar de Israëlische geheime dienst wist ook dat koning Hoessein van Jor danië zich vóór juni krachtig tegen de acties van de El Fatah tegen Israël van af zijn grondgebied heeft verzet, om dat hij een Israëlische actie tegen zijn land vreesde. Koning Hoessein, wiens positie voor juni uiterst zwak was in de Arabische wereld en door Egypte en Syrië als een „imperialistische verrader van de Arabische zaak" werd uitgemaakt, be schikte niet over voldoende autoriteit op zijn leger om de El Fatah-activiteiten in lordanië tegen te gaan Na de ver geldingsactie tegen Samoah was het dui delijk, dat Israël geen rekening meer zou houden met de moeilijke positie waarin de Jordaanse vorst verkeerde. In Israëls ogen was Jordanië het uit gangspunt van het El Fatah-terrorisme en dat is het nu nog, ook al heeft ko ning Hoessein na de Israëlisch-Arabi sche oorlog het El Fatah-terrorisme als „crimineel" bestempeld. De incidenten van de laatste weken hebben volgens Israël echter duidelijk bewezen dat het Jordaanse leger de El Fatah-terroristen helpt de Jordaan over te steken en zelfs, indien noodzakelijk, de terugtocht van de terroristen over de rivier de Jordaan met artillerievuur dekt. Juist door deze openlijke steun van het Jordaanse leger aan de El Fatah is de spanning langs ae Israëlisch-Jor daanse grens gestegen. Terwijl de El Fatah er in slaagt de Israëlisch-Jordaanse grens op tempera tuur te houden, zijn de acties van de El Fatah diep in de door Israël bezette westelijke oever van de Jordaan weinig succesvol. De Israëlische - politie ont mantelde in oktober een grote bende El Fatah-terroristen in Jeruzalem, na dat een bomaanslag m een grote bio scoop in de stad mislukte. Sindsdien heeft de El Fatah zich niet meer open lijk in de stad laten gelden. Maar ook in de dorpjes en steden op de westelij ke oever van de Jordaan heeft de El Fatah volgens burgemeester Bandek van Bethlehem weinig werkelijke in vloed. Slechts vijf procent van de Ara bisch bevolking steunt volgens de bur gemeester de El Fatah In Israëlische legerkrmgen wordt de ze mening gedeeld. „Als de El Fatah op meer steun van de lokale Arabische bevolking zou kunnen rekenen, dan zouden ze veel dieper Israël kunnen binnendringen", zei een hoge Israëli sche officier. „Daarom moet. de El Fatah zich wel beperken tot grensterrorisme. Maar ook dat nemen we niet". UTRECHT (ANP) Twee Utrecht se meisjes van tien jaar hebben be kend, dat ze meer dan duizend gul den hebben gestolen in kerken, scho len en winkels. Ze werden door de poli.ie aangehouden, nadat uit de kas sa van het museum „Van speeldoos tot pierement" in Utrecht geld was verdwenen. De rechercheurs, die een onderzoek kwamen instellen naar de diefstal, kregen van een van de meisjes 120 gulden in hun handen gestopt. De kin deren, die waren meegelopen met een greep scholieren die juist door het mu seum werd rondgeleid, beweerden aan vankelijk dat ze het geld van een paar jongens hadden gekregen. Ze gaven later op het politiebureau toe, dat ze het bedrag uit de kassa hadden ge haald. Bovendien kwam uit de voe ring van de jas van een der meis jes nog eens 150 gulden te voorschijn. De meisjes bekenden toen de dief stal van meer dan duizend gulden in totaal. Aangezien ze op nogal wat leu gens werden betrapt, weet de politie nog niet zeker of ze wel geloof moet hechten aan deze bekentenis. Giste ren hebben de jeugdige dieveggen per surveillance-auto een tocht gemaakt langs alle kerken, scholen en winkels waar ze hun diefstallen zouden hebben gepleegd. De kinderen gebruikten het geld onder meer om reisjes naar Am sterdam te maken. Hun ouders sche nen er geen bezwaar tegen te hebben, dat ze na dergelijke tochten 's nachts om twee uur of half drie pas thuis kwamen. (ADVERTENTIE) HAARTABAC werkt verfrissend en opwekkend. De individuele geur accentueert het gevoel goed verzorgd te zijn. HAARTABAC in de doserende fla con vanaf f3.95 Want de Bnaun Aromatic heeft een echt maatwerk, pre cies zoals de „ouderwetse" handmolens. Alleen... Braun maakte dat maalwerk elektrisch. De bonen worden ge broken, niet stuk geranseld, zodat geen aroma-vernieti gende hitte ontstaat. Al het verrukkelijke aroma blijft bewaard. De Braun koffiemolen heeft liefst 9 maalstanden. Door even het reservoir te draaien krijgt u altijd de grofheid of de fijnheid die u wenst De Braun Aromatic heeft nog meer voordelen: het maalwerk is onverslijtbaar het is veilig, want grijpgrage kinderhandjes kunnen er niet bij gemakkelijk ook, want u hoeft de molen tijdens het malen niet vast te houden u heeft op de Braun Aromatic