Conclusie na studiedag in Rotterdam: RECREATIE IN DELTA VEREIST BESTUURLIJKE MAATREGELEN Van derde haven in Vlissingen alleen maar last In gesprek met Uitvoerige discussie over kwestie carnavalsbijdrage Kapitein Viergever van Prinses Beatrix MAN BEKENT POGING TOT VERGIFTIGING Zr. Paula Maria chouwen-Du iveiand In gemeenteraad Sas van Gent Onrechtvaardig Secretaris Ter neuzen kandidaat in Almelo Desjima (Japan) en Zeeland Z.L.M. vergadert in Middelburg MOTEL AAN ZUIDSINGEL TE AXEL In Lieshouts café „Eind van onze beschaving is in zicht/' MEENT BRITSE HOOGLERAAR Vier eeuwen iemand die Knuppel laadsvergadering HOOGWATER Meer nieuws uit stad en streek op pag. 3 en 5 STICHTING VREES wat en waar? VANDAAG MORGEN 3 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 30 NOVEMBER 1967 3 Pente-*'/<,-'MP SAS VAN GENT De stichting car-i naval uit Sas van Gent heeft met de financiële commissie van de gemeente raad van Sas van Gent in besloten zitting een bespreking gehad over de financiële bydrage aan de stichting carnaval voor de feesten in 1968. Het feit, dat de stichting een correspondent van een regionaal weekblad hierover had ingelicht was de aanleiding voor de heer De Rijk om tijdens de gemeen teraad van Sas van Gent een aantal verwijten via de voorzitter tot het re gionale weekblad te richten. De heer De Rijk wenste inlichtingen te ontvan gen omdat de commissie en de raad in diskrediet waren gebracht en op deze manier het gestelde vertrouwen be schaamd was. De heer M. de Groff bracht een ver weer ter tafel over de wijziging van de begroting 1967. Het ging over het toe kennen van de gemeentelijke bijdrage in de huur van de bejaardenwoningen. De heer De Groff meende, dat een der gelijke begrotingswijziging niet op zijn plaats was omdat de huizen pas in 1968 bewoond zullen worden Uit de toe lichting van voorzitter R. den Boer en de vervangende gemeente-secretaris R. Slock bleek, dat deze gemeentebegro tingswij ziginjr een administratieve ma nipulatie was om de rijkssteun voor de bijdrage in de huur van de bejaarden woningen te kunnen innen. De raad besloot verder om de gronden, die in de loop der jaren zijn onteigend en aangekocht met bestemming voor in dustrieterrein en die de eerste jaren nog onbewerkt zullen blijven liggen alsnog te verpachten. Van de 60 ha industrieterrein, die klaargemaakt moeten worden voor de industrie be sloot de raad om 40 ha te verpachten voor een jaar ten dienste van enkele landbouwers. Een verordening op de drank, en horecabelasting van de gemeente werd enigszins gewijzigd in het nadeel van de slijterijen te Sas van Gent. Deze moeten nu een maximale belasting be talen per vijftig liter omgezette sterke drank. De heren De Rijk en M. de Groff vonden deze belasting voor de slijterijen een onrechtvaardigheid ten aanzien van de supermarkten en an dere middenstandsbearijven, die sterke drank verkepen en niet aan een der gelijke belasting onderworpen zijn. Toch werd conform het voorstel door de raad besloten. Een subsidie aan de stichting algemeen bejaardentehuis te Sas van Gent van 273,- als gedeelte lijke tegemoetkoming in de kosten van het St.-Nicolaas- en kerstfeest werd zonder enige tegenwerping aangeno men. De gemeenterekening 1966 en de begrotingen 1968 voor de gemeenschap pelijke vleeskeuringsdienst, de stich ting Het Sasse zwembad en de gemeen tebegroting 1968 werden in handen ge steld van een raadscommissie, die met het onderzoek van deze zaken belast is. De gemeentebegroting 1968 zal pas in de eerste helft van januari door de gemeenteraad behandeld worden. