Radio-voettochten op vooravond kerstfeest Weggooifles geen groot probleem Geen rijksgelden voor tekorten Zeelandbrug alveren •eparaten annen I0EKEN Pax Christi en KRO organiseren: Even uitblazen mevrouw rpapier voor uw '—pen |377,— 62,50 1050,— 980,- 99,50 1695,- 310,— 128,- 1680,— 90,- Paarderennen afgelast 4 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 29 NOVEMBER 1967 ten geëist Straffen Gratis waardebon van 300-600 gulden voor bezoekers caravan trein te Hulst Gestolen waar in Hulsters stadsriool Vrijdag de eerste honderdjarige in Wolphaartsdijk Neusverkoudheid Kousebanden voor upper ten en de flower-jeugd van New York Koffieborstplaat voor Sinterklaasavond GOES Schade door botsing Oudelande Schieting van Juliana Tentoonstelling van Inter Scaldis Hulp voor ramp in Portugal Publikatie van zeehavennota Weg van 2,5 km kost 38 miljoen GLAS IN COMPOST NIET ERG Verbranden Berekening G.S. STELLEN VERZOEK UIT Unicef verkoopt kaarten en kantooragenda's Sas van Gent verkoopt grond voor bouw 72 premiewoningen In Engeland „Do niet zo belachelijk Herman, er bestaat geen militaire school voor 5.jarige jongens Groot Breda Jozi'na VI f 8000,- verduisterd are landen - C a 11ada, Zwitser- leroarken en Duitsland - soort- laalregelen troffen. In Amerika, j kwam men zelfs terug op de a 1959 verleende toestemming, grondige herbestudering. betoogde de officier, in de gebleken dat toediening van ireparaten voor de consument er consequenties blijft. Bij kin- te vroege puberteit. Maar ook nen kunnen er het slachtoffer jen. Het preparaat heeft o.a. op 'n feminiserende werking. De tweeslachtigheid leiden. Het is iewezen dat consumptie van •vlees diverse kankertumoren te tegen J. v. d. B. 1500 gulden een week hechtenis voorwaar- egen A. A„ die een groot aantal bewuste preparaat gevulde fles- jn bezit zou hebben gehad, 2 echtenis en 2.000 gulden boete. ,e F. B. uit Chaaam en verdach- hoorden een week hechtenis en den boete eisen. •hte A. A. uit Prinsenbeek en Baarle-Nassau hadden een ge- an hun kalveren ondergebracht d. B. respectievelijk F. B. uit Bij beide loonmesters bleken, het proces-verbaal van de Al- Inspectiedienst van het ministe- Landbouw, de dieren „opgefokt" In enkele gevallen bevestigde urine-onderzoek. Ook al zouden nesters zelf de dieren niet heb- espoten dan nog waren zij vol- officier strafbaar, omdat zij met voor de kalveren belast waren, eparaten zouden afkomstig zijn van een handelaar in veevoeder en een veeverloskundige in Ba- en F. B. en J. v. d. B., werd eind van dit jaar huiszoeking ge- e Ettenaar werd gearresteerd on- ■denking van illegale handel in fica- litierechter, mr. E, Thijssen, doet week dinsdag uitspraak. (ADVERTENTIE) op donderdag 30 november zijn te Rust nieuwe Joegoslavische caravans te1 be zichtigen, dlie geïmporteerd worden door de bekende caravanspecialist DICK WISSINK. De caravans blijven de hele dag en avond staan (van 11 uur 's mor gens tof 9 uur 's avonds) op de Grote Markt te Hulst. Iedere bezoeker kan een waardebon van 300-609 gulden krijgen, die later inge- wiseld kan worden bij aankoop van een caravan. Een buitenkansje waarvan ve len zullen willen profiteren. Ga dus een bezoek brengen aan deze caravanshow, die slechts 1 dgg duurt. U kunt er vrij blijvend rondsnuffelen, in alle hoeken kijken, in de caravans gaan zitten enz. eri ook de Wissinkmensen inlichtingen vragen over de sensationeel lage prijzen. Zie ook de advertentie in dit blad. (Van een onzer verslaggevers) HULST Enkele leerlingen van de L.T.S. in Hulst hebben het de recherche wel erg moeilijk gemaakt, toen ze in alle eerlijkheid een hoeveelheid kleine goederen naar het bureau brachten. De voorwerpen waren namelijk afkom stig uit een ïtadsriool onder de wallen. Beide knapen hadden bij een „ver kenning" van de „onderaardse gang" sporen van bewoning aangetroffen. Het eerst vonden zij wat bestek. Bij verdere naspeuringen in het donker on dergrondse troffen ze een grote hoe veelheid kleine artikelen aan, waarvan de politie met