•98/ irjuffrouw V.S. ZULLEN DOLLAR NIET DEVALUEREN DE HEL OP HEUVEL 875 solidus-gas NOURILAX Het leven van D'Ailly stijlvol' 'geven breda Quick Up... 't is goed. Ko drinkt 't. I n Ondanks nieuwe records in goudverkoop: Verzet tegen Spanje in de NAVO Weer geknipt Hoepla" Ongehoorzaamheid met de kogel bestraft Gevaarlijke leeuwin in striptease-nummer (MAKING TRECHT ÏE VROUWEN Nu striptease Israël versterkt troepenmacht in Sinaï-woestijn Termijnverkopen I.M.F. Prijsverlaging werkt zacht en zeker bij verstoppingsproblemen Buitenland Russen naar Brabantse schoenindustrie Veldhospitaal van de Vietcong gevonden Ongedekte cheques Vooronderzoek naar directeur „Vascomij" SCHANDE VALS SPEL DOOD EN VERDERF MANKRACHT AANVAL X Or w /uïdtie^fr ■■■iiMviiaiiiiiniMiii DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 25 NOVEMBER 196T niniBiiiiiii**111'1™ [ttreding gevraagd I Ivereen te komen. of mondeling /materialen Handel Ihouders van Breda brengen (dat zij voornemens zijn de 1 voor te stellen een gedeelte let openbaar verkeer te ont- let aan het openbaar verkeer Ivan de Lijndonk met 'n rode |even ligt voor eenieder ter Algemene Zaken ter gemeen- Idag, 24 november 1967 tot en Iber 1967. |en gedurende voormelde ter- gesteld hun eventuele be- fgenomen onttrekking gchrif- de Raad te brengen. len wethouders voornoemd, lemeester. loco,secretaris afdelingen van ons hulpzaam te zijn met jrdragen van agent- kak. voor het uitbrengen belangstelling hebt, eling hebt, schrijft u C. Smit, Stations- ligehuwd, die in gezinnen lieel bij ziekte van de lor het gezin tijdelijk op pben in de huishouding afwisselend in verschil- e, doch verantwoordelijke lunnen solliciteren onder UTRECHT rvarlng of loordelige ut JOHNSON: GEEN DEVALUATIE (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/LONDEN/PARIJS/DEN HAAG. - President Johnson heeft ondanks de grote aankopen van goud op Europese markten niet het plan om de dollar te devalueren. Het Witte Huis heeft dat gisteren laten weten op een persconferentie van de perssecretaris van de president, George Christian. In antwoord op de vraag, welk gevaar de grote goudaankopen voor de dollar inhouden, herhaalde Christian de verklaring van president Johnson van 18 november, dat de Verenigde Staten zich ondubbel zinnig hebben verplicht om goud tegen de bestaande prijs te kopen en te verkopen. BRUSSEL (ANP) Nederland heeft tlch gisteren In het NAVO-parlement ln Brussel stevig verzet tegen een sug gestie om Spanje lid van het bondge nootschap te maken. Woordvoerder van de Nederlandse delegatie was de socia list Wierda, die zei dat de situatie ln Spanje niet te rijmen valt met de pre ambule van het NAVO-verdrag. Wat moeit men er bovendien van denken als we ons hier ln een aanbeveling ke ren tegen de huidige situatie in Grie kenland en tegelijkertijd over een Spaans lidmaatschap denken, aldus de Nederlander. Hij wees er verder op dat vier of vijf staten de NAVO wel eens de rug zouden kunnen toekeren als Spanje lid zou worden. Nederland kreeg de steun van de De nen. De Deense conservatief Kragh ver klaarde dat er uiterst zorgvuldige over wegingen nodig zijn alvorens er ook maar sprake kan zijn van een toetre ding van Spanje. Spanje was in het militaire debat van de Assemblée ter sprake gebracht door de Amerikaanse democratische afgevaar digde Rivers. Als we kijken naar de Franse politiek hebben we het recht ons af te vragen waarom Spanje niet zou worden opge nomen ln NAVO „om de verdediging van het christendom tegen het commu nisme te verzekeren", aldus Rivers. TEL AVTV (AFP) Israël zal zijn militaire sterkte in de Sinaï opvoeren als