een vol jaar garantie. Prijs f 59,50 Een fijn cadeau, verpakt in een prachtige geschenkdoos. UTRECHT (ANP) Vele, ook gro te gebouwen, blijken niet voldoende preventieve maatregelen tegen brand- gevair te hebben getroffen. Na de ca tastrofale branden van de laatste tijd is het begrijpelijk dat de brandassu radeurs hun premie moeten verhogen. Dit zei de heer T. F. Praasterink, voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Assurantiebezorgers (N. V.A.) op de in Utrecht gehouden al gemene vergadering van zijn organi satie. Hij maakte melding van het feit dat het technisch bureau voor brandver zekering dat enige jaren geleden door de organisatie van brandassura deurs werd opgericht op het ogen blik op wetenschappelijk verantwoor de wijze studie maakt van het pro bleem der brandbeveiliging. (ADVERTENTIE) VRAAG KLEURENFOTO'S EN PRIJZEN AAN ESCHENBACH INTERNATIONAL HILVERSUM (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Aan de stijging van de „tuberculose-import" als gevolg van de komst van buitenlandse gast arbeiders in ons land is een einde gekomen. Vorig jaar was 15 pet. van het totaal in de Nederlandse sanato ria verpleegde tuberculosepatiënten gastarbeiders afkomstig uit niet E.E.G.-landen. Dit cijfer is dit jaar ge zakt tot 10 pet. ,.We hebben de ontwikkeling nage noeg in de hand", zegt de arts mej. M.A. Baas, hoofd afdeling tuberculose van de geneeskundige hoofdinspectie. De t.b.c.-import heeft Volksgezond heid ernstige zorgen gebaard. Enige jaren achter elkaar verdubbelde het aantal aan deze ziekte lijdende gast arbeiders. In 1964 3 procent, een jaar later ruim 7 procent tot 15 procent vorig jaar. Medio 1966 greep de regering in en stelde de eis dat gastarbeiders in ons land gekeurd moesten worden door een consultatiebureau voor t.b.c.-be strijding, voordat ze een werkvergun ning voor Nederland kregen. Deze consultatiebureaus keurden vo rig jaar 20.554 gastarbeiders. Hiervan werden er 147 direct naar hun eigen land teruggezonden, 59 werden in sa natoria opgenomen. 5499 gastarbeiders werden tot en met juni van dit jaar gekeurd. 18 werden opgenomen, 42 uit gewezen. Hoewel tuberculose besmettelijk Is, is in de bovengenoemde jaren van een toename van het aantal Nederlandse t.b.c.-patiënten geen sprake geweest. Het tegendeel is waar: in 1964 wer den 1965 mensen voor tuberculose in (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN De heer A. J. D. Seelen uit Leiden is gistermiddag aan de katholieke universiteit in Nijme gen gepromoveerd op een proefschrift over: „De werkstaking van ambtena ren". Hierin komt hij o.m. tot de conclu sie dat aan ambtenaren een beperkt stakingsrecht moet worden gegeven. Zo'n beperkt recht kan een verzoe ning bewerkstelligen tussen enerzijds de verdediging van de beroepsbelan- gen van de ambtenaren en anderzijds de veiligstelling van de wezenlijke be langen van de samenleving, welke be langen door een staking var» ambtena ren in ernstige mate kunnen worden geschaad. De heer D. Seelen is in 1934 in Rij en geboren en is sinds 1 juli 1966 werk zaam bij de Raad van State. In 1959 is hij enkele maanden werkzaam ge weest bij de Algemene R.-K. Ambte- narenvereniging (ARKA) in Den Haag. De beperking in het stakingsrecht voor ambtenaren zal naar de mening van dr. Seelen tweeledig moeten zijn: bepaalde ambtenaren zullen een sta kingsverbod moeten krijgen. Voor de overige ambtenaren moet het stakings recht worden gereglementeerd. Hogere ambtenaren die zo dicht bij het gezag staan dat ze als het ware met de overheid worden vereenzelvigd zullen niet mogen staken. Een stakings verbod zal volgens dr. Seelen tevens dienen te gelden voor alle of voor be paalde ambtenaren bij overheidsdien sten van vitaal belang. Hierbij denkt hij aan diensten van politie, justitie, brandweer, gezondheidszorg, levering gas, water en elektriciteit en in be paalde gevallen aan het openbaar ver voer. Te verwachten is dat de regering binnen niet al te lange tijd bij de Tweede Kamer een voorstel tot wets wijziging zal indienen om het stakings verbod uit het Wetboek van Straf recht te schrappen. Dit is nodig in verband met de ophanden zijnde goed keuring door de Staten-Generaal van het Europees Sociaal Handvest, waar' in het recht van werkgevers en werk nemers tot collectief optreden in ge vallen van belangengeschillen met inbegrip van het stakingsrecht er kend wordt. Dit schrappen van het strafrechte lijk stakingsverbod houdt echter niet in dat ambtenaren dan ook in staking kunnen gaan. De regering stelt zich namelijk op het standpunt dat het deel