ESDE „SMELTKROES" BIJ HOOGOVENS GEBRUIK SIGAREN - kartel staat op springen NILLMIJ schepen van kn.v. Grootste oven van Europese Gemeenschap REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Pas op! Het jaar is eerder om dan u denkt! Prijzenoorlog grammofoon platenbranche blijft uit Ertskade voor 100.000 ton SLOKOP Onmiddellijke verlichting van STIMULANS VERONTREINIGING EIS: MEER CONCURRENTIEVRIJHEID Te eng Gevolg N.V.GD. IN BEROEP |3ld te lenen. Zelfs heel m onze 22 kantoren. Voor der allerlei extra kosten- over de zekerheid dat bij l/ijtgescholden. En natuur- :e kantoren voor u klaar. (1640)3454 b) 3 36 02 19.00 tot 21.00 1-ote kollektie moderne lllen pullovers. Met hoge "-col. Geweldig, wat !n- 10.90 23.75 lliaanse import.fully Ihioned DAGBLAD DE STEM 'VAN WOENSDAG 29 NOVEMBER 1967 (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Het Hoogovenconcern heeft gisteren, door het ontsteken van een fakkel, „Hoogoven 6" in gebruik ge nomen, de grootste hoogoven van de EEG-landen. De n.v. Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken beschikken met deze reusachtige smeltkroes, die een haard- diameter heeft van tien meter en een oveninhoud van on geveer 2100 kubieke meter, over een uiterst moderne pro- duktie-eenheid, die tevens het eerste onderdeel is van een gigantisch uitbreidingsplan. Hoogoven 6 eiste een slordige 110 miljoen bouwkosten en deson danks is het gevaarte slechts een raderwerk van hef ontzettend grote tandwiel wat Hoogovens binnen 6 jaar wil realiseren. Het plan bestaat uit de bouw van een nieuwe staalfabriek, blokwalse- rij, warmbandwalserij, een ertskade (bijna gereed) en etsbewerkingsfa- briek. Totale kosten: 1.1 miljard gulden, een bedrag, dat het concern graag wil uitgeven om zijn sterke positie in de staalmarkt te kunnen handhaven. Vanaf het 800 ha grote terrein langs het Noordzeekanaal wordt jaarlyks 3 miljoen ton staal naar de verbrui kers vervoerd. De oudste hoogoven d»e hieraan meewerkt dateert uit 1924. De haarddiameter is 5.5 meter. De hoogoven uit 1960 telt een diameter van 8.5 meter. Vergeleken met de geenszins op. Hoogoven 6 zal de cokes geenszins op Hoogoven 6 zal de cokes en de erts versmelten in een 10 meter brede vuurhaard. Met deze afmeting is de nieuwe oven de grootste in het EEG-gebied en steekt hij byna de grootste ter wereld in Japan (11 me ter) naar de kroon. Hoogovens heeft voor het eerst op grote schaal gebruik gemaakt van het inschakelen van drie computers in het produktieproces. De computers contro leren de handelingen, waarbij de mens nogal eens kan falen. De toevoer van de juiste hoeveelheden grondstoffen en toeslagstoffen wordt geregeld door een computer. Deze beladingscomputer zorgt ervoor, dat afwijkingen in de do sering gecorrigeerd worden, waardoor bij hoogoven 6 een grotere nauwkeu- igheid bij het doseren wordt bereikt. De computer legt bovendien vast wat er in de oven wordt geladen, zodat men daarvan steeds een overzicht heeft. Met de regelinif en de controle van het proces in de oven is de proces computer belast- Ook bij de windver- hitters komt er een computer aan te pas. Deae moet er voor zorg dragen, dat de windverhitters zo economisch mogelijk de juiste temperatuur worden gebracht en dat de hoogoven wordt voorzien van een hoeveelheid lucht, die wat betreft temperatuur en vochtigheid aan de gestelde eisen vol doet. Er moeten voor de nieuwe slokop dus heel wat voorzieningen worden getroffen. De nieuwe ertskade hij voorbeeld stelt de oude kade volledig (ADVERTENTIE) "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer nl Vei\lc,,-t3,n? van piin dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Aigesal diep op de weefsels in tot aan de naard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend SS1!