gevolg van de toespraak van presi dent Nasser donderdag, zo schrijven de militaire redacteuren van de Israëlische pers. De maatregel zou niet alleen een ge volg zijn van Nassers rede, maar ook verband houden met de samentrekking door Egypte van honderden tanks op de westelijke oever van het Suez-ka- naal. Men zou voor een Egyptisch offen sief Vrezen. In Tel Aviv meent men verder dat Nassers scherpe uitlatingen bedoeld zijn voor de binnenlandse en interara' bische politiek. De Israëlische minister van buiten landse zaken Abba Eban heeft gisteren in New York verklaard dat de Egyp tische president Nasser „oorlog en geen vrede" in het Midden-Oosten wil. Hij zei een en ander op Kennedy Air- port. Nassers rede heeft het standpunt van het land duidelijk aangetoond en de taak van de vredesmissie der Verenig de Naties zal er door worden bemoei lijkt, aldus Eban. (ADVERTENTIE) Hij moest toegeven dat de situatie op de wereldgoudmarkt op het ogen blik „vluchtig" is, maar voegde er aan toe, dat „volgens onze inlichtin gen de overige centrale banken in Europa evenals wij van oordeel zijn dat de prijs van het goud onver anderd dient te blijven". Christian merkte op: „de uitzondering is na tuurlijk Frankrijk". Voor de derde achtereenvolgende dag is er gisteren op de Europese goudmarkten koortsachtig gehandeld. De records van woensdag en donder dag werden gisteren in Londen en Parijs nog ruimschoots overtroffen. In Parijs werd gisteren bijna 63 miljoen frank omgezet tegen donder dag bijna 31 miljoen. Er werd meer dan tien ton fijn goud verhandeld. De Bank van Frankrijk moest ingrij pen om een buitensporige prijsstij ging te voorkomen. De normale om zet van goud in de Parijse markt is iets meer dan een halve ton goud. Gisteren kwamen in Parijs veel or ders uit het Midden-Oosten binnen. Ook in Londen was er een zeer grote vraag. De prijs blaef hier on veranderd op dezelfde prijs, aange zien de internationale goudpool het goud bleef leveren. De speculaties be reikten gisteren in Londen, net als vorige week, toen de geruchten over het pond sterling het grootst waren, een hoogtepunt. Van de goud- en zilvermarkt in Zu rich waren gisteravond nog geen cij fers beschikbaar. De vijf grote Zwitserse banken zijn gisteren overeengekomen om hun ter mijnverkopen van goud voorlopig stop te zetten. Deze transacties wor den verricht door speculanten, die niet over goud beschikken, maar zich verplichten het goud binnen een be paalde termijn een of twee maan den bijvoorbeeld te leveren, in de hoop, dat de goudprijs in die periode zakt. Internationale valuta-deskundigen schatten gisteren dat er deze drie da gen in Europa 370 ton goud is ge kocht. Men schat, dat de Verenigde Staten sinds de devaluatie van het pond sterling voor 600 miljoen dollar aan goud heeft verloren. Het Frans blad Le Monde berichtte gisteren, dat het Internationale Mo netaire Fonds (IMF) voor 490 miljoen dollar goud zal verkopen om de le ning van 1.4 miljard dollar aan Enge land te financieren. Dertig miljoen dollar goud van deze hoeveelheid zal aan Nederland verkocht worden voor guldens. Zowel in Italië als België hebben gisteren officeel ontkend, dat zij van plan zijn uit de goud-pool te tre den. De nationale bank van IJsland heeft gisteren bekendgemaakt, dat de IJs landse kroon met 24,6 procent gede valueerd wordt. Het effect van de devaluatie van het Engelse pond op het prijspeil van Britse goederen in ons land is tot dus ver zeer gering. De Britse kamer van koophandel in Nederland deelde ons mee nog slechts van heel weinig gevallen van prijs verlaging te hebben vernomen. Een van deze gevallen is het