nemen van ambtenaren aan een sta king ongeoorloofd is en aanleiding kan geven tot disciplinaire maatregelen. De Nederlandse regering zou zelfs overwegen een verbodsbepaling in het Algemeen Rijksambtenarenreglement op te nemen. Kennelijk acht de Ne derlandse regering, aldus dr. Seelen, zo'n bepaling niet in strijd met het Europees Sociaal Handvest. Dr. Seelen vindt het niet juist om aan werknemers in particuliere bedrij ven wel een recht tot werkstaking te verlenen en dit aan alle ambtenaren te onthouden. Naar de mening van dr. Seelen kan niet meer worden volgehouden dat ambtenaren niet zouden kunnen sta ken, omdat zij organen van de over heid zijn en die overheid vertegen woordigen. Zij zouden dan tegen zich zelf staken. Dat was misschien wel zo in de negentiende eeuw, toen de amb tenaren behoorden tot een kleine elite. Thans zijn de ambtenaren echter niet meer als organen van de overheid te beschouwen. Bij een voorgenomen staking zal verder een ruime aanzeggingstermijn in acht moeten worden genomen, mi nimaal twee weken. In deze periode kan de overheid maatregelen nemen om de door de staking veroorzaakte schade voor de samenleving zoveel mo gelijk te beperken. De ove.heid zou ook de bevoegdheid kunnen krijgen om in het algemeen belang een aangekondigde staking voor maximaal een maand op te schorten in dat tijdvak kunnen dan nieu we pogingen worden ondernomen om de partijen dichter bij elkaar te bren gen sanatoria verpleegd, in 1965 1759 en in het jaar daarop 1751. In dit jaar tot en met oktober 997 personen- Hier zijn de buitenlandse gastarbei ders tij inbegrepen. JTet percentage gastarbeiders dat met t.b.c.-bacteriën besmet Is ligt vele malen hoger dan in ons land het ge val is. Zoals bekend behoeft het be smet zijn geen ziek zijn te betekenen. Hoewel Volksgezondheid al het moge lijke in het werk stelt om de aan tu berculose lijdende gastarbeiders op te sporen, is het niet uitgesloten dat er in Nederland nog verborgen besmet tingshaarden zijn. Mej. Baas: „Wij bereiken niet alle gastarbeiders. Er zijn er die zonder werkvergunning in ons land verblijven. Ze komen veel uit andere E.E.G.-lan- den, zoals Frankrijk, België en Duits land, waar ze reeds hebben gewerkt, maar daar op de een of andere ma nier zijn weggegaan. Hun aantal is moeilijk te schatten. Bovendien", zegt ze, „hebben we niet altijd vat op de arbeiders die in ons land werkzaam zijn. We hebben als regel gesteld dat ze zich tweemaal per jaar voor de hercontrole moeten melden. Omdat ze nogal mobiel zijn en vaak verhuizen is het niet altijd mogelijk om een efficiënte controle uit te oefenen". De in de sanatoria verpleegde gast arbeiders zijn voor het overgrote deel mannen. De leeftijdscategorie was voor het grootste deel tussen de 25 en 40 jaar. De tuberculose van de gastarbeiders heeft ons land al vele miljoenen ge kost. Over het algemeen wordt 75 pet. van de kosten door de verzekering betaald. De rest moeten ze zelf beta len, wat kan door de ziektegelduitke- ring. Wanneer gastarbeiders vrouw en kinderen in hun vaderland hebben te onderhouden, is een soepele regeling niet onmogelijk. ROTTERDAM (ANP) De officie, van justitie bij de rechtbank In Rot terdam, mr. W. D. Meeter, heeft gis termorgen een halfjaar gevangenis straf met aftrek geëist tegen de 19- jarige Turkse arbeider G. wegens vals heid in geschrifte. De Turk moest terechtstaan omdat hij met behulp van een vals paspoort een jaar lang ten onrechte een be drag van f 1.000,- aan kinderbijslag ge ïnd had. De ongehuwde G. had in het paspoort van zijn getrouwde broer de pasfoto verwisseld en door knoeien met het stempel was hij erin geslaagd de Nederlandse autoriteiten te doen ge loven dat hij getrouwd was en twee kinderen haa. Toen het bedrog werd ontdekt had G. al een bedrag van een kleine duizend gulden uitgekeerd gekregen. In zijn requisitoir zei mr. Meeter dat hij van publikaties over de zaak tegen G. verwachtte, dat andere gast arbeiders zich zouden onthouden van pogingen om kinderbijslag te innen waarop zij geen recht hebben. „Dit geval staat niet op zichzelf. Knoeierij en van buitenlandse arbeiders zonder kinderen om toch kinderbijslag te krij gen komen vaker voor", aldus mr. Meeter, die vaststelde dat G. na zijn straf te hebben ondergaan zeker uit het land zal worden gezet. De rechtbank zal over twee weken uitspraak doen. ,een onlangs fa Warechau gehouden modeshow werden deze twee v® °"twerPster Graayna Hase getoond. Beide ontwerpen bestaan de bnietauSt „patronengordel". De muts Is van hetzelfde materiaal als

de Stem | 1967 | | pagina 15