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De raadsleden van Almelo ontvingen gisterenmiddag van het college van burgemeester en wet houders de voordracht voor de keuze van een nieuwe gemeentesecretaris. Als tweede op de ranglijst staat de heer A. J. van Pagee, sedert september 1962 gemeentesecretaris in Terneuzen waar in dat jaar nog de huidige bur gemeester van Almelo, mr. H. J. Rijp- stra, de eerste burger was. Als eerste op de ranglijst staat mr Lodder uit Zwolle. De heer Van Pagee werd op 18 januari 1927 in Wissenkerke op Noord-Beveland geooren. Na de Rijks H.B.S. te Middel burg gevolgd te hebben kwam hij in dienst op de gemeenteseretarie van zijn geboorteplaats. In 1948 ging hij naar Voorburg en in 1954 werd hij chef op de afdeling Financiën van de Friese gemeente Obsterland. Omdat op deze voordracht van he' Almelose college door de plaatsaanwij zing tevens de voorkeur van burge meester en wethouders wordt uitgespro ken, is het niet waarschijnlijk dat de tweede op de voordracht zal worden gekozen. AMSTERDAM (ANP). In een po ging zijn kennis van historie van het eilandje Desjim», in de baai van Na gasaki te verryker heeft het gemeen tebestuur van deze Japanse stad de Amsterdamse economische delegatie, die deze maand een bezoek aan Japan braent, verzocht publiciteit te geven aan een lyst van Nederlandse graf stenen op de begraafplaats Inasa in Nagasaki. Hierop komen de namen voor van twintig Nederlanders, die in de 18e en 19e eeuw betrokken waren de han del op Japan en overleden op Desji ma, waan destijds een Hollandse fac torij was gevestigd. Het gemeentebestuur verzoekt nabe staanden van de overledenen die mo gelijk nog over interessante gegevens beschikken zich schriftelijk in verbin ding te stellen met de cultureel at taché van de Nederlandse ambassade in Tokio, de heer v. d. Sloot. Op de lijst komen o.a. de namen voor van L. C. J- de Ligny uit Zie- rikzee, geb. 1 juni 1817, overl. 3 aug, 1840, en /an James Rhynboud, uit Zee land (N.B.) geb. 1816, overl. 24 jan, 1870. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG Maandag 18 de cember zal in het City-theater te Mid delburg de algemene vergadering wor den glhouden van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij. Deze bijeenkomst begint om 2 uu^. Na het huishoudelijke gedeelte zal Ir. H. H- Smeenk, plaatsvervangend algemeen secretaris van het Land bouwschap, een inleiding houden over het onderwerp ,,Boer en ondernemer". (Van een onzer verslaggevers) AXEL Burgemeester M. K. van Dijke deelde tijdens de begrotingsver gadering mee, dat er in Axel mogelijk een motel zal worden gebouwd aan de Zuidsingel. Binnen drie maanden zal hierover de beslissing vallen. Op een desbetreffende vraag van de heer A. H. van der Lee (Gemeente belangen) gaf de burgemeester ten ant woord dat de uitbreiding van de hotel accommodatie alle aandacht heeft van het college. „De stedebouwkundige is nog volop bezig met een studie over de verdere uitbreiding van het saneringsplan," al dus de burgemeester. Er zullen reser veringen worden gemaakt voor de bouw van een sporthal en de aanleg van een overdekt instructiebad. De Nederlandse Heide Maatschappij is momenteel bezig met het op kaart verkavelen van een stuk grond, waar dit instructiebad en de sporthal zijn geprojecteerd en waar tevens een concoursterrein kan worden aangelegd. Men overweegt een parkeerterrein aan te leggen op het Hofplein; dit in combinatie met het reconstructieplan Zuidsingel. Gezocht wordt naar een op lossing van