prijsniveau van Britse gereedschappen, dat onge veer 7 tot 8 procent omlaag gaat. Het volle percentage van de devaluatie kan volgens de fabrikanten niet in de exportprijzen tot uiting komen, om dat de pi'ijzen van metalen, eveneens als gevolg van de devaluatie, zijn ge stegen. Wat auto's betreft zal de prijs verlaging, als deze al tot stand komt, niet groot zijn. Whisky zal al spoedig enkele procenten lager in prijs kun nen zijn. Een prijsverlaging over de gehele linie verwacht de kamer van koophandel voor textiel. De verlaging zal echter niet meer dan tien procent bedragen. De scheepvaartmaatschappijen zijn druk bezig hun tarieven te herzien. Dit geldt voor de maatschappijen die in ponden afrekenen. Tariefsverho gingen van 12.5 pet. zijn al bekend gemaakt door de lijnen, aangesloten bij de conferences voor de scheep vaart tussen Europa en India-Pakis tan, Europa en Ceylon, Europa en Australië. Andere lijnen, zoals Met- rig Line (RotterdamLiverpool) er de Zaan-Londenlijn hebben hun ta rieven met 15 pet. verhoogd, weer an dere maatschappijen o.a. de Rotter damse Lloyd hebben hun beslissing omtrent hun tarieven nog niet be kendgemaakt. r AMSTERDAM Mr. Arnold Jan D'Ailly werd op 22 juni 1902 in het Friese stadje Franeker geboren, waar zijn vader medicus was. Hjj bracht zijn jeugd door in Doesburg en kreeg zijn gymnasiale opleiding in Doe- tinchem. Zyn eerste contact met Am sterdam was ln zijn studententijd, toen hü rechten studeerde. Nadat hij zijn studies had volbracht was hij enige tijd waarnemend grif fier bij het Amsterdams gerechtshof tot hij in dienst trad in oktober 1929 van de Stoomvaart Maatschappij Ne derland. Hij bleef maar kort bij de Nederland en aanvaardde nog datzelfde jaar de benoeming tot derde secreta ris van de Vereeniging voor den Ef fectenhandel. Later werd hij tweedeen eerste secretaris en in 1938 lid van de raad van beheer. In datzelfde jaar in maart werd hij benoemd tot directeur van de Kasvereniging, welke functie njj gedurende de gehele oorlog be kleedde tot oktober 1945, toen hij toe trad tot de directie van de Neder- landsche Bank. Op 1 oktober 1946 werd de heer D'Ailly, die inmiddels lid was geworden van de Partij van de Ar beid, benoemd tot burgemeester van Amsterdam. Tijdens zijn burgemees tersloopbaan vervulde hij ook ver- ffi2?de andera functies. Zo werd hij el- §ekozen tot voorzitter van de stichting Radio Nederland Wereldom roep welke functie hij tot zijn dood bleef bekleden. Ook werd hij voorzit ter van het landelijk initiatief comité voor nationale feesten van 1948, het jaar waarin koningin Wilhelmina af- 2??aa.r ivoren had h.m. konin gin wilhelmina hem de nieuwe stads- vlag met het motto „heldhaftig, vast beraden en barmhartig" gegeven. Hij „S 50k y?,or!;itter van het comité 2A Jubileumfeesten in 1948, in v!lkt h°edan'gheid hij bij de viering van het gouden regeringsjubileum van sprak begroetingsrede uit- Mr. Arnold J. D'Ailly yer^e6enwoordigde Am- IpwTu J0k n „ct buitenland. Ter gelegenheid van het 800-jarig bestaan van elnSkSUi St°ud hl' aan het hooïd van een delegatie uit Amsterdam om deel te nemen aan de festiviteiten. In 1947 maakte hij een reis naar de Ver enigde Staten, welke hij in 1948 nog eens herhaalde om er het jubileum van de stad New-York bij te wonen. Na zijn aftreden als burgemeester in 1957 werd hij benoemd tot directeur van de Nationale Handelsbank, welke functie hij drie jaar vervulde. Nadat zijn eerste huwelijk was ontbonden hertrouwde mr. D'Ailly in 1959 met de beeldhouwster Giselle van Water schoot van der Gracht. Mr. D'Ailly was groot officier ln de Orde van Oranje-Nassau en commandeur in het Legioen van Eer van Frankrijk. (ADVERTENTIE) de Rus- al nog dele- Bra- (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De relaties tussen Nederlandse schoenindustrie en land, die sinds enige jaren toch gunstig waren, zullen naar alle waar schijnlijkheid nog meer verstevigd worden. 