- eï spi«ren tot in de gewrichten. «SS? ?h\ pijnen en sufheid maken r i^-p voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. fïnTTTh*.n.iet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt altlJd een tube Algesal bij de V A 1 om zodra nodig is de piin te erlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. in de schaduw. Tot nu toe kunnen schepen van 35.000 ton de kade aan de Hoogovens aandoen. Binnenkort is het mogelijkmede door de verbre ding van de ingang van de haven schepen met een inhoud van 100.000 ton te kunnen ontvangen. De hoogoven 6, de reus onder de reuzen, wordt met de computers zo economisch mogelijk gebruikt. Men vertelde ons dat door deze inschake ling van de modernste technieken het aantal werknemers dat bij de nieuwe „smeltkroes" werkzaam is niet zal worden verminderd. De computers kan men beschouwen als een steun bij het veelzijdige arbeidsproces. „Waar men sen fouten kunnen maken zal de com puter niet falen". Overigens is het interessant te ver nemen, dat in de toekomst door de verwezenlijking van „het 1.1 miljard gulden plan" 2000 nieuwe personeels leden moeten worden aangetrokken. Dit quantum moet voornamelijk uit het wervingsgebied tussen Den Helder en Haarlem vandaan komen. Voor de werkgelegenheid in Noord-Holland zul len deze plannen een stevige stimulans betekenen. De 2000 personeelsleden zul len in de toekomst het leger van 18.000 werknemers gaan versterken. Daarnaast neemt Hoogovens ieder jaar 1200 nieuwe mensen in dienst om de opengevallen plaatsen pensione ring, overlijden te laten innemen. Hoogovens neemt met de Hoogoven 6 tevens een nieuw procédé op het ge bied van ertsbewerking in gebruik. De ertsbrokken worden vermalen, in een speciaal te bouwen fabriek tot kleine, een centimeter grote, op knikkers ge lijkende balletjes geperst, die daarna worden gebakken om een zekere mate van hardheid te verkrijgen. De erts- knikkers worden hierna samen met de cokes in de haard gestort. Men heeft hiermede het probleem van de te gro te doorlaatbaarheid in de vuurhaard opgelost. De ertsknikkerfabriek kan jaarlijks 2,5 miljoen ton knikkers uitspuwen. Het grote voordeel hierbij is tevens een verhoging van de ijzerproduktie in Hoogoven 6 van 3000 tot 4000 ton per Nu de nieuwe loot van Hoogovens aan de toch al grote stamboom io toege voegd. start: men met de produktie van 1 miljoen ton ijzer per jaar. Er zullen nieuwe fabrieken verrijzen om de nieu we ontwikkelingen op te kunnen van gen. Voor yerdere luchtverontreiniging is men niet bang. Indertijd is apparatuur geplaatst ter waarde van 21 miljoen gulden om de luchtverontreiniging tot een minimum te beperken. De mening van de buiten staander kan men begrijpen: Hoog ovens is een kernhaard van luchtver ontreiniging. Het bedrijf is echter van mening dat er talrijke, vaak afdoende maatregelen worden getroffen om luchtverontreiniging, weliswaar niet geheel na~r de achtergrond te dringen, maar xoch wel aan banden te leggen. Het is een publiek geheim, dat, toen indertijd de eisen bekend werden ge maakt waar. an de olieraffinaderij Mo bil Oil moest voldoen, deze eisen omgewerkt vooa 'je Hoogovens leidden tot een gunstig resultaat voor het staalconcern. Per jaar eisen de voorzieningen om de luchtverontreiniging te beperken voor het staalconcern een kleine drie miljoen gulden. Op het fabrieksterrein is nog plaats voor vier nieuwe Hoogovens. Of die er zullen komen is een vraag die mo menteel nog niet beantwoord kan wor den. Het zullen zeker nog modernere ovens worden dan die dinsdag 28 no vember voor het eerst in het prille be staan warmte gaat geven. Alles voor het ruwijzer waarmee onze wereld het niet zonder kan stellen. Vandaar de nieuwe smeltkroes, Hoogoven 6, anders dan de andere vijf. (foto bovenaan) De Hoogoven 6 gaat geheel schuil achter de 4 zilveren wind verhitters (in het midden), die er voor zorgen dat de wind de juiste temperatuur bezit om in de oven te worden geblazen. Rechts de bunker van waaruit via transportbanden de oven wordt gevoed met grond- en hulpstoffen. Op de voorgrond de nieuwe erts kade. Op de aclvtergrond de oude kade. Het vaarwater wordt nog door een zandzuiger op de ge wenste diepte gebracht. Kies uit onze keur-kollektie gouden coiiiers... smaakvolle sieraden met een keuze in diver se prijsklassen en uitvoeringen. Wij tonen u graag onze unieke kollektie. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCiB Een aantal Neder landse sigarenfabrikanten is niet meer tevreden met het sigarenkartel, dat dateert van 1949. De ontevredenen vinden het beleid niet meer passen in de huidige situatie in him branche en wensen met name meoer vrijheid bij het vaststellen van de prijzen en de liandelskortingen. Een van lien, de Karei I Sigarenfabrieken in Eindho ven, heeft nu de kat de bel aangebon den en het kartelbestuur bericht het lidmaatschap op 1 januari 1969 te zul len beëindigen. De directie van Karei I hoopt hiermee het bestuur tot be zinning te brengen, zodat het kartel- beleid wordt omgebogen in een voor de fabrikanten meer aanvaardbare zin. Op 1 december zal in een vergade ring van het kartel opnieuw gespro ken worden over het te voeren beleid en dan zal moeten blijken of het kar tel nog kan blijven voortbestaan. Zou het bestuur bij zijn huidige standpunt blijven, dan zouden niet alleen de Karei I-fabrieken, maar waarschijn lijk nog meer fabrikanten uit het kar tel treden. Het kartel steunt op een aantal handels- en prijsafspraken met de (ADVERTENTIE) Voor een premie fiscaal aftrekbaar is (over 1967) moet hij eerst zijn betaald (in 1967). Voor de premie wordt betaald, moet de verzekering eerst zijn afgesloten. Daarom meent de Nillmij dat het hoog tijd is om u nu te laten voorlichten over al die posten waarbij de jaarultimo belangrijk is. En daarbij denken wij dan niet alleen aan de "normale" lijfrenteverzekeringen en kapi taalverzekeringen met lijfrenteclausule, maar bijvoorbeeld ook aan verzekeringen met consequenties op het terrein van het schenkingsrecht. Uw verzekeringsadviseur is op de hoogte van de laatste stand van zaken in de fiscale sfeer. Hij kan u ook alles vertellen over de Multifractïeverze- kering van de Nillmij, die de voordelen van levensverzekering combineert met de kansen van belegging in aandelen. Denk eraan: het is zó "12 uur"l groothandel. „Een te eng keurslijf", vindt de Karei I-directie. Zij meent meer vrijheid nodig te hebben om de concurrentie met Duitse ert Belgische fabrikanten te kunnen volhouden. Zij wil overigens niet per se het einde van het kartel; wel een wijziging van het beleid. Wat er zal gebeuren als vrijdag op de vergadering geen overeenstemming wordt bereikt, is niet concreet te zeg gen. Als Karei I alleen uittreedt, be tekent dat vermoedelijk, dat de si garen van dit merk niet meer door de groothandel aan de winkels wor den geleverd. Karei I z,al dgn zelf de verkoop ter hand moeten nemen. Als er meer fabrikanten uittreden, kan het gehele kartel uiteenvallen met als vrij zeker gevolg een ver scherpte concurrentie in de vorm van een prijzenoorlog. Daarmee is de in dustrie beslist niet gediend. De prij zen zijn op het ogenblik wel redelijk, maar laten geen grote winst. Een ver laging kan de winstmarges dusdanig verkleinen, dat er met name bij de kleinere bedrijven waarbij Karei I niet behoort moeilijkheden kun nen ontstaan. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Nederlandse Vereni ging van Grammofoon Detailhandela ren (N.V.G.D.) is gisterèn in beroep gegaan tegen de beschikking van de minister van Economische Zaken, die de prijsafspraken in de grammofoon- platenhandel op 24 november j.I. on verbindend heeft verklaard. De handelaren in grammofoonpla. ten hadden overigens uiterst rustig gereageerd op dig beschikking van de minister, waardoor zij in feite vrij waren af te wijken van de door hun leveranciers van grammofoonplaten vastgestelde verkoopprijzen. Nu hun organisatie in beroep is gegaan, valt voorlopig zeker geen scherpe concur rentie, laat staan een prijzenoorlog te verwachten. Of met de N.V.G.D. ook de Ned. Vereniging van Grammo foon Importeurs (N.V.G.I.) in beroep zal gaan, willen deze importeurs nog nader bekijken. Hun beslissing is spoedig te verwachten. Thans is in feite een toestand weer gekeerd, die al jaren in deze branche heeft bestaan. Op 1 april 1964 nl. ver klaarde de staatssecretaris van Econo mische Zaken de verticale prijsbin ding onverbindend, onder meer in de platendetailhandel. Op 10 juni 1964 werd door het „Platenkartel" (de N.V.G.D. en N.V.G.I.) ontheffing van dat verbod gevraagd. Daarmee begon een geharrewar, dat pas eindigde, toen het College van Beroep voor het Bedrijfsleven op 31 mei j.I. de toen afwijzende beschik king van de staatssecretaris vernie tigde. Op formele gronden werd toen de N.V.G.D. in het gelijk gesteld. Thans komt de minister opnieuw met een beschikking om de prijsafspraken in de