het parkeerprobleem voor de vele bussen, die op de zaterdagse marktdag in Axel een plaatsje moeten vinden. Er bestaan tevens plannen om win kelpanden te groeperen rond het Ken- nedyplein. Er zijn reeds middenstanders die belangstelling hiervoor hebben ge toond. (Van onze correspondent) LIESHOUT De vierentwintigjarige J. van de B. uit Lieshout heeft toege geven dat hy vergif gestrooid heeft in het glas van de heer Van K. uit Veghel. Hij had Van K. in een café in Lies hout getroffen. Er was tussen de twee onenigheid ontstaan. Ofschoon Van de B. niets wil zeggen over het motief van zijn vergfitigingspoging, speelt vol gens de rijkspolitie waarschijnlijk toch mee dat beide mannen het op een en hetzelfde meisje hadden voorzien. Omtrent de aard van het vergif dat in het bierglas werd aangetroffen, wil de de politie geen mededelingen ver strekken. De dader is voorgeleid aan de offi cier van justitie in Den Bosch, terwijl de recherche van de rijkspolitie het on derzoek nog voortzet. CHAPEL HILL, Noord Carolina (AP) Aan de beschaving, zoals wy die kennen, zou voor het eind van deze eeuw wel eens een eind kunnen ko men, aldus een Brits geleerde. Dr. Fred Hoyle van de universiteit in Cambridge gaf toe er een „verschrik- kelyk" standpunt op na te houden, maar wees erop, dat de huidige toe stand in de wereld en het onvermo gen van de mens geschikte leiders te kiezen tot een dergelijk resultaat zou den kunnen leiden. Dr. Hoyle die een toespraak hield tijdens de onder auspiciën van de universiteit van Noord-Carolina gehou den conferentie over „vereisten voor leiderschap in de tachtiger jaren", zei: „De technologische waanzin, waar we tegenwoordig in ons dagelijks leven mee worden overstelpt, het zo hard mogelijk moeten lopen om op dezelfde plaats te kunnen blijven, het gekras en zinloze van veel kunstuitingen de morele instorting van een deel van de jongere generatie, de vaak niet ter zake doende politieke argumenten zijn symptomen van verval." Dr. Hoyle zei dat beschavingen, historisch gezien, niet eeuwig duren. „Onze beschaving dateert van onge veer 1500 na Christus", zei hij. „Een duur van vier of vijf eeuwen is re delijk karakteristiek voor vroegere be schavingen. Het zou dan ook niet uit zonderlijk zijn als tegen het eind van deze eeuw tevens een eind aam onze beschaving zou komen." „Het soort man dat in gewone om standigheden een verkiezing kan win nen, is misschien niet opgewassen te gen noodsituaties" vervolgde dr. Hoyle. „I- theorie zijn verkiezingen geba seerd op grote debatten -over rege ringsproblemen", betoogde hij. „In werkelijkheid is dit niet zo. Verkie zingen worden meer en meer gewonnen met behulp van de technieken die de pubUc relations ten dienste staan." IN PARIJS werd gisteren meegedeeld dat Frankrijk niét overweegt zich ge heel terug te trekken uit de internatio nale goudpool. Een officiële terugtrek king zou de restitutie van de Franse goudbijdragen aan de pool tot gevolg hebben. Dat is niet gebeurd en het is ook niet de bedoeling, aldus de zegs lieden. OP EEN VEILING in Londen zijn gis teren 65 brieven, die de schrijver Er- nest Hemingway in de jaren 1950—1955 aan Adrians Ivancich had geschreven voor 7000 pond (ongeveer 60.000 gulden) aan een Newyorkse handelaar verkocht. (Van een onzer verslaggevers) A/B M.S. PRINSES BEATRIX. „Als er tussen de Vlissing se Buitenhaven en de liaven van Vlissingen-Oost nog een haven bij zou moeten komen, dan zou het voor de veerboten wel eens moeilijk kunnen worden. Het komt nu al voor, wanneer er een bunkerboot in of