grote stelligheid aan neemt, dat ze gestolen zijn door jeug digen in winkels te Hulst. Gevonden werden o.a. zakmessen, snuisterijen, aanstekers, winkelmandjes, een fles eaude cologne, een zaklamp etc. Ook sigaren en sigaretten werden aange troffen. De goederen zagen er nog nieuw uit. Het riool is ongeveer 20 meter lang 1 en reeds lang buiten gebruik (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De KRO-radio zal in de kerstnacht 1967 een unieke gebeurtenis gaan uitzen den. Tesatnen met Pax Christi organiseert de KRO aan de voor avond van het kerstfeest een voettocht naar Hilversum, welke via de radio zal worden geleid. Tijdens deze tocht zal door de trekkers worden gesproken over de vraag, hoe wij de vrede kun nen bevorderen door de inzet van eigen persoon en werk. Allen, die het de moeite waard vin den zich hierover te bezinnen worden uitgenodigd. Er zal een groep van voornamelijk jongeren zijn die zich tl lopend onderweg bezint op dit ge beuren en een andere groep, die thuis aan de radio intens meeleeft en vla de telefoon de mogelijkheid krijgt aan de gesprekken onderweg deel te nemen. In grote lijnen ziet dit programma er als volgt uit. Aan de vooravond van Kerstmis, op zondagavond 24 de cember, moeten de trekkers om 20.30 uur aanwezig zijn op de startplaatsen, welke zich bevinden bij de St.-Jans- basiliek of de kerk van de Goede Her der, beiden in Laren, de St.-Nicolaas- kerk te Baarn of de kerk Maria On bevlekt Ontvangen te Soestdijk. Deze kerken zijn verbonden met de KRO- studio te Hilversum. Om 21 uur wordt via de radio een inleidend woord ge- (Van onze correspondentJ WOLPHAARTSDIJK Vrij dag I december hoopt de heer P. van de Kreeke uit Wol phaartsdijk zijn honderdste ver jaardag te vieren De dorpsbe woners kunnen de hoogbejaarde nog regelmatig een blokje om zien maken. Want ondanks zijn hoge leeftijd is de heer Van de Kreeke nog goed gezond en flink ter been. Dit is de tijd van de lichte (en ook wel van de zware) verkoudheden, de lopende neuzen en dergelijke kleine on gesteldheden die, al bedreigen zij de gezondheid niet ernstig, bijzonder ver velend en hinderlijk zijn. Daar, tegen' de virusinfectie die de gewone huis-, tuin of keukenkou veroorzaakt, nog al tijd geen kruid gewassen is, moet men trachten de kwaal te voorkomen. Voor komen is trouwens altijd beter dan ge nezen. De ellende begint meestal met neus verkoudheid. Wat helpen kan: onder de douche wisselend de warme en koude kraan opendraaien en tijdens het bad de huid schuieren met een massage borstel. Dat bevordert een goede door bloeding van de huid. Vitamine C bij de hand houden. Gaat toch snuiven, dan wil een een zeer warm voetbad het kwaad nog in de kiem smoren. Dit be vordert namelijk ook de circulatie in de omgeving van het neusslijmvlies. Maar wordt u nochtans neusverkouden, dan zijn huismiddeltjes algemeen bekend de enige remmen op de ont wikkeling van wat een heel nare kou kan worden. Ze helpen soms óók wel Blijft na de crisis uw neus verstopt en krijgt de aandoening een chronisch karakter dan zou u er goed aan doen, de.. tandarts te raadplegen. Niet zel den is dit namelijk het gevolg van een ontsteking in de mondholte. Soms in tussen zijn de naweeën van een zware verkoudheid ernstiger. Dan natuur lijk naar de dokter George Halley, een modeontwerper, uit New York, heeft bij zijn avondkle- dij die soms het dijbeen ongegeneerd ver vrij laat, glinsterende kousebanden ontworpen, die hij zijn mannequins iets boven ofwel de linker- ofwel de rech terknie laat dragen. Deze pikante been- iiMiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiniiiiiiiiiiini,,, decoraties, die van juwelen zijn voor zien en rekbaar zijn kosten zo'n vijftig dollar (bijna 200 gulden). Zijn cocktail toiletten met heel korte, wat bollende rokjes hebben ook echte Park Avenue- prijzen: tussen de drie- en vier en een half duizend gulden. De Flower-kinde- ren van East Village hebben hun eigen kousebanden met bijbehorende haar banden. In de boutiqpe van de Electric