grammofoonplatenhandel on verbindend te verklaren. Ton Lutz, de nieuwe directeur van de Brabantse toneelgroep „Ensem ble" is nogal rigoureus te werk ge gaan, zoals u kunt weten. Het eerste wat hij deed was tien spelers op straat zetten. Hij overweegt thans, zo hoorde ik op de radio, de naam „En- semble" te veranderen in „Solo". De Amerikaanse minister van de fensie, McNamara, die volgens ge ruchten president van de Wereld bank zou worden, is geen financieel deskundige. Tenminste, als we Ar thur Schlesinger mogen geloven. In zijn boek „De Duizend Dagen" (deel I, pag. 156) schrijft hij, dat president Kennedy McNamara een minister schap aanbood, defensie of financiën. Schlesinger: „McNamara was volko men verrast. Financiën wees hij met een af, omdat hij geen ervaring had uit de bankwereld en met fiscale aangelegenheden." De PTT kan een tijdige over» komst van. Sinterklaaspakketten al leen garanderen, aldus een persbe richt van de PTT, als de pakketten uiterlijk op donderdag 30 november ter post bezorgd zijn. De PTT ver zendt normaal ongeveer een miljoen pakjes per week. In deze pro-Sinter- klasiaanse periode zijn dat er ruim twee miljoen. Als u uw kennissen of familie iets wilt sturen! vóór I de cember de deur uit. De Belgen zijn zeer bi hun sas met hun wereldkampioen wielren nen, afgod Eddy Merckx, de nieuwe keizer op de wielertroon van onze zuiderburen. Twee sportjournalisten hebben al een boek over hem ge- schreven, „Eddy Merckx, van Libra- mont tot Heerlen", getiteld. Da Nieuwe Limburger plaatst een re censie van dit boek onder de kop „Een bijdrage tot het Merckxisme". Eddy Merckx mag dan onze Jan Janssen verslagen hebben, het Merckxisme stelt, historisch gezien, natuurlijk niets voor vergeleken bij het Janssenisme. „Ik geloof, dat we heel voorzichtig moeten zijn met de stelling, dat het christen-zijn iets heel specifieks be tekent voor de waag, welk politie?» beleid men dient te voeren. Ik denk dat van de vele voorstellen, die van de zijde van de PvdA na de oorlog op tafel zijn gelegd, men zou kunnen zeggen, dat ze een stuk christendom inhielden." (KRO-voorzitter mr. H. W. van Doorn) Mare Oraison, een Franse pries ter-psychiater, gaf aan de Nieuwe Linie van voióge week een interview. Een uitspraak van hem was dat men in Frankrijk de ontwikkelingen in de kerk van Nederland met veel be langstelling volgt: „Vanwege ,-de grote dynamiek onder de Nederland se katholieken. Zij zoeken naar con crete oplossingen van de problemen." Mop je uit De Nieuwe Linie: „Ik heb priesters onder mijn beste vrien den, maar zou jij het prettig vinden als je dochter Luitenent-generaal E. J. C. van Hootegem, commandant van het eerste legerkorps, is 1 november met pensioen gegaan. In de Legerkoerier zegt de generaal, die ook militair medewerker van Elseviers weekblad is: „Ook na mijn pensionering zal ik, vooral via de publiciteitsmedia, die mij ter beschikking staan, erop blij ven hameren, dat het defensieappa raat, dat in de afgelopen jaren zo zorgvuldig is opgebouwd, niet mag worden aangetast. Maar het beroeps- personeel zelf zal ervoor moeten waken, dat de geest van depressie niet binnen de krijgsmacht door dringt." Bij gelegenheid van het bezoek van prins Claus vandaag aan de Suikerfabriek te Dinteloord heeft de RVD een programma rondgestuurd. Hierop staat ook dat om 15.30 onder meer ter begroeting aanwezig is: mr. H. Pop, burgemeester van Dinteloord en PRUISENLAND Een welhaast Freudiaanse vergis sing. Het moet zijn: Prinsenland. MERIJN DE NIEUWE „Volksrepubliek Zuld- Jemen" werd te middernacht officieel een feit. Engeland heeft 129 jaar de scepter gezwaaid over de anderhalf miljoen Arabieren in het onvruchtbare, bergachtige gebied. Een lezer, zelf boer, schreef mij daarover in dankbaarheid een brief. „Onze bevolkingsgroep", schrijft hij, „voedselproducent voor het Nederr landse volk en deviezenproducent voor Nederland, geniet niet de waar dering gelijk aan deze prestatie". Enige weken geleden heb ik enige regels gewijd aan het merkwaardige verschijnsel, dat in het spraakgebruik het woord „boe];" nog een min of meer denigrerende betekenis heeft, terwijl de boeren zelf aan die oude betekenis al lang ontgroeid zijn.

de Stem | 1967 | | pagina 7