uit moet of een schip de sluizen in wil, wij een vertraging van tien tot twintig minuten oplopen. Dat kun je op zo'n veerdienst eigenlijk niet hebben. Die vertraging moeten we inhalen door sneller te laden en te lossen en hij de volgende overtocht de vierde motor bij te zetten. We zitten natuurlijk ook nog mei het drukke scheep vaart- ivater over en moeten daarom aan praktisch elk schip voor rang verlenen". Het stuurhuis van de Prinses Beatrix. t id JK heb niets bijzonders te vertellen zegt zuster Paula Maria uit Sluiskil. Maar dat zegt ze ten onrechte, want al zeven jaar lang zorgt zij ervoor dat er in Zeeuw sch-V laander en „Er wordt nu ook balletles gegeven in Axel" voegt ze er corrigerend aan toe mogelijkheid is tot lichame lijke expressie in de vorm van bal let, „We hebben nu de uitvoeringen weer achter de rug. En dan begin nen we eigenlijk weer van voren af aan." JK ben dit jaar voor het eerst be gonnen met kinderen van de derde klas lagere school, maar jonger moe ten ze niet zijn. Ik geloof gewoon niet, dat je kleinere kinderen moet vastleggen aan bepaalde bewegin gen. Indertijd in Tilburg heb ik dat wel geprobeerd en je kunt ze dat wel leren, maar de moeilijkheid is dat ze niet tegelijk met hun armen dit en met hun benen dat moeten doen. Ze stoppen ook gewoon even wet dansen als ze bv. onderwijl een oloem moeten kussen." NET is eigenlijk net zoiets als op pianoles leren dat je linkerhand iets anaers moet doen dan je rechter- wnd. Niet dat ik dat. heb geleerd, i'ijn moeder had een absoluut ge hoor en die vond dat ik als kind vals zong. Daarom vond ze het ge woon verspilde moeite dat ik piano- es zou krijgen. Dat is jammer want bL m mst wel muzikaal, anders kj>n >k toch nooit de choreografie allemaal zelf verzorgen." "bennïNTIEN jaar geleden ben ik Z?ntn,met bSUetles te Beven, JCan echt niets meer dan gewo°n doorgeven wat ik zelf als tond op bauet heb geleerd. Het be am toen ik op de kweekschool zat. Was toen al kloosterling. De voiï1** °F de kweek kreBan toen voor een 1eey van de recfor balleUes van een iuffrouw met een Poolse man AF Utre£M'k ben daarbii van VS.»" €r 9eWeldig veel maar dat kan ik ook. Heel vast l;i, allet wil> zal ik ook doen het lil leerlm3 aannemen. Wij zier aL1T m.aa'' VOOr ons Ple- SluiskÊ LA' uitvoeringen nu in kil hebben 43 meisjes en dames meegedaan. Daar vallen er enkele van af, maar er zijn al weer 17 nieu welingen bijgekomen." ,EEN van de belangrijkste dingen van balletoefening vind ik de artistieke vorming; je leren bewegen, met je lichaam leren uiten wat er in je leeft. Men is hier vaak zo woordarm. maar ook zo arm aan andere uitings mogelijkheden. En dan vind ik ook de discipline die noodzakelijk bij ballet hoort, geweldig belangrijk. Overigens blijft het echt amateur- werk, maar dat hinden niet, vind ik. Er zijn altijd enkele beteren bij en voor de minderen vind je ook wel een plaatsje Toch moet ik wel zeg gen dat mijn enthousiasme wat min der geworden s sinds ik zelf niet meer kan meedansen. Dat heb ik altijd fijn gevonden, als hobby ten minste. Beroeps had ik nooit willen worden. Ik ben kloosterling en het mysterie van je roeping kun je niet eens voor jezelf verklaren." Leendert Viergever (47) ka pitein van de veerboot „Prin ses Beatrix" heeft gehoord van de gedachte om achter in de huidige buitenhaven een nieu we fuik te bouwen nodig voor de komst eerlang van de dub beldekkers. Dan zou er een nieuwe buitenhaven voor han dels- en bunkerschepen ooste lijk daarvan moeten komen. Zoals gezegd, als man van de praktijk voelt