3innekort wanneer is niet bekend zal een Russische gatie een bezoek brengen aan de bantse en Nijmeegse schoenindustrie Verwacht mag worden, dat hieruit nog meer opdrachten zuilen voortvloei en dan reedfe door Rusland z\jn geven. Zoals men zich herinnert heeft Rus land begin dit jaar een order van 1 miljoen paar schoenen in Neder land geplaatst. Kennelijk zijn de schoe nen in Rusland zo goed ontvangen, dat Rusland tot noig meer orders wil komen. In dit verband zullen de vice- minister van binnenlandse handelsza ken, de directeuren - generaal van buitenlandse handelszaken, de direc teur-generaal van Razno-Export Staats kantoor en twee leden van de vaste handelsdelegatie een bezoek onder meer aan de Brabantse schoenindus trie brengen. 111 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een filmstrook met een stripteasevertoning Is donderdag nog op het laatste moment geknipt nit het VPRO-programma „Hoepla", dat al eerder opzien baarde door de vertoning van een ontbloot fotomodel. Van VPRO- zijde wordt ontkend, dat deze coupure verband zou houden met een recente nieuwe waarschuwing van de minister van C.R.M. mej. dr. Klompé, om te stoppen met ergernisgevende uitzendin gen. „Hoepla" liet een deel van een ka merdebat zien, waarin kritiek werd uit geoefend op de inhoud van dit program ma en waarin met name het staatkun dig gereformeerde Kamerlid ir. Van Dis om maatregelen vroeg. De hilariteit van de Tweede Kamer werd getoond, als mede het antwoord van minister-presi dent De Jong, dat een omroep niet tot het uiterste kan gaan. Om te tonen, dat „Hoepla" zo al niet tot het uiterste dan toch zeer ver kan gaan, zou meteen daarop een stripteasenummer worden getoond. Zoals bekend werd al eerder besloten een reportage uit een slachthuis niet in „Hoepla" op te nemen. SAIGON (Reuter) Amerikaanse troepen hebben in het dichte oerwoud van de Que Son-En Hiep Duc-vallei een volledig veldhospitaal van de Vietcong aangetroffen met 20 gewonden nog in hun bedden. Verondersteld wordt dat de staf van 50 artsen, verpleegsters en be wakingspersoneel enkele ogenblikken voor de aankomst van de Amerikanen was gevlucht. De gewonde tegenstan ders behoorden tot regimenten die deel uitmaken van de tweede Noord Vietna mese legerdivisie. De Amerikanen hebben sinds het be gin van de oorlog in Vietnam in totaal 2.929 vliegtuigen en hef schroef vliegtui gen verloren. Dit is vrijdag uit officiële Amerikaanse bron vernomen. Boven Noord-Vietnam zijn 755 vlieg tuigen neergeschoten en boven Zuid- Vietnam 215. 821 vliegtuigen werden op de grond vernield of gingen verloren bij ongelukken. Van de helschroefvlieg tuigen werden er acht boven Noord- en 419 boven Zuid-Vietnam neergeschoten. 711 werden op de grond vernield of gingen bij ongelukken verloren. (ADVERTENTIE) Gezellige tips, originele verrassin gen en stijlvolle geschenken heeft Dekkers te kust en te keur. Bij voorbeeld één van die prachtige klassieke schemerlampen écht gaan bekijken! vanaf 85,- 5260/X2 CATANZARO (Reuter) Een voor malige politieman in de Zuiditaliaanse plaats Catanzaro heeft zyn 12-jarig zoontje een kogel in het hoofd gejaagd omdat het kind weigerde een warme trui aan te trekken, aldus de politie. De jongen ligt in ernstige toestand in het ziekenhuis. De vader werd gearresteerd toen hij op een trein naar Noord-Italië