Circus-discotheek, een centrum voor hippies, worden onder meer kouseban den verkocht met een groot rozet van vele kleine veertjes en eveneens ge vederde haarbanden in Indiaanse stijl. Geen lange jurken horen hier bij. Nee, hyper mini is ook bij de hippies nog altijd favoriet. Sinterklaasavond vraagt om een bij zondere traktatie, één die helemaal past bij alle andere verrassingen. Borst plaat met een goed sterke koffiesmaak behoort zeker tot deze aparte lekker nijen, die helemaal niet moeilijk klaar te maken zijn. Voor deze borstplaat met koffiesmaak zijn nodig 500 gram suiker, 5 lepels koffie-extract en 5 lepels kof fieroom (de hoeveelheden extract en room kunnen naar eigen smaak gewij zigd worden). Laat de suiker met het koffie-ex tract en de room roerende heel lang zaam aan de kook komen. De oplos sing laten inkoken tot de laatste drup pel, die van een lepel valt, een dun draadje vormt. Pan van het vuur ne men, onder vliig roeren de massa laten afkoelen tot ze dik begint te worden. De massa in nat gemaakte of beboter de borstplaatringen en vormen gieten en stevig op boterhampapier drukken. Na het afkoelen voorzichtig uit de vormen nemen. Voor het opspuiten van een tekst of garnering gezeefde poedersuiker onder goed roeren met kleine hoeveelheden los geklopt eiwit vermengen tot een mengsel verkregen is, dat als een lint van de lepel loopt. Voor het opspuiten een puntzakje van boterhampapier ma ken, waarvan een klein puntje afge knipt wordt. richt tot de trekkers, terstond gevolgd door een persoonlijke getuigenis, van iemand in de studio. Iedere drie kwartier volgt er dan uit de studio een nieuwe getuigenis, waarover de groepen zich dan verder bezinnen. Vanuit elke groep kunnen de trek kers hierop reageren en ook deze reacties worden .weer uitgezonden. De trekkers worden verzocht zoveel mogelijk een transistor-ontvanger mee te nemen. De deelnemers dienen zich per briefkaart, welke aan de adreszijde dient te worden, gefrankeerd met f 2,65 aan postzegels, te melden aan Pax Christi Radiovoettocht, Nieuw- straat 35, Den Bosch. Als afzender moet aan de adreszijde duidelijk lees baar worden vermeld de naam van de autobezitter, die de trekker zal ver voeren. Aan hem wordt het vignet gestuurd alsmede de gegevens voor de inzittenden. Zij die als aalmoezenier of ge spreksleider met deze tocht willen meetrekken worden verzocht dit uit drukkelijk te vermelden bij hun aan melding. Om zes uur vanavond kwam op de xMiddelburgsestraatweg een personen auto in botsing met een truck met op legger. De botsing ontstond doordat er een personenauto op de weg stond om links af te slaan. De truck me oplegger, besuurd door H. J. P. E. uit Souburg, remde voor deze auto af. Door het slechte weer en het natte wegdek begon de combinatie te scharen en kwam links op de rijweg te staan. Een personenauto uit de rich ting Middelburg en bestuurd- door W. M. M. uit Middelburg botste hierdoor tegen een boom. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De auto's werden zwaar beschadigd. Botsing. Op de kruising Middel- burgsestraatweg/'s-Heer Hendrikèkin- derensedijk kwam een personenauto, bestuurd door D. W. uit Wolphaarts dijk, in botsing met een bromfiets, be stuurd door P. J. P. uit Heinkenszand. Het ongeluk ontstond doordat de per sonenauto links af wilde slaan en daarbij de bromfiets tengevolge van het slechte weer te laat opmerkte. Een passagier van de bromfietser, de heer J. P. F. P., klaagde over pijn aan het linkerbeen. Dokter v. d. Werf, die eerste hulp verleende, achtte een na der onderzoek in een ziekenhuis nood zakelijk. De handboogvereniging Juliana hield haar schièting op de liggende wip in café Centrum bij de heer J. de Rijke. Er waren 42 schutters van 12 vereni gingen present. De uitslag is als volgt; Hoofdvogel: W. de Jonge van ADLM te Kwadendamme. Eerste zijvogel: F. J. Ossewaarde van Doel naar Hoger te Wolphaartsdijk. Tweede zijvogel: Jac. Lous van Ons Genoegen te Ou delande. Eerste bovenkal: Leo de Jonge van ADLM te