hij niks daar voor. „Rijkswaterstaat heeft op die plaats wel de nieuwe veerhaven gepland. Daar is volgens mij niet aan te ont komen. In de buitenhaven hier z» het natuurlijk met die dubbeldekkers niet meer gaan. Een beetje jammer zal het wel zijn want de mond van de Vlissingse bui tenhaven is de gemakkelijkste van de hele Westerschelde. Als er zware mist op komt zetten en we kunnen Breskens niet meer binnen dan lukt het hier altijd nog wel" Kapitein Viergever kan dit met ge zag verklaren want hij is kapitein in de zogenaamde „aflosdienst" Dar be tekent, dat hij bij tijd en wijle ook vaart op de veren Kruiningen-Perk- polder en Terneuzen-Hoedekenskerke De brug van de Beatrix is ruim en rijkelijk voorzien van allerhande ap paratuur Als door de luidspreker kra kend de melding „vaargereed" door komt neemt de kapitein plaats achter het bedieningspaneel voor motoren en schroeven de stuurman, hoe kan het anders, achter het stuurwiel. Dat heeft overigens niet veel meer van het mo del van vertrouwde spakenwiel waaraan op oude prenten altijd be snorde en bezuidwesterde zeelieden in vliegend weer uit alle macht moeten sleuren maar lijkt meer op de stuur knuppel van een vliegtuig, dat met de vingers te bespelen is. Kapitein Viergever: .Afmeren in de fuik doen we nooit. Het schip heeft aan de voorzijde en de achterzijde een schroef. Die zijn beurtelings duw- en trekschroef want keren gebeurt niet Als we straks in Breskens aankomen verhuizen we gewoon naar het stuur huis waar nu nog achterschip is. Dat wordt dan voorschip. Als we de fuik zijn binnengevaren blijft de duw- schroef zachtjes bijstaan en drukt het EC„IP zo tegen de ligplaats aan. We kunnen de overtocht nu zonder omwegen maken Het enige wat we te gen hebben is de stroom Daardoor komt het tochtje op eenentwintig mi- te staan. Als we sthrocm mee- nebben doen we 't in negentien minu ten. Het blijft natuurlijk wel zaak voortdurend uit je doppen te kijken JJat auikschip van de marine daar la ten we aan stuurboord liggen" De kapitein ziet het allemaal. Ook de kleine rubberbootjes met kikvors- mannen van de marine die regelmatig achter een golf geheel uit het zicht verdwijnen. Een matioos meldt ten overvloede, dat een tanker onder de wal van Breskens anker op is ge gaan en zich in beweging heeft gezet Die schuit zal geen last veroorzaken. „De veerhaven van Breskens bin nenvaren is iets moeilijker Vooral in het begin is nogal eens geklaagd, dat de aanloopafstand van de monding tot aan de fuik aan de krappe kant is. Als het voorschip binnen de mond al in stil water zit heeft de stroom nog vat op het achterschip dat nog een heel eind naar buiten steekt. Het schip loopt niet op een rails Je vaart eigenlijk met een bochtje de fuik bin nen. Soms heeft de boot nog een duwtje extra nodig. Daardoor moet je natuurlijk weer uitloopafstand heb ben. Het meeste last nebben we hier als er dicht onder de wal een giertij loopt. Je m->et niet vergeten, dat de Beatrix een bak van '02 meter lang is, daar heeft de stroom alle vat op" Dat wordt gedemonstreerd bij het uitlopen van de Breskense veerhaven Terwille van die demonstratie wordt het roei midscheeps gehouden. De veerboot is nog niet halverwege de ha venmonding uit of het schip krijgt een „klap" naar stuurboord en moet er tegenroer worden gegeven. Weer in open water begint de Bea trix wat nukkig te slingeren. Het. waait windkracht vier uit het noord westen. „Bij mooi weer is het varen een plezier. Bij mist en storm is dan an ders. Dan drukt ook de verantwoor ding. Gelukkig is hier