wilde stap- oen. MAASTRICHT (ANP) Naar aan leiding van de resultaten van een lang durig onderzoek door de rijksrecherche heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Maastricht, mir. J. Houbetn, gevorderd dat er een gerechtelijk voor onderzoek zal worden ingesteld naar het uitgeven van een groot aantal ongedek te cheques door de directeur van de „Vascomij" de heer E. J. uit Geleen. Toen de Vascoaffaire een jaar geleden op gang kwam, hebben krediteuren van de „Vascomij" de heer J. beschuldigd van het uitgeven van ongedekte che ques en wissels. De heer J. zou deze hebben uitgegeven nadat de krediteuren talrijke malen tevergeefs tot betaling hadden gemaand. Vele kleinere bedrij ven in Zuid-Limburg, die grote bedra gen te vorderen hadden, kwamen hier door in financiële moeilijkheden. „Het gerechtelijk vooronderzoek zal nog veeil tijd vergen, maar het gaat dan ook om aanzienlijke bedragen", zo zei mr. Houben. AMSTERDAM (ANP) Hoofdoppas ser de Vlieger van Artis heeft gister middag in een nachtclub op het Amster damse Rembandtplein op minder pret tige wjjze kennisgemaakt met de klau wden van een van de twee leeuwinnen die samen met hun 28-jarige eigenares se in een stripteasenummer gaan op treden. De oppasser was opverzoek van het stadhuis met een politieman van het bu reau algemene zaken naar de club ge gaan om te onderzoeken of voor het op treden van de dieren vergunning kon worden verleend. Toen hij een leeu win aaide sloeg deze haar klauwen uit en trok hem tegen de tralies van de kooi. Door het dier mat stokken ach teruit te drijven wist men de heer De Vlieger te bevrijden. Hij werd met die pe wonden aan rechterhand en linker bovenarm ter verpleging in een zieken huis opgenomen. Het is de tweede maal deze week dat de dieren in het nieuws komen. Zon dagavond werd de bestelauto waarin zij zich bevonden zonder toezicht aange troffen op de Herengracht. Een van de omwonenden had de politie gewaar schuwd omdat er leven in de wagen zat. De auto werd toen overgebracht naar het bureau waar de eigenaresse zich later kwam melden. Leden van de Amerikaanse luchtlandingsdivisie lopen langt de lijken van hun gevallen ka meraden ln de strijd om heuvel 875, 18 km ten Dak To. zuidwesten (Van onze speciale A.P.-correspondent Peter Amett) HEUVEL 875 De levenden en de doden hadden dezelfde grauwe huids kleur in het knekelhuis van Heuvel 875. Vijftig uur woedde de wreedste slag van de oorlog in Vietnam om deze heuveltop in het oerwoud. De dood pikte zijn slachtoffers er in het wilde weg en liet de lichamen gebroken en verwrongen achter. Soms kon men alleen maar vaststellen wiè dood was en wié nog leefde. De levenden renden zonder schaam naar de mangaten, die in de rode kleigrond van de heuvel waren uitgegraven. De gewonden probeerden al kruipend bescherming te vinden onder bomen, die door de explosies waren geveld. Slechts de doden bewogen zich niet, opeengepropt in de bunkers, waar ze het slachtoffer van een mor tiertreffer werden. Van de zestien officieren van het 2e bataljon der 173e brigade para chutisten, die hun mannen zondag naar de voet van de heuvel leid den, werden er acht gedood en de andere acht raakten gewond. Van de dertien militaire artsen kwamen er elf om het leven. Da gen- en nachtenlange gevechten, het wachten op versterkingstroepen, die langzaam aanrukten over de heuvel ruggen, de stank van de lijken en het gekreun van de gewonden, lie- teD hun sporen achter op de jonge gezichten van de parachutisten, die op de heuvel zaten. „Het Is een godvergeten schande dat ze ons hier niet vandaan halen", hijgde een sergeant met tranen in zijn