Kwadendamme. Tweede bovenkal: mevrouw Minn aard van Doel naar Hoger te Wolphaartsdijk. Eerste onderkal: C. Voet van Vios te 's-Heerenhoek, bij loting. Tweede on derkal: C..Baart van Juliana te Oude lande, bij loting. Eerste klep: C. D. Raas van Willem Teil te Ovezande. Tweede klep: A. Clarys van ADLM te Kwadendamme. Derde klep: W. de Jonge eveneens van ADLM. Meeste kleine vogels: C. v. Weele van Juliana te Oudelande, 4 stuks. De vliegende vogelprijs was voor Joh. Koens van Victoria te Kwadendamme. Wolphaartsdijk Schietvereniging Tijdens de in het dorpshuis gehouden ledenvergadering van de schietvereniging Wolf er t werden de aftredende voorzitter de heer A. Geene en de penningmeester de heer D. L. Tavenier bij acclamatie herko zen. Uitgereikt werden de wisselbekers 1967, in klasse B aan de heer D. L. Tavenier, die clubkampioen 1967 werd, en in klasse C aan de heer J. de Blaeij. Besloten werd een fonds in te stellen voor aanschaffing van een twee de geweer. Yerseke Door de vereniging van vogellief hebbers werd in ,,De Haven" een ten toonstelling gehouden van kanaries en tropische vogels. Zowel van de zijde van de inzenders als van het publiek bestond hiervoor grote belangstelling. In totaal waren er 173 inzendingen. De keuring van de kanaries was in handen van de heren Kraak en Camp- fens, die van de tropische vogels ge schiedde door de heer Van 't Veld. De uitslag in de afdeling kanaries is: kampioen: W. de Leeuw; le prij zen: W. de Leeuw, C. Bolier (2 maal), C. v. Stee (3 maal); 2e prijzen: C. Bolier (5 maal), W. de Leeuw (4 maal), J. v. Stee (5 maal), M. van Anrooy (2 maal), J. Timmerman (3 maal), C. Zoeteweg (2 maal), A. Phi- lipse, C. v. Stee (3 maal). Overjarige kanaries: le en 2e prijs: T. Tjarks; kanaries open klasse: le prijs: T. pische vogels open klasse: le prijs: Tjarks; tropische vogels: kampioen: P. Sanders, Hansweert; le prijs: M. v. Anrooy, 2e prijs: H. v. Stee, P. Sanders, C. Bolier, W. de Leeuw; tro- C. Bolier, 2e prijs: J. v. Anrooy, 3e prijs: C. Bolier, A. Schouwenaar, L..v Poelje, C. Zoetewey. Postduivententoonstelling De piost- dwvenhoud er s vereniging De Noord ster houdt de jaarlijkse tentoonstelling van postduiven op zaterdag 2 decem ber in de bovenzaal van Hotel Oester- beurs. De klasse indeling is als volgt: 1 Oude doffers, 2 oude duivinnen, 3 jarige doffers, 4 jarige duivinnen, 5 jonge doffers, 6 jonge li vinnen. DEN BOSCH (ANP) De „Stich ting Mensen in Nood" in Den Bosch heeft ƒ5000 beschikbaar gesteld voor de leniging van de nood onder de ge troffenen van de watersnoodramp in Portugal. „Mensen in Nood" heeft bo vendien het rampengironummer 1111222 opengesteld voor giften. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Algemeen Be stuur van het Overlegorgaan Zeehaven- ontwikkeling Zuid West Nederland heeft gisterenmiddag in het Provincie huis te Den Haag een bespreking ge wijd aan liet door een kleine werk groep samengestelde rapport, getiteld „Verkenning van enkele aspecten van de ontwikkelingsmogelijkheden voor zeehavens in het Deltagebied". Zoals wij hebben bericht gaat het hier om een globale planning van in totaal 30.000 hectare havenindustrieter rein over gebieden in Zeeland en Zuid- Holland tot het eind van deze eeuw. Het algemeen bestuur kreeg het rap port vergezeld van een pre advies van het dagelijks bestuur aangeboden. Eer der heef+ de centrale werkgroep van het overlegorgaan een bespreking aan het rapport gewijd. Het algemeen bestuur heeft gisteren besloten de gegevens van het rapport te gebruiken voor het samenstellen van een nota. die in een vergadering van 5 januari a.s. zal worden behandeld en vastgesteld. Daarna zal de nota wor den aangeboden aan de regering en aan de besturen van de partners in het zee- havenoverleg, t.w. de provinciale be sturen van Noord-Brabant, Zeeland en Zuid-Holland, het gemeentebestuur van Rotterdam en de Rijnmondraad. De no ta zal dan tevens worden gepubliceerd. DELFT (ANP) In Delft is men bezig met de aanleg van een verkeers weg die verhoudingsgewijs wellicht de duurste zal zyn die ooit in ons land werd aangelegd. Het is de Kruithuis- weg die een aansluiting zal geven op rijksweg 13 (Den Haag-Rotterdam) De weg die slechts 2,5 kilometer lang wordt za>l 38 miljoen gulden gaan kfcs- ten. In dit bedrag zijn zeven kunst werken begrepen. O (Van een onzer verslaggevers) BREDA „De wegwerpfles gaat mode worden. Toch zal ze naar myn inzicht voorlopig nog geen groot pro bleem gaan vormen bij het verwerken van het huisvuil. Tenminste voor wat betreft de vuilnisophaaldiensten.