nog nooit een veerboot de grond ingevaren maar vanuit het buitenland hoor je er toeh dikwyls genoeg van. We hebben wei alle mogelijke reddingsmiddelen aan boord maar als alles in een paar mi nuten gebeurt maak je met honderden passagiers op het schip niet veel meer klaar". Kapitein Viergever if wat men zou kunnen noemen „eigen kweek" van de provinciale stoombootdienst. In 1946 kwam hij als matroos op het Kort- gene-Wolphaart'sdijk. Daarna klom hij op via de rangen van stuurman aflosser en stuurman tot kapitein. Een brug over de Westerschelde hoeft er van hem, en van de andere mensen op de veerdiensten, natuurlijk niet te komen „Op den duur zal er wel niet aan te ontkomen zijn, als je ziet wat er nu al aan verkeer in de zomei omgaat Al te benauwd zullen we maar niet zijn. Ik heb trouwens ge hoord, dat ook met een vaste oever verbinding de veerdienst Vlissingen- Breskens zal blijven bestaan" Hij gelooft niet aan het nut van la tere diensten, de laatste boot vertrekt al om tien minuten over elf van Vlis singen. of nachtboten. Daar zou te weinig aanbod voor zijn Naar zijn mening komt bet maar zelden voor, dat mensen de laatste boot verlopen. Er komen na het vertrek wel zwaie vrachtauto's het parkeerterrein oprij den. De chauffeurs daarvan op de „grote route" gebruiken de wachttijd in de regel om in hun slaapcabine een uiltje te knappen. Een meeuw die klapwiekend de reis heeft meegemaakt verdwijnt als de Prinses Beatrix weer feilloos de Vlissingse fuik wordt ingemanoeu vreerd, De zoveelste overtocht zit er op. Kapitein Viergever maakt in zjjn dagdienst de negen reizen vol. (Van onze correspondent) t college van b. en w. van Zie- :e kreeg in de raadsvergadering aantal pluimen op de hoed ge- ;n. De grootste daarvan betrof de tvarendheid waarmee b. en w, de een krediet vroegen voor de bereiding van een jachthaven. raad stond met algemene stern- het krediet toe en sprak de hoop dat spoedig met de realisering dit project zou kunnen worden 'evangen. Een ander krediet be de aanschaf van uitrusting voor 12-tal verkeersbrigadiertjes, die »n worden opgeleid door de rijks- ;ie in samenwerking met de school den om te waken over een ge lijke oversteekplaats aan de chtweg. >or de prot. christelijke partij werd ar getrokken aan het voorstel van n w. om een bonnensysteem in te •en, aan de hand waarvan de houders zelf kunnen bepalen of zij luitingstijd nog geopend willen zyn, hjl bars kunnen zijn geopend van tr 's middags tot drie uur 's nachts P.C.F. meende dat geen behoefte wezig is voor deze veranderingen, vijl tevens de zondagsrust en de storing van de openbare orde om hoek kwamen kijken. De andere tijen meenden de caféhouders meer heid te moeten geven, vooral ook bevordering van het toerisme. Zij gen er van uit dat de tapperijen oeg verantwoordelijkheidsgevoel be en om excessen te voorkomen. Met egen stemmen werd het voorstel igenomen waarna de onder het pu- Sk aanwezige kasteleins vertrokken er een op te nemen. )G raad garandeerde voor de speel- fivereniging een geldlening van 5.000,- voor de inrichting van een uwe speeltuin en verleende voorts bijdrage van f 20.000,- aan dit jject. De raad uitte hier zijn waar- j -ing voor het particulier initiatief als /olg waarvan jaarlijks f 4.000,- bij. i wordt gebracht om de exploitatie n de speeltuin mogelijk te maken. Vtorgen, vrijdag 1 dec. Hansweert 0 en 14.29 uur, Terneuzen 1.34 en 51 uur, Vlissingen 1-95 en 13.22 uur, i meldinge 2.42 en 15.04 uur. j een handig gummistokjn te Vj®n(j :ld, waarmee gewapend nu ieend op stormde. Grommend