ogen. Hij had vijftig uren op de heuvel gelegen met een pijnlijke lieswond. Om hem heen lagen tien tallen andere gewonden. Je kon zien wie er het langst lag. Bloed was door hun verbanden gesijpeld en gestold, zij kreunden niet meer, hun ogen waren verglaasd. Het verband van de mannen, die kort daarvoor getroffen werden door het vijande lijke mortiervuur was nog nat van het bloed. Zij kermden van de pijn. De gewonden, die er het ergst aan toe waren werden op een bed van bladeren gelegd bij een landings plaats voor helikopters, die tussen de hoge bomen was ingericht. Zij waren toegedekt met bloedige voe ringen van capes om ze tegen de nachtelijke kou te beschermen. Op vijftig meter van de landingsplaats bevonden zich al de eerste vooruit geschoven posten van de Noordviet- namezen. Elke helikopter, die pro beerde dichterbij te komen, werd onmiddellijk onder vuur genomen vanuit de vijandelijke mortierstel- lingen. Zondag kwam een helikop ter door het vuurgordijn. Tien an deren werden neergeschoten. „De ge wonden kunnen zien dat de helikop ters proberen te landen. Ze weten dat we ze niet laten doodbloeden", zei een jonge officier, die zelf ge wond was. Toch stierven sommigen wel, ter wijl hun bloed langzaam wegsijpel- de in de klei van heuvel 875. Enke le van hen waren de slachtoffers van een bijna 250 kilo zware bom, die zondagmiddag laat, bij vergissing door een Amerikaans vliegtuig, dat een luchtaanval deed op de vijande lijke bunkers in de buurt was afgeworpen. Ongeveer dertig man nen werden gedood toen die bom ontplofte. „Vals spel van de oorlog", zei een van de overlevenden bitter. Toen men er dinsdagmiddag laat in slaag de een nieuwe landingsplaats voor helikopters vlakbij de heuveltop te kappen, bleek het voor een aantal gewonden te laat. Of ze bezweken waren aan shock, dorst of omdat ze gewoon niet verder wilden leven, kon den de militaire artsen niet zeggen. De eerste slachtoffers vielen rond het middaguur, zondag, toen het ba taljon de top van Heuvel 875, een van de honderden welvingen in het landschap van Dak To, bereikte. Het gehele weekeinde werden op de heuvels rond Dak To vijandelijke kampementen ontdekt. Het grootste kamp lag op .,875" en de „^'-com pagnie verloor vele mannen in het eerste treffen. De „A"-compagnie trok weer heuvelafwaarts om een landingsterrein uit te hakken en werd in de pan gehakt door een Noordvietnamese aanval in de flank. De overgeblevenen slaagden erin terug te vluchten naar de top terwijl één parachutist tegen zijn orders in achterbleef om de op rukkende vijand met zijn mitrailleur te bestoken. „Je kunt blijven schie ten maar vroeger of later komen ze met zijn allen en dan pakken ze je", zei soldaat James Kally, die de achterblijvende schutter naar hij schatte zeventien Noordvietnamezen zag neerschieten voor hij zelf dood geschoten werd. De ,,D "-compagnie, die het strijd- lawaai onder zich hoorde, keerde terug naar de top van de heuvel en verschanste zich binnen een cir kel van vijftig meter omdat we dachten dat we door een regiment omsingeld waren", vertelde een of ficier. Toen het bataljon zich hergroe peerde om de Noordvietnamese bun kers andermaal aan te vallen, ont plofte de bom tussen de boomtop pen en zaaide met zijn splinters dood en verderf. Vanaf dat moment tot het arrive ren van de versterkingen de volgen de nacht, zaten de para's ingegraven op de heuvel, ten prooi aan wan hoop. Slechts één arts was in staat om de vele gewonden bij te staan terwijl de vijand de reddingsheli kopters uit de lucht schoot. Het was een macaber toneel, dat de ver sterkingen aanschouwden. Lijken lagen verspreid over