^ We zullen wel meer te vervoeren krijgen, maar dat is nog niet erg." De heer L. van Geel, directeur van het Gemeen telijk Vervoerbedrijf in Breda, en een van de grote deskundigen op dit ge bied, zegt het met nadruk. Hy is een van de mensen die met het probleem te maken krijgt en hij heeft het vraag stuk vanzelfsprekend ernstig onder ogen gezien. Voor. de vernietiging van huisvuil ko-men drie methoden in aanmerking: storten, verbranden en composteren (dit is het verwerken van het vuil* tot grondstof voor de landbouw). „Deze laatste werkwijze ondervindt wel veel moeilijkheden van de nieuwe verpakkings wijzen," zegt de heer Van Geel. „Toch is het dan niet zo zeer het glaswerk dat zorgen baart, als wel het gebruik van kunststoffen zoals plastics en dergelijke. Want wanneer met name deze laatste stoffen in de compost blijven zitten is het spul niet meer te gebruiken. Kunststoffen en in mindere mate glas verteren name' lijk niet. Je kunt dan op een bepaald ogenblik de situatie krijgen dat een veld, dat met compost bewerkt is. als het ware een dun dekje van plas tic krijgt. Natuurlijk is het dan niet meer te bewerken en er wil ook niets meer groeien. Met glas is dat iets anders. Dan krijg je verspreid over het veld allemaal heel kleine stukjes glas te liggen en daar tussendoor wil len de gewassen nog wel blijven groeien." Deze verwerkingsmethode zal vol gens de heer Van Geel dan ook het best opgegeven kunnen worden. De compostfabrieken zullen langzamer hand ophouden te bestaan, want er zullen geen afnemers meer te vinden zijn voor „geplastificeerde" com post. In de toekomst zal het vuil ver brand of gestort moeten worden. Verbranden is, wanneer er veel kunst stoffen in het vuil zitten, een prima verwerkingswijze. Plastics e.d. heb ben namelijk een grotere calorische waarde dan ander vuil en zijn ver branden dus sneller. De rommel is dan ook veel vlugger opgeruimd. Voor wat betreft het storten van vuil, zou men in eerste instantie ge neigd zijn, te veronderstellen dat het grote moeilijkheden met zich mee zou brengen. Voor de vuilnisophaaldien sten zal dat evenwel best mee vallen. Het is uiteraard wel zo dat de hoe veelheid vuil steeds groter wordt. Maar ook zonder de afvalflessen zou dat het geval zijn. De hoeveelheid af val die de mensen afgeven, neemt namelijk per jaar met ongeveer vijf procent toe. Na ongeveer veertien jaar is de totale hoeveelheid verdub beld. De elfhonderd stortplaatsen die Nederland rijk is zullen dus sneller vol zijn. Men zal echter waarschijn lijk wel weer andere plaatsen kun nen vinden. Toch versnelt het procédé van de wegwerp-flessen en -potten deze gang van zaken enigszins. De heer Van Geel geeft een eenvoudige berekening: „Als je rekent dat er in Nederland 12 mil joen mensen wonen en een gezin be staat gemiddeld uit vier personen, dan zijn er dus 3 miljoen gezinnen. Per dag loost één gezin gemiddeld twee pbtjes of flessen. Wanneer men een week op vijf dagen stelt, dan lozen 3 miljoen gezinnen per week 3x2x5 is 30 miljoen potjes. Per dag is dat 6 miljoen potjes. Voor een stad als Breda, met 120.000 inwoners en dus 30.000 gezinnen kcxmt dat neer op 60.000 potjes per dag, die extra ver voerd zullen moeten worden. Voor onze ophaaldienst zal dat geen pro blemen opleveren. We zullen iets meer moeten gaan rijden en dat heeft natuurlijk voor de consumenten wel weer consequenties." De vervoerskosten zullen namelijk hoger worden en dientengevolge zul len de "reinigingsrechten omhoog gaan. Bovendien zullen de vuilnisemmers sneller vol zijn en zal men een tweede of zelfs derde emmers moeten gaan aanschaffen. Dat zullen de consumen ten ook weer in hun portemonnee gaan merken, tenzij men overscha kelt op andere systemen, als b.v. het gebruik van containers. Maar ook dat heeft natuurlijk weer de nodige ge volgen. Op dit moment ziet de heer Van Geel echter nog geen omwerko- menlijke moeilijkheden, die zouden kunnen ontstaan door het invoeren van de wegwerp-fles. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG G.S. vinden het, zoals door Provinciale Staten is gesug gereerd, bezwaarlijk om op dit moment bij het rijk om financiële medewerking te vragen voor het dekken van de ex ploitatietekorten van de Zeelandbrug. Wellicht wordt een dergelijk verzoek mogelyk wanneer de nationale beteke nis van de brug groter is geworden. Dit hebben G.S. meegedeeld n.a.v. het be- grotingsonderzoek door Provinciale Staten. Uit de staten is de vraag naar voren gekomen of het mogelijk is de Zeeland brug meer in de publiciteit te brengen, b.v. door t.v.-reclame. De raad van com missarissen van de brug is echter aan geraden van dergelijke zeer kostbare reclamevormen af te zien. Desgevraagd delen G.S. mee dat de besparingen van de kortere afstand de kosten van de toltarieven ruimschoots overtreffen. Voorts delen G.S. mede wat in feite een herhaling betekent van het geen wij hieromtrent in onze editie van 4 oktober j.l. hebben gepubliceerd dat Rijkswaterstaat een nieuwe plan ning heeft gemaakt voor de vernieuwing van rijksweg 58 door Zeeland. Het stre ven is er zoals toen gemeld op ge richt om in 1971 de wegvakken Sloe- dam - Lewedorp, Lewedorp - Kapelle (Vierwegen) en Waarde - Rilland ge reed te hebben. In 1972 wil rijkswater staat de verbinding Kapelle (Vierwe gen) - Waarde klaar hebben. De ver nieuwing van het wegvak Rilland - Brabantse grens en de verdubbeling van het weggedeelte Nieuw- en St.-Joosland- Vlissingen, zullen volgens het nieuwe schema, in 1973 voltooid moeten zijn. G.S. tonen in hun antwoord op vra- (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Onder het motto: „Groet een vriend en help een kind" zijn co mitéleden van het regionaal Unicef- comité druk bezig met de verkoop van kantoor agenda's, correspondentie- en wenskaarten. De kaarten en agenda's zyn voorzien van afbeeldingen waar voor kunstenaars uit de hele wereld hun ontwerpen belangeloos hebben af gestaan. Het is mede de taak van het regio naal comité om in alle dorpen van Zuid en Noord-Beveland plaatselijke Unicef - correspondenten te zoeken, die de ver koop van kaarten en agenda's in hun woonplaats ter hand nemen. Het ocmité beschikt over een eigen winkel van waaruit de medewerkers rechtstreeks kunnen worden bevoor raad. De verkoopadressen voor Goes zijn: Bergweg 94, M. D. de Grootstraat 120, Kastanjestraat 130, Oostsingel 150, en Frambozenstraat 14. gen uit de staten aan dat Zeeland drin gend behoefte heeft aan een tweede dubbeldeks veerboot. Als in 1970 op het veer Vlissingen - Breskens geen dub beldekker kan varen, zal het motor schip Koningin Juliana op dit veer moe ten worden ingezet, terwijl het motor schip Prins Bernhard dan, naast de daar varende dubbeldekker, op de lijn Kruiningen - Perkpolder dienst zal moe ten doen. Als reserve is dan nog slechts het 37 jaar oude motorschip Dordrecht beschikbaar. Als de enige dubbeldekker op het veer Kruiningen - Perkpolder hitvalt, ontstaat volgens G.S. een onverant woorde situatie, waarin lange wachttij den zullen voorkomen. G.S. weten of ficieel niets van de redenen waarom de minister van Verkeer en Waterstaat nog geen toestemming heeft verleend voor de bouw van een tweede dubbeldekker. Sedert 1960 vindt de laatste afvaart op het veer Vlissingen - Breskens op zondagen ongeveer een uur vroeger plaats dan op werkdagen. G.S. onder zoeken op het ogenblik of het mogelijk is op zondagen een boot om circa 23 uur te laten varen. Zij g'aan bovendien na of een uitbreiding van de halfuur