en ïidje Verholen af, van plan on e gaan uitdelen. Zoiets 8eJ> kractit ook, want daar stond een/jLkvvoor- jn van Uylen, van wiens sPreAls een weinig was overgebleven. „y joetje Saloe hoog van de grond wijzen op wat vrolijk gooi- ROTTERDAM Er moeten bestuurlijke, technische en finan ciële maatregelen genomen wor den om de bijzonder grote re creatiemogelijkheden in de delta in goede banen te kunnen leiden. Dit is de voornaamste conclusie die getrokken kan worden uit de recreatiestudiedag, die gisteren onder auspiciën van de A.N.W.B. in Rotterdam is gehouden. Ir. F. van der Linde van Sprankhuizen, voorzitter van de A.N.W.B., pleitte voor de instel ling van een derde orgaan (naast de commissie inrichting delta werken en het overlegorgaan zeehaven-ontwikkeling Zuid- West-Nederland), dat belast zou moeten worden met de opstelling van een interprovinciale struc tuurschets. Hierin zou het beleid van de provincies Noord-Brabant Zeeland en Zuid-Holland met be trekking tot de delta gecoördi neerd kunnen worden. De heer R. Benthem, hoofd van de hoofdafdeling Landschapsbouw van Staatsbosbeheer, zag de mogelijkheid om verschillende nationale parken in de delta tot stand te brengen. Met het beheer van deze parken zou z.i. naar Amerikaans voorbeeld een deskundige overheidsdienst belast moeten worden Ir. P. Santema, hoofd van de afdeling waterhuishouding, aanpassingswerken en inrichting deltawerken van de Delta dienst, vroeg om de vorming van een soort schap om het Grevelingenbekken te besturen en te beheren. Hij achtte de huidige ontwikkeling met betrek king tot de bestuurs- en beheersvorm van recreatieprojecten in de delta (o.a het Veerse Meer) onvoldoende. Men gaat z.i. te versnipperd te werk. Er ir geen hecht team dat volgens een inte graal plan handelend kan optreden Ook hij pleitte voor een „centrale dienst", die de uitvoering en het be heer van nationale parken in de delte op zich zou kunnen nemen. Mr. J. van Aartsen, commissaris van de koningin in Zeeland, die de leiding van deze recreatiestudiedag had, zed dat rijk, provincie en gemeenten samen voor de taak staan om de zware proble men van het inrichten en exploiteren van nieuwe recreatiegebieden op te lossen. Wat het Grevelingenbekken be treft wordt z.i. bestuurlijk en organisa torisch reeds in de gewenste richting gewerkt. Er is een stichting Recreatie Grevelingenbekken gevormd, waarin de provincies Zuid-Holland en Zeeland en de rond de Grevelingen gelegen ge meenten samenwerken. Deze stichting heeft tot doel de streekplannen aan weerszijden van de provinciegrens op elkaar af te stemmen, zodat voor de Grevelingen een structuurplan te voor schijn komt. De stichting moet verder een definitieve bestuursvorm voor de Grevelingen voorbereiden. Mr. van Aartsen twijfelde er niet aan, dat ook het rijk bij dit bestuur betrokken zal worden. Mr. van Aartsen betoogde verder dat de provincies en de gemeenten onmach tig zijn om de financiële consequenties van de recreatieve ontwikkeling van de delta te dragen. Hij concludeerde, mede naar aanleiding van opmerkingen hier over van de heren Santema en Verburg. dat het rijk op het gebied van finan ciering een planmatig beleid zal moeten voeren. Er zou z.i. elk jaar een bepaald bedrag (ir. Santema noemde het bedrag van tien miljoen gulden) voor de re creatieve ontwikkeling van de delta op de rijksbegroting gezet moeten worden. De algemene mening was. dat er veel te weinig geld voor de uitbouw van de recreatiemogelijkheden in zuidwest Nederland ter beschikking komt. Drs Verburg