de heuveltop. De overlevenden van het bataljon hongerig en dorstig, vroegen bege rig naar voedsel maar kregen te ho ren dat de nieuw aangekomenen al leen een rantsoen voor één dag bij zich hadden gehad en dat het al op was. vietnamezen met felle kracht aan. Van stellingen op honderd meter afstand bestookten zij de Amerikanen met 82 mm mortieren. De eerste granaten sloegen in tegen het aan breken van de dag en velden drie para's in hun schuttersputjes, ze ventien anderen werden gewond. Gewonden die bloedend in de open vlakte lagen werden opnieuw ge wond. Amerikaanse bunkers werden vernield. De mangaten werden steeds dieper naarmate de dag vorderde. Mangat na mangat kreeg een voltreffer te verduren. Een Duitse herdershond, werd samen met zijn begeleider ge dood. Mannen, die het ene ogenblik een grapje met je maakten en je een sigaret aanboden, lagen een mi nuut later gewond te kronkelen op de grond, smekend om een slokje water. Er was geen water, niet voor de gewonden of voor iemand an ders. Ineengedoken in een mangat, zei de 20-jarige soldaat Angel Flore „Als we ook dood waren, net als die jongens daar op de vlakte, hoefden we ons geen zorgen meer te maken over die granaten". Hij speelde met de plastic rozen krans om zijn hals en drukte er eer biedig een kus op, terwijl de grana ten buiten bleven neerkomen. ,.Denk je dat dat helpt?" vroeg zijn slaapje hem. „Ik leef nog", zei Flore». De nacht van maandag op dins dag sliep geen mens, maar er ge beurde niets. Dinsdag vielen de Noord- -s). jl Zijn slaapje antwoordde: „Weet je dan niet dat de aalmoezenier, van wie je die rozenkrans hebt gekregen, zondag is gedood?" De gelederen van het peloton, dat onder aanvoering stond van de 25- jarige eerste-luitenant Bryan Mac- donough, werden onder de vijandelij ke granaten steeds dunner. Zondag begon hij met 27 man. Dinsdagmid dag waren er nog negen „Als de communisten zo doorgaan", zei Mac- donsugh, „zal er vanavond niemand meer over zijn". De vijandelijke stel lingen leken onverschillig te blijven onder de voortdurende luchtaanval len van de Amerikanen. Napalm - vuurballen ontploften op vijandelijke bunkers,30 meter verderop. De grond trilde van de zware bommen- „We hebben bommen van 350 kilo, napalm en al het andere geprobeerd, maar uit de lucht gaat het niet. We zullen die stellingen met mankracht de baas moeten worden", zei Mac- Donough. Laat in de middag was men er in geslaagd aan de voet van de heuvel een nieuwe helikopterbasis uit te kappen. De vijand probeerde er mor tiervuur op te richten, maar de he likopters wisten toch binnen te ko men. Een stoet gewonden ging moeizaam heuvelafwaarts. Toen de avond viel had men er 140 geëvacu eerd. De aankomst van helikopters met voedsel, water en munitie bracht nieuw leven. De parachutisten spra ken tenminste weer geestdriftig over een beslissende aanval op de vijan delijke versterkingen. Na het invallen van de avond werden vlammenwerpers de heuvel op gedragen. De eerste vijandelijke versterking ging tegen de vlakte. De beslissende ronde was begonnen. De parachutisten hadden de eerste stap gezet op de weg naar de over winning van de heuvel, waar ze al drie dagen om vochten. Een over winning die ze volkomen verdien den. (ADVERTENTIES) Solidus "liliput" dames model in chroom en goudkleur fit 15.- X ivXXXNf-X Solidus"liliput" in chroom in goudkleur Solidus "liliput" leer, in pigskin, rood, bruin, groen, zwart 17.50 Solidus "chroom" 18.50 Solidus "exzellent" leer, in pigskin, bruin, groen, zwart 19.75 A Solidus"exzellent" chroom 19.75 Solidus "exzellent" guilloche 19.75 da's 'n pijp!

de Stem | 1967 | | pagina 9