diensten op werkdagen t'e verwezenlij ken is. G.S. delen mee, dat de aanleg van de secundaire weg Driewegen - Terhole (vlak naast de bestaande verbinding) in het vijfjarenplan voor de provinciale wegen is opgenomen. Het tracé zal zo spoedig mogelijk worden vastgesteld. Het zal echter nog wel enkele jaren duren voor de weg voor het verkeer kan worden opengesteld. Het wegvak Hoek - Sluiskil is opge nomen in het ontwerp voor het nieu we rijkswegenplan. G.S. hebben de mi nister verzocht spoedig met de aanleg van dit stuk weg te beginnen. (Van onze correspondent.» SAS VAN GENT De gemeenteraad van Sas van Gent besloot dinsdagavond unaniem tot verkoop van gemeente grond aan de woningbouwvereniging „Vooruit" te Sas van Gent. De woning bouwvereniging zal deze gemeentegrond gebruiken voor de bouw van 72 premie- woningen, waaraan de raad reeds eer der medewerking toezegde. De premie woningen zullen gebouwd worden in het uitbreidingsplan Noord-West te Sas van Gent, Het voorstel om in principe akkoord te gaan met het verlenen van optie- recht op een stuk industrieterrein aan de N.V. Stijfsel en Glucosefabriek Sas van Gent ontlokte aan de heer J. Bock- stael (Kath. Fractie) de vraag of de raadsleden niet nader geïnformeerd konden worden over het industrieter reinproject. De heer L. de Meyer (Ge meentebelang) merkte op, dat hierover iedereen geïnformeerd was. Hierop ageerde de heer Bockstael fel. Hij vroeg de voorzitter R. A. J. den Boer een ver klaring over hoe het kon, dat het raads lid De Meyer van alles op de hoogte was en de andere raadsleden niet. De voorzitter beloofde een informele be spreking met het ingenieursbureau Van Hasselt en De Koning op korte termijn. Op de overige agendapunten komen wij nog nader terug. LONDEN (RTR) Op verzoek van het ministerie van landbouw zyn in Groot-Brittannië alle paardenrennen tot nader order afgelast om uitbreiding te voorkomen van het mond- en klauw zeer, waaraan al meer dan 2X0.000 stuks vee ten offer zyn gevallen. De kolommen van uw rubriek „Pa pier voor uw pen" worden vaak aan gegrepen om misnoeg ens, verontwaar digingen en protesten te laten horen. Soms fel, soms gematigd maar in ieder geval de mening die iedere bur ger in ons vrije vaderland eerlijk naar voren kan brengen. Wat mij echter is opgevallen, is, dat niettegenstaande de laatste maanden de kranten vol. hebben gestaan over de gemeentelijke her-indeling van de stad Breda, dat er zelfs randgemeenten werden genoemd die straks bij Breda zouden worden ingelijfd, géén van de inwoners van de z.g. bedreigde gemeenten ergens één protest heeft laten horen. Inderdaad hebben er heftige protesten in de krant gestaan van bedoelde gemeenten, maar deze kwamen van de gemeen tebesturen zelf. Het is vanzelfsprekend dat ieder gemeentebestuur, hoe klein de gemeente ook is zich moet laten horen, want wat zouden anders de in woners van hun gemeenten niet over hen denken Maar zoals gezegd, geen spontane reacties of kritiek van bewoners uit dorpen als Prinsenbeek, Terheijden, Teteringen, tfieuw Ginneken, Ooster- hoiut. Er was een persoon uit Den Hout die smeekte om ook maar bij Breda te worden ingelijfd omdat Oosterhout Den Hout toch maar verwaarloosde. Nu zal dat allemaal nogal meevallen. Niet in de vorm van een enquête maar wel door het spreken van inwoners uit de randgemeenten is mij duidelijk ge worden dat overwegend iedere bewo ner uit de randgemeenten het bitter weinig kan schelen of zijn plaats nu zelfstandig blijft of bij Bïeda zal wor den gevoegd. Een eii ander is een dui delijke afspiegeling van bet" feit dat er geen spontane kritiek van de bewoner» zelf in deze rubriek is verschenen. Een bewoner uit Nieuw Ginneken (Ul- venhout) meent, Ulvenhout wordt im mers bewoond door Bredanaars. Een inwoner uit Teteringen zegt, mijnheer tot 1927 liep de gemeentegrens Breda- Teteringen dwars over de Maiksingel in het centrum van uw stad. Stel u voor dat dat altijd zo gebleven was. Zo ook nu. Breda moet uitbreiden en het is toch een vanzelfsprekende