merkte in dit verband op, dat de investeringen ten behoeve van de recreatie in de delta ongetwijfeld ren dabel zullen zijn. Het deltaplan kan zijns inziens ook betrekkelijk goedkoop worden „aangekleed" De heer Verburg was in dit gehele verband van oordeel dat de rijksbegrotingen in recreatief opzicht „geregionaliseerd" moeten wor den. Extra bedragen naar speciale re creatiegebieden dus. De heren Benthem en Santema zeiden voorts dat na de afsluiting van de zee armen in de delta tussen Westkapelle en de Nieuwe Waterweg een geheel nieuwe kustvorm zal or.ts.taan. De heer Benthem achtte het mogelijk dat dit nieuwe landschap aan de zeezijde van de grote deltadammen de zeer nadruk kelijke verliezen die op andere plaatsen aan het landschap in de delta worden toegebrachi zullen kunnen compen seren. De heer Benthem wilde de be doelde kuststrook zelfs als nationaal kustgebied aangemerkt zien. In dit verband voerde de heer Ben them nog een pleidooi voor het behoud van bepaalde landschappelijke waarde volle gedeelten van het Westerschelde- estuarium. Hij vreesde een volledige industrialisatie van de Westerschelde- oevers. Enkele vragenstellers bleken zelfs bang te zijn voor een industria lisatie van het gehele deltabekken tus sen Maas- en Scheldemond. De heren Santema en Van Aartsen antwoordden dat het beleid op het ogenblik duidelijk op een concentratie van de industrialisatie is gericht. „Wij zullen er in ieder geval voor vechten, dat het prachtige centrumgebied van de delta open blijft." De heer Santema ging uitvoerig in op de betekenis van het Grevelingenbekken voor zowel de waterhuishouding als de recreatie. Wat de waterhuishouding aangaat bestaan er plannen om vanuit de Grevelingen een kanaal door de hals var. Goeree te graven en om een groot zoetwaterbekken nabij de Grevelingen- dam aan te leggen. De dam door het Brouwershavensche- gat zal de eerste deltadam zijn die met een al volledig voor het te verwachten recreatie verkeer zal worden uitgerust Er zal een snelweg met in totaal zes rijstroken op deze dam worden aange legd. Er zullen bovendien parallelwegen worden aangebracht. Drs. Verburg ging uitvoerig op het verkeersaspect in. Hij achtte het huidige structuurschema voor het hoofdwegen net in de delta onvoldoende. IDELBURG 1 efpunt 1516 uur nterklaasfeest voor de kleuters R VLIET I inkelweek i IGGE emlinc 20 uur J dubbele man, 0,1. ivart Huis 20 uur fet vuur spelen, IB j. orum 20 uur e non, 18 j. ■ala 20 uur joral niet met mijn vrouw 18 Jaar IT ipitool Hun laatste slag, 18 J, ajestic De non, 18 j. lect De man met de Buick, 18 T NIKLAAS den 20 uur jf stoere knapen voor Singapore ■ntury De kanonneerboot van de mg Tse 18 j. ;x Harde slagen in Tanger, 18 rWERPEN !X 10, 12, 14, 16, 18. 20 en 22 uur scar Vaydewlle deon 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur e Amauds, a.l. ithe 12, 14, 16, 18, 20 er. 22 uur e buit liet op zich wachten, 18 J. ubens 12, 14.30, 17.30 en 20.45 uur en dozijn ploerten, 18 j. mbassade 12, 14, 16, 18 20 en 22 uur aar dertiende gril, 18 j avoy 12. 14, 16, 18, 20 en 22 uur e liefdescarrousel, 18 j strid 10. 12, 14, 16, 18, 20, 22 e macht van het geld, a.l. uellin 14, 16, 18, 20 en 22 uur ►e brieven van «ie Schorpioen, 18 j. .stra 12, 14. 16. 18, 20 en 22 uur ie blonde van Peking, 18 j. apitole 12, 14, 16, 18. 20 en 22 uur ine million dollar for seven murders, 8 jaar 1« I alace De bruggen van Toko Ki, J' R VLIET Tnkelweek (Van een onzer verslaggevers) idelburg refpunt 20 uur interklaasfeest „Old Slum"

de Stem | 1967 | | pagina 3