zaak dat een plaats als Teteringen nu maar he lemaal naar Breda verhuist. Ee^ in woner uit Dorst, pardon, het waren er meer. Wij zijn helemaal op Breda aangewezen. Oosterhout neemt hiet ee-^s de moeite een behoorlijke bus verbinding met ons te onderhouden. Bovendien als we gaan winkelen gaan we naar Breda en niet naar Oosterhout Bewoners uit Terheijden vinden een uit lating als zou Terheijden een bilnde darm van Breda worden onzin. Om dat er een kanaal tussen Breda en Ter heijden is gelegen? Onzin En in Oosterhout ^an. Daar stroomt hetzelf de kanaal en daar bouwt Oosterhout een grote wijk aan de overzijde van datzelfde kanaal. Bewoners uit Prinsen beek heb ik niet gesproken maar aan gezien geen reactie zal het daar wel van hetzelfde laken een pak zijn. Be woners uit Ba vel juichen toegroeiing naar Breda toe. We komen dan einde lijk eens uit ons isolement. Bewoners uit Rijs bergen betreurden het dat zij niet bij de gebiedsuitbreiding betrokken waren. Eveneens de bewoners uit Chaam alhoewel dezen meenden dat zij als grensgemeente een andere functie te vervullen hadden. Het zijn enige re acties. Er waren er meer maar het kwam overwegend hier op neer of we nu Breda heten of anders, wat doet dat er toe. Kernen en eigen leefmilieus bewaren is onzin want Breda groeit toch steeds meer naar ons toe en vroeg of laat moet. een annexatie toen plaatsvinden. Ginneken kwam in 1941 bij Breda. Maar is de aard van de be volking veranderd in Ginneken? En van die van Princenhage? Neen, inte gendeel, Ginneken blijft Ginneken even als Princenhage, Princenhage blijft. Alleen het zijn thans stadswijken van Breda geworden. Het blijk4- dus dat al leen de gemeentebesturen hier fel van leer trekken om hun positie niet te verliezen. En we hebben daarvoor volkomen begrip. Maar uitbreiding van Breda's grond gebied betekent eveneens uitbreiding van het ambtenaren-apparaat van de gemeente. Er komen ongetwijfeld nieu we instanties en Breda zal de ambtena ren uit <*e randgemeenten heel goed kunnen gebruiken. En de heren bur gemeesters? Och kom heren u kunt promotie maken. In hoeveel plaatsen van Nederland schreeuwt men thans niet om een burgemeester. Zorg dat u er nu bij bent. Als straks de gemeente lijke herindeling in geheel Nederland gaat doorwerken en dat duurt echt zo lang niet meer dan hebt u nu de boot gemist. En mochten er bezwaren zijn dat men B-redanaar gaat heten, och wellicht kunnen we van Breda dan wel „Oranjestad" of Baroniestad" ma ken. U ziet dt ik het wel radicaal stel. Maar zowel in de politiek als in de kerk heerst nu eenmaal een radi cale t'semmrng dus waarom hier niet. Bovendien is dit alles slechts een klein begin van een geheel nieuw tijdperk. De herindeling van de Nederlandse ge meenten moet snel worden aangepakt opdat de nieuwe bestuurskernen de fundamenten kunnen leggen voor het toekomstige totaal vernieuwde leefpa troon. BREDA W. L. Hoe minder men ergens van weet, des te vlugger is men dikwijls met zijn oordeel. Zo ook de heer Siezak op vrijdag j.l. Dat in Zuid-Afrika de blanken er twee eeuwen eerder waren dan de huidige zwarte bewoners en dat nog steeds dagelijks grote aantal len van deze Bantoes het land binnen willen komen (omdat het daar zoveel slechter is dan in eigen streek') schijnt deze heer niet te weten. Gezien zün naam is de heer Siezak, niet van Ne derlandse afkomst en dat hij niet van de Zuidafrikaanse voorgeschiedenis op de hoogte is, is hem dus graag verge ven. Maar misschien zou hij dan soort gelijke laatdunkende insinuaties in de pen kunnen houden? BREDA J.P. van DELDEN ROTTERDAM (ANP) - De Rotter- damse recherche heeft de 29-jarige boekhouder W. F. van den B. uit de Maasstad gearresteerd omdat hij ervan wordt verdacht de afgelopen maanden een bedrag van f 8.000,- tt hebben verduisterd ten nadele van zijn werkgever, de houthandel N.V. Hol. M?d ,TnPlex Import. Volgens de po- litie heeft de boekhouder geïnde gel den, die voor zijn werkgever bestemd waren, niet afgedragen.

de Stem | 1967 | | pagina 5